Kuitert: eventueel rk mtimiiiH'Hii Biljartstorm in een glas bier... Kortsjnoj en Spasski breken partij af Nieuwe taak studentenpastoraat GELIJKSPEL SWIFT Uw sneetje brood houdt van een stevige Hollandse Nieuwe. DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 Berkhof: Paus niet te ontwijken bij hereniging Professor Kuitert, bekend gereformeerd theoloog, is echt niet van plan zijn kerk vaarwel te zeggen, maar als dat om één of andere reden zou moeten, zou hij rooms worden, ondanks de paus. In alle vrijmoedigheid verklaarde hij dat tegenover een redacteur van De Tijd, die voor zijn weekblad een vraaggesprek met de VU- hoogleraar had. Zijn hervormde collega de Leidse hoogleraar Berkhof drukt zich in het maandblad „Tenminste", dat de verhouding Reformatie-Rome uitpluist, niet zó beslist uit, maar schrijft wel dat de tijd rijp wordt om over het pausschap tot conclusies te komen. „In een nog nooit eerder gekende rust en vrijheid kan daar over nu gesproken worden. De krampachtigheid is nagenoeg ver dwenen". Leider Wij protestanten, aldus Berkhof, kunnen er gewoon niet omheen, dat de apostelkring na het heen gaan van Jezus een bepaalde leider had. Petrus is de eerste tussen zijn gelijken. De woordvoerder. De ver tegenwoordiger van de gemeen schap. Al blijft de vraag, of dit ambt van Petrus overdraagbaar is. Zonder deze vraag met ja of nee te durven beantwoorden, zegt prof. Berkhof wel, dat een collectief (ge zamenlijkheid) het tegenwicht van persoonlijke verantwoordelijkheid nodig heeft. Het eerste (allen bij el kaar dus) zonder het tweede wordt gemakkelijk tot iets onaanspreek- baars en bureaucratisch. Het tweede (de verantwoordelijkheid bij één persoon) tot iets dictato riaals en willekeurigs. Berkhof komt dan tot een vergelij king. Een kerkeraad zonder predi kant en een predikant zonder ker keraad beschouwen wij als half werk. Maar wat vanzelfsprekend wordt gevonden op het plaatselijke vlak, wordt voor velen onverteer baar op hogere beleidsvlakken, waar men liefst alleen iets geza menlijks ziet, zoals synodes. Toch vindt prof. Berkhof ook op het hoogste vlak een tegenwicht tegen bureaucratisering en ano nimiteit noodzakelijk. Maar wel zou de drager van zulk een Pe trus-ambt - volgens Berkhof „on ontwijkbaar" bij de gewenste he reniging van kerken - weer een te genwicht moeten hebben in de wereldwijde concilies, of hoe men ze ook noemen wil. Zij benoemen hem (of haar....). Zij ontvangen zijn verantwoording. Zij kunnen hem zo nodig ontslaan. Want hij doet niet anders dan het vertegenwoordigen van deze ver tegenwoordigers van de kerk en van haar Heer. Altijd gelijk In zijn antwoord op de vraag wie tot deze taak bekwaam is, verwijst Berkhof naar Petrus, die een bo- venpartijdige figuur was, die pola risaties tegenging, tegengestelde standpunten samenbracht en een brug sloeg van overlevering naar vernieuwing. De pausen hebben door de eeuwen heen maar weinig van dit Petrus beeld te zien gegeven „Aan dit ambt is "een traditie van zelf handhaving, macht en altijd- gelijk-willen-hebben vastgegroeid, die met de oorsprong in Petrus vol strekt in strijd is, al heeft het laatste concilie geprobeerd, dit wat tegen te gaan". Anglikanen en Lutheranen zijn al hardop gaan nadenken over een wereldwijd Petrus-ambt, maar vol gens Berkhof is het gevaar groot dat ze daarbij meer denken aan de traditie van het pausdom te Rome dan aan de vernieuwing van dit ambt, ontdaan van zijn pretenties van onfeilbaarheid en hoogste be stuursmacht. Aan