Noord wijk weet geen raad met Zwervers: 1-1 RCL:pour aanvallend naar grote overwinning siITfs Volendam heel laat nog naast Rijnsburgse Boys MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 LEIDERDORP - Dankzij een geheel veranderde spelwijze en een steeds be ter op dreef rakende Wil- bert Witteman won RCL op bijna sublieme wijze de wedstrijd tegen Nieuw Lekkerland met 4-1. Puur aanvallend voetbal speel den de Leiderdorpers za terdag in de Bloemerd. Het schaakvoetbal is voorgoed in de ban ge gaan. RCL-trainer Johen Huguenin ver telde na afloop van het duel waarom: "We zijn langzaam het voetbal aan het kapot maken en ik weiger aan die ondergang mijn medewerking te verlenen. Iedere speler wordt tegenwoordig vol gepropt met allerlei tactische op drachten, die het voetbal alleen maar onaantrekkelijker maken. Wij trainers vergeten, dat er iedere week een paar duizend toe schouwers langs het veld staat om goed voetbal te zien en dat we met amateurs te doen hebben, dus voor hun plezier spelen. Zo'n speler begint al snel te balen, wanneer nij zich niet in zijn spel kan uitleven, maar ondergechikt moet maken aan de taktiek. We moeten eens gaan beseffen waarmee we bezig zijn. RCL zal in ieder geval voortaan al leen maar fris en aanvallend voetbal spelen en zal het spel geen enkele keer meer aan de te genstander aanpassen. Ook niet als we daarmee de punten moe ten inleveren. Ik kan nog net niet zeggen dat mijn team carte blan che krijgt, maar het scheelt niet veel". In de eerste periode had RCL nog wat moeite met die overschake ling van spelwijze, maar dankzij een uitstekend voetballende Wil- bert Witteman, die zich hoe lan ger hoe meer in het elftal gaat thuisvoelen, kon de ploeg in de tweede helft toch de eerste vruchten van de vrije en aanval lende tactiek plukken. Tegen stander Nieuw Lekkerland bleek ook een voorstander van een po sitieve spelopvatting te zijn en verleende de gewenste mede werking voor een goede partij voetbal door hardnekkig te weigeren zich in de verdediging terug te trekken, maar zelf ook te trachten het vijandelijk doel te zoeken. Daardoor ook gaven de eerste vij fenveertig minuten een gelijkop- gaand duel te zien. Bij RCL roerde in de beginfase Freek Linde zich erg, al of niet in sa menspel met aanvoerder Leo Holl. Maar de rechtervleugelspits kon uit de slim genomen vrije trap van en het een-tweetje mét Holl nog niet het eerste succes putten. Ook Dick Witteman (hij speelde voor de uit vorm zijnde Jan van Duyn) liet zich meerdere malen zien. Aan de andere kant moest de RCL-verdediging geducht reke ning houden met de spelbepa- lende kwaliteiten van Arie van de Haan, die zijn teamgenoten (o.a. Den Boef en Smit) regelmatig in staat stelde om de score te ope- Ster van de middag werd, zoals ge zegd Oegstgeestenaar Wilbert Witteman, die zijn directe tegen stander Dekker letterlijk en fi guurlijk alle hoeken van het veld liet zien. Pas in de slotfase pro beerde Nieuw Lekkerland wat aan de suprematie van Witteman te doen. Maar ook de rechterspits Coorneef kon hem niet volledig aan banden leggen. In alle vier de doelpunten had Witteman een aandeel. De eerste kwam al vry vlug na de pauze tot stand, toen hij Bennie Heemskerk in staat stelde te sco ren. Heemskerk faalde, maar Freek Linde herstelde dat door de terugspringende bal achter doelman Den Beste te schuiven. Meteen daarop kreeg Linde in een vrijwel identieke situatie de kans om 2-0 te laten aantekenen, maar deze pogingen mislukte. Nieüw Lekkerland kwam daarop goedkoop aan de gelijkmaker, toen Bram Brandt de bal voor de voeten van de doorgebroken Den Boef weg wilde duiken. Den Boef viel, waarna de scheidsrechter Bezemer onverbiddelijk in zijn oordeel was: strafschop. Arie van de Haan had met dat buiten kansje geen enkele moeite: 1-1. Te merken was dat RCL zich steeds gelukkiger begon te voelen met de vrije en aanvallende "op dracht". Kans op kans werden door de Leiderdorpers