Nieuwe actie van Israël in Zuid-Libanon BEGIN VRAAGT OM VREDE Compromis ter bestrijding werkloosheid Zeker twaalf mensen gedood Bondsrepubliek heeft teveel dienstweigeraars Weer springstof gevonden in cel Baader-Meinhof Dennis Wheatly overleden ZATERDAG 12 NOVEMBER 197 In radio-toespraak tot Egyptenaren JERUZALEM (UPI) - Premier Menachem Begin van Israel heeft zich via de radio in een boodschap zonder precedent rechtstreekt tot het Egyptische volk .gericht en ge pleit voor beëindiging van de oor log, een einde aan het bloedvergie ten en een einde aan dreigementen. "Wij Israeli's strekken onze hand naar u uit", aldus de premier in een verklaring van twee pagina's die hij voorlas voor buitenlandse radio- en televisiecamera's. "Laten wij niet alleen vrede stich ten, laten wij ook beginnen op de weg van vriendschap, oprechte en vruchtbare samenwerking. Wij kunnen elkaar helpen. Wij kunnen het leven van onze naties beter, gemakkelijker, gelukkiger ma ken". Uit de koran citerend herhaalde Begin in een beroep op het Egypti sche volk de positie yan Israel te begrijpen, dat hij president Sadat in Jeruzalem zou begroeten en dat hij naar Cairo zou gaan om te spre ken van "geen oorlogen meer - over vrede - een werkelijke vrede en vooraltijd "Wij willen geen botsingen met u. Laten wij tot elkaar zeggen en laat het een stille belofte van beide vol ken zijn: geen oorlogen meer, geen bloedvergieten en geen dreigemen ten". "Burgers van Egypte", zo begon Begin, "Dit is de eerste keer dat ik mij rechtstreeks tot u richt, maar het is niet voor het eerst dat ik aan u denk en over u spreek. U bent onze buren en zult dat altijd zijn." 'In de afgelopen 29 jaar duurt een tragisch, volkomen onnodig con flict tussen uw en ons land voort. Veel bloed is aan buude zijden ver goten. Veel gezinnen, in Egypte en Israël, zijn beroofd van de ouders". Begin, die in het Engels sprak, zei dat het Joods Palestina was dat zijn onafhankelijkheid van de Britten kreeg. "Wij wensen u goeds, in feite is er geen enkele reden voor vijandigheid tussen onze volken. Wij de Israeli's strekken onze hand naar u uit. Het is, zoals u weet, geen zwakke hand. Als wij worden aan gevallen zullen wij ons altijd ver- dedigen zoals onze vaderen de Premier Maccabeeërs deden TEL-AVIV/BEIROET (Reuter/UPI) - Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben gisteren voor de tweede maal in drie dagen een actie in Zuid-Libanon ondernomen. Volgens een woordvoerder van het militaire opperbevel in Tel Aviv vielen twee toestellen een lanceerplaats voor luchtdoelraketten bij de Libanese kustplaats Tyrus aan, nadat zij tijdens een verkenningsvlucht 20 km binnen de Libanese grens waren beschoten. De vliegtuigen pa trouilleerden boven het grensgebied naar aanleiding van een actie met raketten van het Russische type Katoesja tegen de Israëlische nederzetting Yaron bij de grens. Op hun vlucht werden de Israëli sche toestellen beschoten met luchtdoelraketten, zonder dat zij weiden getroffen. Daarop werd de plaats vanwaar deze raketten wa ren afgevuurd, aangevallen. Vol gens de Israëlische woordvoerder lag deze stelling in een bosje, ver van bewoond gebied. Een cor respondent van het Britse pers bureau Reuter in het betrokken ge bied, meldde dat er volgens de 2erste berichten bij de Israëlische actie 12 doden zouden zijn gevallen. Van Palestijnse zijde werd meege deeld, dat gedurende een kwartier de nederzetting Tallet Zouheir, in de omgeving van Arkoub nabij het punt van waar de grenzen van Is raël, Libanon en Syrië samenko men. was gebombardeerd. Tevens zou Israël met zware artillerie Na- koura, de zetel van de Libanees-Is- raëlische bestandscommissie, hebben beschoten. Aanvallen Woensdag had de Israëlische luchtmacht een massaal bom bardement uitgevoerd op wat "stellingen van Palestijnse guerrillastrijders in de buurt van Tyrus" werden genoemd. Hoewel volgens de Israëliërs geen burger lijkedoelen