J. ZANDBERGEN: „MEERBURG ZAL NIET AFHAKEN Voorzitter haakt ook Ook subtop bij overleg betrokken WK 1978 van KNWU voortijdig af VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 PAGINA 17 !>T> LEIDEN - "Het is niet te hopen dat de mensen denken dat het een spannende wedstrijd wordt, want dan is die er al gauw af, als we met 5-0 voor staan", blikt de 27-jarige Meerburg-linksbuiten Jan Zandbergen wat al te optimis tisch vooruit. Zondag speelt hij met zijn team in de streek- derby én topper van groep B in de afdeling Leiden/Gouda tegen het Leidse ZLC. Een duel, dat nog altijd goed is om zo'n duizend man naar het terrein aan de Hoge Rijndijk te trekken. Theoretisch staan beide ploe gen gelijk. ZLC leidt in groep B met zeventien punten uit negen wedstrijden, terwijl Meerburg er twee minder heeft, maar ook een wedstrijd minder gespeeld heeft. "We hebben dit jaar de goede lijn van het vorig seizoen kunnen vasthouden", verklaart Jan Zandbergen", ondanks het feit dat er een trainerswisse ling heeft plaatsgevonden. Vorig jaar werden we ge traind door Nohlen, maar die moest tijd vrijmaken voor zijn opleiding voor het b- trainersdiploma. Helmut van Veen heeft nu de technische leiding overgenomen. En ik moet zeggen dat het uitste kend gaat". Het afgelopen competitiejaar miste Meerburg net aan het kampioenschap en de promo tie naar de vierde klasse van de KNVB. In de nacompetitie bleek Alphense Boys sterker te zijn. "We hadden toen een te kleine kern", aldus Jan Zandbergen. "Doordat er een aantal wed strijden van ons afgelast wer den moesten we die aan het eind van de competitie alle maal inhalen. We kregen toen te maken met een aantal ge blesseerden en dat wreekte zich in de beslissingswed strijden. Want omdat het tweede al een maand uitge speeld was moesten die ge blesseerden toch spelen, met als gevolg dat we naast de hoofdprijs grepen. Dit jaar zie ik het optimistischer in. We beschikken over een flinke dosis zelfvertrouwen. Naar mijn mening zijn de on derlinge wedstrijden tegen onze concurrenten beslis send. Net zo als het vorig jaar. mm Jan Zandbergen Tegen ZLC, KRV en weer SJZ moeten we de pun ten pakken. Gebeurt dat, dan zijn we er. Want om dat viertal zal het dit jaar gaan, tenzij er al een club voortijdig afhaakt. Maar dat zal Meerburg niet zijn." Dat er in een afdelings-topper nog altijd zo'n duizend tot tweeduizend langs de lijnen staan, verbaast Jan Zandber gen niets. Zeker niet de grote supportersschare bij zijn ei gen club. "We zijn al een oude club, die behoorlijk aan de weg timmert. Qua ambiance hebben we een voorsprong op bijvoorbeeld de Leidse clubs en dat trekt ook natuurlijk. Daarom is het ook begrij pelijk dat we twee maal zo veel toeschouwers trekken in derby's als wanneer de Leidse clubs tegen elkaar spelen". Toen zetten we SJZ op drie En over de wedstrijd tegen ZLC punten. Aan het eind a competitie bleken die drie punten beslissend geweest te zijn. Hetzelfde geldt voor dit Stunt Sanders MANILLA - Louk Sanders heeft de kwartfinales bereikt van het in ternationale tennis toernooi in Manilla. De sensationele over winning van de Nederlandse kampioen op de Amerikaan Tom Gorman heeft in Manilla voor grote opschudding gezorgd. Sanders werd door de 'azen' duidelijk als gemakkelijk te ne men hindernis gezien. Nu Sanders Gorman heeft uitge schakeld jnet de setstanden 6-1, 6-4 ziet men in hem een van de kanshebbers voor de eindzege. Naast Sanders kwam ook de jeugdige Amerikaan Tom Wil kinson in de kwartfinales, door winst op Ross Case (Australië) met 2-6. 7-6, 6-4. zondag: "We gaan op winst spelen. Aan een gelijkspel hebben we niets, dan blijven i nog gelijk staan." AMSTERDAM - Nadat eerder deze week de besturen van Roda JC FC Twente en Sparta hun onge noegen uitspraken over het feit dat ze als potentiële leveranciers van Oranje niet in het wk-overleg werden betrokkenis het geschil gisteren bijgelegd. Op initiatief van PSV-manager Ben van Gelder nodigde het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB alsnog een delegatie van genoemde clubs uitwaardoor gisteren in het Amsterdamse Hil ton hotel door vertegenwoordi gers van FeyenoordAjax, PSV, AZ'67Sparta en FC Twen te van gedachten werd gewisseld. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling jag een aantal zaken, door te praten, kwam slechts één punt aan de ordenamelijk het spon sorcontract met Inter Football De zeven clubs bleken geen prin cipiële bezwa ren tegen IF te heb ben maar kwamen wel met een aantal eisen op de proppen. Na Jaap van Praag maakte FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop zich recentelijk eveneens zorgen over de financiële consequenties van de clubs. Zijn grootste ar gument was dat de clubs gedu rende de als gevolg van de wk, competitieloze periode van in komsten verstoken zouden zijn. De eisen van de clubs, zoals die gisteren werden gesteld, lagen voor het merendeel in de sfeer van nsatierepelingDe KNVB, via HogewoningZwik- stra, Huijbregts, Kernkamp en Hamstra in ruime mate verte genwoordigd, nam de verlangens voor kennisgeving aan. De sle pende procedure wordt voortge zet via een nieuw onderhoud tus sen Kernkamp en de juridische adviseur van IF. meester Jonker. Een aantal andere punten, zoals data voor oefenduels van Oranje, vergoeding per speler aan de club, begeleidingde uitbetaling van zes weken salarisderving (inclusief sociale lasten) komt na de aanstaande zaterdag te hou den algemene vergadering be taald voetbal aan de orde. Evenals een met name door Jaap. van Praag bepleit punt, dat min stens zoveel moeilijkheden zal opleveren als de benoeming van een chef d'èquipe. De ten behoeve van de clubs af te sluiten vliegreis-verzekering maar veel meer nog de transfer waar de-ver zekering is iets waar de hoge he ren zeker niet één, twee, drie uit zijnBelangrijkste oorzaak is de hoogte van de verzekeringspre mies in een als niet veilig bekend staand land als Argentinië. RIJPWETERING - De affaire rond Piet Kleine heeft zijn vechtlust aangevuld met leedvermaak. "Ik moet lachen als ik zie dat zo'n Kleine gewoon maar een selectie-wed strijd mist", zegt de Rijpweteringse schaatser Ton Oudshoorn. "Beter kan niet getypeerd worden hoe het er tegenwoordig aan toegaat met de kernploeg. Daarin wordt maar wat aangerommeld, het is een zootje. En dat zal voorlopig wel zo blijven ook, want wat de bond heeft gedaan kon na tuurlijk niet. Met het rare spel rond het wegwerken van Pfrommer en het aanstellen van Kloosterboer werd ge woon om moeilijkheden gevraagd. Die komen dan ook. De gewest-trainers willen wraak, omdat Kloosterboer als trainingscoördinator is aangesteld zonder het diploma waarvoor zij wel drie jaar lang moesten werken. Piet Kleine is daarvan het eerste slachtoffer geworden." De oud-wereldkampioen werd hebben aangedrongen op zo'n door het bestuur van het gewest besluit, als eerste vijandigheid in Drente niet gekozen voor de de revancheoorlog die zich best ploeg voor de IJsselcup omdat nog eens verder kan uitbreiden, hij, op advies van Kloosterboer, Een ontwikkeling die gunstigs per een selectie-wedstrijd had gene- spectieven opent voor de regio- f'fiT» W*:* i de voorkeur had gege ven aan een trainingsrit van de kernploeg Oudshoorn houdt het erop dat de (Drentse)trainers UTRECHT - De Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie is nog niet uit de bestuursproblemen. Na tijdelijke oplossingen te heb ben gevonden voor het plot selinge vertrek van de officials Van der Molen en Beugels, meende de voorzitter mr. J.P.A. van Ballegoijen de Jong tijdens de algemene vergadering van de wielerbond in Utrecht eveneens voortijdig te moeten aftreden. Nadat de KNWU eerder gezwegen had over het ontstaan van de be stuurscrisis, men respecteerde het besluit van de vertrokken be stuurders die ook geen com mentaar wensten te geven, werd door voorzitter Van Ballegoijen de Jong slechts een klein stukje van de meningsverschillen in de openbaarheid gebracht. Van Ballegoijen de Jong: „Voor mij is het voorzitterschap in discus sie. Ik zal geen enkele vorm ge bruiken voor een machtsstrijd, zoals wordt gesuggereerd. Ik ben voorzitter tegen wil en dank ge worden. Een functie, die ik nim mer heb geambiéerd. Tweemaal ben ik herbenoemd, tweemaal heb ik om jongere kandidaten verzocht. Ze zijn niet gekomen. Voor mij is nu de bel gegaan voor de laatste