"Bevrijding van vrouw is een heilige zaak" KRITIEK GEGROND IN VREUGDE GROTER AANTAL VLUCHTELINGEN" AANTAL JNGEN" Nieuwe werkgroep bij Raad van Kerken KERKDIENSTEN Ds. v. Lelyveld nieuwe man "Oecumenische Hulp": Ds. P. P. van Lelyveld (41) te Utrecht is algemeen secretaris gewor den van de Stichting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchte lingen. Na een 10-jarig verblijf in het buitenland is hij teruggekeerd in de stad, waar hij gestudeerd heeft. De eerste twee jaren van zijn buitenlandse periode werkte hij voor de Raad van Kerken in de Verenigde Staten, speciaal in jeugd- en ontwikkelingswerk. In die tijd ontstonden de eerste contacten met het interkerkelijke hulpverleningswerk. In 1969 ging hij naar In donesië, waar hij studentenpredikant in Jogjakarta was. Doorgaan Aan het begin van deze nieuwe periode verwacht ds. Van Lelyveld, dat de noodzaak om kerken en diakonale organen in de landen van de derde wereld te blijven steunen zal toenemen. "We zullen moe ten doorgaan met ons werk". De aan de Stichting Oecumenische Hulp deelnemende kerken zul len zich moeten afvragen, hoe zij de hulp van de plaatselijke ge meenten kunnen krijgen om "hier" tot het inzicht te komen dat de problemen niet alleen "daar" liggen maar ook bij ons. Ds. Van Lelyveld ziet het werkmodel van de SOH als tweesporig. Het ene spoor loopt van de gemeenten "hier" naar de regionale diako nale organen in de verschillende werelddelen, vaak via het coördi natiecentrum van de Wereldraad van Kerken. Het andere spoor is de meer directe actie van de basis "hier" met de basis "daar" (het plaatselijke partner-model). Zorg De nieuwe secretaris van de Stichting Oecumenische Hulp (Corn. Houtmanstraat 17, Utrecht) verwacht, dat het aantal vluchtelingen in de wereld zal toenemen. "Ons bezig-zijn wordt in belangrijke mate bepaald door deze zorg. Ook zal de voedselhulp van de rege ring in een wereld van toenemende honger en ondervoeding een steeds noodzakelijker functie moeten hebben". Deze hulp loopt wat de protestantse kerken betreft via de stichting. I1C ïiuip algemeen secretaris gewor- ilp aan Kerken en Vluchte- itenland is hij teruggekeerd e periode werkte hij voor de aten, speciaal in jeugd- en den de eerste contacten met k. In 1969 ging hij naar In- in Jogjakarta was. verwacht ds. Van Lelyveld, Ie organen in de landen van toenemen. "We zullen moe- p deelnemende kerken zul- lulp van de plaatselijke ge- het inzicht te komen dat de laar ook bij ons. de SOH als tweesporig. Het ?r" naar de regionale diako- ddelen, vaak via het coördi- Cerken. Het andere spoor is ;r" met de basis "daar" (het Oecumenische Hulp (Corn, dat het aantal vluchtelingen g-zijn wordt in belangrijke le voedselhulp van de rege- inger en ondervoeding een hebben". :en betreft via de stichting. jjjmjniniiiii.it- 'We mogen met vreugde constateren, dat ook de kerken, zij het nog wat aarzelend, in de rijen zijn getreden van hen die het noodzakeliik vinden zich daadwerkeliik in te zetten voor de brvrijding van de vrouw'. Aldus mevrouw M. Ven- drik in het tijdschrift 'Saamhorig' van de Raad van Kerken in Nederland. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 Petruskoor viert 100- jarig bestaan LEIDEN - Op zondag 20 november viert het rk Petruskoor in Lei den zijn honderdjarig bestaan. Het was eerst verbonden aan de Petruskerk, Langebrug en na de bouw van de nieuwe kerk stapte het over naar de wijk rond de Lammenschans weg. Vóór 1877 bestond er al een zang koor in de Petrus-parochie, maar dat ging door onenigheid ter ziele. Op dringend verzoek van pastoor Muré hebben toen zes mannen een nieuw koor op gericht. Onder de heren Taylor en Van Velzen bereikte het een behoorlijk muzikaal peil. Op initiatief van de in 1938 be noemde organist Rijnbeek werd het koor versterkt met een jon genskoor. Dat heeft het niet kunnen volhouden, maar het lukte de huidige organist-direc teur Thijs Kramer tien jaar ge leden, een