V banaal Y oorburg- Waddiiixveen vergt au f 115 miljoen Hoogmadese ijsclub jubileert '"Hebben van baan geen voorwaarde voor emancipatie" Kleintjes zullen het moeilijker krijgen Zo gaat de sporthal Alkemade er uit zien 5ENSDAG 23 NOVEMBER 1977 STREEK VADDINXVEEN - De aanleg van het kanaal tussen Voorburg en Wad- dinxveen gaat zo'n honderdvijftien miljoen gulden kosten. )it heeft het provinciaal bestuur geantwoord op vragen die het statenlid Koenen (Partij van de Arbeid) heeft gesteld. Hen jaar geleden werden die kos- i met bijkomende werken (aan- >assing van het gemaal in Gouda en 'an de Gouwe van Gouda tot Wad- linxveen alsmede exploitatiekos- n. geschat op zeventie miljoen julden. De kosten van het kanaal op zichzelf werden toen geschat op zesenveertig miljoen gulden. De aanleg van dit kanaal is overi gens de "goedkoopste" mogelijk heid om Delfland een coede water voorziening te bezorgen: nu en in de toekomst. Alphens "sport"blad nu ook in braille ALPHEN AAN DEN RIJN - Een enthousiaste Ria Vollebregt heeft gistermorgen op het postkantoor het eerste exemplaar van het blad "RESA-positief" in braille aangeboden ter verzending. Het ging om het eerste num mer van het blad dat maan delijks verschijnt in een op laag van ongeveer 500. Van het blad in braille bestaat voorlopig nog maar 1 exemplaar dat onder de (nog weinige) blinde deelnemers aan de activiteiten van RESA gaat rouleren. De naam RESA staat voor rec reatieve en sportieve activi teiten voor gehandicapten. Aan de activiteiten van deze Alphense stichting nemen ongeveer 130 gehandicapten uit de regio deel, waarvan het merendeel aan de zwe mactiviteiten. Ria Vollebregt is degene die het blad RESA-positief in braille heeft omgezet. Zij heeft dat aangeboden omdat haar eigen dochter deel neemt aan dezwemactivitei- ten van de stichting en daar veel baat bij vindt. "Je wilt wat terugdoen", aldus de Alphense, die bovendien denkt dat het heerlijk voor blinden moet zijn om hun ei gen post te kunnen lezen. Ria Vollebregt zet regelmatig boeken om in brailleschrift ten behoeve van de blin- Ria Vollebregt bezig op de braille-schrijfmachine denbibliotheek in Nijmegen. Ze doet dat met een handig machientje (zie foto). Vooralsnog zijn bij de Stich ting RESA nog maar twee adressen van blinden be kend, zodat maar 1 braille- exemplaar is gemaakt dat na de lezing wordt doorge stuurd. Toos van Velzen uit Leimuiden is de eerste die dezer dagen het blad in braille ontvangt. Ria Vol lebregt heeft in Toos van Velzen overigens een kriti sche lezeres: de Leimuidense is zelf correctrice (van braillewerk). Overigens laat de stichting weten dat ook andere blin den die belangstelling voor het blad hebben dat toege stuurd kunnen krijgen. De PTT verzendt braille-stuk- ken gratis. In het verleden is er altijd van uit gegaan dat de kanalen Waddinx- veen-Voorburg en Maarssen-Bo- degraven ongeveer gelijktijdig in gebruik zouden worden genomen: er hoefde niet op een overgangsfase te worden gerekend. Indien het laatstgenoemde kanaal er niet zou komen is de komst van het kanaal Waddinxveen-Voor- burg toch wel noodzakelijk. Dit is de mening van het werkcomité wa tervoorziening Midden-West-Ne derland. Het comité zegt dat dit no dig is zowel wanneer de Holland- sche IJssel ongeschikt zou zijn. als wanneer deze geschikt zou blijven als aanvoerweg van zoet water. "Een situatie zoals wij die thans kennen, waarin het soms voorkomt Expositie RIJNSBURG - Wethouder De Mooy(foto) van Rijnsburg heeft gistermiddag de feestelijke opening verricht van de nieuwe marktplaats. De kraampjes van de Rijnsburgse markt moesten indertijd wijken voor de nieuwbouw van het winkelcentrum aan de Anjelierstraat. De marktlieden hebben nu een nieuwe standplaats op het parkeer terrein achter de Anjelierstraat. DeMooy verklaarde dat hij de nieu we markt een aanwinst vindt voor Rijnsburg. Hij verrichtte de opening door een lint door te knippen en maakte vervolgens een wandeling over de markt. KATWIJK - Het CDA-raadslid J. Vink in Katwijk opent don derdag 1 december een tentoon stelling van twee Katwijkse kun stenaars. De expositie wordt ge houden bij het wooncentrum Baalbergen aan de Ambachtsweg in industriegebied 't Heen