's Morgens pap of gewoon een boterham Veiliger sigaret in Engeland een mislukking Vera-gordijnen nu ook te koop in Nederland Ontbijtprodukten Wasautomatenfabrikanten zijn schuld wasmiddelenverspilling ZE DOEN HET NIET Klokkestoel in Friesland VEEL SAP BOODSCHAP .WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 Morgens pap of toch maar ge- )on een boterham. Wat eet .ie 's morgens bij het ont bijt. een bord pap of een paar bo terhammen? Voor het bord pap wordt flink reclame gemaakt. Brinta, bijvoorbeeld adverteert zichzelf met de „beterham" nature met „van nature de juiste hoeveelheid zemelen". En Bambix roept „Die vijf granen in Bambix doen het "m..." Kellog van de cornflakes zwijgt over het on derwerp gezondheid, maar pro beert met dagjes-uit en andere ca deautjes de aandacht te trekken. En HO havermout noemt zichzelf een natuurzuiver gezondheidsprodukt. Het blad Koopkracht van de con sumentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt valt in een voedings onderzoek vooral over de reclame 'oor deze ontbijtpappen wordt gemaakt. Oordelen van het smaakpanel i E ÏSï Brinta 7.6 7.2 8,4 7.4 Bambix 8.0 7.2 8.0 7.4 H.O. havermout 7.2 6.8 7.0 A.H. cornflakes 7.2 7.2 7.6 7.2 Het Koopkracht-onderzoek is uit gevoerd door het Centraal Instituut Voedings Onderzoek TNO te Zeist. Het levert een vergelijking priizen van de prijzen van de voedings waarden en van de smaak, beoordeeld door een groep proevers. Bij de voedingswaarde is gekeken naar onder meer hoeveel heden vitamines en mineralen. Bo vendien is uitgezocht hoe goed de ontbijtpappen passen in het totaal aan eten. dat je over een hele dag nodig hebt. Wat de voedingswaarde betreft ontliepen de tarwe- en de haver moutpap elkaar niet veel. Alleen de cornflakes komen er niet te best af. In cornflakes zitten veel minder vi tamines BI en B6. Het gekke is dat mais (waar cornflakes van worden gemaakt) de vitamine BI van na ture ruim aanwezig is. Maar door de bewerking in de fabriek gaat hij vrijwel geheel verloren. Ook de ruwe vezel (nodig voor een goede stoelgang) verdwijnt daarbij, ter wijl onbewerkte mais net zoveel Een kwart Cornflakes met melk leveren slechts een kwart van de voedings stoffen die je juist uit het ontbijt zou moeten halen, zegt Koopkracht. De borden Brinta, Bambix en havermout komen er wel beter af, maar worden toch- niet als ideaal gezien. Zo'n bord tarwe- of havermoutpap levert ongeveer de helft van de voedingsstoffen van een goed ont bijt. Je zou er dus eigenlijk twee borden van moeten eten. Daarbij moet overigens wel gezegd dat Koopkracht van een ontbijt uitgaat, dat misschien niet iedereen eet: twee bruine boterhammen (een met kaas, een met zoet), een beker melk, wat fruit, en af en toe een ei. Als je zo'n ontbijt niet eet, gaat de vergelijking natuurlijk weer niet op Reclame Koopkracht heeft zich geërgerd aan de reclamekreten van de Uit fabrikanten. Uit het onderzoek is helemaal niet gebleken dat de vijf granen van Bambix (die het 'm VERA CREATIONS is een ver zamelnaam voor een op de vak beurs "Interdecor" uitge brachte collectie romantische, vrolijke maar vooral in kleur op elkaar afgestemde collectie woningtextiel. De Gordijnstof is 140 breed en daardoor uiterst geschikt om behalve als gordijn, ook ge bruikt te worden als bedsprei, tafelkleed enz. De speciale kwaliteit van de VERA-stoffen maakt het mogelijk deze ook als meubelbekleding toe te passen. De stoffen zijn 100% katoen. VERA NEUMANN is een.van de bekendste ontwerpsters uit Amerika. Een kleine beschei den vrouw 1,52 meter lang. Haar opleiding genoot zij op de Co- per-union-art school in Man hattan en daarna nog de Trap- hagen-school of fashion. Veel van haar ontwerpen worden door