Motieven boven tafel in zaak kleuterleidster Moerde man (SO) slaat kantoor Caltlva Hazerswoude kort en klein Vriesekoopsche polder niet geschikt voor glastuinbouw VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 LEIDEN PAGINA 25 Protest van Leimuiden 2000 LEIMUIDEN - De Vriesekoopsche polder is ongeschikt als lokatie voor glastuinbouw èn de bouw van minimaal honderd woningen. De lawaaibelasting, veroorzaakt door vliegtuigen, overschrijdt de richtlijnen van het ministerie. Uitvoering van het plan is daarom „onaanvaardbaar". Dit schrijft de politieke groepering Leimuiden 2000 in haar bezwaar schrift tegen het Streekplan Zuid-Holland oost waarin onder meer wordt bepaald dat twee honderd hectare grond in de Vrieschekoopsche polder wordt bestemd voor glastuinbouw als mede de bouw van een aantal huizen. Leimuiden 2000 vindt het „onbe- grijpeleijk" dat Gedeputeerde Staten de polder willen benutten voor glastuinbouw terwijl het streekplan er van uit gaat om landschappelijke waarden te be houden. „De glastuinbouw is ge projecteerd in een gebied wdar zij ondanks haar afschermende groenstrook, toch het landschap op een onaanvaardbare wijze zal ruineren". De politieke groepe ring noemt een aantal plekjes dat verloren zal gaan als de plannen worden doorgezet. Niet rechtvaardig Leimuiden 2000 zegt het onrecht vaardig te vinden om goed ren derende bedrijven te onteigenen voor tuinders uit een ander ge bied. „De onteigening van desene agrariër ten behoeve van de an der (zelfs nog autochtoon tegen over allochtoon) is niet alleen ju ridisch aanvechtbaar, maar in eerste instantie sociaal niet' aan vaardbaar. De tuinders uit de Aar- en Veenstreek worden ern stig bevoordeeld door toewijzing van de Vrieschekoopsche polder. Dit gaat direct ten koste van de huidige agrariërs in Leimuiden." De politieke groepering meent dat v een grootschalig project van tweehonderd hectare glastuin bouw het agrarische karakter „ernstig" zal verstoren. „Noch de bevolking, noch het gemeente bestuur heeft gelegenheid gekre gen om op deze nieuwe ontwik keling in de polder vöór het ver schijnen van het plan te kunnen reageren. De infrastructuur van Leimuiden is niet afgestemd op glastuinbouw, maar op agrari sche bedrijven." Leimuiden 2000 is van mening dat door deze wijze niet de gewenste concentratie van glastuinbouw wordt verkregen maar spreiding in de hand wordt gewerkt. Zorgvuldig Er moet zorgvuldig met de polders in Leimuiden worden omge sprongen, vinden de plaatselijke politici. „Het heeft geen enkele zin om enerzijds de recreatieve functie in dit gebied uit te bou wen als anderzijds de witte gla zen warenhuizen het polderland tussen rivieren en plassen gaan domineren. Ja, dan ware het nog beter om in deze gebieden Gods water over Gods akkers te laten lopen." Een groot complex van tweehon derd hectare glastuinbouw, vreest Leimuiden 2000, zal door gebruik van bestrijdingsmid delen en overbemesting op den duur de kwaliteit van het grond en oppervlaktewater aantasten. „Een goede waterkwaliteit is noodzakelijk voor de agrarische bedrijfsvoering. Glastuinbouw vraagt zeer veel energie en is luchtvervuilend." De politieke groepering komt tot de conclusie om de glastuinbouw uit de polder te verwijderen „Laat het mooie plassengebied - waarin woningbouw aan banden is gelegd - nu niet versneld dicht slibben door glastuinbouw." Agrariërs Ook de agrariërs uit de „bedreigde" Vriesekoopsche polder zijn in de pen geklommen om bezwaar te maken tegen de plannen van de