Hein Kruider Somalië zegt vriendschap met de Sovjet-Unie op Tweede man van Ethiopië uitgeschakeld Lezers schrijven Betrekkingen met Cuba verbroken Treebeek triomfeert op muziekconcours UITNODIGING voor onze gezellige voorlichtingsavond over gezond slagen! Ambtswoning Spaanse premier beschoten MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 Zwijndrechtse sportduiker overleden aan caissonziekte ZIERIKZEE (SP) - De 46-jarige sportduiker J.H. Grunewald uit Zwijndrecht is gisteravond overleden aan de gevreesde cais sonziekte. Doordat hij te snel van een te grote diepte naar boven kwam kreeg hij stikstofbellen in zijn bloed. De man was onder leiding van zijn trainer van de onderwater sportvereniging Dordrecht aan het duiken in de Grevelingen. Toen hij aan de oppervlakte was gekomen, verslechterde zijn toe stand ondanks beademing. Een snelle rit naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee bleek vergeefse moeite, want daar beschikte men niet over een decompressietank. In zo'n tank worden duikers die te snel naar boven zijn gekomen, onder de zelfde druk gebracht als onder water. De druk wordt vervolgens geleidelijk verminderd om de duikersziekte te bestrijden. Per helikopter werd de man in zeer kritieke toestand overgevlogen naar het Amsterdamse Wil- helmina-ziekenhuis en daar in een decompressietank gelegd. Het was al te laat. Kort daarna overleed hij. NAIROBI (UPF/Ruiter) - Somalië heeft gisteren zijn in 1974 gesloten verdrag van vriendschap en samenwerking met de Sovjet-Unie opgezegd, opdracht gegeven tot te rugtrekking van alle Russische deskundigen binnen een week en de inkrimping aangekondigd van het ambassa depersoneel van de Sovjet-Unie en Somalië in de hoofd steden van beide landen. Bovendien maakte de Somalische regering bekend dat zij de di plomatieke betrekkingen met Cuba heeft verbroken wegens de 'vijandige houding' van de Cu-, baanse regering tegenover So malië. Het hele personeel van de Cubaanse ambassade in Somalië moet het land binne 48 uur verla ten. Een en ander werd meegedeeld via radio-Mogadisjoe. De stappen tegen de Sovjet-Unie houden nog net geen volledige verbre king van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen De verhouding tussen Somalië en de Sovjet-Unie is de laatste tijd aanmerkelijk verslechterd. Dit komt onder meer door het besluit van het Kremlin de Strijdk rachten van Ethiopië opnieuw uit te rusten. In juni verweet Moskou de regering van Somalië dat zij een oorlog was begonnen tegen Ethiopië. Later zetten de Russen de wapenleveranties aan de 20.000 man sterke Somalische Strijdkrachten stop. Deze waren uitsluitend uitgerust met Rus sisch Materieel. Radio-Mogadisjoe maakte gisteren voorts bekend dat de faciliteiten die de Russen waren verleend, ook zijn ingetrokken. De Russen hebben een groot marinecom plex aangelegd in de haven van Berbera om hun onderzeeboten die in de Indische Oceaan opere ren, opnieuw te kunnen bevoor raden. Russische deskundigen hebben ook de leiding op ver schillende vliegvelden in Soma lië die door Russische vliegtui gen worden gebruikt. In de bekendmaking van radio- Mogadisjoe wordt gezegd dat Somalië besloten heeft de di plomatiek betrekkingen met Cuba te verbreken in verband met het onbeschaamde besluit van Cuba zijn troepen ter be schikking te stellen van de rege ring van Ethiopië en de propa ganda die Cuba tegen Somalië voert. Protest tegen 'Berufsverbote' OLDENBURG (SP) - De voorzitter van de PvdA, Ien van den Heuvel, heeft het afgelopen weekeinde in de Westduitse plaats Oldenburg geprotesteerd tegen de zogehe ten berufsverbote. Deze berufsverbote maken het bij voorbeeld mogelijk dat com munisten uit bepaalde functies worden geweerd. De Duitse zus terpartij van de PvdA, de SPD, deed niet mee. s Werelds mooisten In Londen worden bin nenkort de Miss Worldverkie- zingen gehouden. De deelneemsters hebben zater dag al meegedaan aan de Lord Mayor's Show, een jaar lijks terugkerende gebeurte nis in de Britse hoofdstad. De optocht zowel als de mooisten van de wereld trokken veel bekijks. In het midden vooraan op de foto met zwarte baret miss Nederland, Ineke Berends. In Leidse Stadsgehoorzaal LEIDEN - De eindstrijd voor de harmonieën van het ANUM-mu- ziekfeest in de drukbezochte