Officier verbiedt het diagonaal oversteken Actie van bewoners Rijndijk gaat door Verpleger verduisterde geld patiënten Helft werklozen minder geschikt Vlaardingen zet proef toch door JUSTITIE: RAF-LEDEN SCHOTEN MOGELIJK NIET EERST "Houd slotverklaring Belgrado bescheiden' Bevoegdheden Spaanse koning bevestigd Verboom zoekt ander huis voor gezin uit Lange Scheistraat Nieuwe hinderwetprocedure omstreden bedrijf Bezwaar Beijen tegen declaratie advocaat WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PAGINA 11 EUROPESE WEER- SATELLIET CAPE CANAVERAL - De Europese weersatelliet "Me- teosat 1" is vanochtend om even over half drie Neder landse tijd gelanceerd vanaf Cape Canaveral. De lance ring was tweemaal uitgesteld, eerst wegens een lekkende af sluiter in de draagraket en vervolgens wegens radiogol ven van onbekende herkomst in een frequentieband die speciaal wordt gebruikt voor het zelfvernietigingsme chanisme van de raket. AMSTERDAM (SP) - De van ter rorisme verdachte Westduitsers Wackernagel en Schneider heb ben donderdagavond 10 novem ber in Amsterdam-Osdorp mo gelijk niet als eersten geschoten. Dat heeft de justitie meegedeeld. De Duitsers hadden zelf al via hun raadslieden laten weten dat zij het vuur niet hadden geopend maar de politie. Op een persconferentie op de och tend na de schietpartij waarbij behalve Wackernagel en Schneider ook drie Am sterdamse politiemensen werden gewond, had de officier van justi tie mr. N. Messchaert verklaard dat de Duitsers zonder pardon waren gaan schieten op de poli tie. Pas toen zou volgens hem de politie de telefooncel waarin het tweetal zich bevond hebben doorzeefd. „Maar", zo heeft de justitie laten weten, „toen een politieman in burger bij de telefooncel kwam deed een van de Duitsers alsof hij tussen zijn kleren een wapen vandaan wilde halen. Daarop is de politie gaan schieten. Maar wie er nou eerst heeft geschoten, we ten we nog niet. We praten over fracties van seconden. Wellicht wordt er in het gerechtelijk voor onderzoek duidelijk wie het eerst van zijn wapen gebruik heeft ge maakt. Duidelijk is in ieder geval dat er van beide kanten gescho ten is". VLAARDINGEN (SP) - Tegen de wil van de hoofdofficier van justitie te Rotterdam in zal met ingang van zaterdag op een punt in het Vlaardingse centrum diagonaal kun nen worden overgestoken. Verkeerswethouder Bas Goudriaan en verkeersambtenaar R. A. Blom zullen de eersten zijn die het kruispunt Van der Driftstraat/Korte Hoogstraat/Gedempte Biersloot/Veerplein oversteken. Zij doen dat in de hoop een proces-verbaal te krijgen. Of dat gebeurt, valt te bezien. Tijdens de gisteren in allerijl bij- eengeroepen raadscommissie voor verkeer en vervoer deelde politieke commissaris Ben van Toledo namelijk mee dat hij moet wachten op nadere instructies van het Openbaar Ministerie. Zoals de zaken nu liggen is het bekeuren van burgers niet mo gelijk. Hij zei dit, nadat wethouder Bas Goudriaan namens het college meegedeeld de proef toch door te willen zetten, ondanks de bezwa ren van hoofdofficier van justitie mr. J. D. de Jong. Nog maar en kele uren vóór de vergadering was "per ijlbode", zoals de wet houder dat noemde, een brief van het parket van de hoofdofficier op de collegetafel gedeponeerd. Daarin laat mr. De Jong er geen twijfel over bestaan dat onder de gegeven omstandigheden het diegonaal oversteken "onderhe vig is aan bezwaren van straf rechtelijke aard". Zo mogen er geen twee met elkaar in conflict zijnde verkeerstekens in eikaars nabijheid staan. Dus niet én de voetgangersover steekplaats én het bord dat aan geeft dat men ook diagonaal mag oversteken. Voorts is het burgers verbofen verboden zelf verkeers tekens aan te brengen. Het zou volgens de officier van jus titie van een slecht beleid getui gen als uitgerekend de overheid dit zou