te Katwijk en zal tijdens de win keluren te bezoeken zyn. De heer Vink opent de tentoonstelling, die schilderijen en aquarellen van Pieter van Duyvenbode en zeefdrukken van Aad Hasenoot te zien geeft, om 21.30 uur. Koolmonoxide vergiftiging LEIDEN - Het bejaarde echtpaar Mulder werd gisteren in de wo ning, Lombokstraat 65 overval len door een koolmonoxide-ver- giftiging. De 75-jarige man en zijn 74-jarige vrouw werden per am bulance naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Vanoch tend mochten ze het ziekenhuis weer verlaten. De brandweer heeft gistermiddag metingen verricht, en dacht aan vankelijk dat de oorzaak een ver stopt schoorsteenkanaal was. Dat bleek later niet het geval. De oor zaak was wel: een foute aanslui ting van pijpen, waardoor lekken bestonden. Bovendien was de kachel niet op een goede nisbus aangesloten. Voor er weer ge stookt mag worden zullen eerst de aansluitingen in orde gemaakt moeten worden. dat de Hollandsche IJssel verzilt die het midden houdt tussen beide uitgangspunten, is destijds niet in de overwegingen betrokken. Vast staat", aldus Gedeputeerde Staten, "dat er, evenals in het verleden, nog steeds van wordt uitgegaan, dat een definitieve voorziening zal worden getroffen voor de aanvoer van wa ter uit het Amsterdam-Rijnkanaal, dit ter ondervanging van het be zwaar van periodieke verzilting van de Hollandsche IJssel. Welke vorm deze voorziening zal krijgen valt thans niet te zeggen. Eén en ander is thans nog studie," stellen Gede puteerde Staten. Het provinciaal bestuur overweegt geen bijstelling van het rapport "De watervoorziening van Midden- West-Nederland". GS merken wel op dat de laatste jaren en met name 1976 het gebruik van beregenings- en bevloeiingsinstallaties vrij be hoorlijk zijn uitgebreid. Zij hebben de indruk dat door deze ontwikke-" ling een toename van het water verbruik moet worden verwacht. Werkverschaffing was eerste doel HOOGMADE - De Hoogmadese IJsclub bestaat vij fenzeventigjaar. Op 26 november a.s. wordt middels een feestavond in "De Schuur" - voorafgegaan door een receptie in Huize van der Ploeg - dit jubileum gevierd. Het was op de 28ste november 1902 dat enkele Hoogmade- naren in een eerste vergade ring de stoot gaven tot de op richting van de vereniging. Op 12 december d.a.v. werd het reglement door het eerste bestuur vastgesteld. Dat eerste bestuur werd gevormd door de heren C. van Tol (ere voorzitter), Dirk van Rijn (voorzitter), J. van Wieringen (vice-voorzitter), hoofdon derwijzer Meijer (secretaris), L. Lieverse (penningmeester) ALPHEN AAN DEN RIJN - "Is een vrouw geëmancipeerd als ze een baan heeft en is ze dat niet als ze geen baan heeft? Nee, het hebben van een baan kan een onderdeel zijn van haar emancipatie, maar het is geen voor waarde". Rijnland gaat rekeningen voor kwekers op andere wijze innen ALKEMADE - "De kleine kweker is de klos door deze regeling. Hij heeft minstens de halve zomer nodig om zijn investering, in het najaar gedaan, terug te verdienen." Deze opmerking is van Dirk Akerboom uit Roelofarendsveen, bestuurslid van de bloemenveiling en gemeenteraadslid over de verandering die het energiebedrijf Rijnland gaat toepassen bij het innen van nota's voor kwekersbedi ijven. Voldoet een kweker niet op tijd aan zijn verplichtin gen, dan krijgt hij enige dagen uitstel, is de rekening niet betaald, dan wordt de energiebron afgesloten. Op landelijk niveau is deze nieuwe regeling met de Gasunie en de LTB-bonden besproken. Akerboom heeft tegen deze wijziging toch wel grote bezwaren. "De bewe ring dat het niet zo vaart zal lopen als iemand eens te laat betaalt, is volgens mij maar een wassen neus. Na een proefperiode zal er zeker strak de hand aan worden gehouden. Stel je nu eens voor dat we een strenge winter krijgen. Iedere kweker komt dan in het gedrang door de hoge kosten. Voor mij is het daarom onbegrijpelijk dat de LTB deze 1 regeling heeft geslikt. Ik voorzie grote moeilijkheden als deze maatre gelen worden doorgevoerd. Er zullen heel wat kwekers zijn die nog meer in de zorgen komen te zitten, dat kan ik je wel vertellen," aldus be stuurslid Akerboom. Vrouwen hebben bij hun streven naar zelfstandigheid méér be lemmeringen