Op zoek naar'n modebril voor WEG MET DIE BEESTJES... Het hoeft niet zo duur te zijn... Nederlands schoolkind wordt slecht gevoed Veel rood- en goudtinten Make-up deze winter De make-up voor deze winter zit vol goud en parlemoerkleurtjes. Warme rode kleuren zijn bij veel make-up-huizen favoriet. Zo komt Jeanne Gatineau met Safran, warm rood met een goudach tige weerschijn en Lupin Perzisch rood met een zilvereffect. Voor de vrouw die dat te opvallend vindt is er dan nog een rose naturel glanzend en onopvallend van kleur. Ook bij Gatineau een poeder met een zachte goudglans. (De winter make-up van Gatineau op de foto). Ook Chanel komt met nieuwe kleuren: nagellak in twee kleuren voor nagels 13) en lippen waarvan een lipstick met goudglans 15) en twee erg mooie kleuren oogschaduw Bois Doree (warm goud bruin) en Mousse Doree, goudbruin-mosgroen 24,-). Nieuw van.Guerlain is het duo-doosje oogschaduw. Er zijn acht doosjes met twee op elkaar afgestemde tinten waarvan gris et rose en fougere wel de mooiste zijn. Vol warme tinten zit ook de nieuwe najaarsmake-up van Lancome waarin nieuw zijn twee kleuren: roestbruin en bessènrood voor de lippen en bij de oogschaduw brun ceylan en vert mousson. horren voor open deuren en ra men te plaatsen. Van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding kregen we een over zicht van beestjes die je in en bij etenswaren kunt tegenkomen. Klander Ooit van de klander gehoord? Het is een bruinzwart kevertje dat in rijst of gort een gaatje boort en daarin een eitje legt. Wat u uit eindelijk tegenkomt (misschien, misschien ook niet en eet u hem gewoon op) is een larve, die de korrel van binnen uitholt en zich erin verpopt. Larven van de meelmot zijn licht gekleurde kleine rupsen van één a anderhalve centimeter. Ze spinnen een kleverige draad, waarmee ze een klontje vormen van bloem, havermout en griesmeel. Je ziet ze aan de bin nenkant van de verpakking of door een mes door het meel om hoog te halen. Meelmijten zijn spinachtige dier tjes, die je met het blote oog niet kunt zien. Je kunt ze wel ruiken, want ze veroorzaken een weez- oete, honingachtige lucht. Bloem met mijt krijgt een wollig opper vlak. Strijk je de bloem glad, dan wordt ze snel weer oneffen. Advies: bewaar graanprodukten zoals bloem en rijst koel en droog in goedsluitende dozen, niet lan ger dan een half tot driekwart jaar. Doe nooit vers bij oud. Niets Mieren zijn er in soorten en maten. In huis heb je het meest last van de zwarte tuinmier en van de fa- raomier. De faraomier, een liefhebber van vlees en vleeswa ren, is de laatste jaren berucht geworden door zijn inwoning in verwarmde flats. Zelf kun je weinig of niets tegen de fa raomier doen. Tuinmieren blijven meestal wel buiten, maar als ze binnen zoetigheid bespeu ren komen ze daar op af. Advies: laat geen etenswaar onaf gedekt staan en ruim wat u morst onmiddellijk op. Tegen tuinmie ren kunt u eventueel petroleum sprenkelen op de plek waar ze binnenkomen. Of ga ze te lijf met een insektenpoeder van de dro gist. Verder kunt u ook nog last hebben van kakkerlakken, die het liefst op warme, vochtige plaatsen bi vakkeren. Advies: weg met rommel en afval. Houd alles schoon. Sluit kieren af, en ook ruimten rond buizen. Klimplanten Ten slotte ratten en muizen. Die la ten zich niet makkelijk wegjagen. Advies: laat in ieder geval geen etensafval slingeren en sluit vuilnisemmers goed af. Voer geen vogels als het bijna donker is. Vogels komen dan niet meer, maar muizen wel. Laat geen sta pels hout liggen. Muizen nestelen daar graag in. Klimplanten langs ramen zijn ook uit den boze, want ze klimmen erlangs het huis in. Controleer voorraden eten re gelmatig. (Karton kunnen ze ka pot knagen, glas natuurlijk niet). Weet u helemaal geen raad met de beestjes, die in uw huis wonen, vraag dan de gemeente (de dienst die onder meer ratten bestrijdt) om advies. Of probeer een diertje te vangen en stuur het onbe schadigd, in een stevig doosje, naar de afdeling bestrijding van ongedierte van de Hoofdinspec tie voor de