Dienstencentrum gaat takenpakket wijzigen Islamitisch offerfeest in Leiden: grote drukte *Met opening nieuw stedelijk gebouw Weinig scholieren in Leiden gaven om de actie voor de natuur 191 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Het Dienstencentrum wil het takenpakket voor ge bejaarden aanzienlijk gaan wijzigen. Was de hulp aan be- ini jaarden acht jaar lang gericht op het voorzien in een stuk 'la culturele/sociale verzorging, in de toekomst wil het Dienstencentrum binnen het Leidse bejaardenbeleid een coördinerende functie gaan innemen. Zo zal er worden gestreefd naar samenwerking met de bejaarde ninstellingen in Leiden, zoals de stichting Gezins/Bejaarden- verzorging en Interkruis. Ener zijds om tot een gezamenlijke aanpak van het bejaardenwerk te komen, anderzijds om alle voor zieningen die er in Leiden op dit gebied zijn op een rijtje te zetten. Verder wordt integratie beoogd met de bestaande buurt- en club huizen in de wijken. Deze zouden Vlietpark Voor de bewoners van het ge bied tussen de RijksiPeg 4 (Amsterdam-Den Haag) en het Rijn-Schiekanaal organi seert de gemeente vanavond een informatiebijeenkomst over de toekomst van het ge bied. De gemeente heeft enige tijd geleden plannen gepu bliceerd om van de Oost- vlietpolder, de kleine Crones- teinsepolder en een gedeelte van Roomburg een recrea tiegebied te maken: het Vlietpark. Op de informatie-avond die om acht uur in de Vredeskerk aan de Vollenhovekade begint, zal een toelichting op de plannen worden gegeven en kunnen vragen worden gesteld en opmerkingen gemaakt. Hengelsport Visvereniging "De Sportvrien den" viste de zevende wed strijd van het seizoen in bar slechte weersomstandighe den. De vangst was matig. De uitslag was als volgt: 1. E. Mooybroek 4800 gr. (57 st.), 2. A. Doesburg 3620 (47), 3. B. v. V/ent 2230 (32), 4. D. Schouten 2220 (31), 5. C. Schouten jr. 2200 (32), 6. H. Jansen 1630 (23), 7. J.Jansen 1450(15), 8. T. Kneyber 1170 (18), 9. H. Schouten 1160 (17), 10. C. Schouten sr. 1000 (14). volgens het Dienstencentrum- bestuur, een plaatsje in het ak- tiviteiten-pakket moeten inrui men voor bejaarden. In Leiden Zuid-West is al een dergelijk project onder de naam "gecoör dineerd bejaardenwerk" gestart. Daar hebben de vier clubhuizen een aantal aktiviteiten (pedicure, zanggroep) voor bejaarden inge last. Op zijn beurt wil het Diensten centrum af van het stempel "be jaardenhulp" door de deuren ook open te stellen voor niet-bejaar- den. Echter onder de voorwaarde dat de ouderen niet door (minder kwetsbare) jongeren verdrongen worden. Gedacht wordt een wijkcentra waar zowel de dienstencentra als de buurt- en clubhuizen een plaatsje zouden moeten krijgen. Overigens valt de start van de nieuwe fase in het bestaan van het Dienstencentrum samen met de opening van een nieuw, stede lijk bureau aan de Hooglandse Kerkgracht 32. De stichting heeft zichzelf ook een nieuwe naam toebedeeld. Zij heet nu voluit Stichting Dienstencentrum voor gecoördineerd bejaardenwerk Leiden. De heer Gijsbers, directeur Maat schappelijke Dienstverlening bij CRM is niet zonder reden ge vraagd om de opening (vrijdag middag om half vier) te verrich ten. Het bestuur van het Dienstencentrum hoopt name lijk die middag met de heer Gijs bers de moeilijke financiële posi tie van de stichting aan te kaar ten. Die positie wordt moeilijker door de bezuinigingsmaatrege len die CRM wil doorvoeren. Zo wordt één van de belangrijkste doelstellingen van het Diensten centrum, het proberen om de bejaarde zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen, door