werden getroffen, werd in berichten uit de Libanese hoofd stad Beiroet gesproken van zeker 100 doden, onder wie vele vrouwen en kinderen. Aanleiding tot de actie van woensdag waren twee 'rake- taanvallen op de Israëlische plaats Naharija, waarbij drie bewoners werden gedood. Yaron ligt ongeveer 35 km ten noordoosten van Naharija en ruim een kilometer van de Libanese grens. De nieuwe vijandelijkheden kwa men op een ogenblik dat zowel de Verenigde Staten als Syrië koortsachtig pogen een op *26 sep tember tot stand gekomen bestand in Zuid-Libanon te herstellen. Als onderdeel van dit bestand dat be doeld is als de grondslag voor een permanente regeling in dit grens gebied, trok Israel een tamelijk grote strijdmacht terug, die het in Zuid-Libanon had.gelegerd om de Libanese christenen daar te helpen in hun strijd tegen de Palestijnen. Overleg Na enkele schermutselingen in het grensgebied hebben de Israëliërs hun besprekingen met Libanese legerofficieren over een regeling opgeschort. In Damascus probeert intussen, naar verluidt, de Syrische president Hafez Al-Assad de Pales tijnse leider Jasser Arafat te bewe gen zijn commando's uit Zuid-Li banon terug te trekken. Deze com mando's worden verantwoordelijk gesteld voor de raketaanvallen op Israëlische grensplaatsen. Uit' betrouwbare bronnen in Da mascus wordt vernomen dat de president van Syrië, Hafez Al As sad, donderdag zes uur lang ge sproken heeft met Jasser Arafat en andere PLO leiders. Hij zou erop aangedrongen hebben de guerrilla activiteiten in Zuid-Libanon te sta ken en de wapenstilstand in het ge bied in acht te nemen, om Israël niet langer van excuses te voorzien om met militaire middelen terug te slaan in Zuid-Libanon. Doodstraffen in Joegoslavië BELGRADO (AFP) - Een recht bank in het Joegoslavische Pozare- vac heeft gisteren tegen vier ge vangenen de doodstraf uitgespro ken. Een vijfde werd tot 11,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vijf gevangenen werden schuldig bevonden aan het bloedbad dat op 13 augustus van dit jaar in de ge vangenis van deze Servische stad het leven kostte aan vier personen, terwijl nog eens zeven personen werden gewond. De gevangenen, allen van Albanese afkomst, waren gaan muiten om kracht bij te zetten aan hun eis te HAMBURG (DPA) - Het aantal Westduitsers dat weigert zijn militaire dienstplicht te ver vullen sinds de nieuwe dienstplichtwet van 1 augustus wordt zo groot, dat minister van defensie Georg Leber "aan de noodrem wil trekken" als het zo verder gaat. In een interview met het dag blad "Bild" zei Leber dat als het aantal dienstweigeraars zou blijven stijgen, het onderzoek naar hun gemotiveerdheid op nieuw zou moeten worden in gevoerd. De minister zei dat de Bundes- wehr op het ogenblik wel ge noeg soldaten telde, maar dat het aantal dienstweigeraars met wie hij niet bereid is tot een schikking te komen, moet da len. Volgens Leber vindt er geen communistische infiltratie in de krijgsmacht plaats. Er zijn wel jQnge communisten die hun dienstplicht vervullen, maar er wordt opgelet dat zij "geen on heil aanrichten", aldus de mi nister. Vorig jaar "Sowjet-Unie bewees dat socialisme mogelijk isr 4.000 kg plutonium geproduceerd BRUSSEL (AP) - Door de Westeu- ropese kerncentrales is in 1976 on geveer 4.000 kilogram plutonium vervaardigd, het voornaamste ma teriaal voor het samenstellen van kernwapens, zo is gisteren door de Groot-Brittannie meegedeeld. In snelle-kweekreactors die op het ogenblik in Frankrijk en GrootBrit- tannie worden gebouwd zal nog eens 300 kg plutonium per jaar kunnen worden opgewekt. Dat is door de Europese,Commissie geantwoord op een vraag van het Westduitse Socialistische lid van het Europese Parlement Gerhard Flaeming. De commissie weigerde de vragen steller iets mee te delen over de vervaardiging van wapens of ont plofbare middelen omdat dit er niets mee te maken had. Maar deze en andere vragen zullen wel