Robert Long: boeiend TM1FIIL "PARADIJSEILAND" GITAARCONCERT ft MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 Wf.illf.il- Vorige week heb ik de overval door drie jongemannen op mijn moeder, mijn stiefvader en de huishoudster tot een "case his tory" gemaakt, niet omdat het, in het licht der criminele geschiede nis, zo'n spectaculair geval was, maar omdat het zelden (hoewel steeds minder zelden) gebeurt dat je er zo dicht bij betrokken bent datje zo'n mini-geschiedenis van alle kanten kunt bekijken. Bovendien is het voor de betrok kenen natuurlijk allerminst een mini-gebeurtenis, ook al waren de daders in daadkracht niet te vergelijken met (bijvoorbeeld) de Zwarte Septemberbeweging waartoe zij zeiden te behoren. De heer Hooyenga wees daar in een meelevende brief al op: "Ik heb uw verslag over de over val op uw stiefvader en uw moeder met veel belangstelling gelezen en betoon hiermee mijn medeleven met u en uw familie. Ik, weet dat bij uw volk de fabi- liebanden sterk zijn, en dat dit een van de pijlers is die dit volk in zijn voorbestaan hebben onder steund. Maar niettemin heb ik een heel klein beetje "Schadenfraude" ten opzichte van u. Want u meende laatst voor het tuig van de Baader-Meinhof-groep op te moe ten komen, door het odium zelf moord te moeten betwijfelen. Nu hebt u in uw familie met een der gelijk uitschot der maatschappij kennis gemaakt. En dit was nog een heel fatsoenlijk soort. Hele maal geen killers". Nee. Ook geen zelfmoordenaars trouwens. Belangstellenden kan ik melden dat een dokterson- derzoek op maandag uitwees dat mijn moeder de emoties goed doorstaan had (de hogere bloeddruk was, de omstandighe den in aanmerking genomen,niet alarmerend), maar dat oom Jan een paar gekneusde ribben had. Bovendien kreeg hij weer last van een oude kwaal, waardoor hij moeilijk kon lopen. Wel kreeg mijn moeder een "nervous breakdown", toen ze mijn zusje in Canada wilde bellen en verkeerd werd verbonden. Ethertheedoe- ken, worstelingen, aan aan bed vastgebonden, huis overhoop, sieraden gestolen ...ze gaf geen krimp. Maandag is ze meteen naar de dichtsbijzijnde apotheek gestapt om te vragen of ze even aan een flesje ether mocht ruiken, de apothecaresse reageerde wat wantrouwend en terughoudend: zo'n oude ether snuif ster heb ik nog nooit meegemaakt, zal ze waarschijnlijk gedacht hebben. Mijn moeder legde toen maar even uit dat zij was overvallen en nu wilde nagaan met wat voor verdovende vloeistof men haar had trachten te verdoven. "O, bent u dat", zei de apothecaresse. Zij wendde zich tot de andere klanten in de winkel en meldde: "Dit is de mevrouw die op de Plantage is overvallen". Een paar minuten de prinses van het bal. Mijn moeder rook aan een flesje ether, daarna aan een flesje chloroform en volgens haar moet het toch chloroform zijn geweest en niet ether. Tevredengesteld liep ze weer naar huis. Ik wil maar zeggen: al die turbulente gebeurtenissen hebben haar niet klein gekregen maar toen er even iets mis ging met de verbinding met Canada, vijf dagen later, bleek dat net de druppel die de r deed overlopen Gemorrel Een van de lessen die mijn moeder en stiefvader uit de overval heb ben getrokken, is dat zij nu voort aan alle tussendeuren op slot doen, of op zijn minst dicht, waardoor zij in elk geval niet meer in hun slaap verrast kunnen worden. Een consequentie is wel dat de poes, Frijdaatje genoemd, in de keuken moet worden opge sloten. De eerste nacht werden mijn moeder en oom Jan wakker van gemorrel aan de deurknop van de slaapkamer. Oom Jan stond op, pakte iets stevigs, zei te gen mijn moeder dat zij de deur ogenblikkelijk weer achter hem moest sluiten zodra hij de slaap kamer uitgeglipt was, mijn moeder deed dat natuurlijk niet, en zie, het was Frijdaatje die uit de keuken was ontsnapt door op de knop van de deur te springen De volgende avond verzegelde oom Jan de keukendeur van bin nen met een zware plank die hij onder tegen de knop van de deur zette. Hij schoof een zware stoel tegen de plank aan, verliet de keuken door een andere deur die in elk geval niet open te maken was en begaf zich te ruste 's Nachts werden hij en mijn moeder weer wakker. "Iemand verschuift de