"Evangelisatieeen manier van leven qL Eerbied voor medeschepsels Droom angst DrTe Winkel (ex-Sassenheim) in proefschrift: Transfersysteem vorm van moderne slavernij KERKDIENSTEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 „Het huidige transfersysteem, zoals het onder meer in het betaalde voetbal wordt gehanteerd, is als een vorm van moderne slavernij te be schouwen en als zodanig ethisch onaan vaardbaar". Onder de stellingen die aan een proefschrift tot verkrijging van de doctorsgraad moeten worden toegevoegd, zijn er altijd wel een paar die met het onderwerp van studie weinig of niets te maken hebben. Het zijn niet de oninte ressantste. Vaak haken ze in op een actualiteit, waarvoor de zeer geleerde kennelijk meer dan ge wone belangstelling heeft, maar ook liefhebberijen bieden vol doende stof om de weten schappelijke kost wat lichter te maken. Injectie Die kritische gedachte over het transfersysteem -het verkopen van spelers- komt van de heer Jan Derk te Winkel (45), die giste ren aan de Vrije Universiteit bij prof. dr. J. Verkuyl promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Zijn proefschrift heeft als titel: „Kiezen en delen", en handelt over de politieke en sociale bete kenis van het christelijk geloof in de communicatie van het evan gelie door de kerkelijke ge meente in eigen omgeving. De heer Te Winkel was van 1965 tot 1974 gereformeerd predikant in Sassenheim. Hij maakt nu als predikant in algemene dienst deel uit van de staf van het Evan gelisatiecentrum van de Gere formeerde Kerken in Leusden. Met zo'n „vreemde" stelling kan een promovendus een bepaalde bedoeling hebben. TQevallig is het ons bekend, dat de stelling van de heer Te Winkel over het transfersysteem vooral bedoeld is als een injectie voor de discus sie die in de voetbalwereld met betrekking tot dit verschijnsel is op gang gekomen. Een beschei den bijdrage van theologische kant zou misschien van enig nut kunnen zijn, dacht hij. Zolang synodes zich verre houden van dergelijke vergroeiingen in de samenleving, zijn er altijd wel individuele leidslieden die er, geheel voor eigen rekening, hun zegje over willen doen. Soms tot lering. Twee visies Maar nu dan het proefschrift van ds. Te Winkel over „evangelisa- Kan evangelisatie -het naar buiten treden met het evangelie- wor den overgelaten aan een groepje geïnteresseerde gemeenteleden, of is ze een opdracht voor elk lid? En wat is evangelisatie eigenlijk? Alleen een oproep tot persoon lijke bekering, of gaat het hier om een bestaanswijze van de chris telijke gemeente, die in woord, daad en levenshouding anderen uitnodigt tot meedoen? De Afgescheidenen in de vorige eeuw (1834) legden, zo beschrijft menwerken met de afdeling „evangelisatorisch werk" van de hervormde stichting „Kerk en Wereld" in Driebergen. Men heeft ontdekt, dat er een ge meenschappelijke visie bestaat op wat evangelisatie vandaag is of zou moeten zijn, en bovendien rende gemeente. Regionaal: het houden van kaderbijeenkom sten. Landelijk: het organiseren van conferenties voor toerusting van commissieleden en mede werkers in de evangelisatie. Beide centra geven ook bro chures, informatiebulletins en gespreksmateriaal uit. ds. Te Winkel, alle nadruk op „missionaire" gemeente. De op dracht tot getuigen gold elk lid. Maar onder de latere Abraham Kuyper kreeg evangelisatie een plaats naast andere christelijke activiteiten, die elk op eigen ter rein verantwoordelijk waren voor de realisering van „de eer van God" op alle levensgebieden. Zo ook kon de taak van de evan gelisatie versmald worden tot het mondeling doorgeven van het evangelie. Open staan Dr. Te Winkel gaat ervan uit, dat ons in de bijbel een weg wordt beschreven waarop de navolging van Christus in ons leven en sa menleven centraal staat. En die weg heeft ook te maken met de communicatie van het evangelie door woord, daad en levenshou ding van de christelijke ge meente. In die communicatie moet de sociale en politieke be tekenis van het evangelie even eens gestalte krijgen. Dat is, volgens Te Winkel in zijn dissertatie, niet allereerst de op dracht van een door de kerkeraad benoemde commissie, maar vooral een taak en functie van de gemeente. Zij mag een „missio naire" gemeente heten, waarin naast