Kardinaal tevreden en hoopvol Ook ja van SPD tegen kernenergie Kerkleden weg door slordigheid.... BEROEPINGEN Oecumenische oriëntatie Nederlandse bisschoppen in Rome EUROPA MOET SCHONER WORDEN Klaus Croissant in Stammheim-gevangenis VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 PAGINA 21 mm De Nederlandse bisschoppen brengen deze week aan paus en curie in Rome verslag uit van de situatie in hun kerkprovincie. Zij begonnen hun bezoek met een pelgrimstocht naar de graven van Petrus en Paulus. Met kardinaal Willebrands (derde van links) aan het hoofd zongen de bisschoppen, met uitzondering van hun Roermondse collega, mgr. Gijsen, die "andere afspraken" had, in de kapel van de basiliek van "Sint Paulus buiten de muren" de vespers, samen met 25 monniken van de Sint Paulus-abdij. Kardinaal Willebrands, die deze week met de andere Nederlandse bisschoppen in Rome verblijft om de paus en de curie te vertel len over wat er in hun kerkp rovincie gaande is, vindt het be slist niet waar, dat de oecumene - het overleg en samenwerken tus sen de kerken - zou stagneren. In tegendeel, zo heeft hij in Rome gezegd, er is reden tot tevreden heid en hoop. Wel is in de dialoog tussen de ker ken een fundamentele verande ring ingetreden. De fase van de vriendschappelijke ontmoetin gen is wel voorbij. Het gesprek gaat nu meer over zaken die het hart van de gemeenschap tussen de kerken vormen. En dan ligt het voor de hand, dat hierbij ook aanzienlijke moeilijkheden aan de orde komen. Toch is er, aldus de kardinaal, een toenadering, waaruit diegenen die zich voor de oecumene inzetten, beslist moed- kunnen putten. Het aantal doopleden dat om één of andere reden de Gerèformeerde Kerken verlaat, is in tien jaar verdubbeld Verloren deze kerken in 1967 nog 3220 doopleden, vorig jaar waren dat er 6786. Een aan houdend opgaande lijn: 4457 in 1968, 4681 in 1970, 4925 in 1972. 6362 in 1974. Een groot aantal is gegaan naar andere kerken of godsdienstige groeperingen. Volgens ds. H. Ho- genhuis, predikant in algemene dienst voor jeugd- en jongeren pastoraat, zal dat vertrek ook niet altijd veroorzaakt zijn door dat men zich in eigen kerk niet meer thuis voelde. Er hoeft in sommige gevallen niet méér ach ter te zitten dan dat men ge trouwd is met een partner uit een andere kerk en met hem of haar is overgegaan. Maar, zo schrijft ds. Hogenhuis in het november-nummer van "Kerk-informatie"er zijn toch altijd nog ruim 1600 mensen die Tere gebieden De kardinaal spreidde zijn opti misme ten toon tijdens een be zoek van de bisschoppen aan het secretariaat voor de eenheid van de christenen. Hij was tegelijk gast en gastheer, want behalve aartsbisschop van Utrecht is mgr. Willebrands voorzitter van dat secretariaat. Duidelijk werd ge constateerd, dat er in het contact met de protestantse kerken een "verheugende toenadering" tot stand is gekomen op de toch tere gebieden van eucharistie en avondmaal, ambt en gezag in de kerk. Goeddeels is dat te danken aan een dieper en zuiverder be zinning. Maar in hun geestdrift over die toe nadering hebben, volgens mgr. Willebrands, sommigen de nei ging de nog bestaande verdeeld heid en obstakels over het hoofd te zien. "Doen alsof de breuk is hersteld en dan de eenheid gaan praktizeren in intercommunie, is vorig jaar naar geen andere kerk vertrokken zijn of wier bestem ming onbekend is gebleven. Voeg daar dan nog bij degenen die nooit hun doopattest afgaven of zonder meer vertrokken zijn, dan kom je voor 1976 op 4100 doople den die, wat de kerk betreft, de mist zijn