Landgoed pas er geen villa's verkocht als op komen Concorde wint langzaam maar zeker terrein Begeleiding moeilijk bij automatisering Buurtschap De Engel houdt het VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 door Herrrran van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Sinterklaas -inzet van geschil- De Sinterklaas van de Lissese middenstand hoeft dit jaar niet in het dorpje "De Engel" te komen. Dat heeft de buurtvereniging daar laten weten aan de winkeliers in Lisse. De afwijzing houdt verband met de perikelen van vorig jaar. Toen hadden ze in "De Engel" de Sint uit Lisse wel verwacht, maar de Goedheiligman bleek geheel onverwacht het dorpje niet op zijn route te hebben liggen. De buurtvereniging in "De Engel" heeft toen op het laatste moment nog een "alternatieve" Sint opge trommeld, om de dorpsjeugd niet te zeer teleur te stellen. In de veronderstelling dat de Sint uit Lisse het dit jaar ook zou laten afweten, trof de Engel-buurtvereniging de afgelopen maanden uitgebreide maatregelen voor een "eigen" onthaal van Sinterklaas. Totdat ze in "De Engel" een paar dagen geleden lazen dat de "Sint uit Lisse" van plan was om dit jaar toch naar het buurtschap te komen. In "De Engel" hebben ze die Sint nu maar afgezegd. Daarover zijn de organisatoren van het St. Nicolaasfeest in Lisse weer erg gepikeerd. Eén van hen, de heer Van Berkel: "alles was al geregeld voor een bezoek aan De Engel. Er zijn bussen besteld om er een muziekkorps naar toe te brengen, de politie heeft er rekening mee gehouden en een taxibedrijf heeft wat wagens gereserveerd. Nu hoeft het opeens niet meer. Dat is een flinke schadepost". "Onbegrijpelijk dat ze in De Engel zo hebben gereageerd. Wat vorig jaar betreft valt ons niets te verwijten. De Sint heeft toen in plaats van een rondtocht door het dorp en door De Engel zitting gehouden in een bloembollenhal. Omdat daE't niet hele maal is bevallen schakelen we dit jaar weer terug op de traditio nele rondrit. Door zo'n starre houding aan te nemen zie ik het er van komen dat de Sint voortaan De Engel zal overslaan". derzoeken hoe ze het in Noordwijk zouden doen. Een hebby van de toenmalige landgoedeigenaar. Als Offem te koop komt is de stichting Het Zuid-Hollands Landschap de eerste gega digde. Dat is volgens een af spraak die de particuliere na tuurbeschermingsorganisa ties in Nederland overeen zijn gekomen. Jaren geleden in ventariseerden zij wat zij op dat moment aan natuurter reinen in bezit hadden. Voor de resterende, nog niet in be heer zijnde terreinen, werd alvast een verdeling gemaakt. Het Zuid-Hollands Land schap kreeg Offem toegewe- Niet haalbaar De graaf wil zich in dit stadium nog niet uitlaten over de eventuele overname van zijn bezit. "Ik vind het met op zijn plaats te reageren op een moment dat de uitspraak van de Kroon nog niet bekend is", zegt hij. "Maar elke sterveling kan begrijpen dat het voor een landgoedeigenaar als ik financieel geen haalbare kaart is maximaal onderhoud te laten plegen". Wat dat betreft ziet de graaf geen heil in zgn. landgoed kampen, groepen vrijwilli gers die, op initiatief van on der meer de ANWB, vrije da gen opofferen om pro deo mee te helpen aan het fat soeneren van een natuurter rein, waar ze gedurende hun vrijwilligerswerk ook kampe- Geen peuterwerk "Voor andere landgoederen zijn die vrijwilligers waar schijnlijk een uitkomst", zegt Van Stirum, "maar hier wil ik ze niet hebben. Aan klus jesmensen die wat hout zagen en takken afzagen heb ik niet veel. Het bijhouden van dit landgoed vraagt deskundi gen. Het is geen peuterwerk" De stichting Het Zuid-Hollands Landschap, die tot nu toe nog geen enkele bespreking met de Noordwijkse graaf heeft gevoerd, zou het voor publiek nog steeds ontoegankelijke gebied, in de nabije toekomst graag overnemen. In het defi nitieve ontwerp van het streekplan Zuid-Holland West is daar al enigszins op vooruitgedacht. Het provin ciaal bestuur vindt namelijk dat het gemeentebestuur van Noordwijk nauw moet wor den betrokken bij de aankoop van het landgoed Offem. Een visie, die maar ten dele de instemming heeft van drs. R. de Boer, directeur van de stichting Het Zuid-Hollands Landschap. "De besprekin gen over de aankoop zullen louter tussen de landgoe deigenaar en de stichting gaan", zegt hij. Daar houden we natuurlijk de gemeente buiten. Wel lijkt het