Plaat hanteert in Amsterdam zonder moeite dirigeerstok EERSTE PMT VOOR DAMES FORE HOLTE Vierde zege Leids basketbalteam Maasdijk knabbelt een halve seconden af van aspirantenrecord MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 SPORT SPORT LEIDEN - De opening van het microkorfbalseizoen is op een enkele uitzondering na op een teleurstelling voor de Leidse korfbalclubs uitgelopen. Van de vier overgangs klassen wist slechts De Danaiden tot een puntendeling te komen: De Algemene, Zuiderkwartier en Fides Pacta leden kansloze nederlagen. De Danaïden-OWO 11-11 (6-4. OWO zorgde na afloop van het duel tegen De Danaiden voor ge weldige vreugdetonelen. De pas gepromoveerde ploeg uit Maars- sen, had een niet verwacht gelijk spel tegen de Danaiden behaald en stak de vreugde daarover niet onder stoelen of banken. Aan vankelijk leek niets een zege voor de Leidenaars in de weg te staan. Geregeld kon De Danaïden bo gen op een voorsprong van één of twee punten. Typerend was in de beginfase echter wel, dat die score nimmer kon worden uitge bouwd. Oorzaak daarvan was, dat de tweede Leidse aanval de goede mogelijkheden niet in tref fers wist om te zetten. Dit viertal kwam slechts tot één treffer. De eerste aanval daarentegen was gisteren uitstekend op dreef. On der de impulsen van Aad van Nierop (goed gesteund door Yvonne Kamerling) wist die lijn regelmatig tot scoren te komen. Van Nierop was zelf'goed voor ne gen treffers en wist daarmee een dreigende nederlaag te voorko men. De Leidse doelpunten kwamen in dit duel op naam van Aad van Nierop (9), Ingrid van Haren en Trudy Nap. De Algemene-MIK 8-10. In dit treffen keek de Algemene binnen elf minuten al tegen een 0-3 achterstand aan. Die klap, die de Leidse ploeg daarmee was toegebracht, is het in feite niet meer te boven gekomen. Met name in de tweede helft ging De Algemene met te weinig overleg te werk. MIK verdeelde het spel daarentegen op verstandige wijze en zou daardoor verdiend de zege binnenhalen. Doelpunten: Ruud van Vliet (4), Wim van Vliet (2) en Wim van Iterson(2). Samos-Fides Pacta 7-6. In Utrecht had thuisclub Samos in de slotfase het geluk aan zijn zijde. Daarvoor hadden beide partijen aardig tegen elkaar op gewogen. Samos opende vrij sterk (2-0), maar moest die voor sprong na de pauze prijsgeven. Nadat Fides Pacta die achter stand in een 4-2 voorsprong had omgebogen,» kwam Samos op nieuw terug. Met vier goals op rij kwamen de Utrechters op een 6-4 voorsprong, waarna de boeken uiteindelijk met 7-6 werden ge sloten. Doelpunten: Diet Rijs- bergen (2), Henny Piket, Ruud Niesing, Dick Onderwater en Joke Noordervliet. Westerkwartier-Zuiderkwartier 11-8 (5-4). Zuiderkwartier maakte tegen Wes terkwartier een redelijk debuut in de overgangsklasse. De Leidse ploeg toonde zich zelfs lange tijd gelijkwaardig aan de Am sterdammers. Halverwege het duel wees het scorebord een 5-4 stand aan. Het tweede aanvals- vak ging in de tweede periode echter minder draaien, wat een kolfje naar de hand van Wes terkwartier was. De routine van de Amsterdammers stond tens lotte borg voor de uiteindelijke 11-8 zege. Doelpunten: Dirk Jan de Kreek (2), Dirk Derksen (2), Jimmy van Daim, Carla Akse en Ineke de Hartog. TOP-Swift (M) 4-1 (2-0). Dit duel werd volledig beheerst door de sterke verdedigingen. Niettemin ontstonden er