Hygiëne en het Milieu, postbus 350 in Wageningen. Ook daar kunnen ze bekijken wat er tegen te doen is. De illustraties bij dit verhaal zijn deels ontleend aan Grzimek, Het leven der dieren, deel II (over in- sekten). Ruim 900 miljoen gulden gaf Nederland in 1975 uit aan cos- meticaprodukten. Dan hebben we het niet alleen over nagellak en lipstick maar ook de tand- 'pasta en zeep zijn daarbij gere kend. Maar toch een respecta bel bedrag voor wie bedenkt dat ongeveer 25 jaar geleden dat bedrag nog maar 45 miljoen was. Ondanks dat we het'geld er kennelijk gemakkelijk voor uit geven schrik je toch steeds op nieuw van de prijzen. En niet alleen de vrouw die eens zo af en toe bij een parfumerie bin nenwandelt. Ook de schoon heidsspecialistes zelf zeggen vaak - "als we zelf niet in het vak zaten, zouden we ons die dingen niet kunnen permitte ren". Vandaar waarschijnlijk ook het succes van b.v. de om- brettes van Dior, die hele kleinè doosjes oogschaduwpoeder die beneden een tientje te koop zijn. Veel vrouwen zijn er gelukkig de laatste tijd steeds meer van overtuigd geraakt dat de kreet "hoe duurder hoe beter" in de cosmetica-sector helemaal niet op hoeft te gaan. Wie een beetje kritisch te werk gaat, kan de helft goedkoper uit zijn dan zij altijd had gedacht. Op de gedachte, het moet wel een beetje betaalbaar blijven, heeft Max Factor ingehaakt met een nieuwe serie de Maxi-lijn. Een serie waarvan de mascara, lipstick, rouge en vloeibare make-up 4.95 kosten, terwijl de nagellak 3.95 kost. Chen Yu Een nieuw produkt voor Ne derland is ook de Chen Yu-serie die via Cosparfrance op de markt komt. Prijs hiervan ligt in de middenklasse. Voorlopig zal maar een deel van de Chen Yu (verfijnde smaak) produkten te koop zijn: nagellak, base-coat, remover, nagelriemvloeistof, lipstick, make-up-crême, oog- make-up. Lancóme komt deze winter met een nieuwe serie oogschaduw in mooie modieuze tinten. Het is een waterproof-produkt dat in een klein flesje met een bij passende opbrengstift wordt geleverd 14.95). Speciaal voor jonge vrouwen komt Orlane op de markt met de verzorgingsserie Ligne Fon- damentale De serie bestaat uit 3 produkten: alcohol vrije reini gingslotion (100 ml. 25), een dag- en nachtcrème (pot 50 ml. 28.50) en crème om een pee ling te geven (pot 50 ml. 25). Speciaal voor rond de ogen komt biotherm met een verzor gende creme voor dag en nacht creme contour des yeux (potje 10 ml. 19.75). Een verzorgende serie voor de vrouw boven de vijftig brengt Helena Rubinstein onder de naam madame Rubinstein. Het zijn vier produkten op basis van sebum. Helena Rubinstein is wel zo verstandig de vijftigers geen jonge huid te beloven maar wel een prettige aan voelende die er gezond uitziet. Wie er een kleine ƒ115 voor over heeft kan het eens probe- Parfums De tijd dat je een vrouw aan haar parfum kon herkennen lijkt een beetje voorbij. Steeds weer komen er nieuwe geurtjes op de markt, vaak kun je pas na eindeloos zoeken je vertrouwde parfum terug vinden. En daarom probeer je maar weer eens iets nieuws. Zo iets nieuws is Dior-Dior. Als een hele bos bloemen ruik,t de mademoiselle Chanel. Een grapje van Guy Laroche is de Eau Folie in een vulpen 5.95) echt iets om eens aan te denken in de cadeautjes-tijd. Ook iets in de geschenkjes stijl is de coffret Grands parfums van Lacóme "met vier geuren 14.95). Een parfum hoeft echt geen ka pitalen te gaan kosten, nr. 1 van Ellen Betrix kost 19.95 (50 gram), wel erg duur is de Pri vate collection parfum van Es- tee Lauder waarvan 7 cc al 85 kost en een kleinste verpakking eau de parfum (15 cc) 45. Aan de mannen heeft André Courreges gedacht - speciaal voor hen ontwierp hij de FH 77. In deze iets zoetig geurende se rie zijn een eau de toilette. 