Begroting Leiderdorp: 1.3 miljoen tekort.... Weidse agenda VOS-leidsters krijgen geen vergoedingen Voor goede huisvesting: 2200 handtekeningen Carnavalsseizoen ook in Leiden begonnen Uitstekende NAR Eenzijdig programma concert Meesterserie SETH GAAIKEMA BOEIT STAD EN RAND ZATERDAG 12 NOVEMBER 197? Prins Jan de Eerste voorziet Cornelis Joppensz. van de steek LEIDEN - Met het plaatsen van dé steek op de stenen beeltenis van Cornelis Joppensz. is het carnavalsseizoen in Leiden via carnavalsvereniging "De Hutspotten" weer losgebro ken. Zoals iedere recht geaarde Leidenaar zal weten verwierf Joppensz. bekend heid door het ontdekken van de pan met hutspot in het lege kamp van de Spanjaarden. Met de plechtige gebeurtenis gisteravond om precies' elf minuten over elf beëindigde Jan de Eerste zijn laatste of ficiële daad in zijn hoedanig heid als prins, want van avond wordt een nieuwe prins Carnaval gekozen i'oor zowel Leiden als Voorschoten. Wie dat wordt is uiteraard nog geheim. Prinses Ria liet zich gister- avond ook niet onbetuigd. Zij verraste alle aanwezigen met een mini-maaltijd hutspot. Na afloop van de plechtigheid vertrok het carnaval-gezel schap, dat muzikaal werd be geleid door de kapel "Allegro Vivace" wederom naar café Cronesteijn om de opening van het seizoen luister bij te zetten. Overigens viert de carnavalsvereniging het ko mende seizoen het eerste lu strum. Reden voor het bestuur om te besluiten, Joppensz. vanaf dit jaar elk seizoen te met éen steek. Artsen LEIDERDORP - De begroting van Leiderdorp voor het komende jaar sluit met een nadelig saldo van 1.290.000,-. Daarin zit 5,5 ton voor de exploitatiekosten van het nieuwe gemeentehuis, dat in aan bouw is en voorjaar 1979 gereed zal zijn. Het nadelig saldo van de be groting 1977 bedroeg 785.000,-. In de begroting wordt uitgegaan van de situa tie bij ongewijzigd beleid. Dat houdt in, dat de begrotingscijfers de gevolgen tonen van projecten waar de gemeente reeds in het verleden toe heeft besloten en voorts alle lopende inkomsten en uitgaven bevatten. In totaal zal Leiderdorp in 1978 ruim 35 en een half miljoen uitgeven. Dat is 1870 gul den per inwoner. Het merendeel hiervan gaat naar de sector sociale zorg en maat schappelijk werk: 21 °Ic. Nieuwbouw Een paar grépen uit de begroting. Ook het komende jaar zal nieuwbouw weer hoog op de prioriteitenlijst staan. Gewerkt zal wor den aan het opstellen van een globaal be stemmingsplan voor Buitenhof, een be stemmingsplan Voor De Houtkamp en voor recreatiegebied De Does. De realisering yan deze plannen is echter nog van een aantal externe factoren (zoals de mogelijkheid van puinstort voor De Does) afhankelijk. Voorts staat voor 1978 de bestrating van Winkelhof op het programma, nieuwbouw in het Van Leeuwenpark, een recreatiepad langs de Dwarswatenng en parkeerplaatsen voor vrachtauto's. Het karakter van Hoofdstraat en Dorpsplein zal weer worden opgeroe pen. De kabeltelevisie zal als technisch sys teem worden voltooid. Huisvesting Nadat voor 1977 werd toegezegd dat het ge meentebestuur mogelijkheden zou onder zoeken om tot een grotere betrokkenheid bij de woonruimteverdeling te geraken zullen nu maatregelen op dit gebied worden genomen. De voorkeür gaat uit naar een commissie ex artikel 61 van de gemeente wet die kan worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van de bij de woning verdeling betrokken instanties. Deze com missie zal uitvoeringsbevoegdheid krijgen. Zaken die in het kader van het huisves tingsbeleid in het komende jaar zeker aan dacht zullen krijgen zijn (in tegenstelling tot de elders daarvoor levende sombere vermoedens) een woonwagenkampje bij De Bloemerd en de huisvesting van buitenlandse werknemers. