Helden welkom voor Egyptische president SADAT LIET UITSTEKENDE INDRUK ACHTER Uniek boek voor nieuwe Amro spaarders. amro bank Es) NAAST HET NIEUWS SADAT ALS VREDESTICHTER ONTVANGEN „Israël poogde Sadat te verleiden" Hoe krijgt u dit Logboek Matuur? Londense politie jaagt op pyromaan DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 13 JERUZALEM (AFPIUP1IDPA) - Bij een meerderheid in het Is raëlische parlement heeft presi dent Anwar Sadat van Egypte ''een uitstekende indruk" achter gelaten. Diverse Knesseth-leden die, na Sadat zondag te hebben aangehoord, gisteren persoonlijk met hem kennismaakten gaven in hun reacties hoog op over zijn oprechtheidoptreden en karak tergrootheid". Niettemin is ook de Knesseth alge meen van mening dat het nog ge ruime tijd kan duren voor de Is raëlische en Egyptische stand punten elkaar naderkomen, ff iet waar het de noodzaak van vrede betreft - daarover zijn we het eens - maar over de vorm die de vrede moet krijgen". Het nog steeds fundamentele me ningsverschil tussen Egypte en Is raël werd met name voelbaar tij dens de gesprekken van Sadat met de parlementsleden van pre mier Begins eigen Likoed-blok. Dit blokdat de regering beheerst, •is tegen enige territoriale conces sie op de westelijke Jordaa- noever. Op de momenten dat sommige Li- koed-leden hun "maximalisti- sche" visie frank en vrij aan Sa dat kenbaar maakten, werd de sfeer volgens de waarnemers merkbaar kil. De Egyptische pre sident moest duidelijk nu en dan zijn irritatie overwinnen door fel fronsend aan zijn pijp te trekken. Een heel andere sfeer heerste er tij dens de discussie van Sadat met de leden van de Israëlische (com munistische) Rakah-partijNiet alleen zijn die het eens met Sadats visie dat een vrede moet zijn ge grondvest op de ontruiming van de bezette Arabische gebieden en erkenning van de Palestijnse rechten- ze gaan zelfs verder dan Sadat door te eisen dat de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) moet worden betrok ken in elke vorm van vredesover leg. Sadat zelf heeft ervoor ge waakt de naam PLO in Israël te De groep van Arabische landen bij de Verenigde Naties is gistermid dag bijeengekomen om de eerste conclusies te trekken uit het be zoek van Egyptes president An war Sadat aan Israël. Tot dusvër zijn nog geen bijzonderheden be kend van de ontmoeting. Vandaag bespreekt de algemene vergadering van de VN de toe stand in het Midden-Oosten. Dit debat was al uitgeschreven voor dat Sadat zijn reis naar Israël bekendmaakte. Ook gistersn is het in diverse landen gekomen tot heftige demonstra ties van Arabieren tegen Sadats bezoek. In Brussel betoogden gis termiddag ongeveer 50 Arabie ren voor de Egyptische am bassade. De demonstranten rie pen leuzen als "Sadat verrader" en .fiegin, moordenaar" In Milaan bezetten ruim 80 Arabi sche studenten bijna een halfuur daktoren van de Egyptische luchtvaartmaatschappijToen de politie arriveerde verlieten zij rustig het pand. In Istanboel sta ken een kleine groep Ara bische en Turkse studenten een Egyptische vlag in brand. Het was de derde maal dat in Turkije werd geageerd tegen Sadats bezoek. Irak deed gistermiddag een oproep president Sadat af te zetten. Hoewel Sadat niet rechtstreeks werd genoemd, zei het regerings blad dat de overweldigende Arabische woede moet worden gebruikt voor een georganiseerde actie die is bedoeld om regimes welke voor een regeling (van het conflict in het Midden-Oosten) zijn, af te zetten". In Soedan daarentegen was de reactie gisteren lovend. Vorige week gaven de Soedanese leiders een afwachtende