Canottieri torpedeert finalekansen van AZC ENGELS VOETBAL: LEVE DE BLOEDWORST Weemhof Ik wacht op dé kans PECde sterkste Alphenaren afgestraft in openingsduel EC-waterpolo Beugels bereid tot gesprek met KNWU ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 Van het Engelse voetbal heb ik geen hoge muts op, althans niet zo hoog als die van Sinterklaas. Ik kom zo eens per jaar in Londen, bekijk dan een voetbalwedstrijd, zoek steeds de interessantste uit (dus daar kan het niet aan liggen: Arsenal-Manchester United, Queens Park Rangers-Not tingham Forest, dat soort wed strijden), het stadion zit altijd vol, de toeschouwers raken over hun toeren van elk schot hoog over de lat, ik zit relaxed te kijken, iedere keer weer bereid om te capitule ren voor de „verve" van het En gelse voetbal, maar elke keer weer denk ik toch: waar zit ik nu eigenlijk naar te kijken? Het is voetbal, dat zie je duidelijk, maar het is toch ook weer geen voetbal. Het is balletje-schop, maar wel met groot enthousiasme beoefend. Je kan het misschien nog het beste vergelijken met twee zwemmers. De een beoefent de borstcrawl, de ander zwemt op z'n hondjes. Het is allebei zwem men, in zekere zin. De een komt wat sneller vooruit dan de ander, maar geen van beiden verzuipt. Geen reden tot paniek dus, al leen... met zwemmen kun je dat gekrabbel in het water van die ene man die op z'n hondjes zwemt, natuurlijk niet verge lijken... Bloedworst Twee vrienden van me, beiden toe vallig ook in de sportjournalis tiek verzeild geraakt, ze heten Frits Barend en Hank Spaan, worden furieus als ze zoiets als het bovenstaande lezen. Een vliegende aanval van colere be neemt hun in zo'n geval schier de adem, maar ik denk altijd maar: hoe furieuzer hoe curieuzer. Voetbal is voor hen Engels voetbal, en alle andere soorten voetbal zijn daar derivaten van, afleidingen die niet helemaal se rieus genomen kunnen worden. Ik houd het er op dat hun inte resse voor het Engelse voetbal nog het beste te vergelijken is met de herleefde belangstelling voor de Tuschinski-stijl in de binnenhuisarchitectuur, maar zijzelf geloven heilig dat het En gelse voetbal het enige juiste antwoord is op de decadentie in het voetbal elders. Terug naar de natuur, terug naar de hoge voor zet voor de pot, leve de bloedworst, weg met de casseler rib. Zo ongeveer. Schunnig Afgelopen woensdag heb ik het WK-voetbal ten huize van Frits Barend gevolgd, in gezelschap van Henk Spaan. Frits beschikt over een centraal antennesys teem waarmee hij ook Duitsland en Belgiè kan krijgen, en ook over een videorecorder die het doet, zodat we er een sessie van konden maken met Engeland- Italië als hoofdschotel, Frankrijk-Bulgarije als ingekort nagerecht, en Duitsland-Zwit- serland als voorgerecht, een en ander gelardeerd met een snufje treurigmakend Noord-Ierland- België. Laat ik het hete hangijzer maar me teen op het vuur gooien: ik zie meer af aan het Franse elftal dan aan het Engelse, ondanks Keegan, Barnes en Coppell. Frankrijk za! een vrolijker nóót aan de eindronde geven dan En geland had kunnen doen, maar aan de andere kant is het natuur lijk toch jammer dat Engeland niet bij de laatste zestien verte genwoordigd zal zijn. We moeten dat maar filosofisch opvatten en denken dat het Britse koninkrijk Engeland heeft moeten inleveren in ruil voor Schotland, dat het prachtige Tsjechische elftal, Europees landenkampioen, de das heeft omgedaan. De straf volgt hier op de zonde. Alleen had die straf wat mij betreft ook tegen Italië uitgesproken mogen wor den, hoewel dat' natuurlijk part noch deel had aan de uitschake- Frits Barend: acute aanval van colere.... ling van Tsjechoslowakije. Maai wel aan de uitschakeling van En geland, en vooral de manier waarop de Engelsen op 2-0 