Gezond eten mag best lekker zijn Het wordt weer tijd voor bollen PAGINA 14 DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 Vaneen gewone cake een feestelijk stuk gebak makendat kan met behulp van het boekje "Bakken zonder oven". Het vis eten begint er in Neder land weer een beetje in te ko men. Nog goed kan ik mij her inneren dat vroeger vrijdag bij ons thuis de visdag bij uitstek was. Met het vervagen van ker kelijke ge- en verboden ver dween echter ook de vrijdag- visdagtraditie. Aangezien mijn moeder geen liefhebster van vis was, verdween de vis dan ook geheel uit huis. Jammer want zoals ik de grondbeginselen van de kookkunst in mijn moeders keuken opdeed mis ik ieder idee van hoe je vis zou kunnen klaarmaken daar moet echt een kookboek aan te pas komen Het compleet visboek van Erna Horn, aangevuld met recepten van Jean van Helbergen (zeevis) is daarbij een goede hulp. Wat griezelend heb ik de algemene richtlijnen gelezen. Dat levende vis mee naar huis brengen hoeft voor mij niet. Ik ga ook niet bij een boer het erf op om een ka kelverse kip aan te schaffen, maar als je het helemaal echt wilt doen moetje natuurlijk we ten wat je met zo'n spartelend exemplaar moet aanvangen. Het boek begint bij de zoetwa tervissen en geeft recepten voor forel, zalm, karper, zeelt, paling, snoek, snoekbaars, brasem," blei, zeelt en baars. Vissen waarvan een groot deel in .deze streek gevangen kunnen wor den. De recepten zijn natuurlijk niet uitsluitend Hollands maar wat zou er tegen zyn eens Hon gaarse snoek te eten....? De zeevissen onderverdeeld in plat- en rondvissen koeien dan xn de volgende 40 bladzijden aan bod, terwijl een royale plaats is ingeruimd voor de schaal- en schelpdieren. Beslo ten wordt met een serie algeme ne visrecepten, die ze wel "voor zoet- als voor ZQdtwatervis 'of een mengelmoesje daarvan kunnen worden gebruikt. Kort om een boek waaraan de Lef hebbers van vis-eten wel plezier aan zullen beleven. Uitgeverij Luitingh, Laren. Wie zich wel kan vinden in de Duitse eetgewoonten en smaak zal zeker plezier beleven aan de serie Burda culinair, uitgege ven bij Elsevier prijs 14,90. In deze rijk geïllustreerde serie zijn weer 4 boekjes verschenen met 200 recepten voor de koudè keuken, 250 soepen en sausen, en salades, 220 bakrecepten en 22Ö slankrecepten. Vooral het laatste boekje zal veel vrouwen wel aanspreken want er staat een 21-daagse afslankcursus in op basis van 1000-caloriën. En' voor lijners die toch lekker wil len eten zijn er nooit genoeg re cepten Bij Luitingh, Laren is uitgeko men het boekje 'Bakken zonder oven'. Misschien een merk waardige titel maar wie het werkje even inbladert ziet al gauw wat Marja Kruik daarmee heeft bedoeld. Met kant-en klaar gekochte wafels, taartbo dems en b.v. ontbijtkoek is heel wat meer te doen dan opvullen met een blikje vruchtengelei. Met alleen gedroogde vruchten zijn heerlijke koeken te maken, terwijl zelf noga vervaardigen ook al geen heksentoer blijkt te zijn. Wie dan ook nog over een wafelijzer beschikt heeft thuis alle mogelijkheden om een banketbakker naar de kroon te steken.... Spaghetti en macaroni zijn op de Nederlandse tafel tegen woordig even gewoon als het portie nasi of bami. Met spag hetti is eindeloos te variëren. Saraccio en Luisella Marretta stelden daarom een compleet spaghettiboek samen Het gaat niet alleen over koken. Ze be- Winter staat over niet al te lange tijd voor de deur, en dat stemt weini gen vrolijk. Laten we daarom liever nu vast aan de komende lente gaan denken. Dan wordt het gras weer groen en botten de bo men opnieuw uit. Als u tegen die tijd tussen dat nieuwe groen ook w at kleur wilt zien, dan bent u nu aan bloembollen toe. In de tuin of in bloembakken op het balkon. Er