dameskoor bij elkaar te krijgen, dat dus gelijktijdig met het 100-jarige herenkoor het tweede lustrumfeest viert. Op het ogenblik telt het dames koor ruim veertig leden. De mannen zijn met hun vijf-en- twintig-en. Daardoor is het mo gelijk, missen van grote com ponisten uit te voeren, zoals Mo zart, Bruckner, Perosi, Haydn, Groller en Casali. Op hoogtij dagen staat een bescheiden or kest het koor ter beschikking. Men gaat het eeuw- en lu strumfeest luisterrijk vieren. Tijdens de eucharistieviering van 20 november om 11 uur zal het koor met medewerking van orkest en solisten de Kró- nungsmesse van Mozart zingen, en ook het Laudate van Mozart. Psalm 8 van Krommelinski en Corde et Animo van Jan Mul. Na afloop is er in de zaal van de school aan de Lammenschans- weg een receptie voor leden en genodigden. De "wereldlijke" viering van het eeuwfeest is op vrijdag 25 no vember. Ds. J. Geurtsen, hervormd predikant in Leiderdorp, heeft de synode van zijn kerk een brief geschreven met het drin gende verzoek, bij overheid en volk te protesteren tegen de dreigende plaatsing van de neutronenbom en tegen de op leiding van Nederlanders om met dit "wapen" om te gaan. Ook vraagt hij de synode (die volgende week drie dagen bijeen is), op te roepen tot een nieuwe bezinning op onze be trokkenheid bij de kernwapen strategie. Na een uitvoerig gesprek heeft de kerkeraad van ds. Geursen zich bij zijn brief aangesloten. De brief is aan alle kerkeraden en predikanten van de regio (classis) Leiden gestuurd met het verzoek om adhaesie, en ook aan enige kerkelijke docen ten. Dr.Wiersinga De kerkeraad van de Geref. Kerk in Leiden ontving een brief van ds. J. Winter (44) te Den Haag-Zuid met bedenkin gen tegen het beroep uit Leiden op dr. Herman Wiersinga te Amsterdam. Zoals gemeld, heeft dr. Wiersinga (studen tenpredikant) dit beroep in middels aangenomen. Vol gende week woensdag praat de gereformeerde synode opnieuw over de "kwestie-Wiersinga", die is ontstaan nadat dr. Wiersinga had blijk gegeven van afwijkende opvattingen be treffende het kerkelijke leerstukvande'Verzoening". De kerkeraad algemene zaken in Leiden, die de brief reeds be handelde, zal ds. Winter terug schrijven, dat ziin bezwaren Leiderdorpse predikant roept op tot protest tegen de neutronenbom ook naar voren zijn gekomen bij de behandeling van het voorge stelde beroep maar dat de meerderheid van de kerkeraad die bezwaren niet als doorslag- gevendbeschouwde. De kerkeraad algemene zaken nam het toegezonden afschrift van een brief van de gerefor meerde "Noodgemeente Groot-Leiden" aan de synode inzake het beroep op dr. Wiersinga voor kennisgeving Tachtigjaar De muziek- en zangroep "De Sleutels" werkt vanavond om 7 uur mee aan een dienst in de Hartebrugkerk aan de Haar- lemmerstraatinLeiden. Morgenavond om half 8 houdt het Leger des Heils weer een zangdienst in de Vredes- Zij was voorzitter van de commis sie die een nieuwe werkgroep van de Raad van Kerken op poten heeft gezet, genaamd: 'De vrouw in kerk en samenleving'. Deze werkgroep wordt binnenkort officieel geïnst alleerd. 'Hoewel men wel mag zeggen, dat de emancipatie van de vrouw al een eeuwenoude geschiedenis heeft, stellen de ernst, de doelmatigheid en de doortastendheid waar men nu mee werkt, deze emancipatie aan de orde op een manier waaraan niet meer te ontkomen is'. 'De zaak waarvoor gewerkt en gestreden wordt, is een heilige zaak in dien zin dat het gaat om het heil, het heel worden van de gehele samenleving, van mannen en vrouwen'. Historisch Mevrouw Vendrik kent er een his torische betekenis aan toe, dat de laatste algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken (Nair obi, 1975) de positie van de vrouw in de kerk officieel als onderwerp in haar programma heeft opgenomen. Om de nieuwe werkgroep van de Nederlandse Raad van Kerken een zo groot mogelijke kans tot doelma tig werkeh te geven, is er veel tijd besteed aan de voorbereiding. De