Ik wil nog verder k dan Athene to 1971 werd Eva Kwakkernaak voor de eerste maal met haar team kampioen van Tsje choslowakije. Het jaar daarop werd de titel geprolongeerd. In de Europa Cup moesten de dames het echter ontgelden. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 -Ü33QB- PAGINA 27 LISSE - Hij laat er een verjaardagsvisite voor lopen. Zijn vrouw mag als zijn a'fgevaardigde op treden, namens hem de welgemeende gelukwen sen aan het feestvarken overbrengen. Voor Eg- bert van 't Oever (50) hoeft zo'n overvolle, roke rige kamer, waar diverse gespreksthema's' luid ruchtig op elkaar botsen, niet zo nodig. Liever praat hij met de benen op tafel (kofjjje met ko- koskrans in de nabijheid) over schaatsen in het algemeen en coaching in het bijzonder. Het is tenslotte zijn enige vrije avond van de week. De andere dagen vult de nieuwe coach'van de nationale schaatsselectie met het afleggen van een imponerend aantal autokilometers. Hij raast dan van ijsbaan naar ijsbaan. Van Haarlem naar Assen en van Amsterdam naar Heerenveen. Dit louter en alleen, omdat hij tweemaal per weekizijn pupillen wil bekijken. Als daarbij wordt gevoegd, dat hij in het weekeinde zijn discipelen nog voor een cen trale tiaining bij elkaar laat ko men, dan wordt het duidelijk, dat Van 't Oeve i drukbezet per Ook in ander opzicht is het leven van de opvolger van Leen Pfrommer ingrijpend veranderd. In het verleden mocht hij als jeugdtrainer in alle anonimiteit aan het nationale schaatstalent kneden en op die manier als een soort toeleveringsbedrijf voor de kernploeg fungeren. Hij heeft als zodanig ongetwijfeld vele verdiensten voor de KNSB. Als coach van de kernploeg zal hij zich echter voortdurend in het brandpunt van de belangstelling weten. Zullen er ook andere maatstaven, waar het beoorde ling van zijn werk betreft, gelden. Meer dan ooit zullen er resultaten van de 'schaatsers worden geëist. Zal met name de achterstand, die er nu op de Noren bestaat, zo snel mogelijk ingehaald moeten wor den. Dit'lijkt voor Van 't Oever een verre van eenvoudig karwei, want de heren schaatsers hebben onlangs nog bewezen lastige klanten te kunnen zijn. Pfrommer heeft dat na negen jaar trouwe dirtist tot zijn schade moeten ondervinden. De beroepsmilitair kreeg niet langer het vertrouwen van de schaatsselectie. Dit mondde op een gegeven moment uit in een patstelling onder het motto, 'Hij eruit of wij eruit'. De KNSB trachtte door een soort tussenoplossing het conflict te sussen. Zocht de in schaatskrin- gen volkomen onbekende CIOS- trainer Tjaart Kloosterboer aan, om naast Leen Pfrommer als conditietrainer op te treden. Dat nu schoot bij Pfrommer in het verkeerde keelgat. Hij ervoer de Hans van Helden: "neen" tegen kernploeg na ombuiging van beleid. benoeming van Kloosterboer als een motie van wantrouwen ten aanzien van zijn beleid en stapte op. Van 't Oever werd daarop door de schaatsbond als opvolger ge polst. Van 't Oever: 'Ik kende Kloosterboer niet. Daarom heb ik in een gesprek afgetast, of er een basis tot samenwerking was. Toen Kloosterboer tijdens dat gesprek positief bij mij over kwam, heb ik toegehapt'. Eén en ander betekende een om wenteling, waar het de begelei ding van de kernploeg betrof. Jarenlang heeft de heeft die selectie (denk aan Klaas Schenk, Huiskes en Pfrommer) een eenhoofdige leiding gekend. De nu bestaande tweehoofdige leiding vormde aanleiding tot de wildste specula ties met betrekking tot de taak verdeling van Kloosterboer en Van 't Oever. Gesuggereerd werd zelfs, dat Van 't Oever verantwoording aan Kloosterboer