Opnieuw lid van RAF dood in cel gevonden Hoor, hoe de akoestische kwaliteit van uw bestaande HiFi-set omhoog schiet met de nieuwe Bose 901, NAAST HET NIEUWS President Sadat probleem op voor Israël" Ingrid Schubert vijfde geval van zelfmoord DE RADIOBEURS Vorster niet bang voor rassenoorlog in't hart van de muziek MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 Ingrid Schubert Schilderijen op muziek De Londense 'National Gallery' heeft vrijdag een langspeelplaat ten doop gehouden die probeert elf van de mooiste schilderijen in het museum muzikaal uit te beelden. De stukken zijn op één na speciaal gecomponeerd en worden uitge voerd door de 'Royal academy of music'. Elke compositie wil een muzikaal stemmingsbeeld zijn dat aansluit bij de sfeer van het be wuste doek en wordt uitgevoerd met de orginele instrumenten uit de periode waarin dat werd geschilderd. In een geval wordt de op het schilderij zelf afgebeelde partituur vertolkt. Het platenproject, dat haast vanzelf doet denken aan Moessorgski's 'schilderijententoonstelling, is door de 'National Gallery' opgezet om een exploitatie verlies te compenseren. Leiden: Hoge Woerd 23-29. tel. 071-149241 Lisse: Berkhoutlaan 1, tel02521-12T76 Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 108, tel. 01720-94264 5jaar gararrfe H svncam caTtVTiB't5™l Dan de Helikaal Spreekspoel van de i High Performance speakers: nog meer geleidend materiaal, verdrie voudiging van de pak kingsdichtheid, zo wordt de magneetenergie ten volle benut. Verder verantwoordelijk voor de akoestische opwaardering van uw huidige HiFi-set zijn:het befaamde Direct/Reflecting System, de elektronische frekwentie-korrektie (Equalizer) en de vlakke vermogensuitstraling. CAIRO (UPI/Reuter) - President Sadat van Egypte heeft gezegd dat hij aan president Carter van de Verenigde Staten heeft voor gesteld dat de Palestijnen op een nieuwe Geneefse conferentie tussen Israël en de Arabieren, vertegenwoordigd zullen worden door een Amerikaanse professor van Palestijnse afkomst. Sadat zei dat hij het hierover eens was geworden met Jasser Arafat van de PLO. Hij sprak tot een delegatie van le den van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een be zoek brengt aan het Midden-Oos ten en Afrika. De meeste leden zitten in de commissie voor de strijdkrachten van het Huis. Op een vraag over het knelpunt van de Palestijnse vertegenwoordi ging in Genève, zei Sadat: "Ik heb dat probleem voor de Israëliërs opgelost. Wat denkt u ervan de Palestijnen te doen vertegen woordigen door een Ameri kaanse professor van Palestijnse afkomst? Zou u of zou Israël hem zien als een terrorist? Ik ben het hierover eens geworden met Ara fat en heb het voorstel gestuurd naar president Carter". De Egyp tische president voegde er glim lachend aan toe: "Dit is sensatio neel". De Israëlische staatsradio deelde mee, dat Israël niet afwijzend staat tegenover het voorstel van Sadat, mits de Palestijnse hoog leraar die hij op het oog heeft, niet te nauw verbonden is met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Volgens Arabische kringen in Oost-Jeruzalem bevinden zich vier Palestijnse professoren in de VS. De Arabische ministers van Buitenlandse Zaken zouden in Tunis overeengekomen zijn half februari een Arabische topcon ferentie te houden. Dit hebben welingelichte conferentiekrin gen meegedeeld na een bijeen komst die tot vannacht duurde. De ministers waren gisteravond bijeengekomen om te proberen de verschillen te overbruggen over de vraag of de Egyptische vredesstrategie tenvolle ge steund moest worden. Egypte maakte duidelijk dat het bereid is Arabische kritiek te weerstaan en zijn eigen campagne voor spoedige vredesonderhandelin gen met Israël voort te zetten. De minister van Buitenlandse Za ken Fachmi waarschuwde voorts dat elke intrige die bedoeld was om Egypte los te maken van Sy rië bij voorbaat tot mislukking gedoemd was. President Sadat zal woensdag in Damascus zijn Syrische ambtgenoot, Hafez As sad, ontmoeten. Fachmi voegde er nog aan toe dat de Sovjet-Unie kortgeleden haar bereidheid be vestigde Israëls soevereiniteit opnieuw te bevestigen. Het Democratische front voor de bevrijding van Palestina heeft gisteravond verklaard verant woordelijk te zijn voor