doen. Dan maakt zij zich schuldig aan datgene wat de wet de burger verbiedt. Voor de Vlaardingse politiemensen is het op grond hiervan ook erg moei lijk bekeuringen uit te delen. Het gaat er volgens commissaris Van Toledo niet om dat het poli tiekorps niet wil, maar niet kan. Vandaar dat moet worden ge wacht op nadere instructies van het Openbaar Ministerie. Doch Toch het college proberen aan te sturen op een proefproces. BRUSSEL (ANP) - De negen EG-landen zijn van mening dat de toetsingconferentie van Bel grado een slotverklaring moet opleveren waarin de realiteit wordt weerspiegeld. Er bestaat bij de negen ministers van buitenlandse zaken geen be hoefte aan een verklaring die zou laten blijken dat er meer bereikt MADRID (UPI) - In het eerste ont werp voor de Spaanse grondwet,- dat begin december zal worden gepubliceerd, worden de be voegdheden van de koning be perkt, de stemgerechtigde leef tijd teruggebracht tot 18 jaar en echtscheiding gelegaliseerd, zo heeft het nationale persbureau Cifra gisteren gemeld. Het ontwerp is opgesteld door een parlementaire commissie van negen leden, waarin alle grote politieke partijen van de rechtse volksalliantie tot de communis ten zijn vertegenwoordigd. Na een tweede lezing zal het stuk bij het parlement worden ingediend. Nadat de Cortes het ontwerp, mogelijk geamendeerd, zal heb ben aanvaard, wordt het tenslotte in een referendum aan de kiezers voorgelegd. Volgens Cifra wordt in het ontwerp Spanje een „parlementaire mo narchie" genoemd waarin de soevereiniteit berust bij het volk. De koning krijgt grotendeels rep resentatieve taken. Zijn optreden zal worden beoordeeld door de Cortes. Officier van justitie mr. W. Uiter- waal had gistermiddag voor de Roermondse rechtbank geen goed woord over voor de 32-jarige verpleger Johan van der V., die zakgeld van psychiatrische pa- tienten had verduisterd. De of ficier noemde elf zaken waarbij de patiënten in totaal voor bijna 23.000 gulden waren benadeeld. "Huiveringwekkend vind ik het. Vooral omdat het hier ging om geestelijk gestoorden, die zelf nauwelijks begrepen wat er met hun centjes gebeurde. En dat al leen om zijn eigen drift naar luxe te bevredigen. Ook al heeft verdachte zijn slach toffers schadeloos gesteld, toch moet er nog een rekening worden vereffend", aldus mr. Uiterwaal. De hoogte van die nota wenste hij te bepalen op twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verduisteringen pleegde Johan van der V. in het psychiatrisch centrum St. Servatius in Venray, waar hij als eerste verpleger werkte op een afdeling met geestelijk zwaargestoorde pa- tienten. Johan had onder meer de zorg voor de financiële beslom meringen van zijn patiënten. Zo gaf hij hen eens per week hun zakgeld. De raadsman van de verpleger, mr. A. Rouwhorst, zei flink ge schrokken te zijn zijn huis moeten verkopen. We moeten hem niet nog een keer straffen door hem in een cel te stoppen. Dat betekent namelijk dat hij door zijn huidige werkge ver ook weer zal worden ontsla gen' werd dan er in wezen bereikt is. De Oosteuropese landen komen op het ogenblik met een stort vloed van resoluties in Belgrado, maar het slotdocument kan beter aan de sobere kant zijn, aldus de negen. De ministers van buitenlandse za ken bespraken de stand van za ken in Belgrado gisterochtend in Brussel. Ze zijn van mening dat het slotdocument van de toetsi ngsconferentie. ook duidelijk aandacht moet besteden aan de kwestie van de mensenrechten. De ministers hebben zich ook be raden over de plaats waar, het ni veau waarop en het tijdstip van een vervolgconferentie op "Bel grado", zonder dat er overigens een conclusie uit het gesprek rolde. Algemeen voelt men voor een niet te snelle herhaling van "Belgrado". Een termijn van vier a vijf jaar lijkt het meest aanbe velenswaard. Er zou dan