CDA ACHTER VAN AGT Forse geldboetes voor illegale schoenimport Onderzoek naar dood patiënten „Haal parkeer- overtreding uit strafrecht" Tsjechische ambassadeur op het matje „FNV tal bij rechts kabinet niet opzij gaan" Onderhandelingen met YYD goedgekeurd STEX Geref Bond blijft harde lijn afwijzen Proef in Vlaardingen: diagonaal oversteken FLEUR OP WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering is geïrriteerd door de perscampagne die in Tsje- choslowakije wordt gevoerd naar aanleiding van de affaire rond het gezin Bon in Ridderkerk. De op zichzelf onbenullige kwestie wordt daar, zo zegt men, aange grepen om Nederland schending van de mensenrechten in de schoenen te schuiven. De Tsje chische ambassadeur in ons land, de heer Galan, is op het minis terie van Buitenlandse Zaken te verstaan gegeven dat dit niet in overeenstemming is met het streven naar politieke ontspan ning. De opvatting aan Nederlandse kant is dat het om een wat uit de hand gelopen burenrel gaat. De Tsje chen - en dan vooral de officiële krant Rude Pravo - bestempelen de zaak daarentegen als een voorbeeld van "fascistisch" poli- tie-optreden. Zij hebben de zaak zelfs bij het overleg over de uit werking van het Helsinki-ak- koord in Belgrado, waarbij de mensenrechten een grote rol spelen, ter sprake gebracht. Het gaat om de behandeling die twee jongens van 13 en 15 jaar door de Ridderkerkse politie zouden hebben ondergaan. Ze waren aangehouden omdat ze met een luchtbuks uit het raam van hun huis schoten, waarbij twee passerende vrouwen licht werden gewond. Hun vader, de statenloze heer Jan Bon, was met zijn Tsjechische vrouw op vakan tie in Praag toen het gebeurde. De heer Bon werd gewaarschuwd en kwam terug naar huis. Zijn zoons, die vier uur op het poli tiebureau hadden gezeten tot de politie ze aan een tante kon mee geven, stuurde hij terug met de boodschap dat ze een schrif telijke verklaring moesten eisen dat zij niet sexueel waren mis bruikt noch met drugs in aanra king waren gebracht. Hij be schuldigde de politie verder van ontvoering toen deze de jongens - omdat zij niet terug mochten zonder die verklaring - tijdelijk bij een pleeggezin onderge bracht. De Nederlandse regering heeft aan de ambassadeur laten weten ver baasd te zijn door de Tsjechische perscampagne omdat het al eer der precies is uitgelegd hoe de vork in de steel zat. De pers campagne is sindsdien echter krachtig voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - FNV- voorzitter Wim Kok vindt dat de linkse partijen bij een eventuele CDA-VVD-regering de taak hebben om hervor mingsvoorstellen te doen. Zij zouden, als oppositiepartijen initiatief-wetsontwerpen moe ten indienen over onder meer de vermogensaanwasdeling (vad), de grondpolitiek, de on dernemingsraad en het inves teringsbeleid. Volgens Kok zal dan blijken wat voor het CDA het zwaarste weegt: de dan tot stand geko men samenwerking met de WD of de afspraken die in de afgelopen (in-)formatieperiode zijn gemaakt over deze punten met PvdA en D'66. De FN V-voorzitter zei dit giste ren op de laatste dag van het congres van de Voedingsbon den FNV in Amsterdam. Dat congres heeft het beleidsprog ramma „ik en de rest" officieel goedgekeurd. Juist vanwege de programma tische akkoorden die PvdA, D'66 en CDA de afgelopen pe riode al hebben bereikt is het voor Kok nog de vraag of er een kabinet komt, bestaande uit WD en CDA. „Ik moet nog zien of het CDA het kan maken, na deze akkoorden, om nu de VVD de andere wang toe te keren". Met zijn opmerking, dat een partij als de PvdA een rol kan blijven spelen bij de verwezen lijking van doelstellingen van de vakbeweging wilde Kok het congres van de Voedingsbon den FNV voorhouden dat de FNV niet machteloos staat als er een rechtse regering komt. „De werkgevers zullen zich dan wel sterker voelen maar ook de FNV heeft instrumenten", al dus