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van za. 10 uur vm. tot zo. 24 uur, waargenomen door de volgenden artsen: Wijk I (Morswegkwartier, bin nenstad tot Cityring en Groenoord): R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Klaproos 34. tel. 126371; Wijk III (Waard, Professorenwyk en Tuinstadwijk): W. de Bruyne. Laat de Kanterstraat 32. tel. 126866; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): Onderwijs Op onderwijsgebied blijven de problemen groot door te lage onderwijsuitkeringen van het rijk. Ook het komend jaar zal reno vatie van schoolgebouwen worden voort gezet. De eerste fase van het verbouwings plan voor de openbare lagere school Ko ningin Juliana zal het volgende jaar worden gerealiseerd. Tevens zal dan de eerste ge combineerde kleuter-lagere school in de wijk Voorhof tot stand komen. In het kader van het schooladvies- en bege- Apotil6Ken leidingswerk zal een tweede systeembege leider worden aangesteld. Zijn taak zal voornamelijk zijn integratie van het kleuter- en het lagere onderwijs te begelei den. De raad zal de begroting vlak voor de kerst dagen in behandeling nemen. Ryn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - M. P. Hennink en O. du Ry Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - F. Koopmans. R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); B. van Beusekom, Piet Heijnlaan 6, tel. 071- 763551 (zondag). De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11-18 nov., door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek R. v. Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000. LEIDEN- Leidsters van VOS-cur- sussen zullen voor hun werk niet meer dan een onkostenvergoeding krijgen, zo heeft het Leidse college van B en W vandaag besloten aan de gemeenteraad voor te stellen. B en W namen hun besluit op basis van de resultaten van een onlangs gehouden onderzoek naar de mo gelijkheden om vrijwilligers in het algemeen een financiële vergoe ding voor hun werk te geven. De kwestie van de vergoedingen kwam eerder dit jaar aan de orde toen de gemeenteraad zich uit moest spreken over een voorstel tot subsidiering van de cursussen die in het kader van "Vrouwen Orienteren zich op de Samenle ving" in Leiden worden gegeven. De gemeenteraad liet zich toen door wethouder Tesselaar van sa menlevingsopbouw overtuigen dat dat zeker niet eerder zou kunnen voordat daarvan de consequenties voor het vrijwilligerswerk in het al gemeen duidelijk zouden zijn. Hij zegde bij de raadsbehandeling toe voor 1 november met een nota over die gevolgen te zullen komen. Dick Tesselaar zei dat de nu be schikbare gegevens hem geen fun damentele verschillen hebben duidelijk gemaakt tussen het werk van VOS en bijvoorbeeld de cur sussen die door initiatieven als de Vrouwenraad worden georgani seerd. Voor het argument dat de VOS-leidsters zich op hun achter gesteld situatie beroepen toonde de wethouder zich niet gevoelig. Met een wervelende vaart brachten de drie jonge cabaretiers van NAR gisteravond in het LAK-theater hun voortreffelijke teksten. Tek sten over nostalgie, echtscheiding, balen, Aramba, een gefingeerd nieuw vakantieland, waren beslist origineel en bovendien nog waar ook! Indrukwekkende liedjes over de werkeloosheid en "Johnny, de negerjongen" getuigden van so ciale betrokkenheid. Youp van 't Hek vertolkte deze liedjes met een elan van een doorgewinterde vak man. Het enige vrouwelijke lid van NAR, Ruth Walter, was soms wat onzeker, maar dat viel door haar aangeboren talent in het niet. Pianist Jan Klokken wist regelma tig de gulle- lach op te wekken met zijn droge inbreng. Na de pauze werden de teksten, die daarvoor juist zo spits waren, nog slechts on derhoudend. Lauw en minder kri tisch. De balans opmakend moet zeker gezegd worden dat hoewel het programma niet geheel in even wicht was, NAR een talentvol caba ret is dat het publiek wat meegeeft en tevreden naar huis doet gaan. LOUIS CORNELISSE. Wijkverpleging LEIDERDORP - WAS SENAAR - ZOETER- WOUDE - Het carnavals seizoen is ook rond Leiden losgebroken. Om elf over (op de elfde van de elfde) werden de nieuwe prinsen in Leiderdorp, Wassenaar en Zoeterwoude geïnstalleerd. Achter de opgezette stieren kop in Sjelter ging de prinse lijke kop van prins Ronaldus de Eerste, in het dagelijks le ven beter bekend als Ronald Veeren (foto) schuil. prins van de Was- Deylknotsen is, voor de derde maal Cees genaamd, Cees de Derde dus, enige uren tevoren nog Cees de Vogel, eigenaar van een zaak in elek trische artikelen. Ook in het Zoeterwoudse Don Bosco- huis werd een nieuwe prins benoemd. LEIDEN - Het was uitgerekend het laatste werk van het programma, de Symphonie opus 44 van