gecreëerd, waarbij telkenmale Wilbert Wit teman aan de basis van ieder of fensieve actie stond. Het tweede doelpunt nam hij zelf voor zijn rekening, door uit een corner van Leo Holl meteen raak te knallen. Vlak daarop volgde een weerga loze solo van hem, zonder succes, maar nog geen minuut later mocht hij het nog eens proberen. Broer Dick miste de afspeelbal die vervolgens voor de voeten van Heemskerk kwam. Heemskerk faalde niet: 3-1. Ter bevestiging van zijn goede spel en van de aanvallende spelwijze van zijn team scoorde Witteman ook nog de laatste treffer. Vanaf zijn eigen helft ondernam hij een rush op het doel van Den Beste, die hij volkomen verslagen ach- terliet: 4-1. WALTER OOMEN De zoveelste poging van Jan Willem Bogers rechts) om langs zijn opponent Cees Heiden /links te glippenOok nu zal de Zwervers"-speler zegevierend uit het duel te voorschijn komen. Katwijk buit overwicht niet geheel uit: 2-1 KATWIJK - Katwijk heeft met De Geuzen uit Amsterdam minder moeite gehad dan de uitslag doet vermoeden. Het werd uiteindelijk 2-1, maar de score had eigenlijk veel hoger moeten zijn, gelet op het enorme veldoverwicht, dat de Katwijkers, vooral in de beginfase hebben gehad. De Geuzen kon in deze zowel letterlijk als figuurlijk stormachtige periode niets anders doen dan zich terug trekken rond het eigen doelgebied. Desondanks was de eerste de beste uitbraak bijna raak. Na een voorzet van rechtsback Bakker van De Geuzen kopte Hasselt te gen de paal, maar dit was dan ook het enige wapenfeit waarop de Amsterdammers in de hele eerste helft konden bogen. De druk op het doel van De Geuzen leverde de Kat wijkers voor de rust echter slechts één doelpunt op. In de tiende minuut bereikte een zwakke uittrap van doelman Uylenhoed, die überhaupt een niet al te sterke indruk maakte, Ar nold Boers. Die tikte de bal door naar de vrij voor het doel staande Freek Rienks, die gemakkelijk wist te sco ren (1-0). Daarentegen speelde de strijd na rust zich voornamelijk af op de helft van Katwijk, maar De Geuzen kreeg geen kans om echt gevaarlijk te worden. Toen na een kwar tier in de tweede helft Jan v. Dijk, na een door Wim Guyt I keihard genomen vrije trap, de bal in bezit kreeg en op schitterende wijze voor 2-0 zorgde was de strijd beslist. Nog een keer leek Katwijk te gaan scoren, toen Freek Rienks alleen op het doel af ging. Hij speelde de bal langs Uylenhoed naar Amerik v. Duyvenvoorde, die echter van dichtbij het leder tegen de lat schoot. In de laatste 15 minuten kwam de wedstrijd in het teken van de goed leidende scheids rechter Brussaard te staan. Eerst werd hij gedwongen het duel vanwege hevige ha gelbuien voor een korte pe riode te staken en in de res terende speeltijd kende hij De Geuzen nog een straf schop toe omdat Wim Haas noot de bal tegen de hand had gekregen. De penalty werd benut door Veldkamp, zodat het in de laatste minuut nog 2-1 werd. WALTER VAN ES Alleen defensie van Ter Leede op dreef: 1-1 SASSENHEIM - In de slotfase van de ontmoeting tussen Ter Leede en Amstelveen, die men tot dat ogenblik te recht had kunnen bestempe len als een "typische nul- nulwedstrijd" leek Ter Leede toch nog de twee pun ten thuis te houden. Vijf mi nuten voor tijd kopte Jan van Harskamp zijn team naar 1-0 maar nog geen twee minuten later schoot Jan Wilhelmus de wedstrijd toch naar een terechte uitslag: 1-1. Daarmee behaalde Am stelveen zijn tweede wed- strijdpunt van dit jaar tegen Ter Leede, dat niet op volle sterkte kon aantreden. Piet de Bruin was er niet bij, Nico v. d. Fange zit nog een straf uit, terwijl Nanne Sluymer en Cees Zwart wegens bles sures aan de kant moesten blijven. Dit had een aantal omzettingen in de verdedi ging tot gevolg. De jonge Roel v. d. Zaag bezette nu de rechtsachterplaats en Pieter v. d. Plas nam de vrije verde digersplaats over van v. d. Fange. Tenslotte was Jan Schoen als voorstopper wel weer van de partij. De defensie van Ter Leede