te overwinnen dan mannen. De emancipatie wil hun achterstand opheffen. Eman cipatie wil zeggen: jezelf mogen zijn, het hoeft niet te betekenen dat mannen en vrouwen alles precies hetzelfde moeten doen. Wel moet er sprake zijn van gelijk waardigheid, zoals gelijke beta ling voor gelijkwaardig werk en ook een politieke gelijkwaardig heid. Er zouden meer vrouwen moeten zijn die invloedrijke posi ties bezitten zodat ook vrouwen mééverantwoordelijk zijn em méébeslissen. We moeten onze etiketten over het man-vrouw zijn, (de man "flink" en de vrouw "emotioneel") doorbreken." Deze woorden sprak mevrouw Drs. N. Rempt-Halmmans de Jongh, presidente van de Nederlandse Vrouwen Raad (NVR) gistermor gen in de Bron waar de stichting Provinciale Vrouwen Raad Zuid-Holland een regiodag hield voor het noordelijk deel van de provincie Zuid-Holland met name het gebied rond Alphen en Gouda. Er werd deze dag informatie gege ven over de vrouwenraden op landelijk, provinciaal en plaat selijk niveau. Een ander deel was het oprichten van deze raden te stimuleren. Uitgenodigd waren vrouwen uit organisaties zoals de Ned. Plattelands vrouwen, Ned. Ver. van Huisvrouwen en het UW. De NVR is in april 1975(het jaar van de vrouw) opgericht. Als samen werkingsverband in de plaats van de drie eerder bestaande koepels: Nationale Vrouwen Raad, Nederlands Vrouwen Co mité en de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening. HAZERSWOUDE - De ach tenzeventigjaar oude Rabo-bank "Hazerswoude-Koudekerk" heeft gisteren het uitgebreide en gemoderniseerde kantoor weer in gebruik genomen. De herope ning werd verricht door oud voorzitter van de bank J. van Veen. In maart 1975 besloot het bestuur dat de bank moest worden uitge breid en worden aangepast aan de moderne eisen van deze tijd. Aannemingsbedrijf C L. de Boer verrichtte deze werkzaamheden in de afgelopen maanden. en C. Lieverse, C. van der Meer en G. van Vliet (com missarissen). Hoe gek het moge klinken, de vereniging werd niet in de eerste plaats opgericht om de ijssport te beoefenen en te "promoten" maar om de ar men van het dorp gedurende de wintermaanden aan wat werk te helpen met het uit zicht op wat extra inkomsten. Een initiatief wat goed viel bij de Hoogmadenaren, omdat een groot aantal van hen in vaak behoeftige omstan digheden leefde. Artikel 1 van het reglement: "De IJsclub Hoogmade heeft in hoofd zaak ten doel, als middel van werkverschaffing, het in orde maken van een ijsbaan voor schaatsenrijders, het oprui men van sneeuw en (als de kas het toelaat) het houden van hardrijderijen". De IJs club van de Heerlijkheid was dus te beschouwen als een soort sociaie instelling. Als prijzen bij de eerste wed strijden gold een heel of een half varken. De winnaars stonden hun prijzen af aan de behoeftigen van Hoogmade. Héél veel over de eerste jaren van de vereniging is er helaas niet meer bekend, want de notulen en jaarverslagen tot 1942 zijn verloren gegaan. Wel is nog bekend dat er in de be ginjaren getraind werd op de Leiderdorpse ijsbaan onder leiding van een Langeraarder, een zekere Hijdra. Kampioenen In later jaren kwam de Hoog madese IJsclub goed uit de verf door de opvallende pres taties die er geleverd werden door met name de gebroeders Dorus en Kees Borst. Maar de eerste clubkampioen was in 1951 Henk Wolvers. Tot 1956 was Henk Wolvers driemaal clubkampioen. Twee jaar la ter verscheen Kees Borst ten tonele. De door Huize van der Ploeg ter beschikking ge stelde wisselbeker ging toen naar hem. In 1961 pakte hij voor de tweede maal de club- titel en in 1963 voor de derde maal. Bij die gelegenheid werd de beker zijn eigendom. Zijn broer Dorus, stond in 1963 tweede op de ranglijst, Kees schaatste zich later nog naar de kampioenstitel van Zuid-Holland op de korte baan, terwijl Dorus met een tweede plaats genoegen moest nemen. In 1964 werd Dorus Borst clubkampioen en won hij tevens de Hoog madese nationale wed- striiden. In 1965 was het Dick van Goo- zen die het kampioenschap opeiste, na in die in de voor gaande jaren al een paar maal met de tweede of derde plaats genoegen te moeten nemen. Zijn glorie was echter van korte duur, want in 1968 won Dorus Borst de beker weer, een