BEBfflB 1 vers houdt Ton Smits nog achter de hand Halkes naar Noorwegen? Als Roodenburg nou maar wel aardig blijft voetballen "rw[ Boskov slaat aanbod af van Joegoslavië JANSEN: Ik ga weer bikkelen DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 9 I Omgespit Uit de krant van vorige week donderdag vernam ik dat de voetbalclub Roodenburg straks met twee voorzitters gaat opereren, omdat er geen goede vervanger van de scheidende eerste man, Henk Uiterdijk, kon worden gevon den. Twee presidenten dus: één voor binnenshuis en één voor buitenshuis. De organisatie bij Roodenburg schijnt nu ook zo ongeveer omgespit te zijn, als ik het ar tikel tenminste goed begrijp. Eenvoudiger lijkt het me niet te zijn geworden, want Jan van Wezel, de nieuwe voorzit ter buitenshuis, heeft een vilt stift en een aanwijsstok nodig om uit te leggen hoe de vork straks bij Roodenburg in de steel gaat zitten. Ik lees woor den als bestuursstructuur "trapsgewijze opbouw", "de centraliseren", "democratise ren", "efficiënte werkwijze" "het inkleuren van vlakken" en nog zo wat dingetjes. Moeder, moet het nou echt zo? Als ik het allemaal lees dan denk ik: zouden ze bij Rood- Eigen belang Van Wezel wil af van die verga deringen waar iedereen al leen maar voor zijn eigen be lang opkomt. Om maar eens wat te noemen: leden van jeugdcommissie en kantine commissie streden voor het ei gen standje en luisterden ook nauwelijks naar elkaar. Het algemeen belang kwam daardoor nogal eens in de verdrukking, aldus Van We zel. De nieuwe structuur blijkt vooral gericht te zijn op het "zelfstandig functioneren van de onderbouw, de com- Gespecialiseerd als ze zijn en op de hoogte van alle proble men die zich voordoen op hun- gebied, hopen we dat zij de plannen komen aandragen die wij dan zullen toetsen en beoordelen. In afzonderlijke vergaderingen"aldus Van Wezel. Vooral die laatste paar zinnen wekken in hoge mate mijn achterdocht op. Ik be speur daarin de mogelijk heden voor een juweel van een "verdeel en heers politiek", van het bestuur. Immers, al die commissies zijn voor zichzelf bezig en alleen het bestuur heeft een overzicht over het geheel. "Wij toetsen en beoordelen"zegt Van Wezel en ik neem aan dat hij met "wij" het gehele bestuur be doelt. Maar als je de zaken dan zó van elkaar gescheiden houdt, wie controleert dan de toetsers en beoordelers? 1 Ach, ik zal het allemaal wel ver keerd begrijpen. Pas helder zal het mij worden als ik de grote man zelf dat college be stuurskunde heb zien en horen geven. Met viltstift én aan wijsstok. Nou ja, ik ben tot zeer veel bereidzo lang mijn biertje maar niet multi-disci- plinair gestructureerd op het viltje wordt gezet. Er zijn grenzen. Brief De heer P. W. Gillebaart, Seinpostdwarsstraat 13 in Katwijk aan Zee, schrijft mij een brief naar aanleiding van enkele stukjes die ik heb ge schreven over het betalen van amateurvoetballers in Leiden en omgeving. Hij zegt daarin o.a.: "Waar ik me over ver baasde was het feit dat u blijkbaar "zaken" wist die het bohdsbestuur onbekend zijn. Had het dan niet op uw weg gelegen, wanneer u tenminste de amateurbepalingen zo waardevol vindt, om de ken nis die u had van bepaalde dingen onverbloemd zwart op wit te zetten en ter kennis van genoemd bestuur te brengen? Wanneer u dat, u beroepend op uw "beroepsgeheim" niet wilt doen moet u anderen ook niet verwijten