Normale bevalling bij voorkeur thuis Drechttunnel verzacht file-leed Van der Louw verbaasd over procedure in de affaire - Kalma Advies over versterking verloskundige zorg Vragen van kamerlid Boethof Honger- en dorststakende Ier wordt uitgewezen De Beurs Eigenhandig is open. Agent schoot VARA moet 1.2 miljoen bijpassen Professor mindert bijbanen op hond ZATERDAG \2 NOVEMBER 1977 BINNENLAND UTRECHT - Een als normaal te verwachten bevalling dient bij voorkeur thuis te geschieden. Binnen de verloskundige zorg moet er een samenwerkingsver band komen van verloskundige (vroedvrouw), huisarts en spe cialist, waarin de hulpverleners werken met uniforme zwanger- schapskaarten. De mogelijk heden voor poliklinische beval lingen moeten worden uitge breid. Afzonderlijke kraamin richtingen en kraamtehuizen (die overigens in Nederland al bijna niet meer voorkomen) moeten verdwijnen. Dit zijn enkele van de belang rijkste punten uit een omvangrijk ontwerpadvies over de verster king van de verloskundige zorg. dat maandag wordt behandeld door de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Het advies is bestemd voor staatssecretaris Hendriks. Op het gebied van de verlos kundige zorg hebben zich de laatste jaren verschillende ont wikkelingen voorgedaan. Het aantal geboorten daalt. Nog maar ongeveer twee procent van de kinderen wordt in een kraamin richting geboren en het per centage ziekenhuisbevallingen stijgt ten koste van de thuisbe valling. Er is sprake van een sterke stijging van het aantal po liklinische bevallingen. Opvallend is ook de stijging van het aantal medische indicaties voor een bevalling in het zieken huis. Zelf "doen" de huisartsen steeds minder bevallingen (in 1977 waarschijnlijk gemiddeld nog maar vijf per huisarts), ter wijl het aantal bevallingen door verloskundigen en specialisten een lichte daling vertoont. Verantwoord Het concept-advies gaat ervan uit, dat het geboorteproces een natuurlijk gebeuren is. dat de kraamvrouw in de meerderheid van de gevallen haar baby thuis kan krijgen en dat een thuisbe valling ook alleszins verant woord is. Er zal wel ruimte moe ten blijven voor de eigen voor keur van de kraamvrouw, maar onnodig "zware" zorg moet wor den vermeden. Voor een normale bevalling zou volgens het concept uit twee mo gelijkheden moeten worden ge kozen: thuis of op de "gewone" 'verloskundige afdeling van een ziekenhuis (eventueel ook poli klinisch). De verloskundige wordt gezien als de eerst aange wezene voor het leiden - thuis of in het ziekenhuis - van een be valling waarbij een normaal ver loop wordt verwacht. Dit omdat ze daarvoor een goede opleiding heeft en omdat vroedvrouwen op dit gebied over het algemeen meer ervaring hebben dan huis artsen. De huisarts is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de alge mene medische begeleiding van de zwangeren in zijn praktijk. Alleen daar waar geen verlos kundige aanwezig is of als de pa tiënte dat uitdrukkelijk wenst, zou hij ook de bevalling moeten doen. Overwogen moet worden, of hij daarvoor afzónderlijk ge kwalificeerd moet zijn, nu huis artsen nog maar zo weinig beval lingen leiden. Als er sprake is van een medische indicatie moet de .bevalling ge schieden onder leiding van een vrouwenarts. Hij kan ook bij een normaal verlopende zwanger schap worden betrokken, bij voorbeeld door het geven van een consult of door de zwangere eenmaal te onderzoeken zonder dat dit tegelijk inhoudt, dat ze ook naar hem is doorverwezen. De samenwerking tussen verlos kundige, huisarts en specialist kan volgens het concept-advies worden bevorderd door de zwan- gerschapskaart waarop alle ge gevens die van belang zijn wor den opgetekend. Aan de hand daarvan kan dan worden beslo ten of en