Protest bij krotten- koning m leidse agenda Patrimonium - bewoners Democratie vertrapt. LEIDEN KRIJGT VEEG UIT DE PAN Zwem badplan Voorschoten bijna kla 11 11 Brand en diefstal in scholen Apotheken Leiderdorp wil geen aannemers 'zwarte lijst' ENQUETE IN BENTHUIZEN OVER WENSEN KABEL-TV Kerkdienst kon ondanks brand gewoon doorgaan... Aanrijding Burgerlijke stand Leidingbreuk: nieuwe auto weggezakt... LEIDSE POLITIE HOUDT AUTO-INBREKER AAN IN NIEUWE WIJK MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 VOORSCHOTEN: WASSENAAR - Naar schatting tweehonderd uiterst boze Rotterdammers hebben zich zaterdagmiddag in de Teijlingerhorstlaan in Wassenaar verzameld voor het huis van de heer Fennis, die in Nederland bekend staat als de "krottenkoning". Ze demonstreerden tegen de toestand waarin deze huisbaas zijn verhuurde huizen laat verke- Voor de Wassenaarse villa van Fennis voerde de toneelgroep "Discus" uit Rotterdam een ludiek stuk op, waarin de grieven werden behandeld, die de huurders tegen de "krottenkoning" hebben. De demonstranten vormden slechts een klein deel van de duizenden huurders, die zich ge troffen voelen. Fennis, bezitter van zo'n zesduizend woningen in Rotterdam en nog vele anderen in diverse plaatsen in Nederland (waaronder Leiden) laat al deze huizen volgens de bewoners ver krotten. De bewoners die met vier bussen uit Rotterdam naar Wassenaar waren gekomen protesteerden zaterdagmiddag luidkeels tegen de "krotten" die zij huren van Fennis en zijn woningbureau (het GAB). Ze voerden borden mee met opschriften als: "Woning- nood-huisbazenbrood" en "Wij eisen goed onderhoud". De bewoners moeten voor hun hui zen ook hoge administratiekos ten als sleutelgeld en een waar borgsom van drie maanden huur storten, maar die waarborgsom krijgen de huurders volgens de actievoerders in Wassenaar nooit terug Ze klaagden verder over „schandalig hoge huurprijzen voor de krotten". „Al tien tot vijftien jaar voert Fen nis geen onderhoudskosten meer uit aan zijn huizen. De bewoners in Rotterdam hebben zelf al twee ton uitgegeven aan achterstallig onderhoud van de huizen in die Fennis is een profiteur van het mi nieme aanbod op de wonin- genmarkt. De huurders kunnen zijn huizen nauwelijks verlaten, omdat er gewoonweg niks anders te krijgen is", zei één van de ver tegenwoordigers van het actie comité dat de demonstratie georganiseerd had. Voor de demonstrerende huurders was de confrontatie met de kapi tale villa waarin de "krottenko ning" woont een regelrechte klap in net gezicht, die duidelijk de gemoederen verhitte. Een delegatie van de demonstran ten probeerde Fennis twee kar tonnen dozen met duizenden klachtenlijsten te overhandigen. Fennis zelf was (zoals men had verwacht) niet thuis. Zijn brievenbus werd daarop vol gestopt en een karton met klach ten werd op de stoep gezet. "Gooi de dozen maar door de ra men" riep één van de demon stranten. "Of het hier dan ook zo lang duurt vaor ze weer gerepa reerd worden?" vroeg een ander zich af. 99 LEIDERDORP - "Wij hadden Vci- trouwen in het beleid van de wet houders Gordijn en Drenth, maar zoiets als nu gebeurt is werkelijk bij de wilde beesten af'. De bewoners van de huizen van de Leiderdorpse woningstichting Pa trimonium pikken het niet. Zater dag kregen zij een brief van het ge meentebestuur waarin hen werd meegedeeld dat het college er in had toegestemd dat de wonings tichting haar woningbezit aan de Algemene woningbouwvereniging Leiderdorp zou overdragen. Maar al eerder hadden zij dit uit de krant kunnen vernemen. Eén der bewoners, de heer Van Vlies: "Dit is onbehoorlijk be stuurlijk gedrag. Zogenaamd zijn er in Leiderdorp zo veel mogelijk heden voor inspraak, maar over de overgang van het woningbezit van Patrimonium naar AWL zijn wij niet gehoord. Noch de Raad van Toezicht, noch de bewoners, noch het actiecomité is hier iets over meegedeeld". De vertegenwoordigers van de be woners, Van Vlies, Verhoogt en Van Alphen willen zich er nog niet over uitlaten wat zij van de over dracht van het woningbezit vinden. "Dat moeten we eerst met de be woners doorspreken. Nu gaat het er om dat we de gang van zaken, de wijze waarop het college de democ ratie vertrapt niet accepteren". De heer Verhoogt: "Op z'n minst had het actiecomité op de hoogte