Hughes: „Alleen de koningin ontbrak nog" Ivic: excuses voor aanvallende spe/... Student kan z'n één dode en twee gewonden 'Voorzichtig saneren' in betaald voetbal Scorebord DAUME „SPELEN IN GROOT GEVAAR" Malatinsky woest op scheidsrechter Yan Dijken MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 HAARLEM - Barry Hughes behoeft er geen spijt van te hebben, dat hij uiteindelijk het Amerikaanse droom- aanbod heeft afgeslagen. De Haarlem-trainer beleefde gisteren zijn gelukkigste dag sinds jaren. „Beter dan champagne. Wat een gewel dige wedstrijd. Alleen de koningin en de beker ont braken. Maar voor de rest, jongens, wat heb ik geno ten." Wat voor Haarlem een enorme opkikker was, werd in het Sparta-kamp ervaren als een afgang. Na een overpeinzing van een half uur was trainer Cor Brom met zijn analyse van deze derde achtereen volgende Rotterdamse ne derlaag niet verder dan: „we stonden met 2-0 voor en ver loren met 3-2. Haarlem was dus beter". Waarom? Karakter, inzet, po sitief denken, mentaliteit en keihard werken waren be grippen, die de Haarlem trainer over de tong rolden. Het moet daaraaan wel gele gen hebben. Anders is het niet te verklaren, dat Sparta een gewonnen positie in minder dan een half uur to taal verspeelde. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat het de Rotterdammers ontbrak aan de eigenschappen, die Hughes voor zijn team re serveerde. Sparta bleef ook onder druk of fensieve daden stellen. Het resultaat was dat tweeent wintig spelers voor wie bondscoach Ernst Happel nooit en te nimmer een in spectiereis vanuit België zal ondernemen, een spektakel stuk opvoerden, zoals sinds de invoering van het resul taat -voetbal nauwelijks meer is voorgekomen. Hooguit kan men Sparta ver wijten dat onder de massale aanvalsgolven van Haarlem de achterste lijn in elkaar stortte. De buitenspelval werkte niet meer. Er ver schenen spelers in het eigen strafschopgebied, die daar niets te maken hadden. Spits Ray Clarke apeelde daarbij de bal met de hand en was verantwoordelijk voor de strafschop, waaruit De Vries Haarlem naar 2-2 tilde. De drukte in het zestien meter- gebied werd daarna moge lijk nog groter, zodat er voor Pim Doesburg, vorige week nog Sparta's gevaarlijkste aanvaller, slechts enkele meters bewegingsvrijheid overbleven. De Sparta- doelman stond aan de grond genageld, toen vijf minuten voor tijd een combinatie van Piet van de Berg en Abe van de Ban Balkenstein mis leidde en Martin Haar kon inkoppen (3-2). Het gejuich, dat van de schaars bezette tribunes opklonk, was zo groot dat Hughes ver onderstelde, dat de Haarlemse kaakchi- rurgen overwerk zullen krijgen. Het bestuur keek in de karig gevulde schatkist en diepte daaruit een extra Barry Hughes premie van honderdvijftig gulden de man op. Sparta berustte zij het grom mend - in de nederlaag. HILVERSUM - De demissionaire minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Van Doom, denkt aan een sanering in het betaalde voetbal, die neer komt op een vermindering van vijf clubs. Dit deelde hij zater dagmiddag tijdens een radio-in terview mee. "In het rapport Christiaanse werd geadviseerd dat er meer clubs uit het betaalde voetbal weg zouden moeten", aldus de minister, "Ik ben daar niet voor. Het geeft ook aan de inkomstenkant proble men. Ik doel daarbij onder meer op de toto en lotto. We moeten tot een