een mi nisteriële conferentie kunnen plaatsvinden. Automobilist ziet agenten aan voor overvallers De schade die'hij heeft aangericht advocaat vroeg de rechtbank is hersteld en dat is erg belang- een geheel voorwaardelijke - rijk. Johan is trouwens al ge straft. Hij is ontslagen en hij heeft AMSTERDAM - Gisteravond zijn in Amsterdam twee automobilis ten gearresteerd nadat een van hen, de 51-jarige autoverhuurder H.K. twee politieagenten meteen pistool hadden bedreigd. De au toverhuurder en zijn zoon zagen gisteravond in Amsterdam een van hun huurauto's staan waar van de huurtermijn was verstre ken. Terwijl zij de auto meenamen alar meerde de huurder de politie die de achtervolging inzette. Toen de auto werd klem gereden veron derstelde de autoverhuurder dat hij het slachtoffer was van een overval omdat een van de agen ten in burger was en trok zijn pis tool. Nadat de mannen er in de auto van door gingen vuurde de agenten enkele malen gericht op de auto. Toen vader en zoon later op een politiebureau aangifte wilden doen van de door hen veronder stelde overval werden zijn gearresteerd. Het wapen wag toen nog in hun bezit. ETRUSKISCHE EXPOSITIE LEIDEN - De gemeente Leiden gaat binnenkort een nieuwe procedure starten om het bedrijf in diastische produkten aan de Rijndijk een hinderwetvergunning te kunnen verlenen. Het is de tweede keer in successie dat die procedure wordt begonnen. De fabriek in diastische produkten (midden) met de huizen i actievoerende omwonenden (rechtsen op de voorgrond). LEIDEN - In het Rijksmuseum van Oudheden aan de Rapen burg 28 is van 25 november tot 26 februari 1978 een ten toonstelling te zien getiteld "Over de grens van de Etrus ken". De naam van de exposi tie is ontleend aan een steen met een Etruskische inscrip tie "Grens der Etrusken". Deze steen bevindt zich in het Leidse museum en maakt deel uit van een collectie Etruskische oudheden, die daar sedert het begin van de vorige eeuw is bijeenge bracht. De naam Etrusken is voor velen nog steeds met een waas van geheimzinnigheid omgeven. De herkomst van het volk is niet geheel verklaard, be paalde gebruiken en opvat tingen, vooral met betrekking tot religie en grafritueel doen vreemd aan. Het is voor het eerst, dat de Etruskische collectie van het museum, aangevuld met een bruikleen van het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag, in haar geheel wordt gepre senteerd. De tentoonstelling laat albasten askisten met hun prachtige reliëfs zien, gouden sieraden en bronzen beeldjes. Het hoogtepunt vormt de tech nisch knappe reconstructie van een ronde grafkelder met op de banken rondom een entwintig askisten, waaron der de vijf albasten exempla ren, die in 1743 tezamen in een onderaards graf in Voltera werden aangetroffen. Bij de tentoonstelling is een boekje te koop van drs. L. B. van der Meer en anderen geti teld "De Etrusken", dat een algemene inleiding over volk en cultuur bevat en de Etruskische oudheden van het museum toelicht. De eerste keer dat de vergunning ter sprake kwam werd de zaak door één der omwonenden van de fabriek aanhangig gemaakt bij de Raad van State. De Rijndijk bewoner, die namens de omwo nenden sprak, protesteerde tegen het geluidsoverlast van de fab riek, en vond dat er geen vergun ning mocht worden afgegeven. Door een foute procedure van de gemeente gaf de Raad van State de zaak weer aan de gemeente te rug. Het gevolg daarvan is dat het nog maanden kan duren voordat de fabriek al dan niet een nieuwe hinderwetvergunning in haar zak heeft. De omwonenden, vijf in totaal, voe ren al drie jaar een actie tegen de overlast die de fabriek (die pal achter hun huizen ligt) hen be zorgd. Sinds het moutextract producerende bedrijfje op semi- continue basis ging werken doen de omwonenden, zo beweert woordvoerder Plessen, 's nachts