rooms-katho- lieke zijde is men bezig zich deze „bekering" in te denken tot een ambt met een „bovenpartijdig, herderlijk karakter". Zal de paus bereid zijn tot zo'n om keer? Berkhof: „Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God. En als dat grote gebeurt, moeten de protestantse kerken gereed zijn om het op te merken en dienovereen komstig te handelen. Daarom moe ten we nu al hardop gaan denken". Geen Hinderpaal Prof. Kuitert zou het belangrijk vinden als bij de beweging „Sa men op weg" (die vérgaande toe nadering tussen hervormden en gereformeerden beoogt) ook de rk kerk was betrokken. Uit het interview met De Tijd: „We moeten er iets op vinden, oecu mene in Nederland te bedrijven samen met de katholieken. Ik zie enig gebrek aan moed bij de katho lieken. Die zouden heel wat duide lijker een eigen houding tegenover het romeinse bestuur moeten aan nemen. Willebrands is een groot diplomaat. Maar dat is niet genoeg. Ik zou hem eraan willen herinne ren, dat er meer van hem wordt verwacht". Het eenhoofdige pauselijke ambt ziet Kuitert niet als een hinderpaal op weg naar eenheid. Hij kan een paus best aanvaarden, mits de juri dische kerkstructuur verdwijnt. Als hij van kerk zou veranderen - maar hij ziet geen brood in over stappen naar een andere kerk -, zou Kuitert rooms worden. Ondanks bepaalde maatregelen en uitspra ken van de Vatikaanse curie en on danks het optreden van bepaalde bisschoppen. Hij zou dat op de koop toe nemen, zó is hij ervan overtuigd, dat we de kerkelijke ver splintering ongedaan moeten ma ken. Er is voor hem maar één weg, en dat is de weg terug naar de ene kerk. Die weg moetje blijven gaan vanuit je eigen kerk. Het is niet zinnig, van kerksoort of kerkgenootschap te veranderen. Die kleine overstapjes hebben geen nut. Zo vindt Kuitert ook dat een katholiek niet protes tant moet worden gemaakt. Dat soort evangelisatie van protestan ten onder katholieken wijst hij af. Geen broeder De redactie van het blad „Waarheid en Eenheid", het orgaan van de ge reformeerde „verontrusten", heeft het bewuste verhaal in De Tijd ook gelezen. Commentaar: „Hier Prof. Berkhof ....een paus, ontdaan van preten ties spreekt geen gereformeerd theoloog. En ook geen gerefor meerde broeder, maar een(vult u zelf maar in). Zó'n man leidt nu onze aanstaande dienaren des Woords op. Hoe kan de synode zulks nog langer gedogen?" Kuitert echter die zegt zijn kerk te willen behoeden vooreen afglijden naar sectarische versmalling kijkt niet alleen naar de toekomst van de kerk, maar ook naar die van de mensheid. „Een kerk die God dient dient ook de toekomst van de mensheid. Het gaat om leven, we reld en toekomst, en binnen dat ge heel speelt de kerk haar dienende, verlichtende en hoopgevende rol". Op een persconferentie na af loop van hun bezoek aan paus en curie verklaarde mgr. Wil lebrands, aartsbisschop van Utrecht, dat de Nederlandse bis schoppen bij de paus niet "op het matje" hebben gestaan. De paus heeft niet aan de noodrem getrokken. Hij maakt zich alleen over dezelfde dingen zorgen als zij zelf en vele katholieken in het land, aldus de kardinaal. In het verleden heeft de rk kerk in Nederland een krachtige eigen identiteit vertoond. "Het gaat er", zo zei mgr. Willebrands, "nu om, in nieuwe omstandigheden en onder nieuwe eisen die eigen identiteit te hervinden en te handhaven". De rede van de paus was kritisch, maar hij sprak toch steeds zijn vertrouwen uit. Zijn lof voor bisschop Gijsens se minarie in Rolduc betekent, vol