ingegaan. geen goede weg. Levensgroot ligt op die weg het gevaar dat de ont wikkeling van de oecumene af breekt". De kardinaal maakte een vergelij king met een zieke die aan de be tere hand is maar zich te hard in spant waardoor zijn gezondheid dan toch weer achteruit gaat. Contacten De secretaris van het instituut voor de eenheid, mgr. Charles Möller, vertelde zijn Nederlandse toe hoorders dat het secretariaat in de eerste plaats actief is binnen de eigen kerk, doordat het waakt Doorgeven Ds. Hogenhuis vermoedt, dat er iets aan de kerkelijke administratie moet mankeren. Want wat ge beurt er met de mensen voor wie wel een doopattest is afgegeven maar die dat nooit hebben inge leverd? Duidt dat op slordigheid of op onmacht omdat heel veel mensen niet meer te achterhalen zijn? "De kerk moet de uiterste nauw keurigheid betrachten in het bij houden van de administratie en de gegevens van vertrekkende le den doorgeven. Dat doorgeven gebeurt niet altijd. Op die manier zijn al heel wat mensen geruisloos verdwenen. Dat mogen wij die le den niet aandoen". "In de maatschappij", aldus ds. Hogenhuis, "zijn mensen vaak niet meer dan nummers. In de kerk mogen zij nimmer het slach toffer worden van een dergelijke degradatie. Daar gaat het altijd om hem of haar persoonlijk". over de juiste uitlegging van de beginselen van het tweede Vati- kaanse concilie inzake de oecu mene en de toepassing van de daarop betrekking hebbende conciliebesluiten. Ook 'onder houdt het contacten met de oecumenische commissies van de verschillende bisschoppen conferenties. Dit onderdeel van het werk krijgt steeds meer ge wicht. Sinds enige tijd belegt het secreta riaat bijeenkomsten voor de sec retarissen van de andere depar tementen van de Romeinse curie, om de aandacht voor oecumeni sche zaken levend te houden. Een tweede domein van activitei ten betreft de relaties met andere kerken, te weten de orthodoxe kerken van Byzantijnse traditie, de kerkep van het Westen en de Wereldraad van Kerken in Ge- Het secretariaat voor de eenheid beweegt zich zowel in het hart van de kerk als aan haar grenzen. Dat is ook een van zijn principiële uitgangspunten,omdat het,zoals zijn ondervoorzitter mgr. Ramon Torrella Cascante beklemtoonde, een nauw verband ziet tussen de vernieuwing van de kerk, die Va- ticanum II heeft gewild, en het herstel van de eenheid der chris- Vragen rond de seksualiteit moet de rk kerk nu maar eens een jaar of tien laten rusten. Er zijn gro tere problemen genoeg. Zoals de sociale gerechtigheid, de rol van de kerk in de samenleving en het vinden van wegen om de liturgie onder de gelovigen werkelijk tot leven te brengen. Dat zei pastor Anthony Kosnick op een bijeenkomst in Albany, New York. Kosnick is hoogleraar in de moraaltheologie in Michigan en bestudering van de menselijke seksualiteit van het Katholiek Theologisch Genootschap van Amerika. "Despotisch" Geen dag zonder Zuid-Afrika in het nieuws. Nu heeft de synode van anglikaanse bisschoppen in dat land het gevangen zetten van mensen zonder vorm van proces en andere beperkende maatre gelen veroordeeld. Het optreden van de regering noemt ze "despo tisch". De dood van politieke ge vangenen, de aanhoudingen, de stijging van het aantal werklozen en het gescheiden onderwijs voor zwarten kunnen alleen maar bij dragen tot verslechtering van de betrekkingen tussen de rassen, aldus de bisschoppen. Brandweer De rk kardinaal Hume van Westminster vraagt de Britse re gering in een brief, een officieel en onafhankelijk onderzoek te la ten instellen naar de salariëring