de bezuinigingsmaatregelen be moeilijkt. In het jaarverslag over '76, dat onlangs uitkwam, schrijft het bestuur dan ook dat de maat regelen hard aankwamen. "In de praktijk van de diensten centra namen ineens de hul- paanvragen van de bejaarden om huishoudelijke hulp flink toe. Veel van deze aanvragen gingen veruit boven wat van vrijwilligers gevraagd kan worden", aldus het jaarverslag. bureau aan de Hooglandse Kerkgracht. Voorbeeld Het voorbeeld van de wijk Zuid- West zal navolging krijgen. In de Morswijk is al een centrum waar zowel "ouderen" (de nieuwe be naming van bejaarden) als jonge ren terecht kunnen. In de Kooi bestaan er plannen in die rich ting. Voor wat de overige wijken betreft moet één en ander nog van de grond komen. Belangrijk element in de ver nieuwde opzetvan het bejaar denbeleid is ook de inspraak van de ouderen. Er is een begin ge maakt met het vormen van wijk commissies die zich over het probleem inspraak zullen bui gen. De groep wil, onder begelei ding en gestimuleerd door het Dienstencentrum, iets gaan doen aan de "betutteling" van de be jaarden. Dat laatste zou vooral gelden voor sommige bejaarden- en verzor gingstehuizen. Verder heeft wet houder Verboom een gesprek toegezegd aan de CVGOB-com- missie, de Commissie Vernieuwd Gecoördineerd Ouderen Beleid, over de huisvesting van de be jaarden. Tenslotte zal worden gewerkt aan het opzetten van een grotere or ganisatie vrijwilligers(sters) en wordt tegemoet gekomen aan de wens van vele bejaarden, in de wijken spreekuren 11 Evenmin als het Wereld- natuurfonds in heel Neder land, lukte het de Leidse af deling genoeg collectanten voor de actie "Gééf om de Na tuur" bij elkaar te krijgen. Maandagtoen de enveloppen met informatie bij iedere Leidenaar thuis bezorgd moest worden, was het aantal mensen dat nodig was, ten minste bij lange na niet op komen dagen. Er kwamen er 241, terwijl er 1170 nodig waren. Bij dat aantal zou ieder 30 huizen te verzorgen hebben. Dat bete kent de enveloppen'wegbren gen en vrijdag weer ophalen. Dankzij de inzet van de men sen die wel hun diensten aan boden is toch nog tweederde van de stad voorzien. Het an dere (eenderde) deel van het informatiemateriaal ligt nog in de Pieterskerk, een grote berg papier die met behulp van driehonderd mensen nog rondgebracht zou kunnen worden. Maar dat die driehonderd zich nog aan melden zit er niet in. Er zijn diverse redenen ge noemd. Landelijk het feit dat organisaties die zich normaal met het milieu bezig houden geen steun aan de actie verle nen en dat bijvoorbeeld de Vereniging voor Milieudefen sie zich openlijk van de actie heeft gedistantieerd. De kritiek die deze vereniging in een verklaring neerlegde "nu de actie in commercieel vaarwater schijnt te raken" komt erop neer dat de nadruk ligt op het inzamelen van geld. Terwijl geen inzicht ver schaft wordt in maat schappelijke ontwikkelingen, in het gedrag van bedrijven en mensen die het milieu en de natuur dagelijks schade doen De actie leidt niet tot een kriti sche beoordeling of een ver andering van dat gedrag. En dat is nu juist wat organisa ties als de Vereniging voor Milieudefensie nastreven. De kerngroep Leiden van deze vereniging heeft zich niet zo nadrukkelijk uitgesproken, die heeft zich liever gezegd helemaal niet uitgesproken. Er is wel over de actie gespro- Eenderde van het informatiemateriaal voor de actie "Gééf om de Natuur" is niet aan de man gebracht. Als zich niet nu nog driehonderd mensen melden gaat het weer terug naar het hoofd kwartier van het Wereldnatuurfonds Nederland. ken