Stadsgehoorzaal woedde giste ren tussen Hoogoven-Beverwijk van Wim Steijn en Concordia- Treebeek van Jan Cober. Het laatste korps (74 leden) bemand door een overmacht jongeren en een veel belovende, piepjonge di rigent. Beide korpsen met groot slagwerk, contrabas en rijk geva rieerde houtbezetting. Beverwijk bijvoorbeeld met een basklari net, Treebeek met een harp, fagot en een vloot fluiten. Cober be zondigde zich, evenals destijds Stokofski in Amerika, aan Bach's orgel. Toccata in D (zonder fuga) als het voor iedereen vrije in- speelstuk, klarinetten waar de prestanten horen enz, een am- bitieuse overrompeling door de forse beheersingskracht. Een regelrechte gang naar de syn copische victory werd het vrije keuzewerk "Aurora" van Jiri Pa- ver een laaiend energieke musi cal-topper. Dol applaus erna. Dit met Bach in het zelfde half uur, hoe rijmt dat? Wim Steijn had heel fijntjes een Divertissement" van Massenet gekozen om z'n welonderlegde solistische houtblazers naar voren te bren gen. Te poëtisch eigenlijk in het licht van de toevallige gang van zaken. Met nawerkende ontroe ring hoor ik weerom van Schu bert de ongelooflijk gevoelig doorleefde "Unvollendete" van de Treebekers van de vorige keer. Laat zij niet doorgaan op de weg van de uiterlijke bravour. In de gemeenzaam verplichte dankbare Polowetzer Dansen van Borodin waren Beverwijk en de Limburgers aan elkaar ge waagd in de discipline. Een dag eerder had ook de harmonie uit Culemborg zich hoog gesteld met dezelfde Borodin, waarna zijn het bestond het laatste deel van Dvo rak's symphonie "Uit de Nieuwe Wereld" in de ruimte te zetten. Er is geen mogelijkheid hier en op zoveel meer in te gaan. De jury gaf Vreebeek 338 punten plus de wisselvlag sectie har monieën. Tegelijk kreeg de beker van de heer Millikan, restaura teur van de Stadsgehoorzaal, dit uit hoofde van het hoogste pun tental voor het keuzewerk, de zelfde bestemming. In de sectie fanfares kreeg Vianen de vlag (328 p.) en wel wegens de driejaarstoekenning in eigen dom. Eén punt lager kwam Cu lemborg en in die buurt werd ook Beverwijk gehonoreerd. KEES VERHOEF Deens slaapcomfort. GEACHTE MEVROUW, Zoudt U best eens meer willen weten over „gezond" slapen? Het zijne wil len weten over bijvoorbeeld slapen onder dons? En hoe het nu zit met al die versc'hillende kwaliteiten donzen dekens, die ook wel „dekbedden" worden genoemd? En het nieuwste op het gebied van binnenvering matras sen willen horen en wat die - tegenwoordig zoveel genoemde - boxsprings eigenlijk zijn? DAT KAN. Wij houden n.l. op DINSDAG 15 NOVEMBER A.S. een voorlichtingsavond over „gezond slapen" en wij stellen Uw bezoek aan deze avond zeer op prijs. De avond begint om 20.00 uur (zaal open 19.45 uur) en wordt gehouden in Kerkelijk Centrum „Open Hol", Rijnstraat, Katwijk aan den Rijn. Wij hopen er een gezellige, maar ook leerzame avond van te maken. Niet alleen is er gezorgd voor een drankje, maar bovendien hebben wij ons ver zekerd van de assistentie van vakkundige medewerkers van een vooraan staande fabrikant op dekbedden gebied. Een en ander zal met behulp van dia's aanschouwelijk worden gemaakt. Al met al dus geen dorre lezing, maar goede voorlichting in een gezellige sfeer Kortom: Wij hopen U op deze avond de kennis mee te geven om te zijner tijd een „uitgeslapen" keus te kunnen maken. Neem gerust Uw echtgenoot en eventueel andere huisgenoten mee. U bent allemaal welkom. TOEGANG VRIJ. GEEN VERKOOP. N.B. Er wordt onder de aanwezigen een dekbed en een overtrek verioot tapijtvakman Winkelcentrum „In de Hoftuin" - Rijnsburg - Telefoon 01718-22537 MADRID (UPI) - Premier Adolfo Suarez van Spanje heeft gisteren op een persconferentie in de stad Murcia meegedeeld dat zijn ambtswoning, het paleis Mon- cloa, in de afgelopen dagen twee keer door machinepistoolvuur is getroffen Suarez die in Murcia was om een bijeenkomst van zijn partij, de Unie van het Democra tisch Centrum toe te spreken, vroeg de verslaggevers het inci dent niet op te blazen. Als het doel van de schietpartij was on te dwingen onze politieke koers te wijzigen en een eind te maken aan het democratische systeem", aldus de Spaanse premier, "dan kan ik u verzekeren dat men in deze opzet niet zal slagen". Het paleis zou beschoten zijn vanaf