jaar later zijn jongere broer Kees. Gedurende het seizoen 1975- 1976 werd er weer een club kampioenschap verreden. Kees Borst werd wéér kam pioen, tweede Dick van Goo- zen en derde Dorus Borst. Het clubkampioenschap bij de dames ging naar mevrouw C. Borst-van der Geest, de echt genote van Kees, zodat de eer toch dicht bij huis bleef. Ka- rina van der Berg werd toen tweede. Kees Borst nam tenslotte tot twee maal toe deel aan de alternatieve elf stedentocht en wist het in een sterk veld van rijders tot een 15de plaats te brengen. Schoolwedstrijden Ook "in schoolverband" werd geschaatst. Daarvoor was immer grote belangstelling. Jarenlang werd er gereden om een kwartje per gewon nen rit. Dat kon aardig oplo pen want in een bepaald jaar werd er op die manier een bedrag van vijfenveertig gulden aan de schooljeugd uitgekeerd. Maar - waarom de IJsclub eigenlijk van start gegaan was, werkverschaffing, be staande uit het vegen van de banen - wat verdiende men daar in 'de loop der jaren zoal mee? In 1902 bestond de ver goeding uit veertig cent per uur, terwijl de beloning thans twee gulden per uur bedraagt. Sinds 1950 zijn de heren baanvegers ook verzekerd, tegen ongevallen en wet telijke aansprakelijkheid. Gedurende de vijfenzeventig jaren dat de vereniging nu be staat was men altijd redelijk tevreden over de financièn, al kon het natuurlijk altijd be ter. Echt diep in de rode cij fers heeft men echter nooit gezeten. Emancipatie Opvallend is dat alle be stuursfuncties sinds het be staan van de vereniging in familiehanden bleven. Steeds werd het baantje van vader op zoon overgedragen. Eerste voorzitter bij de oprichting was Dirk van Rijn, grootvader van de huidige voorzitter Cor van Rijn. Zijn vader vervulde eveneens dezelfde functie. Het secretariaat is al die 75 ja ren in handen geweest van Van Wieringens, net als het penningmeesterschap in handen was van Lieversens. Vergaderingen waren overi gens een apart punt. Ze mochten nooit te lang duren want er moest "gekaart" worden! Er moest daarbij ook heel wat gebeuren voor dat de Hoogmadese schaat- sliefhebsters "geëman cipeerd" werden. Pas sinds 1958 mochten de dames "meekaarten" na afloop van de vergadering. Ze kwamen toen nog niet in aanmerking voor de prijzen van de verlo tingen In 1962 werd het zestigjarig be staan gevierd. Piet Winters werd gehuldigd omdat hij een kwarteeuw zitting had in het bestuur en Henk Bank kreeg eerbetoon voor zijn 25-jarig bode-schap. Chris van der Voorn tenslotte werd in het zonnetje gezet omdat hij maar liefst zestig jaar lid was. 5it hetzelfde jaar 1962 dateert het idee om priksleewed strijden te houden, wed strijden, die in 1976 herhaald werden. De laatstejaren probeert men de iissDort populair te maken bij de jeugd, oi neven door hen, bij het uitblijven van echt strenge winters, in de gele genheid te stellen tóch te schaatsen. Dat gebeurt door bezoeken aan de Jaap Eden- baan en de vrijdagse en zater dagse trainingen op de Uit hof. Hiervoor is de jeugdcommissie actief, met name de heren Jan Jansen en de gebroeders Borst. Echte ijsactiviteiten zijn er de laatste jaren niet geweest. Gedurende de "kwakkelwin- ters" heeft men het dus mak kelijk en beperken de activi teiten zich tot het nakijken van "de spullen" en het m goede staat houden van de dreggen. De Hoogmadese IJsclub is vij fenzeventig jaar jong. De Van Wieringens, de Borsten, de Van Tollen, de Van der Geesten en de Janssens en andere families zullen zich nog wel in een reeks van ja ren inzetten voor de nu jubi lerende ijsclub, tot groot ge noegen van schaatsenrij dend Hoogmade. ALKEMADE - Zo ziet desporthal van Alkemade eruit als zij in september wordt geopend. Dit is de eerste tekening die voor publikatie is vrijgegeven. De sporthal verrijst direct naast het zwembad van RoelofarendsveenBurgemeester Bolten sloeg er precies een week geleden.de eerste paal voor. Het complex kost de gemeente zo'n kleine vier miljoen gul den. Van de hal zullen voorat schoolkinderen voor het on derricht van lichamelijke oefening gebruik gaan maken. De gemeente Alkemade besloot tot de bouw van een sporthal in plaats van twee gumnastieklokalen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15