Berisping Kalma zit leiding erg hoog RAF wilde nooit vliegtuig opblazen laak de bami maar klaar, Frans komt vanavond naar huis' 'Huidcontact eerste levensjaren belangrijk' Aanval van VVD-voorzitter op Aantjes Als u straks nog van de natuur wilt genieten moetu ernü wat aandoen! Gééf om de Natuur Op schorsing aangedrongen Bank- en Gironr. 7714 DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 UDEN (ANP/SP) - WD-voorzitter Korthals Altes betreurt het dat Aantjes (AR) gezegd heeft dat Wiegel bereid was tijdens de in- formatiebesprekiri'gen alles te slikken. "Iedereen weet dat over de besprekingen geen medede lingen worden gedaan aan de fracties en Aantjes kan dus niet over inlichtingen beschikken waarop hij zijn beweringen zou kunnen baseren". Korthals Altes zei dit gisteravond tijdens een bijeenkomst in Uden. Met de liberale jongerenorgani satie JOVD was hij het eens dat de basis voor een CDA-WD-ka- binet smal zou zijn. Hij sprak zijn afkeuring erover uit dat de JOVD de verleiding niet had kunnen weerstaan etiketten te plakken en het CDA conservatief-oppor- tunistisch had genoemd. Juist omdat de basis van een eventueel christendemocratisch-liberaal kabinet smal zal zijn is een maximum aan vertrouwen ver eist en komen wij met losse be weringen als die van Aantjes en etiketten-plakken niet verder. Er wordt nu hard gewerkt aan een alternatief. Het is een onjuiste politieke beslissing van D'66 nu reeds te zeggen dat het niet aan een christendemocratisch-libe raal kabinet wil deelnemen. Het zou van meer politiek inzicht hebben getuigd als D'66 eerst het alternatief had afgewacht en daarna zou hebben bezien of het redelijk en dus voor D'66 aan vaardbaar was geweest. De fractie van het CDA Tweede Kamer beoordeelt van daag de eerste resultaten van de onderhandelingen met de WD over een nieuw kabinet. CDA-fractievoorzitter Van Agt en WD-onderhandelaar Wiegel brachten daarom gisteren de on derhandelingen in een stroom versnelling. Van Agt wilde aan de vooravond van de fractievergadering spij kers met koppen slaan zodat hij tenminste aan zijn fractie een of meer concrete resultaten van de onderhandelingen zou kunnen voorleggen. Zowel Van Agt als Wiegel noemden de gesloten overeenkomst gister avond een goed akkoord, waarbij beide partijen aan hun trekken zijn gekomen. Zy meenden dat het mogelijk was het zo snel eens te worden met elkaar orndat zij hadden onder handeld als mensen die respect voor elkaar hebben. Hoofdinspecteur Kalma wordt voor zijn gesprek met burgemeester Van der Louw i opgewacht door enkele demonstranten die hem een hart onder de riem steken. i het stadhuis ROTTERDAM (SP) - Het voornemen van burgemeester \vt 1 1 11* Van der Louw om hoofdinspecteur Kalma te berispen is W 3CK6m326l 111 V0r.KlclXlIlff l bij de leiding van het Rotterdamse politiekorps niet in D goede aarde gevallen. In een langdurig gesprek met Van der Louw hield een aantal com missarissen, onder aanvoering hoofdcommissaris A. Ver hij op donderdag 27 oktober deelnam aan een demonstratie in de Maasstad tegen de ontwikke lingen in West-Duitsland. Tsjechen gaan door met felle hetze meij staande, dat er rond de per- De heer Vermeij heeft de bur gemeester eerder al voorgesteld om de omstreden chef van de ze- den- en kinderpolitie te schorsen, op grond van het feit, dat Kalma gezien zijn "aanvoelbaar onjuist gedrag bij die demonstratie, on geschikt is voor de uitoefening van zijn functie". Vandaag zal Van der Louw, die gis teren ook vertegenwoordigers van de politie-vakorganisaties en Kalma zelf ontving, beslissen of hij inderdaad tot berisping over gaat. Komt hij daar toe, dan staat voor de hoofdinspecteur de mogelijkheid open om in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht. "Ik verzet me tegen elke maatregel omdat ik zoiets beschouw als een ernstige aantasting van het recht op vrije meningsuiting", merkte de poli tieman gisteren na het gesprek met Van der Louw op. In een uitvoerig verweerschrift stelt Kalma zich op tegen het feit dat de burgemeester