Museum mag van gemeente pand niet gebruiken Organisatie van „Aitiestenspul" is rond Pluim voor sport beleid Tesselaar Overleg over regionale SAD Heeft oomljerk het gevoel eeuwen te laat te zijn geboren? Restauratie Lakenhal voorbereid Universiteit in beroep bij provincie Tehuis voor daklozen heeft haast De oplossing vindt u bij de Boekhandel VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 LEIDEN PAGINA 13 LEIDEN - De Leidse universiteit is bij Gedeputeerde Sta ten in beroep gegaan tegen een besluit van B en W om geen toestemming te verlenen voor het onttrekken van het pand Hooglandsekerkgracht 13 aan de woonbestem ming. De universiteit wil het pand gebruiken voor uit breiding van het nabij liggende Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie, dat met grote ruimtenood te kampen heeft. LEIDEN - De organisatie van "Artiestenspul '77" is rond. Het festijn wordt in drie da gen verdeeld: zaterdag 26, zondag 27 en maandag 28 no vember, en is bedoeld om car navalsvereniging "De Hut spotten" er weer bovenop te helpen. Zoals bekend raakte de vereniging een groot deel van haar carnavalsattribu ten kwijt doordat de spullen, die lagen opgeslagen in het Motorhuis, door de jeugd werden vernield. Zaterdag zal in het teken staan van het aanslingeren van de voetbalwedstrijd tussen Leidse prominenten en arties ten. Zo zal door de Haarlem merstraat een „hutspotten- parade" trekken bestaande uit twee corsowagens waarop "De Bierkouwers" met de twee Pinten, de Old Black Horse Saloon Band en Ben Cramer een plaatsje zullen krijgen. Bij de Hartebrug staat die dag een dixieland orkest op gesteld. Boerenkapel "De Kluutschuppers" zal acte de présence geven evenals een Volendamse dansgroep. In tussen zijn drie muziekver enigingen gevonden die het geheel muzikaal omlijsten. Dat zijn "De Burcht", "Werk- mans Wilskracht" en de Poli- tiekapel, omringd met majo rettes van de groepen "Pauline" en "Actief'. Tot vier uur zullen Sint en Piet zich op de Haarlemmerstraat laten zien. De hele dag zullen leden van "De Hutspotten" kaarten verko pen voor hét evenement, de voetbalwedstrijd, op zondag op het Docos-terrein of (bij slecht weer) in de Groenoordhal. Intussen heb ben de volgende prominenten al toegezegd mee te spelen: Ton Menken (aanvoerder), burgemeester Vis, Peter Paulides, Eimert Teekens, Joop Westbroek, Jan Holvast, André de Jong, Dick Tes- selaar, Joop Riethoven (keeper), Wout Bergers, Harm Meijer, Joop Visser, Theo Nijssen en Ruud Paauw. Voorafgaande aan de promi nenten-wedstrijd zal om één uur de intocht van diverse ra den van elf plaatsvinden. Zo komen 'de Bietenkouwers, de Kaninefaten, de Gespleten Klomp en de Rijnschuimers naar het Docos-terrein, even als de goedheiligman met knecht. Om half twee wordt een dames voetbalwedstrijd gehouden tussen de Leidse pers en de vrouwen van artiesten. Scheidsrechter zal zijn Sint Nicolaas. Muzikale omlijsting is zondag afkomstig van het seniorenkorps van Kunst en Genoegen. Overigens zal de bal waarmee zondag wordt gespeeld per parachutist op het Docos-terrein komen. Na de voetbalwedstrijd vinden er touwtrekwedstrijden tus sen artiesten en publiek plaats. Mocht men uitwijken naar de Groenoordhal dan worden alle evenementen een uur verschoven. Maandag tenslotte is de "Superstar" dag: artiesten zullen dan, we derom op het Docos-terrein, zeven buiten- en drie bin nensporten beoefenen. Tot halverwege dit jaar werd het omstreden pand nog bewoond en B en W menen dat het nog steeds voor bewoning