ladder", veronder stelde mijn moeder. Even later krabde Frijdaatje weer aan de deur. Ze had eerst de zware stoel opzij geduwd (sterk ras, die Siamezen), daarna de plank opzij geduwd, toen ae deuren opengesprongen, en daar was ze weer (je weet niet wat erger is). NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - De afgebeelde genita liën op het programmaboekje van Robert Long en Ansje van Brandenberg, ter omlijsting van hun jongste theateractiviteiten, waren voor de schouwburgdirec teur van Nijmegen aanleiding om de publieke verkoop van dit boekje te verbieden. Hij vond het té* aanstootgevend. De Leidse schouwburgdirecteur Hans van Dam toonde zich niet zo kinder achtig. In de zaal waren de sup poosten zaterdagavond gaarne bereid een 'Verse Mix van Privé Weekend-Stories' voor drie gul den aan het publiek ter verkopen. Want Long (om z'n artiestennaam maar te blijven gebruiken) wilde met z'n programma vernietigend uithalen naar deze wekelijks ver schijnende publiekstijd schriften, die frequent schrijven over de borsten van Rita Hovink, de vertaalkunst van Ati Dijk- meester en het huwelijk van Paul van Vliet. Long vertelt 'exclusief in het blad 'Lulkoek' dat hij he lemaal niet homoseksueel is en dat zijn vrouwelijke fans daar meestal pas in z'n kleedkamer achterkomen. Dat is, geloof ik, de kracht van z'n programma. Hij neemt homofielen op de hak bin nen de maatstaven, die de "ge goede burgerij" aanlegt. Ook ne gers, joden en Surinamers ont komen niet aan zijn soms kriti sche, soms sarcastische opmer kingen. Het programma is een aaneenschakeling van nummers, die hij al talloze malen in de thea ters heeft gebracht, maar boeit nog steeds mateloos. Voor criticus ben ik niet genoeg gefrustreerd en voor Wiener San- gerknabe ben ik niet vroegtijdig genoeg gecastreerd', zingt Robert in één van z'n eerste liedjes. De zaal weet meteen waar het aan toe is. Ansje van Brandenberg lijkt aanvankelijk met 'Nachten van Parijs' een geheel eigen inbreng in het programma te hebben dat nadrukkelijk naast Long's reper toire kan bestaan, maar later blijkt ('Op vakantie met de tent' en 'Levenslied'), dat ze ook sa men naar niveau kunnen groeien. Robert Long zingt sommige liedjes zo diepdoorvoeld dat de emoties moeiteloos het publiek kunnen bereiken. Daarom had de man of vrouw, die Robert erop heeft gewezen, dat hij 'z'n moers taal' moest gaan zingen tijdens het slotapplaus naast Robert en Ansje moeten staan. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Voor een overvolle kapelzaal van K O, waar vooral de jeugd rijkelijk vertegenwoor digd was, concerteerde zondag morgen het bekende gitaar-trio Dick Visser, Theo Krumeich en Emile Hopman. Dick Visser zag bij zoveel kunstbeoefenaars-in- spé ogenblikkelijk zijn taak als pedagoog, vertelde over gitaar technieken, en gooide, terwille van zijn jeugdig gehoor, het prog ramma ondersteboven. Het werd een bont, maar boeiend geheel. Klassieke componisten, naast Spaanse en hedendaagse, hielden de aandacht gevangen. De vele stijlen die dit gedifferen tieerd programma omvatte, wer den op deze "mooie instrumenten exact belicht. Reden om voor dit excellente gitaar-trio in vuur en vlam te geraken. Het was heel opmerkelijk dat de jongsten, vaak kinderen nog, zo stil en geboeid hebben ge luisterd. Een warm onthaal van de toe hoorders werd beloond met een deel uit het Trio in a kl.t van Vi valdi. BEP RIJNDERS Jan Wolkers signeert LEIDEN - Jan Wolkers, wiens nieuwste roman "De kus" zo juist is uitgekomen, zal op za terdag 3 december aanwezig zijn bij Boekhandel Kooyker om zijn werk te signeren. Orkestconcert bij kaarslicht LEIDERDORP - Het Brabants Kamerorkest geeft vrijdag avond a.s. een concert in de stijlvol gerestaureerde en door kaarsen verlichte Dorpskerk in Leiderdorp. Het orkest staat onder leiding van dirigent An ton Koene. Solist zal zijn de al tviolist John Sekreve. Het eer der aangekondigde pianocon cert waarin als solist zou optre den de pianist Tjitte Weber, is komen te vervallen. Voor de uitvoering van het oorspronke lijk geplande pianoconcert, was versterking van het orkest met vier blazers noodzakelijk, het geen op onoverkomenlijke fi nanciële moeilijkheden