Ben Bril wordt 65: negen, tien en out.... Jan Wolkers breekt met zijn uitgever Startproblemen? U kunt ze vaak zelf verhelpen. Shell helpt Internationale arbiter moet stoppen P/Leiden kan fans al niet meer kwijt Shetthelpt I nS jbhh Damkampioen bijna bekend ZIJL/LGB - DE RIJN fantastische Dia&Geluidshow overde nieuwe Bose 901. DE RADIOBEURS VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 LEIDEN - De manager van het Leidse basketbalteam Par ker, Frans van Egmond, is deze week koortsachtig aan het schilderen geslagen. De vier overwiningen op rij van de eredivisieploeg werken, als een rode lap bij een stier, op het publiek door. Nu al is het toeschouwersaanbod bijna te groot voor de Vijf Meihal. Eerder dan ver wacht moet Leiden nu het bordje "uitverkocht" gereed maken, een karwei waarmee Van Egmond zich heeft toe loop De toeloep bij het voor verkooppunt aan de Chur- chilllaan, waar verkoop leider en supportersclub voorzitter Nico Bosman vo rige week al enkele tiental len kaarten voor de wed strijd van aanstaande zater- dag tussen Leiden en Twente kwijt was, doet vermoeden dat dit keer de Leidse sport hal nog voller zal zijn dan bij de voorgaande thuisduels van Leiden. De wedstrijd tegen Am stelveen werd bijgewoond door 1300 toeschouwers, de komst van CSKA Moskou trok 1200 mensen en bij het duel met mede-koploper Strijen passeerden 1500 mensen de kassa's. Uitbreiding van de capaciteit, door het plaatsen van tribu nes uit de ijshal van Ton Menken maakt de hal ge schikt voor zo'n 1600 toe schouwers en misschien nog wat staand publiek. Zo'n grote belangstelling heeft Leiden maar één maal ge kend. Dat was enkele jaren geleden toen de na 16 wed strijden nog ongeslagen ere divisieleider Transol RZ op visite kwam. Bijna tweeduizend personen bejubelden een sensationele 96-94 zege van BS Leiden na een verlenging. De enorme vraag, zelfs bij de komst van het niet zo sterke Twente, doet Bosman uit roepen: "Ongelooflijk, waar moet dat heen? Straks komt mede-koploper Den Bosch en dan kunnen we niemand meer kwijt" Hoe dan ook, Leiden zal zich gesteund weten door veel publiek en dat is bijzonder welkom tegen het altijd las tige Twente. Hoewel de ploeg dit seizoen reglemen taire een regelmentaire winst (2-0) op Amstelveen (dat niet kwam opdagen) wist te boeken, zijn de man nen van coach Gerrit Zweze- rijnen klaar om een grote slag te slaan. '...Negen, tien en out..." Hoe dikwijls zal Ben Bril dat ge zegd hebben? Nu is de Utrechter, een monument in de bokssport, zelf "out" maar zeker niet knock-out. Grijze wolken drijven langs de ramen van zijn flat en doen de contouren van Utrecht, waarin de Dom een alles over heersend element is, vervagen. Zo fier als dat eeuwe noude bouwwerk heeft Ben Bril dertig jaar als scheids rechter niet alleen in Nederland maar op talloze plaatsen ter wereld in de ring gestaan. Maandag valt in het Haagse Amici- tia het doek. Ben Bril moet af scheid nemen. Hij doet het met pijn in het hart maar in de weten schap dat het onvermijdelijk is. Enkele maanden geleden werd hij vijfenzestig en de reglemen ten van de Nederlandse Boks Bond zijn op dat punt duidelijk. Het is de pensioengerechtigde leeftijd ook voor arbiters in de bokssport. "Je weet dat het gaat gebeuren. Ouderen moeten hun plaatsen af staan om jongeren de kans te ge ven. Daar heb ik geen moeite mee. Ik heb