gens mgr. Willebrands, niet, dat deze vorm de enig goede zou zijn. "De paus heeft hiermee andere vormen van priesteropleiding niet afgewezen". Miljoenen Volgend jaar zal in de Gerefor meerde Kerken van ons land in totaal een bedrag van 36 miljoen gulden omgaan. Alle begrotingen Twee studies in opdracht geref. synode Op initiatief van de gereformeerde synode komt er een studie over devvraag in hoeverre de opzet van het studen tenpastoraat moet worden veranderd. Het gaat daarbij niet om een koerswijziging maar om een accentverschui ving. haar agenda had staan. Men was het erover eens, dat hierdoor een nieuwe dimensie aan dit pas toraat wordt toegevoegd. De stu die, waartoe de synode besloot, moet een verdere doordenking op gang brengen. Subsidie Al betekent deze inbreng een taak verzwaring toch meende het stu- dentenpatoraat niet om meer geld voor uitbreiding van het aantal studentenpredikanten (er zijn er nu veertien) te moeten vragen. De universiteiten zijn be reid. een deel van de kosten te Aan universiteiten die 'zien tot mammoetbedrijven hebben ontwikkeld is een proces van ontmenselijking aan de gang. Daarvan dreigt menige student de dupe te worden. Maat schappelijke werkers, psycholo gen en andere deskundigen voe ren daartegen een verbeten strijd, maar zij zeggen, dat niet alleen aan te kunnen. Daarom vragen universiteiten met klem om me dewerking van de studentenpas tores. Deze ontwikkeling kwam vorige week ter sprake in de synode van de Gereformeerde Kerken, die ook het studentenpastoraat op betalen en er zijn nog mogelijk heden om de oecumenische sa menwerking uit te breiden. De vrees in de synode dat het stu dentenpastoraat door eventuele subsidiéring in zijn onafhan kelijkheid zou worden aangetast kon worden weggenomen. Een voorwaardelijke subsidie ligt niet in de bedoeling, en zou ook nooit worden geaccepteerd. De Eindhover studentenpredikant E. Th. Thijs rapporteerde de sy node, dat aan het studentenpas toraat veel kerkleden in de res pectieve universiteitssteden meewerken. In toenemende mate worden studentengemeenten ook bij de plaatselijke kerken be trokken, wat onder meer tot doel heeft dat studenten, eenmaal af gestudeerd, zich minder ver vreemd voelen van de "gewone" gemeenten. Veelvorming De synode had ook tijd voor een bespreking van het jeugd- en jongerenpastoraat. Uit een rap port bleek, dat ouderen, onge wild of niet, vaak jongeren belt ten een volwaardige plaats in de gemeente te vinden. Jongeren van nu, zo werd opge merkt, vragen om een kerktype, waarin de veelvormigheid van denken en beleven rond de Heer van de kerk alle kans krijgt. Daarom gaf de synode opdracht tot een studie over een meer open kerkelijk leven. Het contact met de interkerkelijke jeugdbeweging Youth for Christ, die veel gereformeerde jongeren, ondanks hun eigen organisatie, blijkt op te vangen, zal worden voortgezet. samen belopen een bedrag v miljoen en daarnaast is er nog 10 miljoen aan "projectkosten", zoals diakonaat. De synode, die deze cijfers op de laatste dag van haar zittingsweek op tafel kreeg, stelde met voldoe ning vast, dat de concentratie van alle landelijke kerkelijke bureaus in Leusden kostenbesparend werkt. Vorig jaar, het eerste jaar van dit Dienstencentrum, was 350.000 minder nodig dan toen er nog verspreid werd gewerkt. De besparingen liggen vooral in de personele sfeer. De begroting gaf de synode nog enige speelruimte voor nieuw werk. Men koos voor evangelisa tie, zending, gemeente-opbouw, geestelijke