Yan Aken ijverig maar beleid is onvoldoende Jnmmimris politie heeft me belogen" Bewoners Yan Huis weg zijn ontevreden Acties winkeliers Morsweg voorkomen Leidse brandweer op stormachtige dagen manusje-van-alles99 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 LEIDEN Hilda Passchier: LEIDEN - PSP-raadslid Hilda Passchier heeft gisteravond bij het begrotingsdebat over openbare orde en veiligheid commissaris van politie verwe ten dat deze haar "belogen" heeft. Het raadslid maakte deze beschuldiging naar aanleiding van de discussie over het fotog raferen van de politie bij de brand in de kraakpanden aan de Morssingel. Hilda Passchier voelde zich - naar ze letterlijk zei - door de com missaris "belogen" omdat deze haar had gezegd dat het fotog raferen van de politie alleen be trekking had op de brand en op de omstanders. Later was het raadslid gebleken dat de politie wel degelijk personen gefotog rafeerd had. Zij eiste daarover opheldering. Burgemeester Vis nam Hilda Pas schier haar uitlating niet in dank af: „Dit is een opmerking die ik niet op prijs stel", zei hij. De burgemeester stelde zich ook zonder meer achter de commis saris: „Ik ben niet bereid te me nen dat de commissaris on waarheid heeft gesproken"! In tweede instnatie bleef het PSP-raadslid bij haar be schuldiging aan het adres van de commissaris: „het is misschien krasse taal, maar ik voel me in derdaad belogen door de com missaris", hield ze vol. De burgemeester gaf in tweede in stantie geen verdere reactie. Hij verwees de zaak naar de raadscommissie politionele aangelegenheden. LEIDEN - Een meerderheid van de gemeenteraad zal door middel van een motie zijn teleurstelling uitspreken over het door het college en in het bijzonder door wethouder Van Aken gevoerde economisch beleid. Zoals het er gis teravond naar uitzag zal deze motie gesteund worden door in ieder geval het CDA, de VVD en ook PPR/D'66. De indiener van de motie, CDA- raadslid Bleijie, verwoordde zijn gevoelens als volgt "De heer Van Aken is een ambitieus man, die zich voor honderd procent heeft gegeven. Aan ijver en inzet geen gebrek, maar de inhoud van zijn beleid is bepaald onvoldoende. Teveel horen wij geluiden uit het bedrijfsleven dat Van Aken wel iswaar een beste gesprekspartner is, met oog voor de problemen, maar als het op daden aankomt, geeft het college niet thuis. Men voelt in het bedrijfsleven al aan dat ze beter met andere wethou ders kunnen proberen zaken te doen". VVD'er Wessels liet soortgelijke geluiden horen: "Ik geloof wel dat Van Aken in het college van B en W voor economische prioritei ten vecht. Maar het is vechten te gen de bierkaai. In voortgezette gesprekken met bedrijven lijkt hij soms maar een beperkt man daat te hebben gekregen van het college en maakt draaien van 180 graden". Bleijie's motie is mede-onderte kend door de VVD en SGP/GPV, maar de kritiek op het econo misch beleid werd eveneens door PPR/D'66 gespuid, terwijl gister avond weer bleek dat ook Van Akens eigen partij, de PvdA, niet tevreden is. Dat er in de gemeen teraadsfractie van deze partij ge sproken is over eisen aan de por tefeuilleverdeling in een volgend college van B en W en daarbij met name economische aangelegen heden en ruimtelijke ordening zijn genoemd, deed Bleijie op merken. "Dat de PvdA ruimtelijke ordening zou willen opeisen, kan ik me voorstellen, maar economische aangelegenheden... ik heb toch het stille vermoeden dat Van Akens vervanger zich al warm loopt". Waarmee hij doelde op het PvdA-raadslid Ranner. Overdreven Van Aken verweet de raadsleden een "overdreven voorstelling van zaken en irreele verwachtingen te hebben" over een gemeentelijk economisch beleid, "waarvoor geen enkele wettelijke grondslag is". Hij wees erop'dat in het ver leden vanuit de gemeente nauw elijks aandacht was voor indu strievestigingen, werkgelegen heid, een selectief vestigingsbe leid enz. "Nu is er in ieder geval overleg met de omringende gemeenten, er zijn goede contacten met het be drijfsleven, de vakbonden, de Kamer van Koophandel en an dere organisaties. Er is een goede informatie-uitwisseling". Het vestigingsbeleid, aldus Van Aken, ressorteerde tot voor kort onder de sector ruimtelijke orde ning en niet in zijn portefeuille. Hij verweet de raadsleden dat ze zich in de commissie ruimtelijke ordening nauwelijks sterk heb