„Wij zullen van Carter geen verwaarlozing aanvaarden" "Sommige mensen krijgen pinda's, anderen krijgen pindakaas. Maar de armen krijgen alleen maar pindadoppen. Er zijn mensen die in het hele programma niet voor komen". Dat zei dominee Jesse L. Jackson in augustus toen in Atlanta de twintigste verjaardag van de Southern Christian Leadership Conference werd ge vierd. Voor wie toen terugdacht aan Jimmy Carter, de man van dé pindaplantages, was dat duide lijk genoeg. De "Zuidelijke Vergadering Van Christenleiders" is de organisatie waarmee dominee Martin Luther King, de grote leider van de Ame rikaanse negerbevolking, in de jaren vijftig en zestig de strijd voor de menselijke rechten van de verdrukten voerde. Jesse Jackson was toen net twintig, een jongen eigenlijk nog, maar hij was een van de strijdvaardigste en belangrijkste helpers van ds. King. "Als Carter zegt dat hij werkgele genheid wil scheppen voor de werklozen en ze los wil maken van "sociale belangen", wel, het is goed om mensen uit de steun te halen want mensen hebben Werk nodig waarvoor ze zich niet hoe ven te schamen. Maar als je er nauwelijks één miljoen uithaalt, terwijl daar zes miljoen anderen tegenover staan die zonder werk zijn, dan klopt er iets niet", zo ging Jackson verder. De zwarte bevolking van de Ver enigde Staten is diep teleurge steld over wat Jimmy Carter na al zijn verkiezingsbeloften tot nu toe in feite heeft gedaan voor vermindering van de werkloos heid, waarvan zij het eerste slach toffer is. Het is een ontgoocheling die langzamerhand omslaat in woede. Een maand later zegt Jesse Jackson op een bijeenkomst van vijftien van de belangrijkste zwarte leiders in New York: "Tijdens de regering van Nixon leed de zwarte bevolking onder een goedaardig soort verwaarlozing. Wij hebben Carter aan de macht geholpen en van hem zullen we geen verwaarlozing aanvaarden, die voortkomt uit ongevoelig heid". Push Chicago, weer anderhalve maand verder: een hoogst ernstige Jesse Jackson zegt dat het weer net zal worden als in de dagen van Mar tin Luther King. De zwarte be volking zal weer massaal de straat op gaan, het leger van de verwaarloosde armen zal weer marcheren. Wacht maar, komend voorjaar. Het hoofdkwartier van "Operation PUSH" staat als een tempel in de 50ste straat aan de zuidrand van die broeiende stad Chicago. De zwarte chauffeur van de taxi zegt als al rijdend het vertrouwen komt: "Die hebben een hoop prachtig werk gedaan". Zaterdagmorgen negen uur. In de hal al de warrige geluiden die een jazzclub zouden doen vermoe den. De elegante loopjes van een klarinet, het knorrige gehoest van een trombone, de kordate stoten van een trompet. Bas, gi taar, elektronisch orgel. Eerst el kaar uitdagend, dan plotseling samenvloeiend in één brok swin gende improvisatie. Het begint pas over een half uur. Maar in de enorme zaal - is het een kerk? is het een schouw burg? - zitten al veel mensen. Op twee jonge blanke meisjes na zijn ze allemaal zwart. Dat hebben ze gemeen met elkaar. En hun blij moedigheid. Dit is een ernstige bijeenkomst. Hier komen vooral mensen die geen weg meer we ten, mensen die al maanden, ja ren soms zonder werk zijn. Ook vanmorgen zullen ze dat niet krijgen, "Operation PUSH" kan het hun niet geven En toch blijd schap, vriendelijkheid, onbe vangenheid op die gezichten. Het moet toch meer een kerk zijn. Negers in hun kerk lijken altijd blij. Omdat ze er niet komen om nog meer te boeten, maar om er hun enige hoop te halen. Dat zal het wel zijn. Een rimpelvrouwtje met een gebreid baretje en ze wuift maar met die rechterarm. De kinderen, heel mooie kleine kin deren met van die donkere staar tjes die uit hun wollen kopjes pieken en met erg gave, jonge krachtige moeders. De blinde grijsaard wordt binnengeleid aan zijn elleboog door een vriend. Hij prikt zijn manshoge witte stok als een bisschopsstaf voor zich uit door het gangpad. Voller wordt het. De muziekmannen dagen el kaar nog steeds uit. Hoog boven het podium hangt een enorme foto van een erg mooie jonge ne ger. Hij kijkt zeer bezorgd. Operation PUSH, dat PUSH bete kent People United to Save Hu manity: het volk verenigd om de mensen (en de menselijkheid) te redden. Dominee Jesse Jackson is de grondlegger van die