zorg voor de eigen leden ook ruime aandacht te vinden is voor hen die geen lid zijn. De ge meente moet open staan voor de uitdagingen van de samenleving. „De primaire taak van het bijzon dere ambt in de kerk is de in- struering en instrumentering van gemeenteleden" (een van de twintig stellingen bij het boek). Zijn functie bij het Evangelisa tiecentrum geeft dr. Te Winkel de gelegenheid daarmee dagelijks bezig te zijn. Samenwerking Over dit centrum van de Gerefor meerde Kerken in Leusden, waarvan dr. Te Winkel dus stafmedewerker is, valt nog te melden, dat het nauw gaat sa- is er op plaatselijk niveau een toenemende behoefte aan inter kerkelijke samenwerking. Evangelisatie, zo menen beide cen tra, komt tot uiting in een manier van leven, waar woord, daad en levenshouding een eenheid met elkaar vormen. Uitgaande van de verantwoordelijkheid van de hele gemeente willen de centra activiteiten stimuleren die daarop aansluiten. De gezamenlijke dienstverlening wordt gericht op de opbouw van de gemeente om haar opdracht beter te kunnen vervullen, de doorwerking van het evangelie in de samenleving en de vernieu wing van de wereld in de ver wachting van Gods rijk. Plaatselijk betekent dat een mee denken met kerkeraden, werk groepen en teams voor jeugd- en jongerenwerk over de ontwikke ling van het evangelisatiewerk en de opbouw van een evangelise- Kwetsbaar Wie met het evangelie naar buiten treedt, stuit op kritiek. Op de christenen, de kerk en de chris telijke organisaties. En die kri tiek is vaak terecht. Dat maakt de werkers nog kwetsbaarder dan ze al zijn. De bundeling van krachten heeft niet de bedoeling hen daartegen te harnassen. Een open opstelling die bereid is kritiek aan te horen en gerechtvaardigde kritiek aan te nemen, zal altijd kwetsbaar blijven. Maar de centra in Leusden en Driebergen staan samen wel sterker om juist in die moeilijke positie mensen toe te rusten tot missionaire dienst aan de sa menleving. Tot een -om het met de titel van dr. Te Winkel's proef schrift te zeggen- kiezen én de len, S. J. de Groot. Schril contrast tussen de schoonheid Eén van de wonderlijke ver schijnselen van onze tijd is, dat er, heel bescheiden nog, een gesprek op gang lijkt te komen tussen aanhaiigers van verschillende godsdien sten. Deze week heeft in Bei roet een ontmoeting plaats gehad tiLSsen vertegenwoor digers van de Islamhet Hin doeïsme, het Boeddhisme en het christelijk geloof. Sommige christenen hebben het hier erg moeilijk mee. Zij me nen dat christenen niet geroe pen zijn tot gesprek, maar tot In dit stukje heb ik niet de ruimte, op die bezwaren, zelfs vluchtig ,in te gaan. Het is ook niet mijn bedoeling. Ik wil alleen als uitgangspunt van deze overweging doorgeven wat één van de vertegen woordigers van de groep christenen aan dit gesprek mij onlangs vertelde. Hij wees erop, dat met name van de kant van de H indoes in deze dagen het christelijk ge loof verantwoordelijk gesteld wordt voor de ontwikkelingen die ons milieu aantasten. Trots Een vijftiental jaren geleden verschenen boeken als dat van Harvey Cox, "De stad van de mens"waarin met een zekere vreugde werd geconstateerd dat de moderne technische ontwikkeling mogelijk is ge- worden door de bevrijding, die, door het Joodse denken ingezet, in het christelijk ge loof tot een hoogtepunt is ge komen. Daar werd de wereld niet meer als heilig en daarom onaantastbaar gezien. Daar werd de mens niet meer af hankelijk gesteld van de na tuur, maar gezien met een op dracht tegenover de natuur; daar werden eeuwenoude ta- boe's verbroken en werd de mogelijkheid geopend om in de natuur in te grijpen. Toen een vijftiental jaren gele den, voelden heel wat christe nen zich een beetje trots op het feit, dat het christelijk geloof de enorme ontwikkeling van de beheersing van de natuur mogelijk heeft gemaakt. Hier moet ik in het midden laten in hoeverre deze mening juist is. Ik meld alleen, dat tegen deze achtergrond aanhangers van het Hindoeïsme de chris telijke cultuur aansprakelijk stellen vpor de rampen, die ons naar het inzicht van o.a. de Club van Rome bedreigen. In deze week wordt onze aan dacht gevraagd voor de actie "Geef om de natuur". Daarom de mens lijkt het mij goed er aan te her inneren, dat in de