Ron Greenwood gelooft toch nog in wonder George Geurtsen: ,de klap moest wel komen Frans voetbal zit in de lift Engeland voor hopeloze opgave Los Angelesblijft verdeeld over Spelen Verrassende zege van Louk Sanders Tweekamp tussen Korts j no j en Spasski uitgesteld WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 15 ALPHEN AAN DEN RIJN - Die woensdag in september war hij weer eens voor zijn club bezig. Daar op de Alphense jaarmarkt was hij druk in de weer om loten aan de man te brengen. Dit ten bate van "zijn" AZC, dat de opbrengst van die loterij zo broodnodig zou hebben voor het geldver slindende Europa Cupavon- tuur, waar zijn waterpolo- equipe zich één maand later in zou storten. Het aanstekelijke en thousiasme waarmee hij - als vanzelfsprekend - te werk ging, werd bruusk door een vlammende pijn in de borst afgeremd. De symptomen we zen er direct op, dat het be ruchte welvaartsmonster, de hartinfarct, had toegeslagen. George Geurtsen (41), de man, die AZC vier jaar lang op een dermate intensieve manier had begeleiddat hij niet ka pot leek te kunnen, was ten prooi gevallen aan de ven ijnige klauwen van de verra derlijke sluipmoordenaar. Hij, die zo sterk als een beer scheen, was in één klap tot een zielig hoopje mens gedeva lueerd. De eerste berichten, die vanuit het Alphense Rij- noordziekenhuis doorsij pelden, spraken van een zware hartinfarct. Geurtsen: "De vijfde dag, dat ik daar lag was voor mij de moei lijkste. AZC speelde toen in Breda de finale van het Sport fondsenbekertoernooi. Lag ik daar maar te wachten op de uitslagen. Mooi, dat de dokter en hoofdzuster die mij niet gaven" Desalniettemin vorderde het herstel van Geurtsen gestaag Zozeer zelfs, dat de gezond heidstoestand van de Arn hemmer acht weken na de monsterlijke klap" dermate verbeterd bleek, dat van me dische zijde schuchter toe stemming werd gegeven om het trainerschap te hervatten. Veel rusten Geurtsen: "Kijk, helemaal va lide ben ik natuurlijk nog niet. Ik moet overdag veel rus ten en ik kan niet datgene doen, wat ik voor die har tinfarct wel gewend was te ondernemen. De jongens zul len dat moeten begrijpen. Zij zullen moeten accepteren, dat hun trainer nog gehandicapt is. Er zal daarom meer disci pline moeten worden opge bracht, dan voorheen het ge val was. Ik geloof wel, dat dit zal lukken." Maar ook George Geurtsen zal zich anders dan in voorbije dagen moeten gedragen. Hij, die voorheen soms van woede in het water dreigde te sprin gen, zal zich nu in veel opzich ten drastisch moeten beper ken. De waterpolocoach: "Ik heb een ontzettend emotioneel karak ter. Ik zat mij langs de kant altijd mateloos op te winden. Als er bijvoorbeeld een fout werd gemaakt, gaf ik de ver antwoordelijke vent enorm op zijn lazer. Door die har tinfarct ben ik een hoop din gen gaan relativeren. Nu zeg Ier op bezoek. En hoe be stuurslid Piet v. d. Neut mij heeft opgevangen is ook niet in woorden uit te drukken". In de periode, dat Geurtsen uit geschakeld was, werd Nico van Dam bereid gevonden om de honneurs van de Arn hemmer waar te nemen. Geurtsen: Nico was qua trainer dé aangewezen man om mij te vervangen. Het pro bleem was, dat hij erg druk bezet was. Hij is namelijk bondsbestuurslid en geeft ook verschillende cursussen bij de KNZBGelukkig heeft hij zich toch bereid verklaard om tijd voor AZC te vinden. En ik moet zeggen, dat hij het ge weldig heeft gedaan. Hij heeft echt in de sfeer van mijn trainingswijze gecoacht, on geacht of hij het daar nu wel of niet mee eens was. Klasse van zo'n vent! Ik geloof niet dat ik dat zou kunnen op brengen". Meegevallen Inmiddels is Geurtsen dus weer in zoverre hersteld, dat hij - zij het voorzichtigjes - de touwtjes weer in handen mag nemen. Geurtsen: "Tot nu toe is het allemaal meegevallen. Ik heb me nog niet opgewon den. De cardioloog heeft me trouwens