actie. Hij heeft haar op de kerstavond van 1971 ingezet. Carter Frank Watkins doet de publiciteit voor PUSH. Hij praat de verwon dering over het feit dat hij een blanke is weg met een grap van dominee Jackson: "Als dit iets exclusiefs voor zwarten had moe ten zijn zou het Operation BUSH hebben geheten", waarbij die B inplaats van die P zou hebben ge staan voor "Blacks", de naam die in de Engelstalige wereld altijd voor de negers wordt gebruikt. Watkins zegt dat PUSH van begin af aan Jimmy Carter heeft ge steund. En dat niemand daar spijt van heeft, wan tCarter is voor de arme mensen altijd nog een veel betere keuze dan Ford zou zijn geweest. "Maar we hebben ons nooit voor de gek laten houden. We hebben al tijd gezegd: we steunen Carter maar wél voorzichtig, want we wisten dat we de grondoorzaak van de economische nood van de zwarten niet konden wegnemen met vooruitstrevend gepraat, maar dat daar een nieuw econo misch beleid voor nodig is". Dat economische beleid wordt overheerst door vier sleutelfigu ren: de minister van Financiën die van Handel, de directeur van het Bureau voor de Begroting en de voorzitter van de Raad van Economische Adviseurs. "De zwarte leiders hebben altijd gezegd dat één van die posities zeker voor een zwarte moest zijn. Carter benoemde, allemaal blan ken. En erger: het waren allemaal mensen die van huis uit con servatief denken, met uitzonde ring misschien van Carl Schulz van de economische adviesraad. Maar ook hij is een econoom van de oude school". Toen Jimmy Carter zijn team sa menstelde, wist hij dat hij te ma ken kreeg met drie economische problemen van het grootste be lang: de werkloosheid, de inflatie en het in evenwicht brengen van de begroting. En Carter zette die problemen op een rijtje volgens een geheid conservatief principe: eerst een sluitende begroting, dan bestrijding van de inflatie en tenslotte het aanpakken van de werkloosheid. Neanderthalers "Toen Carter aan zijn team begon, zouden wij al waarschuwings signalen uit. Die gingen verloren. Maar nu weten we waar we aan toe zijn", zegt Frank Watkins. En hij citeert Jesse Jackson: "Carter werkt met een vooruitstrevende retoriek en conservatieve Neanderthalers als economen". Pas de laatste tijd heeft president Carter toegegeven tegenover de zwarte caucus uit het Congres - dat is de samenbundeling van alle zwarte leden van het Huis van Afgevaardigden en de enige zwarte Senator Edward Brooke, een Republikein van Massachu setts, - dat er te weinig is gedaan aan de bestrijding van de werk loosheid, of liever: het scheppen van werkgelegenheid voor iede reen die kan wérken. Maar nu zou hij dit dan toch tot prioriteit ma ken. En die nieuwe belofte ont moet voornamelijk wantrouwen bij de zwarte leiders. Toen Jesse Jackson zes jaar gele den "Operation PUSH" in Chi cago opzette, begon hij aan een nationale organisatie voor de rechten van de mens, die uitging van een religieuze basis, een or ganisatie in de tradities van Mar tin Luther King, wiens rech terhand hij was. "Alle vooruitgang, die de zwarten en de armen in Amerika hebben geboekt zijn voortgekomen uit activiteiten van de zwarte bevol king en zijn het resultaat van massale actie", is het uitgangs punt van Jackson. Daarom heeft Operation PUSH naast de prog ramma's voor onderwijs aan en opleiding van de achtergestelde minderheden en naast haar on derzoekswerk naar mogelijk heden die tot verbetering van de situatie kunnen leiden ook de di recte actie in haar planning op genomen. Marcheren "Opnieuw de straat op, marcheren, demonstreren om de regering het recht op werk af te dwingen, zin- Vol werk voor een betaling waar van je in leven kan blijven. Dat is misschien de enige manier om op de agenda van Carter te komen", waarschuwt Frank Watkins. En PUSH heeft al gemarcheerd. In januari 1975 toen door de ener giecrisis steeds meer mensen werkloos werden en de prijs voor de gasverwarming van de huizen steeg. De exploitatie en de subsi die voor 300.000 huisves tingseenheden voor grote gezin nen - waarvan de helft werd ge sponsord door de zwarte kerken - kwamen in gevaar omdat de werklozen geen huurverhoging konden betalen. Een mars naar Washington heeft James Lynn, de toenmalige minister van huis vesting en stadsontwikkeling