dat zij reage ren op verhalen in dagbladën en tijdschriften". Kijkt u eens, meneer Gillebaart, uit de wijze waarop ik som mige van die "zaken" heb moeten omschrijven, had u al kunnen opmaken dat ik geen bewijzen in handen had. De bronnen waaruit ik putte wa ren betrouwbaar, maar een journalist mag nu eenmaal zijn tipgevers niet openbaar maken als zij dat zelf niet willen. Je kunt dan niet veel anders doen dan roeren in de pot, zodat de onwelriekende walmen voor iedereen op te snuiven zijn. U onderschat de afd. Leiden van de KNVB als u denkt dat ik "zaken" ken, waarvan zij het bestaan niet zouden wetenDe heren weten best wat er speelt. Soms behoeven ze, net als ik, alleen maar de krant te lezen om op vreemde dingen te stui ten. Dat interview met die manager, enkele weken terug, die verklaarde geld in een amateurclub te hebben gesto ken en daarom ook wat te zeg gen eiste, bood mogelijkheden voldoende. Wanneer men pas wat wil doen als'de harde be wijzen meteen worden over handigd, kan men zéér lang wachten. Commissie Met interesse heb ik gisteravond in deze krant de meningen gelezen van de Lugdunum-be- stuurders Verstraten en Van de Berg en Roodenburgvoor- zitter Uiterdijk over het beta len van spelers, ik begreep uit het relaas dat Lugdunum aan het begin van het seizoen een andere Leidse club aan de schandpaal had kunnen na gelen voor illegale praktijken als de groenwitten dat had den gewild. Maar ja, boven het stuk stond "Clubs durven elkaar niet aan te klagen"- en daarmee was tevens aange geven waarom het tenslotte niet was gebeurd. Verstraten is voorstander van een "commissie van vertrou wen", die bepaalde volmach ten voor onderzoek zou moe ten krijgen, zoals toegang tot de boeken van de clubs. Ik geloof niet dat dat zo maar kan, het middel is mij ook te zwaar. Laat zo'n commissie nou eerst maar eens alle zaken dié haar ter ore komen stevig onderzoeken en op een be paald ogenblik publiekelijk rekening en verantwoording van al het gedane werk afleg gen Daarna zien we wel weer verder. Verstraten wil dat z sie de klager zo veel mogelijk buiten schot laat. Erg moedig kan ik dat niet vinden en ik vraag me ook af of dat tot een Ijoed werkbare methode zou leiden. Politie Uiterdijk heeft vroeger samen met Kruit (UVS) en Breed- eveld (Lugdunum) in een commissie van de CCLV (Con tactcommissie Leidse Voetbalverenigingen) gezeten die ook haar blikken over de illegale praktijken heeft laten gaan, maar het bij een een malige gastvoorstelling heeft gelaten. De clubs moeten zelf de kat de bel aan binden, zo luidt zijn oordeel. "De KNVB zal niets op eigen houtje gaan uitzoe ken. Kijk naar de politie die handelt toch ook alleen maar als je een klacht in dient"? Ik zou gaarne zien dat Uiterdijk mij een florijn moest betalen voor elke keer dat de politie optrad zonder dat daaraan een klacht ten grondslag lag. Dan zou ik al jaren geleden stil zijn gaan leven op de Ba- hama's. Records Het schaatsseizoen is nog maar nauwelijks begonnen of je hoort uit dat kamp al weer ferm tandengeknars En Kloosterboer (die uit het niets naar voren gestoven coach) lijkt me, afgaande op de ver halen, een man die eerder olie dan water op het vuur van de irritatie werpt. Dat kan een aardig wintertje worden. Kampioenstitels verwacht ik nietmaar het zou me toch tegenvallen als er niet een paar records op het gebied van