De Kleine nog ongeslagen De Wit: "Ik rijd elke rit op zeker uvs-cvv Duitsland: twee trainers in veertig jaar; Oranje: twee per duel Lions met moeite naar draw Defecte motor is kapot seizoen Service van Sanders LFC-D.H.C. ZATERDAG 12 NOVEMBER 197 LEIDEN - Het hele huis ademt de sfeer van zijn sport uit. In praktisch elk vertrek van de flatwoning be vindt zich wel iets tastbaars, dat aan de motorsport doet denken. Op de gang bijvoorbeeld is een tro- feeenkast aan de muur gehangen; op de TV staat de beker, die hem afgelopen zondag ter gelegenheid van het nationale kampioenschap betrouwbaarheidsritten in de 250 cc juniorenklasse is uitgereikt, ter wijl twee vette plakboeken op tafel de stille getuigen van vroegere suc cessen zijn. Zijn anderhalve turf hoge dochtertje gaat er in bladeren en blijkt feilloos de merken van de motoren, waarmee hij op de foto's staat afgebeeld, op te kunnen noe men. Ergens op een kast ligt dan nog een bouwdoos. Eenmaal in el-' kaar gezet zal de inhoud daarvan een miniatuur-motor opleveren en in de huiskamer illustreren de ver sieringen de vreugdeuitingen van zijn "achterban" met betrekking tot zijn prestatie. Er gaat achter die slingers namelijk een diepere symboliek dan de be taalde nationale titel schuil. Bert de Wit, met zijn 36 jaar allerminst een junior - maar daarover later meer - heeft behalve die titel meer nog een triomf op zichzelf behaald. Hij, die meer dan een decennium geleden als een enorm motorcrosstalent gold, zag zijn illusies dertien jaar terug (om precies te zijn op 12 sep tember 1964) in één klap de bodem ingeslagen. Toen namelijk sloeg tijdens een cross-wedstrijd in Nieuwe Niedorp het noodlot toe. De Wit: "Ik was net bezig om me tussen gevestigde krachten als Frits en Rob Selling te rijden. In die wedstrijd had ik de eerste manche gewonnen en Rob Selling de tweede. Nu reden die gebroeders Selling wel voor hetzelfde team als ik, maar desondanks waren ze er bepaald niet kapot van, dat een snotjongen als ik me tussen hen in wilde dringen. Goed, die derde manche moest de beslissing bren gen en toen kwam Rob Selling met zijn stuur met de mijne in aanra king. Het gevolg was, dat ik met mijn voet onder de voetsteun te rechtkwam. Nou ja, die enkel werd helemaal uit elkaar getrokken, compleet verbrijzeld. Het gekke is, dat ik er nu na al die jaren nog aan twijfel of het opzet van Rob Selling Opzet Opzet of niet, in ieder geval moest De Wit daarna zeven maanden het bed houden en na die periode nog eens enkele maanden nakuren. Iets heeft De Wit in ieder geval wel van die pijnlijke ervaring geleerd. Hij: "Bij cross-wedstrijden gaat het pu bliek op die plaatsen staan, waar iets valt te verwachten. Een onge luk bijvoorbeeld. Daar is het groot ste deel van het publiek happig op. Neem nou dat geval met mij. Ze stonden te applaudisseren toen ik daar zo lag. Nou vraag ik je Ook bij Bert de Wit kroop het bloed echter waar het niet gaan kon en na een jaar begon de Leidenaar weer met zijn oude liefde. Dit ondanks het feit, dat hij medisch nog niet geschikt was bevonden. De Wit: "Ik ben nog een half jaar doorgegaan n met crossen. Ik reed toen op een motor, die anderhalf jaar oud was. Die machine had geen goede ver snellingsbak en toen ik ook nog eens mijn enkelbanden scheurde, was voor mij de lol eraf. Ben ik er helemaal mee gestopt. Heb ik tien jaar niet gereden en ben ik zelfs niet meer naar een wedstrijd gaan kijken. Had ook niet gekund, want dan zou ik ter plaatse van opwin ding zijn gaan koken. Maar