provincie. De boeren zeggen teleurgesteld te zijn. „Wij hebben de provincie nooit iets in de weg gelegd om de polder gaaf te hou den en nu moeten wij ineens wijken voor deze tuinders uit Ter Aar en Roelofarendsveen." De agrariërs zeggen in hun be zwaarschrift, dat in grote lijnen overeenkomt met dat van Leimuiden 2000, dat als de tuinders werkelijk willen uit breiden of nieuwe bedrijven wil len stichten, ook de mogelijk heden in Noord-Holland behoor lijk onderzocht moeten worden. Zij denken met name aan de Meerlanden waar voldoende mo gelijkheden zijn. „Het is uiteraard prettig dichtbij de veiling de bedrijven te hebben, maar als kwekers uit Groningen, Zeelahd, Brabant en zelfs Israël de weg naar de veiling in Aalsmeer vinden, dan dienen de mogelijkheden in de IJsselmeer- polder op hun minst grondig te worden onderzocht". Als het provinciaal bestuur van mening is dat de tuinbouwpro- blematiek in Zuid-Holland moet worden opgelost, zo schrijven de boeren, dan „vragen wij op onze beurt waar u ons tweehonderd hectare goede landbouwgrond in deze provincie kan aanbieden." ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Op 1 december aanstaande keert Renée Hazenberg-Radier, na een afwezigheid van ruim anderhalf jaar, terug op kleuterschool Olleke Bolleke. Voorlopig totdat de Kroon, de hoogste rechterlijke instantie, een uitspraak heeft gedaan over de vraag of zij op 1 april 1976 wel of niet terecht ontslagen is. Gistermorgen werd die zaak behandeld door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State (de Kroon). Die instantie moet beoordelen of Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland indertijd juist hebben gehandeld door het ontslagbesluit van de gemeente Alphen nietig te verklaren. t De fraaie Vriesekoopsche polder die de provincie wil opofferen aan glastuinbouw. TED EN CONNY NAAR KATWIJK KATWIJK - Ted de Braak en Conny Vandenbos komen vol gende week zaterdag 26 novem ber met hun gloednieuwe kaba- retshow naaf Katwijk. Het be kende duo treedt op uitnodiging van de volksuniversiteit K&O in Katwijk vanaf 20.15 uur op in de theaterzaal van zalencomplex "Tripodia" aan het Hoornesplein te Katwijk aan Zee. Er is nog een beperkt aantal kaar ten voor de show te koop bij de VW-Katwijk, bij Huize Caiïao in Katwijk aan den Rijn en dagelijks vanaf 14 uur bij "Tripodia". In het programma - waarvoor de ver bindende teksten zijn geschre ven door Jan Fillekers, Jelle de Vries, Alexander Pola en Ted de Braak - nemen "Ted en Conny" elkaar en andere met een knipoog op de korrel. De show wordt ge produceerd door Joop van den Ende. Intussen is voor de Haagse recht bank (twee maal) en voor de Raad van State een ander punt van ge schil tussen de gemeente en de ontslagen kleuterleidster uitge vochten. Daar was de vraag aan de orde of Renée Hazenberg, om dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het ontslagbesluit hadden vernietigd, weer aan het werk mocht (totdat er een defini tieve uitspraak van de Kroon zou zijn). De gemeente meende van niet. Die juridische knoop werd op 28 september jongstleden door de president van de Haagse recht bank doorgehakt. Die bepaalde toen dat de gemeente de kleuter leidster per 1 december aan staande weer in dienst zou moe ten nemen (totdat er een uit spraak van de Kroon zou zijn). Terug Dat staat dan binnenkort te gebeu ren, zoals het Alphens Dagblad gisteren al meldde. Na afloop van de zitting van de Raad van State gistermorgen, maakte wethouder mevrouw H. Donker van onder wijs, bekend