voor beide ploegen kansen. Die ont stonden echter op behoorlijke af stand van de korven. Omdat het richten van grote afstand bepaald niet tot de sterkste punten van beide teams mocht worden gere kend, brak de rust slechts met een 2-0 stand in het voordeel van TOP aan. Cees Zuurmond was hier met twee treffers verant woordelijk voor geweest. Na de pauze wisten Jan Willem Sim- melink en opnieuw Zuurmond nog twee doelpunten aan het to taal toe te voegen. LEIDEN - Vanavond wordt in de Katwijkse sporthal Cleyn Duin de districtswedstrijd tussen de zaalvoetbalteams van Leiden-Den Haag gespeeld. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Om 22.00 uur wordt in dezelfde hal de hoofdklasse wed strijd Cleyn Duin-Glasbergen de Best gespeeld. ZAALHANDBAL - DW/Hermes heeft zaterdagavond letterlijk en fi guurlijk de winstkansen vergooid in het Europese toernooi voor be kerwinnaars. Tegen Strojarny Mar tin uit Tsjechoslowakije verloren de Hagenaars met 14-15. Pernix-VEO 6-9 (2-6). Het hernieuwde optreden van Per- nix in de eerste klasse is geen on verdeeld succes geworden. Tot aan de 27e minuut was er weinig krachtsverschil (2-3), maar vlak voor de pauze had VEO de marge tot 2-6 uitgebouwd. De teams hielden elkaar na de pauze aardig in bedwang, waardoor de 6-9 eindscore een logische uitslag was. Doelpunten: Jan Mulder, Janco Breedveld (2), Ria Laman, Wil v.d. Kooy, Alice Tieleman. Ons Eiland-Kwiek 11-7 (7-3). In dit treffen speelde Ons Eiland van het begin tot het eind gecon centreerd en werd het Haagse Kwiek vrij snel met een achter stand geconfronteerd, die hal verwege al 7-3 bedroeg. Hoewel het spel van Ons Eiland na de rust wat minder werd, kon zonder moeite een 11-7 overwinning worden bereikt. Doelpunten: Piet Beekman (5), Wim Nijenhuis (2), Julia Arnoldus, Huib en Rob Hasselbach en Olga Soudan. GKV-Crescendo 12-13. Een spannend duel met een dito scoreverloop. Crescendo had tenslotte de langse adem. Doelpunten: Pietl'Ami (5), Louis Kok (4), Liesbeth Kok (3) en Gab- riëlle Kok. Valto-Fiks 6-5. Hier bleek de come-back van Her man Tobé niet garant voor een zege van de Oegstgeestenaren. Een 0-1 achterstand werd door Valto in een 4-1 voorsprong om gebogen. Fiks kwam daarna nog energiek terug, maar wist niet verder dan een 6-5 score te ko men. Doelpunten: Ron Non hebei, Maijan en Nico den Hol lander, Herma Tobé en Martin Huizing. ONDO-Fluks 9-7. Een traag spelend Fluks heeft zich zelf vooral in de eerste helft de das omgedaan. In die periode kon de thuisclub zich een 6-2 voor sprong verwerven. Daarna zou de Noordwijkse ploeg er niet meer aan te pas komen. Doelpunten: Frank Dijkstra (2), Cees Imthorn, Tineke Verloop, Peter v.d. Berg, Rob Schelvis en Jan Verloop. De Zwervers-KNS 8-7 (5-3). KNS kwam na een aanvankelijke 4-0 achterstand tot een goed her stel wat tot uitdrukking kwam in de 8-7 eindstand. Doelpunten: Peter Zitman (2), Liesbeth La Lau (2), Ron van Eijgen, René Kooien en Trudy Blansjaar. SPORT SPORT AMSTERDAM - In de langzaam leegstromende Apollohal, waar 1200 toeschouwers Delta Lloyd kansloos zagen ver liezen van Leiden/Parker (80-92), bracht Paul Hoeksema tenslotte de mening van het Amsterdamse basketbal- publiek onder woorden. Nierop. Ditmaal vanaf 2V2 meter. De ex-Leidenaar (nu coach bij Mosquito's) over zijn oude club: "Een goed team, dat ik