vijftig jaar lang alles meegemaakt in de bokssport. Het is een harde mannelijke sport. Je moet kunnen incasseren." Toch komt dat afscheid voor Ben Bril als een knock-out aan. De man, die als bokser nooit werd uitgeteld, zal die treffer ongetwij feld verwerken. Wanneer het aan de Nederlandse Boks Bond had gelegen was het afscheid van Bril ongemerkt voorbij gegaan. "Mijn collega scheidsrechters en jury leden hebben het initiatief ge nomen om toch nog iets te doen. Zoiets doet je toch goed." In het wit Wanneer hij maandag de laatste maal, helemaal in het wit gekleed Ik was de eerste arbiter, die dat deed. Nu is het reglementair voorgeschreven.") in de ring stapt, zullen een heleboel herin neringen door die markante kop gaan. Ben Bril heeft de afgelopen weken vele malen voor zijn vitrines met trofeeën gestaan. Bij een van die gelegenheden heeft hij een kleine medaille van de plaats waar die al jaren hing gehaald. Hij toont hem trots. De kleuren van het draag- lintje zijn verschoten, de datum 15-10-1927 is nauwelijks meer te lezen. Ben Bril weet echter nog precies hoe hij er aan gekomen is. "Het was in Amersfoort. Ik bok ste als jongen van vijftien jaar mijn eerste wedstrijd. Ik bokste tegen Bram Beest uit Am- ADVERTENTIE I PA3 n-e,a,en boot, caravan eiu.)t sterdam. Ik woog zeventig pond en hij leek wel twee maal zo groot als ik maar ik won op punten". Hetzelfde boksertje stond nog geen jaar later bij de Olympische Spe len in Amsterdam in de ring. "Ik mocht officieel niet eens deelne men aan de Olympische Spelen omdat ik geen zeventien jaar was. De secretaris van mijn vereniging Olympia uit Amsterdam had mij echter een jaar ouder gemaakt". Bennie Bril bokste twee partijen. "Ik was in de eerste ronde vrij geloot. Ir. de kwartfinales won ik door interventie in de tweede ronde van een Ier, een zekere Mac Donald." Aan de Olympische Spelen van Amsterdam, waar Bep van Kla veren "De grootste bokser, die Nederland ooit gehad heeft.") als enige Nederlander in de geschie denis van de Olympische boks sport een gouden medaille ver overde, heeft Bril geen tastbare herinneringen. "In de halve fi nales verloor ik met miniem ver schil van Bobby Lebanon uit Zuid-Afrika. In tegenstelling tot nu kregen de verliezers van de halve finalen geen bronzen me daille". In dat jaar 1928 behaalde hij ook zijn eerste nationale kam pioenschap. Tot 1940 toen het oorlogsgeweld zijn carrière als bokser afbrak, zouden er nog elf volgen. Zwart Voor Barend Bril, zoals hij officieel bij de burgelijke stand staat inge schreven, waren de oorlogsjaren als Jood nog veel moeilijker dan voor anderen. Het is een periode in zijn leven en dat van zijn vrouw Celia, die alleen bij het aanstip pen ervan grote emoties oproept. Veel wil hij er dan ook niet over kwijt. Beruchte namen als Vught, Westerbork en Bergen-Belsen vallen. Herinneringen aan tientallen omgekomen familiele den ("Wat wij aan familie en vrienden over hebben houden wij bij wijze van spreken met zes handen vast.") komen boven. "Juist in die periode heb ik enorm veel gehad aan de boks sport." Het feit dat zijn vrouw Ameri kaanse papieren had redde de familie Bril in januari 1945 in Bergen-Belsen, dat in het ge sprek alleen maar wordt aange duid met de letters BB (Bril's ei gen initialen) het leven. In de donkere jaren van het con- Ben Bril: 'lk ben er om de bokser