een bo maanslag die gisteren in Jeruza lem is gepleegd. Het front zegt dat commandostrijders bommen hebben geplaatst bij een bank gebouw in een buitenwijk van Jeruzalem. De commando strijders waren ongedeerd naar hun basis teruggekeerd. De Is raëlische politie maakte gisteren bekend dat er twee Arabieren om het leven zijn gekomen bij bo maanslagen in Jeruzalem. Frontaal op een binnenweg bij Gütersloh in West-Duitsland zijn twee auto mobilisten in dichte mist frontaal gebotst: met hun hoofden De twee, komend uit tegenovergestelde richtingen, reden pal langs de mid- denstreep, en hadden hun hoofd ver uit het raam gestoken om beter te kunnen zien. Na de klap moesten beiden met ernstig hoofdletsel in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto's zijn niet beschadigd. Spionnen gevraagd De Australische regering zit blijkbaar dringend verlegen om spion nen. De landelijke dagbladen bevatten zaterdag advertenties van de regering voor kandidaten voor het ambt van ambtenaar van de in lichtingendienst. De spionnen-in spe wordt een aanvangssalaris van 200 Australische dollars (220 Amerikaanse) per week toegezegd en werk "in de sub versieve, sabotage-, terreur- en spionagesfeer". Niet iedereen komt in aanmerking, want vereist zijn een universi taire opleiding en een evenwichtige, discrete, rijpe en objectieve instelling. De promotiekansen binnen het bedrijf worden gegaran deerd. Verkeerde kant In Amiens Frankrijk is een vrouw van 79 met een darmaandoening en blinde-darmontsteking, door een misverstand geopereerd aan een oog. Het misverstand was ontstaan door communicatiestoornis tussen de slecht Franssprekende vrouw, haar buurvrouw en de... oogarts. Vol gens deze heeft de oogoperatie geen nadelig gevolgen voor de pa tiënte. BONN (UPI/REUTER/AFP/SP) - De Westduitse extremiste Ingrid Schubert heeft zaterdag zelfmoord gepleegd in de Stadelheim-gevang- enis in München Dit is de uitkomst van een lijkschouwing die gisteren is verricht door een ploeg deskundigen. De 33-jarige voormalige dokters-assistente werd zaterdag avond om tien over zeven levenloos aangetroffen in haar cel. Zij had zich met behulp van in repen gescheurd laken opgehangen aan de tralies. Schubert is het vierde lid van de Baader-Meinhofgroep dat dit jaar in de gevangenis is gestorven. Enkele weken terug werden An dreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe levenloos aange troffen in hun cel. Volgens of ficiële verklaringen hadden ook zij zich van het leven beroofd. Vo rig jaar had een vijfde lid van de Raf, Ulrike Meinhef, al zelfmoord gepleegd. Schubert zat in Stadelheim een ge vangenisstraf van 13 jaar uit we gens een pioging tot moord en medeplichtigheid aan de bevrij ding van Baader uit zijn cel, in 1971. Voor dit laatste was zij tot zes jaar veroordeeld, waar later nog eens zeven jaar bijkwam we gens de moord-poging. Een officiële woordvoerder ver klaarde gisteren dat Schubert in haar cel naar de radio kon luiste ren en ook kranten mocht lezen. Schubert was een van de extremis ten van wie de ontvoeders van de Westduitse werkgeversvoorzitter Schleyer, de vrijlating eisten. Voor zij werd overgeplaatst naar de Stadelheim-gevangenis had zij gezeten in een Westberlijnse ge vangenis en in de Stammheim- Ruim vijftig doden bij ontploffing in Zuid-Korea gevangenis bij Stuttgart. In deze laatste getraliede verblijfplaats vond de politie vrijdag explosie ven in de cel waar zij had gezeten. In de Hamburgse voorstad Altona zijn gisteren brandbommen ge gooid naar het gerechtsgebouw. De politie vermoedt dat de actie verband houdt met de dood van Ingrid Schubert. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor maar wel gingen een aantal dossiers in vlammen op. Na de deelstaat Baden-Würtem- berg, die verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Stutt gart, is nu ook de regering van de deelstaat Beieren door het voor val in München ernstig in diskre diet geraakt. Dit temeer, omdat na de zelfmoord van Baader c.s. de regering in München met na druk had verklaard dat een der gelijk gebeuren in Beierse ge vangenissen, gezien de ver scherpte bewaking en controle, als uitgesloten moest gelden. De kennelijk uiterst nerveuze staatssecretaris van justitie Neubauer werd gisteren voor de