Kok. Hij zei dat veel punten, die men nu wettelijk probeert aan te pakken, ook vertaald kunnen worden in een vakbondsbeleid. Dat geldt bijvoorbeeld niet voor de grondpolitiek („Ik zie niet in hoe we dat kunnen vertalen in een alternatief vakbondsbe leid") maar wel voor de VAD. Tot dusver heeft men die zaak wettelijk proberen aan te pak ken, maar - zo zei Kok - „waarom zouden de FNV-bon- den met hun eigen handen geen aanval doen op de overwinst van bedrijven?" Met andere woorden: de FNV zal dan op dit punt eisen stellen in het overleg met de werkgevers over de ar beidsvoorwaarden. Kok liet er geen twijfel over be staan dat voor de FNV de ëisen op immaterieel gebied even zwaar wegen als de materiële eisen die men voor 1978 heeft gesteld. De FNV zal zich niet la ten „afkopen" door toezeggin gen van de werkgevers op het punt van de koopkracht- handhaving en behoud van de prijscompensatie. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De CDA-fractie staat achter de beslis sing van fractievoorzitter Van Agt om met de VVD in zee te gaan. Nadat maandag alle kansen op een tweede kabinet-Den Uyl verke ken waren verklaarde CDA-aan- voerder Van Agt zich bereid om met de VVD onderhandelingen te beginnen over de vorming van een confessioneel-liberaal kabi net. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer heeft deze stap gisteren na een urenlange vergadering goedgekeurd. Slechts een hand jevol anti-revolutionairen en een enkele KVP'er vonden dat Van Agt een allerlaatste poging had moeten doen om het met PvdA en D'66 eens te worden over de zetelverdeling in het tweede ka binet-Den Uyl. Gistermiddag heeft Van Agt het eerste gesprek met zijn VVD- collega Wiegel gehad. Om twee uur vanmiddag zijn de onder handelingen voortgezet. Het gaat er om welke onderwerpen alle maal in het regeerakkord tussen CDA en WD geregeld moeten worden. Ook de verdeling van de Teleurgesteld ministerposten tussen beide par tijen is ter sprake gekomen. dat waarschijnlijk de laatste hin dernis voor het tweede kabi net-Den Uyl uit de weg had ge ruimd bij de informateur aan te kaarten. Daarom moest Van der Grinten tot de conclusie komen dat zijn 'lijmpoging' definitief mislukt was. De linkervleugel van het CDA, waartoe de ARP'ers Scholten, De Boer, Beumer, Van Houwelingen en Faber behoren, vond Van Agt de minste had moeten zijn en dit voorstel aan de orde had moeten stellen. Maar Van Agt hield in het fractiebe- raad vol dat dat geen zin had. De PvdA zou volgens hem ook nooit afstand hebben gedaan van CRM. Anders had Van Thijn dit voor stel zelf wel ter sprake gebracht meende hij. Neergelegd Teleurgesteld De CDA-linkervleugel was erg teleurgesteld over het definitieve mislukken van de onderhande lingen over de totstandkoming van een tweede kabinet-Den Uyl. In die hoek zag men nog wel wat in het plan om - in plaats van volkshuisvesting - CRM te ruilen m et de PvdA voor verkeer en wa- terstaat. Maar maandag, weigerden zowel PvdA, CDA D'66 om dit voorstel hebben de 'weerspannige' CDA-kamerle- den zich uiteindelijk maar neer gelegd bij de keus voor de VVD. Zij hadden geen grond om zich daartegen te verzetten. Het CDA heeft zich steeds - al voor de ver kiezingen op het standpunt ge steld te willen praten met "elke constructieve democratische partij" over de vorming van een kabinet. ADVERTENTIE I hervormd nederland Koop deze week HN: Sterilisatie nog altijd definitief Blanke ouderlingen doen huis zoeking bij Zuidafrikaan Boesak: schokkend interview Nieuwe levensstijl in nieuwe Film-Providence: zijn hersenschim Hervormd Nederland, houdt de hoop levend Vraag uw tijdschriftenhandelaar keur van de CDA-lin kervleugel voor samenwerking met de PvdA is een grote bedrei ging voor een kabinet van CDA en VVD, dat slechts op een ma gere meerderheid van twee zetels in de Tweede Kamer kan reke nen. Overigens hebben ook kleine partijen