te beschermen'. LEIDEN - Bij de boks kampioenschappen van het district Zuid Holland die maandag in Amicitia in Den Haag beginnen, zullen vijf nieuwelingen van de Leidse vereniging DTS in actie ko men. Dat zijn bij de senioren de zwaarwelters Bert van der Heyden en Piet Groenendijk, Dirk Koolmoes in het mid dengewicht en de C-junioren Ron Abspoel (weiter- gewicht) en Mohammed Dahhane (lichtgewicht). De A-klassers komen pas in ja nuari in de ring, wat vooral Leidenaar Chris Lantrok goed uitkomt. De zwaarwel- ter was enige tijd uitge schakeld door handblessure, maar heeft inmiddels de training weer hervat. centratiekamp had Ben Bril zijn vrouw beloofd wanneer dit in ferno werd overleefd, een we reldreis te maken. "Zij wilde zo graag Amerika terug zien." Dat gebeurde in 1964 na de Olympi sche Spelen van Tokio, waar hij als arbiter en jurylid optrad, na dat hij in 1960 internationaal scheidsrechter bij de wereld amateur boksbond (AIBA) was geworden. Dertien jaar daarvoor had hij de draad van het boksen weer opgepakt. Na een cursus bij Barend Bergstroem maakte hij als scheidsrechter en jurylid, de na-oorlogse bloei van het boksen in Nederland mee. "In de eerste jaren na de oorlog had Nederland goede boksers. Ze wa ren bereid keihard te trainen om- ADVERTENTIE Autorijden is 's winters lastiger dan in de rest van het jaar. Vaak kom je zelfs niet eens aan rijden toe, want vooral bij koud en vochtig weer komen nogal eens startproblemen voor. In „Shell helpt',' deel 4 staat daarom wat u moet doen als uw auto niet start of slecht aanslaat. Als u de koplampen aanzet en nog eens start kunt u aan het licht zien waar het probleem zit. Simpel, nietwaar? En die andere tips in 't boekje zijn net zo simpelNog geen boekje omvangen? Vraag er even naar op een Shell verkooppunt. Draait de startmotor de motor niet rond? Zet uw licht aan en start nog eens. Als het licht dan helemaal wegvalt zit waarschijnlijk de accuklem los. Haal die even los, maak de pool schoon en zet hem weer stevig vast. Vaak kunt u dan wel starten. Wat er anders loos is vindt u in „Shell helpt" deel 4. Het afscheid als scheidsrechter be tekent geen vertrek uit de boks sport. "Dat zou het beeindigen van een huwelijk zijn", aldus Ben Bril die actief blijft in de jury en als lid van de classificatie-com missie. die o.a. de aanstelling van scheidsrechters en juryleden re gelt. Eén ding zou Ben Bril nog graag in de derde fase van zijn boksloop- baan doen. Het is het doorgeven van zijn ervaringen aan jonge scheidsrechters en juryleden. Niet alleen nationaal maar ook in ternationaal. VOETBAL - Charles Corver is woensdag na afloop van de door hem geleide ontmoeting tussen Frankrijk en Bulgarije hoogstpersoonlijk gecom plimenteerd door de Uefa-voor- zitter Francchi. De Italiaan die ook voorzitter is van de scheidsrechterscommissie van de Fifa vertelde Corver dat hij zijn ticket voor dc WK in Ar gentinië ruimschoots verdiende. Corver kreeg ook in de Franse pers een uitzonderlijk goede kri tiek. dat door het boksen als prof nog wel wat extra's viel te verdienen. Die prikkel is er nu niet meer. Iedereen heeft het immers beter dan het ooit geweest is." Internationaal heeft Ben Bril als scheidsrechter en jurylid een faam opgebouwd. Hij leidde meer dan veertig Europese- en Wereldkampioenschappen bij de profs maar de mooiste herinne ringen