dat Renée Hazen berg op 1 december op Olleke Bolleke zal terugkeren. Voorlo pig zal zij één maand samen met haar opvolgster op Olleke Bol leke, mejuffrouw Kluts, voor de klas staan. Per 1 januari vertrekt mejuffrouw Kluts naar de openbare kleuterschool 't Rid dertje, waar door het vertrek van twee leidsters vacatures ont staan. Veel schade bij ongeluk in Sassenheim SASSENHEIM - Bij een autobot sing nabij het Postviaduct in Sas senheim is aanzienlijke materiële schade aangericht. Een 27-jarige mevrouw uit Kameroen, ver leende komende uit Leiden geen voorrang aan een door een 48-ja- rige Hagenaar bestuurde per sonenauto, die uit de richting van Sikkens kwam. Door de klap bot ste een van de auto's op een stil staande auto, die daardoor even eens aanzienlijke materiële schade opliep. Die auto werd be stuurd door de 37-jarige inwoon ster van Voorhout. Gistermorgen dan werd de laatste stap gezet op weg naar een uit eindelijke beslissing. Voor het eerst in de hele affaire kwam nu officieel wat meer boven tafel van de motieven die hebben geleid tot het ontslag van de kleuter leidster. Tot nog toe was die zaak wat in nevelen gehuld. Volgens de eerste berichten zouden klachten van ouders hebben.ge leid tot het ontslag. Later is van gemeentezijde meermalen bena drukt dat het ontslag vooral was gegrond op de rapportage van de inspectrice voor het kleuteron derwijs. "Onkies" Mr. A.J.L. de Kort, raadsman van mevrouw Hazenberg weet het ontslag gistermorgen "vrijwel uitsluitend" aan de slechte sa menwerking tussen de toenma lige hoofdleidster en mevrouw Hazenberg. "Die is vermoedelijk op grond van persoonlijke om standigheden niet goed ge weest". Volgens De Kort heeft deze hoofd leidster zich "bijzonder negatief en onjuist over zijn cliënte uitge laten. Ook werden feiten door haar verdraaid". Overigens noemde de raadsman het "on kies" om verder gedetailleerd op die zaak in te gaan. Druppels Op een vraag van één van de leden van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, aan mr. C. Gruys, raadsman van de gemeente beaamde deze: "Ik veronderstel dat er inderdaad moeilijkheden zijn geweest tus sen mevrouw Hazenberg en mev rouw Neuteboom (de toenmalige hoofdleidster). Ik krijg de indruk dat die relatie een rol heeft ge speeld bij dit ontslag. De voor naamste rol is echter gespeeld door de inspectrice voor het on derwijs, terwijl de opmerkingen van de oudercommissie ver moedelijk de befaamde druppels zijn geweest die de emmer deden overlopen". Ook de rol van de inspectrice voor het kleuteronderwijs kwam op de zitting gistermorgen, beter dan in eerdere zittingen, uit de verf. De feiten: de inspectrice bezocht Renée Hazenberg op 8 oktober 1975 in haar klas. Een bezoek dat voor Renée Hazenberg geen on verdeeld succes bleek. De in spectrice adviseerde toen (mon deling) om de tijdelijke aanstel ling nog niet om te zetten in een Op schrift vaste aanstelling en de zaak over enkele maanden nog eens te be kijken. Vervolgens uitte de toenmalige oudercommissie (waarin ook de toenmalige hoofdleidster zat) in een gesprek met de wethouder van onderwijs klachten over Re née Hazenberg. Op 8 januari 1976 volgde een gesprek tussen de wethouder en de inspectrice voor het onderwijs. Dat gesprek leidde tot het aanzeggen van het ontslag, bij brief van 16 januari. Een brief overigens, die, zo is wettelijk ver plicht, aangetekend had moeten worden verzonden. Wat niet ge beurd is. Nadat Renée Hazenberg in een ge sprek met de wethouder de rede nen van