zijn bollensoorten dieal in febru ari bloeien. Ook zijn er soorten, die met hun natuurlijke eigen schappen helemaal thuis zijn in en rondom struiken, in bedden en borders, langs paden tussen muren, in rotstuineji of hier en daar zomaar tussen het gras. Kortom, veel verschillen, en mo gelijkheden. Lukraak of bij elkaar Vooijaarsbollen kunnen in groep jes van tien of meer van dezelfde soort gezet worden, maar lekker lukraak in de grond staat wel wat spontaner. De volgorde van de bollen-bloeitijd verschilt normaal niet of nauwe lijks. Maar de natuur is wel een beetje wispelturig. Zo hoort het te gaan. Hoe hoort het te gaan? In februari de sneeuwklokjes en de winter- akonieten, snel gevolgd door be paalde crocussen en de eerste dwergirissen. Tegen maart staan de vroege narcissen te pronken samen met de lenteklokjes, blauwe druifjes, nog meer cro cussen. Scilla's en nog zoveel moois als cpiono- doxah (sneeuwroerrt), anemonen en botanische tulpen. In april vaak een weelde aan vroege tulpen, nog meer narcissen, geurende hyacinten zoals Anna Marie. Lady Derby, l'lnnocence, Delfts Blauw en Pink Pearl. Ver der een heel scala van anemonen en kievitseitjes en hondstanden Wij Nederlanders maken ons de laatste jaren duidelijk zorgen om de samenstelling van onze dagelijkse maaltijden. We zijn bang om te dik te worden. Het kost je jaren van je leven, zeggen de deskundigen. We tellen daarom de caloriëen en vita mines, snijden ieder vetrandje van het vlees en worden er toch niet ge zonder door. 'Als we de raadgevingen van al die deskundigen op een rijtje zouden zetten dan kom je tot de ontdek king dat je hooguit nog een wortel tje mag eten. En, dan moetje, als je het helemaal verantwoord wilt doen, eerst ook nog het merg uit het worteltje halen.... Al die adviezen, al dat gereken met calorieëntabellen helpen ons ech ter niet veel verder. We worden er nooit gezonder door. Wel laten we ons brok levensplezier dat eten ook kan zijn afnemen. Er moeten dieetmargarines op tafel komen omdat we moeten oppassen voor een te hoog cholesterolgehalte in ons bloed. We moeten meer rauwkost, vooral verse groenten, minder eieren, weinig suiker en bijvoorkeur bruin brood. We zijn o zo gemakkelijk bang te maken als er maar gedreigd wordt, gechan teerd zou je bijna zeggen met onze gezondheid. Wanneer we via de beeldbuis ver manend worden toegesproken dat we ons meer moeten bewegen en ook nog dat bepaalde merkdieet- margarine op ons brood moeten smeren, dan geloven we dat. We zijn dan ineens vergeten dat diezelfde fabrikant een uur eerder (toen de kleine kinderen nog niet naar bed waren) op datzelfde beeldscherm de moeders van Nederland er toe probeert aan te zetten om iedere woensdag patat voor het jonge volkje te bakken. En wanneer we die spot niet zagen dan wandelde er wel een eigenwijs jongetje over de buis met een volle pot erg vette pindakaas. 'Snoep verstandig, eet een appel' Jarenlang heeft men die kreet dank zij subsidies van de overheid er bij De handelaar kent die laatste als Ervthronium dens canis. Gewoon en exotisch Mei is de maand van de later bloei ende, zowel exotische als een voudige tulpen, de laatste narcis sen van het seizoen, scilla's cam- panulata (een klein soort hyacint) en de sieruien of ook wel alliums. ons ingepompt. En net als iedereen het er over eens is dat de Neder lander toch beetje voor beetje wat verstandiger snoept, staat er een geleerde heer op die dan even kort maar krachtig zegt dat het achteraf toch niet zo verstandig is om zoveel appels te 'snoepen'. Ja, daar sta je dan. Wat moet je nu, wie moet je nou nog geloven? Van vis weet je dat er kwik in zit, varkensvlees is ook niet alles en bovendien is het erg vet om dan nog maar niet te pra ten over bespoten