Angst voor inval Egypte tempert vreugde Israël „Angst voor verrechtsing West-Duitsland overdreven" Weer rellen bij Kaapstad Hongerstakende gevangene in ziekenhuis TRANEN TROEF BIJ BEGROETING SJAH Op het Witte Huis fantastische Dia&Geluirïshow overde nieuwe Bose 901. DE RADIOBEURS 1 'i* WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 LEIDEN - "De angst in het buitenland voor de verrechtsing van West-Duitsland is sterk overdreven. Er is weliswaar alle reden voor oplettendheid, maar het spookbeeld van het kaptialis- tische monster is beslist onjuist. Dat monster wordt nog altijd in bedwang gehouden door de Westduitse democratie." Aldus de Duitser J. Hess, docent contemporaine geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Am sterdam gisteravond tijdens een forumdiscussie in het politiek café Catena in Leiden. Hij discus sieerde daar met de pers-attaché van de Westduitse ambassade, F.M meents, de advocaat van het RAF-lid Knut Folkerts mr. A.W.M. Willems, en het oud- Tweede-Kamerlid voor de PSP, AG. van der Spek, over de vraag of West-Duitsland op weg is een fascistoïde politiestaat te wor den. Volgens Hess is daarop het mo ment zeker geen sprake van en ik zie ook nog geen tekenen die in die richting wijzen." Hij vroeg de aanwezigen wel om solidariteit. Niet met de leden van de Rote Armee Fraktion maar met de democraten in West-Duitsland. "Die verwende weggelopen bur gerjongetjes en burgermeisjes zijn met hun kreten niet de ware verdedigers van de democratie," aldus Hess. Ook van der Spek geloofde niet dat de Bondsrepubliek een fascisti sche of misschien een half-fas- cistische staat is maar hij wees wel op volgens hem uiterst ge vaarlijke tendensen. Hij noemde daarbij onder meer de vrien- schappelijke banden die West- Duitsland onderhoudt met lan den als Rhodesië, Chili en Iran, de arrestatie van de Nederlander Harm Dost en de Berufsverbote. "Maar", aldus Van der Spek, "la ten we niet zwart-wit oftewel anti-Duits denken want ook in Nederland zijn we zeker niet heilig." Willems wees op een bepaalde con- tunulteit in de volgens hem on derdrukkende strafwetgeving in West-Duitsland. Dat komt naar zijn mening door mensen die hun carrière, begonnen onder de Nazi's en nu in veel gevallen de touwtjes in handen hebben. De gewelddadigheden var) de RAF zijn volgens Willems dan ook al leen maar een aanleiding om een verscherpte strafwetgeving te rechtvaardigen. Meents wilde zijn land beslist niet vrijpleiten (hij hekelde onder meer de Kontaksperre-wet al achtte hij die in de gegeven om standigheden wel nuttig), maar wees ook op al het goede wat door de sociaal-liberale regering is be reikt. "waarbij je een foutje door de vingers moet kunnen zien". Hij dacht wat dat eerste betreft aan de Oost-politiek van Willy Brandt, de liberalisering van het strafwet en de goede en snelle reacties op anti-semitische inci denten in het Duitse leger. STUTTGART (DPA) - De 25-ja- rige van terroristische daden verdachte Verena Becker, die in het afgelopen weekeinde een honger- en dorststaking begon, TEL AVIV (SP) - Wie had dat tien dagen geleden nog durven dromen? Een Egyptische president die voor de schijnwerpers van de hele wereld naar Israels hoofdstad Jeruza lem komt - "naar bezet Jeruzalem", zoals de Jordaanse televisie gisteravond meldde - om met een Israëlische regeringsleider over vrede te onderhandelen. Het is diezelfde Egyptische president die, evenals zijn voorganger, jaar in jaar uit - tien jaar lang - betoogde dat „directe onderhandelingen met Israël gelijk staan met capitulatie, zolang Israël niet eerst alle in 1967 veroverde gebieden tot de laatste centimeter heeft ontruimd". Hij gaat nu de hand schudden van een Israëlische premier die in de hele Arabische wereld te boek staat als de meest onverzoenlijke zionist, als de grootste terrorist en als de ergste Arabieren-afslachter. President Carter en zijn vrouw Rosalynn pinken een traan weg, terwijl de Sjah onverstoorbaar verder praat. Voor zover de Israëlische bevol king niet verbijsterd is over deze volstrekt onverwachte ontwik keling, is zij trotser dan ooit op haar premier Menachem Begin. Hij heeft het toch maar even klaargespeeld - zo is de wijd ver breide overtuiging hier - dat de leider van het grootste en mach tigste Arabische land in Jeruza lem komt pleiten voor de vrede, die iedereen hier zo ontzettend graag wil, maar die praktisch niemand' hier zag zitten. De eeuwig ruziënde politici