vaak geen oog meer dicht.. Het geluid zou uit alle hoeken en ga ten naar buiten komen, temeer daar het gebouw van oorsprong de bestemming kleuterschool heeft maar sinds 1939 als fabriek wordt gebruikt. De bewoners voelen zich in hun strijd gesterkt door de cijfers van zowel de gemeente Leiden als van TNO, die aantonen dat het geluidsniveau van de fabriek met zestig procent is overschreden. Het enige dat zij hebben bereikt in die drie jaar is dat het laden en lossen niet meer 's nachts, rftaar 's morgens om half zeven plaatsvindt. Volgens Plessen zou de directie van het bedrijf al in 1975 gesommeerd zijn om voor zieningen te treffen tegen de la- waai-overlast. Dat is volgens de omwonenden nooit gebeurd, hoewel TNO destijds de directie wel suggesties aan de hand deed om het geluid in te dammen. Het bedrijf, bij monde van de heer De Mooij, is echter van mening dat die voorzieningen wel zijn ge troffen, in overleg met de afde ling hinderwet van de gemeente. Hij somt op: dubbele beglazing voor de slaapkamer van één der omwonenden, akoestische schermen voor de ventilatieroos- ters en diverse geluiddempers. Volleybal UITSLAGEN WEEK 14 t/m 19 nov.: Klasse 2a: (dames): VCO 2-.DAC 3 1-3; Orion 3-D AC 4 2-2; LUSV 2-Gemini/K 6 3-0; SKC 1-Aar- landerveen 1 2-2; Haak/Novo 5-Leython 6 3-1. Klasse 2b: DVO l-S'70 1 0-3; Orion 2-DAC 5 3-0; Leski/W 3-MVKV 1 2-2; L.ÜSV 3-Gemini/K 5 3-0. Klasse 3: Salvo 2-Leython 7 0-3; Leython 9-VCL 31-2; GGV 1-VCO 3 3-0; DVO 2-Kickers '69 1 1-2; LUSV4-SKC 2 0-3; Leython 8-Aarlanderveen 2 1-2. Klasse 4a: RW 4-Orion 4 1-2; RW 2-DAC 6 3-0; Ridderveld 1-Blok 77 13-0; WVC 2-LUSV 5 1-2. Klasse 4b: RW 3-Leython 111-2; Orion 5-DAC 7 2-1; DAC S-Ridderveld 2 2-1. LEIDEN - Vijftig procent van de ingeschreven werklozen in Lei den is minder geschikt. Hiermee ligt Leiden 28 procent boven het landelijke gemiddelde dat op 22 procent staat. Dit zei de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Schumacher gisteren tij dens de vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden. Minder geschikt wil zeggen dat een werkloze zeer moeilijk aan een nieuwe baan te helpen is van wege bijvoorbeeld zijn leeftijd, de lange duur van zijn werkloos zijn, of zijn gedragspatroon. De LEIDEN - PPR/D'66-raadslid Laurens Beijen heeft gisteravond in de vergadering van de com missie Volkshuisvesting zijn stem voorbehouden bij een voor stel om 30.000 beschikbaar te stellen om de rekening van stads advocaat De Ruyter de Wildt te betalen. Het gaat daarbij om kosten die zijn gemaakt voor het gemeentelijk verweer in de kwestie rond de ontruiming van de gekraakte panden aan de Morssingel. De ingediende declaratie van ruim 26.000 achtte Beijen "onaan- vaardhnar hoog". richtlijnen om iemand "minder geschikt" te verklaren komen van het ministerie van sociale za ken. De "minder geschikten" in Leiden hebben in het verleden extra aandacht gekregen omdat daar een speciale consulent voor was aangesteld. De consulent is in middels verdwenen en er is nog geen opvolger voor gevonden. Zijn werk heeft volgens de heer Schumacher wel resultaat opge leverd, maar het kost wel veel tijd. "Ze gaan dus niet verloren, maar krijgen aandacht. Maar ze Ook vroeg het raadslid zich af of het wel zo noodzakelijk was geweest om de stadsadvocaat de ant woorden op vragen van raadsle den over deze zaak te laten op stellen, in de wetenschap dat de rekening daardoor hoger zou worden. Wethouder Verboom was van me ning dat dat nodig was omdat "de advocaat de feiten het beste kende" en omdat zolang de rech ter nog geen uitspraak in het kort geding had gedaan "zo groot mo gelijke zorgvuldigheid betracht moest worden." vragen wel erg veel aandacht", zei de GAB directeur. Hij zei verder nog dat bij de onge veer 2200 ingeschreven man nelijke werklozen 300 academici zitten die niet