groenten en fruit.... Wat maken wij ons toch druk om niets. Om niets? Jazeker, om niets want het recept voor gezond eten bestaat niet. Aan alles mankeert wel iets. Wij die leven in een land waar we alles kunnen kopen op het gebied van de voeding. Wij hebben het ons zo moeilijk gemaakt! We zitten met angst en beven achter ons bordje en zweren bij de malste diëten Wij hebben ons in onze welvaart laten volstoppen met. allerlei 'lekkere' zaken. En waar eenmaal een zak pa tat, een paar kroketten of frikadel len uit de automaat zitten daar is geen plaats meer voor verstandig bereide maaltijden.Want met alle adviezen van deskundigen komen we niet ver als we die vette hap uit Als het weer een beetje meezit en u hebt wat geluk, dan heeft de na tuur ook nog een pahr bijzondere bollen in petto, zoals Camassia die nauw verwant is aan de hyacint en de Sparaxis. Goede kombinatie Enkele goede kombinaties voor de april-tuin zijn: vuurrode Fos- de frituurpan blijven eten. (In dit verband was het merkwaardig toen een consumentenbond protes teerde tegen de hoge prijzen voor een zakje patat -een echte con sumentenbond die ook voor onze gezondheid zou opnemen had de patatbakker moeten toeroepen de prijzen te verhogen zodat zij zich uit de markt zouden prijzen.)- Er is gelukkig maar één manier om plezierig te leven en toch niet te dik te worden, en dat is: alles eten en drinken wat lekker is, maar alles met mate. Het is een belachelijke zaak om uit sluitend mager vlees te eten terwijl vlees met een randje vet vaak veel smakelijker is. Geef er dan maar wat minder vette jus bij.Maak niet van alle bak- of braadboter een jus. Giet gerust wat van dat vet uit de pan en maak de jus met minder vet. Om de smaak behoeft u het vet er niet in te laten want de smaak zit aangekoekt aan de bodem van de pan en die dient u met water (of wijn) los te roeren. Verstandig Wie verstandig wil eten die eet bij voorkeur geen gerechten die uit de frituurpan komen. Die smeert geen lagen boter of margarine op het teriana tulpen en blauwe druif jes; drie keizerskronen, de oranje Fritillaria imperialis of de ci troengele „Lutea Maxima" dan wel de oranjerode Fritillaria „Aurora" samen met dicht op elkaar gezette hyacinten. Zo tegen juli laatbloeiende sieruien, Brodiaea, de Hollandse Iris, de variëteiten Eremurus (de Naald van Cleopatra). De zomer inluidende Ixia, Ixiolirion en klaverzuring voelen zich thuis in de tuin maar ook in de bloem bak. Een paar suggesties De vroegste verzameling die u kunt bereiken en waarmee u in de win ter een verjaarsborder kunt cree- ren is die van drie vroege bolsoor- ten. Zet u eens een groepje van tien witte sneeuwklokjes en niet ver daar vandaan een stuk of tien lichtblauwe botanische crocus- jes, en dan vooral tussen die twpe groepen een stuk of vijftien win- terakonieten (Eranthis hyema- lis), die ongeveer 7'/ï tot 10 cen timeter hoog worden. U kunt ook in plaats van de winterakonieten byvoorbeeld vijftien bollen Iris reticulata planten. En dan wil lekeurig een paar bekende hybri den, zoals de lichtblauwe Can tab, de diepblauwe Harmony of de paarsrode J. S. Dijt. In de rotstuin. Kies bijvoorbeeld ook dertig bollen van goudgele narcissen zoals de cyclamineus Februari Gold, als, achtergrond - ideaal in de rots- tuin - en zet dan tussen de rotsen wat lager tegen de helling een stuk of tien waterlelietjes (Kaufmania tulpen) 'in een groepje. Variëteiten als de ivoor-wit en rode The First, de scharlakenrood en gele Daylight en de goudgele Stresa worden zo'n 15 centimeter hoog. Erg leuk is om iets verder naar beneden een stuk of twintig groot brood. Wij kennen zo langzamer hand allemaal de 'schijf van vijf. In ieder kookboek komt die voor. Hierop vindt u vijf groepen voedingsmiddelen