wer den gehouden maakte mij allengs tot een Engeland-fan. De manier waarop vooral Kevin Keegan van het veld werd gebokst, was op het schunnige af. Ben de Graaf kan nu wel in de Volkskrant schrijven dat de Italianen „een verschrik kelijke hekel hebben aan de meedogenloze tackles van de Engelsen omdat zij daardoor hun dure benen in gevaar zien ko men", maar die dure benen ge bruiken zij toch zonder enige te rughouding als zij er een tegen stander mee omver kunnen maaien. De Engelse televisie was op haar qui-vive en kon ons daardoor haarscherp laten zien hoe Keegan gemaltraiteerd werd. Eerst zette Tardelli zijn elleboog tijdens een „tweespurt" keihard in Keegans gezicht, en later, in de tweede helft, werd Keegan na het afgeVen van de voorzet waaruit Brooking voor 2-0 kon zorgen, nog even zo genadeloos onderuit getrapt dat hij zich moest laten vervangen. Provocatie Het is heel kenmerkend voor de gangstermentaliteit van het Ita liaans voetbal dat het altijd de grote uitblinker van de tegen standers is die zogenaamd per ongeluk in de vernieling wordt getrapt. Het is Robbie Ren- senbrink een keer overkomen in een Europa-cupwedstrijd, en ik meen me nok te berinneren dat in een wedstrijd tussen Italië en Joegoslavië de beste Joegoslaaf, Dzajic, binnen de kortste keren het veld werd afgetrapt. En dat gebeurt dan altijd op een manier die geen consequenties heeft. Dat bleek weer heel sterk afgelopen woensdag. Tardelli en Keegan lopen zij aan zij achter de bal aan, in de richting van de zijlijn bij de hoekvlag. recht op de Hongaarse grensrechter af. Tardelli zet al hollend zijn elleboog naar achte ren, keihard tegen Keegans hoofd aan, die in de slow-mo- tion-beelden ongeveer opzij wegviel, zoals Lee Oswald in slow motion weggedrukt werd door het pistoolschot dat hem doodde. Denk maar niet dat Palotai, niet een de slechtste scheidsrechter op dit ondermaanse, er ook maar een gele kaart, laat staan een rode, voor over had, hoewel toch minstens die grensrechter pre cies gezien moet hebben wat er gebeurde, want hij stond er nog beter voor dan de camera. Anatomie Even later wordt Keegan weer ge pakt. Door dezelfde Tardelli, op de uitlijn bij het Italiaanse doel. Corner. In de richting van het doel lopend, duwt Kevin Keegan met beide handen tegen de borst van Tardelli, zoals je iemand uit ongenoegen even van je afduwt. Nou, reken maar dat Palotai dat gezien had, hij kwam toesprinten en trok onmiddellijk de gele kaart en iedereen die anatomie gestudeerd heeft (en wie heeft dat niet, vandaag-de-dag. al was het maar in de beslotenheid van de slaapkamer), weet dat zo'n el leboog in je gezicht tot de ernstig ste verwondingen kan leiden, en dat zo'n duwtje niets te beteke nen heeft. Maar nee, luilebol Pa lotai moest weer eens precies in de Italiaanse provocatieval trap pen, en de boosdoener vrij spreken en het slachtoffer slach tofferen. Soms vraag je je werke lijk af waar het verstand en het voetbalinstinct van de scheids rechters zit. Het gevolg was na tuurlijk wel dat ik steeds meer aardigheid in die Engelsen kreeg, en steeds minder in die Italianen. Dus u kunt wel nagaan hoe het met Frits en Henk gesteld was. Toen één der Engelsen een met de bal doorgebroken Italiaan een keer onderuit wilde maaien, sprong de Italiaan over de zeis heen. „Nou willen ze het een keertje, en nu kunnen ze het nog niet eens", zei Henk Spaan ont goocheld. NICO SCHEEPMAKER. LEIDEN - Wim Weemhoff lijkt nu ook in Lei den erkenning te krijgen. De vaste kernspeler van Rot terdam-Zuid, die^arenlang het gezicht van zijn roemrijke club medebepaalde, staat vanavond voor het eerst in het basis vijftal van Parker. Voordien was de Rot terdammer bij de Leidse bas- ketbalploeg nog nauwelijks aan de bak gekomen. Weemhoff is deel