ruziemaken sneuvelden. ROTTERDAM - Sneller dan ver wacht maakte Nico Jansen afge lopen zondag zijn rentree in de Kuip. Nico had de medici weer eens versteld doen staan. Miste weliswaar een strafschop tegen de moedige Bossche amateurs van BW, maar raakte na afloop niet uitgepraat over de heerlijke ervaring om zonder pijn te heb ben gevoetbald. Een dag later blijkt hij nog altijd als een kind zo blij, dat de ziektewet voor hem voltooid verleden tijd Nico: "Ik heb pijn in die knie ge had, dat is met geen pen te be- j schrijven. Vorig jaar al bij die Europa Cup-wedstrijd tegen RWD Molenbeek dacht ik dat ik dood ging. Ben ik op eigen ini tiatief naar dr. Strikwerda ge gaan. Je weet hoe het gaat, foto's nemen in de Clara. Niets te vin den. Voetballen dus". "Vier weken rust doet je goed, zei de dokter van Feyenoord. Nou, dat heb ik geweten. Ik heb het meegemaakt dat ik mijn auto aan de kant van de weg neerzette om dat ik niet verder kon rijden. Ik ben toch weer gaan trainen voor het nieuwe seizoen. Vlak voor het eerste oefenduel tegen Bruinisse ben ik weer naar Strikwerda ge gaan. Ik zeg: prik nog één keer, dok. Hij zegt: dat heeft geen nut Nico, er moet gesneden worden. Na één helft tegen Bruinisse heb ik gezegd dat ik het niet meer deed. Via een verwijsbrief kwam ik in het Van Damziekenhuis en nu ben ik het baasje weer". Hij legt uit dat zich op het kniege wricht- "waarschijnlijk door het aantal injecties" - weerhaakjes moeten hebben vastgezet, die ir ritatie opwekten. Zegt nu dat zijn terugkeer in Feyenoords keurkorps de aanzet naar het her stel is gemaakt. Hij; "Die jonge knapen hebben het niet slecht gedaan, integendeel. Maar toch. Haal nou eens vier, vijf belangrijke spelers weg bij PSV. Wat blijft er dan nog over. En dat is bij Feyenoord toch gebeurd? Wim Jansen, Aad Mansveld, Dick Schneider, Van Deinsen. Onlangs is opnieuw operatief inge grepen. Een vetknobbel uit mijn borst gehaald." Trekt zijn trui op. Wijst een pleister aan. "Vijf hech tingen. En elke keer dat er een bal op kwam, ging ik door de grond. Zoiets kan je als voetballer niet hebben". Nico Jansen terug. Nog niet vast in het de basis van Boskov. "Ik denk dat hij na een wedstrijd of vier, vijf laat invallen. Afgelopen zondag dacht ik: tegen die ama teurs, da's kat in het bakkie. Bij een 4-0 stand komt Nico er even in. Maar dat was mis. Ik kwam er in, toen was het 0-0. Niet erg, die conditie komt er wel. En dan er op los, Met Best. Goeie kerel, ze ker geen miskoop. Samen zijn we denk ik, 180 kilo. Persoonlijk zie ik ons nog hoog eindigen. Op pakweg een tweede of een derde plaats. Ik zal er weer voor bikkelen. Denk er om dat Geels en Kist er een concurrent bij hebben". GER STOLK ALPHEN AANDEN RIJN - Leo Hal kes, vorig seizoen nog trainer van de Schiedamse eerste divisieclub SW, onderhandelt vandaag met de Noorse tweede divisieclub Vard Haugesund over een eenjarig con tract. Indien Halkes, die ooit verbonden was aan de zaterdag eersteklasser Quick Boys en het Leidse LPC, tot een akkoord komt, is hij de vierde Nederlandse trainer die in Noorwegen gaat werken. Huib Ruigrok (FC Molde), René van Eek (Bodoe Glimpt) en Evert Teunissen (Steinkjer) kwamen eerder al tot temming. Leo Halkes was ook kandidaat voor de functie van bondscoach van Canada, maar nadat de Canadese voetbalbond had laten weten dat een mogelijke beslissing pas na de