dit jaar wel een vierde plaats zie halen. Meer zit er niet in, het is geen su perteam en Den Bosch, Haarlem en Donar lijken mij beter. Er wordt te langzaam gespeeld en dat zal het team opbreken, het LEIDEN - Edward Maasdijk, topzwemmer van de Leidse vereniging De Zijl/LGB, zwom gisteren in zwembad De Zijl een schitterend nieuw Nederlands aspiran tenrecord op de 100m vrije slag. Met zijn tijd van 53.6 bleef hij niet minder dan een halve seconde onder het oude record. Hoewel zijn be ste tijd tot nu toe 55.2 was, had de pupil van trainer Rob Schouten duidelijk het ge voel dat hij onder de 54.1 kon komen en daarom werd zijn tijd ook door drie tijdwaar- nemers geklokt, opdat een eventueel record erkend zou kunnen worden. De race waarin Maasdijk zijn prestatie leverde was een in termezzo in een jeugdcom- petitiewedstrijd. Het was de laatste wedstrijdmiddag in deze competitie, die voor de Zijl/LGB zeer succesvol ver liep. De jeugdige Leidenaars wonnen in hun afdeling van de tweede divisie (waarin verder De Otters, Waterland en De Ham) op één na alle vier de programma's, waar onder het laatste. Volgend jaar mag de jeugdploeg van De Zijl/LGB in de eerste di visie uitkomen. Uitslagen; 2G0m wissel jongens o/12: 1) Marc van Belkum Zijl/LGB 2.44.7; 50m vlinder meisjes '68/'69: 1) Margareth Veen Zijl/LGB 0.48.8; 100m rug meisjes '67:1) Tanja Rede laar Waterland 1.27.3: 2) Ciska Schenk Zijl/LGB 1.31.5; idem jongens: 1) Hans van Rosmalen Zijl/LGB 1.29.7 2) Hans Bouwmeester Zijl/LGB 1.35.8; 100m vrij meisjes '66: 1) Annette van Tol Zijl/LGB 1.16.6 2) An- nemarie de Bruin Zijl/LGB 1.19.6; idem jongens: 1) Aaron Kool Waterland 1.10.3; 100m school meisjes '65: 1) Renee Dijkshoorn Zijl/LGB 1.31.9 idem jon gens: 1) Robin Jellings Wa terland 1.27.1 2) Hans Lalau Zijl/LGB 1.28.9; 100m vlim- der meisjes '64: 1) Reggie de Jong Otters 1.09.8; Edward Maasdijk zwom en passant nog een kringrecord op de 400m wissel (4.55.0). LZ'86 zat dit jaar nog in de vierde divisie van de jeugdcompetitie, en wel in een afdeling met Excelsior, Rijnmond en Alkemade. De Leidse ploeg zwom gister middag in De Does en won, net als de drie voorgaande keren met een ruim verschil. Promotie naar de derde divi sie is het gevolg. Uitslagen: 200m wissel jon gens o/12: 1) Wilco van der Zeeuw LZ 2.41.7) 50 m vlin der jongens '68/'69: 1) Donny de Jeu Alkemade 46.9; 100m rug meisjes '67: 1) Marianne Knot LZ 1.27.2 2) Wendy Montanus LZ 1.30.8; 100m vrij jongens '68: 1) Michel v.d. Zeeuw LZ 1.18.0; 100m school jongens '65: 1) Wilco v.d. Zeeuw LZ 1.29.1; 100m vlinder meisjes '64: 1) Ellen Hoogeboom LZ 1.20.1; idem jongens: 1) Jan Kets LZ 1.24.6; 100m rug jongens '63:1) Ronald Bink LZ 1.20.9; Eindstand: 1. LZ'86 32 pt 2. Al kemade 22 3. Excelsior 18 4. Rijnmond 8 Zege LZ'86 Het waterpoloteam van LZ'86 heeft de thuiswedstrijd tegen DSZ met ruim verschil (10-4) gewonnen. De Leidse eerste klasseploeg heeft nu ruim 12"* punten uit 7 wedstrijden en blijft daarmee op gelijke hoogte met Het Y, dat de uitwedstrijd tegen De Amer in een 4-7 winst omzette. De beide achtervol gende ploegen, HZPC en De Gouwe speelden tegen elkaar. HZPC won met 4-2 en blijft met 11 punten dus goed in de race. Anders dan de cijfers doen vermoeden was de wedstrijd LZ'86-DSZ, zaterdag in De Zijl, geen regelrechte oprolpartij. De Hagenaars