hoe de gynaecoloog wordt ingeschakeld en waar de bevalling het best kan geschie den. Kosten Uitbreiding van het aantal poli klinische bevallingen zou niet moeten worden belemmerd. Er moet dan wel een goede regeling zijn voor het vervoer als moeder en kind - doorgaans 12 a 36 uur na de bevalling - weer naar huis gaan. Waar dat nog niet het ge val is, moeten de gewone ver loskundige afdelingen van de ziekenhuizen worden openge steld voor huisartsen en verlos kundigen. Over de kostenkant zegt het concept-advies, dat de kraamvrouw geen financieel voordeel behoort te hebben bij het stellen van een medische in dicatie (op dit moment worden specialistische hulp en ver- pleegkosten dan volledig door het ziekenfonds vergoed) en geen nadeel bij een normale be valling (nu geen volledige ver goeding). Het suggereert daarom, iedere zwangere, on geacht de indicatiestelling, voor de verloskundige hulp eenzelfde bedrag zelf te laten betalen, bij voorbeeld 250 gulden. neraal Van der Feltz eerst wel eens met Rotterdams burgemeester had mogen overleggen, alvorens hij be sloot de omstreden hoofdinspec teur van politie van zijn recherche- activiteiten en zijn activiteiten met de vreemdelingenpolitie te onthef fen. Hij heeft ministèr De Gaay Fortman (Justitie. Binnenlandse Zaken) hierover schriftelijke vra gen gesteld. De socialist vraagt de minister of deze niet van mening is dat bij het optreden tegen ambtenaren, als hun vrijheid van meningsuiting in het geding is, uiterste be hoedzaamheid moet worden be tracht, ook als naar veler opvatting verwerpelijke meningen worden uitgedragen. Roethof wilde voorts weten welke relatje de procureur-generaal meent te moeten leggen tussen het functioneren van de politieman in kwestie en diens particuliere op vattingen als staatsburger. Als de beslissing tot ontheffing geen be trekking had op de kwaliteit van het recherchewerk van Kalma, maar op zijn functioneren binnen het politiekorps, heeft de procu reur-generaal zich dan niet begeven op het terrein van de burgemeester van Rotterdam?, zo vraagt Roethof zich af. Het partijbestuur van de PPR wil. dat minister De Gaay Fortman het besluit ongedaan maakt. U vindt er uitgebr* over doe-het-zelf materialen gereedschappen, woningonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote vloertegelpresentatie. De beurs is op en van 11.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.enzon.11.00u-17.00u. Trein-toegangsbewijzen op vele NS s tations verkrij gbaar. t/m 20 november •Ahoy'Rotterdajn. Frisdranken worden duurder ROTTERDAM (ANP) - Frisdran ken worden op 15 november in prijs verhoogd. De verhoging bedraagt per liter: vier cent voor sinas, twee cent voor lemon citroen en één 'cent voor coffeïnehoudende limonade- gazeuse. De overige inhoudsmaten worden naar verhouding verhoogd. De prijsverhoging is gebaseerd op de doorberekening van de kos tenstijgingen overeenkomstig de prijzenbeschikking goederen en diensten 1977, en is tot stand geko men na overleg met het ministerie van Economische Zaken. ROTTERDAM - Burgemeester Van der Louw van Rotterdam zal nader contact opnemen met de procureur-generaal Van der Feltz in verband met de affaire Kalma. Hij zal daarbij uiting geven aan zijn verbazing over de gevolgde procedure, die kan leiden tot schorsing van het hoofd van de af deling kinder- en zedenpolitie. Naar het zich laat aanzien, zo deelde een woordvoerder van het stadhuis in Rotterdam mee, zal de inmiddels in gang gezette procedure normaal voortgang vinden. De burgemeester kon geen mede delingen doen over het gesprek, dat hij gistermiddag met minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken over deze affaire heeft ge had. Het enige wat hij erover kan zeggen is, dat er geen conclusies zijn geformuleerd. De heer Kalma deelde mee, een af wachtende houding aai Behoedzaam DEN BOSCH - Bij archeologische opgravingen op de Markt in Den Bosch is midden op het plein ecu middeleeuwsestadswaterput aangetrof fen. De'put dateert uit het einde van de 14e of begin 15e eeuw. Men zal bekijken of het mogelijk is de plaats van de waterput bovengronds aan te geven. Foto: Voorzichtig wordt de waterput verder blootgelegd.op de ach tergrond het Bossche stadhuis. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van justitie heeft gistermiddag het verzoek om de Ier Patrick Gal lagher om in Nederland als vluch teling te worden toegelaten, afge wezen. De minister besliste tevens dat het vroeger IR A-lid zal worden uitgelevert. Gallagher is al ruim drie weken aan een honger- en dorststaking bezig in de gevangenis in Amsterdam, om zijn uitlevering aan Ierland te voorkomen. Hij had het ministerie van justitie maandag verzocht te mogen blijven. Wanneer Gallagher wordt uitgele verd, kon de woordvoerder van het ministerie nog niet zeggen. De president van de rechtbank in Den Haag heeft Gallagher gister avond „dringend gevraagd" in ieder geval zijn dorststaking beëindigen Hij deed dit verzoek tij dens een kort geding dat de Ier had aangespannen om zijn uitlevering te voorkomen. Tijdens het geding aanvaardde de landsadvocaat een voorstel van president mr. J.H. Blaauw om de uitlevering niet te laten plaats heb ben vóór donderdag 17 november. Die dag zou de president uitspraak doen in het geding. De landsadvocaat had eerst laten weten dat de regering de Ier moge lijk op zeer korte termijn zou moe ten uitleveren, aangezien zijn toe stand zo snel achteruit gaat. dat voor zijn leven wordt gevreesd. De president heeft nu bepaald dat hij zijn uitspraak zal vervroegen naar maandag of dinsdagavond, al de Ier inderdaad in levensgevaar komt te verkeren. De honger- en dorststaker was vrijdag in de rechtszaal aanwezig. Hij zag er vermagerd uit en rilde voortdurend. Volgens mededelin gen van zijn advocaat weegt hij nog 54 kilo. De raadsman zou met zyn cliënt overleggen of deze zijn dorststa king. die zijn leven het meest be dreigt, wil beèidigen tot er uit spraak in kort geding is. De Nederlandse regering be schouwt het vroegere IRA-lid niet als politieke vluchteling. In Ierland werd nij gezocht voor een ban koverval. HILVERSUM - De VARA moet uit de verenigingskas 1,2 miljoen gul den bijpassen om het televisiebe drijf draaiende te houden. Dit be drag vroeg voorzitter André Kloos gisteravond aan de verenigings raad, ter delging van de schulden, die bij de televisiedienst in een aan tal jaren zijn ontstaan. Hij zei dat de VARA door geldge brek in feite niet aan haar culturele opdracht kan voldoen op een wijze, die bij deze tijd past. Kloos memo reerde dat een omroepzuil o.ver 1977 gemiddeld 23.625 gulden als uurbedrag heeft ontvangen, terwijl een uur televisiedrama en een kwalitatief hoog\Vaardig amuse mentsprogramma al ongeveer 120.000 gulden kosten. De VAR A-voorzitter onthulde, dat de recente ledenwerfactie 19.000 leden heeft opgeleverd, van wie 9000 tien-gulden leden en 10.000 leden-abonné's. De VARA heeft nu, mede na schoning van het be stand, 510.000 leden. Het bestuur heeft dan ook besloten, nog dit jaar een nieuwe telling aan te vra gen, dit om de status van de om roep te handhaven. Als de Koningin dinsdag de lichten ontsteekt in de Drechttunnel, ver vaagt op hetzelfde ogenblik een waar spookbeeld voor duizenden automobilisten: file-vorming bij Dordrecht. Na de vorstelijke visite maakt de Zwijndrechtse brug, be rucht geworden als flessehals op een van Neerland drukste wegen plaats voor een 537 meter lange tunnel, die al het file-leed moet doen