die dagelijks in onze voeding moeten voorkomen. Daarbij dient men wel op te letten dat men niet te veel van die schijf van vijf eet en daar heeft het voor lichtingsbureau voor de voeding nog nooit voor gewaarschuwd. Eet met mate, maar geniet er wel van. Ontzeg u niet te veel. Luister naar al die deskundigen en trek uw eigen conclusie. Eet ver standig, maar nooit te veel. Veel eten is in ons land helaas nooit zo'n 'zonde' geweest. Grote eters noemen we toch 'gezonde' eters. Lekker eten daarentegen klinkt bij bepaalde groepen in Nederland nog als zondig wanneer men er over praat. Verstandig eten en lekker eten gaan gelukkig heel goed samen. Wanneer we niet teveel vetten, te veel suikers eten kan er eigenlijk in ons land niets fout gaan. Dan be hoefje zelfs niet op de calorieënta bellen te kijken, dan hoefje eigen lijkje gewicht niet eens in de gaten te houden. En als er dan wel wat aan de hand is dan ga je naar de dokter. Die schrijft dan een dieet voor. Vaak kunt u daarbij ook de hulp van een diëtiste inroepen. Er zijn boven dien tal van kookboeken te koop met recepten voor dieetpatiënten Ga echter nooit op eigen houtje een dieet volgen. Laat de arts het voor u vaststellen of laat hij u vertellen dat u toch nog teveel eet.... Eet verstandig en dat houdt in dat u ntet moet luisteren naar die aardige tante op de beeldbuis die alles zo lekker weghapt, dat u de vette 'tus sendoortjes' moet vergeten en dat een avondje thuis ook geslaagd is zonder zakken vol knisper-knas- per-dingetjes bij de borrel. Wie verstandige maaltijden wil be reiden moet beschikken over een of meer goede kookboeken. Lees dan ook het algemene deel in die boe ken. Trompet narcis Beersheba en trompet narcis Queen of Bicolors. bloemige crocussen en/of diep blauwe Scilla siberica te planten planten. In de bloembak Hebt u geen tuin? Terras en bloembak lenen zich ook voor beeldschone combinaties waar van u dan van januari tot en met mei volop van kunt genieten. In een vroege bak kunnen de dwergirissen reticulata en de iris danfordiae prijken in hlauw en geel. Een favoriet voor later in het seizoen is een bak met zo'n tien lichtblauwe of gele of rose hyacinten met hier omheen ver schillende ryen dicht bij elkaar gezette druifjes (Moscari). ginnen met een aantal weten swaardigheden en anekdoten over dit vaak moeizaam naar binnen te werken voedsel. Als u denkt dat de spaghetti alleen op de wereld is, heeft u het mis. De lange draden hebben niet min der dan 249 zusjes in alle lengte en vormen. En Italianen zouden geen Italianen zijn als ze deze deegwaren niet de meest schilderachtige namen hadden meegegeven. Een kleine greep uit het lijstje: zitoni (dikke ver loofde); bavette (slabbetjes); farfalle (vlindertjes); reginette (koninginnetjes); mostaccioli (kleine snor); maccheroni (ach, hoe lief, hoe duur). Bij de recep ten en sausen heeft men diep.in de geschiedenis gegraven. De Marretta's diepten een recept uit de dertiende eeuw- op voor een amandelsaus. Zelf bier ma ken, net als het voorafgaande boekje uitgegeven bij Luitingh Laren. Het is een hobby die uit Engeland is overgewaaid. Wie een zelf gebrouwen pilsje wil drinken moet dit boekje maar eens goed doorlezen. Het is wel een kwestie van geduld. Prijs van deze drie boekjes f 9,90. H. v.d. HOEVEN Samenstelling Henriette v.d. Hoeven Voor de komende winter kan alles in Liberty-dessin, zoals deze foto laat zien. De bekende gebloemdestof '&-JH werd verwerkt tot onder meer ovenwanten, slofjbs, badmuts en wie een beetje handig is zal ongetwijfeld nog vele toepassingen weten voor de prachtig gekleurde stof die ook per mète'r te koop Wilde tulpen. Klein krominge narcis, narcissus Barrett Browning

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14