bewaart hij toch aan de Olympische Spelen. Drie heeft hij er meegemaakt: Tokio (1964), Mexico Stad (1968) en Montreal (1976). Ook bij de eerste wereld kampioenschappen voor ama teurs, die in 1974 in Havanna op Cuba werden gehouden, was hij actief. Liefde De amateursport heeft zijn grote liefde. "Ik ben in hart en nieren amateur." Daarom koos hij in 1973 ook definitief voor het alleen maar leiden van amateurs toen de internationale organisaties de scheidsrechters voor de keus amateur- óf profwedstrijden stelden. Ben Bril heeft zich altijd een be schermer van twee boksers in de ring gevoeld. Opmerkingen dat het bij boksen alleen maar de be doeling is elkaar lichamelijk let sel toe te brengen, maken hem inwendig kwaad. "Die mensen begrijpen er niets van. Boksen is de strengst gereglementeerde sport. Als scheidsrechter kun je elk moment ingrijpen." Ingrijpen - ook al leek dat dikwijls voor an deren te vroeg - deed Bril altijd zonder aarzelen. "Je moet waken over de gezondheid van de bok sers. Ik heb mij van reacties uit het publiek nooit iets aangetrok ken. Het is mijn taak om een bok ser te beschermen." Bril blijkt een uitgesproken hekel te hebben aan een knock-out. Zijn vrouw herinnert zich dat hij als bokser na een overwinning door knock-out, ooit naar zijn hoek terug liep en trainer Cos- man toevoegde: "Heb je nu je Heb zakken van het bokstechni- sche peil doet Bril pijn. "Nu ko men jongens in de ring, die nog lang niet rijp zijn voor wed strijden. Er zou een reglement moeten komen dat voorschrijft dat boksers tenminste een half jaar les hebben gehad voor zij echte wedstrijden mogen bok- WASSENAAR - De in de één na laatste ronde gespeelde, dam- wedstrijd WDG-DC "Van Gils" is afgebroken bij de stand 8-10. De afgebroken partij Van Wissen- Van Diggelen wordt remise, zo dat de einduitslag 9-11 zal wor den. DC "Van Gils" is door dit resultaat nagenoeg clubdamkampioen van het Leidse damdistrict, hetgeen de club recht geeft op de promo tiewedstrijden naar de Zuidhol landse Hoofdklasse. De wedstrijd tegen de Wassenaar- VOETBAL - Richard Schemme- kes van de hoofdklasser AFC is door de tuchtcommissie van de KNVB voor een jaar geschorst. In de rust van de wedstrijd AFC - Xerxes deed zich op weg naar de kleedkamer een incident voor. Volgens Schemmekes zou hij door iemand geslagen zijn. Toen hij zich omdraaide en een trappende beweging maakte, raakte hij de trainer van Xerxes, Bep van der Heijden. AFC wacht met het in hoger beroep gaan. ders verliep voor de Alphenaren niet ongelukkig. Zo verzuimde zowel Van Vuren, als Van Wissen de winstvarianten te kiezen tegen resp. Van Egmond en Van Dig gelen. Dat de Alphense dammers uiteindelijk op dit resultaat zijn gekomen hebben ze eerder te dan ken aan vechtlust tomeloze vechtlus dan aan een technisch overwicht. De enige overgebleven concurrent voor DC "Van Gils" is het Kat- wijkse KDC.dat relatief één punt achter staat. Het al in de vijfde ronde gespeelde duel tussen deze twee clubs, dat officieel bij de stand 9-9 afgebroken werdzal op verzoek van de Katwijkers alsnog uitgespeeld worden. Rancuneuze gevoelens zijn waarschijnlijk de oorzaak van het Katwijkse ver zoek. De wedstrijd zal maandag 28 november te Katwijk uitge speeld worden. Stand aan de kop: 1. DC "Van (+1 2 afg.) wordt 8-15; 2.(+ 7-11 1 afg.) wordt 7-12; 3.