Behuizing Rembrandt blijft nog onzeker Begroting:een grauwe rondvraag Bezwaren van bedrijven Clubgebouwen: steeds opnieuiv een prooi van vernielzuchtigen Voorschotense dependance waarschijnlijk weg Actief in Veel auto-ongelukken in de Pelikaanstraat DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Clubhuizen van sportverenigingen, vereni gingsgebouwen op volkstuin complexen en clubgebouwen van padvinders- en verken- nersgroepen. Ze hebben meer gemeen dan dat er menig vrij uurtje door grote groepen mensen in wordt doorge bracht. In veel gevallen staan ze op terreintjes op flinke af stand van bewoondestads delen en om die reden vallen ze, veelal als de zon zich achter de wolken heeft teruggetrok ken, ten prooi aan vanda lisme. Wie op maandag de krant openslaat komt vrijwel elke keer een berichtje tegen, waarin van dergelijke bal dadigheden melding wordt gemaakt. Vaak blijft het gelukkig bij een voudig te herstellen schade, in andere gevallen is voor de be trokkenen van een ramp sprake. Het onderkomen van de Kamala-scouting groep bijvoorbeeld, dat door een reeks aanhoudende vernie lingen in korte tijd zo onge veer met de grond gelijk werd gemaakt. De Marnixgroep weet daar ook van mee te praten en het on heil dat in de opslagplaats van carnavalsvereniging De Hutspotten werd aangericht ligt nog net zo vers in het ge heugen. Van de daders ont breekt veelal elk spoor en de schade wordt meestal niet vergoed, omdat verzeke ringsmaatschappijen al enige jaren geleden zijn be gonnen met of het heffen van waanzinnig hoge premies of het afstoten van dergelijke gebouwtjes, omdat men aan het uitkeren kon blijven. Sinds dit weekeinde kan aan de bestaande lange lijst een nieuwe vernieling worden toegevoegd. Ditmaal was het onderkomen van de Waingungagroep van welpen en zeeverkenners het doelwit. Althans wat er nog van deze houten loods op de hoek Tel- derskadelRooseveltstraat is overgebleven sinds de brand die er twee maanden geleden uitbrak. Vermoedelijk ook al uit baldadigheid aangesto ken. Veel van de inventaris werd toen al aangetast en het ge bouwtje was door de vlam men al onbruikbaar gewor den. Leider Den Houter van de Waingunga-groep bij het vernielde clubhuis: 'Een onmogelijke positie'. Als tijdelijke oplossing vond de groep verkenners onderdak in het pand IJdo aan de Hoog landse Kerkgracht, waar de welpen al ondergebracht wa- Afgelopen weekeinde werd, wat nog niet verwoest was, ook kapot gemaakt. Een piano werd op hardhandige wijze omgegooid en sneuvelde en ook de meterkast van het Energiebedrijf viel aan van dalisme ten prooi. De leiding zit met de handen in het haar, temeer daar een voorstel voor nieuwbouw, waarbij gebruik zou worden gemaakt van be tonnen elementen, door de welstandcommissie als on aanvaardbaar van de hand is gewezen Leider Den Houter zegt: "We zit ten nu in een onmogelijke po sitie. Ons nieuwbouwplan kostte ongeveer 35.000. Dat was voor ons financieel haal baar. De meeste andere mo gelijkheden zijn te duur". "Het is een ontzettend verve lende zaak. De politie kan ook weinig doen. Er wordt wel ge controleerdmaar dat is nooit voldoende. Nu aan de Hoog landse Kerkgrachthebben we nauwelijks de kans om met de jongens naar buiten te gaan. Er is geen ruimte voor en dat was in ons eigen gebouwtje wel zo." LEIDEN/VOORSCHOTEN - Het is nog niet zeker of de Rembrandt Scholen gemeenschap het komend schooljaar gebruik zal maken van de huidige noodgebouwen aan de Schubertlaan in Leiden Zuid-West. Wat er met de dependance van de school in Voorschoten gaat ge beuren, is mede daarom nog niet duidelijk, al hoewel het er wel steeds meer naar gaat uitzien dat deze vestiging moet ver dwijnen. Eén en ander bleek gisteravond tij dens een ouderavond van de Rembrandt Scholengemeen schap in de dependance aan de Prinses Marijkelaan in Voorscho ten. Leidens wethouder van on derwijs, Tesselaar, zette daar uit een welke problemen er zoal spelen rondom de scholen gemeenschap en de Voor schotense