Gemeente Leiden achterbaks met verkoop Tolhuis agenda Leiderdorp is houding Leiden meer dan zat Weidse k VANDALISME TREFT PERQUIN, HAAGWEG WOENSDAG 23 NOVEMBER 19! WOI STAD EN RAND LEIDERDORP - Een duidelijk geiriteerde wethouder Drenlh deelde gisteravond in de commis sie voor verkeer en vervoer mee, dat hem uit telefonische informa tie was gebleken dat Leiden heeft besloten de Sumatrabrug bij de Lage Rijndijk binnenkort voor gebruik open te stellen. De wethouder was verbolgen over de houding van Leiden bij nemen van beslissingen die voor omrin gende gemeentes grote gevolgen OEGSTGEEST - Met hun hele heb ben en houden op stap. Vierent wintig kinderen waren gisteren in de weer met de verhuizing van het kinderpsychiatrisch centrum Curium in Oegstgeest. Het was een drukte van jewelste op en rond het complex aan de En- degeesterstraatweg Verhuiswagens reden aan en af, kinderen sleepten met hun koffer tjes, tassen, blokkendozen, speel goedhuisjes enzovoorts en zovoorts naar hun gloednieuwe behuizing. Terwijl het ene kind nog wat onwennig in de nieuwe omgeving rondliep, voelde het andere zich onmiddellijk happy in de woonhuisjes die een aparte huiselijke sfeer uitstralen. De kinderen kwamen vanuit hun oude onderkomen aan de Rhijn- geesterstraatweg gisteren in een zee van ruimte. Het oude Cu- numgebouw was al lang te klein voor een behoorlijke opvang van de kinderen. Vandaag en morgen komen de nieuwe aanmeldingenwaardoor in totaal zo'n 56 kinderen in het nieuwe centrum worden opge nomen. Zij worden (zoals reeds uitvoerig vermeld in het LD van 18 november) verdeeld over zes woononderdelenOngeveer ze ventig personeelsleden staan ter beschikking van de kinderen in het nieuwe Curium. Kerk-concerten We beginnen ons al gelijk te verontschuldigen voor het foutje dat gisteren in de tekstkolom over de kerk- concerten in Leiderdorp is voorgekomen. Wij zijn na melijk vergeten te vertellen waar het eerste van de negen concerten ten behoeve van een pijporgel in de Scheppingskerk van Leider dorp wordt gehouden. We hopen dit hier weer goed te maken door mede te delen dat het eerste concert vrij dagavond om 20.15 uur be gint in de Hoofdstraatkerk. Veel plezier in de Hoofd straatkerk dus. kunnen hebben. Het voornemen om de Sumatrabrug binnenkort open te stellen betekent dat Leiderdorp veel overlast van vrachtverkeer kan verwachten. "Al zeven jaar lang probeer ik met Leiden een goede verhouding op te bouwen. Ik ben deiiouding van Leiden al lang zat. Het overleg met deze gemeente kan beter wor den afgekapt", aldus de verbol gen wethouder. De Sumatrabrug gaat open; de re constructie van de Sumatra- straat is nog niet gerealiseerd. Als Leiden zich zou uitspreken voor openstelling van de Sumatra- straat voor vrachtverkeer kan een storm van protesten van de bewoners worden verwacht. De andere mogelijkheid is, dat de Sumastrastraat voor alle vracht verkeer zal worden afgesloten. Gevolg hiervan is, dat er twee uitwijkmogelijkheden over blijven. Eén via de Lage Rijndijk richting Leiden en één richting Leiderdorp. De route via Leiden is wegens de verkeersdrukte het minst aantrekkelijk, dus zal die via Leiderdorp in het algemeen de voorkeur genieten. Leiden moet dus gaan kiezen voor de te verwachten protesten van de eigeninwoners of voor overbelas ting van een gedeelte van Leider dorp", concludeerde wethouder Drenth. Al anderhalf jaar probeert de ge meente door het sturen van brie ven informatie te krijgen over de gevolgen van openstelling van de brug, maar deze zijn tot nu toe onbeantwoord gebleven. De heer Bezemer (PvdA) vroeg zich af of schriftelijke stukken met opzet worden achtergehouden. "Het is moeilijk te bewijzen. Maar Leiderdorp komt op deze manier louter voor voldongen feiten