ben gemaakt voor een goed ves tigingsbeleid, "hoewel ze volop gelegenheid hebben gehad om daarover te praten". Over de negatieve ontwikkeling van het werkloosheidscijfer in de Leidse regio en de recente moei lijkheden bij diverse bedrijven zei de wethouder "We hebben hier te maken met uitlopers, die overeind zijn gebleven sinds de sanering in de metaal- en textiel sector. De motie van teleurstelling over Van Akens beleid zal later in de week in stemming komen. Hij krijgt nog een tweede gelegen heid om zich te verdedigen. VVD en CDA hebben ook nog met de gedachte gespeeld om, net als verleden jaar tijdens de begro tingsbehandeling, een motie van afkeuring in te dienen. Maar om dat daar geen meerderheid in de raad voor te vinden is - evenals vorig jaar - hebben ze van een dergelijke motie afgezien. Morskwartier Het PPR/D'66-raadslid Van Oosten diende gisteravond wel een motie in over de winkelvoorzieningen in het Morskwartier. De raad moet volgens hem uitspreken dat de vestiging van een miro of weidewinkel in Leiden te allen tijde onaanvaardbaar is. Hij doelt daarmee op een oud verzoek van Albert Heijn om een miro aan de Plesmanlaan te vestigen. Wel moet er volgens Van Oosten naar andere mogelijkheden gezocht worden voor uitbreiding van het winkelareaal in het Morsk wartier. Het PvdA-raadslid Ranner deed gisteravond de suggestie om in Leiden een zg. "sociale markt" periodiek te houden, waar werk lozen de nodige informatie zou den kunnen opdoen. Een aantal instanties zou daarin moeten sa menwerken. Ook bepleitte hij de totstandkoming van een uit zendbureau zonder winstoog merk, die de categorie zg. "min- dergeschikten" aan het werk zou kunnen helpen. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft zich gisteren gewijd aan bespiegelingen waarom de onroerend goed-belasting in Leiden veel minder heeft opge bracht dan volgens de ramin gen. Beijcn (PPR/D'66) zei de indruk te hebben dat er voor de categorie panden die geen woonbestem ming hebben een te lage schatting is gedaan. Hij vroeg het college om meer informatie over de achtergronden van deze zaak en wilde onder meer weten hoe het beleid is met het kwijt schelden van deze belasting. PSP-raadslid mevrouw Passchier had grote moeite met de verho ging van de OG-belasting voor de gebruikers van een woon- pand, gezien de toch al zware be- Gissen waarom OG-belasting achterbleef... lasting van vele huurders. CDA'er Vink veronderstelde dat de achterblijvende opbrengst geweten zou moeten worden aan het slechte economische kli maat van Leiden. "Dit college is volkomen blind voor de noodzaak van goede parkeervoorzieningen en een goede bereikbaarheid. Het ge volg is dat men zich vestigt in de randgemeenten van Leiden, waardoor men daar de vruchten plukt". Wethouder Van Dam wees op het riskante van een raming, zonder dat men over ervaringscijfers beschikt. Nu we in 1977 ervaring hebben opgedaan kunnen we de opbrengst voor 1978 veel beter ramen. Dat betekent dat voor 1979 naar aller waar schijnlijkheid kan worden vol staan met een verhoging die de normale lijn volgt. Overigens zullen de raadsleden uit de gemeentelijke financiële commissie binnen afzienbare tijd gesprekken voeren met de taxateurs van deze nieuwe be lasting om meer achtergronden te vernemen. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust nog enige 'ijd storm. Dat hadden we gis teren, al werd het minder erg dan we vreesden. Toch wer den vanochtend vroeg diverse ruitjes ingezet en hingen di verse antennes bij de daken neer. Maar de ergste storm schade werd in Leiden al thans geleden in de nacht tus sen maandag en dinsdag. TiLssen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens moest de brandweer 21 keer uitrukken en vanaf gisterochtend tot vanochtend maar zes keer. Het gaat dan om van alles en nog wat, het kleinere werk. Omgewaaide bomen, dak pannen, dakgoten, reclame borden, lantaarnpalen, woonboten, nieuwbouw en een enkele keer een auto, bij voorkeur een lelijke eend die van zijn wielen is gewaaid. Voor zulke gevalletjes draait de brandweer haar hand niet om. De bewuste nacht was iedereen die op dat moment dienst had op de weg, vijftien brandweerlieden met vijf of zes wagens. Alleen een officier van dienst en alarmcentralist blijven in het gebouw aan de Langebrug. Als het aantal telefoontjes daar ineens de pan