Complex Curium uuiek ceutrum voor psychiatrie Plan Haaswijk pas na goedkeuring uitvoeren eidse agenda Diefstal uit wisselwoning Burgerlijke stand „Een trieste avond Geen paviljoensmaar gewonehuisjes BEDRIJFS ONGEVAL Statenleden stellen vragen over besluit van Warmondse raad PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 LEIDEN - Uit een leegstaande wis selwoning aan de Van Huisweg zijn goederen voor een waarde van bijna 1400 van de gemeen telijke Woningstichting ont vreemd. Het betreft ondermeer een koelkast, een kooktoestel, een geyser en een wasemkap. Van andere wisselwoningen, aan de Willem Barentzstraat, werden drie tv-antennes met een waarde van 265 per stuk gestolen. Een man die om middernacht nog even een broodje wilde halen werd erg boos toen hij de deur van een snackbar aan het Leven daal om die tijd gesloten vond. Zijn woede meende hij te moeten ontladen door met een fiets de etalage-ruit te vernielen. De poli tie heeft hem niet kunnen ach terhalen. Een grote partij sigaretten en shag en een voorraad koffie wer den gestolen uit een winkel van de Kopermolen. Ook werd nog een aantal mistlampen meege nomen. Dat alles gebeurde in de nacht van woensdag op don derdag. Misschien is door het bericht van gisteren over een vrouw die op het station slaapt, enig misver stand ontstaan. De politie heeft de vrouw pas heengestuurd na dat ze de nacht op het bureau had doorgebracht, en niet zoals uit het bericht misschien mocht blijken, zonder haar nachtverblijf te verlenen. De vrouw heeft overigens de afge lopen nacht weer op het poli tiebureau doorgebracht. Ze is nog steeds niet van gedachten veranderd, en wil geen andere woonruimte dan een heel huis. LEIDEN - Bij een bedrijfsongeval raakte gistermiddag een 24-jarige werknemer van het bouwbedrijf Elementum buiten bewustzijn. Waarschijnlijk kreeg hij een acute hartstilstand. Met mond-op-mond beademing wer den de levensgeesten weer op gewekt, waarna de Hagenaar door de GGD voor onderzoek naar het AZ werd gebracht. Elementum is bezig met renovatie in De Kooi. Tijdens opruimings werkzaamheden in de Driftstraat pakte de werknemer een stroomdraad beet, waarvan de buitenkabel onder stroom stond. TENNIS - Betty Stöve heeft zich gisteren tijdens het internatio nale tennistoernooi van Sydney geplaatst voor de kwartfinales. De als tweede geplaatste Neder landse versloeg de Australische Helen Cawley met 6-4 en 6-3. TENNIS - Jimmy Connors heeft gisteren een nederlaag geleden tegen zijn landgenoot Dick Stockton. In het internationale toernooi van Las Vegas, waar aan naast dit tweetal ook nog Nastase en Laver deelnemen, verloor Connors met tweemaal 6-5. LEIDERDORP- De werkzaamheden ten behoeve van de verbreding van de Oude Rijnin Leiderdorp zijn in volle gang. Eén van de panden aan het Jaagpad is al hardhandig ingekort, al blijft de afbraak van de gevel tot een minimum beperkt. Langzamerhand nadert men de hoek met de Bruggestraat. DEN HAAG/WARMOND- Provinciale statenleden van verschillende partijen hebben in de gisteren gehouden statenvergadering aan het college van Gedeputeerde Sta ten vragen gesteld over het besluit van de gemeenteraad van Warmond om geen medewerking te verlenen aan de aanleg van de Schiphollijn. De statenleden J. Hoek van Dijke (PvdA), P.G.J. Bakker (KVP) ,L. Ginjaar (VVD) T.P.C. van Halewijn (PvdA) G.D. van Oord (PPR) A.P. van Hoek (PSP) en T. Spaan (ARP) hebben GS gevraagd of het besluit van de gemeenteraad van Warmond, waarvan een aanzienlijke vertraging en kostenverhoging van de Schiphollijn het gevolg zal zijn, nog past binnen wat in het algemeen als "behoorlijk bestuur" wordt aangemerkt. De vragenstellers verwijzen daarbij naar de eerder aangegane overeen komsten en vragen het college van GS of het bereid is het gemeentebe stuur van Warmond om nadere opheldering te vragen over de gang van zaken rond de besluitvorming. Tenslotte vragen de