bijbel het woord "natuur" nauwelijks in de door ons gebruikte zin voorkomt, maar dat in het grote Boek wel vele uitspra ken voorkomen, die ons duidelijk maken, dat wij schepselen zijn, en dat wij dit voorrecht en deze beperking delen met vele andere wezens. De aarde en de bomen, de zee en de vissen, de runderen en de vogels, de leeuwen en de spreeuwen, zij alle zijn mede schepselen. De geschapen aarde en de daaruit gescha pen planten vormen de voor waarde voor ons menselijk le- Afhankelijk Op ontelbare manieren zijn wij van deze medeschepselen af hankelijk. Waarschijnlijk zijn er geen schepselen die zo' afhankelijk zijn van de mede schepselen als juist wij men- Daarom moeten wij, ook als wij denken dat wij de koning van de natuur zijn, niet uit het oog verliezen, dat wij van die na tuur afhankelijk zijn. Als wij het wagen, over God als over de Schepper te spreken, dan dienen wijvanwege onze eerbied voor Hem, eerbied te hebben voor het werk van Zijn handen, eerbied voor onze medeschepselen. J. M. VLIJM ra» De toespraak van paus Paulus deze week tot de Nederlandse bisschoppen in Rome wordt in sommige commentaren al geka rakteriseerd als de meest kriti sche beschouwing die hij ooit ten aanzien van de kerk in een enkel land heeft gegeven. In die toe spraak - gisteren gaven wij er een korte samenvatting van - vroeg de paus de zeven bisschoppen, een nieuw en doeltreffend beleid te aanvaarden in een geest van nauwe samenwerking met het Vatikaan. "De laatste tijd heeft het leven van de kerk in uw land diepgaande verstoringen ondergaan, on danks de lessen en verzoeken van de Heilige Stoel op het gebied van geloof en zeden en de liturgi sche en geestelijke discipline", zei de paus. Niet somber Toch heeft kardinaal Willebrands geen somber beeld van zijn kerkprovincie in Rome opge hangen. Hij gaf toe, dat het mis bezoek en het biechten teruglo pen, maar daar staat tegenover, dat de actieve deelneming van leken aan het kerkelijke leven groeit. Talrijke gelovigen bieden zich aan voor pastorale taken, zoals liturgievoorbereiding, cate chese. bezoek van zieken en be jaarden en activiteiten op het ge bied van kerkopbouw, zowel pa rochieel als regionaal en natio naal. De catechese, het onder werp van de onlangs gehouden bisschoppensynode in Rome, krijgt-in Nederland hoge voor rang. De vernieuwing van de iturgie liturgie veel betekend voor de Nederlandse kerkp rovincie, aldus de kardinaal in zijn toespraak tot de paus. Het ligt voor de hand, dat een ver nieuwing van een dergelijke om vang niet zonder moeilijkheden verloopt. Paus Paulus gaf de bisschoppen de verzekering, dat hij de gebeurte nissen hier van dag tot dag volgt en dat de kerk van Nederland hem zeer na aan het hart ligt. Missen De hoogmis van morgenochtend kwart voor 11 in de Hartebrug- kerk in Leiden is gewijd aan het feest van Christus Koning. Het gemengde koor voert de Missa Festiva van A. Gretchaninoff uit. Aan de uitvoering van de Krö- nungsmesse van Mozart, mor genochtend om 11 uur in de Pe- truskerk aan de Lammen- schansweg in Leiden, ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van het Petruskoor, werken de volgende solisten mee: Karstine Hovingh sopraan, Vera van der Laan alt, Piet Maas tenor en Wim Hillebrand bas. De rooms-katholieke pastores van Lisse verstaan onder „oecumene": kerkopbouw en kerkvernieuwing. Dat „mel den" zij in hun kerkblad in een artikeltje ter gelegenheid van de „feestdag van de heilige Willibrord". Wat betreft de kerkopbouw, zo schrijven zij, probeert de oecumenische beweging een samenwerking op gang te brengen tussen kerken zodat er een gemeenschap groeit. Kerkvernieuwing is nodig om de kerk trouw te laten blijven aan haar roeping. Het ver nieuwingsproces heeft een opvallend oecumenisch ge wicht: het is de ziel van de oecumenische beweging. Argwaan De pastores Straathof en Grol constateren echter dat juist die vernieuwing vaak een re den is dat gelovigen de oecu mene met argwaan bekijken. Volgens sommigen betekent oecumene eerder afbraak. Zo wordt in ons land gesproken van een „verprotestantsing" van de katholieke kerk en li turgie. Toch blijkt juist uit de liturgie, dat dit schrikbeeld niet te recht is en dat verandering aan beide kanten plaats heeft. De katholieken