van alle partijen bleef gisteren niets an ders over dan luid en eensgezind de loftrompet steken over het aangekondigde bezoek van pre sident Sadat. Maar de militairen en de inlich tingendienst geloven meer dan ooit dat Sadat wellicht de bril- jantste truc uit zijn toch al rijk voorziene truccendoos heeft ge toverd. Sadats vreaesbereidheid verhult volgens hen slechts de voorbereidingen voor een nieuwe onverwachte aanval op Israël. Ongerustheid De chef-staf van het Israëlische le ger, generaal Motta Goer, ver tolkte deze ongerustheid, toen hij opmerkte dat het Egyptische le ger sinds kort grootscheepse ma noeuvres uitvoert, precies zoals kort voor de oktober-oorlog van 1973. Hij zei dat de Egyptenaren enorme versterkingen hebben aangebracht op de oostelijke kant van het Suez-kanaal. Vol gens zijn mening zal Egypte ui terlijk in 1978 de oorlog met Israël beginnen. Goer, die volgend jaar april met pensioen zou gaan, zal wellicht nu al uit het leger moeten. Met zijn waarschuwingen heeft hij te gen de uitdrukkelijke opdracht van de minister van defensie, Ezer Weizman - althans volgens Weizman - de domper gezet op alle politieke feestvreugde. Pre- Nederland wil 'commissaris VN voor de mensenrechten ^EW YORK (ANP) - Nederland wil dat er een hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens komt. In één van de commissies van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, die nu in New York bijeen is, heeft de Neder landse afgevaardigde een ont werpresolutie ingediend waarin gepleit wordt voor de instelling van een dergelijk hoge commis sariaat. Deze functionaris zal met zijn staf direct onder de secretaris-gene raal moeten vallen en jaarlijks aan de algemene vergadering verslag moeten uitbrengen over de toestand in de wereld met be trekking tot de rechten van de Als het Nederlandse initiatief suc ces heeft, dan zou de secretaris generaal volgend najaar een uit gewerkt plan voor de werkzaam heden van het hoge commissa riaat aan de algemene vergade ring kunnen overleggen. mier Begin, die door iedereen in en buiten Israël beschouwd werd als de meeste starre en dogmati sche politicus, wil het spel van Sadat tot het uiterste meespelen; iets waartoe zijn voorgangers Rabin en Golda Meir volgens ieders mening hier niet in staat waren omdat zij in feite veel min der soepeler politici waren. Reserves Maar de militaire deskundigen hebben gewaarschuwd dat Egypte onlangs reserves heeft opgeroepen. Volgens hun zeggen bevinden zich nu tussen de 15.000 en 20.000 Egyptenaren in de Si- rjai, terwijl de tweede Sinai-over- eenkomst met Israël van sep tember 1975 uitdrukkelijk stipu leerde dat Egypte slechts 8000 man troepen op de oostelijke ka naaloever mocht hebben. Bo vendien zou Egypte op de ooste lijke oever versterkingen hebben aangebracht voor 24 bataljons, in plaats van de overeengekomen acht. Verontrustender voor de Israëli sche militairen is dat Egypte en Soedan tijdens de Arabische mi nistersconferentie in Tunis van deze week vrede hebben gesloten met Libië. Wie de persoonlijke en diepgewortelde gevoelens kent van haat en afkeer die Sadat en Gadaffi tegenover elkaar hebben, weet dat alleen zeer dringende redenen hem moeten hebben bewogen om voorlopig althans de vijandelijkheden te staken. Voor Sadat, die gezworen heeft voor eens en altijd af te rekenen met Gadaffi, kunnen die redenen slechts van militaire aard zijn: Gadaffi beschikt namelijk over een gigantische hoeveelheid ul tra-modern Russiche wapentuig, dat hij graag Sadat ter be schikking wil stellen voor de ko mende oorlog tegen Israël. Vele politici zijn diep in hun hart eveneens zeer bevreesd dat Sadat zijn reis naar Jeruzalem alleen maar zal gebruiken als een alibi om voor de westelijke wereld en de VS in het bijzonder vast te leg gen dat Egypte alles heeft gedaan om tot vrede met Israël te komen. Als Israël niet met de Palestijnse staat genoegen zal nemen - en dat zal het niet - zal Egypte de vol gende oorlog meer dan ooit als een „rechtvaardige oorlog" kun nen verkopen waarna nieuwe pressie mogelijkheden gevonden zouden kunnen worden. Omdat Begin zich eveneens van dit gevaar bewust is, doet hij alles om Sadat te overtroeven in sym bolen van vredesbereidheid. De waarschuwingen van de militai ren worden dan ook voorlopig naar de achtergrond geschoven. ADVERTENTIE Uitnodigingvoorde Maak kennis met de nieuwste ontwikkeling op het gebied van geluidsweergave: de nieuwe Bose 901 boxen In een grandioze Dia Geluidshow demonstreren wij deze Direct/Reflecting speakers met hun bijzondere Akoestische Meerwaarde Een must voor elke HiFi-perfekticnist in't hart van de muziek Ontdek bij ons hoe u uw luisterleven verrijkten u.y HiF--budoet 'nkrimpt Speciale dia- en geluidshows van de Bose 901-111 en introduktie van de Bose 601 op donderdag 17/11 (ook koopavond) vrijdag 18/11 en zaterdag 19/11 Lelden: Hoge Woerd 23-29, tel. 071-149241 Lisse: Berkhoutlaan l tel02521-12176 Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 108. tel. 01720-94264 ■r.'