boden onder aan voering van de altijd energiek spelende Fred Kranssstauber heel behoorlijk tegenstand, maar ze hadden de pech dat de gastheren een vrij groot per centage van hun breaks knap afrondden, waarbij vooral Fried Elzenga met vijf treffers goed op schot was. In het begin leek het voor LZ een lastige wedstrijd te worden. Door Jan Bonsang nam de Haagse ploeg de leiding (0-1). Jan de Graaf maakte daarna wel gelijk, maar verder werd de Leidse aanval niet erg gevaar lijk. Ook in het tweede kwart duurde het nog enige tijd voor dat de doelpunten kwamen. Door goed te reageren op een van de lat terugspringende bal zorgde Rudi Muusse voor 2-1, maar pas nadat via Bram van Mil een numerieke meerder heid was benut (3-1) begon het bij LZ soepeler te lopen. Fried Elzenga rondde nog in die tweede periode een goed opge zette tegenaanval af (4-1) en daarmee was het pleit beslist. De stand in het derde speldeel liep op tot 8-3. De laatste pe riode was van iets minder ge halte, maar LZ kwam niet meer in moeilijkheden. Eindstand 10-4. Het resterende scoreverloop derde periode: 5-1 Fried El zenga, 5-2 Bram Zwarts, 6-2 Jan de Graaf, 7-2 Fried Elzenga, 7-3 Bram Zwarts, 8-3 Fried El zenga; derde periode: 9-3 Jan de Graaf, 10—3 Fried Elzenga, 10-4 Fred Kransstauber (straf- worp). kan allemaal ook robuuster. De mankracht is aanwezig". Coach Henny Blom onderstreepte de woorden van Hoeksema: "We speelden erg behoudend, ik had de jongens gewaarschuwd voor onderschatting en dan kan je niet opeens tegen een guard zeggen: hadden er meer breaks gelopen kunnen worden, daarom heb ik in de eerste helft ook Roy Leysner in het veld gebracht voor Plaat. De opzet (meer snelheid in het spel) slaagde niet. Na rust ging het beter, toen hebben we de klap kunnen geven". Dodelijk Het trage spel van Leiden was in Amsterdam wel dodelijk ef fectief. De terecht bejubelde Mit chell Plaat, de geboren leider en motor van de Blom-elf, nam de tijd om de aanvalspatronen af te werken. Het leek soms of de Leidenaars hun vrijdagse trai ning aan het voortzetten waren, waarbij de entourage wat se rieuzer was. De toeschouwers konden het Leidse spel pas laat waarderen, maar toen met name ook het Amsterdamse deel van het publiek het geraffineerde spel van Leiden doorkreeg kwa men tenslotte toch de handen op elkaar. Vanaf het beginsignaal nam de Leidse ploeg een voorsprong (0-6 na drie minuten) die de hele wed strijd op het fraaie scorebord bleef prijken. Sid Bruinsma sloofde zich uit in het verdedigen van de Amsterdamse schutter Al Davis, hetgeen hem aardig af ging. Davis scoorde voor rust slechts 10 punten. Bartolome en Kop hielden hun ogen gericht op Hank Smith, de tank van Am sterdam. Tegen de verwachting in kwam de door velen als "beste center van Nederland" bestem pelde Bert Kragtwijk nauwelijks in het stuk voor. Ook de guards van de thuisploeg konden weinig uitrichten, waardoor maestro Plaat de dirigeerstok zonder pro blemen kan hanteren". Langzaam Leiden speelde traag, en de score liep daardoor maar langzaam op. De Amsterdammers bleven goed volgen, tot een kleine versnelling met Collins en Bartolome in de hoofdrollen voor afstand zorgde, van 26-30 werd het in één ruk 28- 38. Ruststand 36-42. De rust ge bruikte Blom om zijn verdedi gingsconcept te veranderen, Lei den schakelde (met succes) over op