binnen de kerngroep, en besloten dat ieder voor zich moet weten of hij de actie steunt of niet. Dat zijn er evenwel niet veel, want over het algemeen wordt de me ning van de landelijke ver eniging gedeeld. De voorzitter van de regio Lei den van het Wereld natuurfonds, de heer Plas- meijer, ziet de kritiek op de actie hier niet als een belang rijke oorzaak van de geringe animo. Eerder ligt die oor zaak bij de middelbare scho len, enkelen uitgezonderd. De scholieren hadden net de actie Jantje Beton achter de rug en zitten nu in een tentamen week. Ook van studenten-, sport-, en vrouwenverenigingen en mi litairen kwam echter weinig respons. Plasmeijer gelooft dat een achterliggende reden is dat de mensen moe worden van alle acties, de Nierstich ting, Jantje Beton, noem maar op. Secretaris Van Haasteren drukt zich krachtiger uit: "De men sen verdommen het zich te genwoordig nog iets te ont zeggen, dat zie je toch op elk gebied? Ze consumeren alleen nog maar." ADVERTENTIE Afkoopsom Milikan is akkoord LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangelegenheden is gisteren zonder discussie akkoord gegaan met het voorstel van BenW om de pachter van de Groenoordhallende heer Milikan, uit te kopen en de zaak over te doen aan de huidige bedrijfsleider en schoonzoon van Milikan, de heer De Haas. De afkoopsom bedraagt vijftigduizend gulden. Ranner (PvdA) zei dat de zaak gespeeld is zoals die gespeeld is en dat deze oplossing nu uitgevoerd moet worden." Raadslid Van Duyn (WD) vond de condities die uit de onderhandelingen waren gekomen acceptabel." Hij beklaagde zich erover dat notulen van besloten vergaderingen over dit onderwerp in deze krant waren gekomen. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke'klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Recept van mrouzia, een Ma rokkaans gerecht dat veel gegeten wordt ter gelegen heid van het Marokkaanse offerfeest. Het is berekend voor zes tot acht personen. Ingrediënten: 1 kg. schapenvlees, 300 gr. ro zijnen, 200 gr amandelen. 2 fijngesneden uien, 1 theelepel peper, 1 dessertlepel gembe rpoeder, theelepel saffraan (of kunjit), 1 flinke theelepel kaneel, 200 g boter, 1 */a eetle pel honing De benodigde kruiden zijn in Indonesische winkels te krijgen of b(j de twee Marokkaanse slagers die Leiden rijk is. Verdeel het vlees in stukken van ongeveer 150 g. Meng de kruiden met wat water en wrijf de stukken vlees in met de helft van dit mengsel. Doe het vlees dan in een pan, zout het en voeg boter toe, de ge pelde amandelen en de fijn gesneden uien. Bak het ge heel lichtbruin en bedek het met water. Zachtjes laten koken met de deksel erop en van tijd tot tijd roeren. Indien nodig water toevoegen. Na ongeveer een half uur is het vlees gaar.. On dertussen de rozijnen wassen en in de overgebleven helft van het kruidenmengsel we ken. Als het vlees bijna klaar is, ho ning, rozijnen en kaneel toe voegen. LEIDEN - Een donkere man komt de lege ruimte binnen en stapt uit zijn schoenen. Dan loopt hij op de vaalgele vloerbedekking in de richting van het raam. Even voor de vuile gebarsten ruiten van de oude fabriekshal staat hij stil. Hij knielt en buigt dan het voorhoofd naar de grond. Na korte tijd heft hij zich weer op. Het is een Ma rokkaan die zijn gebed uitspreekt in de Leidse moskee, een oude fabriekshal in de Vestestraat. Het gezicht van de man is naar het oosten, naar Mekka, gericht. Kort tevoren galmde de hele ruimte toen een kleine honderd Marok kanen hun officiële dienst hiel den. Het is bijna tien uur 's morgens. Inmiddels is er op