&V :v' S -Vi WASHINGTON (SP) - Raza Pahlevi, Sjah-in-Sjah, heerser van de Pauwen- troon, keizer van Perzië, pinkte met een klein wit zakdoekje gistermorgen gedistingeerd een traan weg. Zijn gade Farah Di- bah en Rosalynn Carter, echtgenote van Amerika's president, hadden ook moeite met de water landers en Jimmy Carter zelf kon tijdens zijn wel komsttoespraak tot de hooggeboren gasten uit Perzië in de rozentuin van het Witte Huis zijn tranen nog amper bedwingen. Een niet meer te beheersen ontroe ring in een ontmoeting van twee zeer machtige staatshoofden, die precies weten hoe hard ze elkaar nodig hebben? Allerminst! Bui ten de hekken achter het Witte Huis gooiden de lichtblauw ge helmde mannen van de Parkpoli- tie de ene traangasgranaat na de andere om de in grimmige agres sie ontaarde demonstratie voor en tegen de Sjah weer in handen te krijgen. En een hek houdt geen traangas tegen, zelfs niet als het zijn weg zoekt naar een presiden tiële rozentuin. Het liep na een rustig begin volko men uit de hand toen de Sjah eenmaal met een helikopter in de tuin van het Witte Huis was ge land. De politie stond tegenover een onstuitbare overmacht toen studenten, die tegen de Perzische heerser kwamen betogen, in stormden op de minderheid van goed in het pak zittende land genoten, die hun aanhankelijk heid aan de Sjah kwamen betui gen. Deze hadden voor de eerste dag van het bezoek en de daaraan onver mijdelijk verbonden demonstra tie de beste kant van de Ellipse, KAAPSTAD (Reuter) - in het Zuidafrikaanse zwarte woongebied Langa, bij Kaapstad, heeft de politie gisteren het vuur geopend op een menigte van ongeveer duizend zwarten die auto's in brand staken. Het gebied is afgegrendeld en er zijn politieversterkingen aangevoerd. Naar verluidt begonnen de moeilijkheden toen functionarissen van het bureau voor Bantoe-zaken probeerden zwarten op te pakken die geen werk en geen vaste woonplaats hadden. Dat veroorzaakte een oploop, die in ongeregeldheden ontaardde. Toen politieauto's het doelwit wer den van stenen gooiende zwarten opende de politie het vuur. Zes zwar ten werden met schotwonden naar een ziekenhuis gebracht. Onder de gewonden wa§ ook een politieman. De EG voelt er niets voor Zuid-Afrika voor een schervengericht te bren gen, zo verklaarde de Belgische ambassadeur bij de Verenigde Naties gisteren in het plenaire debat van de algemene vergadering over de apartheid. Een dergelijk volksgericht zal de noodzakelijke veranderingen niet te weeg brengen. "Integendeel, het brengt de pogingen van die mensen die de apartheid bestrijden of zij nu zwart zijn of blank in gevaar", aldus de Belgische ambassadeur die in de algemene vergadering uitdrukkelijk sprak namens de negen landen van de EG. De Europese gemeenschap blijft van mening dat het niet in het belang is van de Zuidafrikanen noch van de internationale gemeenschap iedere kritische dialoog met de regering in Pretoria af te breken. De Belg hekelde ook de stelling van de Zuidafrikaanse regering dat het land een bastion is van de westerse beschaving. De negen landen van de EG laten zich hierdoor niet van de wijs brengen. De westerse beschaving is in wezen gebaseerd op eerbied voorde rechten van de mens. "Hiervan uitgaande is het duidelijk dat de daden bedreven in naam van de apart heid niets te maken hebben met onze waarden", aldus de Belgische vertegenwoordiger in New York. De Belgische ambassadeur wees er ook op dat de onderdrukking van de oppositie tegen de apartheid, die de Zuidafrikaanse regering nu toepast de woede en de afkeer van de EG heeft opgewekt. De Belgische vertegenwoordiger wees er voor het wereldforum op dat de negen landen van de Europese Gemeenschap de resolutie van de Veilig heidsraad met betrekking tot het wapenembargo onderschrijven. Dat de EG de oprichting van Bantoestans verwerpt en Transkei dan ook niet erkent. het