de Japanse sumiekalligra- fietechnieken beïnvloed, Vooral de kunst om met een paar penseelstreken een stem ming weer te kunnen geven heeft ze in Japan leren beheer sen. Ze maakt in haar studio, samen met haar 25 medewer- kers(sters) ongeveer 600 ont werpen per jaar. Deze ontwerpen worden ge bruikt voor gordijnstof - meubelstof - tafelkleden - handdoeken - shawls - dames blouses en jurken - porselein - beddegoed en binnenkort ook voor paraplu's. De VERA-collectie wordt uit gebracht door het Centrum voor Woningtextiel Holland Haag uit Gouda. De ene pap of de andere? doen) gezonder zijn dan andere granen. Koopkrachti noemt de opmerking „Bambix is beter voor het kind" daarom een „losse flod der". Het blad stelt vast: „Bambix is bijna twee keer zo duur als Brinta, zonder dat het ergens aan wijsbaar beter is". Ook Brinta krijgt er overigens van langs, omdat het wordt aangepre zen vanwege zijn „krachtige vita minen" (niet krachtiger dan andere vitaminen, zegt Koopkracht) en zijn „pure tarwe" (helemaal niet puur. want ze is in de fabriek be werkt en er is suiker aan toege voegd, aldus consumentenblad). Havermout Bij de havermout heeft Lassie de verbazing van Koopkracht gewekt. Lassie wordt verpakt in hoeveel heden van 454 gram, het Engelse pond. „Waar dat voor nodig is. mag Joost weten, want Lassie komt van Van Nelle en dat wordt gewoon in Nederland gemaakt." Het blad vermoedt dat men op deze manier probeert de prijs wat te ca moufleren en het vindt Lassie nogal duur. Omgerekend per 500 gram kost het bijna twee keer zo veel als de gewone AH-havermout en een kwart meer dan HO-haver- mout. Achter het gemak (instant- havermout) Lassie (instant-haver- mout) zet Koopkracht een vraagte ken. Lassie hoeft niet meer te wor den gekookt. De beide andere ha- vermouten moet je slechts een mi nuut koken en vijf minuten laten staan. Smaaktest Ten slotte nog iets over de smaak test. Zoals u in het lijstje op deze pagina kunt zien vond het smaak panel Brinta en Bambix even lek ker. Bij de havermout kwam Lassie er niet zo best af. Een panellid sprak in verband met Lassie over een „kartonsmaak" en een ander te kende aan, dat van havergeur vrijwel niets meer over was. Men vond de AH-havermout de lek kerste, op een panellid na, dat zei dat het AH-produkt een „muffe" smaak had. Bij de cornflakes moest AH het afleggen tegen Kelogg. Die van AH, werden slap en saai ge noemd". 2 <V O c? gemld betaal prijs prijs p 500 gr opgeg hoeve aange troffen hoeve (gemlc Brinta 1.38 1,38 500 gr. 497 gr. Bambix 0.97 2.68 180 gr. 183 gr H.O. havermout 1.12 1,12 500 gr. 505 gr A. H. havermout 0,98 0,98 500 gr. 500 gr. Lassie Instant havermout 1,30 1,43 452 gr. 452 gr. Kellogg cornflakes 2,06 3,03 340 gr. 344 gr. A.H. cornflakes 1,54 2,20 350 gr. 354 gr. De "veiliger" sigaret, die in Enge land met veel tamtam en geld is geïntroduceerd, gaat letterlijk en figuurlijk in rook op. miljoenen sigaretten van surrogaattabak worden verbrand, omdat ze niet worden verkocht. Gesteund door een gigantische re clame-campagne werden in juli elf merken van dit soort sigaret ten op de markt gebracht. Tege lijkertijd startte de regering een actie die waarschuwde, tegen de gevaren van de sigaretten die nog altijd 75 procent tabak bevatten. Drie tabaksfabrikanten, W. D. en H. O. Wills, John Player en Gal- lahers, hebben aangekondigd dat ze de voorraden die de winkeliers hebben teruggestuurd, vernieti gen. Hoewel tabaksurrogaten ook in andere landen worden ge bruikt, ging dit Britse experi ment gepaard met de grootste ré clamecampagnes om de gewoon tes van de roker te veranderen. Het Engelse tabaksurrogaat be staat uit ingrediënten uit houtpulp die "New smoking ma terial" (NSM) of "Cytrel" worden genoemd. De mislukking van de tabaksurrogaten in Engeland zou wel eens van grote invloed kun nen zijn op de toekomst van sur rogaten in het buitenland. Maar een woordvoerder van Im perial Tobacco, de moedermaat schappij van Wills en Players, zei dat de maatschappij er nog steeds vertrouwen in heeft dat er een toekomst is voor NSM. "Het duurde vijftien jaar voordat de filtersigaret aansloeg", liet hij op timistisch weten. De tabaksmaatschappijen hebben de afgelopen twintig jaar ruim 210 miljoen gulden gestoken in het ontwikkelen en aanprijzen van NSM en cytrex-sigaretten. De Engelse adviesraad voor ge zondheid en roken kwam tot de conclusie dat deze sigaretten niet schadelijker waren dan tabak en dat er een bewijs was dat ze het roken veiliger konden maken. De regering stelde zich kennelijk op het standpunt dat als de men sen in de toekomst zouden t?lijven roken, men dan het beste een veiliger, zo niet veilige sigaret moest proberen te maken. Ondanks uitgebreide en in feite gunstig uitgevallen proefnemingen van Agfa-Gevaert blijft er twijfel over de invloed van het doorlichten van bagage op vliegvelden als daai filmpjes in zitten. Agfa-Gevaert in Leverkusen stuurde een hoeveel heid films 300 maal door het rönt- gendoorlichtapparaat - op hel vliegveld van Zurich. Na ontwik kelen van de films bleek er geen vij doen ze toch liever spoor van sluier op de films zicht baar. Veilig voor films dus die doorlich- tapparatuur. Dat zeggen ook de woordvoerders van het vliegveld. "De bagage wordt slechts 1/35 mil joenste seconde aan de rönt genstraling blootgesteld", zeggen ze. "Maximaal mag een film 1 mil- liröntgen straling ontvangen, daarna pas is kans op beschadiging van het lichtgevoelige materiaal". Ook de luchthaven van München heeft een röntgenapparaat voc bagagecontrole dat, naar men zegt, geen schade aanricht aan films. Volgens de Zwitserse burgerlucht vaartautoriteiten wordt de bagage "met slechts 0,003 milliróntgtn doorgelicht". Weinig vertrouwen Dat lijkt allemaal een gerust stelling, maar op sommige lucht havens wordt nadrukkelijk aange geven dat filmmateriaal het con trolepunt met zonder meer mag passeren. Je moet de fototas afge ven en aan de andere kant weer op halen, nadat een ambtenaar de in houd grondig heeft bekeken. Op die luchthavens heeft men dus niet zoveel vertrouwen in de onschade lijkheid van die straling. Als lucht reiziger weet je natuurlijk niet welke installaties met geringe stra ling werken en welke met de vóór films ongezonde grotere straling. Geen risico Wij nemen dat risico in elk geval niet en verpakken al ons onbelichte en belichte filmmateriaal in de lo den zakken die de fotohandelaar verkoopt. Ze kosten 18 gulden, niet goedkoop dus, maar ze gaan vele jaren mee. En trouwens, één verknoeide diafilm kost niet eens erg veel min der dan zo'n filmshield. DEN HAAG - Tot meer dan dertig procent wasmiddel voor wasauto maten verdwijnt ongebruikt het riool in. Oorzaak van deze verspil ling is een mankement aan de Ne derlandse wasautomaten. Ver schillende wasautomatenfabrikan- Vijfhonderd Noordhollandse huisvrouwen weiden ondervraagd tijdens een voorlichtingscampagne van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. Wat bleek daar onder meer uit? Dat huisvrouwen bij het boodschappen doen best weten waar ze op zouden moeten Ietten om „gezond eten"- te kopen. De meesten weten een redelijk goed antwoord op vragen over calorieën, voedingswaarde en gezonde menu's. Maar in de praktijk blijkt dat ze bij inkopen al die dingen gauw weer vergeten. Ze (aten zich bij hun keuze leiden door dingen als „versheid", „smakelijkheid" en de voorleeur. van man en kinderen. Er is ook gevraagd bij wie