me nuttig Noordwijk er bij te halen als het gaat om het toekomstig recreatief gebruik van het landgoed. Want als de stich ting het terrein kan aankopen zal het waarschijnlijk ook toegankelijk worden voor het publiek". Veel schade Dat is nu niet het geval. "Niet omdat ik zo op mijn privacy gesteld ben", zegt de graaf, "maar omdat het landgoed tijdens de laatste wereldoor log veel schade heeft geleden en daardoor nu nog in een herbebossingssituatie ver keert. Dan is het beter het pu bliek te weren." Zodra de omstandighe den daar gunstig voor zijn zal de stichting Het Zuid-Hollands Land schap in contact treden met de eigenaar van het Noordwijkse landgoed Offem, graaf Van Lim burg Stirum, om na te gaan of hij bereid is tot verkoop van het land goed. De stichting wacht nog tot er een uitspraak is in het beroep dat zowel de Noordwijkse gemeenteraad als de graaf bij de Kroon hebben aangespan nen tegen de weigering van Gedeputeerde Staten om in het bestemmingsplan Buitengebied de bepaling op te nemen dat op het landgoed beperkte bebouwing is toege staan. Die bepaling kwam wél voor in het uit 1937 daterende en voor dat gebied geldende bestemminsplan maar mag in de gewijzigde versie niet meer worden opgenomen. Garantie Het beroep viert inmiddels het eerste lustrum, omdat het al in 1972 is ingegaan. De kroon c.q. de Raad van State, is nog niet tot een uitspraak kunnen komen maar de verwachting is dat de beslissing nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Voor de stichting Het Zuid- Hollands Landschap, een particuliere natuurbe schermingsorganisatie, zal overname van het landgoed in eerste instantie alleen aan trekkelijk zijn als ook de Kroon tot de conclusie komt dat op het landgoed geen be Het koetshuis van landgoed "Offem" in Noordwijk. dat in toekomst wellicht in handen komt van "Het Zuid-Hollands landschap" perkte bebouwing (bijvoor beeld villa's) mag worden toegestaan. De aan de stich ting verbonden planoloog Smits: "In principe hebben we alleen interesse in terrei nen waarvan het voortbe staan in het bestem mingsplan is gegarandeerd. Die garantie is er niet als er gebouwd mag worden." "Natuurlijk kunnen we ons de positie van de graaf indenken. Het onderhoud van het land goed kost hem handen vol geld. Dan is het erg verleide lijk een klein lapje te verko pen voor bijvoorbeeld vil- labouw. Maar wat later is er weer geld nodig en dan gaat het volgende stukje landgoed van de hand. En ga zo maar door. Voor ons is het landgoed alleen aantrekkelijk als we het kun nen krijgen zoals het nu is en zonder dat het bestem mingsplan beperkte bebou wing toelaat". Het landgoed Offem is 28 hecta ren groot. Heeft een prachtige oprijlaan met aan weerszijde eiken en beuken en een cen traal gelegen koetshuis met wat woningen. Het vroegere landhuis is er niet meer. Of fem is rijk aan gazons en vij vers, hooilandjes en berken-, sparren- en eikenlanen. Men treft er ook een gevarieerd loofbos waarin een met wil gen begroeide wal ligt en een ommuurde tuin met beelden. Het zuidelijke deel van het landgoed wordt gevormd door een essen- en elzenbos. Landschappelijk waardevol zijn de pinetum en arbore tum, bospercelen, met res pectievelijk niet-inheemse soorten naald- en loofbomen, die destijds mondjesmaat uit verre streken zijn geimpor- teerd. Gewoon eens om te on- LONDEN/WASHINGTON - Ook al is er voor de Concorde commercieel geen toekomst, het Brits-Franse superso nisch lijntoestel heeft de laatste weken enkele winstpun ten kunnen scoren in zijn strijd om een nogal wankel bestaan 22 november immers zullen Concordes van Bri tish Airways en Air France beginnen met een lijndienst op Kennedy-airport in New York nu de heftige strijd om landingsrechten voor New York althans voorlopig in het voordeel van het lawaaiige supersonisch vliegtuig is beslecht. Ook elders wint de Concorde ter rein: als gevolg van een overeen komst met Singapore Airlines zal British Airways binnenkort kun nen beginnen met een lijndienst op Singapore. Dat maakt het ook een stuk waarschijnlijker dat de Concorde op den duur - mogelijk al in de loop van het volgende jaar - op Melbourne, Australië zal gaan vliegen. Met het verkrijgen van lan dingsrechten voor New York na een bittere strijd met de lucht havenautoriteiten en milieu-ac tiegroepen, die ernstige ge luidsoverlast vrezen, is trouwens het laatste