ronde. Niet als een vlucht uit angst, maar alleen om dat ik geen macht en inspiratie meer heb om mij in een kwalijke eindsprint te mengen". Voor Van Ballegoijen de Jong was die eindsprint al in Venezuela in gezet, toen Eddy Beugels zonder nadere motivering de voorzitter meedeelde, dat hij zou aftreden als Van Ballegoijen als voorzitter zou aanblijven, omdat deze niet goed zou functioneren. De scheidende voorzitter: „Ik had daar direct de consequenties uit moeten trekken. Ik heb dat niet gedaan. Sterker, ik heb in Ven ezuela zelfs Van der Molen als vice-voorzitter gevraagd of hij bereid zou zijn mijn taak zo snel mogelijk over te nemen. Zijn antwoord was resoluut. Hij wen ste nog twee jaar in mijn voetspoor als vice-voorzitter op te treden. Ik was hierdoor niet gevleid. In zijn inleiding, waarin hij direct zijn aftreden aan de orde stelde, zei de 68-jarige Van Ballegoijen de Jong, dat zijn leeftijd een an der bestuursinzicht had meege bracht. Dat hij zelfs beslissingen wilde laten herroepen, omdat hij twijfelde of het probleem wel alle kanten was beschouwd. „Dat heeft de jongere bestuurders wellicht geirriteerd. Ze gaan er van uit snel beslissingen te ne men en dat zal ergernis geven. Of die wel zo groot is geweest, meen ik te moeten betwijfelen". De beslissing van de KNWU-voor- zitter houdt in, dat de bijna 50-ja- rige wielerbond op korte termijn naar nieuwe aanvulling van het hoofdbestuur moet uitkijken. De onlangs tot vice-voorzitter be noemde ir. J.K.Hylkema onder streepte duidelijk, dat zijn opvol ging van Van Ballegoijen de Jong van tijdelijke aard is.'„Er ligt enorm veel werk op ons te wach ten. We moeten met elkaar zo snel mogelijk trachten de KNWU uit de krisis te halen, die ons is aan gepraat. Wij zijn ook niet gebaat bij een commissie van onder zoek, die alsnog inlichtingen wil verschaffen over hetgeen er is gebeurd, zoals uit de vergadering naar voren is gebracht, of het stichten van een comité van wijze mannen dat alsnog tot een lijm poging wil komen. We moeten voorkomen, dat we de schijn ge ven van schuld bekennen wat geen schuld is geweest". nale rijders, vindt Ton Oudshoorn die morgen wél zijn opwachting zal maken op het Deventer ijs. Als lid van de ploeg van Zuid-Holland kan hij tijdens de start van het wedstrijdseizoen in de praktijk de juistheid gaan testen van zijn theorie dat de regio-rijders van de geïnjecteerde controverse kunnen gaan profi teren. "We krijgen nu de kans om de kernploegleden eraf te rijden", is zijn overtuiging "We moeten onze slag nu slaan." Préstatiecurve Vooral van zichzelf heeft hij daarbij hoge verwachtingen. In eerste in stantie vanwege de voordurende progressie in zijn prestatiecurve ("Ik ga nog elk jaar vooruit"), in tweede instantie omdat volgens hem een belangrijk "lek" boven water is gebracht, waardoor hij nu in staat moet zijn de traditio neel vroege topvorm het gehele seizoen door te behouden. Juist dat vormde in het verleden het zwakke punt, waardoor hij de rit naar de top nooit kon vol tooien. Oudshoorn (23): "Tot nu toe startte ik elk seizoen erg goed, maar later zakte ik steeds weg." Zo'n terugval wil ik ditmaal voorkomen". Sleutelwoord in de veranderde be nadering van de "ongrijpbare factoren "vorm en "conditie" is krachttraining. De baanselectie van Zuid-Holland is daarmee in augustus voor het eerst begon- Eerst twee maal en inmiddels een maal per week, bij gewichthef expert Piet van der Kruk in Delft. Oudshoorn: "Bij hem doen we oefeningen die gericht zijn op op explosie. De eerste vruchten hebben die trainingen al afge worpen. Sinds ik begonnen ben met schaatsen heb ik nog nooit zo'n beste seizoen-opening gehad."Tijden van 40.66 op de 500 en 7.35 op de 5000 meter onder strepen de stelling dat Oudshoorn op Nederlands ijs. tot nog toe gode uit de voeten kon en hij had al eerder 2.03 op de 1500 meter staan als beste resultaat. Het verleidt hem tot de uitspraak dat hij een paar leden van de kernploeg "nu toch wel weg moet kunnen rijden." De krachttraining heeft de eerste vruchten al afge- Jan Derksen, Jan Boere en Iep Kramer bijvoorbeeld. De tijd van Derksen is voorbijBoere redt het niet meer op de sprint en