Opdracht Pieterskerk de trots van Jilleba mbbtos ■39 Rob de Eerste: nieuwe Leidse carnavalsprins Actiet in vrije tijd Leidse raad begint met bepting 1978 Wees slim! Extra VERSE WORST Jaarlijkse clubshow en keuringen LPKV in Vijf Hovenhuis MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 LEIDEN Feestelijke start nieuw seizoen Hutspotten LEIDEN -'Hier is hij dan, de nieuwe carnavalsprins van de Hutspotten: Prins Piet de I", zo proclameerde de Leidse car navalsvereniging zaterdagavond rond elf uur in het Antoniysclub- huis de nieuwe prins voor het Het kleine in prinsenpak gestoken mannetje snelde met in zijn ge volg vier haremdames het po dium op, nam de microfoon ter hand en begon gelijk te zingen: "Ik ben belazerd, ik ben bedon derd". Langzaam drong het bij het publiek in de propvolle zaal door dat zijzelf op een grandioze manier „bedonderd" werden door de Leidse carnavalsvereni ging. Piet de I (op een brancard binnengereden) was namelijk een nep-prins. Hij was het die de aanwezigen eerst in grote span ning liet, daarne tot stomme ver bazing bracht en tenslotte grote hilariteit veroorzaakte. Na zo'n tien minuten was de prachtige act van Piet (Nieuwenburg in het da gelijkse leven), die tijdens het zingen regelmatig zijn (te grote) pofbroek moest ophijsen, afgelo pen. De spanning steeg opnieuw ten top teon precie elf minuten over elf alle lichten werden gedoofd en de echte prins in een super-grote hutspot werd binnen gebracht. Rotjes ontploften, de lichten flit sten aan en de nieuwe Leidse carnavalprins Rob de I kwam te voorschijn om het komende seizoen de scepter te zwaaien over alle Leidse "narren en narri- Rob Heruer werd daarmee de op volger van prins Jan de I die even tevoren nog werd benoemd tot commandant in de orde van het "Penen en uienrijk" en toegetre den was tot het convent van oud-prinsen. En de hutspotten hadden daarmee hun eerste lu strumprins. Na het overhandigen van de steek, de amtsketen, ds staf, de cape en het voorlezen van de carnavalsgeboden brak het feestgeweld dat even onderdrukt werd door de proclamatie, weer in alle hevigheid los. De massale aanwezigheid van de Leidse bevolking, de goeds mu ziek van de dixielandband The comedymakers en de hofkapel de "Bierkouwers" en het plezier van de aanwezige mensen, kortom de buitengewoon gezellige sfeer vormen een bewijs dat de Hut spotten het carnaval in Leiden Leidse carnavalsprins Rob de Eerste leest de proclamatie i in de Hutspotten. r in het Antoniusclubhuis, de van de grond gekregen hebben. Daarmee is het niet alleen maar een typisch Limburgse aangele genheid. Het carnaval in Leiden leeft en als het carnaval leeft, leeft de mens. Neem dat maar van mij als rasechte Limburger aan. Leve het carnaval. Alaaf. CHARLES LENNARTZ ADVERTENTIE bijna 1'miljoen es» prijzen aantal e zoals Melba Toast. Ravioli, Macaroni en Spaghetti Daarna enkele produkten die Buitoni Nederland importeert, zoals Prir e Zalm en Sunsip Vruc 15 delicates: onade.Tezamen liefst t.b.v. Buitenlandse vakanties vee? gehandicapten A A P Bazaar De patiënten van de afdeling nierdialyse van het Acade misch ziekenhuis Leiden or ganiseren op woensdag 16 november een bazaar ten bate van de Nierstichting. De ba zaar wordt gehouden op de zesde etage van het poli kliniekgebouw aan ds Was- sneaarseweg en wel van 19 tot 23 uur (ingang aan de achter zijde op het ziekenhuis- terrein). In de kraampjes zul len diverse artikelen worden verkocht en verloot. Iedereen is van harte welkom. IKB-avond De Internationale Kommunis- tenbond houdt vanavond een bijeenkomst in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Er zal een inlei ding worden gehouden over de oktoberrevolutie en er wordt een film vertoond geti teld "Art in revolution", han delend over de kunstuitingen in de eerste jaren na de revo lutie in de Sowjet-Unie. De