woord over de Con corde in New York nog bepaald niet gesproken. De rechten gel den voorlopig voor een proefpe riode van zestien maanden en al leen ook voor de eerste serie van zestien Concordes. In die proefperiode zal moeten worden aangetoond dat de geluidsover last die de Concorde veroorzaakt binnen de perken blijft. Tijdens recente testvluchten bleef het supersone toestel, mede dankzij grote inspanningen van de be manningen, onder het niveau van 112 decibels, dat op Kennedy Airport niet mag worden over schreden. De Concorde kwam op ongeveer 105 decibels: zo onge veer te vergelijken met het lawaai dat straalvliegtuigen van de Door Wibo Burgers eerste generatie zoals de DC-8 en de Boeing 707 veroorzaken. Dat het de bemanningen echter grote moeite kost om zo rustig moge lijk binnen te komen en te ver trekken blijkt uit een recente eis van de piloten van de Concordes van Air France: zij willen zowel voor de heen- als de terugvlucht een extra bemanning omdat zij onder grote druk staan bij hun pogingen met zo weinig mogelijk lawaai te starten en te landen. Hoe moeilijk het in de proefperiode voor de Concorde nog kan wor den blijkt ook uit de voorzichtige uitlatingen van Ray Josephs, pu blic relations-man en represen tant van de pro Concorde-lobby in New York. „Als de Concorde er in de komende tijd niet in slaagt beneden de geluidsnorm van 112 decibels te blijven, dan zullen moeilijkheden zeker niet uit blijven, ook al lijkt de weerstand tegen de Concorde wat afgeno- York openen. British Airways is zover nog niet: nu ook beman ningen nodig zijn voor de dienst naar Singapore zal de Britse luchtvaartmaatschappij pas begin komend jaar zes keer per week op Kennedy Airport gaan vliegen. In de tussentijd zal met enkele vluchten per week moe ten worden volstaan. British Airways zal wanneer de dienst op New York in vol bedrijf is de vluchten op Dulles Airport, Was hington terugbrengen van zes tot drie per week. Welke bedenkingen er ook tegen de Concorde mogen zijn, het naald- slanke toestel legt de bijna 6000 kilometer tussen Londen en Washington in ruim drie en een half uur af. Een gewoon straalvliegtuig, dat beneden de geluidssnelheid blijft, doet er twe£ keer zo lang over. En de Concorde slaagt er in op deze lijndienst flink wat passagiers te trekken. Mach-meter De sensatie voor de passagier blijft het doorbreken van de ge- luidsgrens, dat valt waar te ne men op een „mach-meter". Ver der valt daarvan niets te merken. Maar zeker de eerste keer is het fascinerend om het bereiken van mach-2 (twee keer de geluids snelheid (2200 km per uur), op- het paneel te registreren. Door de raampjes van de Concorde, die het formaat van een briefkaart hebben, is weinig te zien. Wel is de lucht eigenaardig donker gekleurd op een hoogte van circa 18 kilometer. Gewone straalvliegtuigen komen niet ho ger dan 12 kilometer. En terwijl de Concorde zich'voortrept door de ijle lucht kun je je hand war men aan het raampje: gevolg van de wrijvingshitte die optreedt bij de zeer lage buitentemperatuur. Rond de spitse neus van het toe- Er komen wat vooruitzichten voor de Concorde. Na eindeloos touwtrek ken mag dit Brits Franse toestel toch landen op Kennedy Airport. Boven dien wordt er gesproken van vluchten op Singapore en wellicht Australië. stel stijgt de temperatuur tot 127 graden celsius, bij de romp ter hoogte van de deltavleugel va rieert de temperatuur tussen de 90 en 95 graden celsius. De passagiers valt een vorstelijke behandeling ten deel, inclusief kaviaar en champagne, maar dat kan toch niet verhelen dat de Concorde van binnen doet den ken aan een uit zijn krachten ge groeide DC-9. Twee rijen stoelen aan weerszijden van de cabine met een nogal smal gangpad er tussen. En dat alles dan voor een forse prijs, die zo'n 20 procent uit rijst boven het eerste klas-tarief van het meest comfortabele wide body-toestel, de Boeing 747. Duur Op de rommelige Londense lucht haven Heathrow, waar vertragin gen aan de orde van de dag zijn, vertelt Kenneth J. Cook, public- relationsman van British Airways, dat de gemiddelde Concorde-reiziger een zakenman van formaat is, een leider van een onderneming of een belangrijke staffunctionaris. „Aanvankelijk ging het ook om mensen, die het allemaal eens mee wilden maken, maar die groep is langzamer hand in de minderheid geko men". Onomwonden constateert