Win de Ford Fiesta. Arbeidsreserve is geen trekpleister bedrijven Soares in Madrid voor een nieuw Iberisch verdrag Yance tevreden over zijn bezoek aan Argentinië l kantonrechter Directeur Groenoordhal: De groei zit erin... in hospitaal Wanneer kan de schatting weg? 'Bewijs maar eens dat iemand achterop zat' Directeur arbeidsbureau Leiden: PAGINA 14 VARIA DINSDAG 22 NOVEMBER 1977IN LEIDEN - Bij het kantonge recht zit er in de zak van Sin terklaas behalve die hele dikke plak onderin niets. Op een enkel meevallertje na. Eerlijk zullen we alles delen is er ook al niet bij, want wie de wet heeft overtreden moet daar hoogstpersoonlijk voor boeten en de straffen zijn on uitputtelijk. Die koek raakt nooit op. De enige hoop die een verdachte kan hebben is dat de zwarte piet die de straf fen uitdeelt misschien in zijn geval bereid is even voor Sin terklaas zelf te spelen. De be loning bestaat dan uit ver mindering van of helemaal geen straf. Rechter van Dijke bleek daartoe gisteren een paar keer aanleiding te vin den. V. uit Alkmaar had ih Leiden op 30 december vorig jaar zijn auto geparkeerd op een plaats waar de stoep voorzien was van een gele band. 'Erkent U de overtreding?', vroeg de rechter. 'Achteraf wel', zei V: 'Toen ik mijn auto weghaalde zag ik namelijk de gele band. Maar toen ik hem er neerzette zag ik die band niet omdat die onder de sneeuw verscholen zat'. Officier van Justitie en rechter namen maar aan dat het inderdaad gesneeuwd had die dag en omdat V. de situatie niet kende eiste de of ficier schuldigverklaring zonder strafoplegging en ging de rechter nog even verder door de man te ontslaan van rechtsvervolging. Fietser P. had een stoplicht in de buurt van het station dat voor hem op rood stond nooit gezien. Dat kwam, ontdekte hij later, doordat het licht ver scholen was achter de op dat moment goed in het blad zit tende boom. Voor het te laat was, want de takken werden later gekapt, maakte hij van die situatie een fotoserie. Die kon hij de kantonrechter nu voorleggen waardoor die er niet onderuit kwam de en thousiaste foto-hobbyist van rechtsvervolging te ontslaan. Ziehier enkele doeltreffende middelen om een boete te ontduiken. Waarmee geenszins gezegd wil zijn dat de beide heren uit de gevallen die hierboven beschreven zijn niet eerlijk en oprecht waren, zo kwamen ze in ieder geval wel over. Iets minder geloofwaardig klonk mevrouw De G., ook volgens de rechter, want haar legde hij wel een boete op. Ze had volgens haar verbalisant, de 19-jarige agent van ge meentepolitie G., als brom fietser iemand achterop haar bagagedrager vervoerd die geen helm op had. Omdat de agent op de fiets was; 'Dan ga je er niet als een dolle stier achteraan', kon hij haar pas aanspreken toen ze stil stond voor een rood stoplicht. Toen zat er echter niemand meer achterop. 'Dan ben ik hem zeker verlo ren', zei mevrouw De G. toen de agent haar aansprak. 'Be wijs maar eens dat er iemand bij me achterop heeft geze ten', zei ze toen ze voor de eerste keer voor de rechter verscheen. En gisteren toen ze er voor de tweede keer stond en de agent er ook was, zei ze tegen hem: 'Heb je me niet voor de ver keerde aangezien? Want eer lijk, er zat niemand achterop hoor jongen'! Maar de agent verklaarde te hebben gezien dat toen de vrouw voor het stoplicht stil hield haar passagier was afge stapt en weggelopen. Aan die verklaring hechten officier van Justitie en rechter meer waarde en eisten en vonnis ten een boete van 35.- MARGA WUIS LEIDEN - Directeur De Jong van de Groenoordhal is zeer optimistisch over de verdere ontwikkeling van de evenementenhal. Voor volgend jaar rekent hij op dertig a veertig procent meer activiteiten dan dit jaar. "De groei zit erin", zei hij gister avond in de raadscommissie voor interne organisatie en beheer. De Jong deed zijn optimistische voorspelling bij de behandeling van de krediet-overschrijding' van ruim 4 ton voor het nieuwe restaurant. Evenals eerder in de commissie economische zaken kwam ook in deze commissie scherpe kritiek naar voren. Met name VVD-er Van Duijn toonde zich 'zeer zeer ontstemd Hij verweet het