hem van plichtsverzuim beticht. Hij werpt tegen dat de demonstratie het oogmerk had de zorgwekkende toestanden in West-Duitsland aan de kaak te stellen en dat hij daarmee kon instemmen. "Niet iedereen die meeloopt in een mars is het eens met elke leus die er wordt geroepen," aldusKalma, die ook niet kan meegaan met het verwijt dat hij onvoldoende soli dair is geweest met zijn collega's die bij die demonstratie aan het werk waren. "Ik heb als privé persoon deelgenomen. Moeten we dan ook solidariteit van mij eisen als politie-ambtenaar?" Na de gesprekken van gisterep zei burgemeester Van der Louw het van het grootste belang te vinden dat de rust binnen het poli tiekorps terugkeert. Hij heeft DEN HAAG (SP) - De Tsje- choslowaakse pers voert een steeds fellere campagne te gen Nederland. Het officiële partij-orgaan "Rude Pravo" bijvoorbeeld heeft drie dagen achter elkaar onder grote koppen op de voorpagina aanvallen op ons land gedaan. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard. De Tsjechoslowaakse am bassade in Nederland is tweemaal gevraagd om op heldering, maar heeft niet ge reageerd, aldus de woordvoerder. De hetze wordt gevoerd naar aanlei ding van "de zaak Ridder kerk". In die plaats werden onlangs twee zoontjes van een Nederlandse vaderen een Tsjechoslowaakse moeder geverbaliseerd omdat ze met een luchtbuks op voorbijgan gers hadden geschoten. Radio en tv in Tsjechoslowakije spraken van "wrede mishan deling" en verweten ons land schending van de men senrechten. Op het ministerie .van Buitenlandse Zaken be grijpt men niets van die op winding. De woordvoerder van het ministerie deelde mee dat iemand van de Tsje choslowaakse ambassade zelfs inzage in het proces ver baal heeft gekregen. De directeur-generaal politieke zaken van het ministerie, mr. Rutten, heeft tegenover de Tsjechoslowaakse ambassa deur al zijn "bevreemding" uitgesproken. DEN HAAG (SP) - Het is nooit de bedoeling van de RAF geweest om drie vliegtuigen van de Luft hansa op te blazen, of om leden van het Nederlandse koninklijk huis gevangen te nemen. Dit staat in een verklaring van RAF-lid Christoph Wackernagel, die zich gistermiddag bij monde van zijn advocaat, mr. G. Spong, "tot het Ne derlandse en Duitse volk richtte. Omdat de rechter-commissaris die belast is met het onderzoek in de zaak-Wackernagel (de Duitser werd op 10 november na een schietpartij in Amsterdam gearresteerd), beperkingen heeft opgelegd aan de publikaties rond deze zaak, is de verklaring van Wackernagel slechts gedeeltelijk wereldkundig gemaakt. In de verklaring van Wackernagel staat onder meer te lezen, dat de geruchten over aanslagen op vliegtuigen of ontvoeringen uit Soestdijk bewust zijn verspreid door Westduitse "Staatsschutz- und Counter-Insurgency-Spe- zialisten", (specialisten in de staatsveiligheid), waarvan er vol gens hem zeker twintig hier in Nederland actief zijn. De onder vraging zou echter niet door deze Duitse specialisten zijn geleid, aldus mr. Spong. daarbij de hulp van de bonden De raadsman sprak er zijn verba- ingeroepen die echter eerst rug gespraak met hun achterban willen houden. Zelf wil hij op zo kort mogelijke termijn praten met politiemen sen van de afdeling zeden- en kinderpolitie waar naar zijn zeg gen sprake is van een duidelijke vertrouwenscrisis. "Zo'n gesprek is een minimale bijdrage aan dat tot rust brengen", erkende de burgemeester, die zei ook te ho pen op de medewerking van de korpsleiding. zing over uit, dat hij afgelopen zondag niet werd toegelaten bij zijn cliënt, die momenteel in de ziekenzaal van de strafgevan genis in Scheveningen verblijft. "Volgens de gevangenis-autoritei ten betrof het hier een normale maatregel, maar volgens mij is deze gang van zaken heel bij zonder. Als dit zo doorgaat, en mijn werk als raadsman belem merd wordt, zal ik bezwaar in dienen bij de rechter-commissa ris en ook enkele parlementsle den op de hoogte brengen", aldus mr. Spong. Gevraagd naar zijn verwachtingen over het lot van Wackernagel zei mr. Spong