Eintracht Br. Marken moeten injectie geven Finale HSV-Liverpool niet "super" (1-1) Zweed Björn Borg: ben voor niemand bang" Duitsers zitten helemaal vast roch nog remise Spasski Nederlaag Ajax in vriendschappelijk duel tegen Leeds U. 3ENSDAG 23 NOVEMBER 1977 [AMBURG - Het woord "super" gold gister avond tijdens de voetbalwedstrijd tussen Hamburger Sportverein en Liverpool voor twee dingen. Ten eerste voor de beker, waarom werd gestreden. De supercup, die traditioneel op het spel staat tussen de houder van de Europese beker voor lands kampioenen (Liverpool) en de bezitter van de Europacup voor bekerwinnaars (HSV). Cn ten tweede was het woord "super" op zijn plaats voor het openingsdoelpunt van de Hamburger Ferdinand Keller. De spitsspeler gaf de Engelse doelman Clemence in de 29e minuut geen enkele kans met een schitte rend vliegend schot van de rand van het strafschopgebied. foor het overige was het erg duidelijk dat er twee ploegen in het veld stonden, die kam pen met gebrek aan vorm. Liverpool lijdt momenteel in de Engelse eerste divisie het ene puntverlies na het andere en Hamburger SV vergaat het al niet veel beter. Ia uitschakeling in het huidige toernooi om Europacup II (door Anderlecht, dat een seizoen eerder in de finale werd bedwongen) en de strijd om de FDB-bokaal (door Schalke'04 met 2-4) heeft de Noordduitse club opnieuw weinig uitzichten op succes. Immers, in de 65e minuut slaagde buiten speler Fairclough er in met het hoofd de ge lijkmaker te scoren, buiten het bereik van invaller-doelman Stars. Daardoor werd het 1-1een score, die Liverpool op 6 december in eigen huis ontegenzeggelijk de beste kansen geeft. Tekenend voor het gezichtsverlies, dat beide ploegen dit seizoen hebben geleden, was het tegenvallend aantal toeschouwers in het Volksparkstadion. Slechts 20.000 toeschou wers hoopten op een aantrekkelijk voetbal menu. Dat is maar liefst 35.000 minder dan voor het begin van de competitie bij de vriendschappelijke wedstrijd tussen beide teams, die Liverpool met 3-2 won. Bij die gelegenheid was dr. Peter Krohn nog manager bij HSV. Hij is inmiddels opgevolgd door de Turk Arkoc öczan. Deze nam de strijd om de Supercup niet zo serieus. "Het is jammer dat de winnaar zich niet auto matisch plaatst voor één van de Europese bekertoernooien van het volgend jaar", stelde hij een dag tevoren. Om toch nog een kans te hebben voor het UEFA-cuptoernooi wil Öczan zich volledig concentreren op de Bundesliga, waarin de eerstvolgende tegen stander kampioen Borussia Mönchenglad- bach is. Vooral de defensie van Hamburger SV speelde onzeker en stapelde fout op fout. Bij de Westduitse ploeg mochten slechts doelpun tenmaker Keiler en oud-Liverpoolspeler Ke vin Keegan aanspraak op een voldoende ma ken. Keegan stelde in ieder geval door zijn tomeloze inzet zijn opvolger bij Liverpool, de voor 1,8 miljoen gulden van Celtic overge komen Kenny Dalglish, in de schaduw. De zwakste speler bij HSV was wel de Joegos lavische voorstopper Buljan, door öczan te laat (in de 69e minuut) uit het veld gehaald voor Karow. Liverpool verzuimde van de vele fouten bij de tegenstanders gebruik te maken. Deels door eigen onmacht, deels door pech en deels door het zware veld. Tot de beste spelers bij Liver pool behoorden Highway en Kennedy. Het mag betwijfeld worden of HSV een einde kan maken aan een negatief record. Nog nooit is een Westduitse club er namelijk in geslaagd op het veld aan Anfieldroad in het kader van een Europees toernooi een doelpunt te maken. PAGINA 11 k Boris Spasski IELGRADO - Boris Spasski is de finaletweekamp van het kan didatentoernooi