dependance. Volgens de laatste berichten van het ministerie krijgt de Remb randt Scholengemeenschap pas in 1980-'81 nieuwbouw in het zg. gebied Coebel (tussen Chur- chilllaan, Haagweg en Korte Vlietkanaal). Tot die tijd zou de school ondergebracht moeten worden in de noodgebouwen in Zuid-West en in de bestaande de pendance aan de 5 Meilaan. Het hoofdgebouw en de dependances aan de Van de Brandelerkade en in Voorschoten zouden in dat ge val worden verlaten. Of de scholengemeenschap naar Zuid-West verhuist, is echter af hankelijk van het totale aantal leerlingen in het nieuwe school jaar, van de wensen van de ouders en van het rijk, dat uit eindelijk eigenaar is van het ge bouw aan de Burggravenlaan en straks wellicht van de gebouwen in Zuid-West. Het overgrote deel van de leerkrachten heeft al te kennen gegeven het liefst tot een concentratie te komen in Zuid- West. Dit uit het oogpunt van on derwijsorganisatie. Daling De verwachting is overigens dat het leerlingenaantal, dat in de ach terliggende vier jaar al een daling De dependance van het Rembrandt in Voorschoten. te zien gaf van 1524 naar 1178, nog verder zal dalen. Een ontwikke ling waarover Tesselaar zich al lerminst somber uitliet. "Uit de literatuur is bekend dat je met een school van duizend leerlin gen nog het meest uitgebreide vakkenpakket kunt bieden. Bo vendien: een school met duizend leerlingen is best aantrekkelijk. Ik ben niet zo voor die enorme fabrieken". Blijft de situatie zoals ze nu is (Burggravenlaan, Van de Bran delerkade, 5 Meilaan, Prinses Marijkelaan), dan zal er toch een dependance moeten worden af gestoten, aldus Tesselaar, omdat vier vestigingen organisatorisch niet meer haalbaar zal zijn van wege het mindere aantal leerlin gen. De keuze is dan tussen de Van de Brandelerkade en de Prinses Marijkelaan. Overigens liet de wethouder er geen twijfel over bestaan dat de vooruitzichten voor de depen dance in Voorschoten er niet zo florissant uitzien. Aan de andere kant zei hij zich wel sterk te willen maken voor het openbaar onderwijs ten behoeve van Voorschotense leerlingen. Dat het uiteindelijk tochmving van dependances zal moeten komen, daar zijn het ouder contact van de school, de leerkrachten en de Leidse wet houder het wel over eens, zo bleek ook gisteravond. Al van meet af aan stond het vast dat als er nieuwbouw zou komen, de de pendances zouden worden afge stoten. Overigens deelde een conrector gisteravond nog mee dat het aan tal leerlingen in Voorschoten ten opzichte van vorig jaar is toege- noemen met een percentage waarmee het aantal leerlingen in de Leidse vestigingen is gedaald. Wat de "onderbouw" van de school betreft, leveren Voorscho ten en de 5 Meilaan de meeste leerlingen. Tesselaar liet ten slotte weten dat hij met Voorschoten wil gaan praten over een gemeen schappelijke regeling voor het openbaar voortgezet onderwijs. Eventueel struikelblok in dat ge sprek zouden de financien kun nen zijn, aldus de wethouder, omdat Voorschoten dan moet gaan meebetalen. Eenrichtingsverkeer Yolmolengracht LEIDEN - Een tiental bedrijven gevestigd aan de Volmolengracht en de Oude Singel tussen de Volmolengracht en Oostdwars- gracht heeft ernstige bezwaren tegen het instellen van een een richtingsverkeer op de Vol molengracht. Volgens de eigena ren van de bedrijven, die een brief stuurden aan de gemeente lijke verkeersommissie is een dergelijke maatregel overbodig wanneer een strengere controle wordt gehouden door de par keerwachten. Er wordt op de Volmolengracht maar raak geparkeerd', aldus een woordvoerder gistermiddag in de commissie. Hij wees er verder op, dat door deze maatregel, die nu getroffen wordt veel zwaar vrachtverkeer gebruik moet gaan maken van de al veel te smalle Oude Singel. 