ze zouden aankloppen vpor advies over voeding. „Bij de huisdokter", zei 45 procent. „Bij een diëtist", antwoord» 28 pro cent. Slechts 2,5 procent zag de winkelier als een autoriteit op dat gebied. ten zijn al jaren van de wasmidde lenverspllling op de hoogte. Zij aar zelen nog steeds om met een een voudige ingreep in de constructie deze verkwisting volledig op te hef fen. Aldus onthult KK Konsumen- tenkontakt. KK is boos op de wa sautomatenfabrikanten 'die met serieus genoeg werken aan de op heffing van de wasmiddelverspil ling'. Te veel fabrikanten komen met smoesjes of geven slechts halfslachtige oplossingen voor het verkwistingsprobleem. Doordat tientallen procenten wasmiddel te gelijk met het eerste water bij de start van het wasprogramma onder de wastrommel terechtkomen, wordt de verspilling veroorzaakt. Dit wasmiddel wordt voor de was niet meer gebruikt en verdwijnt di rect in de afvoer. Met bphulp van gegevens van de stichting IVHA geeft KK een eenvoudige oplossing voor de verspilling. Automaten die enkele liters water in de machine laten stromen alvorens het was middel op te nemen verspillen nog slechts fracties van het milieu-on- vriendelijke waspoeder, aldus KK. Slechts een enkele wasautomaten- fabrikant brengt binnenkort een zodanig geconstrueerde machine op de markt. Bezitters van wasautomaten kun nen ook zelf de verspilling tegen gaan. Daartoe moet eerst minimaal tien seconden water in de machine worden gespoeld voordat het was poeder in het doseerbakje ge strooid wordt. Zowel bij de hoofd was als bij de voorwas moet dat ge beuren. Het volautomatische ka rakter van de wasautomaat gaat daarmee wel enigszins verloren. Volgens KK moet de verspilling van het waspoeder dan ook door de fabrikant en niet door de con sument opgeheven worden. Klokkestoelen zijn in Neder land zeldzame verschijningen. Friesland heeft er veel, name lijk 59. Er zijn verschillende typen: met een zadeldak, een schilddak, een helmdak, en met een „gesloten huis" (dat is een dak tot bijna aan de grond). Ze werden vroeger gebouwd als een heel goedkope uitgave van een kerktoren. Arme kerk gemeenschappen, die toch kerkdiensten en het overlijden van dorpsgenoten wilden aan kondigen, bouwden zo'n klok- kestoel van eikestammen uit het bos. Ze werden naast de kleine kerken gezet. Soms staan ze nu heel alleen in een dorp, omdat de kerk bouwval lig werd en moest worden ge sloopt. Als u ze wel eens zou willen zien, dan kan dat. De WV Friesland-Leeuwarden heeft een folder „Klokkestoel-routes in Friesland" gemaakt. De fol der geeft een overzichtskaart van de (drie) routes, een be schrijving van alle 59 klok kestoelen en een verhaal over een oud volksgebruik, het Sint Thomasluiden. De folder kost vijftig cent en is bij de WV, Stationsplein 1 in Leeuwarden te krijgen. Wij drinken in Nederland per jaar zo'n 200 miljoen liter vruchtensap op, en vermoedelijk is het dit jaar nog wel meer geworden door de vele nieuwe merken die er de laatste tijd bij zijn gekomen. Het vruchtensap is snel populair ge worden, als je rekent dat we er in 1973 nog pas 72 miljoen liter van dronken. Dus nu drie keer zoveel, ongeveer. Tot voor kort zat vruch- De Engelse maatschappij ter be vordering van de geneeskunst steunde deze houding in een pu- blikatie van vorig jaar. "Als men er reclame voor maakt dat er minder schadelijke sigaretten kunnen worden gemaakt, wordt het moeilijker om de rokers ervan te overtuigen dat ze moeten stop pen. Maar dit risico moeten we Maar toen de nieuwe sigaretten op de markt werden gebracht, waar schuwde de door de regering ge subsidieerde raad voor de ge zondheidsvoorlichting in pa gina-grote advertenties tegen si garetten van surrogaat-tabak. "Als