verklaring uit maar gisteren werd Sadat gepre zen voor zijn toespraak tot de Knesseth. President Noemeiri van Soedan maakte bekend van daag naar Cairo te zullen reizen om met Sadat van gedachten te wisselen over het bezoek. Zonder eigenlijk zelf er veel over te zeggen, heeft ook de Sovjet-Unie gisteren opnieuw het bezoek ver oordeeld. De Russen volstonden met het weergeven van de felste anti-Egyptische uitingen zoals ondermeer die van Libië en Irak. Waarnemers zagen ook een ver oordeling in de zeer summiere be richtgeving van Russische media over het bezoek zelf. Isvestia gaf zondagavond in een zevenregelig bericht een samen vatting van de toespraak van premier Begin. Van Sadats rede werd helemaal niets gemeld. Het persbureau Tass ging uitsluitend in op de weglating door Begin van de Palestijnen uit zijn rede. Ook dit bericht was bijzonder kort. De Verenigde Staten reageerden positiever. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei gisteren nog geen oordeel te willen geven over het bezoek maar noemde Sadats initiatief wel „een positieve ontwikkeling" Volgens departementszegsman Hodding Carter „is het nog te vroeg om een oordeel uit te spre ken. Wij wachten op nadere in formatie. Wij hebben kennis ge nomen van wat er is gezegd en wij bestuderen de communicatie tus sen Egypte en Israël. Daarna zullen wij ons in het openbaar uitspreken". MARGARET IN DE FILM Mevrouw Margaret Trudeau, weggelopen echtgenote van de Cana dese eerste-minister, krijgt een rol in een speelfilm. Producer-re gisseur Alexis Kanner gaf toe dat mevrouw Trudeau nooit eerder voor de camera's heeft gestaan, maar zij heeft volgens hem het potentieel om een groot actrice te worden. Kanner wilde niet zeggen hoeveel de nieuwbakken filmster zou krijgen voor haar rol in "Kings and desperate men", over terroris ten die een radio-studio bezetten. Margaret Trudeau verliet haar echtgenoot om beroepsfotografe te worden. Zij woont in New York. OORLOG TEGEN DRUGS De landen van de Europese gemeenschappelijke markt en Zweden hebben gisteren besloten hun oorlog tegen het drugsverkeer op te voeren en hun bijdragen aan het drugbestrijdingsfonds van de Verenigde Naties te vergroten. In Parijs waren daartoe gisteren voor de derde keer in het kader van de Europese anti-drugssamenwerking de ministers van gezond heid of binnenlandse zaken van de tien landen bijeengekomen. De voorzitter van de vergadering, de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Christian Bonnet, had de waarschuwing geuit dat het heroïnegebruik in Europa sterk is toegenomen. In een communiqué is opgeroepen tot grotere samenwerking onder poli- tie-organisaties, diepgaande research ten aanzien van drugs en het vernietigen van voorschriften en wetten die het toeroepen van een halt aan het drugsverkeer in de weg staan. OUDHEIDKUNDIGE VONDST Opgravingen in Hongkong hebben aangetoond dat er al in de ne gende eeuw handelsverbindingen bestonden tussen China, Hong kong, Zuidoost-Azië en het Midden-Oosten. Dit heeft het hoofd van het historisch museum in de Britse kroonkolonie, Brian Peacock, bekendgemaakt. De vondsten werden gedaan bij herstelwerkzaamheden aan een wa terbekken. Hierbij werden honderden stukken aardewerk en por selein, kralen en glaswerk aangetroffen. Er bleek glas bij te zijn-dat vervaardigd moet zijn aan de Perzische Golf. Ook vond men de resten van een jonk van ongeveer 700 jaar olid, waarmee inter nationale reizen moeten zijn gemaakt. BELASTINGVLUCHT VOORBIJ Het zal binnen niet al te lange tijd moeilijker worden om binnen de Europese Gemeenschap