pillen gegeven, die me dat moeten beletten". Peinzend: "Ik heb dan wel toestemming van de dokter gekregen, maar ik ben mis schien ergenstoch te vroeg begonnen. Maar voor deze jongens ben ik bereid om ri sico's te nemen". Geurtsen zal dan ook de reis naar Sicilië meemaken ("de cardioloog heeft mij toestemming gege ven, omdat ik mij thuis maar zou opvreten") en is tevreden met het openingsduel tegen Cannottieri uit Napels. Geurtsen: "Aan de indeling van de poules kan je zien, dat wij als de zwakste ploeg van deze halve finale worden be schouwd. Daar moeten wij gebruik van maken. Een voordeel voor ons is, dat we in de eerste wedstrijd tegen de Italianen moeten. Die dan hoogstwaarschijnlijk nog weinig supporters bij zich zullen hebben, want die ko men in het weekend pas. De wedstrijd tegen Cannottieri is voor ons de sleutelwedstrijd Tegen die ploeg hebben wij een goede kaïis. Vasas Boeda pest en CSKA Moskou zijn na tuurlijk wel bijzonder sterk. Maar ook die ploegen zullen behoorlijk moeten knokken.Ik heb indertijd gezegd: laten we kijken wat het plafond van deze ploeg op nationaal ni veau is. Ik zeg nu hetzelfde waar het de Europa Cup be treft, een toernooi dat hoe dan ook een avontuur is. En dus ook negatief uit kan'pakken. Kijk maar naar ZIAN en De Meeuwen. Die hebben er in destijds een terugslag van ondervonden. Dat zal met ons niet mogen gebeuren, want de competitie blijft voor ons het belangrijkste. We zullen dit seizoen moeten bewijzen, dat de landstitel van vorig seizoen geen toevalstreffer is geweest GERARD VAN PUTTEN Probleem Als directeur van twee sport- fondsenbaden (in zijn woonplaats Arnhem en Apel doorn) zag hij zich voor het probleem geplaatst, dat hij (te)veel zaken in een (te)korte tijd moest en wilde persen. Geurtsen: "We waren in Apel doorn met een verbouwing be zig. Daar waren we elke dag wel tot een uur of zes mee zoet. Dan moest ik om zeven uur in Alphen zijn en onderweg in Gouda Eric Noordegraaf nog ophalen. Moet je nagaan, 125 kilometer in één uur met daarbij nog de wetenschap, dat er onderweg altijd wel fi les waren. Van eten kwam er dan ook weinig terecht. Na afloop van de training nam ik dan maar een hamburger met een klodder rotzooi erop. Daarbij rookte ik dan nog eens tweeënhalf pakje siga retten op een dag op, dronk een stevige borrel en lag elke avond erg laat op mijn bed". George Geurtsen: "ik ben bereid om voor de jongens lichame lijke risico's te nemen". ik, dat een fout ontstaat door ik al datgene heb gedaan, onkunde of gebrek aan con- wat een hartinfarct in de centratie. Ik heb ook ingezienhand kan werken De klap moest gezien het voren staande dus wel komen. Het zou een totale, zij het gedwon gen, ommekeer in de levens stijl van Geurtsen betekenen. Het roken werd eraan gege ven, de borrel eveneens afge zworen, terwijl er nu wel ruimte werd gecreëerd voor een regelmatige - zouteloze - hap. Dankbaar: Een geluk bij een ongeluk was, dat ik elke dag bezoek in het ziekenhuis kreeg. Nu weet ik pas met wat voor een geweldige kerels ik mag werken. Zeker tweemaal per dag kwam er wel een spe- Kevin Keegan (rechts op de archieffoto)de man op wie Ron Greenwood zijn hoop heeft gevestigd. LONDEN - Zelfs in het onwaarschijnlijke geval dat Enge land vanavond op Wembley met 4-0 van Italië wint, dan nog hebben de Azzuri de kans in eigen hand. Via een 5-0 overwinning op het zwakke Luxemburg thuis kan de reis naar Argentinië dan alsnog via een beter doelsaldo wor den verdiend. Maar geen sterveling gelooft dat het wel op de aanval gerichte team van Ron Greenwood die geroutineerde Italiaanse defensie viermaal zal kun nen opensplijten. Het gaat'bij de Engelsen dan ook niet meer om kwalificatie, maar zuiver om de winst. Een zege op Italië zou het verfomfaaide imago van het team een beetje kunnen gladstrijken, aan het eind van een sombere