geschikt is. Het college verwijst daarbij naar ar tikel 56 van de Woningwet, dat de mogelijkheid geeft om goede en betaalbare woningen voor het woningbestand te behouden. Op 30 november zal het beroep van de Universiteit door Ged. Staten worden behandeld tijdens een openbare zitting. Inmiddels laten de medewerkers van het museum er geen enkele twijfel over bestaan dat zij het pand Hooglandsekerkgracht 13 hard nodig hebben. Toen het mu seum in 1966 van een gebouw aan het Van uer Werfpark verhuisde naar het voormalige weeshuis aan de Hooglandsekerkgracht, stond al vast dat dit complex te klein zou zijn. De belendende woning nummer 13 zal dat ruimtegebrek volgens mej. drs. E. v.d. Wilk, hoofd van de educatieve dienst van het mu- LEIDEN - Alle partijen in de Leidse gemeenteraad zijn van mening dat niet langer gewacht kan worden met het opzetten van een tehuis voor daklozen. Dat blijkt uit een gisteravond bij de begrotingsbehandeling inge diende motie, die door vertegen woordigers van alle fracties is ondertekend. Mevr. Kramp (CDA) wees er in haar betoog op dat de reden, dat het college vorig jaar niet tot het stichten van een dergelijk cen trum is overgegaan "puur een fi nanciële is" en dat het zeker niet zo is dat "het college de noodzaak van zo'n voorziening niet onder kent". Op vragen in die richting zegde wethouder Oosterman toe voor médio 1978 met voorstellen te zullen komen en een plan op te stellen in overleg met het Leger des Heils en andere betrokken hulpverlenende instanties. „Betrekkelijke van welvaart gaan inzien" OEGSTGEEST - "We moeten de betrekkelijkheid van de macht van de welvaart gaan inzien. Ge bleken is dat in onze jacht op con sumptiegoederen de menselijke maat geheel uit het oog verloren raakt en de mens zelf niet meer goed tot zijn recht komt". Aldus prof. Goudzwaard gister avond in het Gemeentecentrum in Oegstgeest. Hij sprak daar op uitnodiging van de werkgroep Nieuwe Levensstijl en de Raad van Kerken over de oorzaken van de huidige maatschappelijke problemen en mogelijke oplos singen. Zijn betoog kwam er op neer dat het "vooruitgangsgeloof', te weeg gebracht door de indu striële revolutie, aan het afbrok kelen is. Oorzaken hiervan zijn volgens de vooraanstaande CDA-er de problemen die ont staan door het gebrek aan grond stof, het daarmee samen hangende kernenergie-vraagstuk en de problemen van de Derde Wereld. De conclusie van prof. Goudzwaard is dat we vanuit geestelijke wortels moeten stre ven naar vernieuwing, van de samenleving. Er is volgens Goudzwaard schreeuwende be hoefte-juist in onze welvarende samenleving - aan daadwerkelijk zinvolle arbeid. Als praktische mogelijkheden noemde prof. Goudzwaard een deel van de loonstijgingen te reserveren voor herstel van zinvolle menselijke arbeid. seum, weliswaar niet direct weg nemen. "Maar", zegt zij, "er zou den bijvoorbeeld werkruimten in kunnen worden gemaakt voor de conservators van ons museum. En dan zouden we de ruimte die hierdoor vrijkomt, weer kunnen gebruiken als magazijn- of bi bliotheekruimte. Er zit nu iemand te werken in een maga zijn. En dat kan natuurlijk niet." Laboratorium Het museum moet op het ogenblik de nodige laboratoriumruimte ontberen. Aanvankelijk werden er wel enkele vertrekken voor dat doel ingericht (bijv. voorzien van zuurkasten en bijbehorende af zuiginstallaties), maar al spoedig werden ze als laboratorium onge schikt geacht. Het museum heeft nu een laboratorium in het grote complex van de Gorlaeuslabora- toria