als SGP (3 zetels) Sleepdiensten bepleit UTRECHT (SP) - Parkeerover- tredingen moeten uit het strafrechtstelsel worden ge haald. In plaats van de moge lijkheid om dergelijke over tredingen voor de rechter te brengen, zouden sleepdien sten moeten worden inge steld die foutparkeerders wegslepen. Voor dit wegsle pen moeten de automobilis ten méér betalen naarmate ze op belangrijker plaatsen stonden. Dit bepleitte de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie L. Dorst gisteren in Utrecht tijdens de eerste openbare bijeenkomst van de Centrale Politie Verkeers Commissie. De CPVC is een adviesorgaan voor de regering op politie- technisch gebied en wil de samenwerking tussen rijks en gemeentepolitie op verkeers gebied bevorderen. De heer Dorst drong verder aan op een beter openbaar ver voer en meer parkeergarages om uit de parkeerproblemen te komen. Volgens hem moe ten op plaatsen waar niet mag worden geparkeerd, paaltjes of bloembakken het parkeren ook werkelijk onmogelijk maken. Hoofdinspecteur Dorst zei dat parkeerovertredingen mas sale overtredingen en daar door algemeen erkende maatschappelijke ver schijnselen zijn geworden. Ze ontstaan als wettelijke regels bijvoorbeeld niet als zinning en redelijk worden ervaren. Als voorbeeld noemde hij het door het rode licht rijden van mensen die geïrriteerd raken doordat het licht te lang op rood staat. Dat er de laatste tijd op auto snelwegen harder dan hon derd kilometer wordt gere den komt volgens de heer Dorst "omdat niet overtui gend is aangetoond dat snel heidsbeperking invloed heeft op verkeersveiligheid". Op gronden van doelmatigheid is het zaak dat de politie in een zo vroeg mogelijk stadium bij de voorbereiding van nieuwe wettelijke maatregelen wordt betrokken. Dat kan het beoogde effect van de maat regel alleen maar ten goede komen", aldus Dorst. Zijn collega, de Haarlemse poli- tie-commissaris TH. A. J. Blom, constateerde dat de in spraak van de politie bij wetsvoorstellen of bij de aanleg van wegen of kruispunten nog zeer mini maal is. "Veel wegbeheerders (ryk, provincie, gemeente) zien de politie als sluitstuk van de verkeersorde die hun voor ogen staat. „Onvoldoende bestaat nog het inzicht dat juist de wetshand having bepalend is voor het welslagen van de verkeers orde. Het ontbreken van dit inzicht heeft al vele malen tot mislukkingen geleid", aldus commissaris Blom. Als de politie zo vroeg mogelijk bij de plannen wordt betrok ken hoeft de politie voortaan niet meer als laatste red middel te hulp worden ge roepen om de fouten in de praktijk weg te breien zoals nu nog vaak gebeurt, aldus de heer Blom. Terug uit Zuid-Afrika DORDRECHT - Enigszins verbaasd kijkt koningin Juliana omhoog nadat zij door het overhalen van een handel de verlichting i Drechttunnel bij Dordrecht heeft onstoken. Dat gebeurde gisteren. Boerenpartij (1 zetel) steun De eigenlijke openingshandeling van de tunnel, die de 'flessehals' op de A-16 de Zwijndrechtse brug) vervangt, werd overigens verricht vanuit de Dordtse schouwburg Kunstmin. Van daaruit telefoneerde koningin Juliana met een vertegenwoordiger van rijkswaterstaat die vervolgens het sein gaf dat het verkeer van de fonkelnieuwe tunnel gebruik kon gaan maken. Rond twee uur gingen de eerste auto's onder de Oude Maas door. Debij deopening aanwezige demissionaire minister van verkeeren water staat Westerterp deed nog de mededeling dat de Rotterdamse Van Brienenoordbrugook een berucht verkeersknooppunt, zeker niet voor 1982 verbreed zal worden. Van Agt heeft de CDA-lin kervleugel gisteren gewaar schuwd achter zijn rug geen ge sprekken aan te knopen met de PvdA, zolang hij in onderhande ling is met Wiegel van de VVD. DEN HAAG - "De harde lijn in Zuid-Afrika is tot mislukking ge doemd. Daarin zijn we alleen maar bevestigd in onze gesprek ken met blanke en niet-blanke kerken in Zuid-Afrika". Aldus ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk, die gisteren met vier andere bestuursleden van een bezoek van drie weken aan dit land is teruggekeerd. In een persoonlijke reactie zei hij, geen enkele waardering te heb ben gehoord voor de radicale be vrijdingstheorie. De weg van het ROTTERDAM (ANP) - De econo mische politierechter in Rot terdam, mr. A. S. M. Horstink, heeft gisteren een schoenim- WIELRENNEN - René Pijnen heeft gisteren met zijn Westduitse koppelgenoot Günther Haritz de leiding genomen in de zesdaagse van Munster. Het duo heeft een ronde voorsprong genomen op het Westduitse koppel Bugdahl en Hermann. VLAARDINGEN - De gemeente Vlaardingen gaat een proef ne men met diagonale over steekplaatsen. Op de kruising Korte Hoogstraat- Veerplein-Cronjestraat- Gedempte Biersloot zullen de voetgangers dan schuin kunnen oversteken of nog gewoon ge bruik maken van de bestaande zebra's. Met het invoeren van deze maatregel - die op zaterdag 26 november ingaat - is Vlaardin gen de eerste gemeente in Ne derland die de „schuine zebra's" in gebruik neemt. Wethouder voor verkeer Bas Goudriaan (PvdA) is op het ARNHEM (SP) - Bij idee gekomen de mogelijkheid die de wegenverkeerswet biedt over voetgangers diagonaal een kruising te laten oversteken, in de praktijk te brengen. voetgangerslicht diagonaal over steken toegestaan". In feite gaat de gemeente Vlaardin gen met deze maatregel voorbij aan het RW (Reglement Ver keersregels en Verkeerslichten). In dat RW staat - artikel 99, lid 1 - dat voetgangers een rijbaan voor zichtig, zonder nodeloze onder breking en haaks moeten over steken Dit is echter een gedrags regel en in de wegenverkeers- wetgeving wordt bepaald dat aanwijzingen boven gedragsre gels gaan. Verkeersdoden Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 Vanaf 26 november zullen de voetgangerslichten op het kruispunt alle tegelijkertijd op groen springen en de verkeers lichten voor het rijverkeer op rood, zodat alle rijverkeer ge blokkeerd wordt. Onder de ver keerslichten komt een bordje te hangen met de tekst: „Bij groen verkeers ongeval op de noordbaan van de rijksweg 15 bij Kesteren zijn dinsdagavond drie mensen uit Wamel om het leven gekomen. Op nog onverklaarbare wijze kwam een personenauto op de verkeerde rijbaan terecht en bot ste daar op een tegemoetko mende vrachtauto. De drie inzittenden van de eerste personenauto, de 75-jarige heer B. A. Gerritsen, zijn 73-jarige echtgenote en de 70-jarige mev rouw R. N. van Wel, werden op porteur uit Montfoort veroor deeld tot een geldboete van 20.000 gulden wegens het invoe ren van werkschoenen uit Tsje- choslowakije zonder de daarvoor vereiste vergunning van het mi nisterie van economische zaken. De officier van justitie eiste een boete van duizend gulden en een boete van 35.000 gulden (onge veer een gulden per paar schoe nen), om het economische voor deel te ontnemen, dat de firma aan de illegale import had over gehouden. De goedkope Tsjechische werk schoenen werden door de im porteur besteld bij de alleenver tegenwoordiger van dit schoeisel in Amsterdam. Aangezien het ministerie van economische za ken de invoer van Oosteuropees schoeisel aan banden heeft ge legd om de Nederlandse schoe nindustrie te beschermen liet de vertegenwoordiger de schoenen importeren via een firma in Oos tenrijk. Zo moest het lijken alsof het schoeisel in Oostenrijk was gemaakt. De zaak kwam aan het rollen toen het ministerie van economische zaken ontdekte dat de invoer van schoenen uit Oostenrijk in twee jaar was vertienvoudigd, zo bleek tijdens de zitting. De opgaveh die op het ministerie uit Oostenrijk binnenkwamen vertoonden ech ter veel lagere cijfers. Boven het toegestane contingent van 300.000 paar schoenen werd in VOLLEYBAL - De dames van Ja pan hebben gisteravond in Osaka het toernooi om de wereld- volleybalbeker gewonnen. Japan, dat eerder China en Cuba had ver slagen, zegevierde ook met 3-1 over Zuid Korea. 