voorzichtige sanering ko men, waarbij ik denk aan vijf clubs er af. Ik dacht niet dat de vorming van een onafhankelijke klasse een oplossing was, ik ge loof dat we echt moeten blijven bij de situatie die we nu hebben met twee divisies van elk zestien clubs". Minister Van Doom kondigde aan dat er zeer binnenkort bespre kingen zullen komen met verte genwoordigers van de vereniging van Nederlandse gemeenten, van de toto/lotto en het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk over de subsi diemogelijkheden. "Saneren zonder geld is in bijna geen enkel land mogelijk, in ieder geval niet in dit land", zo zei Van Doom, die het juiste subsidiebe drag nog niet kon noemen. Feestje bij de FC Twente naar aanleiding van Gritters treffer. ,JLange Jan" zit er verslagen bij ENSCHEDE - Wat een razend knappe partij, wat een klasse daar in het Diekman-stadion in Enschede waar de groot meesters van het betaalde voetbal FC Twente en PSV elkaar op technisch en taktisch gebied in evenwicht hiel den (1-1), in een partij die nimmer het predikaat salon remise verdiende. Kortom, de topper in de eredivisie was voer voor de echte voetba lexperts. Maar hoeveel van die experts lopen er eigenlijk rond vandaag de dag. Hennes Weis- weiler, even over de grens gewipt op zijn vrije zondag, bracht onder woorden wat al die gewone sup porters die het betaalde voetbal moeizaam kreunend en steunend dragen, moeten hebben gevoeld gisteren in Enschede. Evenzovele klasse was, zo sprak de grijze eminentie in West-Duits- land onbestaanbaar en onaan vaardbaar. Het publiek zou het niet pikken. Het publiek wil sen satie, een ram op de paal, gran dioze missers, vertwijfelde doelverdedigers, naar hun hoofd grijpende kansenmissers. Het publiek wil zeker geen com puterachtige perfectie. Een teken aan de wand was de aanwezigheid van maar 20.000 belangstellenden in het Dieckman-stadion, maar voetbaltrainers plegen vandaag de dag weinig de juiste richting EREDIVISIE Vltesse-FC VW 4-1 Haarlem-Sparta 3-2 Feyenoord-Volendam 3-0 Ajax-FC Den Haag 3-2 Utrecht-NEC 3-1 NAC-Amsterdam 3-2 AZ 67-Eagies 2-1 Roda JC-Telstar2-0 Twente-PSV 1-1 PSV 14 11 3 0 25 34- 4 Ajax 14 10 2 2 22 30-14 FC Twente 14 9 3 2 21 29-10 AZ '67 14 7 4 3 18 33-15 Feyenoord 14 5 7 2 17 22-14 Sparta 14 7 3 4 17 21-13 Roda JC 14 6 5 3 17 16-15 NEC 14 7 1 6 15 20-23 Vitesse 14 4 6 4 14 18-25 Volendam 14 4 4 6 12 19-23 FC Den Haag 14 6 0 8 12 24-32 FC Utrecht 14 4 3 7 11 21-23 NAC 14 3 5 6 11 13-18 FC VW 14 4 3 7 11 19-25 Haarlem 14 3 5 6 11 14-20 Amsterdam 14 3 2 9 8 16-37 Eagles 14 2 1 11 5 15-32 Telstar 14 1 3 10 5 11-32 EERSTE DIVISIE PEC-Dordrecht 4-0 Vlaardingen-Excelsior 2-1 Groningen-Wageningen 3-2 Heerenveen-Cambuur 2-1 Willem D-Veendam 1-1 HelmoDd Sport-MW 1-3 Eindhoven-SW 2-1 Den Boscb-Graafschap 1-2 Fortuna-Amersfoort 3-0 PEC 15 10 3 2 23 36-14 MW 14 8 5 1 21 33-14 Fortuna 14 7 4 3 18 22-10 Heerenveen 14 7 4 3 18 20-16 Groningen 15 8 2 5 18 31-20 Heracles 14 5 7 2 17 13-11 Willem II 14 6 4 4 16 23-17 Wageningen 14 5 6 3 16 17-12 Excelsior 14 4 7 3 15 25-13 Eindhoven 14 5 5 4 15 14-17 Den Bosch 14 4 6 4 14 20-18 Vlaardingen 14 4 6 4 14 13-15 SC Cambuur 14 5 2 7 12 18-22 Graafschap 15 5 2 8 12 15-23 SW 15 3 4 8 10 18-36 Veendam 14 2 5 7 9 14-25 Helmond Sp. 14 2 4 8 8 12-23 Dordrecht 14 2 3 9 7 14-27 Amersfoort 14 2 3 9 7 6-30 op te kijken en lijken gefixeerd op dat