als ik in Studio Sport iets zag wat met mo torcross te maken had, dan kroop ik bijna de TV in. Ook mijn vrouw zag dat. Zei ze tweeënhalf jaar terug opeens joh, ga jij maar lekker een cross-motor kopen. Ik rolde van verbazing bijna van mijn stoel. Moetje nagaan, wij waren net voor een autootje aan het sparen "Ik wist direct een goede be trouwbaarheidsmotor te koop van een crosser, die met die machine gevallen was. Dat ding had een half uur gelopen en ik kon die motor voor een redelijke prijs Bert de Wit: terug van weggeweest De Wit reed daarna twee be trouwbaarheidsritten (er wordt dan een parcours gereden, dat volgens aangegeven tekens dient te worden afgelegd) uit, maar bij de derde moest hij wegens materiaalpech opgeven. De Wit: "Was ik goed en wel bezig, was het seizoen van de betrouwbaarheidsritten afgelopen. Ik heb mijn betrouwbaarheidsmo tor toen maar tot cross-motor om gebouwd. Daar was hij eigenlijk niet geschikt voor, maar ik ben er toch maar mee gaan crossen. Als een soort training voor de be trouwbaarheidsritten eigenlijk. Na afloop van het cr moest ik de motor weer voor de be trouwbaarheidsritten ge- bruiksklaar maken. Bleek de motor door dat crossen zodanig te zijn toegetakeld, dat er voor twee duizend gulden aan vertimmerd moest worden. Ik heb toen maar een andere motor gekocht. Ik ver slijt er nu elk jaar wel één trouwens en zo'n motor kost gemiddeld f 6200,-. Als je daar nog bij optelt dat vaak nieuwe banden nodig zijn en er regelmatig een nieuwe uitrusting moet worden aangeschaft, dan is het niet moeilijk te raden, dat de motorsport een dure geschiedenis is. Temeer, als het ook nog uit eigen zak betaald moet worden. Van het normale salaris kan ik het dan ook niet bekostigen. Daarom sta ik elke avond tot een uur of twee in mijn kelder aan brommers en motoren van anderen te sleutelen om iets bij te verdienen. Misschien dat er door die titel verandering in die situatie gaat komen. Want ik ben nu senior geworden. Ze hadden me namelijk naar de junioren teruggezet, omdat ik langer dan vijf jaar niet gereden had. Bij die senioren kan je jezelf wat meer naar de voorgrond rijden. Misschien dat daardoor sponsors geïnteresseerd raken. Dan zou ik ook bij elke wedstrijd voor een eerste plek kunnen rijden. Nu rijd ik uitsluitend op zeker. Op uitrijden van de rit. Want als een fabrieksrijder zijn motor naar de knoppen helpt, krijgt hij zonder mankeren een nieuwe. Maar wan neer die van mij stuk is, dan kan ik mijn seizoen wel gedag zeggen, want geld om direct een nieuwe te kopen heb ik nu eenmaal niet GERARD VAN PUTTEN CJ j HONG KONG - Evenals in Perth is het me ook in Tokio net gelukt om door de kwalifi catieronden heen te komen. Het zag er in eerste instantie vrij gunstig uit, maar ik heb mijn kansen daar uiteindelijk gewoon laten liggen. De bezet ting viel namelijk nogal mee. Heel wat spelers zagen het niet zitten om voor één toernooi he lemaal vanuit Perth naar To kio te vliegen. Het is altijd nog een afstand, die te vergelijken is met die tussen het Zuidaf- rikaanse Johannesburg en Stockholm. Daarnaast bevatte het hoofdtoernooi hier 48 spe lers, in plaats van 32, waardoor er dus wat meer spelers direkt konden worden toegelaten. Aan de andere kant speelden er wel zo'n dertig tot veertig Ja panners mee, maar op drie of vier na, stelden die niet zoveel voor. Doordat mijn ATP-rang- lijst niet bijgewerkt is (punten, die ik twee maanden geleden heb behaald, zijn er nog steeds niet in verwerkt), behoor ik in de voorronden