verzorging in het buitenland, diakonaat en archief. Islam Prof. dr. J. Peters heeft aan de rk universiteit in Nijmegen zijn ambt aanvaard als hoogleraar Arabisch en leer van de Islam. De titel van zijn rede was: "De Koran als een woord tot de mens". Prof. Peters zei, dat de gemiddelde Nederlander denkt dat het in de Islam alleen maar om oorlogs zuchtige en geromantiseerde verhalen uit het verleden gaat. Naar zijn mening hebben het beeld van de aan olie rijk gewor den Arabier en de aanwezigheid in ons land van veel buitenlandse werknemers het vooroordeel te gen deze godsdienst nog ver sterkt. De heer O. B. Wiersma te Was senaar is benoemd tot rijksad viseur voor orgels, als opvolger van wijlen dr. H. L. Oussoren. Zo'n rijksadviseur werkt voor behoud en restauratie van his torische orgels. Ds. Jac. de Vries te Schevenin- gen gaat, in verband met ziekte van de plaatselijke predikant, ds. Van der Linden, pastoraal werk verrichten binnen de hervormde gemeente van Koudekerk aan den Rijn. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel J. R. Smit Harlin- gen. Geref. Kerken: benoemd tot pastoraal medewerker te Nieuwveen (voor drie jaar) kan didaat C. A. D. van der Meulen. Geref. Gemeenten: bedankt voor Benthuizen A. Hofman Scheve- ningen. De Wereldraad van Kerken heeft 400.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van een Brand in de Keniase hoofdstad Nairobi. DEN HAAG - Er is in de nationale biljartwereld - om pre cies te zijn bij de zo exclusieve driebanders - een storm in een glas bier ontstaan, waarvan de Nederlandse kam pioen Herman Popeyus (51) het lijdend voorwerp dreigt te worden. In juni van dit jaar werd in Am- merzoden een invitatietoernooi driebanden gehouden met. onder anderen Herman Popeyus en Rini van Bracht. Volgens diverse deelnemers moet Popeyus toen in kennelijke staat aan het biljart hebben gestaan. In ieder geval vond Van Bracht er aanleiding in een klacht over Popeyus bij de KNBB in. te dienen, omdat niemand anders het wilde doen. De biljartbond kent echter een on afhankelijke afdeling tuchtrecht, die de klacht onderzocht en voor de procedurekamer bracht. Af gelopen zaterdag zijn Popeyus en de getuigen gehoord in Amers foort, bij welke gelegenheid Po peyus ontkende dat hij fout was geweest. Hij zal deze ontkenning nu schriftelijk bij de tucht- commissie moeten deponeren, die daarna over een week of drie uitspraak zal doen. Herman Popeyus: "Ik had natuur lijk wel een pilsje gedronken, maar dat doe ik natuurlijk niet bij een officieel kampioenschap. Ik speel al meer dan dertig jaar bil jart en na een flinke tussenruimte van weinig succes ben ik nu de laatste twee jaar weer kampioen van Nederland geworden. Kijk, en dat vinden die jongere spelers, en vooral Van Bracht, niet leuk natuurlijk. Je kunt hier dus gewoon spreken van een ge neratie-conflict. Ik vind die hele affaire maar kinderachtig en je begrijpt, dat ik er tijdens het na tionale kampioenschap begin ja nuari in Beekbergen, daarom nog eens extra tegenaan zal gaan. Daar kunnen ze van Herman dan wel op rekenen". Van Bracht: "Ik vind het dom van hem, dat hij blijft ontkennen, an ders had ik de klacht wel inge trokken. Ik kan dat nu natuurlijk niet doen, anders ga ik zelf af. Ik vind het overigens vervelend dat ik er als speler over heb moeten beginnen. Ik ben nu natuurlijk de gebeten hond, maar ik wil mijn sport goed kunnen beoefenen. En dat kan ik niet wanneer er iemand tegenover me staat die kennelijk gedronken heeft. Daar