te staan". Bij de rondvraag vroeg de heer Be- Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Eric zn van Houtman en Meijer; Wilhelmus zn van Sloos en Opdam. Mannus zn van de Ruiter en Faber; Nieske dr van Glasber gen en van Iterson; Christine dr van van den Bergh en Venema; Wouter zn van van Reine en Aanhane. Overleden: Kouwenhoven (75) vrouw gehuwd geweest met Willemse; Was senaar (85) vrouw gehuwd geweest met Huisman; Wu (0) dr van Wu en Sevoli. gehuwd: Siebert en de Bolster. Leiderdorp - geboren: Bastiaan zn van Wassenaar en de Waard, Casper zn van Eyckelhof en van Holierhoek. Maarten zn van de Krom en van Van Hezik. Kim dr van Hannaart en van Steur. Peter zn van de Jonge en van Provoost, Step hanie dr van Tonckens en van Martin, Stefan zn van Wittebol .en van Baak, Geert zn van Fiolet en van van Winger den, Bas zn van Deelder en van Kamer ling, Jeroen zn van Rondeel en van Ba- velaar, Jons, zn van van Amersvoort en van Praat. Dennis zn van van der Hoeven en van van der Kloot, Firoza, dr van van Beek en van Abdoellakhan, Arjan zri van de Leur en van Van Rheenen. Marianne, zemer waar de stukken waren die betrekking hebben op de hand tekeningenactie in Voorhof. Door middel van deze actie wilden de bewoners van een gedeelte van deze wijk een fietspad voor kin deren bewerkstelligen.Omdat het hier, volgens de commissie, om een probleem van een gering aan tal mensen gaat, die van de kant van B en W geen medewerking hoeven te verwachten, werd beslo ten een negatief advies hierover aan de raad uit te brengen. dr van Petersen van Van Wijck, Bastiaan zn van Beumer en van de Groot, Dennis zn van Straver en van Heetveld, Victor zn van van Weijden en van in 't Veld, Maarten, zn van Oerlemans en van Pnems, Edo zn van van der Schaaf en van Jansma, Eric, zn van Van Schaik en van Brakke, Olga, dv van de Keijzer en van Waage, Maarten zn van Menken en van Van den Berg, Marieke dr van van Ryn en van Mollevanger. Jasper, zn van Scholtes en van van Hooydonk, Ruben zn van Van der Meer en van Lerk, Maar- tje, dr van Bijl en van van Dijk, Joanna dr van van der Weide en van Coumans. Overleden: Van der Kaay (79) gehuwd geweest met Sinteur, Zaalberg (53) ge huwd geweest met van Es, van der Lin den (70) gehuwd met Mieremet, van Splunter (64) gehuwd met Bot, Zwartjes (64) gehuwd met Veen, Segaar (71) ge huwd met Ruitenbeek, Mieremet (79) gehuwd met Gysman, Scheepers (83) gehuwd geweest met Cornelisse, Noach (95) gehuwd geweest met Riezenveld. Huwelijke: Schippers, en Borreman; Ondertrouwd: Klous, en van de Nadort, Verstraeten, en Teske, Dral, en Heurter, Smorenburg. en Oudshoorn, van Gef- fen, en Runsburger, Schenk, en Stijger, Huygen, en van den Berg, Glasbergen en Turk. Roest, en de Graaf. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infoi matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuv tmm Alg. Ned. Inv&lidenbond, do. van 9-1 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, té 120833, adviescentrum voor werklozer do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volki JL dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaai kursus; goochelen; pottenbakken; tek< H nen en schilderen, 20 uur. H 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarcluï 15.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uu: mm kreatieve werkavond; koffiebar, 20 uui gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroe, L] leefbaarheid en stedelijk wonen e: werkgroep monumenten, 20 K O ge bouw. Oude Vest, kindervoorstellini j „Het goedige monster" van Max Veld huys, 14.30 uur. Vredeskerk, voorlichtingsbijeenkomst over Vlietpark-Nota, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. cultuui en vorming, 20 uur. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20—21.30 Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, V spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; r- handenarbeid, 20 uur. I Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- I café, toneelworkshop; gitaarcursus, Go, 20 uur; Leidse flipper-kampioenschap- pen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera-, miekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep, koffiebar, 20 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw, 20 uur. Scheppingskerk Leiderdorp, prijsuit reiking tuinkeuring, 20.15 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeente raad, 20 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord; Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstrtat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk; Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don derdagavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Belangengroep alleenstaanden Belangengroep alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235 Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. von Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Mening van bewoners en aspirant-kopers: OEGSTGEEST/LEIDEN/WARMOND - "Elke dag moet ik de krant napluizen om bij de agenda's van de commis sievergaderingen te zien of de gemeente Leiden weer van plan is dit huis onder mijn kont vandaan te verkopen". Dit zijn de woorden van politie-agent Rozeboom, die met zijn gezin een gedeelte van het monumentale Tolhuis aan de Haarlemmertrekvaart gehuurd heeft. Woorden die ken merkend zij n voor een situatie waarin de huurders van het pand en de omwonenden al jaren staan te dringen om respectievelijk het Tolhuis en het omliggende terrein aan te kopen. Door Jan Bonjer en Charles Lennartz Het Tolhuis met het Tolhek aan de Haarlemmertrekvaart. Rechts van het Tolhuis ligt het terrein van Korbee e daarnaast (helemaal rechts achter) de woning van de familie Willemse. Het terrein ligt Oegstgeest, ma; torische gang eigendom meente speelt i de gemeente door een his- n zaken is het Leiden. Die ge- i hoogst merk waardig en onduidelijk spelletje. Voor de tweede keer heeft de ge meente Leiden achter de rug van de bewoners (die tevens as pirant-koper zijn) van het Tol- huisgebied om onderhandeld met een koper. De gemeente blijft zelfs zo vaag, dat ze de naam van de koper met wie ze in zee wil gaan niet eens wil noemen. De heer Ceulemans van de afdeling grondzaken van Leiden: "We zullen binnenkort met een voor stel komen om het monumentale pand af te stoten. Er zijn onder handelingen gaande met een per soon van wie wij de naam nog niet kunnen noemen". Hij wijst er nog op dat misschien een clausule in de verkoopovereen komst kan worden opgenomen waardoor de huidige huurders in het Tolhuis kunnen blijven wo- Zandkoning kwam het Tolhuis in het toen de Warmondse zandkoning Menten de gemeente een uitge werkt voorstel deed om het Tol huis en het hele gebied daarom heen (waarop het botenbedrijf van de familie Willems en de ma nege van de heer Korbee) aan te kopen. Sinds 1970 loopt de heer Menten met deze aankoopge dachten rond. Het leek allemaal van een leien dakje te gaan en in de vergade ring van de commissie ruimte lijke ordening, die op 25 juni van het vorig jaar werd gehouden lag er een uitgewerkt voorstel op ta fel. Het terrein waarop het oude Tolhuis (met Tolhek) staat grenst aan het gebied van Menten. De zandkoning wilde (en wil) het Tolhuis restaureren (waarmee volgens hem een bedrag van een half miljoen gulden gemoeid zal zijn). Al zeven jaar geleden opperde Men ten het idee een restaurant in het pand onder te brengen. Later heeft hij nog gedacht aan een mu seum. Beide ideeën pasten uit stekend in het totale recrea