juxiil 'Krampachtig pogen CDA om terrein terug te winnen' r FTVFVF NIET IN GEVAAR PUBLIEK I Aantal raven groeit gestaag in Nederland Plan voor heemtuin lijkt van de baan in Noordwijk WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Menig automobilist die in de afgelopen maanden op de vroege morgen in Noord wijk de bochtige bitumweg naar de Langevelderslag is ingeslagen zal onderweg zijn geschrokken van de erg groot uitgevallen dik- gesnavelde zwarte vogels die voor zijn bumper op doemden. De volière neergezet in een voor publiek niet toeganke lijk dichtbegroeid duinge bied, is zo'n vijf meter hoog en breed en tien meter diep. In de met gaas bespannen vo lière staat een nachthok-op poten. De raven zijn gedoemd in die volière hun leven te slijten. Dat gedwongen samenzijn geeft de grootste garantie op nakomelingen. Liggen twee raven elkaar niet, of blijkt dat er toch twee mannetjes of vrouwtjes bij elkaar zijn ge zet, dan volgt er een part nerruil, net zolang tot het wel "klikt". Aan voedsel geen gebrek. Da gelijks worden ze voorzien van hondebrokjes en dode konijnen. Het ravenproject kan pas als succesvol worden be schouwd als de acht paren voor nakomelingen zorgen en die nakomelingen op hun beurt weer in het wild broedende paren vormen. Van de acht gevormde stel letjes hebben er inmiddels drie jonge raven voortge bracht. De constructie van de volière is zo dat de ouders niet naar buiten kunnen, de jon gen wel. Projectleider Timmermans: "Daardoor ontstaat het pro bleem dat jonge raven nu niet van hun ouders geleerd krijgen hoe ze aan hun voedsel moeten komen. De praktijk wijst echter uit dat ze die techniek voor een goed deel afkijken van eksters en kraaien en deels instinctief te werk gaan. Ze zijn al vrij zelf standig". Het paar dat in Vogelenzang is ondergebracht heeft nog steeds niet voor nakomelin gen gezorgd. Desondanks was er kortgeleden wel "ge zinsuitbreiding". Men liet (per vliegtuig) zes jonge raven uit de DDR overkomen, plaatste die een dag in het "oudelijk" hok en liet ze daarna in de buurt van de vo lière vrij. In de daarop volgende maan den bleven de zes aanvanke lijk in de buurt van de volière rondhangen (daar was ook steeds voldoende voedsel voorhanden) maar ze trekken er vooral de laatste tijd meer er verder op uit. Platgereden De meesten zullen waar schijnlijk flink hebben getoe terd of wat meer gas hebben gegeven, om vervolgens met voldoening te constateren dat de wijdgewiekte vogels snel ruim baan maakten. Anderen, met wat meer vogel kennis, zullen wellicht de neiging hebben gehad de auto pardoes in de berm van de weg neer te zetten en te genie ten van deze onverwachte ontmoeting. Want de vogels die de laatste tijd regelmatig op de Langevelderweg op duiken zijn raven. Lange tijd zijn ze in Nederland niet meer gesignaleerd, maar dankzij een initiatief van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer (RIN), het We- reldnatuurfonds en het mi nisterie van landbouw en vis serij zijn de raven nu goed op weg weer een vast plaatsje tussen de in Nederland voor komende broedvogels te ver- Garant moet daarvoor staan het zogenaamde "ravenproject", dat er inmiddels toe heeft bij gedragen dat Nederland nu weer enkele tientallen raven rijk is. De gier van het noor den, zoals deze glanzend zwarte kraaiachtige vogel ook wel wordt genoemd, is in Ne derland lange tijd uit de roulatie geweest. De raaf is een aaseter en deed zich, toen hij hier nog volop voorkwam, hoofdzakelijk te goed aan allerlei kadavers van r Chef-opzichter Verdonk, verantwoordelijk voor de begeleiding an de raven in Vogelenzang, inspecteert de volière. ren kalf of een door de blik sem getroffen koe in het wei land achter te laten. Toen in Nederland echter wat minder slordig met dood vee werd omgesprongen, (op dat punt werd ook de wet aangepast) was de raaf snel uit ons land vertrokken. In 1928 was er niet één meer over. En dat gold voor bijna heel west- Europa. De