hij: „Concorde vliegen is duur. Wat wij verkopen, dat is tijd". Concurrentie is er eigenlijk al leen van de eerste klas Boeing 747 (met bar). British Airways heeft dan ook een lichte vermindering van het aantal passagiers in deze categorie op de Noord-Atlanti- sche route ten gunste van de Concorde kunnen registreren. Voor de Nederlandse zakenman, die met de Concorde naar New York of Washington wil reizen, zal de winst in tijd beperkt blijven. Hij moet immers eerst naar Londen vliegen (vliegtijd drie kwartier). Ondanks de spe ciale check-in voor Concorde- passagiers zal hij bij gunstige omstandigheden toch hooguit een uur of twee tijdwinst kunnen boeken. ROTTERDAM - De invoering van automatisering heeft steeds enorme verspillingen met zich meegebracht. De kos ten zijn hoog, niet alleen in geld uitgedrukt maar ook in de zin van menselijke tragiek. Veel mensen staan er nu een maal negatief tegenover, kunnen of willen niet om schakelen naar een ander soort werk. In de komende jaren zal dat niet veranderen. Integendeel, het zal nog moeilijker worden om de opzich wenselijke en nood zakelijke automatisering een goede organisatorische bege leiding te geven. Dit meent Allen Macro, direc teur van Logica Benelux in Rotterdam. Het bedrijf werd in 1973 opgericht als doch- xeronderneming van de uit 1969 daterende holding Lo gica Nederlandeen onder neming op het gebied van computerdienstverlening die aanvankelijk in Engeland van de grond kwam. De ontwikkeling van de tech niek heeft ertoe geleid dat er veel apparatuur beschikbaar is. De traagheid binnen or ganisaties vormt het grote knelpunt in de automatise ring Die traagheid leidt vaak tot verkeerde beslissingen, aanschaf van de verkeerde apparatuur bijvoorbeeld. Programmeurs In het verleden is bij de opeen volging van nieuwe com putergeneraties gebleken dat telkens weer een nieuw soort programmeurs moest worden gevonden. Sommige mensen waren in staat die ontwikke ling mee te maken, anderen De gebruiker van een minicom puter moet iets weten van de architectuur van het systeem. ,X>e computer is niet meer die grote installatie waar je om heen kunt lopen en waarvan je niets behoeft te begrijpen. Het is een tastbaar iets ge worden doordat de computer een klein kastje is geworden met vervangbare onderdelen. De minicomputer, die in het be gin van dit decennium zijn intrede deed, zal een steeds grotere rol in het hele automa tiseringsproces gaan spelen. Logica levert ondermeer com puter software, dat wil zeg gen de programma's. Verandert dat ook? Onlangs werd im mers de eerste computer onder het merk Adam aangekon digd waarvoor zelfs geen programma's meer nodig zijn! De heren Macro en Stevensonde laatste is verantwoordelijk voor marketing en contrac ten, moeten er om lachen. Het omgaan met een moderne mi nicomputer vraagt niet lan ger de beheersing van be paalde ingewikkelde „com putertalen" zoals bij vorige generaties van computers het geval was. De mens zal echter steeds zijn eigen logische ge- dachtengangen tegenover die van de machine moeten stel len. Die machine heeft een be paalde systematiek die je moet kennen om er mee te kunnen werken. Voor speciale doeleinden is lo gica instaat om in Engeland zelf computers te bouwen en ook worden opdrachten aan vaard voor het ontwikkelen van zeer grote systemen. Van dit laatste vormt het inter nationale banksysteem SWIFT, dat onlangs opera tioneel werd, een voorbeeld. Een ander voorbeeld vormt Euronet waarin een aantal Europese PTT-instellingen samenwerken. Logica leverde hiervoor het ontwerp en is samen met het Franse bureau YESA bij de verder uitvoe ring betrokken. Eigendom De eigendom van Logica berust voor 61 procent bij een vijf tigtal personeelsleden en voor 39 procent bij Planning Re search Korporation, een aan de New Yorkse effectenbeurs genoteerde conglomerate op het gebied van dienstverle nende organisaties. In het op 30 juni geeindigde boekjaar werd een geëindigde van f 27 miljoen behaald, be droeg het totale personeelsbe stand ongeveer 550 en was de winst voor belastingen 9 pro cent. De omzet in de Benelux bedroeg 5 miljoen. Zowel de winstgevendheid als de groei zijn hier momenteel het grootst. De grootste opdracht in Nederland tol tot vormt de levering van programma's voor een bedrag van f 2,5 miljoen. W. KOOLE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4