tegen Viktor Kortsjnoj in Belgrado niet al te overtuigend begonnen. Met grote moeite sleepte de met zwart spe lende Spasski gisteren in de tweede zitting een remise uit het kortsjnoj verklaarde maandag na het afbreken van de partij: "Spasski maakte op mij na afloop een volkomen gedemoraliseerde indruk. Hij dacht goed voorbe reid te zijn, maar moest zich in allerlei bochten wringen om aan een nederlaag te ontkomen. He laas was mijn laatste zet voor het afbreken niet de beste". Kortsj noj speelde 41.Pb6 in plaats van 41.kf3, waarbij het paard op c4 zou blijven staan. "In dat geval zou het met Spasski gebeurd zijn geweest", aldus Kortsjnoj. lu kwam het aan op de afgegeven t zet van Spasski. Alleen 41.kd6 zou remise worden, bij andere f zetten was de winst voor Kortsj noj. De in Parijs wonende Spas ski deed de enig juiste zet. Kortsjnoj haalde weliswaar een dame en won vervolgens een lo- 1 per, maar moest toestaan dat zijn t paard gevangen werd, waardoor er een remise-eindspel met aan beide zijden drie pionnen en de koning overbleef. /oor het begin van de partij gaven de grootmeesters elkaar geen hand. Kortsjnoj wees op zijn bij een auto-ongeluk gewonde hand, die voor het eerst niet meer in verband was gewikkeld. Spasski speelt onder de Russische vlag, Kortsjnoj wilde zich geen vlag la ten aanmeten. De statenloze Kortsjnoj weigert in Belgrado drankjes uit de kantine te ge bruiken. "Je weet maar nooit", luidt zijn commentaar. Kortsjnoj beperkt zich tot enkele slokken van zijn zelf gebrouwde zwarte thee, meegebracht in een rode thermosfles. Iet toeschouwersgedeelte van de speelzaal was volkomen in het duister gehuld. Alleen het toneel, waar het zich afspeelde, was hel verlicht. De Britse grootmeester Raymond Keene, die als secon dant van Kortsjnoj fungeert, moest een zaklantaarn hanteren om de zetten te kunnen noteren. [De tweede partij wordt vandaag ge- speeld. De partij verliep in de tweede zitting als volgt [Wit Viktor Kortsjnoj Zwart. Boris Spasski Afgebroken stand: Wit Kg2, Tc5, Pb6, pi: h2, g3, f2, c7 Zwart: Ke7, Th8, Ld7, pi: h5, g7, f7, e6 41 Ke7-d6, 42 e7-c8 dame, Ld7xc8, 43 Tc5xc8, Th8xc8, 44. Pb6xc8 schaak, Kd6-c7,45. Pc8-e7, Kc7-d7,46. Pe7-g8, h5-h4, 47. G3-g4, Kd7-e8, 48. Kg2-h3, Ke8-fB, 49. Pg8-h6 g7xh6 50. Kh3xh4. Kf8-g7, 51. Kh4-g3, Kg7-g6, 52. Kg3-f4, f7-f6 iemand anders een betere sug gestie heeftNee, Rijvers in de rol van de kleine sphinx vindt dat-ie, met het geven van de elf namen voor vanavond, al ver genoeg is gegaan. Maar dat was, afgezien dan van het vraagteken- tje achter René van de Kerkhofs blessure, nauwelijks een verras sing. Maar Rijvers zei het zelf al: "Iedereen is weer fit, dus de zelfde opstelling als in de afgelc*- pen weken". De opstelling van PSV voor van avond luidt: Jan van Beveren, Jan Poortvliet, Barnie Brandts, Adrie van Kraay, Kees Krijgh, Huub Stevens, Willy van de Kerkhof, Willy van der Kuijlen, René van de Kerkhof, Gerrie Deijkers en Harry Lubse. Wis selspelers: Ton van Engelen (doelman), Nick Deacy, Tom Smits, Guy Francois en Paul Pos- tuma. HANS SOESTERS EINDHOVEN - Geld als stimulerend middel. Zesduizend mark de man, met die premie in gedachte, begint Eintracht Braunschweig vanavond tegen PSV aan de eerste wedstrijd in de achtste finales van de strijd om de UEFA-Cup. Geld, om moment te verdoezelen. Want de Brunswijkse formatie kampt met een inzinking. In de competitie gaat het steeds verdér berga fwaarts, terwijl de ploeg van de Joegoslavische trainer Branko Zebec afgelopen zaterdag door Fortuna Düsseldorf ook voor de Westduitse voetbalbeker werd uitgeschakeld. Een forse premie moet thans