in 1954 voor het eerst de kop opstekende konijnenziekte "myxomatose" is uiteindelijk één van de belangrijkste be weegredenen geweest de raaf weer naar Nederlartd te halen. Met het jaarlijks opruimen van de honderden dode ko nijnen zou het kostje van de raaf voor een goed deel ge kocht zijn. Het ravenexperiment draait momenteel nog op volle toe ren. Er zijn destijds zestien exemplaren geïmporteerd vanuit de DDR. Acht echtpa ren, althans dat werd zo aan genomen. Bij raven is erg moeilijk het geslacht te be palen. Zelfs een chromoso- menonderzoek geeft, niet al tijd zekerheid. T.b.v. die acht paren zijn in den lande evenveel geèloten vo lières gebouwd. Eén daarvan staat in Vogelenzang, op het terrein van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf. Vandaar dat ze nu nog regel matig worden gesignaleerd in het gebied tussen Was senaar en Vogelzang. Én, zoals ik in het begin van dit verhaal al schreef, met name doen ze vaak de Langevel derweg aan. Daar vliegen ze steevast elke morgen naar toe om de daar door auto's plat gereden egels en konijnen van het bitum te "bikken". Het ravenproject blijft voor lopig operationeel totdat een onderzoek zal uitwijzen dat het aantal raven in Nederland weer op de oude sterkte terug Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Als het aan B en W van Noordwijk ligt zal op het terrein aan de Prins Hendrikweg geen heemtuin worden aangelegd. Het gemeentebestuur vindt het plan van de vereniging voor natuur- en vogelbescherming te duur en stelt nu de gemeente raad voor in plaats van een heemtuin daar volkstuinen aan te leggen. De vereniging wil het daar niét bij laten zitten. Al in een eer der stadium heeft zij de Noordwijkse raadsleden pro beren te overtuigen van het nut van een heemtuin voor Noordwijk. Ook nu het standpunt van B en W defini tief is bepaald gaat het be stuur, voor de komende raadsvergadering van 22 no vember, de raadsleden "be werken". De strategie is gis teravond op een vergadering nog eens doorgesproken. De heemtuin zoals de vereni ging die in gedachte heeft zou twee ton moeten gaan kosten. Zonder de grond, die eigen dom is van de gemeente Noordwijk. Voor dat geld zou een terrein worden aangelegd dat een weerspiegeling geeft van de in Noordwijk aanwe zige vegatatie. Dus een stukje duin, een stukje polder eet. Noordwijk in zakformaat. Vergeefs Die plannenmakerij heeft een paar jaar in beslag genomen. Vergeefse moeite, lijkt het nu. Voorzitter Baalbergen: „Er is maar één plek in Noordwijk waar een heemtuin thuishoort en dat is aan de Prins Hendrikweg. Daar ligt nog een stukje ongerept Noordwijk. De heemtuin past daar precies in. Ik noem het gebrek aan visie als ons plan niet door mag gaan. We hebben sterk de indruk dat het college ons plan even luchtig heeft doorgenomen. Een goede studie is er niet van gemaakt. Anders zou 'er wel een andere conclusie uit de bus zijn gekomen." "Nu komen er waarschijnlijk volkstuinen. Ik zeg niet dat die niet nodig zijn in Noord wijk, maar laat men daar dan een ander terrein voor zoe ken. Moeten die nu uitgere kend komen op een stukje terrein waar de vereniging al jaren op aast?". Menigeen ziet het met de formatie waarschijnlijk niet meer zitten. De gang van zaken de afgelopen weken was weinig verhef fend en soms zelfs gruwe lijk en meermalen niet erg duidelijk. De meest recente bijdrage aan de ondoorzichtigheid en wanhoop is het afgelopen weekeinde door de heer Van Agt geleverd. Opnieuw kon vrijdag geen akkoord wor den bereikt. Informateur van der Grinten en de onderhandelaars Van Thijn en Terlouw hebben hem tot drie keer toe horen zeg gen dat het CDA geen milimeter ruimte over had en geen stap meer kon verzetten. Ze wisten dat de heer Van Agt in de CDA- fractie eerder die dag zijn positie in het geding bracht tegen het doen van nadere voorstellen door het CDA. Hij dreigde zelfs met af treden. Om die reden was er geen ruimte meer. Maar nauwelijks had