haar ontslag had verno men, kwamen de ouders, waar van gezegd was dat ze klachten hadden tegen het ontslag in het geweer. De oudercommissie trad af en de ouders begonnen een handtekeningenactie. Op 8 maart 1976, dus lang nadat het ontslag was aangezegd en nadat bekend was geworden dat het ar gument van "klachten van ouders" geen steek meer hield, zette de inspectrice voor het on derwijs haar bevindingen van 8 oktober officieel op schrift. Wat de leden van de afdeling geschil len van bestuur de opmerking ontlokte: "Was het niet verstan diger geweest wanneer de in spectrice voor het kleuteron derwijs haar bevindingen vóór het ontslag op schrift zou hebben gesteld". Met daaraan vast gekoppeld de vraag: "Waarom die haast terwijl toch niet ondub belzinnig vaststond dat er sprake was van wantoestanden?" „Veel te laat" Mr. C. Gruys, de raadsman van de gemeente was het met de opmer kingen daarover eens: "Naar mijn persoonlijke smaak is die brief inderdaad veel en veel te laat geschreven. Anderzijds weet ik toevallig dat haar rayon bijna 300 kleuterscholen telt". Waarop hij door de leden van de afdeling geschillen werd geïnter rumpeerd: "Het gaat er niet om of de inspectrice te verontschuldi gen valt, maar of van de zijde van de gemeente de schriftelijke rap portage niet afgewacht had kun nen worden?" Wethouder mevrouw Donker ant woordde daarop: "Wij wilden mevrouw Hazenberg bijtijds in lichten dat wij op 1 april (1976) niet verder met haar zouden gaan". De raadsman van de ge meente bevestigde op vragen daarover dat de inspectrice mev rouw Hazenberg na 8 oktober 1975 niet meer heeft bezocht. Ook de vraag of Renée Hazenberg al dan niet een goede kleuteron derwijzeres zou zijn, kwam gis termorgen uitvoerig aan bod. Haar raadsman, mr. A.J.L. de Kort wees erop dat Renée Ha zenberg vanaf 1 november 1972 tot 1 april 1975 heeft gewerkt als leidster op een kleuterschool in Deventer, waarvan het grootste deel als leidster in vaste dienst. Vanaf 2 december 1974 was ze op .die school bovendien plaatsver vangend hoofdleidster. Ook op kleuterschool Olleke Bol leke fungeerde Renée Hazenberg goed, aldus haar raadsman. Hij leidde dat af uit het feit dat de toenmalige hoofdleidster mev rouw de Boer al na enkele maan den het verzoek deed Renée Ha zenberg vast aan te stellen. Vol gens mr. De Kort zijn de proble men uitsluitend ontstaan ten tijde van de samenwerking met één bepaalde hoofdleidster, mev rouw Neuteboom (de opvolgster van mevrouw De Boer). Onvoldoende Mr. C. Gruys, de raadsman van de gemeente betoogde dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (die gisteren overigens niet ver schenen) ten onrechte het beroep van mevrouw Hazenberg tegen haar ontslag in behandeling had den genomen, omdat- de be roepstermijn was verstreken. "Nadat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ten onrechte de ontvankelijkheid hadden ver klaard, hebben zij de vraag of haar beroep gegrond was even eens ten onrechte bevestigend beantwoord. Gedeputeerde Sta ten zeggen nu wel, dat het ont slagbesluit 'niet tot stand is ge komen met inachtneming van die eisen van zorgvuldigheid welke daaraan moeten worden ge steld". "Maar de feitelijke grond slag van dit oordeel ontbreekt, is althans onvoldoende", aldus mr Gruys. Wanneer de Raad van State uit spraak zal doen is niet bekend. De verwachting is echter dat die uitspraak, middels een Konink lijk Besluit, ongeveer een half jaar op zich zal laten wachten. CHRISTA VAN HEES We dachten eerst dat storm die schade