'Het knelpunt wordt niet opgelost, maar ge woon verlegd', voorspelde de woordvoerder van de bedrijven. Van gemeentezijde werd meege deeld dat de verkeersmaatregel vooruitloopt op een aanpas singsplan dat zal worden uitge- ADVERTENTIE Max Velthuys Schrijver/illustrator Max Velthuys geeft morgenmiddag in het K O gebouw aan de Oude Vest een voorstelling van 'het goedige mon ster'. De voorstelling zou vorige maand tijdens de boekenweek plaatsvindenmaar moest wegens ziekte van de schrijver, die de gouden penseel won, worden af gelast. kinderen van vijf tot tien jaar kunnen morgenmiddag vanaf half drie 's middags in het K O gebouw terecht. Informatie-cyclus In het kader van de Palestina Informatie Cyclus wordt morgenavond een bijeen komstgehouden in 'Troef lan het Noordeinde 2a (voorma lige marinecomplex)Onder werp van die avond is: 'De si tuatie in de bezette gebieden: economisch, politiek en op het punt van de mensenrechten. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Harriet Freezer De afdeling Leiden-Oeastgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt op donderdag 24 november een middagbijeenkomst in het verenigingsgebouw 'In 't Want'aan het Noordeinde 2a. Mevrouw Harriet Freezer is die middag te gast en zal spreken over het onderwerp 'Geven en nemen, in het huwelijk en ge zin en ook daarbuiten'. De bijeenkomst begint 's mid dags om twee uur. Flipper kampioenschappen In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breeslraat 66 worden donderdagavond 24 novem ber de Leidse fhpperkam- pioenschappen gehouden. Er zijn diverse prijzen be schikbaar,onder meer voor de flipperaars met de hoogste score, of het 'fraaiste spel'. Ook diegene, die erin slaagde de kogels het snelst door de kast te jagen, zonder de zaak op 'tilt' te gooien kan rekenen op een onderscheiding voerd op de Volmolengracht. De bewoners zullen daarover binnen afzienbare tijd hun zegje mogen doen. Van Zijp (CDA) yond dat beter met de maatregel gewacht zou kun nen worden totdat het indelings plan bekend is. Hij kreeg steun van precies de helft van de com missieleden, zodat gistermiddag onzekerheid bleef bestaan of er nu wel of niet eenrichtingsver keer op de Volmolengracht komt. LEIDEN - Oversteken met de fiets direct achter het Ples- manviaduct aan de zijde van de Plesmanlaan zal binnenkort on mogelijk worden gemaakt. Die toezegging kreeg het CDA- raadslid Van Zijp gistermiddag in de gemeentelijke verkeers- commissie. Hij wees op de bij zonder gevaarlijke situatie, wan neer fietsers op die plaats over steken en bovendien gebruik maken van het fietspad naar de Vondellaan in de tegenoverge stelde richting. t Tehard rijdende automobilisten komen i raat in de problemen. dit gedeelte van de Pelikaan- LEIDEN - CDA-raadslid Van Zijp heeft gistermiddag in de gemeentelijke verkeerscommissie gepleit voor maatregelen in het gedeelte van de Pelikaanstraat tussen de Hooigracht en de Haarlemmerstraat. Volgens Van Zijp is de situatie ter plaatse erg gevaarlijk wat blijkt uit de onge vallen-statistiek. In 1975 deden zich op die plaats 18 ongevallen voor met 6 gewonden, in 1976 waren het 21 ongevallen met 2 gewonden. Dit jaar zijn er tot dusver al 20 ongelukken gebeurd, waarbij elf gewonden vielen. De ongevallen gebeuren meestal 's nachts en meestal zijn daarbij auto's betrokken. Volgens een politiewoordvoerder wordt ter plaatse door au tomobilisten vaak te hard gereden. In veel gevallen raakten bestuurders - nadat ze de brug over de Oude Rijn waren gepasseerd - de macht over het stuur kwijt. Beijen (PPR/D'66) suggereerde om een afremmend effect te bewerkstelli gen, door ter plaatse een andere bestrating te gebruiken. Van Zijp (CDA) zag mogelijkheden in een verbeterde belijning. Van gemeentezijde werd opgemerkt dat inmiddels voor het deel van de Pelikaanstraat tussen Langegrachten Haarlemmerstraat plannen worden uitgewerkt voor een verbreed trottoir. Bekeken zal worden of ook iets aan de andere kant kan gebeuren. "Maar tegen te hard rijdende automobilisten is moeilijk iets te doen", zo luidde het ambtelijke commentaar. LEIDEN - De grauwheid zelve. Dat lijkt de meest treffende kwalificatie voor de jaar lijkse dans om de miljoenen, zoals