bijeenkomst begint om acht Catena Mofgen wordt een forum ge houden over de situatie in West-Duitsland bij Catena, het politiek café aan de Kaiserstraat 9. In het forum hebben zitting de heer Metz, pers-attaché van de Duitse ambassade, oud-PSP- tweede-kamerlid Van der Spek, de heer J. Hess, docent contemporaine geschiedenis aan de Vu in Amsterdam en mr. Willems, advocaat van Folkerts. De aanvang is om half negen. .Bazaar In de bejaardenflat "De Parel vissers" aan het Bizetpad in Leiden Zuid-West wordt op wonsdag 16 november weer de jaarlijkse bazaar gehou den. Er zijn prachtige hand werken te koop, onder meer tafelkleden, mutsen, lopers en shawls. Verder is er een rad van avontuur en een rom melmarkt. De bazaar is geopend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 9 uur 's avonds. Glazeniers beginnen aan 125ste kerk LEIDEN - George Nicolaas Jilleba jr. is er spe ciaal voor naar Frankrijk geweest. Naar zijn vaste leverancier, een glasblazerij in de omgeving van Lyon: "Ja voor iedere grote opdracht zoek ik het glas zelf in de fabriek uit. Mondgeblazen glas, ze hebben het er in tweeëntwintighonderd tinten. Antiek glas noemen we dat, nog echt handwerk, iedere tint is weer anders. Dat geeft het bijzon dere effect". De heren Jilleba senior (links) en junior rechts) bij de Pieters kerk. Wijzend naar de glas-in- lood ramen, die ze straks als eervolleopdracht zullen gaan vernieuwen. Een flink karwei want het gaat in totaal om zo'n 60.000 afzonderlijke ruitjes. Jilleba jr. is voor het glas spe ciaal naar Frankrijk geweest. Verkeerd adres voor onderzoek LEIDEN - De Meren wijk zijn opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, hebben een verkeerd adres voor het maken van een uitstrijkje opgekregen. Op de oproepingskaart staat het In- terkruisgebouw, maar dat moet zijn het club- en buurthuis "Eigen Wie ken", gevestigd aan de Korvetwal achter de Merendonk. Het bevol kingsonderzoek is gisteren in de Merenwijk begonnen. Het glas dat glazenier George Jil leba in Frankrijk uitzocht, siert straks de kolossale, metershoge ramen van de Pieterskerk in Lei den. Als onderdeel van de res tauratie van de gothische kruisbasiliek werd de firma Jil leba de vernieuwing van de glas-in-lood-ramen toever trouwd. Voor de glazeniers - vader en zoon - uit Leiden een bijzondere en eer volle opdracht. De Pieterskerk, imposant monument in het hart van de stad, is voor hen een sym bool van Leiden. De kerk is voor de firma bovendien de hon- derdvijfentwintigste kerk, die ze onder handen nemen: "We zijn daar ontzettend trots op. We heb ben al aan alle grote kerken van Leiden gewerkt, maar dit is toch de hoofdkerk van Leiden". De "jubileum-klus" valt ook min of meer samen met het veertigjarig bestaan, dat het bedrijf volgend jaar herdenkt. Jilleba sr. vestigde zich in '38 aan de Hooigracht, la ter werd het de Oude Rijn. Senior werkte lange tijd onder moeilijke omstandigheden: "Het was toen nog kwartjeswerk, veel te ver dienen viel er niet", kenschetst hij de vooroorlogse tijd. De con currentie was groot en de ver diensten gering. De firma Jilleba leek slechts één generatie oud te worden. Senior zocht de toekomst voor zijn zoon niet in het glazeniersbedrijf, ju nior zelf ontwikkelde belangstel ling voor de fotografie. Het tij keerde echter vrij plotseling. De herwaardering voor het verleden, die zich eind vijftiger jaren begon af te tekenen, leidde tot veel res tauraties en bracht het glaze niersbedrijf veel werk. Vader Jilleba zag weer toekomst voor zijn zoon, junior bleef in de zaak. Junior (31) en senior (62) vertellen met trots over hun vak. Ze doen het zonder ophef, maar met het enthousiasme van mensen, die hart voor hun werk hebben: "Het is nog een echt ambacht, volledig handwerk, je moet het ook in de praktijk leren. Als je er geen fee ling voor hebt, kun je wel ophou