had aangericht HAZERSWOUDE - "Zo. En geef me nou maar eens gauw een stevige borrel. Daar heb ik behoefte aan. Als ik die op heb ga De i toe" itigjarige Waddinxvener had net een hap genomen van een levende tropische vis toen hij de eerste werknemer van Culvita, een Hazer- swouds bedrijf dat handelt in potgrond, begroette. Even te- de "wervelwind" door het kan toor gegaan en een enorme chaos geschept. Dat personeelslid wist dan ook niet wat hij zag. Vijfentwintig ruiten waren aan diggelen ge slagen, reken- en schrijf machines lagen in puin op het parkeerterrein. Ze waren zo maar naar buiten gesmeten. Om het bedrijf lag het bezaaid met papieren en kaartjes: de administratie van Culvita. Stalen stoelen waren ge bruikt als slagwapen en had den later ook dezelfde gang gemaakt als de andere spul letjes: door het raam naar bui ten. Op de grond in het hal letje lagen dode visjes, die uit een kapot geslagen aquarium waren gestroomd. De aange richte schade, voorzichtig ge schat: vijftigduizend gulden. Storm Werknemer De Mul, later op de dag wat bekomen van de eerste schrik: "Eerst dacht ik dat het zo gestormd had. Dat kon gewoon niet, bedacht ik me later. Toen kregen we die kerel boven in het oog. M'n maat is aan de achterkant naar binnen gegaan en ik door de kapotte voordeur. Ja, daar had hij een straattegel door heen gegooid". De Mul is echter niet als een ra zende naar boven gedraafd. Voorzichtig sloop hij de trap op om te kijken met wat voor man hij te doen zou krijgen. "Het was maar een klein mannetje dat ik wel kon heb ben. Dus heb ik hem' beetge pakt. Nee, hij verzette zich helemaal niet. Ik heb hem op een stoel neergezet. Daar bleef'ie tot de politie kwam". Over de motieven van zijn daad kon De Mul maar weinig los krijgen. De werknemer: "Hij zei dat 'ie in opdracht van God was gekomen om hier de boel kort en klein te slaan. Later vertelde hij dat 'ie zestig jaar was en in Waddinxveen woont. Nee, dronken was die man beslist niet. Anders had ik dat wel geroken". Directeur Van Spronsen van Culvita zegt "blij" te zijn dat de boekhouding achter slot en grendel was opgeborgen. "Daar heeft hij gelukkig niets aan kunnen beschadigen. Ik denk dat hij geen raad heeft geweten om die ruimte open te maken waar onze mini- computer staat". MAANDEN Van Spronsen verwacht dat zijn administratief personeel ze ker maanden> nodig zal heb ben om orde óp zaken te stel len. Werknemers verzamel den alle nat geregende papie ren, die nog maar enigszins bruikbaar waren. De meeste spulletjes waren zo door weekt dat ze zo in de prul lenmand konden worden ge gooid. In het kantoor had de Wad dinxvener zijn schoenen, sokken en pantalon uitge trokken. Eén sok bleef bij Culvita achter, de rest nam een politieman onder z'n arm mee toen de man in zijn on derbroek naar de surveil lancewagen werd gebracht. Slechts een uurtje heeft de rijkspolitie in Hazerswoude de Waddinxvener verhoord. Zij kwam er vlot achter dat de man "geestelijk gestoord" was toen hij zijn daad pleegde. De avond ervoor was hij wandelend in zijn over hemd op stap gegaan. Waarom hij is gaan wandelen Een sombere directeur Van Sprons konden ook de politieman nen niet uit hem krijgen. Wèl dat hij een opdracht van "bo ven" had gekregen om de ma chines bij Culvita te vernielen toen hij daar voor de deur stond. Op verzoek van de po litie is de Waddinxvener on der doktersbehandeling ge steld. Culvita is overigens verzekerd voor dergelijke schade.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25