Haydn, dat ons warm heeft ge maakt voor het Nederlands Ka merorkest, dat gisteravond in de Stadsgehoorzaal K&O-'s tweede concert in de Meesterserie ver zorgde. Tegenstellingen in dynamiek, en naar aard in thematiek kwamen als klassieke stijlkenmerken dwingend naar voren, evenals de lichte klankkleur, waarmee de jonge dirigent Ronald Zollman zijn orkest naar een imponerende vertolking leidde. Maar niet overal zijn we even en thousiast geweest. Dit vond zijn oorzaak in een eenzijdige prog rammakeuze met te veel werken voor strijkorkest, waarbij de opening met "Variaties op een thema van Frank Bridge" van Britten beslist geen sterke was. De fluitsolist Andras Adorjan heeft iri het Cocert van Carl Philip Emanuel Bach veel vergoed met een spirituele vertolking. Orkest en continuo volgde nauwgezet. Maar we hebben hier, zowel als in de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen een zekere spanning gemist. Het is goed om aandacht te schenken aan details, maar het kan wel eens fnuikend zijn voor de spontaniteit. BEP RIJNDERS t Comité 'Iedereen wil wonen' overhandigt wethouder Verboom de handtekeningen LEIDEN - Vreemd eigenlijk, dat zo'n twintig caberetiers en zo'n honderd professionele toneelgezelschappen zorgen voor het avondvullend ver maak van een heel land vol Nederlanders. Seth Gaai kema is één van hen en hij gaf gisteravond acte de présence in de Leidse Schouwburg om zo'n vijfhonderd mensen aangenaam bezig te houden. Gaan die caberetiers nooit naar de tandarts of sterft niet on verwachts hun lieveling marmot, vraag je je onwil lekeurig af, wanneer je steeds maar weer die stralende glimlach ziet, waarmee ieder caberetier of caberetiere zijn of haar geestige opmerkingen omringt. Ze moeten wel heel sterk kun nen scheiden: de misère van het privé-leven en de ver plichte opgewektheid, die in het theater van hen wordt verwacht. Als u en ik een par- keerbom krijgen of de 'on vermijdelijke blauwe en veloppe' bij de avondpost aantreffen, wordt ons humeur daar trefzeker door beïnv loed. Niet echter het humeur van caberetiers. Lijkt het. Gaaikema liep gisteravond weer vrolijk te stappen en te zingen op het podium, als had de fiscus, in opdracht van Duisenberg persoonlijk, be sloten de caberetiers van het sturen van blauwe envelop pen uit te sluiten. Terwijl juist de enveloppen van Gaai kema, Van Vliet, Elsink, Hermans en Kan veel blauwer zijn dan die van u en ik. Maar goed. Joop(den Uyl) en Jaap(van Meekren) zijn vol gens Gaaikema net "Snip en Snap voor gevorderen", ter wijl Den Uyl lijkt op een op drift geraakte dominee Wil lem Duys is "die ene discjo- key uit Hilversum" en Van Agt is "een raaf, die regelma tig een stuk kaas uit zijn bek laat vallen". Als u dit leest is het allang niet leuk meer. Of u bent gister avond in de Schouwburg ge weest en neemt nu voor de tweede maal kennis van dit grapje of u zat gisteravond naar de door Roger Vadim ge regisseerde (VARA)film te kijken en dan mist u nu node de 'Gaaikema-intonatie'. Of misschien luisterde u toch naar de radiodiscussie over de nèutronenbom Gaaikema was in ieder geval de gang naar de Oude Vest meer dan waard. Het zwarte rib fluwelen pak is hetzelfde ge bleven en als je niet wist, dat hij een zoon is van de domi nee, zou hij de broer van Conny Vandebos kunnen zijn. Maar de grapjes zijn sterk gewijzigd gedurende de afgelopen maanden. En dat is heel verstandig als je al meer dan vierhonderd avonden achtereen met dit programma door het land dwaalt. Hoe ge talenteerd je ook bent. Bert Koekebakker LEIDEN - Het comité "Iedereen wil wonen" in Leiden heeft vrij dagmiddag op het stadhuis zijn eisen voor een betere woonsitua tie'voor eén- en tweepersoons huishoudens kracht bijgezet met de aanbieding van ruim 220Ö handtekeningen aan wethouder Verboom van Volkshuisvesting. Het comité wil dat de gemeente raad volgende week bij de begro ting aandacht aan zijn eisen be steed. Het comité treedt op twintigtal organisaties van onder meer werkende jongeren, stu- Volgens woordvoerder Wilfred van de Wal is het van groot belang dat de woonruimte goedkoper gaat worden: Volgens het comité zijn sommige categoneèn studenten, werkende jongeren en buiten landse werknemers 