college dat het de zaak te laat terug bij de raad heeft gebracht en al met de bouw is begonnen Volgens VVD-fr actie-voorzitter Kuijers heeft men zich bij de voorbereiding te veel op laten ja gen: "Ik geloof dat er door het ge hijg van Joop Zoetemelk en de zijnen een te haastige voorberei ding is geweest". Kuijers doelde daarmee op de verplichtingen voor de start van de Tour de France volgend jaar Wethouder Van Dam liet uitkomen dal de beslissing om ondanks de forse kostenstijging toch te bou wen een 'kiezen uit twee kwaden was. Hij wees erop dat men bij stopzetting van de bouw achteraf voor hogere kosten door de ver plichtingen voor het gebruik van het restaurant volgend jaar In de discussie over de kostenstij ging liet directeur De Jong uit komen dat een deel van de hogere kosten zijn oorzaak vindt in on volkomenheden in de bouwcon structie van de Groenoordhal. Een verdere versobering van het restaurantplan gaf weinig mo gelijkheden. Alles is al zo sober mogelijk", be nadrukte de Jong. De Ford Fiesta L is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit. Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z'n voorwielaandrijving een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto Een geweldige hoofdprijs- De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. MADRID (Reuter) - Premier Mario Soares van Portugal is gisteren in Madrid aangekomen voor de ondertekening van een nieuw verdrag met Spanje dat voorziet in mili taire, economische en culturele samenwerking. Met de ondertekening van het nieuwe verdrag wordt het weder zijds non-agressiepact vervallen verklaard dat op 17 maart 1939 werd ondertekend door generaal Francisco Franco van Spanje en premier Antonio de Oliveira Sa- lazar van Portugal. Het pact had een looptijd tot mei 1980. Het verdrag dat Franco en Salazar ondertekenden werd het Iberi sche verdrag genoemd en het Officiële kringen in Madrid ver maakte dat Spanje en Portugal klaarden dat waar het oude Iberi- ken om de ander aan te vallen. Sinds de dictatuur in Portugal in april 1974 was omvergeworpen en sinds generaal Franco in no vember 1975 was overleden en Spanje weer een democratie ge worden was, was het Iberisch pact een erfenis uit een totalitair verleden geworden dat de par tijen in verlegenheid bracht.. neutraal bleven toen vijf maan den na de ondertekening de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Het garandeerde dat de t.wee lan den elkaar niet zouden aanvallen of een van de twee zijn eventuele bondgenoten zou toestaan van zijn grondgebied gebruik te ma- sche pact alleen maar opsomde wat de andere partij niet mocht doen, het nieuwe verdrag zal voorzien in uitdijende samen werking door middel van verdere bilaterale akkoorden op speci fieke terreinen. Wat het militaire aspect van het nieuwe verdrag betreft, wordt de nadruk gelegd op het vestigen van een gebied van stabiliteit in de strategische zone waar de Middellandse Zee en de Atlanti sche Oceaan elkaar ontmoeten: het Iberisch schiereiland. Het nieuwe verdrag, dat een loop tijd zal hebben tot 1987, specifi ceert dat het niet kan botsen met de bilaterale verplichtingen die een van de twee ondertekenaars is aangegaan. Dit slaat waar schijnlijk op het feit dat Portugal lid is van de NAVO, maar Spanje niet. Het nieuwe verdrag voorziet ook in gemeenschappelijke militaire manoeuvres - opgeschort sinds de omwenteling in Portugal - en uitwisseling van militairen in opleiding. Soares is gisteren voor zijn overleg met premier Adolfo Suarez in audiëntie ontvangen door koning Juan Carlos. ADVERTENTIE t.b.v. Buitenlandse vakantie» voor gehandicapten Gemert heeft v C weer gas 1 GEMERT (SP) - De 17.000 inwo- c ners van het Brabantse Gemert hebben weer gas. De hoofdgast kraan die zondagavond door on- c bekenden was dichtgedraaid, is I gistermiddag weer opengegaan, t De gasleverancier heeft gisteren samen met de politie huis voor huis gecontroleerd of de 3500 - aansluitingen dicht waren, zodat A nergens gas kon ontsnappen toen de hoofdkraan weer werd 1 opengedraaid. i Door het gasloze "tijdperk" zaten" de inwoners niet alleen in de