gazon achter het Witte Huis gekregen. Lokten zij de aanval pit door tartend de stokken van hun demonstratieborden - grote por tretten van de heer Pahlevi met "Sjah is het antwoord"- naar de gemaskerde vijand te gooien? Het "ja" of "neen" op deze vraag zal nooit een eerlijk antwoord krijgen. Feit was dat de over machtige menigte van de tegen standers ineens uit de afperking brak die de politie hun had toe gedacht. Er werd teruggegooid, er werd ge slagen, geknuppeld, de politie werd met haar zeer kleine min derheid ook doelwit. Het ant woord van de politie was de "nightstick", die keiharde hou ten knuppel, die talrijke malen aan splinters werd geslagen. En tenslotte traangas. Toen uit eindelijk de slagorders op de oor spronkelijke linies waren terug gebracht waren er minstens zes tig mensen gewond, waaronder zeker twintig politiemannen. Een stuk of twintig 'van de meest heetgebakerde vechters moesten van verder demonstreren afzien en werden afgevoerd naar het politiebureau. Toen het geweld was geluwd zette de Parkpolitie met manschappen te paard de Pennsylvania Avenue voor het Witte Huis af. "Dank U voor Uw zeer warme welkom," zei de Sjah toen het traangas weer was opgetrokken en Jimmy Car ter was uitgesproken. Carter had zijn Perzische bezoekers, die een prachtig tapijt met een ingewe ven portret van George Was hington, Amerika's eerste presi dent, hadden meegebracht, ver welkomd met een veront schuldiging voor de tijdelijke luchtverontreiniging in Was hington. is uit de gevangenis van Stutt- gart-Stammheim naar een ziekenhuis overgebracht. Het Westduitse ministerie van justitie noemde dit noodzake lijk met het oog op de gezond heidstoestand van Verena Be cker. Een gevangenisarts had vorige week al gewaarschuwd dat het gevaar niet denkbeeldig was dat de vrouw een poging tot zelfmoord zou doen. Om die re den werd zij dag en nacht in de gaten gehouden. De gevangene reageerde daarop toen met het weigeren van voedsel en dran ken. Verena Becker moet over twee weken terechtstaan op be schuldiging van een poging tot moord op zes politiemensen en het deelnemen aan een misda dige beweging. Zij werd op 3 mei in Singen samen met Gün- ter Sonnenberg gearresteerd na een vuurgevecht met de politie. Sonnenberg wordt ervan ver dacht de. Westduitse procu reur-generaal Siegfried Buback te hebben vermoord. De rechter van instructie van het Westduitse Kaiserslautern heeft gisteren een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Gert Schneider, een van de twee Westduitse extremisten die op 10 november in Amsterdam werden gearresteerd. De rech ter heeft eveneens de arrestatie gelast van een metgezel van Schneider, de 21-jarige Chris tine Kuby, die in Nederland wordt gezocht na de schietpartij in Amsterdam. Schneider en Kuby worden er van beschuldigd te behoren tot de "antifascistische strijd groep", die verdacht wordt van de aanslag op de rechtbank van Zweibrücken. Ze worden even eens verdacht van contacten met het "commando Siegfried Hausner", dat verantwoordelijk was voor de ontvoering van Hanns-Martin Schleyer. De jacht die gisterochtend in Zuid-Frankrijk werd geopend op wat drie leden van de Rote Armee Fraktion werden ge noemd blijkt het gevolg te zijn van een wraakneming van een teleurgestelde lifter op drie on schuldige Westduitsers. Volgens de politie van Marseille had de lifter een lift gekregen van drie Westduitsers in een witte Mercedes. Nadat hij korte tijd later uit de auto was gezet meldde de lifter bij de politie dat de inzittenden van de auto vermoedelijk de gezochte RAF-leden Willy Peter Stoll, Inge Viett en Jörg Lang waren. Toen de wagen tenslotte werd aangehouden bleek dit niet het geval te zijn. Het aantal passagiers in toe stellen van de Westduitse Luft hansa die uit Parijs vertrekken is gedaald van gemiddeld 110 tot 30, zo hebben functionaris sen van de maatschappij giste ren in de Franse hoofdstad meegedeeld. Deze daling van de bezet tingsgraad wordt toegeschre ven aan het dreigement van medestanders van de RAF dat drie vliegtuigen van de Luft hansa zullen 'worden opgebla zen als vergelding voor de dood van de RAF-leden Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe in de gevangenis van Stammheim bij Stuttgart. De Franse politie heeft gewei gerd Westduitse politiemannen toestemming te geven, te hel pen bij extra veiligheidsmaa tregelen in de Westduitse toe stellen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9