het Leidse slachthuis aan de Pasteurstraat heel wat drukte, die 's morgens om zes uur al langzaam op gang kwam. Nederlandse schapen handelaars uit de o.ngeving van Leiden, Marokkanen en schapen, geiten, bokken en enkele koeien domineren het beeld. Gisteren vierden de islamieten hun "Grote Feest", de Aid el Kebir, oftewel het offerfeest. De oor sprong hiervan gaat terug op de bijbelse vertelling over Abraham. Eens stelde God de profeet op de proef door hem te vragen zijn enige zoon Izaak te doden. Op het moment, dat Abraham God wil gehoorzamen, krijgt hij éen te ken, dat hij een ram mag doden in plaats van zijn zoon. Zo staat het in onze bijbel en een bijna gelijke versie is in de Koran, de bijbel van de moslims te vinden. En voor hun is het nog altijd één van de belangrijkste feesten van het jaar. Het is de Marokkanen, evenals de joden trouwens, verboden het vlees van een zogenaamd "ver storven" dier te eten of zijn bloed te drinken. De islamiet moet het dier zelf slachten door het een korte snede in de hals te geven en het dan dood te laten bloeden. Dit geeft de koran aan. Moskee in de Vestestraat, waar gisterochtend van negen tot half tien een officiële gebedsdienst plaatsvond. Een kleine honderd man - dit laatste letterlijk, want de aanwezigheid van vrouwen is hier verboden - woonden de dienst bij. Drukte in het Leidse slachthuis ter gelegenheid van het jaarlijkse of ferfeest. Hier een overzicht van de ruimte, waar de islamieten met hun dieren wachten tot ze aan de beurt zijn voor de slachting Foto rechts) Overigens het rituele slachten is een gebeuren, waarbij de dood verrassend snel optreedt. Het is ook nog maar de vraag - onder zoekingen zijn op het moment gaande - of een dier niet sneller van de pijn is verlost bij het ri tuele slachten dan bij onze eigen methoden van slachten. Maar Nederlandse groeperingen die het voor het dier opnemen heb ben veel bezwaren tegen deze is lamitische gewoonte. Twee ver tegenwoordigers van de Neder landse Dierenbescherming sloe gen gisteren het slachten van de dieren ook gade. tot ver in de middag is het slachten doorge gaan. Enkel honderden schapen, wat geiten en een enkele koe gin gen voor het scherpe mes. Per ge zin kocht de Marokkaan, Turk of andere islamitische buitenlander één offerdier. Vandaag de dag kost zo'n 100% hoogpolig wollen dier ongeveer 200,- plus het slachten voor een tientje, Het was soms wel drin gen, want iedereen wilde gauw naar huis om het feest daar verder te vieren. Bij een Marokkaans gezin is de man ook net thuisgekomen van het abattoir. Zoals de meeste islamie ten heeft hij van zijn werk vrij ge nomen. De inrichting van de huiskamer zou die van een Ne derlands gezin kunnen zijn, maar het ruikt er sterk naar wierrook. De vrouw heeft voor de feestelijke gelegenheid kleurige Marok kaanse kleding aan. Ze serveert de gasten zoete muntthee en eigengebakken koek. Later komt geroosterd schapenvlees en zelf gemaakt brood op tafel. Het dochtertje speelt met peperno ten en een stuk marsepein. De man is al elf jaar hier en spreekt vloeiend Nederlands. Uitgebreid vertelt hij over de dingen die hem hier in Nederland als Marokkaan bezighouden. Dan is het donker, andere gasten komen voor het eten, want men gaat in deze da gen veel bij elkaar op bezoek. In de koele betegelde badkamer van het huis hangt het schape vlees. Voor ieder die komt kijken, vouwt het Marokkaanse meisje even het plastic van de grijze vuilniszak open, die op de grond staat. Daar zit de vuile vacht in, 100% wol

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3