een 3-2 zone. Even nog herleefde de hoop op een nieuwe "stunt" in de Am sterdamse harten toen DL twee breaks met succes afrondde, Smith 41-46, Van der Hart 43-46. De hoop bleek ijdel, het rijk was opnieuw voor de bijzonder luid ruchtige Leidse aanhang. De Amsterdamse coach Egon Steuer vluchtte tweemaal binnen vijf minuten in een time-out, maar zijn woorden missen hun uitwer king. Zelfs Vic Bartolome, die heerste in de lucht, gaat mee in de break en het resultaat mocht er zijn: 51-68 na tien minuten. Gezapigheid De wedstrijd was beslist. De slot fase werd gekenmerkt door ge zapigheid. De woedende blikken van de Amsterdamse spelers naar hun coach spraken boekdelen en gaven tevens aan dat men van die kant geen aanval op de Leidse winst meer mocht verwachten. Leiden zelf schakelde weer terug in een lagere versnelling en waarom eigenlijk ook niet. De eigen sup- portersschare zong toch wel en de competitie is nog lang. Wim Weemhoff kwam Sid Bruinsma vervangen, een fraaie dunk on derstreepte de stijgende vorm en het zelfvertrouwen van de Rot terdammer 72-86. Leiden had er weer een goede kracht bij. Geen overbodige luxe, want nu kun nen slechte dagen van anderen (Bruinsma, Kop) opgevangen worden. De vijfde fout van Hank Smith be tekende het definitieve einde van DL en van de wedstrijd. Harry Kip, opnieuw erg sterk spelend, zorgde nog voor enkele vrolijke noten en toen was het bij 80-92 afgelopen. Scores Leiden: Col lins 29, Bartolome 16 (plus 16 re bounds), Plaat 16, Bruinsma 15, Kip 8, Weemhoff 4, Kop 2, Pauli- des 2. Topscorers bij Amsterdam: Smith 29, Davis 27. Leiden gaat na de vier gewonnen wedstrijden aan kop van de ranglijst, samen met Den Bosch en Donar. Onderaan de ranglijst kwam Amstelveen niet opdagen bij de uitwedstrijd in Tubbergen tegen AR Twente, dat aanstaande zaterdag te gast is in de Vijf Meihal. Amstelveen zag tevens het sponsor-contract met Brutus niet doorgaan. De NBB ging niet akkoord, terwijl ook de sponsor zich plotseling bedacht. In de tweede divisie ging Luba het schip in tegen SSTD: 61-63. Ook bij rust keek de Leidse ploeg te gen een achterstand aan, 29-32. Een press kon in de slotfase geen redding meer bieden. De regio nale jeugd van Luba verloor van landskampioen Rotterdam-Zuid. In de Maasstad werd het 83-57. De Leidse junioren speelden een knappe wedstrijd tegen Red Stars, maar verloren desondanks toch met ruim verschil: 72-92. Leiderdorp bracht het wel tot winst. Tegen het zwakke Jum pers werd het 121-67 voor het team van Piet Kleiss. HANS JACOBS LEIDEN - In de regionale eerste klasse zaalhandbal heeft Foreholte gisteren in de sporthal in Sassenheim het eerste winstpuntje in de competitie gepakt. Tegen het Lim burgse Zonnebloem werd het 11-11. Tevreden zal de Voorhoutse aanhang echter niet huiswaarts zijn gekeerd. In de regionale derde klasse vloerde HVS, sterk verdedigend en goed aanvallend, Northa met 10-2. Jong Ade verraste met een verdiende zege op VELO, 8-4. In de afdelings eerste klasse hield MMO na een gelijkopgaande strijd Duivesteyn/Hermes met 11-10 krap op afstand. De heren van HW staken in de wedstrijd tegen ODIS in de afde lings tweede klasse niet in hun beste vorm, maar de zwakke te genstander werd niettemin met 17-35 duidelijk met de neus op de mankementen gedrukt. De da mes van Warmunda konden, on danks een