die dit maal plaatsgreep: de behandeling van de gemeentelijke begroting door de Leidse gemeenteraad. Een gebeuren dat geken merkt werd door politieke angsthazerij, een onvermogen om partijpolitieke verschillen werkelijk zichtbaar te maken en, een tradi tie langzamerhand, een massaal pogen om hele grote open deuren in te trappen. Aan het einde van de rit, afgelopen vrijdag, vroeg ook een redelijk aantal lokale politici zich af wat nu nog het nut is van zo'n zes daagse marathonzitting. "Het was een soort voortgezette algemene be schouwing", meende WD-fractieleider Fred Kuijpers. Hetgeen nog een nette be naming is voor wat meer leek op een uit de hand gelopen rondvraag. Het politieke ge wicht van de begrotingsbehandeling is de Leidse burger in ieder geval onduidelijk, gezien de gapende leegte, die de publieke tribune meestentijds vormde. "Frustrerend", noemde PPR/D'66-fractie- leider Beijen de manier waarop in Leiden de begroting wordt behandeld, "slaapver wekkend", zei PSP-raadslid Hilda Pas- schier en zulke geluiden klonken vaker. Zo moet het niet meer, luidde de algemene roep met recht. Wie zich waagt aan een analyse van de ge beurtenissen die zich de vorige week in de gemeenteraad afspeelden, signaleert toch een opvallend verschijnsel. Aan de hand van de - overigens weinige - stemmingen over de moties en amendementen (wijzi gingsvoorstellen) die van de kant van de raad werden ingediend, kan de conclusie getrokken worden dat de oppositie aller minst een gesloten front vormde. De partijen die het college steunen, deden dat evenmin. Om man en paard te noemen: PvdA en VVD lijken enigszins naar elkaar toegegroeid te zijn. Getalsmatig is dat aan te tonen. In de slechts negen gevallen, waarin een motie of amendement niet met alge mene stemmen werd aangenomen, zaten VVD en PvdA vijf keer op dezelfde lijn, contra het CDA, en in vier gevallen ook te gen het stemgedrag van twee PPR/D'66- raadsleden in. De onderwerpen, waarbij PvdA en VVD sa men optrokken, betrof zaken als wisselwo ningen, binnenstadsscholen, woonerven en experimenten met continue-roosters op scholen. Daarmee vallen of staan geen par tijpolitieke beginselen Nochtans lijkt de houding van de liberale fractie in de ge meenteraad andermaal een onderstreping van de stelling dat "de WD het CDA links is gepasseerd", zoals iemand die als voor aanstaand KVP'er gold, onlangs opmerkte. Het zal een aantal PvdA-politici sterken in de overtuiging dat de WD eerste gesprek spartner is, als een links programcollege straks niet mogelijk blijkt. PPR en D'66 daarentegen leken hun best te doen om aan te tonen dat de scheiding der geesten zich al had voltrokken. Een schei ding, waarvan D'66 zich zo'n voorstander heeft getoond, hoewel dat juist niet gezegd kan worden van de enige democraat in de raad, wethouder Oosterman Maar bij een aantal omstreden kwesties koos hij de lijn van het college, tegen het stemgedrag van zijn fractiegenoten, de PPR-leden Beijen en Van Oosten in. Overigens mag niet vergeten worden dat er natuurlijk ook punten waren, waarop WD en CDA elkaar wel vonden: onroerend- goedbelasting, parkeervoorzieningen in de binnenstad en het indienen van een "motie van teleurstelling" over het economisch beleid. Dat laatste is politiek gezien een krachteloos wapen, maar de motie haalde de grauwsluier gedurende korte tijd van de begrotingsbehandeling op. Temeer daar alle fracties de motie bleken te steunen, be halve PvdA en PPR/D'66 wethouder Oos terman. Dat de meer tegen wethouder Van Aken persoonlijk gerichte passage in de motie zijn, gezien de motivatie, die de PPR/D'66-fractie daarvoor gaf. "We houden onze kritiek op de wethouder staande", zei Beijen. Maar alleen omdat de PvdA het met name noemen van de wet houder van economische aangelegenheden in de motie "als een stoot onder de gordel zou beschouwen' bond PPR,D'66 in. En weigerde aldus de daad by het woord te voegen. JOHN KROON

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3