gedwongen af te zien van sluiting van deze 300.000 woonkazernes, die zonder winstoogmerk minder draagkrachtigen onderdak bie den. En niet alleen voor haar eigen volk, ook voor andere nooddruftigen is Operation PUSH in actie geko men. De ambassade van de zes Sahellanden vroegen dominee Jackson om hulp voor hun dor stende woestijngebied. PUSH bracht 65.000 dollar bij elkaar en negentien ton voedsel en medi cijnen. En PUSH marcheerde naar het ministerie van Buiten landse Zaken, dat toen be schaamd de hulpverlening over- Jesse Jackson op de preekstoel: ''De dingen die bij president Carter voorop staan betekenen niets voor de armen i volkomen ongebonden en blijmoedige eenwording met die grote Macht Tenslotte kwam de politie van Chi cago eerder dit jaar op voor de bescherming van negerkinderen, die in een vijandige wijk van rijke blanken naar school moesten, nadat PUSH met een massade monstratie voor het poli tiehoofdkwartier had gedreigd. Elke zaterdagmorgen is er in die zaal daar in Chicago een gemeen schapsforum. Dat is enig in zijn soort. Nergens anders krijg je zo veel zwarte mensen wekelijks bij elkaar om hun problemen te be spreken. En al die problemen ra ken de kern van het mens-zijn zelf. Jesse Jackson is elke zaterdag de belangrijkste spreker. Maar ook anderen voeren er het woord voor een menigte, die soms een paar duizend man groot is, maar nooit kleiner dan achthonderd. Vernon Jordan is er geweest, de voorzit ter van de National Urban League, een strijdvaardige be weging voor de zwarte bevolking in de grote steden, Parren Mit chell, de voorzitter van de zwarte Congrescaucus, Alex Hailey, de schrijver van het boek 'Roots', een verhaal over de geschiedenis van de Amerikaanse neger dat een televisiekraker werd, Reggy Jackson, de gevierde honk balspeler en Sal Linnewitz, Car ters onderhandelaar over het Pa namakanaal. Die zaterdagochtenden wordt er gesproken en gezongen en moed ingepraat en richting gegeven: voorlichting, inspiratie en le vensdoel, dat zijn de drie prin cipes waar het wekelijks om gaat. Begeestering De zaal is nu voor driekwart vol. Het orkest is warm gedraaid. Drie jonge negerinnen zingen spiri tuals. Eerst heel devoot, maar al gauw breekt de begeestering los en de stemmen komen losser en worden scheller en sneller en in de zaal gaat het leven en alles be weegt en uit die drie vrouwen en uit die jazzband èchalt een blijde lofzang tot het allemaal uitvloeit in een swingend hallelujah. Er worden mededelingen gedaan. En dan ineens staat er een klein frele dametje achter de mic rofoon, breekbaar als een bloemblad. Er gaat een stille ver fijndheid van haar uit. Ze vertelt van morele waarden en van niet opgeven en ze maakt grote in druk. Terwijl ze spreekt is Jesse Jackson binnengekomen, atle tisch, lang, lenig en mooi en boei end als die grote strenge foto van hem daar in de hoogte. Als de vrouw is uitgesproken kust hij haar lief en vol achting. We shall overcome, we shall over come'. Jubelend, massaal klinkt het strijdlied dat in die bewogen en triomfale dagen van Martin Luther King basis gaf aan het geloof in uiteindelijk recht. 'We shall overcome someday'. 'We zullen winnen, we zullen erboven uitkomen, eens komt de dag dat we zullen winnen.' Dan spreekt Jackson. Hij heeft het over „de uitdaging om het te overleven". Het is een politieke rede, het is een preek tegelijk. Hij praat over de morele zonde en de politieke zonde. Zegt dat de men sen geen kans krijgen om te doen wat ze moeten doen: werken. Vraagt, smeekt om wakker te worden, éen front te vormen, een front van voortdurende pressie. Roept op tot solidariteit met Pa nama en zegt dat ook de Paname- zen hun recht moeten krijgen. 'Wat wij in Mississippi hebben gedaan kunnen zij doen in Pa nama en in Zuid-Afrika. Panama is van gedachten veranderd en wil niet langer slaaf blijven.' Hij wordt steeds feller, roept 'Ik ben geen communist, ik ben een 'Pusher', een doordrukker.' Want ook dat is PUSH: doorzetten Hij houdt zijn mensen voor dat het moet en dat het kan en zegt wééi dat alles wat tot nu toe bereikt is door het initiatief van de zwarten tot stand kwam. 