periode die nu exact vier jaar geleden inzette, toen Engeland op Wembley dankzij één Poolse treffer de weg naar de wereldkampioenschappen in West-Duitsland versperd zag. Sedertdien is het bergafwaarts gegaan met de wereldkampioen van 1966. Sir Alf Ramsey moest wijken voor Don Revie, Revie maakte gewillig plaats voor interim-coach Ron Greenwood, die ter verzorging van de wonden slechts pleisters tot zijn beschikking heeft om de patiënt wat verlichting te schenken. Toch schijnt diezelfde Ron Greenwood nog in een wonder te geloven. Waarom stelde hij anders de bonkige Latchford van Everton op, in plaats van het talent Francis van Birmingham City. Latchford kan inderdaad aardig koppen, diagonaal vooral, zoals Geoffrey Hurst dat indertijd bij West Ham United introduceerde in de zestiger jaren. Maar veel meer kan de technisch nauwelijks begaafde Latchford niet. Hij krijgt HSV's Keegan naast zich, met op de vleugels de debutanten Coppell en Barnes. Grappen genoeg, in Londen momenteel. Kopstukken uit het Engelse voetbal gaan niet naar de match. Waarom niet? Nou, ze gaan nooit naar vriendschappelijke wedstrijden. Toch zijn er 90.000 enthousiastelingen die vanavond Wembley propvol zullen bevolken en voor een record-re cette zorgen. En dat terwijl de Engelse dagbladen toch nauwelijks po gingen hebben gedaan het bijwonen van het duel van harte aan te beve len. Integendeel. Het Engelse voetbal-echec zou hand in hand gaan met de terugval van Jiet rijk tot een tweederangs natie. De vorm van de spelers wordt vergeleken met de twijfelachtige be trouwbaarheid van sommige British Leyland-produkten: het basis materiaal is goed, maar de produktiemethode is achterhaald. Daarbij hebben de Engelsen nog een bittere pil te slikken gekregen, de toewijzing van de eindronde van het toernooi om de Europese beker aan Italië. Want hoe graag hadden zij die finale zelf verzorgd, al was het alleen maar omdat de gastheer automatisch wordt toegelaten tot de kwartfinales en Ron Greenwood of diens opvolger dus twee jaar de tijd zou hebben gehad een nieuw team te formeren. PIM STOEL LOS ANGELES - Tom Bradley, de burgemeester van Los Angeles, de stad die momenteel de enige kandidaat is voor de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1984, zal het IOC verzoeken de beslissing over de toewijzing uit te stellen. Dit in geval Bradley er niet in slaagt te voorkomen dat in Los Angeles een referendum zal worden gehouden over de kan didatuur van deze stad aan de westkust van de Verenigde Sta ten. Een woordvoerder van Bradley zei MANILLA - De nationale ten niskampioen Louk Sanders heeft in de eerste ronde van het ten nistoernooi in Manilla de Ameri kaan Jim Delaney in twee sets (6-2 en 7-5) verslagen. Sanders heeft daarmee zijn kandidatuur voor de hoofdprijs van 190.000 gulden gesteld. In Londen was Tom Okker gister avond succesvol. Hij kwalifi ceerde zich voor de tweede ronde van het internationale ten nistoernooi, dat daar momenteel wordt gehouden door de Ameri kaan Erik van Dillen met 6-2 en 6-3 te verslaan. Hetzelfde toernooi heeft Harold Salomon al geld gekost. In zijn partij ging hij zes maal over de schreef. Hij had namelijk drie maal tegen de wedstrijdcommis sarissen staan schelden; een bal de tribune ingeslagen en zijn rac ket weggeworpen. Een en ander kwam hem op een boete van 3780 gulden te staan. In Sydney tenslotte had Betty Stöve geen kind aan haar Ameri kaanse tegenstandster Laura Dupont, die zij met 6-2 en 6-4 van de baan veegde. PARIJS-Piantoni, Fontaine en Kopa: ze zijn nu bijna echt vergeten. Maar het heeft wel ruim 19 jaar moeten duren. Het laatste grote wapenfeit van het Franse voetbal da teert van juni 1958. Stock holm, Ztueden, het beste bin- nentrio van het door Brazilië gewonnen wereld-bekertoer nooi. Zweden tweede, Frank rijk derde, West-Duitsland vierde. En