de heer Van der Grinten een nieuwe breuk geconstateerd of dezelfde CDA- onderhandelaar liet op een pers conferentie weten dat wat hem betreft Verkeer en Waterstaat te gen CRM geruild had kunnen worden. Het is ongehoord dat dit standpunt niet aan de onderhan delingstafel is uiteengezet. Ook al zou de PvdA die ruil niet hebben aanvaard (en daarover zou in elk geval een indringende discussie gevoerd zijn) dan nog getuigt het van een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel een bepaald voorstel in je zak te houden en het achteraf wel te onthullen. De enige reden kan zijn dat de heer Van Agt zeer veel waarde hecht aan een poging een kabinet met de VVD te vormen. Alom schrijven kranten dat u als kiezer steeds minder in de poli tiek geïnteresseerd raakt. Mis schien is dat zo. Ik zou het me ook kunnen voorstellen. Maar toch wordt het maar net iets te ge makkelijk neergeschreven. Net als politici schrijven en praten journalisten vanuit hun eigen ge voelens en de langdurige infor- Tenzij de Arabische sta- ~0|-m -in-er- -7q. ten dit als Voorwendsel {/f ij P®, 1 j J V willen gebruiken, ver- wacht Israël niet dat de a, c. I -i I B 1 I 1 bomaanvallen van vo- rige week op Zuid-Li- banon de kans verklei nen op hervatting van de vredesconferentie in Genève. In Israël ver moedt men dat de Pa- Amerikaanse doelstelling, hervatting eind dit jaar, niet wordt gehaald. Theater In Israël is men geneigd de re cente uitspraken van presi dent Sadat van Egypte te ne men voor wat ze waard zijn; men ziet zijn aanbieding om naar de Knesset te komen als een stukje theater dat geen ander antwoord verdiende dan Begins even opmer kelijke radioboodschap aan het Egyptische volk. door Eric Silver Sadat, zo gelooft men, meent wat hij zegt als hij procedu rele kwesties kleineert en be zweert dat hij te trappelen staat om naar Genève te gaan. Hij zou niet weer in eenzelfde parket willen raken als in 1971, zijn fameuze „Jaar van de Beslissing", waarin hij niets besliste en niets deed en door zijn Arabische broeders werd uitgelachen. Hij heeft genoeg problemen in eigen land waar de economische si tuatie volgens Israëlische deskundigen sneller ver slechtert dan Cairo toegeeft. Maar procedurele kwesties zijn wel belangrijk voor Is raël, evenals voor Syrië en de Palestijnen. De procedures bepalen immers de verhou ding tussen Israël en de Pa lestijnen (worden die verte genwoordigd en zo ja, hoe?). Ze zijn voorts van invloed op de vrijheid van handelen van de individuele Arabische re geringen. Syrië moet de balans nog op maken. Centraal staat daarbij de vraag hoeveel steun het kan vergaren met een minder inschikkelijke houding. Israel is wel degelijk geïnteres seerd in hervatting van „Ge nève" in de laatste plaats om dat dat de Amerikanen ge lukkig maakt. De regering Begin zal dan echter nog on der zware druk komen te staan om meer concessies vooraf te doen, zoals de aan vaarding van een Palestijnse afvaardiging in Genève -zij t het niet direct van de PLO- en beperkte onderhandelingen. Maar premier Begin vindt kennelijk dat hij al ver genoeg is gegaan. door Hans Kombrink PvdA-Kamerlid matie moet hen wel de keel uit hangen. Maar dat hoeft nog niet te beteke nen dat het onduidelijk is welke strijd is geleverd. Welke belangen in het geding waren en zijn. De vraag welke partij of persoon een bepaald departement bezet, be paalt voor een deel het beleid dat er gevoerd zal gaan worden. Neem Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Voor 25 mei bepleitte het CDA grote be zuinigingen in de subsidiesfeer. Het wonen moest duurder wor den. Dat gevecht is niet definitief beslecht. De bezetting van zo'n ministerie kan ertoe leiden dat er verkeerde dingen gebeuren. Omdat de PvdA weet hoe belang rijk het Volkshuisvestingsbeleid is voor ontzettend veel mensen en omdat de PvdA een goede kandidaat heeft, heeft het dat mi nisterie niet prijs willen geven Zo zijn er meer voorbeelden te