voor K&O-afdeling Leiderdorp stuitte. Het concert begint met een uit voering van het concert in a kleine terts van de Pesch. Daarna vertolkt John Sekreve samen met het Brabants Kame rorkest het concert voor Al tviool en orkest van Telemann. Vóór de pauze wordt verder nog gespeeld Mozart's Diverti mento in F grote terts. Na de pauze is John Sekreve nog maals te beluisteren in de Trauer Musik voor altviool en strijkorkest van Hindemith. Met Mendelssohn's symfonie nr. 9 wordt het concert besloten. Galerie/Bibliotheek, Luifelbaan 1, Wassenaar, Annie Goddijn - Grafiek, Rini Leefsma-Nagtegaal - gouaches, 29 oktober - 24 november, dagelijks geopend, behalve donderdag. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon stelling Marcus Dèlanjo - oliever fschilderijen. Geopend ma. hlm za, van 10-16 uur, van 15 okt. t/m 15 nov. Galerie Denise Stephanv Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Hubert van Lith - bronsplastieken, José Calsina - tekenin gen en etsen. Geopend tot 16 nov., vr., zat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen Via tel. afspraak). De Ruif, Janvossensteeg. Tentoon stelling Bas Verplanken - foto's. Geopend t/m 20 dec., dag. (behalve za. en Galerie De Poort, Herensteeg 11, Ten toonstelling Henjt van der Ende - Schilderijen. Geopend van 18 oktober t/m 17 november, di t/m zaterdag van 13-17.30 uur. do. van 19-21 uur. Galerie JA, Sportfondsenbad, Was senaar. Tentoonstelling Jacques Baart - schilderijen en tekeningen, Lucien den Arend - plastieken en Richard van den Dool - schilderijen. Geopend van 10 t/m 27 nov., woe. van 20-22 uur, do. t/m zo. van 10-17 uur. Academisch Historisch Museum. Ra penburg 73. Tentoonstelling gewijd aan P. C. Hooft. Geopend tot 26 nov., ma. t/m vr. van 10-17 uur. LAK-Foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Mien Rijnsburger - houtskoolte keningen en aquarellen. Geopend tot 18 Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Hilbrand Bruyning - olieverfschilderijen. Geopend van 4 nov. tot 14 dec., woe. t/m za. van 12-17 uur, do. van 19-21 uur. zo. van 13-17 uur. i 13-17 i t 15 februari 1978. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Bart de Graaf - olieverfschilderijen, krijtteke ningen en pentekeningen. Geopend van 5 t/m 26 nov., woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. (Pu c/ 14 november 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant - - Wederom wordt de Haarlem mer Laurens Janszoon Koster als uitvinder der boekdruk kunst naar voren geschoven en wel in een te Philadelphia ver schijnend tijdschrift, de "Ty pographic Advertiser". De schrijver maakt namelijk ge wag van de verlegenheid bij de tegenstanders der Koster-le gende (zooals De Vinne en Van der Linden), dat het bestaan van talrijke deelen en fragmen ten van oude drukken een onbe kenden drukker doen veronder stellen, die vóór Gutenberg de drukkunst uitoefende. Volgens genoemd tijdschrift is die "on- I/IVÓ bekende drukkerzonder twijfel Laurens Jsz. Koster. Gu- tenborg was noch de uitvinder van het lettergieten. noch van het drukken, hoewel hem groote verdiensten toekomen voor zijne bedrevenheid in het toepassen van de kennis, bij Koster opge daan en voor zijne volharding gedurende tal van joren. De eerste drukker mét beweegbare letters was, zoo oordeelt de "Ty pographic Advertise", Laurens Janszoon Koster. Vijftig jaar geleden - - Uit de Chineesche stad Han- kau ivordt gemeld, dat de En- gelsche consul alle Engelsche onderdanen, die niet in de con cessie verblijven, heeft aange raden binnen het gebied der concessie de wijk te nemen, aangezien hun leven daarbui ten gevaar loopt. De Franschen en Japanners hebben reeds de tachementen matrozen in hun concessies ondergebracht. De Engelsche mariniers bevinden zich nog op hun schepen, maar zijn wel gereed elk oogenblik hulp te bieden waar dat noodig mocht zijn. zoowel in de stad. waar volslagen anarchie heer- scht, als in de concessie. Te Columbia in den Ameri- kaanschen staat Tennessee heeft een menigte van 350 man een neger uit de gevangenis ge haald. die bekend had zich aan een blank meisje te hebben ver grepen. Ondanks pogingen deze eigen rechting te verhinderen werd de man opgehangen uit een venster van het paleis van justitie. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg^ 28). Werkd. 10 udr' voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Pulchri-Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Ab Steenvoorden - et sen en kleur.tekeningen, Tosca van der Haak - plastieken. Geopend van 11 nov. tot 1 dec., dag. van 10-16 uur (zo. geslo ten). ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoon stelling Gerard de Wit - schilderijen en tekeningen. Geopend van 6 tot 21 nov., dag. van 14-17 uur en van 19-22 uur, zo. van 14-17 uur. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling ,,Taal en teken binnen Chinese muren" Geopend/ ma 10-17 uur, zon- en feestdagen PANDA EN DE DEUGZ1ENER. 35-139 Nadat Jollipop alle huishoudelijke apparaten het huis uit had ge dragen voor de vuilnisophaaldienstbesloot hij om groen ten te gaan planten zodat hij voortaan geen blikken of diepvries-produkten meer hoefde kopen. Maar hij werd gestoord door een vertegenwoordiger die hem een stofzuiger aan wilde praten. Nee, dank u", sprak de bediende. "Wij wensen geen voorwerpen in huis te hebben, die moeilijkheden kunnen geven. Een eevoudige stof fer en blik zijn alles wat ik nodig heb. Goedendag!" Daarop verscheen er een heer die een voordeels-aanbieding in gas fornuizen had. En toen hij die had weg gestuurd, kreeg hij bezoek van een handelaar in serviesgoed - en daarna van een reiziger in doe- het-zelf gereedschap. "Nee!" riep hij,aan het einde van zijn geduld. "En nog eensnee! Het lijkt wel. of men tegen mij samen spant Ik vraag me zelfs af, of hier iets achter zit." BIESLOOK SCHUITJES 150 g. belegen kaas, 150 g. gekookte ham, 2 eierdooiers, 1 theelepel mosterd, 1 kleine lepel bieslook, zout, peper, 4 bruine boterhammen, 1 kleine komkommer. Maak een mengsel van de fijngesneden kaas, de fijn gesneden ham, de eierdooiers, de mos terd en de fijn gehakte bieslook. Maak het mengsel met zout en peper op smaak af, bestrijk er de bruine boter hammen mee en gra tineer ze onder de grill. Snijd de boter hammetjes in repen en zet er een cock tailprikker in waar aan een dun schijfje komkommer is gere gen. FREO BASSET De avonturen van Jonuneke Met doe/ vort ons zangkoor is, o tiet /even op Paradjs- ei/and nog te veraangena men tedere avond zv/ieri wij voor o ons repertorium.j- afdraaien Y f/aar mannen, opge/et Eentwee, drie... vier W WE GAAN NOG 1 i s KHET NAAR HU/9 v ji t v.r «0 CAMERA: "The last tycoon", dag. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Oom Ferdinand en de toverdrank", za. en }.15 STUDIO: "Herbie", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. AL. LIDO L "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8 uur. 16 jaar. LIDO II: "Airport •77". dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. LIDO III: "Bad", dag. 7 en 9.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Donald Duck goes West", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2 30 Üngevallendienst 'ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui- REX: "Porno voor het Midden Oos dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "De avonturen van Pippi Langkous", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Gabriella", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14 30 uur. Avondbezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek baby- Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11 15-12.00 uur en van 14.00-14 45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19 30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag t/m vrijdag: 18.30-18 45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag. 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur al leen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun- i dag en nacht worden gemeld by het TiTTËtrr* pie T oo'ée pie bpief Ee i M&g ik v voorste //en P //et Zv c' PAPA DUSE/LANDZANGMOOQ 1 "7 Een formatie van vierhonderd j twintig man.'... ikbedoet, 0 vpapegaaien,natuvr/i/k.X et/Wtf GAA//A/06 A//£f/VAAR//V/fr UJ P 123 12J77 0 fi'JLA/VG£Af/er.' lil f -V %r.vS 11 J P 3 A/VG£ Nl£T THU/S' 'Yb V

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21