functioneerde tegen Amstelveen uitstekend, maar dat was dan ook wel al les, want middenveld en voorhoede faalden volledig. Elk balbezit dat Ter Leede verkreeg na het afslaan van ongevaarlijke Amstelveense aanvallen werd onnodig verprutst doordat Hans Bis- schops en Wim Kosters te veel probeerden te soleren. Omdat Amstelveen ook en kele taaie doorbijters in de afweer bezat is het gemakke lijk te verklaren waarom ook Ter Leede sporadisch t gevaarlijk was. Benno Kooy was nog de beste van de Ter Leede-aanvqllers: tweemaal schoot Kooy in handen van keeper Lange. In de tweede helft viel er zelfs beter veldspel bij Am stelveen te bespeuren al hadden twee riskante terug speelballen van Am- stelvener Klein positief kunnen uitvallen voor Ter Leede. Terecht eindigde het duel in een puntendeling: uit een corner van Kooy kopte Jan v. Harskamp fraai 1-0 in waarna de snelle en beweeg lijke Wilhelmus een fout in de Ter Leede-defensie af strafte 1-1. HERBERT POLANE NOORDWIJK - Gegeven: een tegenstander, die uit negen wedstrijden slechts drie punten wist te verzamelen. Daarbij: barre weersomstandig heden met regen, onweer, hagel, sneeuw en een storm, goed voor windkracht'9. Vorig jaar hield Kozakken Boys bijvoorbeeld drie punten aan de confrontaties met Noordwijk over en kon mede daardoor het vege lijf redden. En zo langza merhand mag ook wel als bekend worden verondersteld, dat de vorm van de zeekanters uit de ploeg sluipt als de winter bin nenvalt. Typerend is bijvoorbeeld, dat een talentvolle speler als Jan Willem Bogers de personificatie van die laatste stelling is. Hij, die bij aan trekkelijker weersomstandighe den de origineelste voetbalstaal tjes kan demonstreren, zat tegen De Zwervers compleet 'vast'. Gevraagd: die tegenstander, deg radatiekandidaat De Zwervers, met zo ruim mogelijk verschil van de mat te 'vegen'. Ziedaar het probleem, waar Noordwijk zich zaterdagmiddag voor geplaatst zag. Een te moeilijk vraagstuk, naar later zou blijken, want de in telligentie van de kustbewoners reikte bij de oplossing niet verder dan het simplisme van een vierdeklasser. De Noord wijkers zochten de ontra feling van de opgaaf in het oppor tunisme. Constant liepen de Eelman-pupillen zich systeem loos te pletter op een formatie, die voortdurend als een weekdier in zijn schulp kroop. De Rot terdammers mochten daarbij slechts op een geslaagde uitval hopen. Die kwam een kwartier na rust. Rechterspits Van Neck mocht toen ongehinderd opruk ken en -via Jaap van Kesteren- linkerflankspeler Wim v.d. Graaff inschakelen, die keihard de 1-1 binnenschoot. Hoewel Noordwijk in de resterende pe riode wanhopig heeft getracht om het vraagstuk alsnog tot een goed einde te brengen, strandden die pogingen op slordigheid. Het monsterverbond, dat De Zwer vers zaterdagmiddag met de win terse omstandigheden had geslo ten, was voor Noordwijk een te lastige kluif. Eigenlijk is daarmee niets nieuws onder de zon. De laatste seizoenen is het regelma tig voorgekomen, dat Noordwijk tegen 'ondermaatse' opponenten kostbare punten heeft laten lig gen. v'v IIÉ - 1I BARENDRECHT - Na RCL (4-0) en Noord wijk (4-1) heeft zaterdag ook Quick Boys de nieuwe eersteklasser Barendrecht omver gespeeld: 0-4. Het overwicht van de Kat wijkers was, vooral in het eerste half uur na rust, zo geweldig groot dat veeleer van een demonstratiepartij dan van een wedstrijd kon worden gesproken. De Barend- rechters, die twee weken terug in Noord wijk nog 55 minuten stand hielden, werden nu in moreel opzicht bijkans geruïneerd. Het spreekt vanzelf dat Quick Boys-trainer Arie Lagendijk na afloop zeer in zijn nopjes was: "De combinatiepatronen verliepen precies zoals ze uitgedacht zijn, zoals er op wordt geoefend. En dit keer was er ook de afronding waar we anders nogal wat pro blemen mee hebben". Quick Boys dient zeker lof toegezwaaid te worden voor de scherpte waarmee werd ge speeld, voor de wijze waarop voortdurend rekening