Sommigen proberen de PvdA een beeld van starheid op te plakken. Ze is eerder te soepel geweest. Eerst de 8-7-1 prijsgegeven, daarna de 7-7-2. Ontwikkelings samenwerking opgegeven, geen versterking in de sociaal-econo mische sector gekregen. Wat is er met die tien zetels winst ge beurd? Eigenlijk te weinig. En dan nog worden er verdere con cessies van de PvdA geëist. De soepelheid die Van Thijn heeft getoond en waardoor grote moeilijkheden binnen de PvdA ontstonden, is niet beantwoord. Het onderste moest uit de kan. De soepelheid is achteraf dus ten on rechte geweest. Waar onderhan deld wordt gaat het ook om macht. Eenzijdig de PvdA ver wijten aan machtspolitiek te doen gaat niet aan. Het CDA deed niet anders en zelfs in sterkere mate. Het speelde/bovendien op de uitputting. Op basis van de ei gen interne verdeeldheid en per soonlijke belangen. Maar in ge- moede is van de PvdA toch niet te vergen dat ze concessie na con cessie blijft doen. Het feit dat u er wellicht van baalt mag geen aan leiding zijn dat de PvdA een si tuatie laat ontstaan waarin ze niet in voldoende mate een rege ringsbeleid tot stand kan bren gen dat de kiezers kunnen steu nen. Anders vindt de afstraffing, en dan terecht, op termijn plaats: bij de volgende verkiezingen. De gevoelens, die nu aan de orde zijn, moeten worden afgewogen tegen de belangen die irf het be leid de komende jaren op het spel staan. De moeizame onderhan delingen die tot nu toe zijn ge voerd zijn het gevolg van het be staan van twee ongeveer even sterke minderheidsgroepen, waarbij het CDA de afgelopen tien jaar steeds meer invloed heeft verloren. Het probeert krampachtig terrein terug te winnen. Te voorkomen dat het kiezersoordeel in het onderhan delingsresultaat doorwerkt. Daar gaat het om. Het CDA heeft niet willen leren leven met de afge nomen invloed die de kiezers het toekent. Op die frustratie is een akkoord gestrand. lestijnen de strijd door hun raketbeschietin- gen lieten oplaaien om dat ze verontrust zijn over de Arabische toe geeflijkheid tegenover de Amerikaans-Israëli sche plannen. De PLO vreest dat Syrië, nu nog het minst meegaand, zal bui gen voor Egyptische en Saoedische druk om naar Genève te gaan onder slechts licht gewijzigde voorwaarden en de Amerikanen een kans te geven Israël nog wat meer concessies te ontworstelen. Israël kent de Palestijnse mo gelijkheden om roet in het eten te gooien, maar ook de beperkingen daarvan. In mei 1974 overvielen Palestijnen een school in Ma'alot in Gali- lea. Ruim twintig kinderen kwamén erom het leven. Ook toen antwoordde Israel met luchtaanvallen die zowel aan burgers als guerrillastrijders het leven kostten. Het had echter geen invloed op de besprekingen tussen Israël en Syrië over troepenschei-' ding op de Golanhoogte. Al lebei wilden ze doorzetten, dus ze lieten zich niet aflei den. De regering Begin heeft het risico dat zij met de acties „Genève" zou torpederen, nauwelijks serieus genomen toen zij de luchtaanvallen goedkeurde. Het woog zeker niet op tegen de noodzaak tot bescherming van Israëlische burgers en het verlangen om het moreel hoog te houden in het grensgebied. In Jeruza lem is men nu eigenlijk nog verrast door de relatief gema tigde reacties van de Arabi sche staten op de bombarde menten. De Arabieren moeten nog, indi vidueel en gezamenlijk, ant woorden op het werkdocu ment. De meest optimistische verwachting is dat het daarna opnieuw in een gewijzigde vorm aan de Israëliërs moet worden „verkocht". Niemand snelt dan ook al naar Genève om hotelkamers te reserve ren. De Israëliërs hebben zich er al mee verzoend dat de Ook de wraakacties na de gebeurtenissen bij de school in Ma'alot (op de foto worden een aantal gewonden weggedragenleidden met tot heftige reacties uit de Arabische wereld. Voorzitter Baalbergen bij zijn papieren heemtuin-plan: "Gebrek aan visie dat dit niet kan door gaan

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4