30 a 40 pro cent van hun inkomen kwijt aan huur. Woordvoerder Van der Wal herin nerde wethouder Verboom ver der aan de motie die vorig jaar in de gemeenteraad werd aange- i 700 woningen voor LEIDEN - Ir. W. Starrenburg, voor zitter van het bestuur van het aca demisch ziekenhuis, heeft gister middag onder grote belanstelling de opening verricht van het nieuwe brandweer- en veiligheidscentrum op het ziekenhuisterrein. Met de ingebruikneming van dit nieuwe complex is ds bedrijfsbrandweer, die uit 42 man bestaat, nu op één plaats geconcentreerd De openingsceremonie bestond uit het onthullen van een wan dschildering in de brandweer garage, die ontleend was aan het zg. preventiemannetje dat soms op het Brandweer- centrum AZL geopend beeldscherm verschijnt. Dat ging gepaard met een enorme Ijnal en het geluid van brandweersirenes. Gelukwensen mocht de Algemene Dienst Brandweer en Veiligheid Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond-Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, vanaf 21 22 t Vrijetijdscentrum, volksdansen, 20 uur, Antonius Clubhuis, carnavalsfeest de Hutspotten, 20.45 uur. De Voskuyl, Oegstgeest, Ned. kam pioenschappen v. Duitse herdershon den, 8-17 uur. Stadsgehoorzaal, concours door Ned. muziekcorpsen, gehele dag LAK-theater, Levendaal 150, de Wage- ningse Studenten Toneel Ver. met „Rit over het Bodenmeer" van Peter Handke, 20 15 uur. Leidse Schouwburg, Robert Long met zijn programma „Levenslang", m.m.v. Ansje van Brandenberg, 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur)" 20.30 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c, kindervoorstelling, Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802, Café De Twee Spieghels. muziekprog- Kleine Vijver, Leidse Hout, carting wed strijden, 8.30 uur Vijf Hovenhuis. Hoflaan, tentoon stelling Leidse pluimvee- en konij nenver.. 10-17 uur. Manege Moedig Voorwaarts, Was- senaarseweg 25, bazaar, 10-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, dia-se rie werkgemeenschap De Ratel over Rembrandt, 10.30 uur; jeugd disko, 14.30-17 Uur. De Voskuyl, Oegstgeest, Ned. kam pioenschappen v. Duitse herdershon den, 8-17 uur. Stadsgehoorzaal, concours door Ned. Muziekkorpsen, gehele dag. Kapelzaal K O-gebouw, Hazewind- steeg, koffieconcert door Dick Visser gi taar trio, 11.30 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, „Pietje Prik en Papperassus", kindertheater door toneelgroep Marmouzet, 15.00 uur. Maandag betere woonsituatie. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833. adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur Troef, Noordeinde 2 a, fotografie; caba ret; jaargroep; yoga; bar/soos, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip- tekenen; t'ai chi; projectgroep Leidse geschiedenis,; fotografie; boetseren; Go-club, 20 uur. Steenschuur 6, ruil- en veihngavond van „De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teur fotografen ver, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. In de Vroolijcke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg, informatieavond KWJ, 19.45 uur. één- en tweepersoonshuishou dens tot stand te brengen. Hij constateerde dat hiervan nog slechts een klein aantal in uitvoe ring is genomen of zelfs nog in de plannensfeer ligt. Wethouder Verboom verklaarde van zijn kant dat financiële en praktische problemen veel te genhouden. Zo wees hij op de re cente bezwaren tegen twee nieuw% projecten van de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren die deze week naar buiten kwamen. "Maar jullie weten dat ik er voor knok", aldus de wet houder. o.m. in ontvangst nemen van de Leidse brandweercommandant Broekman en van de ex-Leidse brandweercommandant Broeshart (nu Den Haag). De eerste bood het hoofd van de dienst, de heer S. Holleman, een als pressepapier bedoelde straalpijp (van een brandslang) aan en de laatste overhandigde hem een beeldje, dat was vervaardigd door een brandweerman-kunstenaar uit Den Haag. Van de directie van het ziekenhuis kreeg het bedrijfskorps een radio met pick-up installatie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30. Jaaraborfhement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2