erger ik me gewoon aan". Rini van Bracht, die enige tijd gele den bij een auto-ongeluk ernstig aan beide ogen werd gewond, is overigens wel van plan begin ja nuari deel te nemen aan het na tionale driebandenkampioen schap in Beekbergen. Hoewel hij tot nu toe nog maar goed zicht heeft alleen door het linkeroog, gelooft hij toch dat hij een derge lijk zwaar toernooi wel weer aan zal kunnen. "Ik ben vorige week bij de dokter in het ziekenhuis geweest en die heeft een aantal hechtingen aan het rechteroog verwijderd. Ik zie echter alleen nog maar wazig met dat oog, hoewel het wel al hel derder is geworden. Ik moet pas op 13 februari weer bij de dokter terugkomen. Dat oog moet ver der in hoofdzaak door rust gene zen. Er blijken nog wel microscopisch kleine deeltjes glas in te zitten, maar volgens de dokter zou het meer schade doen deze eruit te halen dan ze te laten zitten. Ik heb alweer drie competitiewed strijden gespeeld en alle drie ge wonnen. Tegen Piet Dekker en Kees Wijnbeek in 55 beurten en tegen ereklasser Joop de Wilde in 69 beurten. Ruim één gemiddeld is dus erg goed, hoewel ik toch nog wel last heb met spelen", vindt de oud-kampioen. "Ik zal bij de nationale titelstrijd ook wel eens een balletje missen, dat ik anders zou maken, maar ik denk dat het nog alles mee kan vallen": DEN HAAG - Internationaal scheidsrechter Ben Bril heeft gisteravond tijdens de bokskampioenschappen van Zuid Holland in Amicitia in Den Haag zijn arbitersloopbaan beëindigd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hij werd benoemd tot lid van verdienste van de Nederlandse boksbond.Voorzitter Hans Hofman van deze organisatie reikte hem de speld uit verbonden aan deze onderscheiding, (zie foto) Tijdens de nationale kampioenschappen die volgend jaar februari in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam worden gehouden zal op grootse wijze afscheid worden genomen van Neerlands top-arbiter. Ben Bril leidde gisteravond in het uitverkochte Amicitia o.m. de partij die de Leidse DTS-nieuweling Groenedijk bokste tegen Bottenberg van SC Bouwlust. In een duel in de strijd om de Zuidhollandse kampioenschappen leed Groenendijk in het weltergewicht een puntennederlaag Eenzelfde lot was zijn clubgenoot Bert van der Heyden (eveneens in het weiter gericht) beschoren. Hij verloor met klein verschil van Van Weerden van Oorschot uit Rotterdam. De resultaten van een onderzoek dat het bestuur van de Nederlandse boksbond heeft laten uitvoeren hebben aangetoond dat er geen termen aanwezig zijn om de Nederlandse middengewicht Rudie Koopmans te verdenken van het gebru ik van stimulerende middelen in de partij die hij op 10 oktober in het Rotterdamse sportpaleis Ahoij bokste tegen de Braziliaan Juares de Lima. De Friesdie in het bezit van een Westduitse licentie is, won dit gevecht over tien ronden op punten. Hij werd. na afloop naar het Dijkzigt ziekenhuis overgebracht met verschijnselen die sterk aan het gebruik van doping deden BELGRADO - De eerste partij in de finale-tweekamp tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj is gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado na veertig zetten afgebroken. De winnaar van deze tweekamp heeft het recht om wereldkampioen Ana toli Karpov uit te dagen. De 46-jarige Kortsjnoj, die vorig jaar de Sovjet-Unie de rug toe keerde, had geen vlaggetje naast zijn schaakbord. Spasski, ook al niet meer woonachtig in zijn ge boorteland, had wel een Russisch vlaggetje naast zich staan. Kortsjnoj