werd gehouden met de dwars over het veld staande stormachtige wind, voor de aanpak en ontmanteling van de tegen stander. Maar het zou zeer onjuist zijn als Quick Boys uit de overmacht een soort superiori- destilleren. Want de Kat- Het programmablad van Barendrecht had Barendrecht zette daar bitter weinig tegen- teitsgevoel wijkers dankten de zorgeloze middag be paald niet alleen aan eigen verdienstee maar minstens zozeer aan de door merg en been dringende zwak- en stunteligheden die Barendrecht met niet aflatende ijver ten toon spreidde. Dat deze zelfde ploeg eerder dit seizoen met 3-1 van IJsselmeervogels heeft gewonnen - daarbij staat het verstand gewoon stil. zorgelijk opgemerkt dat "ons eerste elftal deze middag voor een uiterst moeilijke gave staat". En Quick Boys maakte meet af aan waar dat dat een zeer juiste con statering was. Barendrecht werd in de tang genomen f losgelaten. De Barendrechtse defensie deed sterk den ken aan die dame van de STER-reclame, die uitroept "Gisteren deed ik het nog: in me zelf gemaakte soep". Nou, soep maakten de Barendrechtse verdedigers er in alle op zichten van. Van mandekking schenen ze nauwelijks te hebben gehoord, het van el kaar overnemen gebeurde zeer gebrekkig, het ingrijpen op moeilijke momenten was vrijwel steeds zwak. Alleen in nachtmerries Uiteen vrije schop van Lourens Mouter kopte spelen verdedigingen zo beroerd. alle pogingen verwaaiden in de wind. In de 40ste minuut viel in feite de beslissing Uit een hoekschop van Nico Kuyt kopte Teun van der Plas (enigszins frommelig) de bal in het Barendrechtse doel: 0-2. zou daaruit niet meer worden Zoals gezegd, de tweede helft was geen wed strijd, maar een demonstratie. In de vijfde minuut drong Mouter diep in de Barend- d^ie^.r™n^e[.tf ^e?.af: Onbetekende echter wel het einde Voor Teun v.d. Plas, Cees van Rooyen en Bart Zandbergen brak een verrukkelijke mid dag aan. Zij kregen tijd en ruimte een bal rustig aan te nemen en zich om te draaien. Welke eerste-klasdefensie geeft tegen- Een kwartier later stoof de Barendrechtse woordig nog zo'n service? In de 15de mi- verdediging weer als een stel kippen uiteen nuut gaf Quick Boys de Barendrechters het voor een door het Katwijkse centrum uit- En op de rechterflank droeg Rob Suttorp al evenmin iets positiefs bij aan het mede daardoor ste riele Noordwijkse aanvalsspel. Het gevolg was, dat Ruud Brö- ring in zijn eentje tegen een vijf mansdefensie moést optornen, wat bijvoorbaat al als een zinloze onderneming mocht worden be schouwd. Temeer, omdat de aan voer vanaf het middenveld ook niet al te soepel verliep. Met name Kees Karstens vocht daar meer tegen zichzelf dan met zijn di recte opponent Ger Lodder. Die laatste liet Karstens namelijk een zee van ruimte. Die speelruimte werd door Kar stens volledig onbenut gelaten door de imponerende hoeveel heid foutieve passes, die hij van zijn voeten liet vertrekken. Noord wij k-coach Eelman zei la ten Ik zou de oorzaak van dit vörmverlies ook weieens willen weten. Van onderschatting kan geen sprake zijn. Dat zou name lijk een belachelijke zaak zijn, want een ploeg die eerder al re gelmatig punten aan dit soort ploegen heeft verspeeld, zal die fout niet blijven maken'. Feit was in ieder geval wel, dat Noordwijk opvallend veel moeite had met de spelbepalende rol, die De Zwervers de kustbewoners opdrong. Gehandicapt als de Rotterdammers met vier inval lers waren, had coach De Haas voor een 5-3-2 opstelling geko zen. Doordat linkerspits Van der Graaff zich daardoor permanent op het middenveld ophield, kreeg ook Hans Westgeest op vallend veel ruimte geoffreerd. De rechtsback maakte er echter te weinig gebruik van. Niettemin zou juist hij aan de basis staan van de openingstreffer, die na 41 minuten door Bröring werd ge scoord. i rampzalige ont- Treurig trad ook de Barendrechtse cen- trumlijn op, waarin toch behoorlijke spe lers als Leeuwenburg en Hokke opereer den. Geen