voor komen dat voor Eintracht Braun schweig nu al van een totaal ver- loreri seizoen gesproken kan worden. Daarom waarschuwt Kees Rijvers voor onder schatting. Voor alle zekerheid putte de kleine PSV-trainer zijn informatie uit het bekijken van de wedstrijden tegen MSV Duisburg en Fortuna Düsseldorf, maar zegt: "De twee UEFA- Cupwedstrijden van Braun schweig tegen Dynamo Kiev be keek ik op tv. Beide keren zag ik een heel ander Braunschweig aan het werk. Veel beter, fanatieker ook". Maar Rijvers erkent dat het Braun schweig van toen (de ploeg schakelde de Russische kam pioen uit via 1-0 en 0-0) in ex-AZ-spits Wolfgang Frank een sterke aanvaller had, en voor wiens vertrek naar Borrusia Dortmund nog geen oplossing is gevonden. Weliswaar was ex- Ajacied Peter Lübecke aange trokken, maar naast het feit dat hij een paniek-aankoop" wordt genoemd, mag Lübecke, zoals bekend, nog niet in Europese wedstrijden uitkomen. Kees Rijvers verwacht dan ook dat Danilo Popivoda, de 30-jarige Joegoslavische international, als Kees Rijvers: "Misschien ga ik EINDHOVEN - De hevige regen buien die in de afgelopen dagen Eindhoven hebben geteisterd, zullen nauwelijks van invloed zijn op de terreingesteldheid van het PSV-stadion. "In de omgeving van Eindhoven is in elk geval geen sneeuw geval len, en zelfs al komen er nog meer van die stortbuien, dan nog kan er op het veld normaal worden gespeeld. Voor alle ze kerheid hebben we wel ge pompt, zodat het veld zeker be speelbaar zal zijn", aldus Ben van Gelder. r eenzame spits zal fungeren. 'Volgens mij kan dat bijna niet an ders, want alle andere spelers zijn middenvelders", verduidelijkt Rijvers. "Popivoda in de spits, Handschuh op het middenveld en Breitner als een soort ma zel/ wel op Breitner lopen". nusje-van-alles, daar zal het bij die lui wel zo'n beetje om draaien. Maar alles bij elkaar zullen we met zo'n mannetje of vijf, zes re kening moeten houden. Braun schweig zal in de eerste plaats willen voorkomen dat wij doelpunten maken. Daarom zul len ze met een versterkt midden veld spelen en er steeds met één of twee mensen tussenuit gaan". Maar ook PSV gaat achter op zeker spelen. Rijvers: "Als we het ach ter maar op de nul kunnen hou den en er bij hun tenminste één induwen, dan hebben we in de uitwedstrijd zeker een kans. Ik verwacht dat we het dan kunnen maken". Meer wil Rijvers over het duel niet kwijt, lacht geheimzinnig als hem gevraagd wordt wie er, zoals dat in hedendaagse voetbaltermen heet, op Paul Breitner wordt ge zet. Zegt gekscherend dat hij dat misschien zelf wel doet, tenzij, AUTOSPORT - De Zweedse ral- ley-equipe Waldegaard en Thors- zelius heeft gisteren haar leidende positie in de RAC-ralley behouden. Halverwege het par cours (in de omgeving van York) hadden de Zweden een voor sprong op hun vooornaamste concurrenten, de Fins-Zweedse combinatie Mikkola-Hertz. \r ■k Onoverwinnelijke Borg: vijf achtereenvolgende toernooizeges. pioenschappen in Parijs zijn slechts een paar weken voor Wim- beldon en de overgang van gravel naar gras zal niet meevallen'. In profkringen heerst op het ogen blik de mening dat Borg voor geen enkele tegenstander bang is. Borg zelf daarover: 'De een heeft meer spelangst dan een ander en ik geloof inderdaad dat ik er minder last van heb dan de meeste anderen. De Zweed heeft bovendien, om nog meer indruk te maken, de laatste tijd een zwaarder racket ter hand genomen, van 15 ounces (tegen normaal 13xlof 14), waardoor zijn forehand nog dodelijker is geworden. De Amerikaan Donald Budge heeft 39 jaar geleden eveneens met een dergelijk zwaar racket groot slam gewonnen, waarna