50 ml 19.95) en een aftershave (50 ml. 14.95) verkrijgbaar. Niemand heeft graag ongedierte in huis maar het is soms erg moei lijk om het buiten de deur te hou den. Centraal verwarmde huizen hebben 's zomers en 's winters dezelfde temperatuur en daar voelen sommige ongewenste beestjes zich kiplekker bij. En dan zit je ermee. Hoe krijg je al dat enge gespuis in vredesnaam weer weg? Ga er bij voorbaat maar van uit dat het erg moeilijk zal zijn. Iedereen morst wel eens een kloddertje jam en ruimt dat niet onmiddel lijk weg omdat eerst de kinderen naar school moeten, want die zijn toch al zo laat. Omdat het zulk lekker weer is, laat u de bal kondeur open. En ja hoor, vijf minuten later zitten er drie wes pen op dat hoopje zoetigheid, of tien mieren, of vliegen. Grijp niet onmiddellijk naar een bestrijdingsmiddel. Het helpt niks, als je de eigenlijke oorzaak niet uit de weg ruimt. Dan werkt het misschien vijf minuten, of een middag, en daarna heb je weer evenveel last. De enige goede bestrijding van insekten kan alleen (helaas, helaas, wat een ongemak) door het huis en alles wat erin staat goed schoon te houden. Door kloddertjes jam onmiddellijk weg te ruimen, door ook te boenen op plekken die het oog eigenlijk niet ziet en door De graanklander Twee kakkerlakken Als u erg slechte ogen hebt is u dit vast wel eens overkomen: je ziet een leuk, modi„>. brilmontuur dat toevallig ook nog goed staat bij je gezicht, maar je kunt het niet kopen. „Want", zegt de opticien, „die sterke glazen die u hebt, die worden aan de randen zo dik dat je ze niet in zo'n dun montuur kunt zetten". Of hij bezorgt je de teleurstelling van de week met de opmerking: „Glazen van uw sterkte kunnen we niet zo groot maken, dus dat grote montuur kunt u wel uit uw hoofd zetten". Zwaar Zo'n grbot, glazen glas is echter bijna twee keer zo zwaar als een kunststof glas. In grote monturen wordt daarom meestal kunststof gebruikt. Maar ook dat kan niet al tijd. Met „modale" glazen, met een sterkte tussen plus vier en min vier, lukt het wel, aldus het Voorlich tingscentrum Oog en Bril. Bij gro tere afwijkingen duiken hindernis sen op. Niet alle fabrikanten maken de gla zen die je dan nodig hebt. Soms kun je ze niet krijgen vanwege een kleine oogafstand. In een volgende geval worden ze te dik voor het dunne montuur dat je hebt uitge kozen, maar dan is er nog wel een uitwijkmogelijkheid naar ti taanglas (daarover leest u verderop in dit verhaal). Kleur brillen die je je laat aanmeten. Ook echt glas kan worden ge kleurd, maar in minder variaties. Voordeel van glas is, dat het zich makkelijker laat ontspiegelen dan kunststof. Er zijn wel opticiëns die ook kunststof ontspiegelen, maar dan komt er een laag op die kan slijten. Zelfkleurende glazen (die don kerder worden als je buiten kómt) bestaan alleen nog maar van glas. Nieuw is, dat deze „zelfkleurders" nu met zo'n boven-donker-onder- licht-effect te koop zijn. Kunststof (die tegenwoordig kras- vast is) is ook gewild omdat het te maken is in een onnoemelijke hoeveelheid kleuren en kleurcom binaties. Een voorbeeld daarvan zijn de zogeheten „dégradé"-glazen (bovenhelft donker, onderhelft licht), waar vroeger alleen rijke filmsterren mee rondstapten, maar die tegenwoordig voor iedereen te koop zijn. Zowel in goedkope kkant-en-klare zonnebrillen, als in Titaan Eveneens betrekkelijk nieuw is het zogeheten titaanglas, een tus senvorm van glas en kunststof. Het is glas van een nieuwe samen stelling, „Titaanhoudend" noemt het Voorlichtingscentrum Oog en Bril het. Het voordeel is dat het dunner is dan gewoon glas. Het lijkt bovendien lichter van gewicht, maar dat is suggestie. Het kan, zoals op de foto te zien is, goed worden gebruikt in heel dunne, metalen brilmonturen. Je ziet dan niet zo'n dikke glasrand. Een nadeel is datje aan dit glas moeten wennen. Het vertekent de dingen als je opzij kijkt. Wennen moet je ook aan een dub belfocus-bril. De meeste mensen zullen hem wel kennen: door het bovenste deel van het glas kijk je ver weg, het onderste stukje is om te lezen. Dit soort glas percentage een „dode zone" in dat gebied dat 40 tot van centimeter bij je vandaan is. Multi-focus Dit nadeel is weggewerkt in het multifocus-glas, dat nu sinds een paar jaar bestaat. Daarin zitten in één glas meerdere sterktes, zodat er als het ware een overgangsgebied