commissie is ruim een jaar aan het werk geweest. Ze heeft kunnen profiteren van de stimulerende kracht, deskundigheid en ervaring van bestaande groeperingen, zoals het Oecumenisch Vrouwencontact, de werkgroep Vrouw-man-Kerk (een groep binnen de Sint Wil- librordvereniging) en de werk groep Vrouw-Kerk en 2/3 Wereld. In het document dat de voorbe reidingscommissie de nieuwe werkgroep heeft voorgelegd, staat dat als men tot een open samen werking tussen mannen en vrou wen wil komen, vanuit ieders eigen volle identiteit, emancipatie van de vrouw nodig is. Onder emancipatie verstaat men: een bewust wordings- en bevrij dingsproces. Een bewustwording die mensen brengt tot verantwoor delijkheid voor eigen geloven, denken en handelen. En een be vrijding van vaste beelden en be grippen die zowel maatschappelijk Hetverhaalvan de tempelreiniging (Johannes 2:13-22) staat bij de evangelisten Mattheüs, Lucas en Marcus op het eind van Jezus' le ven, nl. in de allerlaatste week van zijn leven. Johannes plaatst het juist in het begin van zijn op treden in het openbaar. Wie van de evangelisten hier gelijk heeft weten we niet. Misschien hebben ze wel geen van allen gelijk en speelt dit verhaal ergens midde nin. Als dat het geval is, dan heb ben alle evangelisten eenzelfde bedoelingdie ze op verschillende manieren tot uitdrukking bren gen: dit verhaal is tekenend voor Jezus' optreden; het is zelfs beslis send voor het verstaan van het hele verdere verhaal over Jezus. En dat kun je het best duidelijk maken door het helemaal aan het begin of op het eind te plaatsen. Dat betekent ook dat wij meer achter het verhaal moeten zoeken dan een voorbeeld van heilige woede over huichelarij en eigen belang. Het gaat dieper. In het jaar 70, dus veertig jaar na de kruisdood van Jezus werd Je ruzalem door de Romeinen ver woest, en daarbij ook de tempel, hèt heiligdom van de joden. Dat was een geweldige schok voor de joden. De christenen zeiden toen tegen de joden: "Dat hebben jullie nu te danken aan het feit dat jul lie Jezus hebben gedood en ver worpen". De evangelist Johannes heeft dit het sterkst tot uitdruk king gebracht, want van alle schrijvers van, het Nieuwe Tes tament is hij het meest anti-joods (zie bv. Joh. 8:44). Dat er in het Nieuwe Testament voor ons onaanvaardbaar ge worden anti-joodse stukken staan, zoals er in het Oude Tes- als kerkelijk vrouwen en mannen onvrij maken De taken van de werkgroep liggen tussen onderzoek en studie, uitvoe ring en beleid. Het lijkt mevrouw Vendrik dat de werkgroep vooral een centrum zal zijn waar de draden van wat er gebeurt, lokaal en in breder verband, en van wat er moet en kan gebeuren samenkomen, om ontwikkelingen te kunnen stimule ren, negatieve situaties te signale ren en studies vruchtbaar te ma ken. tament voor ons onaan vaardbaar geworden anti- heidense stukken staan, moeten we openlijk durven erkennen, en we moeten vooral geen pogingen doen die teksten zo te verdraaien dat ze in plaats van anti-joods juist pro-joods worden. De ver draagzaamheid is een modern begrip (en goed) waarvan men in de tijd waarin de bijbelboeken werden geschreven gewoon nog geen weet had. Toch hoeven we dergelijke anti- joodse en anti-heidense stukken niet uit de bijbel weg te schrap pen. Die gedeelten kunnen voor ons zin krijgen als we het gevoel hebben: Wat daar tegen joden of heidenen wordt gezegd slaat eigenlijk op mij. Tegenover de tempel in Jeruzalem plaatst Jezus de tempel die zijn eigen lichaam is. God woont niet in een tempel met handen van stenen gemaaktmaar God woont in het leven van Jezus en in de gemeenschap van hen die in het leven van Jezus delen en dus het lichaam van Christus zijn. Dit kunnen wij niet in die zin op onszelf betrekkendat wij de tem pel die het lichaam van Christus is plaatsen tegenover onze kerk gebouwen, want wij bedrijven 'Ik heb van uw preek genoten U preekt als een man'. Uit 'Zwingli De groep bestaat uit theologen, mens-wetenschappers en mensen die 'in het veld' werken, zoals het vormingswerk. Negen in totaal, te weten zes vrouwen en drie mannen. Zij komen uit onderscheidene ker ken, wetenschappelijke richtingen en werksectoren en zijn van ver schillende leeftijden. Mevrouw Vendrik verwacht een levendig contact met de nog jonge werkgroep 'Feminisme en theolo gie'. 