camera's gestuurd om uiteen te zetten hoe, ondanks alle plech tige verklaringen, zich dit onge val dan toch had kunnen voor doen. Neubauer verklaarde dat de cel van Ingrid Schubert dikwijls en op onregelmatige tijdstippen werd gecontroleerd. De laatste con trole voor de zelfmoord had om 18.05 uur zaterdagavond plaatsgevonden. Een uur en vijf minuten later is bij de volgende inspectie haar dood vastgesteld. WENEN (REUTER) - De vier da gen geleden ontvoerde Oosten rijkse miljonair Michael Palmers is vrijgelaten. Bij zijn thuiskomst werd hij begroet door zijn vrouw, terwijl zijn zoon Christian Mi chael toekeek. Deze laatste had hem na zijn vrijla ting, waarbij hij een losgeld van vermoedelijk vijfmiljoen gulden overhandigde, naar huis gereden. In verband met de ontvoering van de 74-jarige eigenaar van een groot lingerieconcern zoekt de politie naar twee mannen en een vrouw van achter in de twintig. WASHINGTON (DPA/Reuter) - De Zuidafrikaanse premier John Vorster is van mening dat het in Zuid-Afrika bij tijd en wijle raciale moei lijkheden en spanningen zal geven, maar dat er geen ras senoorlog is te verwachten. Hij verklaarde dit in een vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad News and World Report. Volgens Vorster zullen de spanningen vanzelf wegeb ben en zeker niet in staat zijn om het blanke bewind in Zuid-Afrika ten val te bren gen. De premier meent dat het merendeel van de mili tante zwarten in Zuid-Afrika student is, en wordt gefinan cierd uit "communistische bronnen". Net zo min als de spanningen, zal ook het wapenembargo dat de Verenigde Naties on langs jegens Zuid-Afrika op legden, de val van het huidige bewind kunnen be werkstelligen, aldus Vor ster. Zijn land is op dit punt zelfvoorzienend. Wat betreft een economische en financiële boycot zei Vor ster dat zijn land daar wel enige hinder van zal onder vinden, maar alweer zal dit geen dodelijke invloed heb ben op Pretoria. Wel zullen de zwarte staten in zuidelijk Afrika die volledig door Zuid-Afrika zijn ingesloten, zeer ernstige moeilijkheden van een dergelijke boycot ondervinden. SEOEL (UPI) - Een bewaker die na gedronken te hebben in slaap was gevallen en kaarsen had la ten branden in een met 40 ton dy namiet geladen treinwagon is gis teren verantwoordelijk gesteld voor de ontploffing die in de Zuidkoreaanse stad Iri zeker 55 mensenlevens eiste. Volgens de Zuidkoreaanse politie heeft de 36-jarige Moe-Il toegege ven dat hij de wagon met dyna miet in de steek heeft gelaten om er "een paar te pakken" en dat hij, na zijn terugkeer, in slaap is ge vallen en vergeten heeft de kaar sen te doven. Volgens de politie was hij dronken. De bewaker had verteld dat hij, toen hij wakker was geworden, gemerkt had dat het kleed waar onder hij lag te slapen, vlam had gevat en dat de wagon vol vuur en rook was. Hij was toen hard weg gerend. Drje minuten later was de wagon ontploft. 11 E Een dubbelwandige theepot, m o> c inhoud 10 koppen t.w.v. >5 2 52,50. 5f Technische hoogstandjes voor meer rendement Het nieuwe 901-III ont werp is een kleine technische revolutie op zich. De Akoestische Matrix bijvoorbeeld (zie afb.) maakt de uitstra lingvan zelfs de laagste bas tonen optimaal. Zonder harmo - nische-,doppler-en intermodulatie vervorming. systeem op topnivo. Uw favoriete muziek klinkt natuurlijker dan ooit. Nu uw eigen mening over Bose's Akoestische Meerwaarde Theorie. Natuurlijk heeft u recht op alle informa tie die maar voorhanden is: volledige technische beschrijving en de recensies de internationale HiFi-pers. enthousiasme heeft de overhand, hoewel er af en toe best een expert is, die er zo z'n eigen me ning op nahoudt. Hindert niet, wantu maakt 't zelf uit Vergelijk de Bose 901-III bij uw Bose-dealer. Met elke andere box, ongeacht formaat of prijs. Beproef 'm daarna in uw huiskamer. De mening over uw akoestische luistermogelijkheden thuis zal in ieder geval totaal veranderen. Bose-.Akoestischc Meerwaarde voor elke HiFi-set Denk niet te min I over uw huidige HiFi-installatie. Er schuilt een ongehoord akoestisch ver mogen in. Maar hoe haalt u dat eruit? Enkel en alleen door uw boxen te vervangen door Bose 901-III boxen. Zo brengt u de kwaliteit

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7