van brandweerlieden en verge lijkbare groepen. Hij vindt een staking van brandweerlieden een ontoelaatbare bedreiging van de gehele samenleving te vervangen door prikacties. Jefremov Een brief aan premier Kosygin persoonlijk heeft, naar het schijnt, de orthodoxe christenen van de Russische stad Jefremov, ten Zuiden van Moskou, iets dichter bij hun doel gebracht. Zij ijveren al jaren voor heropening van een van hun kerken, maar tot nu toe zonder resultaat. Te langen leste stuurden ze de minister president zelf een door 600 men sen ondertekende brief. De gemeente heeft nu uit Moskou de mededeling ontvangen, dat de ministerraad geen bezwaar heeft tegen heropening van de kerk. Maar dat wil niet zeggen dat de kerk nu spoedig open gaat. Ondanks de toestemming uit Moskou blijven de plaatselijke autoritei ten het verzoek nog afwijzen. Een paar orthodoxe gemeenten in de Oekraine hebben zich voor eenzelfde geval tot Kosygin ge wend. Zij kregen nog geen ant woord daarop. Het is mogelijk, dat het plaatselijke bestuur van Jefremov toch bak zeil zal halen in deze kwestie. Een paar nieuwe artikelen in de wet inzake de godsdienst hebben de controle op de naleving meer ge centraliseerd. De raad voor reli gieuze zaken, die onder de minis terraad ressorteert, kreeg hier door meer te zeggen over beslis singen van plaatselijke gezagsd ragers in godsdienstige kwesties. Studiereis De Landelijke Hervormde Jeugdraad wil iets gaan doen om de kennis van jongeren inzake het conflict in het Nabije Oosten te vergroten en hén van hun mo gelijke eenzijdigheid af te helpen. Met medewerking van het her vormde synodebestuur en de Raad voor de verhouding van kerk en Israël wordt in maart vol gend jaar een drie weken du rende studiereis gemaakt naar het Nabije Oosten, waarvoor al 25 mensen zich hebben aangemeld, onder wie jeugd- en studen tenpredikanten, vormingswer kers, jeugdwerkadviseurs en ca techeten. De groep, die tot dusverre bestaat uit hervormden, doopsgezinden en rooms-katholieken, zal Egypte, Syrië, Jordanië en Israel bezoeken. De reis verplicht de deelnemers in principe, in eigen omgeving als contactpersoon en stimulator bij verdere activiteiten op te treden. Paus spreekt De bisschoppen van Nederland, deze week in Rome, hebben gis teren het vertrouwen van de paus meegekregen. Het gezamenlijke bezoek was voor de paus het be wijs, dat de rk kerk in Nederland gegrondvest wil blijven op de apostolische rots. Al sloot hij zijn ogen niet voor het feit, dat deze kerkprovincie de laatste jaren "diepe beroeringen" heeft ge kend, in geloof, moraal en liturgi sche en kerkelijke discipline, ge paard gaande met talrijke uittre dingen van priesters. Hij deed een beroep op de bis schoppen om op de bres te staan voor een herbeleving van het ka tholieke geloof in zijn volheid en zuiverheid. Dat is een zware ver antwoordelijkheid, die, aldus de paus, niet mag worden gedele geerd. In dit verband deed hij ook een beroep op de theologen, priesters en catecheten. De paus hoopte, dat de inspanning van de bisschoppen om de catechese haar katholieke gezicht terug te geven spoedig met succes mag worden bekroond. Hij drong er ook op aan, de priester roepingen weer te stimuleren, en noemde als voorbeeld de opening van een seminarie in ons land, waar wordt gewerkt volgens de voorschriften van het concilie. Hervormde Kerk - Beroepen te Barneveld (buitengewone wijkgemeente in wording) S. Boonzaayer Gaast (Fr.), te Nieuwerkerk aan de IJssel J. den Hoed Sliedrecht, te Sexbierum (Fr.) J.R. Smit