men surrogaat-tabak' gaat roken, doet men niets anders dan van de 36ste in plaats van de 39ste verdieping springen", aldus de advertentie. Kritici van de tegencampagne van de regering wezen erop dat de ta baksfabrikanten nu minder moeite zullen doen en minder geld zullen besteden aan het on derzoek naar tabak-surrogaten, omdat ze er niet in zijn geslaagd de rokers af te brengen van siga retten met een hoog teergehalte. De firma Wills liet in een verklaring weten dat ze 100 miljoen NSM-si- garetten zou verbranden. En ook Players en Gallahers bevestigden dat ze waren genoodzaakt om de voorraden te vernietigen. Vol gens de kranten gaat het in totaal om 600 miljoen sigaretten. De tabaksfabrikanten hoopten met de nieuwe sigaretten vyf procent van de markt te veroveren, maar in werkelijkheid haalden ze nog geen twee procent. De fabrikan ten zeggen niet te weten waarom de nieuwe sigaretten niet aan slaan. Players bracht elf merken ineens op de markt. "Dat was misschien te veel van het goede", aldus een woordvoerder. Een betrekkelijk groot aantal rokers probeerde de nieuwe sigaretten, volgens de fabrikanten, maar de meester hielden er weer snel mee op. Als een van de redenen gaven ze or dat de fijnere as sneller van dt sigaret viel waardoor het eer knoeiboel werd. Bovendien kos ten ze evenveel als "gewone" si garetten. Anti-rookgroepen vallen de tabaks fabrikanten aan wegens het nor steeds hoge teergehalte in de si garetten. Met uitzondering van een merk bevatten ze meer teer dan de "gewone" sigaretten. Dr. Keith Ball, secretaris van de ac tiegroep tegen het roken ASH, ging schoorvoetend akkoord met de surrogaat-tabak, maar zei dat de tabaksfabrikanten het teerge halte in gewone sigaretten kon den verminderen door filters met ventilatiekanaaltjes te maken en door mildere tabak te gebruiken. "We geloven dat er andere metho den zijn dan alleen het surrogaat. Als de industrie werkelijk min der schadelijke sigaretten wilde maken, dan hebben ze er heus de middelen wel voor", zei hij. i Een ander idee dat de Britse ta baksfabrieken uitproberen, is dat van de sigaretten met een smaakje. Sinds 10 oktober mogen van de - regering ongeveer 300 produkten aan de tabak worden toegevoegd, bijvoorbeeld ho ning. whiskey of een fruitsmaak. Hoepel geen enkele maatschappij zegt deze toevoegingen direct te zullen introduceren, zei een woordvoerder van Gallahers: "We bestuderen de zaak nog. Maar we zouden het alleen doen als het de smaak zou verbeteren en als het aan de behoefte van de roker zou voldoen". De medische wetenschap heeft aangetoond dat er een duidelijk verband bestaat tussen roken en kanker, chronische bronchitis en - in mindere mate - aantasting van de kransslagader. Daarom wordt er onophoudelijk druk uit geoefend op de tabaksfabrikan ten om de gevaren te verminde- Maar de tabaksurrogaten zijn ook in andere Europese landen niet aangeslagen. Een woordvoerder van de Zwitserse fabrikant Laurens Rothman: "In Zwitser land is het geen groot succes ge worden". In West-Duitsland is er van de twee merken een uit de produktie ge nomen, nadat uit marktonder zoeken was gebleken dat er weinig vraag naar was. tensap bijna altijd in glazen potten, maar nu wordt al meer dan de helft in kartonnen (melk)pakken ver kocht. Vooral fabrikant Riedel, die als eerste op grote schaal zijn mer ken Appelsientje en Goudappeltje in kartonnen pak bracht, heeft ge profiteerd van de omzetgroei. Hij had in 1973 nog maar 0,8 procent van de markt voor sinaasappelsap, en nu over de 40%. Daar zijn ook de twintig „andere merken" bij mee geteld. die Riedel inmiddels is gaan maken. Samenstelling Henriette van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29