hebben in derdaad door de oecumene hun „tafelmanieren" gewij zigd, zodat ook andere chris tenen zich erin kunnen her kennen. Maar ook bij de re formatorische christenen is beweging: zij hebben meer gevoel gekregen voor het ge wijde karakter van de liturgie, voor wekelijkse avond maalsvieringen, voor sym bolen en sacramenten. Ook het gevoel voor katholiciteit of universaliteit van de kerk groeit aan protestantse zijde. Wie dus beweert, dat alleen de katholieken bereid zijn tot verandering, is óf niet goed op Heil In plaats van angst voor eigen gezichtsverlies zouden we ons moeten afvragen, of wij doen wat de kerk altijd heeft willen doen: gezicht geven aan het heil in Jezus. De R.K. geestelijken van Lisse citeren tenslotte dr. Albert van den Heuvel, algemeen secretaris van de Hervormde Kerk: „Ik zie een schrikbeeld en een droombeeld. De angstkerk wordt door men sen gebouwd. De droomkèrk komt tot stand omdat onze Koning niet zonder onderda nen kan zijn". LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl.Kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oec. studen- tendienst; Marekerk 10 ds. Meijers, avondmaal, 5 ds. De Jong; Maranathak. L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg; Meren- wijk 10 pastor v. Well; Bethlehemk. 10 ds. Gaasbeek Oegstgeest; Bevr. kerk Zuid-West 9 en 10.30 ds. Wagenvoorde; Vredesk. 10 dr. Lamping, avondmaal; Waalse k. 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenh. dienst, 10 r.k. dienst; Petrakerk Sur. straat 10.30 dienst voor doven, hr. Landman. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, jeugddienst, 5 dr. Wind; Pe trakerk 10 dr. Wind, 5 ds. Rang N.-Ven nep; O. Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Pouwels H.gom; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Sijtsma; Groenh. 10 ds. Pouwels; De Mirt 10 hr. Venema; Mierennest 10 hr. v. Garderen; Merenw. 10 pastor v. Well; Petrak. 10.30 dienst voor doven, hr. Landman. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 9 en 3 hr. De Waard Apel doorn. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Rebel sr., R.dam. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Be thel.kerk Drifstraat 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr. Do'opsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering, avondmaal. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds V. Mameren. Evang. Chris tengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. dr. Sprey. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Den Holder, di. 8 klankbeeld "Kinderen van Madras". Pinksterge meente (O. Rijn 3): 3 ds v. Twillert. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8 Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms Kath. kerken: Merenwijk zat. 7, zond. 10; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45,12en6.30; Steenschuur zat. 10en7, zond. 8.30:, 10 11.30, 6 en 7; Lammen- schansweg zat. 7, zond. 9 11 en 6; Haarl.str. zat. 7,zond. 9.30,10.45,12.15 en 6; Rijndijk 281: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuiszerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.30,9.30 en 11.. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 dr. Kamma te O.geest. Geref. Kerk: 10 ds. 't Hart, 6.30 ds. v. Harmeien. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 prof. dr. Velema Apeldoorn. R.K. Kerk: zond. 7.30 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 10 ds. v. Hoegee, 5 ds. Verwey Krimpen a. d. IJssel, opendeurdienst; Kruisk. 10 ds. Hane- maayer; Opst.k. 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Hanemaayer; Nabij 10 jeugdkapel G.H. kerk 10.30 ds. Hoogendijk; De Bron 9 ds. Hoogendijk, 10.30 en 6.30 ds. v. d. Ree; Ashram-col. 9.30 ds. De Ruiter; Oudsh.weg 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, 2 nov. overdracht nieuwe kerk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 en 6.30 hr. Tenyenhuis; Salv.kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. 't Hart; G.H. kerk 9 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 10 ds. Brouwer. Zie verder herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Chr. Geref, Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 4, maand. 