uit rijst, zoals vorig jaar met de november storm, toen in twee uur tijd 113 meldin gen van stormschade werden gedaan, worden ook de men sen die geen dienst hebben uit hun bed gebeld en wordt alles wat des brandweers is inge zet. Dan zijn er acht of negen wa gens op de weg. Behalve de gewone wagens staan de kraanwagen de hoogwerker en een grote en een kleine LEIDEN - Even leek het voorbeeld van de Breestraatwinkeliers na volging te krijgen: winkeliers van de Morsweg wilden via de rechter of de provincie reconstructie van hun weg tegenhouden. Maar vanmorgen, nog net op tijd, von den de partijen elkaar tijdens een gesprek op het stadhuis: ge meente, plannenmakers uit de buurt en winkeliers waren het erover eens dat het voorgestelde stopverbod beter niet ingesteld kon worden. Daarmee is de reconstructie voor de winkeliers een stuk aan vaardbaarder geworden. De ver- keerscommissie hoeft zich ko mende maandag waarschijnlijk al niet meer met de zaak bezig te houden. Een werkgroep uit de buurt had samen met de gemeente het plan voorbereid dat begin October bij iedereen in de bus gleed: ver smalling van de weg, de aanleg van parkeerhavens en instelling van een ptopverbod: "Dat bete kent voor alle middenstanders de doodsteek", oordeelden win- De reconstructie van de Morsweg is al in volle gang. keiiers. Protesten bij de gemeente leerden dat ingrijpende veranderingen in het plan niet meer mogelijk wa ren, hoewel de begeleidende brief anders suggereerde. In spraak is een moeilijk ding. In korte tijd schaarde zich de helft van de buurt zich via een hand tekeningenactie achter de win keliers die zich bedonderd voel den door de eigen buurt-werk- groep en acties bij provincie en rechter voorbereidden. De win keliers wilden geen woord meer wisselen met de werkgroep. "Ze kijken me met de nek aan, alsof ik een boeman ben", klaagde een van de werkgroepleden. Na een kort onderzoek hoe de zaak via de gemeente nou toch gelopen was kwam hij er echter achter dat er inderdaad "foutjes en onduide lijkheden" waren geweest. Het buurtcomité besloot de wijste te zijn en nodigde de winkeliers uit voor een gesprek. Men werd het erover eens dat het stopverbod uit het plan moest. Vanmorgen in het overleg met de gemeente werden de laatste plooien gladgestreken: "Het is heel mooi gelopen", aldus een van de winkeliers. De actieplan nen verdwijnen voorlopig nog in de la. 'Dan moetje er eerst al zien in te klimmen en als je binnen komt is de puinhoop vaak nog gro ter dan buiten, TV's tegen de vlakte, noem maar op', zegt brandmeester Mark Hij zoekt de oorzaak van een deel van de schade overigens in nala tigheid. Nieuw-bouw waarbij de zaken niet stormvast ge maakt zijn, woonboten die het hele jaar geen onderhoud hebben ondergaan. Omgewaaide bomen worden door de brandweer te lijf ge gaan met motorkettingzaag en kraanwagen, dakpannen met panlatten en zeilen. Al leen op honderden vierkante meters losse dakpannen heeft de brandweer geen oplossing. Dan zegt ze: roep morgen Het komt wel eens voor dat iemand die melding heeft ge daan van een platgewaaide antenne, even moet wachten op de brandweer. 'Ze moeten natuurlijk wel beseffen dat op zo'n moment de meest ernstige en gevaarlijke zaken het eerst worden aangepakteen grote boom op het terrein van het ziekenhuis die elk moment door een ruit kan vallen gaat dan even voor een a n tenne die geen gevaar voor derden op levert', aldus brandmeester Mark. rampenwagen ter be schikking. Die rampenwa gens zijn uitgerust met alles wat maar nodig kan zijn, draadplastic om ingewaaide ruiten te vervangen, dek- zijlenpanlattenstaalkabels, piketpalen, grote voorhamers In zo'n nacht gaan er tientallen vierkante meters draadplas tic tegenaan. Dat is plastic met ijzerdraad versterkt. Vaak maken buren melding van een ingewaaide ruit van een woning waarvan de be woners op wintersport zijn of om een andere reden niet thuis. Alcoholisme In het Breehuys aan de Bree- straat 19 in Leiden wordt morgenavond een voorlich tingsbijeenkomst gehouden waarbij het alcoholgebruik en het -misbruik aan de orde zullen komen. Enkele deskun digen en ex-verslaafden zul len naar het Breehuys komen om nadere informatie te ver strekken over de oorzaken, gevolgen en ontwenningsmo gelijkheden van het alcohol gebruik. De bijeenkomst be gint om negen uur 's avonds. Aristoteles In het