Kramer moet ik ook kunnen pakken. Dat moet lukken als de vorm en con ditie nu eens wél aanwezig willen blijven. Niet dat ik op dit moment de kernploeg in zou willen (Ik zou een uitnodiging zo vroeg in het seizoen niet eens accepteren, omdat ik de gewesttraining beter vind, al was het alleen maar om de kortere reizen), maar later zou ik me er wel graag inrijden. Voor de interland tegen Noorwegen bijvoorbeeld. De selectie daar voor begint op drie december bij de strijd om de Brabant-trofee. Het is dus zaak dat de vorm er dan nog is In schuur Om dat zelf zoveel mogelijk in de hand te houden heeft Oudshoorn de schuur achter de woning van zijn ouders in Rijpwetering her schapen in een primitieve trainingsruimte, waarin hij zijn spieren kan stalen. Van zware brokken steen en enig ijzerwerk knutselde hij daartoe een stellage in elkaar voor het versterken van de beenkracht. Een bouwsel naar analogie van de zogenaamde Hercules-meter, waarop hij we kelijks een uur een gewicht van 200 kilo met de voeten heen en weer laat "schommelen". In die schuur imiteert hij verder de schaatsbeweging, waarbij hij hef tig wordt tegengewerkt door een fors stuk elastiek om zijn voet en maakt hij sprongen met afwis selend een zandzak om zijn nek en een stuk ijzer aan zijn been. Slopende arbeid, die hij koppelt aan conditionele ochtendoefe ningen in de duinen trainingen op de Haagse Uithof. In totaal komt hij zo negen maal per week in actie voor zijn hobby, die hem nog maar nauwelijks ruimte laat voor andere bezighe den. Keihard Hij heeft het ervoor over omdat hij beseft dat de weg omhoog keihard is. Omdat hij eerzuchtig is, omdat de verslaving heeft toe geslagen. Voor Oudshoorn is er voorlopig geen weg terug. Wat zes jaar geleden bij toeval begon, neemt hem nu volledig in beslag. Hij blikt terug naar de begintijd - het seizoen 70-71. Dorpsgenoot Jan Boere (vorig seizoen natio naal B-kampioen, nu lid van de kernploeg, maar in de selectie sterk teruggevallen) maakte hem warm voor het schaatsen. Hij haalde de destijds nog uiterst langharige, besnorde en be baarde Oudshoorn over tot het volgen van een droogtraining. "Toevallig onder leiding van Eg- bert van 't Oever". Oudshoorn raakte vrijwel onmid dellijk enthousiast nadat hij zich op glad ijs had begeven. Aanvan kelijk in een vreemde, deinende stijl, waaraan hij de absurde bij naam "Het Turfschip" overhield, maar die is inmiddels ook bijge slepen. En anno 1977 probeert de intussen gladgeschoren, kort geknipte Ripper ("Geen gezicht, een schaatser met snor, baard en lange haren") zich de Noorse ma nier van rijden eigen te maken. Dat alles om juist nu hoger te rei ken dan de vijftiende plek die hij in 1975 op het Nederlands kam pioenschap behaalde. Hardlopen ooit voor gedaan. Om zijn conditie al in de aanloop naar het seizoen op peil te brengen, ging hij hardlopen bij de Ba taven (hij werd tijdens de Leidse kampioenschappen derde op de 400 meter) en leefde hij zich uit op de fiets. Bij elkaar vergden-voorberei- ding, trainingen en wed strijden inmiddels zoveel tijd dat Oudshoorn zelf zegt: "Aan werken kom ik niet meer toe. Dat doe ik alleen nog ter af wisseling van de trainingen, een paar uurtjes per dag". De scheepstimmerman van ori gine vindt hef best "want meer werken kan ik mijn hele leven nog. Dat het me geld kost, doet me weinig. Ik probeer 's zo mers gewoon .zoveel te ver dienen dat ik 's winters rond kan komen. Dat lukt me aar dig, al zou een sponsor van harte welkom zijn". Een eventuele geldschieter heeft hij zijn vooruitgang, zijn fanatisme en zijn verwachtin gen aan te bieden. Hij gaat er zelf op door: "Ik ben helemaal verslaafd aan het schaatsen. Ik wil weten waar mij grenzen liggen. Die worden steeds verlegd. En niet alleen op de vijf kilometer, maar ook op de sprint gaat het tegenwoordig goed. Belangrijk als je inter nationaal mee wilt gaan tellen. En dat wil ik, al is het bepaald niet zo, dat het nu of nooit is. Lukt het niet dan is er niets verloren, maar ik heb ditmaal wel hoge verwachtingen. Ik zie het wel zitten met dat gerommel in die kernploeg. Dat stimuleert mijn vecht lust." PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17