vergeten. Als we de aanleg van het aansluitende wegennet gemakshalve even meerekenen, dat komt de Drechttunnel op een slordige vierhonderd miljoen gul den. Voeg daarbij de ingenieuze opknapbeurt van de Moerdijkbrug (kosten ongeveer honderd miljoen) en de onlangs geopende Kiltunnel (ongeveer honderdveertig miljoen gulden) en de in Dordrecht gebe zigde opmerking, dat de eilanders voor een vermogen „onder de men sen komen" is verklaard. Dataan A 16 (Rotterdam-Belgie)op grote schaal gesleuteld moest wor den. was al in 1965 een uitgemaakte zaak. Aanvankelijk ging de voor keur uit naar een tweede brug naast de bestaande uit 1939 stammende verkeersbrug. Gezien de grote in tensiteit van het vaarverkeer op de Dordtse Kil werd daarvan na ampel overleg afgezien, .omdat het te voorziene hoge aantal brugopenin- gen geen afdoende oplossing bood. In 't begin van de jaren zeventig werd de knoop doorgehakt: tussen Dordrecht en Zwijndrecht moest een tunnel komen, die in een klap het verkeer op de A 16 voor vele tientallen jaren van files moest vrijwaren. Gekozen werd voor een tunnel met twee maal vier rij stroken. De verkeersbrug moest na een grondige opknapbeurt gaan dienen voor het plaatselijke ver keer tussen Dordt en Zwijndrecht. Dat was in feite niet zo n moeilijke beslissing als men weet dat ten tijde van die beslissing al vijftigduizend auto's per etmaal de brug passeer den. Bovendien komen de prog noses voor 198.0 uit up ongeveer tachtigduizend auto's per 24 uur". zegt een woordvoerder van rijks waterstaat. Breedste De Drechttunnel, die met zijn breedte van 49 meter de breedste afgezonken tunnel ter wereld is geworden, is opgebouw uit drie elementen van elk 115 meter lang en per stuk 40.000 ton zwaar. Deze moten zijn in het bouwdok bij Ba- rendrecht, waar ook de Heine- noordtunnel en de Kiltunnel (tus sen Dordrecht en 's-Gravendeel) zijn vervaardigd, samengesteld en vervolgens dertien kilometer ver der afgezonken. In de tunnel zijn verscheidene nieuwe snufjes ingebracht. Zo wordt het verkeer met televisieca mera's op de voet gevolgd. Is er een rijstrook bijvoorbeeld door een de fecte auto geblokkeerd dan wordt die strook door middel van een rood licht op de bekende matrix- borden automatisch afgesloten Bovendien staan op verscheidene punten voor de tunnel borden met adviessnelheden, die reageren op de verkeersdrukte. Aan de beide ingangen van de tunnel zijn in te genstelling tot andere tunnels geen daglichtroosters aangebracht. Ho- gedruk natriumlampen moeten de overgang van dag- naar kunstlicht veraangenamen Na dc officiële opening door de Koningin, die dinsdag ook een wandeling door de Kiltunnel maakt, staat alweer een nieuw hoogtepunt op A 16 voor de keur. In het laatste weekeinde van novem ber wordt het laatste deel van de Moerdijkbrug uitgevaren en het laatste nieuwe deel ingepast Ir. M. J. Spijker, hoofd van de directie bruggen van rijkswaterstaat: „Het is voortreffelijk gelopen. We zitten ruim drie maanden voor op het schema. Als dat laatste deel erin zit, wil dat natuurlijk niet zeggen, dat de brug klaar is We houden het erop, dat we halverwege volgend TILBURG (ANP) - Prof. dr. H.O. Goldsehmidt van de Katholieke Hogeschool in Tilburg heeft aan gekondigd zijn nevenwerkzaam heden drastisch te zullen beperken. Ook trok hij zich terug als erep- romotor van drs. J.W. de Pous, de voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad. De erepromotie heeft 24 november plaats, als de hogeschool in aanwezigheid van o.a. de konin gin haar vijftigste verjaardag viert. Het weekblad van de Tilburgse ho geschool bericht een en ander. Het blad heeft uit een brief van minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen opgemaakt, dat de openbaarheid