'De kwaliteit/ van de werk groep rechtvaardigt de gedachte, dat een nieuwe en heel wezenlijke dimensie aan het werk van de Raad van Kerken is toegevoegd'. tegenwoordig nauwelijks meer afgoderij in onze kerkgebouwen (daarvoor komen we er over het algemeen ook niet vaak genoeg!). Het heeft misschien wèl zin de tempel van het lichaam van Christus te plaatsen tegenover een andere tempelnl. die van ons eigen ik. De tempel van onze privé godsdienst waarin we in leven den lijve dreigen te verkomme ren. We mogen ons Uiten gezeggen dat geloof niet (of althans: niet alleen) privé-zaak is, maar iets dat wij in het lichaam van Chris tus, de gemeente, gemeen schappelijk beleven. Wat betekent die gemeenschap in Christus? Daarin komt heel het leven in al zijn facetten naar vo ren. Dat maakt de evangelist Jo hannes op zo'n boeiende manier duidelijk door het verhaal van de tempelreiniging te laten volgen op dat van de bruiloft in Kana Het verhaal van de bruiloft zegt: Gods openbaring in Jezus voert ons tot de vreugde in en met el kaar. Het verhaal van de tem pelreiniging zegt: Gods openba ring in Jezus voert ons tot ingrij pende kritiek op elkaar. Die volgorde is niet toevallig: de kritiek op elkaar hebben we op grond van de vreugde in elkaar Nu zijn wij Jezus niet en hebben wij niet kritiek op elkaar met de zweep in de hand, maar we ne men wel de vrijmoedigheid el kaar te halen uit de tempel van het eigen ik omdat we weten dat die tempel vergankelijk is, en el kaar te brengen naar die onver gankelijke tempel die het gemeen schappelijke leven in Christus is E.P. MEI J ERIN G kerk aan de Burggravenlaan in Leiden. Het jeugd-mu- ziekkorps van het Leger uit Vlaardingen verleent mede werking. Kapitein Nanny Pop- pema-Nauta verzorgt de predi katie. In de Leidse Merenwijk is een financiële actie van start gegaan voor de bouw van een kerkelijk (hervormd, gerefor meerd en roomskatholiek) cen trum. De actie duurt tot 15 no vember. Ds. J. Maaskant te Leiden hoopt dinsdag 15 november 80 jaar te worden. Hij was hier van 1947 tot 1966 ziekenhuispredi kant. Ds. W. de Joode te Gorinchem hoopt op donderdag 15 decem ber intrede te doen in de chr. gereformeerde kerk te Rijns burg. Zijn bevestiger daar is ds. G. de Vries te Heerde, die in Rijnsburg zijn voorganger was. Deze kerk heeft sinds 1971 geen predikantgehad. WeekinRome Alle rk bisschoppen van Ne derland gaan maandag naar Rome om gedurende een week aan paus en curie verslag te doen over het reilen en zeilen van de kerk in hun bisdommen. Het is een voorschrift in de RK Kerk, dat om de vijf jaar zo'n verslagwordtuitgebracht. De laatste jaren is bijna 65 procent van de huwelijken ge sloten in de rk kerk van Enge land "gemengd". Slechts 10 procent van de gemengde hu welijken is een huwelijk waar van beide partners belijdend lid zijnvaneenkerk. De rk bisschoppen hebben nu soepeler richtlijnen gemaakt voor huwelijken tussen een ka tholiek en een gedoopte niet- katholiek. Voortaan kan iedere priester toestemming geven tot een gemengd huwelijk. Dat kon tot nu toe alleen de bisschop Sterk wordt gepleit voor een gezamenlijke pastorale zorg vanuit de beide betrokken ker ken. Anti-joods Tempel Centrum Vrijmoedig LEIDEN-Herv.Gem.Hoogl.kerk lOdr. Lamping, 11.45 oec. studentend., 7 ds. Spruyt A.dam, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Meyers, Maranathakerk 10 ds. Koolstra, Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Steenstra open-deur-dienst, Bevr. kerk ZW, 10.30 ds. Boogert. Vredesk. 