in be handeling worden genomen tijdens de drie dagen van openbaar debat dat door de commissie is georgani seerd. en dat in Brussel wordt ge houden vanaf 29 november. Deze hoorzittingen, volgens Ame rikaans voorbeeld, worden de eerste in de geschiedenis van de E.G. Door een Amerikaanse expert is destijds meegedeeld dat er maar een paar kilogrammen plutonium nodig zijn voor het veroorzaken van een verschrikkelijke ontploffing. De in West-Europa aanwezige voorraad plutonium bedraagt thans volgens deskundigen onge veer 10 ton: DEN HAAG (ANP) - "Hier in uw land werd het bewijs geleverd dat het mogelijk was in een land het socialisme te vestigen, door on buigzame strijdwil en opofferings gezindheid van de massa van de bevolking, waarbij de Communis tische Partij van de Sovjet.-Unie leiding gaf en met haar politiek realiseerde wat de arbeiders wil den. De CPSU bracht kennis en we tenschap tot revolutionaire prak tijk. Zo kwam het socialisme in uw land tot stand, het doorstond de he vigste, op vernietiging gerichte stormen, waaronder de ergste die van het Duitse fascisme". Dit zei Henk Hoekstra, voorzitter van de Communistische Partij Ne derland, onlangs in Moskou waar hij de feestelijkheden bijwoonde ter gelegenheid van 60 jaar oktobe rrevolutie. Hoekstra hield zijn toe spraak in een fabriek voor automa tische produktielijnen, een ge deelte van zijn toespraak stond deze week afgedrukt in het infor matiebulletin van de Russische ambassade in Den Haag. De delegatie van de CPN, waarvan ook Harry Kleuver, lid van het da gelijks bestuur, deel uitmaakte; was in de fabriek door duizenden arbeiders begroet met spreekkoren als „vriendschap" en „leve het proletarisch internationalisme", het begrip dat Moskou hanteert om zijn leidende rol in de communisti sche wereldbeweging aan te dui den. Hoekstra beklemtoonde in zijn toe spraak dat de politiek van vreed zame coëxistentie en ontspanning zonder de Sowjet-Unie ondenkbaar zou zijn geweest. Sinds de oktobe rrevolutie een nieuw tijdperk in luidde in de wereldgeschiedenis is de Sovjet-Unie naar de mening van Hoekstra een steunpunt voor de vrede geweest. "De oktoberrevolu- STUTTGART (DPA) - In de ge vangenis van Stuttgart/Stamm- heim is opnieuw springstof gevon den. Dit is gisteren bekendgemaakt door het parket in Stuttgart. De 400 gram springstof en de drie springstofcapsules werden aange troffen in de Baader-Meinhof-cel- len. Het betreft waarschijnlijk dy namiet voor industriële doelein den, De springstof werd gevonden in de binnenmuur van cel 721, die de laatste tijd niet bewoond werd. In Thaise koning benoemt een nieuwe premier BANGKOK - Koning, Bhoemibol van Thailand heeft generaal Kriangsak Tsjarpanand, de 59-ja- rige opperbevelhebber van de strijdkrachten, tot premier be noemd, zo meldt de Thaise radio. De generaal is voor die functie voorgedragen door admiraal San- gad Tsjalorjoo, voorzitter van de militaire nationale beleidsraad. Deze kreeg daartoe de bevoegdheid krachtens de nieuwe voorlopige grondwet, die donderdag is afge kondigd. De nieuwe grondwet geeft Thai land weer een constitutioneel be wind, drie weken na een staats greep van admiraal Sangad, gene raal Kriangsak en andere hoge of ficieren. Het kabinet van Kriangsak. dat wordt samengesteld uit militairen, ambtenaren, gewezen ministers en technocraten, zal waarschijnlijk volgende week worden beëdigd. 'ADVERTENTIE HAZZIYEHLIBANON - Een eenzame Palestijnse guerrilla te midden van de ruïnesvan het Zuidlibanese dorp Hazziyeh.Het plaatsje werd door een Israëlische luchtaanval met de grond gelijk gemaakt. Bij de actie kwamen zeker 100 personen om het leven, terwijl het aantal gewonden ruim 200 bedraagt Volop prijzen In de puzzelactie „Zet ze ook eens In 't zonnet|e" waaronder 26 ex. van de Reader's Digest Grote Geïllustreerde Ency clopedie. 