wereld kampioenschappen in Argentinië zou vallen, besloot Halkes in te gaan op het verzoek van de Noorse club om eens te koemn praten. Leo Halkes: 'Ik heb de indruk dat de club wel aan de weg wil gaan timmeren. Bovendien ge loof ik dat ze in Noorwegen een beetje zijn uit gekeken op Engelse trainers en vooral op voor spraak van spelers als Harald Berg en Tor Fugl- set, graag met Nederlandse trainers in zee wil len gaan. Ik zelf heb er echt wel zin in. Je zou het een soort tussenstation kunnen i want al heb je een A-diploma, het blijft in Ne derland erg moeilijk om aan de slag te komen'. Het is niet uitgesloten dat Leo Halkes, indien hij vandaag of morgen met Vard Haugesund tot overeenstemming komt, onrniddelijk een con tract tekent. Halkes: 'Het is nogal avontuurlijk, en dat trekt me wel aan. Het is een soort van ontwik kelingswerk, tenminste op technisch en tac tisch gebied, want qua inzet en mentaliteit zit het in Noorwegen wel goed. Ik heb ze nu twee keer bezig gezien, maar het is ongelooflijk zoals er hier gewerkt wordt. Alleen moet die inzet nog worden gestroomlijnd. En om daar aan mee te helpen dat lijkt me wel wat. EINDHOVEN - In de hal van het vliegveld van Warschau stond hij er verlaten bij. Afzijdig van de groepjes, die de lange wachttijd druk pratend trachtten te veraangena men. Toch lag er op het gezicht van Ton Smits een tevre den glimlach, die hij. verklaarde met de woorden: "Ik ben blij er weer bij te zijn. Tenslotte is het alweer zoveel weken geleden dat ik geblesseerd raakte". Ton Smits maakte in het verre Po len tegen Widzew Lodz zijn ren tree. Eindelijk was de van het Bredase NAC overgekomen middenvelder weer beschikbaar voor PSV's hoofdmacht. Dat was om precies te zijn op woensdag 19 oktober. Afgelopen zaterdag avond, precies een maand later, herhaalde de geschiedenis zich. Weer mocht Ton Smits zich langs de lijn langdurig warm lopen om in de bekerwedstrijd tegen SVV nog een kwartiertje in actie te kunnen komen. "In totaal ben ik zeventien weken geblesseerd geweest", herinnert hij zich. Een periode vol tegen slag, want al bleek zijn knie niet te hebben geleden onder dat kwartiertje Europa Cupvoetbal in Lotz, uitgerekend op de dag voorafgaand aan de oefenwed strijd tegen het Belgische Kor- trijk, begaven zijn kniebanden het opnieuw. Drie dagen na zijn terugkeer uit Polen en zo kort voor het juist voor Tom Smits gearrangeerde oefenduel, haakte hij opnieuw af. Maar Ton Smits is weer terug. De speler, van wie trainer Kees Rij vers zegt: "Met hem,erbij hebben we als elftal meer mogelijk heden", zal zich voorlopig nog moeten bedwingen. Kees Rijvers, verduidelijkend: "We gaan het met Ton Smits nu heel anders doen. Voorzichtiger. Hij zal korte perioden gaan spelen. Afhankelijk van de stand. Zelfs al gaat het nog zo goed, dan zal hij toch worden gewisseld. Zo gaan we door in ieder geval tot na de kerstvakantie. En het zal best lukken, want hij voelt zich ster ker dan in de voorgaande keren". Tom Smits vindt het best zo, beseft dat hij maar beter niét kan tegen stribbelen, en gelooft dat een zorgvuldig uitgestippelde terug keer in PSV's basisteam de beste oplossing is. De speler, die vorig seizoen na zeventien competi tiewedstrijden tussentijds door PSV werd aangetrokken, laat zo te zien alles stilzwijgend over zich heen gaan. Ton Smits is geen pra ter, geeft als antwoord op */raag meestal "ja" of "m nog liever ontwijkt hij een derge lijk gesprek. Aan de andere kant beseft Ton Smits ook wel weer dat zijn rentree niet onopgemerkt voorbij is gegaan. "Zo'n blessure aan je kniebanden is meestal een langdurige kwestie", klinkt het bijna verontschuldi gend. "In feite kan je niet voor zichtig genoeg zijn. Daarom ben ik het er echt wel mee eens dat PSV nu geen enkel risico meer neemt. En geloof me, ook ik wil wel weer eens een hele wedstrijd spelen". Wat dat betreft was Ton Smits vorig seizoen zo goed begonnen. De 24-jarige middenvelder, die ooit op 16-jarige leeftijd als linksbui ten van de amateurclub Waspik een proefwedstrijd speelde voor PSV maar werd afgekeurd, ver overde zich zonder problemen een plaats in de basis. "De sfeer bij PSV maakte mijn overgang, Ton Smits: "Het is beter zo" - na vier seizoenen bij NAC, veel makkelijker dan ik had verwacht. Achteraf bezien geloof ik zelfs te mogen stellen dat er qua sfeer tussen beide clubs nauwelijks verschil zit. Ach, het is allebei Brabants, he". En al laat Ton Smits het nauwelijks merken, dat hij er zo goed als ze ker morgenavond tegen Eintracht Braunschweig niet bij zal zijn, is voor hem een bittere teleurstelling. Uitgezonderd dan dat "Poolse kwartiertje", miste hij tot nu toe de wedstrijden te gen het Noordierse Glenovan en de duels uit de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup tegen Widzew Lodz. En dan nu ook het eerste duel tegen het Westduitse Eintracht Braun schweig, de club van trainer Branko Zebec, met Paul Breitner en Bernd Franke, de doelman die Sepp Maier naar het tweede plan verwees. "Natuurlijk was ik er graag bij geweest. Europa Cup voetbal, wie zou dat niet graag willen spelen. Toch is het echt be ter zo". Maar diezelfde berustende Ton Smits zegt tot slot: "Aan de an dere kant, je weet het natuurlijk nooit. Veronderstel dat ik er bij ben, logisch dat ik er dan op hoop even te mogen spelen. Al was het alleen maar omdat dat zou bete kenen dat PSV dan een ruime voorsprong heeft HANS SOETERS ROTTERDAM Feyenoord- trainer Vujadin Boskov heeft een aanbod van de Joegoslavi sche voetbalbond om als bonds coach in dienst te treden afge slagen. Boskov (46), die eerder al gedurende drie jaar als bonds coach in zijn geboorteland werkzaam is geweest, zegt het als een compliment te beschou wen dat hij weer is benaderd. "Het is een nieuwe erkenning voor me", zegt hij, "maar ik doe het niet. Ik wil mijn positie in Ne derland stabiliseren, voorlopig wil ik nog in Nederland blijven". Boskov was een van de vier kan didaten, die de Joegoslavische voetbalbond benaderde om straks, wanneer het land zich mocht plaatsen voor de WK in Argentin-ë het Joegoslavische elftal te coachen. De huidige in terim-trainer Valok wil men niet handhaven. Overigens moet Joegoslavië volgende week woensdag met minimaal twee doelpunten verschil van Spanje n, wil het zich kwalifïce- Argentin-ë. Boskov zou zich voor vier jaar moeten binden aan de nationale selectie van Joegoslavië, terwijl hij hooguit bereid zou zijn om slechts tijdens de WK (bij plaat sing) als trainer op te treden. Vandaar dat Boskov, die pas in juni met Feyenoord gaat onder handelen over een al dan niet verlengen van zijn verbintenis bij de Stadionclub, besloten heeft af te zien van het eervolle aanbod.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9