ene doel: het lands kampioenschap of een plaats die recht geeft op internationaal voetbal. Je kon het manager Ton van Dalen van FC Twente giste ren horen steunen - het is het doel waar zij naar streven, EuropaCup III echt niet meer, heus niet - en je kon Kees Rijvers het woord landstitel horen uitspreken met een fluwelen tong. Daarom had de kleine man er begrip voor dat PSV na rust, toen FC Twente rijp leek voor de sloop, weigerde de knock out uit te delen. Daarom had zijn collega Spitz Kohn er vrede mee dat zijn formatie niet tot op de bodem ging om de ach terstand van vier punten op de koploper drastisch te verkleinen. Om misverstanden te vermijden: FC Twente-PSV was geen slechte wedstrijd. Op het veld was zo ongeveer alls wat het Ne derlandse voetbal nog aan echt talent heeft, samengebald. Zo kon men zich verlustigen aan de fabelachtige 40-meterpasses van Van der Kuylen, de technische hoogstandjes van de magiërs Mühren en Thijssen, de efficiënte klasse van Willy van de Kerkhoff. Maar helaas, naast al dat talent maakte een minderbegeerde per soonlijkheid zijn opwachting: het spook van de angst. Angst voor een nederlaag, die vooral na rust vaste vormen aannam. Zo kon het gebeuren dat in Enschede twee toch niet geringe voetbal grootmachten elkaar bedwongen zonder dat ook aan weerszijden maar één uitgespeelde kans kon worden gecreëerd. Natuurlijk: er vielen twee doelpunten. PSV scoorde nadat Van der Kuylen een vrije trap twee keer tegen de muur had geschoten via Lubse, uit een warrige situatie in de 27ste minuut en Gritter maakte vier minuten later gelijk toen de Eindhovenaren per ongeluk een corner hadden weggegeven en de bal uit die hoekschop dood voor zijn voeten viel (1-1). Waarna FC Twente tot aan de rust duidelijk de betere ploeg was en het spel dicteerde. Op het mid denveld wel te verstaan, want ook in die periode werd het doel van Jan van Beveren nimmer be dreigd. Diezelfde Jan van Beveren klaagde na een steriel fraaie tweede helft uitvoerig zijn nood. Hij vroeg zich vertwijfeld af waarom zijn teamgenoten niet bereid waren geweest de winstpremie te ver dienen. Omdat FC Twente na rust nooit meer gevaarlijk was ge weest, omdat de mannen van Spitz Kohn zich voornamelijk beperkt hadden tot risicoloze breedtepasses. Als ik zo iets zeg, dan had dat zonder risico's ge kund, merkte "Lange Jan" vol zelfspot op, want ik loop al te krijsen als er één countertje per wedstrijd dreigt door te breken. Kees Rijvers had het antwoord klaar. Het was toch mooi zo. Weer had zijn ploeg toch met een "run ner up" afgerekend. Na NEC, en Sparta was nu toch ook FC Twente afgevallen. En over drie weken kon er in Amsterdam (in het Olympisch Stadion) afgere kend worden met de nieuwe tweede, Ajax. "Wij hebben onze krachten gespaard", vond de kleine Kees. "Wij hebben zat over om de tweede helft van de com petitie straks vol vertrouwen in te gaan". Leuk voor Kees Rijvers, die overi gens wel stelde - en terecht - dat PSV nog lang geen piek heeft be reikt wat vorm en klasse betreft. "Daarom", aldus de trainer, "had ik er vrede mee dat er niet fel werd gecounterd. Omdat PSV nog niet in staat is een wedstrijd te controleren. Als ze dan toch gaan aanvallen dan doen ze dat zonder verstand, met twee of drie man erbij die nou net niet in de defensie kunnen worden gemist. En dan hebben we er zo een om de oren". Hij