verschuldigd zou zijn en dat de Lissenaar hoofdza kelijk zou zijn aangetrokken om Kloosterboer in het schaats- wereldje wegwijs te maken. Van 't Oever echter: "Onzin. Ik heb een contract tot 1980 getekend. Tjaart doet de kracht- en con ditietraining, terwijl ik voor de ijstraining verantwoordelijk ben. Wij vullen elkaar dus aan. Van een baas/knechtverhouding is geen sprake. Zou ik trouwens ook niet hebben geaccepteerd". Dat de aanstelling van het duo Kloosterbogr/Van 't Oever echter gevolgen voor de kernploeg heeft, laat zich raden. Egbert van 't Oever wil het niet met zoveel woorden zeggen, maar duidelijk valt te proeven, dat het beleid- Pfommer "om" gaat. Tekenen, die daarop wijzen, zijn er legio. Allereerst is daar een nieuw selectiebeleid. Een selectiepro cedure, die erop is afgestemd dat ieder lid van de kernploeg zich steeds weer waar zal moeten maken. "Namen en reputaties zeggen mij niets: slechts prestaties tellen", aldus Van 't Oever, die grote voordelen in de nieuwe selectie- vorm ziet. Hij: "De eerste drie van het alge meen klassement van het Midden Europa-Circuit (wedstrijden, die eind december en begin januari in Inzeil, Madonna di Campiglio De jongens zullen dan ook direct al redelijke prestaties moeten le- Dus niet pas ergens in februari of maart behoorlijke tijden gaan rijden". Mooie woorden allemaal, maar feit is, dat juist Hans van Helden (een schaatser, bij wie het aan inzet toch nooit heeft ontbroken) zich door die beleidsombuigingen niet langer voor de kernploeg be schikbaar wenst te stellen. Oefeningen r Egbert van 't Oever: 'Geen baas/knechtverhouding met Kloosterboer. en Innsbrück zullen worden ge houden red.) worden automa tisch aangewezen voor het Euro pees kampioenschap. Als criterium voor de wereld kampioenschappen geldt het na tionaal kampioenschap. Daarvan worden de eerste twee aangewe zen. De anderen zullen gekwalifi ceerd worden op basis van de re sultaten, die zij bij-eerdere wed strijden hebben behaald". Een selectieprocedure, die inder daad meer op de werkelijkheid lijkt geënt dan de vroegere, toen "gevestigde reputaties" zich bij voorbaat verzekerd wisten van een plaats bij het E.K. en W.K. Egbert van 't Oever eist, dat zijn pupillen op elke wedstrijd, waar ze aan deelnemen, met optimale inzet te werk gaan. "De jongens zullen tot op de bodem van de krachten moeten gaan. Laten ze maar diep voorover ge bogen door de finish komen. Dat is helemaal niet erg. Beter dan dat ze zo fris als een hoen naar het publiek zwaaien, terwijl ze een matige tijd hebben gereden. Dat hoeven ze bij mij niet te proberen, want dan kunnen ze meteen ver trekken". In navolging van Tenmann, de Noorse schaatscoach, neemt bij de kernploeg de kracht- en con ditietraining nu een voorname plaats in. De aanstelling van Kloosterboer is daaraan niet vreemd. Van 't Oever: "De kracht en condi tie moeten de basis gaan vormen om gedurende een langere pe riode successen te garanderen. Van 't Oever "Van Helden heeft hoofdzakelijk bezwaren tegen de trainingen van Kloosterboer. Hij beweert, dat hij door een rugaf wijking niet aan die krachttrai ningen deel kan nemen. Nou, we hebben hem door dokter Herman uit Hilversum laten on derzoeken. Uit dat onderzoek is gebleken, dat Van Helden aan verschillende oefeningen wel de gelijk mee had kunnen doen. Desondanks bleef hij weigeren". Van Helden, die nu in zijn eentje een uitzending naar de E.K. en W.K. zal moeten verdienen, staat in zijn weigerachtige houding ten opzichte van Kloosterboer niet alleen. Ook de NVST (Neder landse Vereniging van