statenleden welke mogelijkheden volgens GS aanwe zig zijn om tot een spoedige realisering de ingediende bouwplannen te komen. OEGSTGEEST - Het wachten is nu nog op een toezegging van koningin Juliana om officieel het splinternieuwe kinderpsychiatrische centrum "Curium" aan de En- degeesterstraatweg in Oegstgeest te openen. Zij is uitge nodigd door het stichtingbestuur van "Curium". Al of niet met de officiële opening groep heeft een eigen huisje i door de koningin persoonlijk gaan volgende week dinsdag de kinderen van de oude behuizing van Curium aan de Rhijngees- terstraatweg verhuizen naar het nieuwe en qua opzet unieke complex. Uniek omdat is uitge gaan van de bouw van "gewone" woonhuisjes in tegenstelling tot de veel toegepaste paviljoen- bouw in psychiatrische centra. De woon- en leefeenheden in het complex zijn allemaal los van el kaar gebouwd op een terrein, met daartussen veel open ruimte en groenvoorzieningen. "We zijn van het principe uitgegaan dat de bouw niet klinisch moest worden, met andere woorden, dat het er anders uit zou zien dat de normale ziekenhuizen of psy chiatrische inrichtingen. We hebben ons gekant tegen pavil- joenbouw omdat die te mooi is. De kinderen leven in het alge meen ook thuis niet in zo'n luxe omgeving. We hebben hier ge woon huisies in een rij staan. Elke qua bouwstijl geen overdreven luxe aan zit", zo verklaart kin derpsychiater dr. J. Weinberg (die tevens directeur van "Cu rium" is) de opzet van het hele complex. Acht miljoen In 1955 kocht Curium het pand aan de Rhijngeesterstraatweg aan om daar te beginnen met een kin derpsychiatrisch centrum. Alles was toentertijd gehuisvest in dit ene gebouw. Enkele jaren later verhuisen de school, de directie en administratie naar een nieuw aangekocht gebouw aan de Ge versstraat (de Leo Kanner- school). Al gauw puilden beide laatsten ook weer uit dit pand en verhuisden opnieuw, nu naar een huis aan de Kempenaerstraat hoek Geversstraat. In het begin van de jaren zeventig ontstonden concrete nieuwbouwplannen die in 1972 voor het eerst officieel ge presenteerd werden. door Charles Lennartz In mei 1975 kon met de bouw be gonnen worden. Opzienbarend is daarbij dat de kosten die begroot waren op plm. 8 miljoen gulden geenszins uit de hand gelopen zijn. Men is er zelfs in geslaagd binnen de begroting te blijven. Het stafgebouw, dat met twee speelruimtes, therapiekamers, artsenkamers, een laboratorium, een apotheek, archieven en ver gaderruimtes een centrale plaats inneemt, is momenteel al in ge bruik, omdat niet meer behoor lijk te werken viel in de oude panden. Naast het stafgebouw is een dienstencentrum gebouwd, waarin bij een grote keuken on der andere een aula en een over dekte speelruimte voor de kinde ren is gemaakt. Zes huisjes, waarvan vijfxandelingsunits en één observatie-unit vormen de onderkomens voor de in totaal 54 kinderen die het nieuwe centrum nu gaan bevolken. Groepstherapeut Voordat er een behandelingsplan Dr. J. Weinberg: geen overdreven luxe. komt, moet het kind geobser veerd worden. Alle kinderen ko men voor kortere of langere tijd in de observatie-unit. Daarna gaan ze naar de behandelings- units die elk weer verschillend georiënteerd zijn Elk huisje is geschikt voor de op vang van negen kinderen. Een toch wel goede bezetting van vijf groepsleiders begeleidt de kinde ren. De kinderen worden qua problematiek over de units ver deeld. Al naargelang de behoefte aan privacy krijgen zij indivi dueel de beschikking over een kamer of met zijn drieën een ka mer. Het personeelsaantal is met de nieuwbouw gegroeid van 33 tot ruim 70 mensen. Voor de ouders bestaat de moge lijkheid in bepaalde ruimtes in het stafgebouw te overnachten. "De behandeling van de kinderen moet gericht zijn op de aanpas sing aan de gezinssituatie. Be langrijk voor ons is dan in hoeverre de ouders gemotiveerd zijn om mee te werken aan de be handeling. Dit