een autoweg op een heuvel bij het paleis. Alleen een buitenmuur werd getroffen. De drie inzittenden van een Spaanse politiejeep zijn gewond toen hun voertuig zaterdag in de buurt van Bilbao door middel van een bon met afstandsbedie ning werd opgeblazen. De bom was waarschijnlijk in een sloot langs de weg gelegd, in een bocht waar de bestuurder moest afremmen. De drie inzittenden, aalmoezenier Jesus Aurelio Ara- gues, Francisco Munoz en Jose Cavero, waren op weg naar een oefenterrein van de politie. ETA, de militante Baskische af- scheidsbeweging, heeft gezegd dat zij voor de aanslag verant woordelijk is. ADDIS ABEBA (AFP/Reuter/UPI) - De Ethiopische radio heeft giste ren bekendgemaakt dat de militaire raad een "revolutio naire stap" heeft genomen te gen luitenant-kolonel At- nafoe Abate, vice-voorzitter van de raad en "tweede man" van Ethiopië, omdat hij zich verzet heeft tegen het "so cialisme". Dit betekent dat hij zijn functie heeft verloren of mogelijk zelfs is terecht gesteld. In een door de televisie uitge zonden communiqué wordt dat de vice-voorzitter van de raad niets moest heb ben van de marxistische en leninistische ideologie die Ethiopië voorstaat en ver klaard had dat er voor het so cialisme geen plaats is in Afrika, dus ook niet in Ethiopië. Hij zou voorts ge zegd hebben dat een deel van de "werkende massa" niet in staat is om het land doeltref fend te regeren en dat hij de voorkeur geeft aan een mili taire dictatuur. NEW YORK - In plaats van recht-toe-recht-aan broodjes bakt Karen Dwyer, mede-eigenaresse van de 'erotische bakkerij' in New York brood jes e» kadetjes die in een sex-shop niet zouden misstaan. Karen bakt namelijk broodjes met de 'karakteristieken' van beiderlei kunne. Het hoofd van de school tegenover de bakkerij heeft al tegen de erotische eetwaar geprotesteerd. Bioscoopprijzen Dat het verjaardagspartijtje van de kinderen voor pa en ma een ver moeiende en veeleer een kost bare zaak is, is wel bekend. Maar een bezoekje onlangs met een kleine groep uitverkorenen uit de klas van mijnzoontje aan het theater Lido 2 spande wel de kroon. De prijzen van de speciaal voor kinderen bedoelde voor stellingen rijzen wel de pan uit. Dat voor "kersverse" of geprolon geerde sucessen hogere entreep rijzen gevraagd worden, kan ik billijken. Maar dat er voor kin derprogramma's zulke exorbi tante prijzen gevraagd worden, irriteert toch wel. In dit theater berekent men een eenheidsprijs van maar liefst 7 per kind. Tel uit je winst! Dat het ook anders kan blijkt uit de volgende prijzen: Rex (Leiden) 4.50, Camera (Leiden) 2.50, Greenway theater (Voorschoten) 2.50, Cineac (Den Haag) 3.50 a 4.50. Dat vele kleintjes onder de grote bioscoopbroeders met veelal niet al te beste films klagen over ge ring bezoek zou wel eens aan deze prijspolitiek kunnen liggen. Voor mij een harde leer, de vol gende verjaardag niet naar de bios, zeker niet naar Lido 2. W. P. MIZEE, Apollolaan 414, Leiden. P arkeerexcessen Bericht in de krant: "Volgende week" - dat is de afgelopen week geweest - "scherpe controle op parkeerexcessen in de bin nenstad - overtreden van par keerverboden - parkeren op trot toirs". De politie is vast besloten hierbij verbaliserend op te treden Hoera! Waar blijven ze nou? Het heeft enigszins preventief gewerkt, dit dreigement dat wel. Maar de tijd na plusminus vijf uur 's avonds hoort er zeker niet bij Doelstellingen en uitgangspunten verkeerscirculatieplan, blz. 53- 7.1.3. Handhaving parkeervoor- schriften. Overtredingen zijn schrikbarend toegenomen het moet "fysiek" onmogelijk wor den gemaakt (omdat de constate ring "relatief' klein is). Een strenger recividistenbeleid is gewenst. Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht gingen voor. In Den Haag wil de officier van justitie dat in hard nekkige gevallen voorwaardelijk het rijbewijs wordt ingenomen. In Utrecht deelt de politie in vier straten waar fietsen (en voetgan gers) veel hinder ondervinden van het foutparkeren blauwe bonnen uitDeze bonnen zijn niet afkoopbaar; men moet voor het kantongerecht ver schijnen En dat staat allemaal te lezen in Doelstellingen en Uitgangspunten Verkeerscirculatieplan Leiden 1976 M. BOSCH-GANS Rapenburg 87, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9