belasting te gaan ontduiken. De negen ministers van financiën hebben zich gisteren in Brussel akkoord verklaard met een richtlijn waarbij de landen onderling de gege vens over belastingplichtigen zullen uitwisselen. Tot nu toe was het praktisch onmogelijk voor de nationale fiscus gegevens te verkrijgen of uit te wisselen met een ander EG-land. Met deze maatregel wil men belastingvlucht tegen gaan zowel van particuliere personen als van grote ondernemingen, zo verklaarde de Nederlandse minister van financien Wim Duisenberg gister middag in Brussel. De uitwisseling van gegevens betreft zowel de loonbelasting, de inkomsten- en vermogensbelasting en de ven nootschapsbelasting. CAIRO (UPI) - Het Egyptische dagblad Al Achram heeft in zijn dinsdageditie geschreven dat Is raël president Sadat aanbood ge heel het schiereiland Sinai te ont ruimen als hij zou toestemmen in een afzonderlijk vredesverdrag met Israël. Maar president Sadat wees dit van de hand, aldus de krant. Sadat heeft bij herhaling gezegd dat hij Israël niet bezocht om er een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten, maar om te eisen dat Is raël zich uit alle bezette gebieden zou terugtrekken en zou instem men met de oprichting van een Palestijnse staat. Zelfs op het allerlaatste ogenblik nog, vlak voor Sadats vertrek uit Tel Aviv, aldus Al Achram, zei Is raels minister van justitie: 'Ik ben jurist en kan snel een Egyptisch- Israëlisch vredesverdrag opstel len. U zult er niet veel vertraging door oplopen'. Maar Sadat antwoordde lachend, besloot het blad: 'Wij hebben geen geld om een jurist te betalen die een afzonderlijk vredes verdrag wil'. Het boek Logboek Natuur is een initiatief van de Amro Bank. Het gidst u door 12 grandioze, püür Nederlandse natuurgebieden. Door bijvoorbeeld de Wadden en de Peel, door de Noordhollandse duinen en het Kampereiland. Een schitterende uitgave van 120 pagina's met o.a. spectaculaire luchtfoto's en levensechte tekeningen van flora en fauna. Nieuwe spaarders die in de actieperiode (1/11- 6/12) een spaar rekening openen (minimale inleg f 15,-), kunnen dit natuurboek kopen voor slechts f 12,50. Bovendien ontvangen zij f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Deze actie loopt tot Sint-Nicolaas. Maar wees er snel bij, want voor 't boek geldt: zolang de voorraad strekt. In en op auto's gezeten trekken enthousiaste Egyptenaren door de stra ten van Cairo om hun president Sadat na-terugkeer van zijn bezoek aan Israël warm te verwelkomen LONDEN (UPI) - Terwijl de brandweerstaking haar tweede week inging maakte de Londense politie gisteren jacht op een brandstichter, die tot drie maal toe probeerde brand te stichten in het Middlesex-ziekenhuis. De branden konden door de politie geblust worden. De eerste brand in het 740 bedden tellende ziekenhuis werd zondagochtend ontdekt in de vleugel voor particuliere patiënten. Enkele uren later brak brand uit in de linnenkamer en gistermiddag in een kelderruimte. Bij een brand in een Londens woonhuis kwamen gisteren een jongen van tien en meisje van zes jaar om het leven, hoewel de stakende brandweer lieden hier de militairen en de politie te hulp schoten. Intussen krijgen nog enkele duizenden militairen van landmacht, marine en luchtmacht een spoedcursus brandbestrijding, om de huidige be manning van de nood-brandvyeren aan te vullen. CAIRO (Reuter/UPI) - President Anwar Sadat is gisteren als de „man des vredes" uit Idraël in Egypte teruggekeerd. De regering, het miliT taire apparaat en tienduizenden Egyptenaren bereidden Sadat een groots en