bewonderenswaar dige inzet, een 2-8 nederlaag in de afdelings vierde klasse tegen CWP 4 niet voorkomen. Foreholte begon sterk tegen Zon nebloem, in nauwelijks 10 minu ten tijd keek de tegenstander te gen een 5-1 achterstand op. Nel Geerlings opende voor de Voor houtse equipe en achtereenvol gens kwamen Hannie Boskamp (tweemaal), Elly Hoek en weer Hannie Boskamp door voordat Zonnebloem iets terug wist te doen. Door Lenie van Beek leek Foreholte niettemin met een royale marge de rust te zullen in gaan, 6-2. Maar vreemd genoeg zakte Foreholte terug en natuur lijk veerde Zonnebloem op. Het werd 6-5 en dankzij Hannie Boskamp kon Foreholte toch nog ruimer ademhalen bij het afslui ten van de eerste fase, 7-5. Na de hervatting werkte Zonnebloem de achterstand eerst helemaal weg, 7-7 en 8-8, om vervolgens t Nel Geerling scoort voor Foreholte. Foreholte via Jet Verdegaal en Nel Geerlings op 10-8 te zien ko men. In de laatste minuten werd het 10-9 en door Jet Verdegaal zelfs 11-9. Zonnebloem kwam echter op nieuw terug Tweemaal achtereen moest keepster Carla van der Zalm capituleren: hetgeen de 11-11 als eindstand bracht. HVS toonde zich defensief en of fensief de meerdere van de pu pillen van Northa. Alleen Lydy Vink en Thea Terheide konden voor Northa scoren. Bij HVS was Cobia Goemans met 6 doelpun ten topscorer, gevolgd door Le nie en Ank van der Bosch met ieder twee treffers. Jong Ade had het tegen VELO uit Wateringen, vorig seizoen gedegradeerd uit de regionale tweede klasse niet ge makkelijk. Weliswaar werd de eerste helft met een 5-3 voor sprong afgesloten maar na de hervatting kwam VELO terug tot 5-4. Plonie Olijerhoek leek echter op dat moment te hebben gewacht om beslissend toe te slaan. Driemaal was zij ongrijpbaar voor de de Wateringse defensie en driemaal had ook de VELO- keepster geen verweer op haar schoten, 8-4 voor Jong Ade. MMO dankte de krappe zege op Duivesteyn/Hermes behalve aan doelpuntenfabrikante Margret Volwater ook aan keepster Riekie Brunt, die de Duives- teyn/Hermes-schutters tot wan hoop bracht met een serie fraaie reddingen. Lisser Boys zakt terug PERNIS - Lisser Boys, de debutant die in de derde klasse aanvanke lijk zo goed draaide, moet mo menteel met een mindere rol ge noegen nemen. Zaterdag verlo ren de Lissenaren met maar liefst 5-2 van het lager genoteerde DOTO. Voor rust wist de ploeg van trainer Nanai de schade nog beperkt te houden tot één treffer, die op naam kwam van DOTO-uitblin- ker Aad Hordijk. Maar na rust, met de wind in de rug, zette de thuisclub Lisser Boys moeiteloos opzij. Een fout van Groeneweg werd door Van der Steen afge straft en hoewel Lisser Boys nog even terug kwam (typerend ge noeg kopte Mutsaerts in eigen doel) was het daarna toch snel gebeurd. Een schitterende omhaal van Jan Wemelsvelder betekende 3-1, na een solo van Mutsaerts werd het 4-1 en Wemelsvelder maakte een kwartier voor tijd het drama voor Lisser Boys compleet door 5-1 te Bij dit doelpunt raakte doelman Groeneweg gewond en omdat Nanai al twee wissels gebruikt had moest linkerspits Ed Lan- gereis onder de lat gaan staan. Uitgerekend met 10 man spelend kwam Lisser Boys, via Barten, nog tot een tegentreffer: 5-2. TUINCENTRUM I De Plantenhoek j Loosterweg 39a Voorhout Tel. 02522-11048

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17