3-delig kleurrijk geïllus treerd naslagwerk met een winkel waarde van 195,-. Doe mèè en win. De opbrengst komt ten goe de aan de Stichting „Buitenlands^ vakantiereizen voor gehandicap ten". Deaderè 1 VDigest MOSKOU (Reuter) - De presi dent van de Sowjet-Unie en Sec retaris-Generaal van de Sowjetrus- sische Communistische partij Leonid Brezjnjev, is voor het eerst aangeduid als opperbevelhebber van de sowjetrussische strijdk rachten. Dit gebeurde in een artikel in het oktobernummer van het maandblad 'Vovenny Vyestnik' (militaire heraup 1975 zat Carmen Roll erin opgeslo ten en van 25 juni tot 18 augustus 1977 Ingrid Schubert. Volgens het parket zijn de gevon den springcapsules dezelfde als die welke op 2 augustus 1977 in Frank furt in een huis werden aangetrof fen dat zou zijn gehuurd door Adel- heid Schulz. Schulz wordt door de Westduitse justitie gezocht in ver band met de moord op de bankier Jurgen Ponto. De nieuwe minister van justitie van Baden-Wuerttemberg, Guntram Palm, deelde naar aanleiding van de vondst mee, dat hij opdracht heeft gegeven tot het slopen van de niet-dragende muren en de vloeren van het cellenblok in dat deel van de gevangenis waar de leden van de harde kern van de Baader- Meinhofbeweging hebben opgeslo ten gezeten. Drieëneenhalve week geleden pleegde deze harde kern zelfmoord. Palm zei dat hij het voornemen had de terroristische gevangenen in Stammheim in de toekomst op te sluiten in nieuw te bouwen en op bijzondere wijze te beveiligen cel len. De springstof die gisteren is ge vonden. werd ontdekt bij ver- bouwwerkzaamheden in het cel lenblok. Sowjet-Unie wil aparte regeling vreedzame kernproeven MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft laten doorschemeren dat zij alleen bereid is tot het afspreken van een stop van driejaar op vreed zame kernproeven buiten het kader van een algemeen verbod op het nemen van kernproeven, verklaar den gisteren westelijke diploma tieke kringen in Moskou. Krachtens hetgeen de Sovjet-Unie 4voor ogen staat, zou het morato rium van driejaar, los staan van het algemene kernproefverbod, dat in de plaats zou komen van lopende akkoorden, waaronder het verdrag uit 1963 dat in de praktijk alles be halve proeven onder de grond ver biedt. Volgens de Westelijke diploma tieke kringen is deze opheldering over het moratoriumaanbod dat president Brezjnjev vorige week in een rede in het Kremlin deed, door Russische autoriteiten gegeven op de kernstoponderhandelingen in Genéve. Volgens diplomatieke waarnemers zullen de Westerse mogendheden niet enthousiast zijn over een kort moratorium buiten het kader van een kernstopverdrag dat zelf geen vreedzame proeven verbiedt. De verenigde Staten en Groot-Brit- tannie pleiten krachtig voor het onderbrengen van alle kernexplo sies in het voorgestelde algemene verdrag. Toen Brezjnjev vorige week zei dat zijn land bereid was alle vreedzame proeven op te schorten, was het westen gaan ho pen dat een compleet verdrag nu mogelijk was. Voorheen hadden de Russen ten aanzien van de vreed zame proeven de vrije hand willen behouden. tie was een onuitputtelijke bron van inspiratie voor strijd", aldus de Nederlandse Communistische leider. "Vrijheidsstrijd doorbrak kolo niale en neo-koloniale systemen met hun eeuwenlange bloedige on derdrukkingsmethoden. Het verzet van de arbeiders in de kapitalisti sche landen tegen uitbuiting en oorlogsdreiging laat zich steeds meer gelden". Maar volgens Hoekstra heeft zich de afgelopen jaren een omwenteling voorgedaan in de krachtsverhoudingen op de wereld. Tussen Witte Huis en Democraten in Congres YS WASHINGTON (SP) - Het Witte Huis en de Democratische leiders in het Amerikaanse Congres hebben een compromis bereikt voor een wet. die er naar moet streven- binnen vijf jaar het werkloosheidspercentage in de Verenigde Staten terug te bren gen tot vier procent. Het is een gematigde versie van de veelbe sproken Humphrey-Hawkinswet een initiatief van de Democrati sche Congresleden senator Hu- bert Hymphrey en afgevaardigde