de kans op uitlevering van het RAF-lid aan Duitsland "klein" te achten. "Want dat kan alleen maar als het gepleegde de lict in beide landen strafbaar is. Wackernagel heeft toegegeven lid te zijn van een criminele ver eniging, maar dat is in Nederland niet strafbaar". Wel gaf mr. Spong toe, dat verge lijkbare toestanden zoals onlangs in Frankrijk, waar RAF-advocaat Klaus Croissant wèl aan Duits land werd uitgeleverd terwijl hij voor de Franse wet niet strafbaar was, zijn vertrouwen op een strikte naleving van de bepalin gen door de Nederlandse over heid niet groter maakte. In ieder geval zal mr. Spong zijn cliënt adviseren om in Nederland poli tiek asiel aan te vragen. Zolang die aanvraag loopt kan de persoon in kwestie niet over de grens gezet worden. Over de gang van zaken bij de ar restatie toonde Wackernagel zich volgens mr. Spong niet erg posi tief: "Wij hebben geconcludeerd dat iemand van vlakbij een schot met een geweer of iets dergelijks heeft gelost. Dat moet gebeurd zijn toen Wackernagel al op de grond lag met op iedere arm een politieman. Door dat schot, dat vlak voor zijn gezicht werd afge vuurd, werd hij verdoofd en tij delijk van zijn gezichtsvermogen beroofd. Zijn ogen hadden alle kleuren van de regenboog toen ik hem zag, en er waren schroei plekken". Brand Een groep die zich het Ingrid Schubert-commando noemt heeft gisteren de verantwoor delijkheid opgeëist voor de brand die zaterdagnacht woedde in de fabriek Pantex Manufacturing Holland BV in Winschoten. De groepering zegt in brieven aan enkele kranten de brand te heb ben gesticht als vergelding voor de dood van Ingrid Schubert, het RAF-lid dat volgens de West duitse autoriteiten zelfmoord in haar cel heeft gepleegd. Als reden voor de brandstichting is ook op gegeven dat Wackernagel en Schneider in Nederland waren gearresteerd. De groep eist onder meer dat Wac kernagel niet aan West-Duitsland mag worden uitgeleverd. Als hiet aan de eisen wordt voldaan, vol gen er meer acties, aldus het commando. De brand werd zaterdagnacht overigens in de kiem gesmoord doordat een employé van een nachtveiligheidsdienst tijdens zijn ronde het vuur ontdekte. Hij bluste zelf de brand. Vorige maand werd brand gesticht bij Optilon in Winschoten door een RAF-groepering. Evenals Optilon heeft Pantex Duitse aan deelhouders. MAASTRICHT (SP) - "Die dag was mijn huwelijksdag. En Frans zat nog steeds vast. Mijn moeder lag op sterven. Kortom, een donkere dag voor mij. Het voorstel van die man zag ik als een lichtpuntje. Hij wist zoveel bijzon derheden over ons dat het niet bij me is opgekomen dat hij een oplichter kon zijn. Hij zei bijvoorbeeld: maak de bami maar vast klaar, want Frans komt vanavond thuis. En bami is nou juist het lieve lingsgerecht van Frans. Die man had mijn volle vertrou wen. Vandaar dat ik hem die 12.500 gulden heb gegeven. Voor mij was het allemaal een lichtpuntje". De 51-jarige verpleegster Bertha vroeg met haar gis termiddag voor de Maas trichtse rechtbank afgesto ken verhaal om begrip voor haar goedgelovigheid. Bertha is de vrouw van Frans H., de ex-hoofdverpleger die mo menteel een gevangenisstraf uitzit van achttien jaar we gens vijf insuline-moorden op bejaarde patiënten van de Kerkraadse Lückerheide- kliniek. De vertrouwenwekkende man waar het hier om ging is de 60-jarige Herman K. Op 26 augustus was hij in Kerkrade bij Bertha aan de deur geko men. "Ik kom van de Hoge Raad. Uw man is vrijge sproken van die vijf moorden. Ik heb hem vanmorgen nog in het huis van bewaring in Maastricht gesproken. Zijn koffer is hij al aan het pakken. Er is nog één puntje. U moet wel de begrafeniskosten be talen van die vijf bejaarden. Per persoon 2500 gulden". Bertha daarover gisteren: "Ik had zelf 2500 gulden thuis. De rest heb ik van een kennis geleend. In mijn auto zijn we toen naar het huis van bewa ring gegaan. Ik moest in het café op het hoekje maar een kop koffie gaan drinken, dan ging hij Frans halen. Met mijn auto". Pas gisteren zag Bertha Her man K. weer terug. Herman was