van de Rotterdamse bas ketbalhistorie. Hij speelde in de ploeg die in 1974 de landstitel veroverde, een ploeg opgebouwd rond sterspeler Jacky Dinkins. Weemhoff: "Daarna is Rotterdam afgegleden. De sponsor trok zijn handen af van Dinkins, waardoor die naar België moest uitwijken. De prestaties vielen terug, het publiek bleef weg en een jaar la ter stapte de sponsor op". Weemhoff is met Harry Kip de enige speler bij Leiden die erva ring heeft in de Europa Cup strijd. Waarbij de ervaring van Weemhoff het meest geldt, want de Rotterdammer speelde meer en vaker in EC-duels dan Harry Kip. Weemhoff schoot twee jaar geleden de verdediging van Real Madrid op zijn eentje aan flarden, met een feilloos schot uit de ver ste hoek in het veld. Dat kenmerkt Weemhoff: opeens vlammen. Tot nu toe ontbrak het vuur. Bij de start van de trainin gen had hij een fikse conditionele achterstand. Het laatste seizoen bij RZ werd bepaald door weinig mogelijkheden in de Maasstad, waar de betrekkelijk oude spe lersgroep meer op de routine dan op extra veel trainingen het hoofd boven water hield. RZ werd vijfde, met voor Weemhoff weer enkele malen de rol van "killer". Leiden kan ervan mee praten. De concurrentie in het team van Henny Blom is groot voor Weemhoff. RZ startte het afgelo pen seizoen met slechts één Ame rikaan, nu zijn er min of meer vier. Blom laat dat viertal meestal beginnen, waardoor er voor de Orantes te sterk voor Louk Sanders MANILLA - Louk Sanders is giste ren in het tennistoernooi in Ma nilla, nadat hij eerder overwin ningen had behaald op Jim Dela- ney en Tom Gorman, in de kwart finales uitgeschakeld door de als eerste geplaatste Spanjaard Ma nuel Orantes. De linkshandige Orantes maakte in twee sets (6-2, 6-0) een einde aan de opmer kelijke opmars van de Neder landse kampioen, die in de Phi- lippijnse hoofdstad één van de succesvolste toernooien uit zijn carrière afwerkte. Slechts in het begin van de eerste set kon Sanders zijn tegenstan der bijblijven. De Spanjaard nam een voorsprong van 2-0, maar zag die op 3-2 reeds geslonkën. Daarna echter joeg Orantes de ballen nog zuiverder in de uiter ste hoeken en tegen deze accura tesse was Sanders, die veel van zijn ballen uit zag gaan, niet op gewassen. „Ik speelde slecht", zei Sanders na afloop tegen verslaggevers, maar die Orantes is echt erg goed". Nederlanders nog maar één plaats overblijft. Peter Kop bezat die positie, die vandaag wordt bezet door Weemhoff. "Ik wacht allang op de kans", zegt de man, die vele malen het dragen van het Oranjeshirt weigerde. Bijzonder teleurstellend was voor Wim het niet spelen tegen Strijen. Hij zat al op de wisselbank om de plaats van Sid Bruinsma in te nemen toen opeens de vlam im de pan sloeg en Leiden onder aanvoe ring van uitgerekend Bruinsma Strijen passeerde en klopte. De mentale dreun werkte door, maar wel positief. Tegen Am sterdam straalde Weemhoff eindelijk zelfvertrouwen uit, ge symboliseerd in een keiharde dunk halverwege de tweede helft van de wedstrijd. Weemhoff toonde zich rijp voor de basis, waarin hij vanavond start in het gezelschap van Bruinsma, Bar- tolome, Collins en Plaat. Tegen stander in de Vijf Meihai (die tot de nok gevuld zal zijn) is T\vente. Vandaag valt er aan de kop van de ranglijst in de eredivisie bas ketbal trouwens een voorlopige beslissing. Er zijn na vier wed strijden nog drie ploegen zonder verlies, Parker, Den Bosch en Donar. De Leidenaars moeten het wel kunnen bolwerken tegen Twente, maar de andere twee moeten in de Bossche Vin- kenkamp met de billen bloot. Het eerste echte topduel van dit seizoen brengt voor Den Bosch het altijd zwaar wegende thuisvoordeel, zeker tegen een buitenshuis zo kwetsbare forma tie als Donar. Nadeel voor de club van Sheridan is