aan de Wassenaarseweg, waar één analiste werkzaam is. "Maar dat betekent dat de con servator van dat laboratorium telkens naar de Wassenaarseweg moet omdat de analiste het niet altijd alleen afkan. En in de prak tijk is dat een zeer groot bezwaar gebleken", aldus mej. Van der Wilk. Het ontbreken van goede laborato ria betekent voor het museum dat het aankomende museummate riaal ook niet goed bestudeerd en bewerkt kan worden. Zo heeft het museum in Den Haag een magazijn gehuurd, waar allerlei materiaal, afkomstig van borin gen in Nederland, staat opgetast. De museummedewerkers hopen dat die opslag slechts een tijdelijk karakter zal hebben. Het ziet er LEIDEN - Wethouder Tes- niet naar uit dat er spoedig ruimte kan worden ge vonden om de nood te lenigen. Het museum komt volgens mej. Van der Wilk intussen niet toe aan het nodige onderzoek bij ge brek aan laboratoria en evenmin kan het z'n archieffunctie goed vervullen. Een rondgang door het oude museumcomplex leert dat de bibliotheek hele stellingen te kort komt om de wetenschappe lijke lectuur fatsoenlijk op te ber gen. Een wetenschappelijk me dewerker zit, ingeklemd tussen magazijnkasten, zijn werk te doen. Bij verbouwingen en aan passingen (zoals nu bij het inrich ten van nieuwe vitrines) moet men rekening houden met de zwakke vloeren. Bovendien wreekt de ruimtenood zich ook op de museale taak. Mej. Van der Wilk: "Als hoofd van de educatieve dienst zou ik bij voorbeeld een zaal willen hebben waar de wat kleinere kinderen met museum-materiaal kunnen werken, het in hun handen hou den. Ik zou voorzieningen willen hebben voor gehandicapten. Maar dat zit er in dit complex ge woon niet in". selaar kreeg gistermiddag in de Leidse raad brede lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de afgelopen drie jaar achterstanden in sportaccommodaties heeft weggewerkt. Die po sitieve beoordeling kwam niet alleen van de partijen die het huidige college on dersteunen, maar ook van vertegenwoordigers van de oppositie, zoals CDA-er Bosch en VVD-er Elzenga. "Hij heeft het getij wel mee gehad, maar we moeten erkennen dat hij op sportgebied een goed beleid heeft gevoerd en kansen greep waar die aanwezig waren", aldus Bosch. Het wegwerken van die achterstanden heeft er volgens wethouder Tesselaar toe geleid dat voor de veldsporten het ver zadigingspunt is bereikt. "Met een aantaj nieuwe velden in het Vlietpark en wat aanpassingen ADVERTENTIE! zijn Eerder al had zijn partijgenoot Duijvestein geconstateerd dat voor de voetbalvelden in het Morskwartier Il-complex alleen de voetbalverenigingen ZLC en Leiden belangstelling toonden. Als oorzaak voor de geringe be reidheid van verenigingen om vrijwillig te verhuizen noemde hij de goede kantine-accommo daties waarover de meeste ver enigingen op het ogenblik be schikken. Wethouder Tesselaar deelde gis termiddag mee, dat er waar schijnlijk geen extra krediet no dig zal zijn voor de vernieuwing en vergroting van de atletiekac- commodatie in de Leidse Hout. Hij zei te hopen dat een extraatje uit het Fonds Bovenwijkse Voor zieningen ter beschikking zou stellen, zodat tegelijk met de baan ook de kleedaccommodatie kan worden aangepakt. Onduidelijk bleef gisteren welke financiële bijdrage de gemeente nu zal leveren voor de start van de Tour de France. Op vragen van diverse raadsleden hoe de zaak er nu voor staat zei wethouder Tes selaar dat aan de stichting die de start organiseert al meermalem om een definitieve begroting is gevraagd. Zo