gesteld moeten worden. Maar toen ik wethouder Gordijn daarover belde was hij hogelijk verbaasd dat het actiecomité nog bestond. Hij dacht dat dat was opgeheven toen de Raad van Toezicht op de raadsvergadering van 10 oktober werd geïnstaleerd". Maar het actie comité gaat door totdat de hele zaak is afgewikkeld". (De behandeling van de klachten van de bewoners over hun woningen is afgerond, red.) De heer Van Vlies, die op 10 ok tober namens de bewoners in de Raad van Toezicht van Patrimo nium werd benoemd, in welke functie hij het beleid van de stich ting zou kunnen controleren.' "De inhoud van die functie is nu vol ledig anders. Ik kan nu een kege winkel gaan aanvegen. De bewoners zullen zich nog bera den over wat hen staat te doen. Maar eerst wachten zij de raadsver gadering van vanavond af, waarin het college van de overdracht van de woningen mededeling zal doen. "De overdracht van het woning bezit zelf is een zaak van het col lege. Maar we verwachten, omdat Patrimonium de laatste tijd zo vaak in de raad aan de orde is geweest, dat ook nu de raad zich niet onbe tuigd zal laten". LEIDERDORP - Leiderdorp zal in de toekomst rekening houden met de zwarte lijst van onderaannemers die dooi de federatie bouw- en houtbonden van de FNV is opgesteld. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1978 deelt het gemeentebestuur mee in be stekken de voorwaarde te willen opnemen dat be drijven, die op deze zwarte lijst voorkomen, niet mogen worden ingeschakeld bij werken die door de gemeente worden opgedragen. Tevens overweegt het gemeen tebestuur een soortgelijke voorwaarde in te bouwen bij garantstellingen en derge lijke OEGSTGEEST - De kringgroep "De Sleutelstad Leiden", onderafdeling van de VDH (een vereniging van liefhebbers van Duitse (ras)herdershon- den) was het afgelopen weekeinde gastvrouw bij de Nederlandse Kam pioenschappen africhten van Duitse herdershonden. 34 Duitse herder shonden en hun eigenaars, afkomstig uit alle delen van het land, namen aan deze wedstrijd deel. Er waren drie onderdelen, te weten: speuren gehoorzaamheidsoefeningen beschermdienst (het z.g.pakwerk); voor elk onderdeel kon een. aantal pun ten worden behaald. Het slechte weer, in het bijzonder de harde wind, waren er de oorzaak van dat de klappen meteen al bij het eerste onderdeel, het speuren, vielen, waardoor de kanshebbers naar de achterhoede werden gedrukt. De eerste drie bij het totaal aantal te behalen punten waren: 1. H. Torn met Condor v. Rotermannsheide NHSB (290 punten); 2. R. Bolt met Bea v.d. Bloma NHSB (283 punten); 3. R. Zonneveld met Basko v.d. Prinsenvloot NHSB (277 punten) Beste bij 't speuren was A.v.d.Kuy met Alfv.d. Rosenstrasse 92 (99 punten); beste bij de gehoorzaamheidsoefeningen D.vZwol met Mutz v.Zunderland NHSB (99 punten) en beste bij het pakwerk R. Bolt met Bea v.d. Bloma NHSB (98 punten). BENTHUIZEN - In Benthuizen zal binnenkort een enquete worden gehouden over de haalbaarheid van een centrale antenne-inrich ting in deze gemeente. De com missie openbare voorzieningen van de gemeenteraad van Be nthuizen heeft hiertoe besloten, daarmee de wens volgend van wethouder C. Boonstra. Boven dien is uit de commissie een werkgroep gevormd die in de cember of januari een voorlich tingsavond gaat beleggen. Reeds 40 pet. van de woningen in Benthuizen is op een gemeen schappelijke antenne aangeslo ten. VOORSCHOTEN -De Voor- schotense scholen hebben het dit weekend moeten ontgelden. Za terdagavond tegen half elf werd een brand ontdekt in de kleuterschool aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyestraat. Omdat de brand spoedig geblust kon worden bleef de schade gering. Het sterke ver moeden bestaat dat de brand is aangestoken. In dezelfde nacht is ingebroken in de kamer van de conrector van de Rembrandt Scholengemeenschap in het Cultureel Centrum te Voor schoten Een 50 kilo wegende kluis, radio-apparatuur en een bedrag van 700 Guldeae den hierbij ontvreemd. De politie heeft beide zaken nog in onder zoek ZOETERWOUDE - Zaterdag avond even voor 19.GO 19 uur was er paniek in de Zuidbuurt in Zoeterwoude. De kerk "St. Jan's Onthoofding" zou in brand staan. Aangezien er veel wind stond, trok de Leidse brandweer met groot ma terieel naar de plaats des onheils. Alles bleek echter