Fontaine, de prijs- schutter van Reims, met 13 doelpunten als meest produk- tieve speler van het toernooi. Nooit heeft Frankrijk meer zo zeer te lijden gehad van de voetbalkoorts. Een keertje, in 1976 toen St. Etienne in de Europacupfinale eervol tegen Bayern München sneuvelde, leek de vlam in de pan te slaan. Maar het was weer snel over. Ook omdat het nationale Franse elftal er niet bij was betrokken. Niettemin lijkt die Europese opmars van St. Etienne een einde te hebben gemaakt aan Frankrijks sombere voetbal- dagen. De Franse nationale haan kraait weer victorie, overwon onder leiding van Michel Hidelgo recentelijke - zij ,het vriendschappelijk - ivereldkampioen West- Duitsland en speelde in tegen stelling tot Nederland alwel in Zuid-Amerika een aantal wedLstrijjden. Dit ondanks het feit dat nu de kwalificatie voor Argentinië nog geen feit is. Mogen we Michel Hidalgo, de jonge Franse bondscoach, echter geloven, dan staat dat vanavond te gebeuren ten koste van Bulgarije. Frankrijk-Buigarije, duel on der Nederlandse leiding van Charles Corver. Een duel waarbij de Franse haan vic torie moet kraaien om Zuid- Amerika te bereiken en de Bulgaren van bondscoach Cristo Mladenov zich via een remise naar Argentinië kun nen manoeuvreren. Een duel, waarvoor 200.000 kaarten aan de man gebracht had kunnen wordenware niet dat het Pare des Princes slechts plaats biedt aan 50.000 men sen. Een duel dat beslist over de nabije toekomst van het o zo rijke Franse be roepsvoetbal. Michel Hidalgo: "We rekenen op veel Bulgaarse midden velders, maar we hebben ver trouwen op de goede afloop. Dit wordt een nationale zaak Frankrijk staat achter ons. Daarom zie ik ons voor het eerst na 20 jaar weer meedoen aan het toernooi om de Coupe Jules Rimet. BELGRADO - Nog voordat de eerste stukken zijn verzet in de schaaktweekamp (finale van het kandidatentoernooi) tussen Vic tor Kortsjnoj en de Rus Boris Spasski, die vandaag in Belgrado zou beginnen, heeft één der pre tendenten voor de wereldtitel reeds om uitstel gevraagd. Kortsjnoj namelijk verzocht de wedstrijdleiders na onderzoeken van behandelende artsen, de eerste confrontatie met Spasski later mogen spelen. Dit in ver band met de handblessure, die hij bij een auto-ongeval heeft opge lopen. Het organisatiecomité stemde daarmee in. Niet minder dan 13.000 r ren gisteren in Belgrado naar de openingsceremonie van de schaaktweekamp, in de Dom Sindikata, gekomen om een glimp op te vangen van beide grootmeesters. Slechts 3.000 on der hen konden het huis van de vakbeweging betreden, de overi gen moesten buiten blijven. Belangrijker dan het feit, dat Spas ski voor de eerste partij de zware stukken lootte, was de instem ming die het organisatiecomité gaf met het verzoek van Kortsjnoj de eerste partij uit te stellen. Daardoor zal de eerste ontmoe ting tussen Kortsjnoj en Spasski niet vandaag, maar maandag 21 november plaatsvinden. De re den van Kortsjnoj's bezoek is blijvende pijn, die hij na zijn auto-ongeluk blijft ondervinden. De stappen van Kortsjnoj worden in de Joegoslavische hoofdstad overigens nauwlettend gadege slagen door de veiligheidspolitie van dat land. Op alle zeven ver diepingen van hotel Metropool, waar Kortsjnoj verblijft, zijn veiligheidsmensen geinstaleerd, terwijl voor het hotel twee poli tiemensen met machinepistolen de wacht houden. dit gisteren in Los Angeles, nadat in de gemeenteraad een voorstel was ingekomen om de kiezer te laten beslissen of Los Angeles de Spelen moet organiseren, en zo ja, of de gemeente dient bij te springen in de financiering van dit evenement. Terwijl Bradley zei dat hij alles in werk zal stellen om een dergelijk referendum te voorkomen, wordt er in Los Angeles rekening mee gehouden dat de gemeenteraad er zich positief over zal uitspre ken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15