den", aldus senior. Zelf heeft hij "er nog steeds zin in": "Met glas kun je wonderen doen", zegt hij enthousiast. Het atelier aan de Oude Rijn ademt volop de sfeer van het ambacht, rust en gezelligheid. De vaklui doen hun werk in alle rust in een schijnbare chaos van gereed schap en materiaal. In de hoek straalt een kachel warmte en vre digheid uit en aan de wanden hangen composities vol onbe grijpelijke cijfers. Het zijn de kar tons, de werktekeningen voor gebrandschilderde ramen. Uitleg leert dat de cijfers de ver schillende kleuren glas aange- Immers het glas - onder invloed van zon en lichtval - bepaalt de kleuren van de ramen en niet de schildering, zoals zovelen den ken. Het brandschilderen van ramen is een ambacht met een eeuwe noude historie. De mooiste exemplaren dateren uit de mid deleeuwen. De kathedralen van Amiens, Chartres en Parijs (No tre Dame) leveren zo ongeveer de fraaiste voorbeelden. In eigen land zijn de zogenaamde "Goudse glazen" onovertroffen. Vierenzestig gebrandschilderde ramen met religieuze en histori sche afbeeldingen in de St. Jans- kerk in Gouda. Vader en zoon Jilleba spreken met ontzag over deze creaties. Een aantal jaren geleden kregen ze de opdracht de ramen te restaure ren. Zeven jaar geleden zijn ze aan de Goudse glazen begonnen en het omvangrijke en tijd rovende karwei - Jilleba sr. spreekt van een "schitterende opdracht" - is nu bijna voltooid. De restauratie van de ramen in de Pieterskerk is van veel minder allure. Het gaat hier alleen om nieuwe glas-in-lood-ramen, maar de omvang van het karwei is in drukwekkend. De geweldige raampartijen van de gothische gigant omvatten zo'n negenhon derd vierkante meter glas-in- lood. Een sprekende omvang als de Jilleba's voorrekenen.dat het daarbij om minstens 60.000 af zonderlijke ruitjes gaat. De Leidse glazeniers hopen via deze opdracht ook in eigen stad meer erkenning te krijgen: "In Leiden weet men" - klaagt senior - "nauwelijks wat we doen. Deze plaatselijke bekendheid staat in schril contrast met de gerenom meerdheid die de firma landelijk heeft. Men ziet overal in het land: "Het is raadselachtig, hoe men al tijd weer bij ons terecht komt, want reclame maken we niet", zegt senior. "Ons werk is onze re clame". gelooft junior. KEES VAN DER MALEN LEIDEN - De Leidse gemeente raad behandelt vanavond de be groting voor het jaar 1978. De vergadering begint maandag avond om half acht. De be raadslagingen kunnen in prin cipe tot en met vrijdag voortdu ren. Er wordt vanaf dinsdag zo wel 's middags (aanvang twee uur) als 's avonds (aanvang half acht) vergaderd. Maandagavond zullen de fractie leiders de algemene beschou wingen houden. Deze zullen on getwijfeld mede in het teken staan van gemeenteraadsver kiezingen, die volgend jaar mei worden gehouden. Voor de al gemene en financiële beschou wingen heeft elke fractie in to taal 45 minuten ter beschikking, die over twee spreekrondes ver deeld mogen worden. Voor het college van B en W is anderhalf uur gereserveerd ter beant woording van de algemene en financiële beschouwingen. Vervolgens komen de afzon derlijke onderdelen van het ge meentelijk beleid (zoals ruimte lijke ordening, onderwijs, eco nomische zaken e.d.) aan de orde. Elke fractie mag per on derdeel vijftien minuten spreektijd gebruiken; het col lege heeft steeds zestig minuten ter beantwoording. Bij de begrotingsbehandeling moet de gemeenteraad o.m. be slissingen nemen over de verho gingen van diverse gemeente lijke tarieven en de onroerend- goedbelasting. Ook wordt de raad gevraagd zijn fiat te geven aan een voorstel van B en W om aan de ministeries van bin nenlandse zaken en financiën te verzoeken Leiden opnieuw een zg. aanvullende bijdrage te ge ven. Deze extra steun van het rijk is nodig om de begroting sluitend te kunnen maken. ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag en woensdag. soo <5KAp\ Een aantal van de prijswinnaars met hun uitverkoren dieren LEIDEN - De visclub Albatros hield een wedstrijd in Oudewete ring en in Aalsmeer met een slecht resultaat. In totaal werden er 47 vissen gevangen met een gewicht van 8100 gram. Uitslag: 1. H. v.d. Voet (5 stuks, 1340 gram), 2.A. Ouwerkerk (6,1280), 3.J. v.d.Steen (8, 1080), 4.W.J. van Steenbergen (7, 1060), 5.H. Valk sr. (3,920), 6.H. Valk jr. (6,850), 7.H.v.d.Mey (4,640), 8.W.W. Steenbergen (6,620), 9.J.J.W. van Went jr. (2,310) 10. J. Bouwmees ter 0,0). Club 77 hield een wedstrijd in het Aarkanaal. In totaal werden er 612 vissen gevangen met een ge wicht van 40170 gram Uitslag: 1. H.v.d. Laan(73 stuks, 467 gram), 2. H. Moenen (69, 2.H.Moenen(69, 4290) 3. D. Schouten (55,4080), H. Schouten (56,3740) 5. B. Ruis (59,3590) 6. W. Moenen (57,3570) 7.1. Mazurel (47,3050) 8. C. Schou ten (44,2860) 9. R. de Bezemer (40, 2750) 10 J. de Os (40,2700). ADVERTENTIE vakbekwame chef oor onze afdeling groente en fruit Consumentenmarkt Massa markt Levendaal 150-152 Leiden LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging (LPKV) heeft zaterdagavond en gisteren in het "Vijf Hovenhuis" aan de Hoflaan in Leiden weer haar jaarlijkse clubshow gehou den. In totaal werden 270 dieren tentoongesteld, waaronder hoenders, sier- en watervogels, sierduiven, cavia's en konijnen. Onder de 90 leden die de LPKV telt, waren in totaal veertig inzenders. Dit op zich minieme aantal hangt veelal samen met het ruimtege brek waar menige pluimvee- en konijnenfokker in een stad te kampen heeft. Het fokken van deze diertjes is namelijk een vrij individuele hobby die voor het grootste deel thuis plaats heeft. Het pluimvee en de konijnen'waren in bijna alle soorten en maten ver tegenwoordigd op de tentoon stelling: o.m. dwerghoenders met witte donsveren, grote hoenders, de Hollandse kriel, de Wyandotte, de fraaie Franse han goor (met een gewicht van meer dan vijf kilo), de overbekende Vlaamse reus (met een gewicht van meer dan zes kilo) en de langharige Angorakonijnen Bij het pluimvee trokken vooral de Zijdehoenders met hun exoti sche bevedering veel belangstel ling bij de talrijke bezoekers. Unieke exemplaren waren zeer zeker ook de Indische loopeen den en de parelhoenders.Een van de pronkstukken van de explosi- tie was verder de "Oud Hollandse Capucijn" een sierduif, die niet meer bestond. Ze werd heron- dekt op een schilderij van Jan Steen. Pluimveefokkers zijn er nu weer in geslaagd deze "bruin-witte duif met fraaie kraag" te kweken. De diverse inzendingen werden za terdagavond ruim drie uur ge keurd door vier keurmeesters van de landelijke (en overkoepe lende) organisatie voor pluimvee en konijnen. Elk dier moest een standaardkeuring ondergaan waarbij gelet werd op de conditie (gezondheid en uiterlijk) en op hun specifieke kenmerken. Naast de jaarlijkse tentoonstel lingen organiseert de LPKV re gelmatig lezingavonden over o.a voederwijze, huisvesting, en er felijkheidsleer. De uitslagen van de keuring waren als volgt: Mooiste grote hoender K. Klinkenberg (Noordwijker- hout); mooiste grote dwerghoen der J. Drost (Sassenheim); mooi ste sierduif Doffer C. de Geus (Leiden); mooiste watervogel: mevrouw Wassenaar (Noordwij- kerhout); mooiste sierduif duivin: J. Mark (Leiden); mooiste konijn grote rassen: J. Kramp (Rijnsburg); mooiste konijn mooiste middenrassen en tevens mooiste geheel: Gvd. Haar (Stompwjjk); mooiste konijn kleine rassen: H. Vogelezang (Leiden); mooiste konijn dwer grassen: W. van Rooyen (Leiden) en mooiste cavia: A. van Velzen (Leidschendam) De prijswin naars kregen voor hun prestaties bekers en medailles. De ge meente Voorschoten en Leiden hadden respectievelijk een beker en een medaille ter beschikking gesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3