Schaats- trainers) heeft bezwaren tegen Tjaart Kloosterboer. Die vereniging roept zijn leden zelfs op om de rijders, die aan de wedstrijden van de IJsselcup deelnemen, niet le coachen. Niet wakker Van 't Oever "Er bestaat geen be zwaar tegen de figuur Klooster boer. Wel tegen de conditie trainer Kloosterboer. Hij is ClOS-trainer, die de bevoegdhe den van de KNSB niet bezit. Omdat de KNSB zelf een opleiding tot trainer heeft, vindt die NVST, dat de KNSB-opleiding door de aanstelling van Kloosterboer te kort wordt gedaan. Ik persoonlijk lig van KNSB-bevoegdheden benoeming van een trainer zon der KNCB-bevoegdheden niet wakker. Maar ik ben dan ook geen lid van de NVST. Mijn me ning is, dat de actie, waar de NVST de trainers nu toe oproept niet de bond, maar de rijders du peert. Daarom vind ik die actie ongehoord. Maar er zijn tekenen, dat een groot aantal trainers de raad van hun vakbond niet zal opvolgen. Gaat het gezonde verstand gelukkig toch zegevieren Eva Lutorska (voormalige Tsjechische handbal-international) ging neus van Leidse club Saturnus voorbij 92 LEIDEN - Voorlopig heeft ze nog een woordenboek nodig om het gesprek volledig te kunnen volgen en de antwoorden te kunnen geven. Slechts een paar woor den Nederlands, een paar woorden Duits en vloeiend Tsjechisch spreekt ze. Een handicap, die haar regel matig doet verzuchten of interviewen nu wel enige zin heeft, omdat ze meent toch maar met flarden over te komen en dus misschien verkeerd- Ondanks die schijnbare com municatiestoornis blijft ze onverzettelijk in haar'pogin gen om de antwoorden zo juist en zo volledig mogelijk in het Nederlands te formule ren, terwijl een hartelijk ge lach en wat gemompel in de moedertaal elke poging be sluiten. Enkele jaren geleden leerde ze haar man, die daar toen op vakantie was in Tsjechoslo- wakije, kennen. Uiteindelijk trouwden ze en kwam ze in Nederland (Oegstgeest) als Kwakkernaak wo- Achtentwintig jaar is Eva Lu torska nu en sinds twee we ken speelt ze bij de Haagse handbalvereniging Athene, nadat het Leidse Sanocel/Sa- turnus haar aan de neus voorbij zag gaan. In Tsjechoslowakije speelde ze bij het in de eerste liga spe lende Plastika Nitra, waar mee ze tweemaal nationaal kampioen is geworden en twee jaar aan Europacup ontmoetingen deelnam. In die succesvolle periode werd ze ook voor het nationale handbalteam geselecteerd, waarin ze een jaar speelde. Een vervelende armblessure en daaropvolgende operaties maakten toen een eind aan haar tot dan toe geslaagde carrière. Nu, drie jaar later, heeft ze de draad weer opge pakt, zij het in een ander land. 'Dat kwam voornamelijk door het aandringen van de huidige coach van het natio nale Tsjechische team. Hij adviseerde me om in Neder land weer te gaan handballen. In eerste instantie voelde ik me daar te 'oud' voor, maar hij haalde me over met het ar gument, dat die sport in West-Europa toch niet op een hoog niveau stond en dat ik daar met mijn 28 jaar behoor lijk zou kunnen meedraaien. Zijn advies heb ik opgevolgd, al had ik wat moeite om een club te vinden', vertelt Eva Kwakkernaak. In eerste instantie meldde zij zich aan bij Sanocel/Satur- nus, waar ze meetrainde en een oefenwedstrijd speelde. Later werd ze door trainer Frank Bonte overgehaald om naar Athene te komen, dat in de regionale tweede klasse speelt, vier klassen hoger dan Sanocel/Saturnus. 