gauw als we de goede cijfers op tafel hebben zullen we de raad nadere voor stellen doen. Tesselaar zei zich ook te hebben verbaasd over het feit dat de gift van Teekens plotseling een le- LEIDEN - Op initiatief van de mi nister van Onderwijs zal bin nenkort een gesprek plaatsvin den tussen Leiden en de omlig gende'gemeenten om te komen tot één regionale School Advies Dienst. Volgens Tesselaar is Lei den daar een voorstander van, maar wil een aantal regio-ge meenten eerst zelf experimente ren. "We hebben op dit ogenblik een goede samenwerking met Oegstgeest, maar als dat veran dert zitten wij direct met een te kort van anderhalve ton in onze maag", aldus Tesselaar. In antwoorden op vragen van het PvdA-raadslid Groos deelde Tes selaar mee dat geprobeerd wordt de Voorschotense dependance van de Rembrandt-scholen- gemeenschap over te plaatsen naar de leegkomende lokalen van de Christelijke scholengemeen schap Zuid-West. "Voorwaarde", aldus Tesselaar, "is wel dat het rijk medewerking moet verlenen, terwijl er zekerheid moet bestaan dat de nieuwbouw van de Remb randt scholengemeenschap in de Coebel niet opnieuw wordt uit gesteld." Wethouder Tesselaar (Onderwijs) heeft zich gisteren niet willen uitspreken over het aantal basisscholen, dat in de toekomst in de Leidse bin nenstad zal blijven. Uitsluitsel daarover zal een school gebouwennota moeten geven die waarschijnlijk nog eind van dit jaar zal verschijnen. Op die nota wilde Tesselaar niet vooruitlopen en ontraadde een motie van het PPR-D'66-RAADSLID Van nmg bleek te zijn. Dat was ons n Oosten waarin wordt gezegd dat he verleden anders voorgeste d. er tenminste drie schofen ^oeten Hilda Passchier (PSP) liet giste- bly ven Van e]ke ir Argumenten voor de drie scholen vindt Van Oosten, het streven om Van Oosten ZEI bezorgd te zijn over de oplossingen die het col lege kiest voor een teruglopend leerlingental: de schaalvergro ting. Daartegenover stelde Tes selaar dat nog nooit is aange toond dat onderwijskundig ver schillen bestaan tussen een school met 125 en een school met 300 leerlingen. Het PPR—D'66- raadslid hield ook een pleidooi om een van de drie binnenstad- scholen te huisvesten in het pand Rapenburg 48. Volgens Van Oos ten kan in dit gebouw een com plete basisschool en een gym lokaal worden ondergebracht. Verder diende hij nog een motie in om te zoeken naar ruimte voor zogenaamde schoolwerktuinen in de onmiddellijke omgeving van de scholen. heeft voor de Tour-start i Leiden, CDA-er Bosch sprak er zijn bevreemding over uit dat de stichting wanneer er geld over blijft dat wil besteden aan een te huis voor gehandicapten. Hij be nadrukte nog eens dat de ge meente destijds niets meer heeft toegezegd dan een garantie van maximaal een ton op eventueel te lijden verliezen. de woonfunctie van de bin nenstad te versterken en om kin deren een school aan te bieden die binnen loopafstand ligt. "Elk kind moet in zijn eigen buurt op school kunnen gaan", aldus Van Oosten. Waarop wethouder Tes selaar later opmerkte, dat er voor scholen wel kinderen moeten ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlech brein. Winkel waarde 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten zijn Hij heeft zijn huis ingericht met oude meubeltjes en hier en daar wal fraai antiek.The Forsyte Sag; favoriete televisieserie en de minnaressen van Napoleon kent hij als zijn eigen vriendinnen. Het verleden kunt u voor hem weer doen herleven Met een boek. Een historische roman bijvoorbeeld, die