het spe len met 15 ounce-rackets een poosje een soort modeverschijnsel is geweest. Niet voor lang, want het risico van armblessures is met een zwaar racket natuurlijk vrij groot. Borg heeft voorts altijd keiharde bespanningenzodat hij de bal erg zuiver moet raken. En dat doet hij kennelijk, hoewel hij nu niet bepaald fraai technisch speelt. Het eerste grote doel van Borg is het M asters-toernooi in de eerste week van januari in Madison Square Garden in New York met een prijzengeld van totaal 400.000 dollar ongeveer 1 miljoen gulden) en een hoofdprijs van 100.000 dollar. Voor dit toernooi hebben zich geplaatst Guillermo Vilas, Brian Gottfried, Manuel Orantes titelverdediger) en Borg in de ene groep en in de andere Jimmy Connors,- Raul Ramirez, Eddie Dibbs en Harold Solomon. Verder zullen er vier topduels meedoen .diestrijden om de eerste prijs van 40.000 dollar (nog altijd 100.000 gulden) Arthur Ashe verklaarde dezer da gen in New York: 'Het proftennis heeft de profgolfers ver overtrof fen. Zo heeft torn Watson dit jaar als topgolfer 310.000 dollar bijeen gespeeld, hetgeen nog altijd min der 200.000 dollar minder is dan het prijsengeld van Chris Evert bij de dames in het proftennis. Het is fantastisch'aldus Ashe, 'maar de sponsors vinden het tennis klaarblijkelijk het geld wel waard'. Björn Borg over het jaar 1978: 'Ik heb nog niet besloten of ik op nieuw Amerikaans teamtennis ga spelen. Volgende maand zal ik thuis in Monte Carlo het toer- nooiprogramma een goed bestu deren alvorens ik mijn beslissin gen neem'. NEW YORK - Proftennisser Björn Borg lijkt op het ogenblik on overwinnelijk. De jonge Zweed heeft nu al vijf toernooien achter een op zijn naam gebracht en 28 partijen op rij winnend afgeslo ten. In 1975 was het de Ameri kaan Arthur Ashe, die van de ene triomf naar de andere ging, tot dat hij te veel last kreeg van een van zijn hielen en hij zich zelfs moest laten opereren. Daarnaast kreeg hij ook nog een oogontste king, zodat hij nu al langujd uit het wedstrijdwezen is verdwenen. Hij hoopt echter in februari vol gend jaar weer geregeld kunnen te gaan spelen. LEEDS - Ajax heeft gisteravond in Leeds de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub Leeds United met 1-2 verloren. Bij de rust leidde Leeds door doelpunten van Joe Jordan en Allan Clarke met 2-0. Tony Currie, die in eigen doel schoot, bepaalde in de tweede helft de eindstand op 2-1. Er waren 11.565 toeschouwers. Cosmos, de sterkste Ameri kaanse voetbalploeg, heeft nog geen beslissing genomen over het al of niet vrijgeven van Franz Beckenbauer voor de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap. Een woordvoerder van de club zei: "Wij hebben nog geen officieel verzoek van de Duitse bond ont vangen. Pas wanneer dat binnen is, kunnen wij ons beraden. Onze beslissing zal vooral afhangen van het programma dat wij moe ten afwerken in de periode dat Duitsland in Argentinië speelt. Zouden wij in die tijd een stuk of tien wedstrijden moeten spelen, dan is het vrijwel onmogelijk Be ckenbauer af te staan aan het Duitse elftal." Het is een duidelijke zaak, dat Björn Borg op het ogenblik barst van zelfvertrouwen, hetgeen van zo'n eminent belang is bij het ten nisspel. De 21-jarige Zweed die al enige jaren domicilie heeft geko zen in Monte Carlo omdat zijn vaderland hem op belastingge bied te duur werd, hoopt in 1978 voor de derde maal achtereen op Wimbledon te kunnen winnen en dan ook groot slam te scoren, d.wz. de vier grootste toernooien van het seizoen te winnen. 'Maar', zegt Borg, 'de open Franse kam-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21