enkel zicht hadden zij op de da den van Kruijt, Pan en Mouter, die naar har telust op de Barendrechtse helft konden "inbreken". gevoerde aanvalsstoot. Zandbergen kwam op links helemaal vrij, passte naar de kop van de aanval waar Van der Plas ook al zon der bewaker wandelde: <M. Twee treffers in één wedstrijd van Teun v.d. Plas, normaal toch geen jongen wiens schoenpunten uit bundige produktiviteit uitstralen Cees van Rooyen de bal knap langs doelman Kooyman. De Katwijkers maal den hard door, maar lange tijd veranderde er aan de score niets. Wèl poogde Kuyt met een bliksemend 20-meterschot de lat boven Zandbergen en Van Rooyen lieten daarna nog het Barendrechtse doel weg te nemen. En uitnemende kansen voor 0-6 liggen, maar hield doelman Kooyman een tintelende veel deed dat er niet toe. De buit was al lang hand over aan een tweede afstandsschot binnen. van dezelfde speler. RUUD PAAUW de aanvallende activiteiten van Westgeest. Hij zou later zelfs in negatief opzicht opvallen, toen hij verzuimde om Van der Graaff te hinderen, waardoor die laatste in alle rust voor de gelijkmaker kon zorgen. Een treffer, die wel een verhoogde aanvallende ac tiviteit van Noordwijk tot gevolg had. Met Cees Spaanderman voor Rob Suttorp werden de laatste krach ten aangezwengeld voor een slo- toffensief. Maar verder dan twee gemiste kansen van Sjoerd Boot en één van John van Dijk leidde dat offensief niet. Het vraagstuk De Zwervers was voor Noord wijk gewoon te moeilijk RIJNSBURG - Als verslagen en verzopen katten dropen de elf Rijnsburgers af. De hele tweede helft was hun in de eerste 45 mi nuten verkregen 2-1 voorsprong niet in gevaar geweest en in de allerlaatste minuut kwam Vo lendam, in de rug gesteund door de stormachtige wind en de neerslaande hagel, toch nog lang szij. Uitgerekend invaller Kees Steur maakte handig gebruik van een dramatisch misverstand in de Rijnsburgse verdediging Cees Star en Wil Groenendijk reageerden niet op een hoge voor zet van rechtbuiten Jan Sul, waarna Steur alleen maar hoefde te tikken. "Een lucky goal", zoals trainer Atte Bouma de late treffer terecht noemde, maar het deed wel recht aan de krachtsverhou dingen. Noch het technischere Volendam, noch het fellere Rijns burgse Boys verdienden het volle pond in een duel dat twee totaal verschillende helften kende. Voor rust was RBB met wind mee sterker, maar te vaak werden de aanvallers opgescheept met onbe rekenbare hoge ballen (Bouma; "Logisch, we waren gretig".) Daartegenover Volendam dat met oogstrelende combinaties tot ver reikte, maar op het laatste mo ment een afmaker moest missen. Slagvaardigheid kon RBB in die eerste periode niet ontzegd wor den. De ploeg had weinig kansen nodig om tot tweemaal toe te sco ren. Al in de eerste minuut maakte uitblinker Gert Ouwers- loot handig gebruik van een mis verstand in de Volendam-verde- diging. Hij schoot van dichtbij langs de 38-jarige invaller doelman Jan Kwakman. Na 35 minuten was het Cor Vreugdenhil die met een handig kopballetje de bepaald .niet sterk keepende Kwakman verschalkte. Nog voor rust kon Volendam echter tegenscoren. Cees Star was niet opgewassen tegen een harde kop stoot van Jan Leeflang .(2-1) Iedereen verwachtte dat Volen dam in de tweede helft snel orde op zaken zou stellen, maar de Noordhollanders maakten de zelfde fout als Rijnsburgse Boys voor rust. Het bekeken voetbal maakte plaats voor hoge ballen, die een eenvoudige prooi waren voor de RBB-defensie. De beste kansen waren nu voor Rijnsburgse Boys. Piet Haasnoot en Gé Perfors mikten echter on zorgvuldig Het leek ook niet meer zo belangrijk want de strijd was immers gestreden. In de allerlaatste minuut maakte het tot dan toe onmachtige Volen dam op fortuinlijke wijze een einde aan die droom. BARTJUNGMAN te laat. Cor Vreugdenhil scoort met een kopbal het tweede doelpunt van Rijnsburgse Boys. De Volendammers lijn

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15