'Laten wij die niet kunnen zwem men toch zwemmen, zij die mei kunnen lopen moeten lopen, zi: die niet naar school gaan; ga naai school.' En waar dat punt komt dat Jesse Jackson overgaat van de be geesterde volksmenner naar de begeesterende evangelist is niet te zeggen. Maar het is er ineens. Het is adembenemend indruk wekkend, het is gelijktijdig van een ingrijpende ontroering. "Survive!" Een Amerikaanse negerkerk, ten Amerikaanse negerpredikant. Ze leggen de ziel van het geloof op een verbijsterende, hartver scheurende manier open. Een orkaan van klacht, gebed en dankbaarheid, een volkomen on gebonden en blijmoedige één wording met die Grote Macht daarboven, die het allemaal ten goede zal doen keren. "Survive, survive, survive", don dert Jesse Jackson. Het is een ge bod, het is een gebed. "Jullie moeten het overleven, jullie moe ten er doorheenkomen, jullie moeten het overleven". En "Stand by me!" Steeds weer, steeds dwingender "Stand by me!" En dit gebed en dit gebod is aan zijn God en de God van al die zwarte mensen. "Sta naast me, sta me bij, sta naast me!" En dan is de kudde gevoerd naar een punt waar alle wereldse zor gen lijken weg te schuiven. Alles lacht en juicht en eeen vrouw schalt haar spiritual "Stand by me" en het orkest komt achter haar en een hele grote zware zwarte dominee die dominee Clay Evans van de Fellowship Kerk heet en een stem heeft als Louis Armstrong. En iedereen zingt en dominee Jesse Jackson lacht en lacht en swingt met de muziekmakers mee en je kan aan hem zien dat hij voor zich zeker weet dat die God die ze zo nodig hebben nu óók op dat toneel staat en je kan zien hoe Jesse Jackson met hem lacht en grapjes met hem maakt want dat mag best met een God die het tenslotte al lemaal in goede banen zal helpen leiden. Fords agenda In de nauwe gang die naar Jesse Jacksons werkkamer leidt staan na afloop vijftien, twintig men sen. Zij zijn het die in het grootste verdriet zitten en ze wachten op het woord van die stuwende do minee. En hij komt naar buiten en hij is moe, zo moe, hij heeft niets meer van die ontembare van een kwartier geleden. Maar hij praat en praat en spreekt moed in en troost en geeft kracht. En de wanhopigen gaan heen met hoop. Direct daarna lijkt het alsof hij hun somberheid heeft overgenomen. "De zaken die bij Carter voorop staan betekenen niets voor de armen. De armen hebben werk nodig. Carters doel is een sluitende begroting. En baantjes voor de armen en een sluitende begroting, dat zijn eikaars tegen polen", zegt Jesse Jackson. "Carter is de verkiezingen ingegaan op een programma van "Zet Amerika weer aan het werk". En dat stuit ons het meest tegen de borst. Want Carter zorgt niet voor werk. Carter werkt de agenda van meneer Ford af Jesse Jackson noemt dit de basis van het conflict tussen de zwarte leiders en de president. "Hij zet zich niet in voor het nale ven van zijn beloftes. Wij hebben ons wel ingezet om hem de stemmen te leveren waardoor hij president is geworden". De zwarte mensen, alle armen die nog steeds in het moeras zitten en zich bedrogen voelen kunnen volgens dominee Jackson drie dingen doen. "Deze lente!" "Ze kunnen proberen hun ellende te ontvluchten in drank, drugs, leegloperij, misdaad. Of ze kun nen cyr.isch worden en het geloof in zichzelf verliezen en in hun mogehjkheid om vooruit te ko- Dat zijn er twee. Jesse Jackson geeft de verdrukten de derdê mogelijkheid en de enige oplossing. "We moeten over de rassenlijnen heen de rijen sluiten en druk blijven uitoefenen voor een eco nomische ommekeer. Wij moeten de volgorde van de alternatieven veranderen waarover Carter zijn beslissingen moet nemen". Hij is ervan overtuigd dat de zwarte bevolking en die andere min derheden de macht hebben om die veranderingen waar te ma ken. "Wij moeten er bij elke verkiezing voor zorgen dat die mensen wor den gekozen die deze ideeen ver tegenwoordigen en we moeten helpen degenen die ze dwarsbo men eruit te werken". En dan: "We moeten weer begin nen met massale demonstraties" Het is geen loze dreiging: "We gaan de straat weer op. In zijn gedach ten is daar geen twijfel aan moge lijk. Het is de enige manier om te worden gehoord. Zij die niet ge hoord worden moeten zo vaak mogelijk de straat op gaan om iri| en dramatisch geluid te ge- dat indt" Deze

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21