Harlingen, benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bleiswijk G. van Noordennen Ridder kerk, bedankt voor Harderwijk J. Smit Hilversum, aangenomen naar Nieuwerkerk aan de IJssel (buitengewone wijkgemeente in wording) J. Rowaan, laatstelijk doopsgezind predikant te Steenwijk en Zwartsluis, wonende te Havelte, naar Rotterdam-Kralingen (voor jeugdwerk) kan didaat mevr. W. Hudig-Semeijns de Vries van Doesburg aldaar. Geref. Kerken: aangenomen naar Apeldoorn (voor geestelijke verzorging in verpleegtehuis Casa Bonita) J.A. Nammensma Sneek, naar Goes K.W. Kakes Treebeek, naar Rotterdam-IJsselmonde H.J. Bruning Meppel, naar Haarlem-Zuid J. Langhenkel Wilnis. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Rotterdam A. Veefkind Rij swijk (ZH). Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: aangenomen naar Deven- ter-Heino kandidaat A. den Boer, Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor I Jmuiden J. Kievit Ermelo, voor Zierik- zee J. Plantinga Dronten. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hoofddorp J. Mol Rijssen. Baptistengemeenten: benoemd tot medewerker bij de Haagse hervormde kindertehuizen M. Cohen, Den Haag. Overleden: S. van Bekkum, 57 jaar, was sinds 1965 Gereformeerd predi kant in Den Haag (crematie had woensdag plaats). ADVERTENTIE BONN - Het Hamburgse con gres van de sociaal-Democrati sche Partij (SPD) heeft, zoals verwacht, zich behoedzaam uit gesproken voor de mogelijkheid in uitzonderingsgevallen nieuwe kerncentrales te bouwen, ook als de opslag van kernafval nog niet definitief is geregeld. De ruim 400 gedelegeerden stelden zich zon der voorbehoud achter het par tij voorstel dat in elk geval de uit bouw van de stroom winning, uit (Westduitse) kolen volstrekte voorrang moet hebben. Met zijn stemming volgt dc SPD het voorbeeld van de liberale re geringspartner FDP, die vorige week op zijn partijcongres in Kiel een soortgelijke uitspraak had gedaan. Weliswaar is de minder heid van sociaal-democraten te gen de bouw van nieuwe kern centrales onder welke omstan digheden dan ook maar een ruime meerderheid wilde daartoe de mogelijkheid openhouden. Behoefte Dit viel het congres des te gemak kelijker omdat het ernaar uitziet dat de behoefte aan nieuwe kern centrales na die welke op het ogenblik in aanbouw zijn) gering zal blijven. De vier noordelijke deelstaten van de Bondsrepu bliek hebben al te kennen gege ven dat hun stroombehoefte zou zijn gedekt als de in aanbouw zijnde kerncentrales (zoals die Daarbij komt grote betekenis toe aan de overweging dat als gevolg van stagnerende conjunctuur en voortdurende massawerkloos heid het groeipercentage ook in West-Duitsland in de komende jaren gering zal zijn (3,5 a 4 pro cent). Van de veel gehoorde voor spelling van elektriciteitsbe drijven "dat in 1980 de lichten uitgaan" is thans geen sprake meer.Twee jaar geleden toonde zich de SPD op haar congres in Mannheim nog aanzienlijk geestdriftiger voor de kernener gie die zij goedkoper en vooral schoner achtte dan de stroom uit kolen. Dit enthousiasme is nu, mede door toedoen van de bur- gercomité's geweken voor het in zicht dat de veiligheid bij toepas sing van deze energiebron zwaarder zal moeten wegen dan >che doelmatigheid. NEW York - Joan Kennedy .echtgenote van senator Ted Kennedy, acteur Paul Newman en diens vrouw de actrice Joanne Woodward wooiiden in New York een balletvoorstelling ten bate van autistische kinderen bij. Mevrouw Kennedy en mevrouw Newman zitten in het bestuur van de liefdadigheidsverenigmg die de avond gisteren organiseerde. Poppen in