van nevenfuncties en bijverdiensten voor hoogleraren en lectoren vereist en geregeld zal worden. Prof. Goldsehmidt doceert aan de economische faculteit in Tilburg bedrijl'shuishoudkunde, in het bij zonder de organisatie van de on derneming. Naar aanleiding van publikaties stelde tweede-kamer leden vragen over ambtsvervulling van de hoogleraar. In Vrij Neder land was geschreven over de stich ting Samivoz, waarvan prof. Goldsehmidt secretaris-pen ningmeester is. Minister Van Kemenade ant woordde de kamerleden en stuurde het college van bestuur van de ho geschool een brief. Daaruit bleek dat de bewindsman vindt, dat prof. Goldsehmidt zijn nevenwerk zaamheden binnen de perken dient te brengen. Ook acht dr. Van Ke menade vragen naar de hoogte van de bijverdiensten niet in strijd met de bescherming van de privacy, zoals het college van bestuur eerder had laten weten. jaar het hele werk erop hebben zit ten. Dat betekent vanaf nu vooral nog asfalteringswerk." Reusachtig De face-lift van de Moerdijkbrug vormt in de internationale brug genbouw een hoofdstuk apart Om de kosten aanzienlijk te drukken werd besloten de nieuwe brug tc laten verschijnen op de huidige pijlers Voorwaarde daarbij was dal het verkeer minimale hinder moesl ondervinden. De ..oude" uit 1936 daterende brugdelen werden be stemd voor gebruik bij Spijkeniese en Keizersveer. De reusachtige operatie begon ir. september 1975 met een ongekend, meesterwerk. Terwijl het verkeer (met snelheidslimieten, die overi gens massaal werden overschre den) gebruik bleef maken van de brug. werden in een paar maanden tijd de pijlers twee meter opgevij zeld. Dit gebeurde met „stoten" van telkens tien centimeter met spe ciaal vervaardigde vijzels De Moerdijkbrug rustte op een soort oliekussen. Voor de automobilisten was het liftwerk nauwelijks waar neembaar. Inmiddels begon het bedrijf De Groot op het Duivelsei land in Dordrecht met de produktie van het eerste 43 meter brede stuk brug. Op dat eiland werd een spe ciale hal gebouwd, die al snel werd vergeleken met een worstmachine:' elke twee maanden moest een nieuwe „plak" brug uit de machine? komen en door Kloos-Kinderdijk naar Moerdijk worden getranspor teerd. In april 1976 was het zover: deel een kon worden ingevaren. Onder grote belangstelling bleek dat de knappe constructie tot op de millimeter nauwkeurig was opge bouwd. De Moerdijkbrug, ook al een flessehals van naam, telt straks twee maal drie rijstroken. DEN HAAG - Bij een poging gistermiddag in Den Haag een man aan te houden heeft een politieagent op een hond moe ten schieten. De hond is per dierenambulance afgevoerd en heeft aldus de Haagse politie het voorval overleefd. Op de hoek van de Hobbema- straat en de Gerard Doustraat wilden twee agenten een man aanhouden die tegen auto's stond te schoppen. De man diende daarbij een van de agen ten een stomp in het gezicht toe. Al vechtende kwam het drietal in de Gerard Doustraat waar de overigens onbekend gebleven man van een kennis een aange lijnde bouvier overnam en het dier ophitste tegen de agenten. De politie-agent school de hond in de poot nadat het dier gepro beerd had de agent naar de keel te vliegen. De agent is in het ziekenhuis Westeinde "met een gebroken neus opgenomen. De verdachte wist zich in het strijdgewoel uit de voeten te maken. LEIDEN - Bij de Leidsche Wol spinnerij NV (Neveda) heeft de om zet in de eerste zes maanden van het - op 1 april begonnen boekjaar 1977-78 zich op bevredigende wijze ontwikkeld, waardoor tot dusverre een stijging van de geconsolideerde omzet van ongeveer 14 pet (v.j. 12 pet) werd bereikt. Op de winst vorming is dit eveneens van gun stige invloed geweest.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7