kader van de Aristoteles- herdenking wordt morgen avond om acht uur in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 in Leiden een lezing verzorgd door de be kende Leuvense hoogleraar prof. dr. G. Verbeke, een van de kenners en vertalers van de vroege Aristotelische geschrif- Met name zal worden ver duidelijkt hoe de primitieve en mytische zielsopvatting van platonische en vroegere herkomst allengs werd uitge daagd door een weten schappelijke visie op de men selijke psyche. Doug Ferguson Op vrijdagavond 18 november, overmorgen dus, treedt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de Engelse formatie "Doug Ferguson Headwaiter,' op. Doug Fer guson formeerde nadat hij als bassist de groep Camel had verlaten een nieuwe groep die voornamelijk symfonische rock-muziek speelt. Naast Doug Ferguson bestaat de groep uit Dave Bidwell (drums), Tony Leach (gitaar), Sev Lewkowick gitaaren James MacMillan Kean (zang). De avond begint om acht uur. Volksmuziek Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden presenteert op zondag 20 november in de ge hoorzaal van het museum de muziekgroep Ates, die Turkse volksmuziek ten gehore zal brengen De groep bestaat uit Mustafa Ates, Cecal Tetik en Canan Kesici. Plaatsen kunnen gere serveerd worden via telefoon nummer 071-132641 maar moeten wel daags voor de voorstelling worden afge haald. De Twee Spiegels In café-sociëteit "De twee spie gels" aan de Nieuwstraat treedt vanavond de Leidse dixielandformatie "De Her rieschoppers" op. Zij spelen vanaf half tien. ,7c Heb m'n zwembad bier voor de deur' ,Geen bungalowpark' Een aantal bewoners ziet c LEIDEN - Hij wijst op een wijdse plas en constateert somber. 't Is hier toch een zootje. Zijn vrouw valt hem bij en schampert": 'k Heb m'n zwembad hier voor de deur." Voor die deur van hun wisselwoning aan de Van Huis- weg etaleert het echtpaar Van Eijgen breeduit zijn verontwaar diging over de woonomgeving. Zij staan daar niet alleen. De on tevredenheid onder de bewoners is groot. De vijftig wisselwoningen aan de Van Huisweg staan op een on verhard terrein. Het complex steekt schril af bij de betere situe ring van de andere wisseiwonin- gen ('t Spoortje, Arubastraat) in de stad. De grote regenval van de laatste tijd heeft het terrein op sommige plaatsen veranderd in een grote modderpoel. Met het ontbreken van groenvoorzienin gen maakt het geheel een troos teloze indruk. Onder de bewoners begint nu duidelijk irritatie te ontstaan over het voortduren van deze situatie. De meeste van hen wonen nu een kleine drie maanden in hun wis selwoning: "Toen ik hier kwam stonden er al plassen, die zijn ook niet meer verdwenen. Als het straks gaat vriezen wordt het hier levensgevaarlijk", klaagt een bewoonster. tegenop dat ze zo nog zeker an derhalf jaar in deze omgeving moeten verblijven. De betrokke nen komen uit de "platte daken" - Dillenburgerstraat en omge ving - in Noord. Hun woningen daar worden afgebroken voor nieuwe. Dit werk moet echter praktisch nog beginnen. De situering van de wisselwonin gen aan de Van Huisweg heeft een praktische achtergrond. Het terrein was voorzien van aanslui ting voor riolering en elektrici teit. De gemeente heeft weinig mogelijkheden om wisselwonin gen te plaatsen. In de binnenstad is nauwelijks plaats, daarbuiten beschikken mogelijke terreinen niet over de noodzakelijke voor zieningen. Bij de gemeente wordt de weinig riante woonomgeving aan de Van Huisweg overigens onderkent Men is echter niet van plan veel voorzieningen aan te brengen. De bewoners aan de Van Huisweg kunnen dit jaar nog wel een be scheiden groenaanplant ver wachten maar verder gaat de ge meente niet. Een ambtenaar bij de gemeente benadrukt dat men de zaak be scheiden moet houden aangezien de wisselwoningen de gemeente al genoeg geld kosten: 't Moet sober blijven. Het gaat slechts om tijdelijke huisvesting en het moet tenslotte geen bungalowpark worden", zegt hij. Toen de bewoners kwamen stonden er al plassen en die zijn niet meer weggeweest. Haar buurvrouw beziet de woon omgeving van achter de ramen. In haar "tuin" staat een droog molen onbereikbaar in het water 't Is wel erg. Ik kan de was hier niet eens ophangen. Als je de deur uitstapt, lig je in de blubber. Daar moet toch iets aan gebeu ren", vindt ze.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3