ontstaat. Eeri scheidingslijntje, zoals de ouderwetse dichtbij-en- verweg-glazert, zie je niet meer. Helemaal nieuw op dit gebied is: een groot multifocus-glas van kunststof, met een diameter van 70 millimeter. Francisco betekent dat je nu ook multifocus in grote mo- debrillen kunt krijgen. De grote brillenmode heeft heel wat teweeg gelijke Soms moest zelfs het optische midden in de gla zen, dat voor de pupil ligt, verscho ven worden. „Decentreren" heet dat. Voor een opticiën, die dat voor een klant moet doen, betekent dat natuurlijk nogal wat werk. Maar de fabrikanten maken het Francisco gemakkelijk, want sinds een paar jaar is er nu „vóórgedecentreerd" glas te koop. Oud en nieuw glas in hoofdar tikelen populaire dunne metalen bril. Rechts het traditionele dikke glas, links het nieuwe veel dunnere titaanglas. En dan stapt u de winkel maar weer uit. Nou is dat natuurlijk niet de be doeling van brillemakers en bril- lenverkopers. Daarom zoeken ze de laatste jaren in hoog tempo naar mogelijkheden om aan iedereen, dus ook aan mensen met moeilijke ogen, een aardig montuur te kun nen verkopen. Vroeger hadden alle glazen een standaard doorsnede van 45 mil- lemeter. Op het ogenblik kun je glazen krijgen, die een doorsnede hebben van 81 millimeter. Zulke glazen moeten dan wel van kunst stof zijn. Van echt glas kunnen ze niet groter dan 71 millimeter. DEN HAAG - Het is bijzonder slecht gesteld met de voedingsge-' woonten in Nederland. Vooral het eten van de jeugd laat te wensen over. Dat is de mening van drs. K. Clay, directeur van het voorlich tingsbureau van de voeding. Speciaal door kinderen wordt het ontbijtverwaarloosd. We gaan steeds meer naar een soort tropen rooster. De kinderen bij het voort gezet onderwijs gaan steeds vroeger naar school en komen pas 's middags weer thuis. Ze zijn dan te lang verstoken van deugdelijk voedsel". De heer Clay heeft geen goed woord over voor de talloze scholen waar de jeugd haar honger kan stillen met allerlei (te) vette snacks, wordt,- fricadellen en zelfs frites. Niet zelden wordthet van huis meegebrachte brood in de afva lemmer gegooid. Ook is het treurig gesteld met de dranken die, veelal via automaten, worden verstrekt. Allerlei frisd ranken 'met teveel aan suiker en daardoor mede slecht voor het ge bit, armzalig samengestelde koffie of chocolademelk. Ondanks diverse pogingen om, met name de wat oudere jeugd (die vaak ook nog veel te laat naar bed gaat, aldus de heer Clay), te vrijwaren van dergelijke Voedingsmiddelen is er nog steeds geen verbetering opgetreden. De slechte conditie openbaart zich vooral op latere leeftijd. Ruim 20j procent van de Nederlandse man nen en maar liefst 40 procent van de vrouwen is bijvoorbeel te dik. Slechte voedingsgewoonten heb ben ook gevolgen cvoor de geeste lijke gezondheid. Intellectuele prestaties worden door slechte voeding nadelig beïnvloed, zo stelt de heer Clay. De voedingsdirecteur is dan ook een warme voorstander van een opnieuw met kracht propageren van schoolmelk. De laatste jaren is het drinken van melk op de scholen sterk afgenomen, mede ook omdat (vooral volle) melk in een kwade reuk is komen te staan. "Op melk is ten onrechte een blaam geworpen, met name door een overdaad aan vet, die de ge bruikers zouden binnenkrijgen. Maar de hoeveelheid vet die de mens via melk krijgt toegediend, is maar een fractie van het totaal. Melk bevat echter een groot aantal onmisbare voedingsstoffen en is verhoudingsgewijs wijs goedkoop", aldus drsm Clay. Het centraal schoolmelkcomite is, sa men met de Nederlandse zuivelbed drijven, een actie begonnen om het drinken -van melk aan school weer populair te maken. Dank zij een subsidie van de Europese gemeen schap en een moderne aanpak (koeling, goede administratie) ver wacht het comité, dat over enkele jaren 75 procent van de school jeugd dagelijks melk drinkt, voor namelijk halfvolle. Glazen voor kleine brillen geven weinig problemen, maar die zijn op het ogenblik niet „in". ■Jt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 20