zal wel gelijk hebben. En tens lotte was FC Twente-PSV een fair duel, zonder noemenswaardige overtredingen, een ontmoeting waarin de 22 spelers elkaar res pect betoonden door zoveel mo gelijk de bal en zo min mogelijk de man te spelen. Maar met name de bewondering voor PSV van FC Twente-zijde was bepaald provinciaals van snit. "Het is toch een topploeg, ze kunnen zo ver schrikkelijk versnellen, voor je het weet counteren ze je naar een nederlaag, kon men Epi Drost na afloop horen mompelen. Zolang PSV dat ontzag blijft afdwingen zal de eerste positie niet in gevaar komen... PIM STOEL MONTERREY - Een vriend schappelijke voetbalwedstrijd in de Mexicaanse stad Mon terrey heeft één dode, twee ge wonden (van wie één ernstig) en 70 arrestanten "opgeleverd". Tijdens de wedstrijd tussen twee studentenploegen werd een stu dent in de chemie woedend om dat zijn favoriete ploeg dreigde te verliezen. Hij greep zijn pis tool en schoot in het wilde weg op het publiek. Dit incident vormde de aanleiding voor een hevige vechtpartij tus sen de supportersgroepen. Hier aan kwam pas een einde nadat de politie 70 arrestaties had ver richt. 1. Kist (AZ'67)13 2. Geels (Ajax) 11 3. Van der Kuijlen en Lubse (beiden PSV) 9 MUNCHEN - Wille Daume, die zaterdag herkozen werd als voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, uitte in München zijn twijfels ten aanzien van het doorgaan van de Olympische Spelen in 1980 te Moskou. Hij waarschuwde voor "zwaar wegende politieke gevaren". Daume betwijfelde of de Spelen in Moskou, en ook de winterspelen in Lade Placid, wel doorgang konden vinden, aangezien de Amerikaanse zenders Radio Free Europe en Radio Liberty mogelijk niet zullen wor den toegelaten. De zenders zijn in München gestationeerd en verzorgen voornamelijk programma's, die op de Oostbloklanden zijn gericht. "U kunt zich voorstellen hoe de Amerikaanse senaat zou reageren indien vertegenwoordigers van een eigen zender niet geaccrediteerd mogen worden voor de Winterspelen in het eigen land", zo zei Daume tijdens de bijeenkomst. "En wat een niet deelnemen van een Amerikaanse ploeg in Moskou betekent hoef ik u niet te vragen. AMSTERDAM - Dat twee mid delmatige ploegen best voor een leuk partijtje voetbal kunnen zorgen, hebben Ajax en FC Den Haag gisteren bewezen. En als scheidsrechter Van Dijken Ajax na 26 minuten niet zo'n uiterst goedkope strafschop cadeau had gedaan, was het duel wellicht nog aardiger geworden. Of juist niet? Malatinsky dacht van wel, collega Ivic van niet. De Tsjech liet zich nog nooit eerder in zulke beledigende woorden uit over een arbiter en de Joegoslaaf leek het bijna jammer te vinden, dat Ajax had gewonnen, waar door zijn bij Jaap van Praag ge deponeerde eis tot de aanschaf van nieuwe spelers andermaal werd afgezwakt. Laten we echter niet alles door el kaar halen en de zaken een voor een via de belanghebbenden af handelen. Als eerste de erg boze Malatinsky, die ondanks de 3-2 nederlaag zeer tevreden was over de prestatie van FC Den Haag. "Zonder meer onze beste uitwed strijd sinds Volendam het enige duel op verplaatsing, dat de Ha genaars wonnen dit seizoen - waarin met name de midden velders erg gedisciplineerd heb ben gevoetbald. Maar ja, je kan je nog zo goed hebben voorbereid en nog zo goed spelen, één zo'n man kan alles verpesten. Wat viel die Arnesen - de Deen zelf: "Ac