paniek, door E. W. Hil- dick. Een "van Gurk"-mysterie. "West-Friesland", 9.50 Boeven op Elba, door Tonny Vos. "West-Friesland", 12.50. Zet je schrap in de wind, door Jean Little. "West-Friesland", 15.90. Jim Knoop en Lucas de machinist, door M. Ende. 12.50. BRUSSEL (ANP) - In Brussel bestudeert men mogelijkheden om de geweldige vervuiling door verpakkingsmateriaal tegen te gaan. Ambtenaren van de Europese commissie (het "dagelijks bestuur" van de EG) verzamelen gegevens die de basis moeten vormen voor een nieuw Europees beleid. Daarmee wil men drie doelen berei ken: de hoeveelheid huisvuil in Europa verminderen, milieuver vuiling tegengaan en waardevolle produkten terugwinnen uit ver bruikt verpakkingsmateriaal Bij hun onderzoek zijn de ambtenaren in Brussel al op interessante gegevens gestuit In Frankrijk en Duitsland, zo blijkt, bestaat de helft van het ingezamelde huisvuil uit verpakkingsmateriaal. In het Verenigd Koninkrijk is dat 40 pet. en in Nederland 32 pet. De Europese Commissie is er op uit fabrikanten aan te zetten tot het gebruik van veel meer verpakkingsmateriaal dat opnieuw in het produktieproces gebruikt kan worden. Ook wil ze dat in de toe komst de verhouding van het gebruikte verpakkingsmateriaal tot de verpakte goederen meer normale proporties aanneemt. STUTTGART - Klaus Croissant, de linkse advocaat die woensdag avond door Frankrijk werd uit geleverd, is door de Westduitse justitie opgesloten in de Stamm heim-gevangenis bij Stuttgart. Stammheim is de gevangenis waar de RAF-leden Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe op 18 oktober levenloos in hun cellen werden aangetroffen. Croissant was de "vertrouwen- sadvocaat" van Baader en andere leden van de "harde kern" van de RAF. Hij wordt ervan verdacht zijn cliënten ook met andere dan zuiver juridische middelen te hebben bijgestaan. Croissant, inmiddels geschorst door de ba lie van Stuttgart (waar hij prak tijk uitoefende), wordt verder in verband gebracht met de "tweede generatie" van het RAF-terrorisme. Van de 16 ter roristen die worden gezocht we gens de moorden op procureur- generaal Buback, bankier Ponto en werkgeversvoorzitter Schleyer, werkten er acht enige tijd op Croissants kantoor. Een vijftiental advocaten- en juris tenorganisaties en politieke par tijen heeft gisteren in Parijs op een persconferentie geprotes teerd tegen de uitlevering door Frankrijk van de Westduitse ad vocaat Klaus Croissant aan de Bondsrepubliek. Op de pers conferentie werd gezegd dat de uitwijzing een schending van de rechten van de mens betekent en dat van hel recht op asiel niets is overgebleven. De juristen en leden van politieke partijen hadden bedenkingen te gen het Westduitse rechtsysteem. Zij kondigden aan dat een vijf tigtal Franse advocaten persoon lijk naar de Bondsrepubliek zal gaan om Croissant bij te staan. Verena Becker, het 25-jarige lid var de "Beweging van de tweede juni" dat zondag in verband met een hongerstaking in een zieken huis was opgenomen is gisteren teruggebracht naar haar cel in de gevangenis van Stammheim. Zij wordt echter nog aan speciale medische zorgen onderworpen, zo is in gerechtelijke kringen in Stuttgart vernomen. Verena Becker zal over 14 dagen voor de rechtbank moeten ver schijnen op beschuldiging van poging tot moord op zes poli tiemannen in Singen. Zij werd begin mei gearresteerd tezamen met Günter Sonnenberg die ver dacht wordt van deelneming aan de moord op de federale procu reur-generaal Siegfried Buback. ADVERTENTIE Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21