'Ik heb me bij Sanocel alleen aangemeld om mezelf te tes ten. Ik wilde weten in hoeverre ik na drie jaar niet- spelen nog mee kon komen in de handbalsport. In die oefenwedstrijd ging het goed vond ik, al moet ik nog wel het één en ander aan mijn condi tie gaan doen. Mijn techniek heeft onder die stilstand niet geleden. Ik vond Sanocel niet sterk spe len, de ploeg is niet technisch genoeg en bovendien speelt het team in een zwakke com petitie. Bonte (die ook trainer is van het herenteam van Sa nocel) haalde mij toen over om bij Athene te komen spe len. Daar train ik nu drie keer in de week. Afgezien van die Eva Lutorska uit Oegstgeest: "Het Oosteuropese sportsysteen Hier wordt alles zo geprofessionaliseerd red'. Aan het einde van de competitie wil Eva Kwakkernaak probe ren bij een hoger spelende club aan de bak te komen. 'Ik ben het wel van plan, maar misschien bevalt het me wel uitstekend bij Athene. Aan de andere kant is het de vraag of ik het niveau van drie jaar te rug weer kan halen'. Eva Kwakkernaak sluit dit on derwerp graag af. Liever praat ze over haar Tsjechische levensjaren. Daar weet ze immers meer van dan de voor haar onbekende Nederlandse handbalsport en verenigin gen. Ja, betser daarüber sjpreken', Zegt ze eerlijk. In Nitra speelde zij bij de fabrieks- vereniging Plastik^, terwijl zij bij de aan de fabriek verbon den school als sportlerares werkzaam was. 'Ruim zeventig procent van de fabrieksarbeiders en -arbeid sters is lid van de club. De overige dertig procent zit op beter dan in West-Europa. de school, die bij de fabriek hoort. Handbal is de derde sport van Tsjechoslowakije (na voetbal en ijshockey). Üp school deden we erg vee. aan sport, terwijl er overal een competitie voor werd uitge schreven. Het Tsjechische systeem - en ook dat van de andere Oosteuropese landen - voor de sport is beter dan in West-Europa. Hier wordt al les zo geprofessionaliseerd. Ik geloof dat er daarom bij ons ook zoveel sporten uit springen'. \ch, dat was niet leuk. In '71 werden we in de tweede ronde uitgeschakeld door het Russische Spartak Kiev, ter wijl we in '72 door dezelfde club in de eerste rqnde gewipt werden. Dat team was veel te sterk voor ons en dan die pech, dat we twee jaar achter een tegen dezelfde tegen stander lootten. ."n die tijd werd ik ook voor het nationale team geselecteerd, daar heb ik echter maar een jaar in gespeeld. Een trainers- wisseling was de oorzaak voor die korte selectie. De nieuwe bondscoach wilde met een geheel andere tactiek spelep, waardoor -ik er buitenviel. Daarvóór had ik overigens wel twee jaar in het nationale jeugdteam ge- Oier jaar geleden kreeg ik dan die armblessure. Tijdens de wedstrijd raakte mijn arm uit de kom. Een aantal operaties was nodig om dat weer in orde te maken. Het gevolg was wel, dat ik toen ook mijn plaats in Plastika Nitra kwijt raakte, omdat het tijdens mijn blessure-periode danig werd verjongd. Ik besloot toen maar met spelen te stop pen, mede omdat ik na mijn blessure er niet meer in durfde te gaan, want ik ben niet erg sterk. In Nitra heb ik toen een trainerscursus ge volgd'. J&ter, als Eva hier in Nederland helemaal is ingeburgerd, is ze van plan om in een hand balclub te gaan trainen. Dan heeft ze ook wat omhanden. Niet dat ze zich nu verveelt, integendeel. Mentaliteit Ik ga regelmatig met de trein naar Den Haag of Amsterdam om daar een beetje rond te kijken. Ik leer zo ook een beetje de Nederlanders ken nen, waar ik overigens wel enige moeite mee heb. De mentaliteit is hier zo anders dan in Tsjechoslowakije. Ik vind de mensen daar vriendelijker dan hier. Niet dat ik terug wil, hoor. Hier ligt immers mijn toekomst. En bovendien kan ik zo vaak als ik wil naar mijn vaderland op vakantie'.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27