wil niet zeggen dat we ^le kinderen van ongemoti veerde ouders niet nemen. Bij deze kinderen schakelen we vi site-gezinnen of een therapeu tisch gezin in", aldus de heer Weinberg. School In het gehele complex is verder de bouw van een zmok-school (voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren) opgenomen. Deze kinderen zitten momenteel nog in een on toereikende ruimte in de Lo nm neovl aan de Geversstraat. "De school hier zal eind januari, begin februari zo ongeveer klaar zijn. De school was eerst voor Cu rium alleen. Daarna zijn er kinde ren van buiten bijgekomen. Slechts tien procent van de totale populatie van de school is mo menteel van Curium zelf', zegt dr. Weinberg. De nieuwe school kan dertig kinderen meer opne men dan de Leo Kannerschool die met zestig kinderen al prop vol zat. De Leo Kannerschool is inmiddels door Curium aan de gemeente Oegstgeest verkocht. Naast de nieuwe school die nog in aanbouw is komt een grote sport zaal. Verder zijn er voor de kinde ren nog recratieve mogelijk heden geschapen door de aanleg van een grasveld, een asfaltter- rein (om te rolschaatsen, bas ketballen etcetera), een amfithea ter (waar openluchtspelen ge houden kunnen worden) en een creatief gebouw naast de school dat ook geschikt is voor toneel en dansen. En verder is er nog een grote ruimte waar handvaardig heid beoefend kan worden en een zogenaamde silent-room (ge- luisarme kamer) waar kinderen terecht kunnen die vrij snel ge prikkeld raken. Naast de 26 kinderen die Curium nu al onder haar hoede heeft zijn nu al tussen de 30 en 40 aanmel dingen bijgekomen. De heer Weinberg denkt mede daarom al weer stilletjes aan uit breiding: "Technisch hebben wij de mogelijkheid om twee huisjes en een verdieping op het staf gebouw b.ij te bouwen". Vijf jaar voor vervalsing DOORNIK/WASSENAAR - De correctionele rechtbank van Doornik in België heeft P. van der Z. uit Wassenaar bij verstek veroordeeld tot vijf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. De man werd schuldig bevonden aan het vervalsen van de jaarba lansen van een bedrijf dat in Bel gië, onder zijn verantwoordelijk heid, aardappelvlokken vervaar digde. De Nederlander had voor dit bedrijf 2,8 miljoen subsidie van de Belgische overheid ont vangen. Het bedrijf ging failliet. De rechtbank heeft de onmiddel lijke aanhouding van de Neder lander bevolen. LEIDEN - Geboren: Erica J., dr. v. S. O. Wamaar en P. C. Duparc; Niels-Eric, zn. v. G. G. Monster en E. J. de Vries; Bas, zn. v. G. Brands en M. Vlasveld; Jolanda H., dr. v. G. H. Timmermans en H. J. van Oostrom; Carolien A. J., dr. v. F. A. de Wit en C. C. M. van der Tol; Patricia L. T„ dr. v. M. Touw en H. T. M. van der Meer; Fatmagül, dr. v. M. Korsan en Z. Saka- rya. Overleden: A. D. van Gemeren (1909); Ferry (1974), zn. v. P. van Tongeren-A. Dool; T. van Helden (1913). Getrouwd: T. J. Smit en J H. de Roode. Ondertrouwd: P. J. T. Versteeg en M. A. A. Geerlings; J. A. C. den Edel en R. C. M. van Aken; C. P. van Velthuyzen en H. J. Stouten; W. L. T. A. Henskens en W. J. Bouwman; R. Crania en J. Webbers; J. M. Bonnet en E. C. Klein; J. M. van der Linden en L. L. M. Lubbe; B. Keyzer en B. Kooreman; L. H. M. van den Nieuwendijk en S. Stikkelorum; J. A. Belt en A Borgers; W. J. de Jong en S. Seriier; P. R. Guerain en A. van Egmond; C. G. Martijn en R. A. van den Berg; A. M. A. Stol en C. M. Zweistra; H. M. J den Eisen en C J. C. Kallenberg; J. M. Baartmans en E. Vonk; A. Marijt en F. Schoorel; J. M. Puigdelliura Navarro en J. Post. OEGSTGEEST - Het ge meentebestuur van Oegstgeest zal niet voor uitlopen op de beslissing van het provinciale be stuur over het bestem mingsplan Haaswijk. Burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest deelde gistermiddag mee dat het zinloos is met be hulp van artikel 19 (een zogenaamde voorbe- reidingsbesluit) met de uitvoering van het be stemmingsplan