nam in de eerste fase van de partij het initiatief, behield dat ook nog wel een tijdlang, maar kwam, vlak voor het afbreken, in tijdnood en moest tien zetten in tien minuten doen. De Joegos lavische grootmeester Velimiro- vic geeft Kortsjnoj echter nog steeds de beste kansen op een overwinning. Remise lijkt even wel een haalbare zaak voor Spas ski. Het verloop van de partij: Wit: Kortsjnoj Zwart: Spasski 1. c2-c4 c7-c-5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6,3. Pbl-c3 Pb8-c6, 4. d2-d4 c5xd4, 5. Pf3xd4 e7-e6, 6. g2-g3 Lf8-c5, 7. Pd4-b3 Lc5-b4, 8. Lfl-g2 d7-d5, 9. c4xd5 Pf6xd5, 10. a2-a3 Lb4xc3, 11. b2xc3 o-o, 12. Ddl-c2 Dd8-c7, 13. c3-c4, Pc6-e5, 14. Pb3-d2 b7-b5, 15. c4-c5 Lc8-b7, 16. 0-0 Ta8-c8, 17. Pd2-b3 a7-a5, 18. e2-e4 Pd5-e7, 19. Lcl-d2 Pe5-c4, 20. a3-a4 Lb7-a6, 21. a4xb5 La6xb5, 22. Tfl-cl Pe7-c6, 23. Ld2-c3 Tf8-d8, 24. Lg2-fl a5-a4, 25. Lflxc4 Lb5xc4, 26. Talxa4 Lc4-b5, 27. Ta4-a3 Td8-d3, 28. Ta3-al h7-h5, 29. Pb3-d2 Pc6-d4, 30. Lc3xd4 Td3xd4, 31 Dc2-c3 T c8-d8, 32. Pd2-b3 Td4xe4,33. Dc3-a5 Dc7xa5,34. Pb3xa5 Te4-a4,35. Talxa4 Lb5xa4,36. c5-c6 Kg8-f8, c6-c7 Td8-c8, 38. Tcl-c5 Kf8-e7, 39. Pa5-c4 La4-d7 40. Kgl-g2 TC8-h8, 41. Pc4-b6. Spasski gaf zijn 41e zet onder couvert af. Afgebroken stelling: Wit: Kg2, Tc5, Pb6, pionnen: c7, f2, g3 h2. Ke7, Th8, Ld7, pionnen: e6, f7, g7 Succes voor dames Victorie DEN HAAG - De Leidse gym nastiekverenigingen Groen Wit en Victorie hebben, tijdens de clubkampioenschappen van het distrikt Den Haag die gehouden werden in de sporthal Over- bosch, voor goede prestaties ge zorgd. Bij de jongens A en heren 2e graad legde Groen Wit beslag op de eerste plaats. Bij de dames le graads toonde Victorie zich onbetwist de sterkste. Vooral de prestatie van Victorie baarde opzien, want het Leidse team, bestaande uit de dames Gottenbos, Crooymans, Rem- melzwaal en Witteman, turnde zonder handicap. Normaal tre den namelijk vijf dames aan en dan tellen de vier beste resulta ten. Victorie had die reserve evenwel helemaal niet nodig. Meerburg, de Zoeterwoudse ver eniging, behaalde in dezelfde af deling een verdienstelijke derde plaats. ADVERTENTIE KATWIJK - In een spannend en enerverend duel heeft Swift gis teren in Katwijk zaalvoetbal koploper Glasbergen het eerste punt ontfutseld. Het hoofd klasse-duel eindigde in een 5-5 gelijkspel. Onbetwiste uitblinker in dit duel was Swift-speler Jan Pijnakker, die met knappe soli de Valkenburgsc defensie keer op keer uiteenrafelde. De besnorde Leidenaar scoorde en passant nog drie doelpunten ook. Aanvankelijk leek een grote zege voor Glasbergen in het verschiet te liggen. Na vier minuten al had Glasbergen via Groenendijk en Haasnoot een 2-0 voorsprong ge nomen, die door Ouwersloot en De Mooy verder werd uitge bouwd. Alleen Piet Gubler kon tegenover die vier treffers een doelpunt van Swift stellen. Maar toen brak Pijnakker los. Vlak vóór en na de pauze bracht hij Swift dichtbij de tegenstander, die via een doelpunt van Manu- putty nog even uitliep naar 5-3. Maar daarna was het de beurt aan Swift, dat een fel offensief ontke tende. Door Wim Oppelaar kwam het Leidse team vlakbij en het was tenslotte uitblinker Pij nakker zelf die de gelijkmaker in het Valkenburgse net kogelde. Boterhammen, broodjes, tosti's- als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade, Smachten naar sardines of pilchards. Verrukt van 'n moot ;ebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. 'ajh Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11