doel vergeten in welke eeuw je leeft. Of een geschiedkundig werk dat de werkelijkheid van toen openbaart. Bij de boekhandel vindt u het verleden terug. Naast hel heden. En de toe komst. U vindt er letterlijk alles, waarvoor uw oom (of zwager, vriendinkennis of collega) zich maar interesseert. Er is zoveel.dat u altijd-iets heel per soonlijks kunt vinden. Kortom... CPN over kampjes: 'HUILEN MET DE PET OP' LEIDEN - "Huilen met de pet op" zo typeerde het CPN-raadslid Hoeven gisteravond tijdens de begrotingsbehandling het tot nu toe met de regio-gemeente be reikte resultaat over het opzetten van kleine woonwagenkampjes in de omgeving. "Als ons kamp naar een capaciteit moet van 41 wagens, dan bete kent dat dat er elders nog hon derd plaatsen bij moeten komen. De randgemeenten moeten on der grotere druk komen te staan, om dat aantal te verwezenlijken", zo zei hij. Wethouder Oosterman toonde zich optimistischer en wees erop dat zowel met Leiderdorp, als Oegstgeest en Katwijk en Noordwijk nu al akkoorden zijn bereikt of binnenkort te ver wachten zijn. Voorstel over oprichting crisiscentrum LEIDEN - Wethouder Oosterman zal voor het midden van het vol gendjaar voorstellen doen aan de gemeenteraad voor de oprichting van een crisiscentrum. Dat heeft hij gisteravond bij de begro tingsbehandeling toegezegd aan het PvdA-raadslid Höppener. Het raadslid was van mening dat door zo'n centrum voorkomen kan worden dat in Endegeest mensen worden opgenomen die daar in principe niet thuis horen. EMR dient een versterking te ko men van de psychiatrische hulp buiten de inrichtingen, zo vond het raadslid, die in dat verband ook pleitte voor een uitbreiding van de Sociaal Psychiatrische I dienst met nog één psychiater en één psycholoog. Oosterman wilde de mogelijkheid voor zo'n uitbreiding wel onder zoeken, maar gaf het idee, gezien de beperkte financiële ruimte, volgend jaar nog "weinig kans". LEIDEN - Wethouder Oosterman (Cultuur) heeft tijdens de gister avond gehouden begrotingsbe handeling toegezegd op korte termijn met een voorstel te ko men om een ton beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van een restauratie van het stedelijk museum De Lakenhal. Hij deed deze toezegging naar aanleiding van vragen van zowel de WD, het CDA als de PvdA. Waar hij die ton vandaan haalt bleef gisteravond nog onduidelijk. Op de nu voorgestelde begroting is geen geld voor dit doel uitge trokken, terwijl de wethouder aangaf dat het geld niet geput kan worden uit het „Fonds voor Bo venwijkse Voorzieningen". On danks met name viagen in die richting van het PvdA-raadslid Höppener, achtte de wethouder het „in dit stadium" beter om nog niet aan te geven hoe aan het geld voor de plannen gekomen gaat worden. Höppener diende gisteravond ook een motie in om het tentoon stellingsbudget van De Lakenhal met een bedrag van vijfduizend gulden te verhogen. Dat geld zou volgens hem dan met name ge bruikt moeten worden voor ex posities die buiten de Lakenhal worden gehouden. Wethouder Oosterman toonde zich ook een voorstander van de ge dachte om het in onbruik ge raakte fonds „Remb- randtprijzen" en „aankopen van winnaars" te gebruiken voor een verhoging van de posten voor exposities en aankopen. Hij wees er in dit verband op dat een plaats als Delft voor dit doel vijf keer zoveel geld beschikbaar heeft als Leiden en dat ook in vergelijking met Arnhem en Groningen Lei den in de schaduw staat. De Lakenhal

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13