Haaswijk te beginnen, alvorens dit goedgekeurd is door de nog volgende instanties. Uit een gesprek met gedeputeerde Buijsert is hem duidelijk geble ken dat de provincie er niets voor voelt de genoemde artikel 19 pro cedure te aanvaarden in het geval Haaswijk. Ook als iemand met bezwaren na het besluit van GS naar de Kroon stapt wil de pro vincie niet zonder meer meewer ken aan de uitvoering van artikel 19. "We nemen geen initiatieven in die richting" aldus burgemeester Van Eysinga, "als je bij voorbaat weet dat je in dit geval nul op het request krijgt is het zinloos het te proberen". De progressieve wet houder Van Belle drong erop aan in ieder geval de mogelijkheid open te laten om gebruik te ma ken van artikel 19 "omdat GS wel eens van gedachten zou kunnen veranderen". Burgemeester Van Eysinga wilde daar niks van we ten omdat in het persoonlijke ge- LEIDERDORP - Het wijkgebouw met gymzaal in het Leiderdorpse Zijlkwartier is reeds nu, luttele dagen nadat de eerste paal de grond in ging, onderwerp van discussie. In de commissie voor financiën werd gisteravond een aanvullende kredietaanvraag van 22.700 gulden behandeld in verband met te verwachten kos ten voor het ophogen van de grond om het wijkgebouw heen. Volgens de heer J.A. M.Gordijn zou dit bedrag uit bezuinigingen op het gebouw gehaald kunnen wor den: functionaliteit moet dan bo ven kwaliteit worden gesteld en de grootst mogelijke soberheid moet worden betracht De voorzit ter antwoordde hierop dat een nog grotere soberheid ten koste zal gaan van de leefbaarheid van dit gebouw. Het was niet de enige kre dietaanvraag. De Montessori scholen in Voorhof vroegen een aanvullend krediet voor de stich- iingskosten van 152.000 guldenen ook de zwem- en polovereniging ..De Does" kwam met een verzoek om geld, om het financiële tekort te dekken dat voornamelijk was ontstaan door de slechte weers omstandigheden de afgelopen Het tekort bij de Montessorischolen had al eerder gesignaleerd kun nen worden: bij de bouwplannen in '76 was de kredietoverschrii- ding al duidelijk. Sinds een jaar heeft echter niet de onderwijs commissie maar gemeentewerken de kredietbewaking in handen. Als één van de oorzaken van de onvoldoende signalering noemde de burgemeester dan ook de on wennigheid van gemeentewerken met dit werk. „Maar dat is een kinderziekte. Ik heb er het volste vertrouwen in dat het goed komt". Tot slot van de vergadering merkte de heer Bezemer op, dat de com missie noodgedwongen haar toe stemming voor 420.000 gulden aan uitgaven heeft moeten geven. „Een trieste avond", aldus de voorzitter. sprek met Buijsert het antwoord van de provincie al duidelijk naar voren was gekomen in de vorm 4 van een duidelijk "neen tegen ar tikel 19". "Het werk om die hele procedure dan in gang te zetten kunnen we ons wel besparen", zo merkte de burgemeester op. Futiliteit Haaswijk kwam gistermiddag aan de orde tijdens de behandeling van de vragen die binnen geko men waren op de aanbiedings nota bij de begroting De gemeen teraad was door het ongunstige tijdstip (13.30 uur begon de ver gadering) niet voltallig aanwezig. Mede daardoor en door de toe zegging van het college dat bijna alle vragen verder schriftelijk beantwoord worden, was deze vergadering een futiliteit. Wethouder Gmelich Meijling deelde de raad nog mee dat na recente informele contacten tus sen de gemeente en het Rijnlands t Lyceum duidelijk is geworden dat niet met een MAVO-afdeling gestart zal worden. Naast het HAVO en het VWO, welke oplei dingen in het Rijnlands Lyceum zitten, ziet het Lyceum geen mo gelijkheden en behoeften om ook een MAVO in te passen in deze school voor middelbaar onder wijs. Burgemeester Van Eysinga: "zinloos" ARTSEN Lelden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): H. G. M. Aelbers, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268; Wyk II (Kooi en Merenwyk): P. J. Dersjant. Hooi gracht 68, tel. 123752; Wyk III. (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwyk): J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538; Wyk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 8 uur vm.; A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel. 126509; van zondag 8 uur vm. tot zondag 24 uur W. Schelle- kens, Paganinistraat 24. tel. 764035. Leiderdorp - H B. van Wijk, Rijnenburg 6, tel. 890529 (zaterdag); F. O. A. M. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag). Spreekuur za. en zo van 12.30-13 uur, Merelstraat 184, tel. 891000. Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. De weekenddienst gaat in op zaterdag 10 uur vm. Voorschoten - W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 01717-3960 (zaterdag); C. Meijer, Cho- pinlaan 16, tel. 01717-2493 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Tel. 10030. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 18 tot 25 nov., waargenomen door Apo theek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel. 071-120552. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - In terkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voor schoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waaslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. Looyen, Merellaan 22, Sas- senheim, tel. 02522-11454. Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk. jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open-soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30, Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, in formatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur; soos 20 uur. 't Breehuys, middagsoos, 14.30 uur; ve getarisch eethuis, 18 uur; gehandicap- tensoos; optreden van Kees Ouwejan en z'n makkers, 21 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. W. de Zwygerschool, W. de Zwygerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Stadhuis, begrotingsvergadering, 19 Vrijetijdscentrum, optreden van Doug Ferguson Head Waiter, 20 uur. Waalse Kerk, Breestraat 64, lezing over „La cause", 20 uur. Galerie de Pomp, Dorpsstraat 38, War mond, opening expositie van Chris Keyswe, 21 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur)", 20.30 uur. LAK-Theater 150, „Black Vibrations" muziek- en jazzballetavond o.l.v. Felix White, 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Paris Cité Ballet „Carmen", 20.15 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Haven, intocht Sinterklaas, 13.30 uur', idem Stadhuis, 15.30 uur. Robynzicht, Robynhof 1, verkoopten toonstelling derde wereld artikelen 9.30-17 uur. Volkshuis, bazaar Nieuw Brunhilde 10-17 uur. Van Hoogendorpstraat, buurtfeest, 14- 22 uur. Sociëteit De Fuik, Julianalaan 1, Oegstgeest, optreden zigeunerorkest Czardas, 20 uur. 't Centrum, Schenkelweg, Zoeterwoude, uitvoering St. Jans fanfare, 20 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Don Qui- chotte" (ridder van de droevige figuur)", 20.30 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Lit- teris Sacrum met „Harten twee, harten drie", 20.15 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, Hauser Orkater met „Het vermoeden", 20.15 Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekprog- 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur; koffiebar, 20 Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, jeugd-disko, 14.30-17 uur; Punk-festival, 20 uur. Museum i/. Volkenkunde, Turkse volksmuziek, 15 en 16 uur. LAK-Theater,- Levendaal 150, theater- werkgroep Spektakel met „Spelletjes en liedjes, heb je wel gehoord van de 7 15.00 uur; „Black vibrations", muziek en ballet, 20.15 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad R.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30. Jaaraborfhement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. I

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2