er met het geld en de auto vandoor gegaan. De auto was de volgende morgen ergens in Eindhoven teruggevonden. In het café belde Bertha mr. J. Hermans, de advocaat van haar man, die ze het vreugde volle nieuws meedeelde. De Geleense advocaat hielp haar vervolgens uit de droom. Sa men hebben ze toen maar aangifte gedaan bij de Maas trichtse recherche. Ter zitting bleek Herman K. een uiterst professionele oplich ter te zijn. Wegens oplichting en diefstal heeft hij al 43 von nissen achter de rug. Vier keer reeds is hij veroordeeld tot een terbeschikkingstel ling van de regering. Officier ADVERTENTIE Er is geld nodig. Véél geld. En nu meteen! Om te voorkomen dat de Natuur opraakt. Zo kunt u helpen: zorg dat de gift-envelop, die een van onze vrijwilligers bij u thuisgebracht heeft, goed gevuld klaar ligt. Vrijdag wordt hij opgehaald! Bent u door omstandigheden niet in het bezit van een gift-envelop, maak dan uw gift over op bank- of gironummer 7714, t.n.v. „Gééf om de Natuur". UTRECHT (ANP) - Door het pro pageren van een beter huidcon tact in de eerste levensjaren kun nen later sexuele problemen bij volwassenen worden voorko- Dr. H. Musaph stelde dit vandaag in Utrecht in de rede waarmee bij het bijzonder hoogleraarschap aanvaardde vanwege de stichting medische sexuologie aan de me dische faculteit van de rijksuni versiteit in Utrecht. Prof. Musaph is sinds 1 januari 1975 hoofd van de polikliniek sexuologie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. In zijn oratie ging hij in op de bete kenis van de huid in het inter menselijk contact en op de pro blemen die huidziekten in dit op zicht kunnen opleveren. In tropische en sub-tropische ge bieden worden de kinderen ver wend met geregeld huidcontact met de ouders. In grote delen van de wereld koestert het kind zich geregeld in de warme aanraking met de huid van de volwassene, doordat het op de blote rug van zijn ouders wordt gedragen. In ons cultuurpatroon is het huidcontact geremd en dat kan volgens prof. Musaph ook de ero tische ontwikkeling van het kind ernstig belemmeren. "Als men uitgaat van de gedachte dat een uitbreiding van het huidcontact tussen bijvoorbeeld moeder en kind in ons cultuur patroon zeer gewenst is", aldus prof. Musaph, "dienen wij elke jonge moeder te adviseren, bij elke voeding - ook bij flessevoe- ding - haar ontblote borst aan te bieden als contactoppervlakte." Studie van de psychisch aspecten van huidcontacten (en huidaf wijkingen) heeft meer inzicht verschaft in de mogelijkheden, sexuele stoornissen in de volwas senheid te voorkomen. Het ac centueren van de huid als sexueel orgaan, zo zei prof. Musaph, houdt in dat we ervan uitgaan dat niet alleen de geslachtsorganen sexueel orgaan zijn. Hij vindt dit des te meer noodzake lijk omdat er voornamelijk in de jaren vijftig en zestig een sexuele hervorming is gepropageerd die uitging van een vermannelijking van de sexuele activiteit van de vrouw, van het prestatiebeginsel en van een overwaardering van het orgasme dit met een gelijk tijdige onderwaardering van de tederheid van het intieme li chamelijk niet genitale contact. "Sexuele hervorming hoede zich voor de afweer van de tederd- heid, voor de onderstreping van de prestatie, voor de kram pachtige houding van; weg met alle taboes", aldus prof. Musaph, die zich afvroeg of het daarbij niet gaat om een massale afweer van een normaal stuk gevoelsleven. Hij bestreed de stelling dat sexuo logie niets met geneeskunde te maken heeft. Wel erkende hij dat de medici hun kennis de laatste jaren enorm hebben verrijkt door de bijdrage van de gedrag swetenschappers. Een medicus die geen oog heeft voor de psy chosociale problemen is een zijdig, maar anderzijds mag het medisch denkmodel by de aan pak van sexuele stoornissen vol gen prof. Musaph niet worden verwaarloosd. De sexuologie heeft zich ontwikkeld tot een we tenschap, die onmogelijk door één man kan worden beheerst. Er zijn verschillend opgeleide des kundige voor nodig. „Gééf om de Natuur" op radio en TV: Radio en televisie besteden de hele week aan- og aan kunnen doen Let op de aankondigingen programmablad. Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds van justitie mr. J. Booster wenste hem ditmaal veroor deeld te zien tot een gevang enisstraf van vijf jaar. Dezelfde truc die Herman bij Bertha uithaalde had hem al eerder bedragen die variëren van 1000 tot 10.000 gulden op geleverd. Elke keer wendde hij zich tot de vrouw van een gedetineerde, die hij tegen betaling een spoedige thuiskomst van de veroor deelde beloofde. En dat het steeds weer geloofwaardig klonk dankte Herman aan de kennis die hij door zijn vele veroordelingen van zeer nabij had opgedaan van de echt genoten van zijn slachtoffers. Vier dagen voordat Herman Bertha 12.500 gulden aftrog gelde, maakte hij in Rot terdam een vrouw 725 gulden afhandig. Hij vertelde haar dat hij van de rijksrecherche was en dat haar man vrij kon komen als er een borgsom werd betaald. Na betaling stelde hij de vrouw voor mee te gaan naar het hoofdbureau van de Rotterdamse politie aan het Haagseveer. Daar moest hij een politiewagen ophalen, waarmee zij haar man konden afhalen bij de Koepelgevangenis in Breda. Door Gerard van Zuuren Het vertrouwen van de vrouw werd honderd procent toen Herman eerst nog zwaaide vanaf de vierde verdieping van het Haagseveer en even later ongemoeid de bin nenplaats opliep, waar de po litieauto's geparkeerd staan Dat was trouwens het laatste wat de vrouw van Herman zag. Herman werd overigens op die binnenplaats in zijn kraag gegrepen door de poli tie. Hij bleek toen ver schillende brieven op zak te hebben, waarin hij vrouwen van gedetineerden aanbood hun mannen vrij te krijgen. Daaronder was een brief, die gericht was aan Bertha H. Die brief vormde voor officier van justitie mr. Booster, de zelfde aanklager die voor de Maastrichtse rechtbank tegen Frans H. een gevangenisstraf had geëist van twee keer le venslang, een onderdeel van het bewijs tegen de ontken nende Herman K. Verder be wijs zag mr. Booster in de per tinente leugens van Herman, waarvan het tegendeel juist bewezen was, en zijn meer malen gehanteerde werk wijze. "Iedereen gaat bij deze man voor de bijl", aldus mr. Boos ter. "Het is een man met een lange justitiële "carrière", een chronische oplichter, in het bijzonder van vrouwen van gedetineerden. Dat zijn mak kelijke slachtoffers. Velen zullen zeggen: wat stom, wat onbegrijpelijk. Maar we heb ben hier te maken met een groot vakman, althans op zijn gebied. Hij weet iemands ver trouwen te winnen, het ken merk van de ware oplichter. Deze vrouwen zitten in de el lende. Ze hopen op een won der. En deze man maakt daar misbruik van. Dat is mis selijk, gewetenloos". Zijn eis van vijfjaar motiveerde hij als volgt "Al die ruim vee rtig gevangenisstraffen en die vier keer tbr hebben kenne lijk niet geholpen. Maar daarom moet er toch maar weer gestraft worden. Het gaat niet alleen om het weer klaarmaken voor de maat schappij van de verdachte. Het gaat ook om het be schermen van de maat schappij en om het onder strepen van de normen". Herman K., verontwaardigd: "Ik weet van niets. Die brie ven? Ja, die kloppen wel. Maar je mag toch zeker wel brieven schrijven. Dat maakt allemaal niets uit. Wat doet het er toe wat ik van plan was. Het gaat er om wat ik gedaan heb. Bewijs dat nou maar eens". In het bijzonder tot mr. Booster "Nee, jij maakt me niksV. Vrouw doodt mail uit medelijden AMSTERDAM (SP) - De Am sterdamse recherche heeft giste ren de 60-jarige vrouw A.N. aan gehouden die ervan wordt ver dacht haar man in het ziekenhuis de laatste weken voor zijn dood medicijnen te hebben toege diend. Ze heeft verklaard dat ze haar man zo uit zijn lijden wilde verlossen. Hij overleed op 12 november aan een hersenbloeding. Een nader onderzoek moet aantonen of de medicijnen rechtstreeks de dood hebben veroorzaakt of de man ernstig letsel hebben toege bracht. Volgens de recherche heeft de man nooit om de medi cijnen gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7