1975 en 1976 nog eens 120.000 paar illegaal ingevoerd waarvan de firma in Montfoort 38.000 paar voor zijn rekening had genomen. Bij de illegale import waren schoe nimporteurs uit heel Nederland betrokken die allen via de verte genwoordiger in Amsterdam hun bestellingen plaatsten. Naast de importeur uit Montfoort, die het leeuwedeel in de zaak had gehad, werden nog eens zeventien im porteurs veroordeeld tot boetes die neerkwamen op vijftig cent per paar schoenen. De vertegen woordiger moet in januari vol gend jaar voorkomen. Mr. Horstink nam het de im porteurs kwalijk dat zij met de illegale invoer de werkgelegen heid in de Nederlandse schoe nindustrie op de tocht hadden gezet. "De Nederlandse markt werd overspoeld met goedkoop schoeisel. Er was geen sprake meer van eerlijke concurrentie", zo motiveerde hij zijn vonnis. ADVERTENTIE Een bloemengroel bij tegenspoed. Fleurop Interflora staat er vooi Koninginnegracht 135, Den Haag. geweld en de boycot worden, volgens hem, vrij algemeen af gewezen, "ook al is men nog zo kritisch tegenover het hele be leid". Van der Graaf noemde de gesprekken met de kerken ui terst nuttig voor een open dialoog, het hoofddoel van deze omstreden reis. Het was ir. Van der Graaf opgeval len, dat het volk als geheel zeer intensief bezig is met de natio nale problematiek, intensiever dan vijfjaar geleden. "Er wordt in brede lagen beseft, dat het pro bleem van de stedelijke Bantoes tan om acute oplossingen vraagt". Uit straatgesprekken in Soweto had hij de conclusie ge trokken, dat men daar blij is dat de rellen en intimidaties voorbij zijn. Het is er nu vrij rustig. Het oordeel over het monddood ma ken van een aantal organisaties ligt, aldus Van der Graaf, ge nuanceerd. De delegatie heeft er in Zuid-Afrika voor gepleit dat de kerken ook de Hervormde Kerk uitnodigen, hoewel een synodale meerder heid van deze kerk voor de "harde lijn" koos. Maar dan moe ten niet alleen zwarte kerken worden bezochto Vrouw voor doden baby in arrest HELDEN (ANP) - Verdacht van moord op haar pasgeboren baby is de 25-jarige barjuffrouw A. K. uit het Noordlimburgse Helden gearresteerd. Zij werkte in de bar "Romantica" in het kerkdorp Be- ringe (gem. Helden). Zij woonde in een caravan bij de bar. Dezer dagen vertrok zij naar Roermond waar zij werd aange houden omdat in Beringe inmid dels een plastic zak was gevon den met het lijkje van een pas geboren baby op de plek waar de caravan van A. K. had gestaan. De vrouw heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, zo deelde de politie gisteren mee. Overdosis medicijnen in ziekenhuis? ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse recherche is bezig met een onderzoek naar de doodsoor zaak van twee mannelijke patiën ten in het nieuwe Sint Fran- ciscusgasthuis in de Maasstad. Uit het onderzoek van de inspec tie volksgezondheid is al geble ken dat de twee de afgelopen twee weken zijn overleden aan een overdosis colchicine, een medicijn dat wordt gebruikt bij de behandeling van patiënten met jicht. Dat onderzoek heeft volgens de Rotterdamse politie voorts uit gewezen dat het medicijn is be reid door de apotheek van het ziekenhuis en dat de twee over- lijdensgevallen door de tweede apotheker van het Sint Fran- ciscusgasthuis zijn gemeld bij de regionaal inspecteur voor de ge neesmiddelen in Zuid-Holland. Het onderzoek van de Rotterdamse recherche, die medische des kundigen heeft ingeschakeld, moet antwoord brengen op de vraag wie verantwoordelijk moet worden gesteld voor de dood van de twee patiënten. De recherche, die van de hoofdof ficier van justitie in Rotterdam opdracht heeft gekregen deze zaak te onderzoeken, verwacht nog enige tijd nodig te hebben om zich een afgerond oordeel te vormen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7