tieplan dat hij heeft voor zijn zandwinningsput, die aansluit bij Ongewenst Het langst hield het idee stand (misschien nog tot nu toe) om zelf in het Tolhuis te gaan wonen. Wat het ook zijn mag: In ieder geval was het huidige verloop van de Haarlemmertrekvaartweg (vóór langs het Tolhuis) voor al deze ideeën ongewenst. Menten stelde de gemeente voor het verkeer met een ruime bocht om het Tol huis te leiden. De gemeente had hier wel oren naar vooral toen Menten nog enkele gunstige voorwaarden voor de zandhandel met de gemeente in het voorstel verwerkte. Intussen hadden de bewoners, de manegehouder en de botenbou wers er via de in de krant afge drukte agenda lucht van gekre gen en verschenen zij op dé commissievergadering om te redden wat er nog te redden viel. Zij protesteerden heftig tegen deze "achterbakse" gang van za ken en niet zonder succes want de commissieleden accepteerden het voorstel van wethouder Waal (verantwoordelijk voor de gang van zaken) en Menten niet De het voorstel dan ook terug. Na deze vergadering heeft. Menten zich nog eens per brief bereid ver klaard om de zaak met de bewo- komst in een informele sfeer om eikaars standpunten tegenover Menten die ook aanwezig was, uit de doeken te doen. Dat resul teerde volgens de bewoners in de toezegging van Menten dat hij maar nog weinig belangstelling voor de koop had. Het zag er namelijk naar uit dat de botenbouwer Willems en de ma negehouder Korbee de grond waarop zij hun bedrijf uitoefen den zouden kopen. En met name om de manege ging het Menten bij de aankoop van het geheel. Wat zou namelijk beter in een recreatieplan passen dan een manege? De botenbouwers Wil lems hebben ongetwijfeld de oudste rechten wat betreft de aankoop van de grond. In 1872 bouwde grootvader Willems een eigen huis op het grondgebied bij het Tolhuis. Ofschoon hij het probeerde kon hij de grond, waarop zijn huis stond, niet ko pen. De tweede generatie in de persoon van de nog levende "vader Wil lems" liet het er niet bij zitten en de afgelopen 45 jaar heeft hij voor de aankoop verder gevochten. Voor deze familie lijkt het tij nu eindelijk gekeerd want onlangs heeft de gemeente Leiden toege stemd in een gedeeltelijke ver koop van het terrein. Het voorlo pige koopcontract ligt althans ge reed. Aangetekend moet hierbij worden dat de bewoners van het Tolhuis, manegehouder Korbee en zandkoning Menten niks van deze overeenkomst af wisten. Krakers De heer Rozeboom woont sinds 1972 in het Tolhuis, dat toen net door krakers was verlaten. Vier maanden hard werken en een in vestering van 20.000 gulden maakte het Tolhuis weer tot een aanvaardbare woonruimte. In 1973 meldde de heer Rozeboom zich bij de gemeente Leiden aan als koper. Dat verzoek werd ech ter terzijde geschoven. Hij staat sindsdien wel officieel genoteerd als aspirant-koper. In december schreef Rozeboom nog maar eens een brief aan de gemeente in de hoop eindelijk een concreter antwoord te krijgen over de stand van zaken. Tien weken later kreeg hij een door burgemeester Vis onderte kend briefje terug met de mede deling dat er nog niets te melden viel. Inmiddels heeft Leiden echter al (zoals reeds aangegeven) de on derhandelingen geopend ("her opend" als het de heer Menten weer is) met een koper, waarvan in ieder geval zeker is dat deze niet direct betrokken .is bij het gebied door bewoning of be drijfsvoering. Die onderhande lingen zijn zelfs zo ver gevorderd dat de gemeente binnen drie we ken een voorstel over de verkoop wil lanceren. Ook sociograaf Hoek, die met zijn vriendin de andere vleugel van het uit 1701 daterende Tolhuis bewoont toont zich eventueel ook bereid tot koop. Manegehouder Korbee meldde zich als een serieuze gegadigde voor de grond onder de manege (die Menten in zijn koopplan op het oog had) bij de gemeente. De heer Korbee wil zijn terrein niet door Menten laten opkopen, om dat hij "eigen baas wil blijven in zijn bedrijf'. Korbee begon ruim vijfjaar geleden (zonder vergun ning) op de plaats van het oude zwembad Poelmeer een manege. Eerst deden de badhokken dienst als stalling maar langzamerhand heeft Korbee zijn accommodatie sterk verbeterd. Er staat een grote overdekte manege en er ligt een buitenbak. Korbee meldde zich tijdens de commissievergadering ook als aspirant-koper: "In een brief aan de gemeente heb ik laten blijken dat ik de grond wil kopen. Ik heb een bericht terug gehad dat ik binnen 6 maanden wel iets zou horen over eventuele koopmo gelijkheden", aldus Korbee. Korbee heeft op het ogenblik een plan in tekening bij een architect dat hij binnen drie weken aan de gemeente Leiden wil voorleggen. Dit plan behelst de aanleg van een kinderspeelweide, een kin derboerderij en een springoefen- terrein. Het zwembad zou dan gedempt moeten worden. "Deze manege heeft een belangrijke recreatieve en sociale functie en daar kun je niet zomaar omheen", aldus Korbee, die hierbij aan geeft dat hij per week 400 ruiter- leden over de vloer heeft dus een zelfde aantal bezoekers. LEIDEN - Bij ML-bedrijf Perquin aan de Haagweg is gisternacht nogal wat schade aangericht. Onbekenden forceerden om te beginnen een raam, vernielden en verwoestten het interieur van het kantoor, haalden 600,- uit een fruitautomaat en gingen daarna de garage in waar een paar nieuwe auto's tegen elkaar werden gereden. Om het af te leren sloegen ze nog een ruit van een andere auto in en reden op het terrein een vijfde auto tegen een hek. Nog een zesde auto werd beschadigd, waarna de daders het tijd vonden om te vertrekken. Een enveloppe met inhoud, 21,90 aan bankbiljetten, werd door een ander onbekende meegenomen vanaf de kassa van een warenhuis aan de Breestraat. De caissière had de enveloppe net gevuld en dichtgeplakt. Ze hield haar hand er nog op. Maar de dief griste hem onder haar hand vandaan en verdween naar buiten. Een achtervolging door het personeel had geen resultaat. Een 23-jarige man uit Leiderdorp werd gisternacht'gepakt omdat hij aan het Levendaal biljetten met het opschrift "Stop de Neutronenbom" aan het plakken was! Een ander, een 22-jarige Leidenaar plakte op de Haar lemmerstraat en de Breestraat voor Avro's toppop-discoshow, en werd eveneens opgepakt. Affiches en plakmateriaal werden in beslag geno- Om kwart voor twee gisternacht rukte de brandweer uit in verband met rookontwikkeling in het Zoologisch lab aan de Kaiserstraat. Er bleek kortsluiting te zijn ontstaan bij de verwarmingsketel waardoor een ge deelte van de bedrading in brand was gevlogen. De brandweer bluste het Dierenhulpdienst Gezinsverzorging Anijsmelk De oudste vereniging van Zoeterwoude is de "IJsclub Zoeterwoude". Deze vereni ging houdt morgenavond om 8 uur een algemene leden vergadering vanzelfsp rekend geheel in oude stijl: met warme anijsmelk. Ver der is er ook nog een verlo ting. De avond wordt gehou den in het clubhuis van S.j.z. St. Willibrord Een algemene ledenvergade ring houdt eveneens de wo ningbouwvereniging St. Willibrord uit Zoeterwvude. Aan de orde komen nieuwbouw, renovatie en bestuursverkiezing. Van avond, om 8 uur in het Don Boscohuis. Gevangenen /anavond worden weer brie ven ten behoeve van poli tieke gevangenen geschre ven. Pen en luchtpostvellen Idee De KPJ Zoeterwoude voert op vrijdag 25 en zaterdag 26 no vember het toneelstuk op: "Hoe kom je op het idee?" Beide uitvoeringen begin nen om 20.30 uur in "Ons Huis" in Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 JaaraborTnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2