(+ 8-10 1 afgwordt 8-10; 415. Samen Sterk I en OGB I 7-8. ADVERTENTIE A.s. zaterdag WATERPOLOWEDSTRIJD Aanvang 19.15 uur Zwembad de Zijl Ruzie over (verzonnen?) interview AMSTERDAM Jan Wolkers is nijdig zowel op de uigeverij Meulenhoff als op Elseviers Ma gazine. In het laatste nummer van het weekblad staat een inter- vieuw met de schrijver dat vol gens Wolkers van a tot z is ver zonnen. De schrijver is ook boos op zijn uigever Meulenhoff. „Die heeft zijdelings meegewerkt aan de Elseviers-publikatie en Meulenhoff krijgt nooit meer een manuscript van mij", aldus Wol kers. Ondertussen is ook Meulenhoff boos op Elseviers Magazine. De literaire driehoeksruzie draait om Wolkers' laatste boek „De kus" dat zaterdag ten doop gehouden zou worden in Amsterdam. De schrijver zal niet van de partij zijn. Wolkers: „Elseviers Magazine had me om een intervieuw gevraagd. Dat heb ik geweigerd, omdat ze erg smerig hebben geschreven over de Amsterdamse hoogleraar Anton Constandse. Desondanks heeft Meulenhoff een manuscript van mijn boek aan Elsevier gege ven. Met Meulenhoff heb ik alle contacten verbroken". Directeur Laurens van Krevelen van Meulenhoff: "Ik distantieer me nadrukkelijk van de onbe hoorlijke manier waarop het blad het embargo op het boek heeft geschonden. Bovendien hebben ze een fictief intervieuw afge drukt om deze geforceerde pri meur geloofwaardig te maken". Elseviers Magazine: „We moeten de zaak nog uitzoeken. Schrijver Wim Zaal is in het buitenland en we moeten tot volgende week wachten met commentaar". r Jan wolkers ADVERTENTIE Folkloristisch Danstheater moet blijven DEN HAAG - De raad voor de kunst vindt dat het internationaal folkloristisch Danstheater (IFD) moet blijven. De raad heeft mi nister Van Doorn van CRM ge vraagd geld te geven om het ge zelschap van 20 beroepsdansers uit de impasse te helpen. Vervol gens dient de bewindsman met provinciale en gemeentelijke be stuurders afspraken te maken over de verdere subsidiering. De afdeling danskunst van de raad heeft minister Van Doorn gewe zen op het hoge niveau van het werk van het IFD, op de onver vangbaarheid van het ensemble en op de werkgelegenheid die het biedt. De raad voor de Kunst vreest bo vendien een verdere afbrokke ling in de gehele danssector. Vermoed wordt namelijk dat het IFD niet de enige groep is die het slachtoffer dreigt te worden van de groeiende achterstand. Er be staat voor het IFD een onevenre dige subsidiering: de rijksover heid neemt 70 procent van het exploitatietekort voor zijn reke ning, maar het restant wordt lang niet opgebracht door provincie en gemeente, ook omdat afspra ken tussen de subsidiegevers ontbreken, aldus de Raad voor de Kunst. Uitnodigingvoorde Maak kennis met de nieuwste ontwikkeling op het gebied van geluidsweergave de nieuwe Bose 901 boxen In een grandioze Dia Geluidshow demonstreren wij deze Direct/Reflecting speakers met hun bijzondere Akoestische Meerwaarde. Een must voor elke HiFi-perfektionist 1 —JB0SM=~ in 't hart van de muziek v luisterleven verrijkt en uw HiFi-budget inkrimpt Speciale dia- en geluidshows van de Bose 901 -III en introduktie van de Bose 601 op vrijdag 18/11 en zaterdag 19/11 Leiden: Hoge Woerd 23-29, tel. 071-149241 Lisse:Berkhouttaarittel02521-12T76 Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 108. tel. 01720-94264

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19