10 prof. dr. Sperna Weiland R.dam, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes, jeugdkapel G. Herder, O. Vest 13, 10.30 dhr. v.d. Ploeg, psych. ziekenhuis Endegeest 9 prot. dienst. 10 rk dienst, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 5 dr. Vlijm, Petrakerk 10 en 5 ds. Hortensius, Oude Vest 10 ds. Couvee Voorburg, 5 ds. Sijtsma, Mar. kerk L. Morsweg 10 en 5 ds. Koolstra (5 u. open huis-dienst), Bevr. kerk 9 ds. Schoch Z.woude, 5 ds. Bovenberg, Groenh. 10 dr. Vlijm, De Mirt 10 dhr. Kroon, Mierennest 10 dhr. Spijker, Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 9 en 5 dhr. Maaskant, Ens, Geref. Kerk Vryg. ;Herengr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 ds. Biesma Veenendaal, 4.30 kand. Oosterb roek Apeldoorn, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Haan Bussum. Remstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10.30 ds. Kuipers, gezinsd., Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam., Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Ryn 3) 3 dhr. Eikerbout, Leger des Heils (Hooigr.) 10 dienst, 7.30 zangd. in Vredeskerk, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewykstr.) 10.30, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 10, Haag- weg zat 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steen schuur zat. 10 en 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarl straat zat. 7, zo. 9.30.10.45, 12.15 en 6. Ryndyk 281 zat. 7, zo. 9 30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Brons Veenendaal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN-Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 5 ds. Bogers, Kruiskerk 10 ds. Kok Z.meer, Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Hoog- endijk, Nabij 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 10.30 ds. Hoogendyk, De Bron 9 ds. Hoogendijk, 6.30 dr. v. Santen, Driehoorne 7 interk. dienst, Ashram college 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 ds. v.d. Velden Reeuwijk, 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Swierts, 6.30 ds. Vree, Salv. kerk 10 ds. BesemerTer Aar, 6.30 ds. Swiertsj G. H. Kerk 9 ds. De Ruiter, 6 30 ds. v.d. Ree, De Bron 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 dr. v. Santen, Geref. Kerk Vrijg. 8 45 en 6.30 ds. Borg- dorff, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 evang. Kits sr., 6.30 ds. Koekkoek Noord (Sportlaan) 10 ds. Ag- tereek. Volle Evang. Gem. (school Pre- ludeweg) 10 dhr. Kranendonk. Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlaminstr., Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Tomasoa, Moluks Evang. kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerk Bon. kerk zat. 7, zo 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Zoutendyk, 6 ds. Van Dijk Woudenberg, Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard, Leiden. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter, Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd, Bethl. kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Verwelius Wad.veen, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis, av.-maal. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 zen- dingsd., 6.30 ds. Bouw, voorheen zen- dingspred., De Stek 9.30 ds. Dykstra, Geref. Kerk 9.30 zendingsd., 5 ds. De Zwart V.schoten. Chr. Geref Kerk 9 30 en 4.30 stud. De Haan, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen Nieuwstraat 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontm. zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Elgersma Noordwyk, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11 15. BeTnardus zo. 10. dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, Chr.,Geref. Kerk 10 leesd., 5 ds. Visser N.-Vennep, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. dr. v. Vliet, RKKerkzat.7,zo.lO. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RKKerkzat.7,zo.8en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds., v. Niel Rijns- burg, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerkzat.7 ,zo.9.30en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Nicolai Z.hoven, 6 ds. Ho- vius, O. Kerk 10 ds. Catsburg, 6 ds. Boo gert Leiden, Ichthus 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Lefeber Alphen, Pniëlk. 9 30 ds. Boer. 6 ds. Catsburg. Gr. v Pr. school 10 ds. Vroegindewey, De Hoeksteen 10 do vend., Overduin 2 ds Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Hal sema, Tr. kerk 10 ds. Mevnen Den Haag, 5 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg. 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Mog- gré, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5,16 nov., 3 en 7.30 ds. Boogaard, Leiden, dankdag, Volle Evang.Gem.(Voorstr. 100)9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 9 ds. Heijmans Boskoop, 4.45 zang, 5 ds. Heule Leiden, gemeensch. open deur-dienst, Geref. Kerk 10.30 dr. De VriesDenHaag,5zieHerv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds Bo venberg Leiden, dienst met geestel. ge handicapten; Hoofdstr. kerk 10 ds Geur sen, 6.30 themadienst over "Arbeid", hr. De Graaf, tweede voorz. CNV en ds. v. Loenen; Schep, kerk 9 en 10.30 ds Doesburg, 5 ds v. Loenen; 17 nov. Dorpskerk 7.30 oec. avondgebed. Bap tistengemeente: 10 en 5, heden (zat) 7 bidstond. R.K. kerk: zat. 7, zond 9, 10.30 enl2. Lelmaiden - Herv Gem: 9.30 ds. v. Hoógee Alphen, 7 ds. Bogers, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds Los. avond maal. R.K. Kerk: zat 7. zond. 7.30,9.30 en 11.15. Lisse - Herv. Gem.: gr. kerk 10 ds Den Tonkelaar, 7 jeugddienst; Pauluskerk 10 kand. Bakker Sassenheim. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 zie herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds. Simpelaar, 4.30 lees- dienst. Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 9 ds. Schuurman, 7.15 ds. De Jong A'dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. "Geref. Gem.: 10 en 4. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3, 17 nov. 7.30 ds. V. d. Meer. Mariènburcht: maand. 8 ds. Gravendeel, evangelisatiedienst. R.K. Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; - Poelhuys, zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30, Engelbew. zat.7,zond.7.3*,9.30,llen5.45. Nieuwkoop - Herv Gem: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Bronsgeest, Haar lem. Geref. Kerk: 9.30 ds. Versluys H. Woude, 5 interk. vesper. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, 16 nov. 2.15 en 7 ds. V. d. Ent, dankdag. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30,9en 10.45. Nieuwveen - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. d. Bogerd Rynsburg, 6.30 ds. Nicolai. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Beukenkamp A'dam, 7 kand. v. d. Meulen. R.K. Kerk: zat. 7, zond.9enll. Nieuw-Vennep - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref Kerk: 8.30, 10.30 en 4.30 ds. Wyngaarden, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat.7,zond.9.30en 11 Noorden - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 ds Cirkel Woudenberg.Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Noot- eboom. Noordwijk - Herv. Gem.: Voorstr. 10 hr. Nap Woerden, 7 dr. Jansen, zangdienst; Hoofdstr. 10 dr. Jansen, 5.30 ds. Pan- nekoek Leiden; De Rank 8.30 ds. Hovius Katwijk, 7 ds v. Vliet Papendrecht. Ge ref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. Baayen I" burg, 5 ds. De Wit Lisse; Vinkelaan 9.3 Noordwijkerhout - Herv. Gem.: 10 ds Kalkman. R K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Viktor zat. 7, zond. 8, 9.30,1 len6. Oegstgeest - Herv. Gem.: Groene Kerk 10.30 prof Beker A'dam; Pauluskerk 10 ds Sasse; Gem. centr. 10.30 ds. Noorman Bussum; Gem. centr. 