Augustus Hawkins Deze werd voor het eerst in 1976 gepresen teerd en streefde toen binnen een tijdperk van vier jaar naar een werkloosheidspercentage van 3.8 procent. De regering had tot nu toe tegen 1891 een verlaging van de werkloosheid tot 4.75 procent haalbare in ge- aacnten. Het is een zeer lang loven en bieden geweest tussen het Witte Huis en de sponsors van de Humphrey- Hawkinswet, die ook prog ramma's voor werkverschaffing bevatte, waarmee de verminde ring van de werkloosheid moest worden bereikt. Deze programma's die door de re gering als een dreiging voor een nog toenemende inflatie worden gezien, zijn niet in het nu bereikte compromis opgenomen. Vol gende week zal president Carter het compromis-voorstel aankon digen waarna het naar het Huis van Afgevaardigden en Senaat kan die dan moeten proberen om er een wet van te maken. Carter heeft dit deze week op zijn persconferentie gezegd zonder dat hij erg ver op de komende be kendmaking vooruit liep. Hij zei alleen dat het om een gewijzigde Humphrey-Hawkinswet ging, waarin naast de anti-werkloos heidsmaatregelen ook anti-infla- tièmaatregelen worden nage streefd. Carter noemde de programma's voor werkverschaffing zoals Humphrey en Hawkins die had den willen vastleggen, zo kost baar dat ze stap voor stap moeten worden overwogen en men zich niet in eeb wet nu al hieraan kan binden. Het compromis voor de komende wet wordt dan ook vooral als symbolisch gezien. Het stelt al leen het doel van een werkloos heidspercentage v^n vier procent zonder dat het bindende prog ramma's of andere middelen biedt om dit doel te bereiken. Het algehele werkloosheidsper centage in Amerika is op het ogenblik zeven procent van de arbeidsgeschikte bevolking. Een zeer groot deel daarvan betreft jongeren van onder de twintig jaar. Wordt er in 1981 inderdaad een werkloosheidspercentage van vier procent bereikt over het. to taal van het arbeidspotentieel dan betekent dit dat dan in feite nog maar drie procent van de volwassenen (twintig jaar en ouder) zonder werk zal zijn. Nu is 5.3 procent van de volwassen 6.8 procent van de volwassen vrouwen werkloos. Het compromis is alleen nog uit gewerkt tussen de onderhan delaars van het Witte Huis en het Congres Het moet ook nog wor den besproken met de talloze or ganisaties als vakbonden, bewe gingen voor gelijke burgerrech ten en andere belangengroepen, die in de maandenlange discus sies over deze anti-werkloos heidswet betrokken zijn geweest Zeer belangrijk echter is dat het compromis ook steun vindt bij de zwarte leden van het Congres. Ze hebben maandenlang bij Jimmy Carter gepleit voor steun aan de Humphrey-Hawkinswet en deze wordt nu tenslotte - zij het in een wat voorzichtiger vorm - gege- LONDEN (Reuter) - De Britse schrijver Dennis Wheatley, wiens thrillers en boeken over zwarte kunst overal ter wereld gelezen zijn,-is gisteren op 80-jarige leeftijd in Londen overleden. Wheatley heeft meer dan 60 boeken geschreven, die in 29 talen vertaald zijn met een totale oplaag van 40 miljoen. Zijn eerste boek, "the forbidden territory", dat hij schreef toen hij 34 was, was dadelijk een bestseller. "The devil and all his works", van 1971, was bijna een handboek voor de zwarte kunst. De schrijver ge loofde niet in het fysieke bestaan van de duivel, maar wel in "een macht van het licht en een macht van de duisternis". Hij ontried zijn lezers zelf met zwarte kunst te ex perimenteren. Zweden neemt maatregelen tegen spuitbus STOCKHOLM - Met ingang van 1 januari 1979 zijn in Zweden aero sols (spuitbussen) verboden die aangedreven worden door het gas freon. Op dezelfde datum zal ook de produktie van freon moeten wor den gestaakt, met uitzondering van die gevallen waarin de produktie is bestemd voor farmaceutische doeleinden. De maatregel is bedoeld om bij te dragen aan de bescherming van de ozon-laag rond de aarde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9