aangewezen zijn op de Leidse arbeidsmarkt. Het zelfde geldt voor de werkloze vis sers die afhankelijk zijn van be slissingen van bijvoorbeeld een Ierse regering of er al dan niet in de Ierse Zee gevist mag worden en dus ook niet afhankelijk zijn van de werkgelegenheid in de Leidse regio. Zowel in de metaal als in de bouw LEIDEN - Voor de bewoners van het bovenhuis aan de Lange Scheistraat 17 zal alles in het werk worden gesteld om een an der huis te vinden. Wethouder Verboom kreeg die opdracht gis teravond van zijn commissie Volkshuisvesting mee, nu geble ken is dat nauwelijks maatrege len getroffen kunnen worden te gen de illegale autospuiterij die op de begane grond van het pand gevestigd zou zijn en waar de bo venbewoners veel hinder van ondervinden. Een B en W-besluit om het bedrijfje daar met onmiddellijke ingang te sluiten is door de Kroon nietig verklaard. De politie is tot nu toe maar een keer in staat geweest om de gara gehouder op heterdaad te be trappen. Dat was begin maart van dit jaar, toen kon proces-verbaal worden opgemaakt. De bovenbewoners en ook de bu ren stelden gisteravond evenwel dat in het betrokken pand aan de lopende band auto's worden ge spoten, waarbij gassen vrij komen die door de vloer naar het bovenhuis doordringen en die het leven in het huis tot een hel maken. Jan Duivesteijn (PvdA) stelde het logisch te vinden dat als de ge meente van mening is dat het daar "geen wonen is", en als blijkt dat er moeilijk kan worden opgetreden, in elk geval snel voor de betrokkenen moet worden zit het arbeidsbureau met een vraag naar 400 man. "Deze men sen zijn er echter niet", zei Schumacher. Er staan wel enkele werkloze bouwvak- en metaalar beiders ingeschreven, maar deze vallen weer onder de categorie "minder geschikt". De heer Wessels (WD) vroeg nog of de werkloosheid zou dalen wanneer er minder gastarbeiders waren. Schumacher antwoordde hierop dat voor het werk wat aan deze mensen geboden wordt, geen Nederlands personeel te krijgen is. uitgezien naar) een ander huis een mening die door zijn collega- raadsleden werd gedeeld. In de commissie Politionele Aan gelegenheden wordt wellicht na der ingegaan op de mogelijk heden voor de politie om in te grijpen. Gemeentegarantie met beperkingen LEIDEN - Aanvragen voor een gemeentegarantie voor aankoop van woningen in rehabilitatiege- bieden zullen, als het on huizen gaat die volgens plan in de nabije toekomst worden afgebroken, door de gemeente worden afge- Voor alle aanvragen voor een ga rantie zal in de toekomst moeten gelden dat slechts een aan koopprijs wordt gegarandeerd die na inschakeling van een door B en W aangewezen taxateur als de juiste is berekend. De leden van de raadscommissie volks huisvesting en milieuzaken heb ben zich tijdens een gisteravond gehouden vergadering met een voorstel van die strekking ak koord verklaard. Met deze maatregel moet voorko men worden dat huizen worden aangekocht met medewerking van de gemeente, die een paar jaar later weer moeten worden verlaten, omdat ze afgebroken worden of een andere functie krijgen. Met de tweede maatregel hoopt de gemeente een bijdrage te leveren aan de nog steeds stij gende prijzen van huizen. Wethouder Verboom zegde op vra gen van met name het PvdA- raadslid Duivesteijn toe er voor te zullen zorgen dat woningen die op die manier wellicht voortijdig leegkomen, door de gemeente worden aangekocht. Dit om ver krotting en verpakhuizing tegen te gaan. Het CDA-raadslid Ham ging ook met het voorstel akkoord, maar stelde wel "bang te zijn", dat door de maatregel veel mensen wel licht toch tot aankoop zullen overgaan, maar dan voor het be drag dat niet wordt gegarandeerd een tweede hypotheek of lening zullen gaan sluiten tegen een veelal hogere rentevoet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11