geestdriftig welkom. Bij de vliegtuigtrap werd Sadat omhelst door vice-president Hosni Moebarak en premier Mamdoech Salem. Ook minister van oorlog generaal Mohammed el Gamassi en de stafchefs van le ger, luchtmacht en marine waren aanwezig. Bij de verwelkoming waren echter geen leden van het corps di-. plomatique aanwezig. Waar schijnlijk heeft men een con frontatie willen voorkomen van Sadat met de ambassadeurs uit de Arabische landen die zijn ver zoeningsmissie hebben ge brandmerkt als „verraad". Sadat maakte de 20 kilometer lange rit van het vliegveldnaar zijn woonplaats Giza in een open auto. Langs de route zag het zwart van de mensen, die jubel den en enthousiast met vlagget jes zwaaiden. overspanden waren teksten te zien als „welkom Sadat, held van de vrede. Wij steunen u in de oorlog en vrede". Terwijl de open wagen passeerde lieten veel mensen vanaf de bal- cons bloemen op Sadat neerdwarrelen. "Dit is een de monstratie die de (Arabische) af wijzing afwijst, het nee tegen een nee", zei een radio-verslaggever. Sadat is gedurende zijn bezoek aan Israël met de dood bedreigd dooi de pro-Syrische Palestijnen van de Saiqa-beweging. De president negeerde het dreigement open lijk door zijn rit in een open wa gen. De route was afgezet door een politiemacht van naar schatting 4000 man. Hier en daar probeerde de geestdriftige me nigte het cordon te doorbreken. Voor degenen die er niet bij konden zijn verzorgde de televisie een rechtstreeks verslag. „De man des vredes is teruggekeerd uit Je ruzalem", zei de Egyptische commentator. Open wagen De politie probeert de president te beschermen", zei de radio-ver slaggever. „Maar ik zeg, laat het volk maar begaan, want het volk is nog sterker bereid de president te beschermen dan jullie (agen ten)". Toen Sadat in de open wagen stapte werden er als vredessymbool honderden witte duiven losgela ten. De kerkklokken luidden en 21 saluutschoten daverden over de luchthaven. Op de triomfbogen die de route Na de rit die bijna stapvoets an derhalf uur duurde bereikte Sa dat zijn huis in de voorstad, waar het enthousiasme een nieuw hoogtepunt bereikte. De presi dentiële auto werd omspoeld door een zee van jubelende men- Tienduizenden Egyptenaren verwelkomen president Sadat die in een open wagen naar zijn huis rijdt. Geslaagd Volgens een Egyptische rege ringswoordvoerder is Sadats reis voor de „volle honderd procent 12 Verkenningen van Nederlandse natuurgebieden. geslaagd". Deze zegsman zei ver der. „Meteen al, op de eerste dag, pro beerden de Israëli's alle geschil len met Egypte te regelen en een (apart) vredesverdrag af te slui ten. Maar president Sadat weigerde dit". President Sadat maakte de Israëli's duidelijk dat het niet de bedoe ling van zijn reis was om een der gelijk vredesverdrag af te sluiten, maar om onwezenlijke voorbe reidingen te treffen voor de Ge- neefse conferentie". Volgens de door Mena geciteerde zegsman is dat ook gebeurd. Men zou daaruit heel voorzichtig kun nen concluderen dat de conferen tie volgens Egypte kan worden hervat, hoewel de zegsman niets zei over een datum of over de ma nier waarop het vraagstuk van de Palestijnse vertegenwoordiging zou zijn opgelost. Aangaande de heftige Arabische kritiek op de reis legde de woordvoerder Sadat de volgende woorden in de mond: Sadat heeft onmiddellijk na zijn te rugkeer een speciale parlements- zitting uitgeschreven waarin hij zaterdag verslag zal doen van zijn reis welke volgens de zegsman „de vijandschap van 30 jaar in 30 uur heeft weggenomen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13