kou, ook bakkers konden geen brood bakken, horecabedrijven konden 1 niet goed functioneren en de plaatselijke tuinders konden hun kassen niet warm stoken. E Fraude met I 1 (oost)boter DEN HAAG (SP) - Per jaar worden duizenden tonnen boter de Europese Gemeenschap binnen gesmokkeld uit de Oostblok-lan- den. Een groot deel daarvan komt in ons land terecht. Minister Van der Stee (landbouw) - heeft op vragen van het CDA- kamerlid Van der Linden geantwoord dat ook dit jaar weer boter ons land binnenkomt door gebruik van valse Italiaanse douanestempels. Het gaat om boter die eerst aan Po len,. Tsjechoslowakije, Roeme- 1 nië, Bulgarije, Oost-Duitsland of I de Sowjet Unie verkocht en dan de Europese Gemeenschap wordt binnengesmokkeld. In 1974 kwam zo 1790 ton boter de EG binnen, terwijl in 1975 zelfs 4407 ton boter frauduleus op de gemeenschappelijke markt werd gebracht. LEIDEN - Het aantal be schikbare arbeidskrach ten dat bij het GAB in Lei den staat ingeschreven, zal werkgevers niet en thousiast maken, zich in Leiden te vestigen. Hierop komt de conclusie neer van de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, de heer Schuma cher in een rapport dat hij op verzoek van de com missie arbeidsmarkto- verleg heeft samengesteld. Het rapport wordt van avond in de raadscommis sie voor Economische Aangelegenheden be sproken. De commissie arbeidsmarktover- leg wilde vooral weten welke mogelijkheden de directeur van het GAB zag voor de werkgele genheidsontwikkelingen. Schumacher heèft een lichte voorkeur voor bedrijven die werkzaam zijn in de "diensten- TENNIS - De Amerikaanse tennis speler Jimmy Connors heeft in Las Vegas een tennistoernooi gewonnen door in de finale zijn landgenoot Roscoe Tanner met 6-2; 5-6; 3-6; 6-2 en 6-5 te ver slaan. Connors verdiende met deze zege ongeveer 250.000 gul den en bracht zijn totale verdien sten dit jaar op bijna 2,5 miljoen gulden. VOETBAL - Alan Hudson van Ar senal heeft een contract getekend met de Spaanse club Alicante. De Engelsman zal dit seizoen nog niet voor zijn nieuwe club kun nen spelen, omdat Alicante al twee buitenlanders in dienst heeft. Genoemd verdrag kwam in 1969 tot sbken heeft ten doel van Zuid- Amerika 's werelds eerste kern- wapenvrije gebied te maken. Minister Vance zei na afloop: "Ik ben ingenomen met het resultaat van ons gesprek. Ik geloof dat we op de goede weg zijn". niL.vc.nouM- v oor ae eerste Keer dit najaar viel er gisteren sneeuw. 0.p diverse plaatsen in heh land bleef de sneeuw zelfs enkele uren liggen zoals hier in de buurt i PRETORIA (UPI) - De Zuidaf- rikaanse veligheidsagenten, die de nationalistische leider Steve Biko de laatste dagen van zijn le ven onder hun hoede hadden, hebben geweigerd hem in een ziekenhuis te laten opnemen. De arts Ivor Lang verklaarde giste ren voor de rechters die het ge rechtelijk onderzoek verrichten dat hij en een andere arts hadden aangedrongen op gg naar een ziekenhuis. Uit zijn medisch on derzoek bleek dat Biko leed aan echolalia (waarbij een patiënt steeds herhaald wat tegen hem gezegd wordt), zwakte van het linkerbeen en arm, en hersen letsel. Dit was vrijwel onmogelijk te simuleren. Verscheidene veiligheidsagenten verklaarden eerder in het gerech telijk onderzoek dat ze meenden dat Biko zijn verwondingen si muleerde. De advocaat van de familie Biko, Kentridge, sug gereerde dat de agenten dat voorwendden, om de aandacht af te leiden van wat ze in feite met Biko hadden uitgehaald. De kwestie van de mensenrechten heeft ernstige moeilijkheden veroorzaakt in de betrekkingen tussen de VS en Argentinië en had er in maart toe geleid dat de Verenigde Staten hun militaire hulp aan het land opschorten we gens het schenden van de men senrechten in Argentinië. Duizenden personen zijn in Ar gentinië vermist geraakt nadat het leger in maart 1976 de macht had gegrepen. Velen van hen zouden zijn ontvoerd door groe pen die deel uit zouden maken van de veiligheidstroepen. De. Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance werd in Buenos Aires met zijn neus op de mensenrechten ge drukt, toen vrouwelijke verwan ten van vermiste personen een betoging hielden bij het begin van zijn bezoek. De ongeveer 75 vrouwen begroet ten Vance nadat hij een krans had gelegd bij het standbeeld van de Argentijnse onafhankelijkheids- held generaal José de San Martin. sector" (kantoren en dergelijke). Uit het aanbod van ingeschreven arbeidskrachten is volgens hem "niet duidelijk af te leiden of en zo ja welke industriële of andere werkgelegenheid zou moeten worden aangetrokken om de huidige en toekomstige werk loosheid te kunnen bestrijden". In het rapport pleit Schumacher voor "zo gunstig mogelijke con dities voor bedrijfsvestiging zo dat door vestigingen verdere af brokkeling van werkgelegenheid in de toekomst kan worden voor komen". Het probleem bij het handels- en kantoorpersoneel is volgens de GAB directeur dat er wel vraag naar is, maar dat de ingeschreve nen in het algemeen ouder zijn darr het personeel dat gevraagd wordt. "Voor een deel van de in geschrevenen zou dus wel werk zjjn als werkgevers maar bereid zouden zijn over hun leeftijds- bezwaar heen te stappen", aldus Schumacher. Er blijft echter volgens hem altijd een verschil van opvatting tussen de werkgevers en de bemidde laars van het Arbeidsbureau. Ruim 1000 ingeschrevenen bij het arbeidsbureau zijn volgens de bemiddelaars "goed bemiddel baar" wat wil zeggen dat ze zon der al te veel problemen ergens zouden kunnen gaan werken. "In een belangrijk aantal gevallen" zo staat in het rapport "is dat ech ter niet de mening van de werk gevers". Het op één lijn brengen van beide meningen is volgens directeur Schumacher een van de belang rijkste taken waarvoor het GAB staat. Hij voorziet dat dit niet ge makkelijk zal zijn aangezien de werkgevers bij de beoordeling van sollicitanten slechts oog hebben voor de belangen van het eigen bedrijf, terwijl de GAB functionarissen ook te maken hebben met het algemeen belang. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) - Argentinië zal het verdrag van Tlatelolco dat kernwapens in Zuid-Amerika verbiedt onder tekenen, de Verenigde Staten en Argentinië zullen hun samen werking op het gebied van het vreedzaam gebruik van kern energie versterken en beide landen zijn van oordeel dat be scherming van de mensen rechten tot de "verantwoorde lijkheid van alle regeringen" be hoort. Dit staat in het gezamenlijke com muniqué dat beide landen van daag ter afsluiting van het of ficiële bezoek van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance aan Argentinië dat 24 uur duurde hebben gepubliceerd. LEIDEN - In de gemeentelijke verkeerscommissie ontstond gis termiddag een vrij felle woor denwisseling over de vraag wan neer de schutting kan ver dwijnen, die op het ogenblik op de Breestraat staat naast de so ciëteit Minerva. Achter de schutting wordt op het ogenblik een nieuw gebouw neergezet voor het hoogheemraadschap van Rijnland. In een brief aan de gemeente heeft Rijnland geschreven, dat de schutting op zijn vroegst na de bouwvakvakantie van volgend jaar kan verdwijnen. De ge meente wil de schutting echter in maart van het volgend jaar al weg hebben. Dat is noodzakelijk om in dit deel van de Breestraat ver keer in twee richtingen te laten rijden. Tweerichtingsverkeer in de Bree straat is nodig in verband met de reconstructie van de mark- tenroute (Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt, Boommarkt). PvdA- raadslid Marie-Anne Koning liet k De schutting in de Breestraat: in maart of in juli weg? doorschemeren weinig geloof te hechten aan de beweringen van Rijnland. Ze vond dat niet afge gaan moest worden op de bewe ringen van Rijnland, maar dat de dienst gemeentewerken zelf een onderzoek zou moeten instellen. Ze wekte daarmee de woede op van een aanwezige Rijnland-verte genwoordiger. "Het staat in onze brief. Dat schrijven we toch niet zomaar", reageerde hij fel. On danks dat, zeiden ambtenaren ervan uit te gaan, dat in maart de schutting verdwenen zal zijn. De verkeerscommissie ging akkoord met de verkeersmaatregelen, die getroffen moeten worden om de reconstructie van de mark- tenroute te kunnen uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14