mogelijk het feit dat de spelers de zware EC-wed- strijd van donderdag tegen Slavia Praag nog in de benen hebben. De eredivisie zal na vanavond dus nog maar twee, of bij verlies van Leiden nog maar één lijs taanvoerder hebben. Leiden ontmoet zijn rivalen pas in de cember. Voor de eerste divisie koploper VAK Stars staat een belangrijke wedstrijd op het programma. De Leidse ploeg moet naar IJ- muiden voor een ontmoeting met Akrides, dat als een van de weinige teams in de eerste divisie nog in staat is in het voetspoor van de Leidse sterren te blijven. Alle kans dus dat het team van Rudy van Eijck nu eens echt op de proef gesteld wordt. Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum- DHL TENNIS - Tijdens het internatio nale tennistoernooi van Londen heeft Tom Okker in de kwart finale verloren van de Mexicaan Raul Ramirez. Okker verloor met 4-6, 2-6. TENN IS - Betty Stöve is gisteren in de kwartfinales van het-toernooi in Sydney uitgeschakeld door de Zuidafrikaanse Greer Stevens. Zij verloor met tweemaal 6-4. WIELRENNE - Samen met zijn Westduitse koppelgenoot Günt- her Haritz bezet René Pijnen in de Zesdaagse van Munster de vijfde plaats. Clark -Allen, het Australische duo, heeft de lei ding. NIJMEGEN - PEC Zwolle heeft in de laatste minuut van de tweede beslissingswed strijd om het eerste periode kampioenschap van de eerste divisie gekregen waar het recht op had: namelijk de ti tel. In die bewuste dramati sche minuut voor MW in het Nijmeegse Goffertstadion was het PEC-vleugelverdedi- ger Kornelis, die met een fraai schot doelman Gerards kansloos maakte. Al in een veel eerder stadium waren er mogelijkheden geweest voor PEC Zwolle om de wedstrijd te beslissen, maar gebrek aan doortastendheid was er de oorzaak van dat het uiterst stroef draaiend MW voor alsnog een achterstand kon voorkomen. Zowel in de be ginfase van de eerste als de tweede helft ontwikkelde PEC een groot offensief dat evenwel geen resultaat ople verde. De Zwollenaren moes ten bij de spaarzame counters zelfs zeer op hun hoede zijn. Zo kwamen Smeets voor de rust en Kowalik na de hervat ting in goede positie, maar zij faalden in de afwerking. Het was uiteindelijk aan het kwa litatief betere middenveld van PEC te danken dat de oostelijke formatie van trainer Korbach de winst voor zich zou opeisen. Toch leek het er in de slotfase op, dat MW alsnog stand zou kun nen houden, ook al schuwde PEC de aanval niet. Terwij 1 de 9000 bezoekers in de Goffert zich al verheugden op een verlenging met wellicht daarna de apotheose van een serie strafschoppen was het Kornelis, die daar niets voor voelde. Hij maakte met een bekeken schuiver aan alle Maastrichtse dromen een einde. VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER SYRACUSE - De halve finale van het Europa Cup-toernooi waterpolo lijkt voor AZC, na het openingsduel tegen het Italiaanse Canottieri, al in het water gevallen. Immers, de wijze waarop de Alphenaren tegen de Napolitaanse ploeg met 6-3 de boot ingingen, deed weinig goeds voorspellen voor de ontmoetingen met Vasas Boedapest (vandaag) en CSKA Moskou (morgen). Deze twee polo-grootmachten besloten na een duel van heel voorzichtig aftasten tot een 5-5 deling. AZC heeft de nederlaag tegen Ca nottieri, notabene de ploeg, die op papier als veruit de zwakste werd beschouwd, vooral aan zichzelf te wijten. De Alphenaren waren het duel dan wel ver dienstelijk begonnen door een opgelopen achterstand (fout van doelman ronald Meyer) in een 2-1 voorsprong om te buigen, maar juist toen AZC - met één man meer - naar 3-1 leek uit te lopen (Noordergraaf miste) sloegen de Italianen meedogenloos toe. De glijkmaker (van Massimo di cres- cenzo) bezorgde de Alphenaren, juist omdat doelpunt bij een Hollandse numerieke