teertalent kan me niet worden k Ling schiet gedecideerd ontzegd, maar het was wel een penalty" - mooi. Tekenend vond ik, dat wij na die strafschop bij alle twijfelgevallen een vrije schop meekregen. Hoe noemen jullie dat ook weer? Ja, goedma- kertjes." Het was niet zo vreemd, dat er op de tribune - onder meer Sjef Dorp mans schudde meewarig het hoofd na de beslissing van Van Dijken - plotseling heftig werd gediscussieerd over de be schuldigingen in het Westduitse voetbal, volgens welke de scheidsrechters zo vaak de thuis- spelende (top)club bevoordelen. Van Diiken zelf, overdreven ge met 3-2. decideerd: "Hoekema raakte eerst het standbeen van Arnesen en gleed toen de bal pas weg. Ik had geen keus. Nee, ik heb niet gezien dat mijn grensrechter (Ma- tena) naar de hoekvlag wees". Fel protesterend FC Den Haag was plotseling het ritme kwijt, drie minuten na de door Geels be nutte strafschop, ging de com plete verdediging, inclusief ver der foutloze doelman Hans Galé in de fout en Arnesen zorgde voor 2-0. Ook zonder geschorste Dick Schoenaker en geblesseerde Lerby leek toch waarlijk niet im ponerend Ajax moeiteloos de zege binnen te halen. De Amsterdammers hadden er ech ter geen rekening mee gehouden, dat de voor rust met frisse tegen zin als hangende linkerspits opererende Lex Schoenmaker na rust meer in het centrum zou trekken. Voor rust kwam de Haagse aanvoerder tegen tot vleugelverdediger omgeturnde Zuidema nauwelijks aan de bal, in de tweede helft scoorde hij tweemaal en kreeg nog een uit stekende mogelijkheid op een derde treffer. Al na vijf minuten zette Schoenmaker met twee kapbewegingen drie tegenstan ders op het verkeerde been en het Schrijvers kansloos (2-1). Voordat Ling in goed samenspel met Erkens de stand naar 3-1 tilde kreeg Lex nog een uitstekende kans en ook daarna keken de ruim 8000 toeschouwers in De Meer verbaasd naar een zeker voor Ajax-begrippen ongekend aanvallend duel. De 'aan sluitingstreffer' van Schoen maker twee minuten voor tijd (3-2) kwam echter iets te laat om het nog echt spannend te maken. Ivic analyserend: 'Allemaal leuk en aardig en ook verklaarbaar, want Tahamata en Arnesen willen niets liever dan zoveel mogelijk aanvallen, maar voor het zelfde geld raken we aan dit FC Den Haag een of twee punten kwijt en krijg ik het op mijn boterham'. Excuses dus min of meer van de beminnelijke Joegoslaaf voor het aanvallende spel van zijn ploeg, maar ook veel begrip. 'Tahamata komt meestal als wisselspeler voor een aanvaller in en moet nu plotseling een hele wedstrijd op het middenveld tegen een sterke jongen als Kila opbolsen. En ja, we weten allemaal dat Zuidema geen echte verdediger is. Ik heb niet voor niets deze week weer een lang gesprek met Van Praag gehad. Die heeft mee beloofd dat er nog voor het sluiten van de transfermarkt (15 december) een of twee aankopen worden ge daan'. Glimlachend besluitend: 'Voor mij kwam het eigenlijk niet zo slecht uit, dat die Schoenmaker er twee inschopte. Over die strafschop wil ik me liever niet uitlaten, die wil ik op m'n gemak vanavond nog eens op televisie zien. Maar geloof me, zonder die strafschop was de wedstrijd er echt niet leuker op geworden, want als het lang 0-0 was gebleven, had ik die aanvalsdrang bij sommige van mijn spelers wel wat ingetoomd'. PETER DIJKGRAAF

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11