10.30 ds. Vegter jeugdkerk; Van Wijckerslooth 4.30 ds. Hemmes. Geref. Kerk: 10 en 7 ds Heemskerk, avondmaal Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 8.45 br. Stablie, 4 ds v. d. Berg. R.K. Kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11Volle Evangeliegem (gem. centr.): 4hr. V.d.Brugge. Oud-Ade - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Oude en Nieuwe Wetering-Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Reenen Uithoorn. R.K. kerk: zat. 7, zond.8.15,9.45enl 1.30. Roelofarendsveen - R.K. kerken: P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M.Pres.zat.7,zond.8,9.30enl 1. Rijnsaterwoude - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijff, 7 ds. Abma Kortenhoef. Chr. Geref.Kerk:9.30dienst,2.15ds.Bouw. Rijnsburg - Herv. Gem.: grote kerk 9.30 ds. v Niel, 7 ds. Juckema Scheveningen jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Ge braad Katwyk aan den Rijn, 5 ds v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Immanuel 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen; Mar. kerk 9.30 ds. Bouma Noordwyk, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 stud. Ribbers. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10. R.K. gemeen schap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. Rijpwetering - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30,9enl0.30. Sassenheim-Herv. Gem.: 10 ds. Lefeber Alphen, avondmaal, 6.30 ds. Koole Den Haag, avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 5 ds. Krol Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 prof. Floor. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Wagenvoorde, Leiden. R.K.kerk:zat.7,zond.8,9.30enll. Ter Aar - Herv. Gem.: 10 ds. Lin- denburg, 6.30 kand. Zoutendijk. Geref. Kerk: 10 hr Tenyenhuis, 6.30 ds. Beze- mer. R.K. kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30,1 lenl2.15;dorp9en 12 Valkenburg - Hêrv. Gem.: 10 ds. Over- gaauw, 6.30 ds. Den Tonkelaar. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwer Katwyk, 6.30 ds. Meynen Den Haag. Geref. Kerk Vryg.: 9.30en5. Voorbout - Herv. Gem.: 10 ds Brokerhof. R.K.kerk:zat.7,zond.9,10.30enll.45. Voorschoten-Herv. Gem.: dorpskerk 10 ds. v. Leusden, 7 kand. v. d. Kloot Meyburg Wassenaar; Hulp en Heil 10 ds. Verheule; aula NH 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering; cluggeb. Molenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 5 kand. Reitsma. R.K. kerken: M. Godskerk zat. 7, zond 8,10 en 11.30; Laurentiuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 30enl2;aulaNHll. Waddinxveen - Herv. Gem.: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 ds. Verwelius, 6.30 kand. v. Harten; Bethelkerk 9 ds. Blenk Woubrugge, 5 ds Verboom; Im- manuelkerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds. Griffioen, 5 ds. Modderaar; Ontm. kerk 10 ds. Modde raar, 5 ds. Griffioen. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. V. d. Laarse. R.K. kerk: Viktorkerk 10;0ntm.kerk8.30enl 1.45. Warmond-Herv.Gem.: lOds.Haafkens, zendingspred. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10enll.30. Wassenaar - Herv. Gem.: Dorpskerk 8.30 ds. Arkeraats Katwyk aan Zee. 10.15 drs. Da Costa Oegstgeest, 4.30 ds. Blenk Woubrugge; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten. Wo. 16 nov. Dorpskerk 7.30 ds. Tukker, dankstond gewas en arbeid. Geref. Kerk: 10 en 5 dr. Wind Leiden Zuid 10 en 5 ds v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds.Werner. Woubrugge - Herv. Gem.: 9.30 dr. Beze- mer Scheveningen, 6.30 ds. Blenk. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 kand. Wyers. Ned. Prot. Bond: 7 hr. Blaauw, Leiden. R.K. kerk: zat.7,zond.10. Zevenhoven - Herv. Gem.: 9.30 kand. Dee Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koenes A.dam, 7 hr. De Hoop IJs- selstein. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. Zoeterwoude - Herv. Gem.: 10 ds. Bo venberg, Leiden. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Rijndyk Meer- burgzat.7,zond. 10,12en6. Zwammerdam - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v Harmeien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4