nogal mee te vallen. Slechts een kleine ruimte, deel uitmakend van de ruine, bo ven de zogenaamde kerkhofdeur stond in brand. Deze nog afge scheiden ruimte, een soort zolder tje, werd regelmatig door de jeugd bezocht. Eén der omwoners verklaarde: "Ze zaten vaak te rommelen op dat zol dertje. Ik heb er al eens een oude matras weggehaald en bij de kraakwagen gezet." Het lijkt derhalve niet denkbeeldig, dat ook dit brandje in Zoeterwoude werd aangestoken. Ondanks de sterke wind had de brandweer het brandje na een half uur onder controle. Dit was juist nog op tijd om de kerkdienst, die op het punt stond aan te vangen, door te laten gaan. LEIDEN - Een 10-jarig jongetje uit de Merenwijk heeft gisteravond even over negen zijn been gebro ken toen hij komend uit de Wol- steeg plotseling de Langebrug overstak en door een auto werd ge raakt. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN - Geboren - Eduard A. J. z.v. P. J. M. Akerboom en C. A. M. v.d. Post, Laurens C. C. z.v. L. C. C. Volkers en D. Vlieland, Robert-Jan z.v. J. W. de Goede en G. I. Sjaw-Akian Overleden: L. J. v.d. Meer (1896), R. Pahladsingh (1954), J. C. v.d. Pluijn (1909), F. F. Meijer (1900), geh. gew. m. A. Oolders, J. v.d. Meij (1908), geh. gew. m. A. Willemse, A. M. Pet (1903). Getrouwd: H. Keijzer en C. M. S. Beek- Ondertrouwd: E. M. M. v.d. Loo en I. D. v. Vlijmen, C. W. Platteel en H. v.d. Berg, J. Sparrenboom en F. F. t. Dam, E. H. Vossepoel en W. Dingjan, K. S. Yavuz en O. T. A. Jansen, L. A. M. Witte en R. G. v. Booren, H. Wernars en T. Noordervliet, M. Vrieze en A. J. v. Boven, R. Straathof en C. Kroesemeijer, H. Heshusius en J. Nijboer, W. v. Beelen en G. H. E. M. v.d. Krogt, J. E. Ruijgrok en E. C. Aarnoutse, P. d. Ridder en G. J. Wassenburg, R. W. M. Arons en E. d. Vos, K. Busian en K. Mestour, J. C. Verdoes en A. W. v.d. Vegte. De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11-18 nov., door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek R. v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Maandag ZOETERWOUDE - Burgemeester Detmers heeft vrijdag het eerste exemplaar van het nieuwe prentkaartenboek van Zoeterwoude aan mev rouw Dorrepaal (midden op foto) aangeboden. Het nieuwe boek is samen gesteld door Ben van Leeuwen, die ook - samen met de heer Dorrepaal - verantwoordelijk is voor het eerste Zoeterwoude prentenboek. VOORSCHOTEN - Een breuk in een hoofdleiding van het waterbedrijf zette dit week einde een deel van de Voor- schotense Rembrandtlaan on der water. Voordat de lekkage werd opgespoord, hadden de bewoners al gereclameerd over het wegvallen van de wa terdruk. Politie en ambtena ren van de bedrijven hadden enige uren nodig om de breuk te lokaliseren. Een dame, die met haar zoontje haar nieuwe auto wilde laten zien aan een in de Remb randtlaan wonende kennis, reed door het water en kwam tot stilstand in een put. Nadat de auto uit de put getrokken was, ontstaan door het weg zakken van het wegdek, bleek dat de gehele stuurinrichting en voorwielophanging ver schoven was. De Rembrandtlaan ligt in Vlietwijk II. Sinds van dit pol dergebied een woongebied gemaakt werd, nu twintig jaar geleden, komen er geregeld breuken in waterleiding en riolering voor. Vlietwijk II is in tegenstelling van de aan grenzende wijk Vlietwijk I nooit opgespoten. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur Troef, Noordeinde 2 a, fotografie; caba ret; jaargroep; yoga; bar/soos, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; t'ai chi; projectgroep Leidse geschiedenis,; fotografie; boetseren; Go-club, 20 uur. Steenschuur 6, ruil- en veilingavond van „De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teur fotografen ver, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. In de Vroolijcke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg, informatieavond KWJ, Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 4 tot 11 november waargenomen door apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Belangengroep alleenstaanden Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Dierenbescherming Moeders voor Moeders Mevrou- Hofdijcl 153652. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Advocaten spreekuur LEIDERDORP - In de aanbiedingsbrief behorend bij de bègroting voor 1978 van Leiderdorp krijgt Leiden nog even een veeg uit de pan. Naar aanleiding van de werkzaamheden in het Zijlkwartier wordt opgemerkt: "Met de uitvoering van de werken in het Zijlkwartier is inmiddels een aanvang genomen. Het college hoopt in dit verband dat het "overleg" met Leiden over de problematiek van de Sumatrabrug (maar ook over andere gezamenlijke verkeersproblemen) beter zal verlopen dan in 1977. Stellig kan echter worden gezegd, dat de problemen hier niet - en op geen enkele wijze - door Leiderdorp zijn veroorzaakt. Het college is bereid tot overleg en zelfs tot het vinden van oplossingen, maar dat moet dan wel op een Leiderdorpse wijze geschieden. Ons college wijst daarbij met name op de aspecten openheid en openbaarheid". LEIDEN - De 18-jarige Leidenaar F. heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de parkeerterreinen Schuttersveld, Terweepark en op het Staionsplein in Leiden bij een vijftal auto's de ruiten kapotgeslagen om in de auto's achtergelaten spullen te stelen. Niet alleen moesten de ruiten het ontgelden, ook vernielde hij diverse portieren. De politie heeft de jongeman aangehouden. VOORSCHOTEN - Het dikke boekwerk waarin alle Voor- schotense „beleidsvoornemens" voor het komende jaar beschreven staan, houdt het midden tussen "nog eenmaal proberen" en een soort politiek testament. De bijna 600.000 die er is aan Financiële ruimte in de gemeentebegroting voor 1978 is nauwelijks voldoende om tegemoet te komen aan de meest dringende wensen in de ge meentelijke samenleving. De reconstrukie van de Leids- eweg-noord slokt al een belangrijk deel op van de Financiën. Daarnaast zijn voorzieningen noodzakelijk op het gebied van het woon- en leefklimaat zoals inrichting van woonerven en woonstraten, en moet aandacht worden geschon ken aan mogelijkheden. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dat geldt zeker voor de bouw van een eigen zwem bad in Voorschoten, de restauratie van het Ambachts en Baljuwhuis en de zorg voor een betere ac commodatie zowel voor de buiten als de binnensport. In de priori teitenlijst bij de gemeentebegro ting voor 1978 staat dat deze wer ken uitgevoerd kunnen worden na 1978. De wethouders Marselis en Eveleens gaven bij de presentatie van het gemeentelijk beleidsplan voor 1978 wel de verzekering dat voorbereidingen in een vergevor derd stadium zijn. Inmiddels is met betrekking tot de bouw van een eigen zwembad een goed overleg tot stand gekomen met de initiatiefnemers van het zo genaamde Micropolisplan, een kleine stad in de toekomstige wijk Bijdorp 1, waar tesamen met wo ningen en winkeltjes een zwembad kan komen. De gemeenteraad zal op 21 november in besloten zitting de laatste plannen te zien krijgen, evenals die voor de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. Het eerste restauratieplan voor dit 17de eeuwse pand verkreeg niet de goedkeuring van de Monumen- tenraad. Voorschoten wilde het al lemaal te grondig doen. Wel is men akkoord gegaan met een monu mentale trap aan de voorzijde. In de Welzijnssector wordt in 1978 extra aandacht besteed aan de be jaardenzorg, de recreatie en ook aan het functioneren van de func tionele c Dit zijn de burgers een advies geven aan de gemeenteraad. Wethouder Marselis wilde daar nog niet direct een uit spraak over doen, maar bij B en W leeft de vrees dat onze commissies een eigen leven gaan leiden. In het beleidsplan voor 1978 wordt ditmaal ook weer veel aandacht be steed aan het woon-en leefklimaat binnen de gemeente. Helaas is door het ontbreken van een regionaal beleid op het gebied van de ver keersproblematiek slechts een be leid voor Voorschoten mogelijk. Voorschoten heeft in een vroeger Struktuurplan duidelijk rekening gehouden met de aanleg van de Leidse Baan en Rijksweg 11. Nu beide belangrijke wegen voorlopig of nooit doorgang zullen vinden, blijft het voor Voorschoten behel pen. Het dagelijks bestuur van de ge meente Voorschoten betoonde zich met het weer op gang gekomen herbouwprojekt Vernéde- park.Thans wordt gebouwd door "Intervam". Deze maatschappij gegarandeerd dat zowel de tweede als de derde fase zonder onderbre king gerealiseerd kunnen worden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30, Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2