21 nov. 7.15 hr. v. d. Meer. Baptistengemeente: 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Van Berghem; Noord (Sportlaan) 10 hr. v. d. Vlugt, 7 ds. Ag- tereek. Volle Evang. Gem. (school Pre- ludeweg): 10 hr. v. Leeuwen. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vla- mingstr. R.K. Kerken: Bon. Kerk zat. 7 zond. 8.30,10 en 11.30; Piusk. zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Jong Moerkapelle, 6 ds. V. d. Velden, Woerden. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop R.dam. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Cirkel Woudenberg, 6.30 ds. De Vreugd; Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Roelofsen Zeist; Bethl.kerk 10 ds. Smit Hilversum, 6.30 ds. Korevaar Tienhoven (Utr.). Geref. Kerk: 10 ds. v. Egmond Badhoevedorp, 6.45 ds. Ver- sluys, Hazerswoude. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Biesma jr., Veenendaal. R.K. kerken: kerk zat. 7 zond, 8.45, lOen 11.30; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vreugd Bodegraven, 6.30 hr. Goedhart Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Versluys. R.K. kerk: Het Anker zat. 7. zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10.30 ds. v. Bruggen, nam. jeugddienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 mevr. ds. Vroom, 7 ds. Bos, Haarlem, gemeensch. jeugddienst. Chr. Geref. Kerk: 10 lees dienst, 7 ds. Rebel S.heim. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 hr. Stroo, Koudekerk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds V. Niel, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler. Geref. Kerk: 9.30 ds. V. d. Horst, 5 ds. Vrolijk. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15, KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Vink; O. Kerk 10 ds. Lefeber. Alphen, 6 ds. Ar- keraats; Ichtusk. 10 ds. Boer, 5 ds. Cats- burg; Pniëlkerk 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. Hagen, Zwolle; Gr. v. P.sch. 10 ds. Teygeler; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. V. d. Horst; Tr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries. Geref. Kerk Vryg.: 10.15 en 3.30. Geref. Kerk Vrijg- Buiten V.: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Ent, 3 dienst met gehan dicapten, ds. Langbroek. Geref. Gem.: 10 en 5, wo. 23 nov., 7.30 stud. Pater. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 9 ds. Overgaauw Valkenburg, avondmaal, 7 ds. Bogers Alphen, avondmaal. Geref. Kerk: 11 en 5 ds. Swierts, avondmaal. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geurson, avondmaal; Hoofdstraat 10 en 6,30 ds. Doesburg avondmaal; Scheppingskerk De Vries, avondmaal, 5 br. Lourens; he den (zat.) 7 bidstond. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Be- 11.15. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 LISSE - Herv. Gem.: Grote kerk 10 dr. Jansen Noordwijk; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 hr. Hoffenaar Voorhout. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 ds Hak kenberg. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 lees dienst 24 nov. 7.30 ds. Dorsman, Stap horst. In Mariënburcht: maand. 8 evan- gelisatiedienst, ds. Gravendeel. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat 7, zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; En- gelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. La- gerwey Den Haag, 6.30 ds. Lefeber. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stehouwer te Alphen, 6.30 ds. De Vree, R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 e NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lal- leman Oude Wetering, 7 kand. Immink. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Treurniet, Woerden. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr. 10 ds. RothfuszHillegom, 7 ds. Keuning; S. Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstr. 10 ds. Keu ning, avondmaal; De Rank 10 ds. v. Eyk Gouda, 3.30 ds. De Vreugd Bodegraven, 5.30 dr. Jansen. Geref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Vin- kenlaank. 9.30 ds. Elgersma, 5 ds, War nink; st. kerk 11 ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Verheus Amsterdam. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat. 7, zond 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 hr. Geursen Haarlem; De Zilk 10 ds. Kalkman avondmaal. R.K. kerk: Jozef kerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Viktork. zat. 7, zond. 8, 9.30 11 en 6. Oegstgeest-Herv. Gem.: Gr. Kerk 10.30 ds. De Haan en pater Sweérts, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Ter Londen: Gem. centr. 10.30 ds. Werner Wassenaar; Gem. centr. 10.30 ds. De Nooij jeugdkerk; Van Wijckerslooth 4.30 ds. Heemskerk. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Veg- ter. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. V. d. Berg, 4 br. Vonk. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evan- geliegem. (Gem. centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 5 ds. Heemstede te Leiderdorp, gemeensch. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Winter Den Haag, 5 ds. Heemstede te Leider dorp, jeugddienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.15, 9.45 en 11.30. Remonstr. Ge meente: 10 mevr. Vos, Katwijk aan Zee. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7 zond 8, 9.30,11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 kand. De Lange, 7 ds. Baart Vaassen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw, Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gem: Gr. kerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Bouman te Katwijk, 5 ds. v. d. Bogerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Batelaan V.schoten; Im- manuelk. 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 stud. Korving, Apeldoorn. Evang. Chris tengemeente (aula mavo): 10. R.K. ge meenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 ds. v. Bruggen Hillegom, 10.30 hr. v. d. Steen, Baarn, 7 evang. Herman van Wel A'dam, open deurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Fernhout Alphen, 5 ds. Carstens De Kaag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gent: 10 ds. Quak Via- nen, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds Los. R.K. kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Nagel, Paramaribo, 6.30 ds. Over gaauw. Geref. Kerk: 9.30 ds. Snoey te Katwijk, 6.30 ds. Huisman R.burg. Ge ref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 vic. Bijl; aula NH 9.30 voc. Bijl; clubgeb. Molenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zwart; aula NH 9.30 vic. Bijl. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.?0 ds. Boxman, Ede. R.K. kerken: M. Godskerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Laur. kerk zat 7 zond. 8.30:, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Jonger- den; Hoekst. 9.30 ds. Gijsbertsen, 6.30 ds. Verboom; Bethelkerk ds Verboom, 5 ds. Verwelius; Immanuelkerk 10 ds. v. Gelder, 5 ds. Cnossen. Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Moidderaar, 5 ds. V. d. Berg; Ontmoetingskerk 10 ds. v. Modde raar, Berg, 5 ds. Modderaar. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Vik- torkerk 10; Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, herdenking der overledenen, 5 ds. Den Tonkelaar (onderwerp: De eindtijd). R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 8.30 ds. Tukker, 10.15 ds. v. Heerden Den Haag, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Wiersma; Kievitskerk 10 ds. Wiersma; Messias-1 kerk 10 ds. v. Zanten. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Meulen, avondmaal; Zuid 10 en 5 ds. Ridderbos 's Graveland. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. v. d. Wall, Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest Nieuwkoop, 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 kand. Van Teylingen, 6.30 kand. Verburg. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Boelhouwer Linschoten, 7 ds. v. Roon Zeist. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds.! Buitenhuis. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en: 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.. 109 ds. Schoch, heden (zat.) 7.30 avondgeb. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. D. kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10,12 en; 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem: 10 hr. Drijver Voorschoten, 6.30 ds. Mostert.i Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v. d. Heiden,! avondmaal.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4