meerder heid ontstond, een mentale op doffer, die ze eigenlijk niet meer te boven zijn gekomen. Nadat cruciale moment begon AZC fout op fout te stapelen. "Alles ging na die goal verkeerd. We konden geen goed meer doen", zou speler Frans van de Akker na afloop zeggen. Waarop coach George Geurtsen aanvulde: "Kijk, tegen clubs die je in de nationale com petitie ontmoet kun je je nog wel eens een enkele misser permitte ren, zelfs elementaire fouten ma ken. Dit soort ploegen straffen pass-fouten en balverlies even wel onmiddellijk af." Het grootste manco, dat echter aan het AZC-spel kleefde, was het ontstellend gebrek aan tempo. Eric Noordergraaf was bij het op- zwemmen steeds weer later bij de bal dan Marco Pizone en Ton Buunk zat in het duel volkomen vast. Als daarbij dan nog wordt gevoegd dat de Italianen bij het scoren van het derde en vijfde doelpunt geen strobreed in de weg werd gelegd, dan is het duidelijk dat AZC gisteren zijn eigen zeemansgraf heeft gegra- In de eerste periode zag dat er overigens niet naar uit. Goed, na zestig seconden had Notalangelo voor 0-1 gezorgd (Ronald Meyer: Die bal had ik moeten hebben), maar Wim Keman scoorde, pal daarop de gelijkmaker. George Geurtsen wisselde prompt ver dediger Hans 't Hart voor Kees van de Broek en toen Marco pi- zone na een overtreding zijn zon den mocht gaan overdenken knalde Ton Buunk keihard 1-2 binnen. AZC leek ontketend. Gesteund door een honderd man tellende aanhang werd constant pressie uitgeoefend op het doel van de Italianen. Vincento d'Angelo moest toen wel tot tweemaal toe aan de noodrem trekken en hij werd dan ook terecht door de En gelse arbiter Nembaii uit het wa ter gestuurd. Uit de daardoor ontstane meerderheid leek Noordergraaf voor 3-1 te gaan zorgen, maar de jonge Gouwe naar miste. Zoals gezegd kwam Canottieri, met een man minder, via Massimo di Crescenzo, langszij en mocht D'Angelo voor 3-2 zorgen. Diezelfde speler tekende in het begin van de tweede periode voor 4-2, waarna Paolo di Crescenzo Door Gerard van Putten in Sicilië voor het LD/AD Ton Buunk scoorde wel twee goals. t toch volkomen vast. ongehinderd 5-2 kon laten aan tekenen. De strijd was toen eigenlijk al beslist. Geurtsen ver ving doelman Meyer nog voor Jos van der Heuvel, maar ook de re serve-doelman kon niet voorko men dat Massimo di Crescenzo zijn team op 6-2 zette. Pas in de laatste periode mocht Buunk, uit een strafworp, de score voor AZC een nog enigszins draaglijk aan zicht geven. Een realistische Ronald Meyer na afloop: "We mogen nu hooguit nog op een incidenteel succesje tegen Vasas of CSKA rekenen. Op meer echt niet." DEN HAAG - Eddy Beugels, tweede voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, die twee weken gele den samen met vice-voorzit- ter Piet van der Molen voor zijn functies bedankt, is be reid tot een gesprek met het huidige hoofdbestuur van de KNWU. Beugels noemde gis teren het vrijwillige vertrek van praeses mr. Van Bal- legoyen de Jong een stap in de goede richting. „Van Bal- legoyen overheerste het hele hoofdbestuur. Ik heb per soonlijk niets tegen die man, maar hij drukte zijn stempel teveel op het beleid", aldus Eddy Beugels. De Limburger gaf te kennen verbaasd te zijn over de hou ding van het hoofdbestuur van de KNWU na het bedan ken van Van der Molen en hem. „Wij hebben toen direct kenbaar gemaakt altijd be reid te zijn tot een openhartig gesprek. Maar het enige, wat de KNWU eraan gedaan heeft, is het sturen van een bedankbriefje met de beste wensen voor de toekomst. Zo kom jkknooit, vooral niet ge zien het vele werk wat er in Nederland nog moet gebeu ren met het oog op de wereld kampioenschappen in 1979, die in Nederland worden ge houden'.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13