niet tot de ge plaatste spelers. Daardoor is er steeds het risico dat je tegen een geplaatste speler moet aantreden. In Tokio kwam ik inderdaad uit tegen een be schermde speler, Bob Car- michael uit Australië, nog niet zo lang geleden kwartfinalist op Wimbledon. De loting wees tevens uit dat de winnaar van deze partij, het in de daarop volgende drie ronden niet zo heel erg moeilijk zou krijgen en dus een prima uitzicht op kwalificatie had. Die weten schap heeft er misschien ook wel een beetje toe bijgedragen, dat ik maar heel matig speelde en lang niet het niveau van de laatste tijd kon halen. In Ne derland kwam ik een slechte dag meestal nog wel door, maar hier is dat vaak fataal. Zo ook in Tokio: 4-6, 4-6, en vol ledig mijn eigen schuld, want ofschoon de loting in de eerste ronde niet best was, had ik die partij gewoon moeten winnen, zeker op gravel. Een en ander heeft wel tot resultaat, dat ik in de laatste twee weken geen enkele wedstrijd meer gewon nen heb. Aan die graspartij in Perth til ik niet zo zwaar, maar deze nederlaag is gewoon ver velend. Vooral omdat ik een goede kans op ATP-punten heb laten liggen en die punten zijn voor mij nu eenmaal be langrijk. Maar goed, het is niet anders en het belangrijkste is nu de „moraal" hoog te houden en niet bij de pakken neer te gaan zitten. Per slot van reke ning komen er nog vier toer nooien. Omdat het toernooi voor mij zo snel afgelopen was, heb ik wel de gelegenheid ge had Tokio te gaan bekijken. Wat is dat een ongelooflijk grote en drukke stad. Te groot en vooral te druk. Overal men sen, mensen en nog een men sen. Even ergens naar toe rijden met een taxi is onbe gonnen werk. De afstanden zijn te groot en de tarieven te „Nederlands". LOUK SANDERS WIJCHEN - Wat Christ an der Smissnen vorig jaar in het hele kampioenschap bandstoten niet is overkomen, is gisteren gebeurd. Hij liep tegen een nederlaag op in een partij met een volkomen outsi der, Ben Velthuis. In twintig beur ten kwam het2l-jarige talent uit St. Willebrord acht caramboles te kort tegen de tot de tanden gewapende Oldenzaler. Het duel Velthuis-Van der Smissen werd een nek aan' nek-race. Zo maakte Velthuis een serie van 38, die prompt door zijn tegenstander werd beantwoord met 44. In de vijf tiende beurt kwam Velthuis met een reeks van 48 op tafel en Van der Smissen antwoordde eveneens met 48. Na zeventien beurten was de stand precies gelijk: 172. Velthuis kwam vervolgens met 22 dicht in de buurt van de eindstreep, maar de titelhouder repliceerde met acht tien. Vervolgens scheen Velthuis de partij uit te maken, maar hij strandde op de laatste carambole door een massé-tje te missen. Van der Smissen kwam slechts tot twee caramboles (192) omdat hij klotste, waarna zijn tegenstander de laatste carambole bijeen stootte. Van der Smissen had nog de nastoot, maar miste, wat hij maar zelden doet van acquit. Op de andere tafel worstelde op dat moment nog de enig ongeslagen speler Henk de Kleine om de finish te bereiken tegen Piet Vet. Dat lukte hem na veel zuchten en zwoe gen ten koste van 33 beurten (Vet 167), zodat hij na drie ronden alleen de leiding nam. Dat met Hans Vultink nog wel de gelijk rekening dient te worden ge houden bewees hij 's middags in de partij tegen Willie Steures. Vultink evenaarde zijn nationale record persoonlijk gemiddelde (en dat van Van der Smissen) door in negen beurten de 200 te overbruggen al dus een moyenne draaiend van 22.22. 's Avonds deed Vultink er nog een schepje boven op in de ontmoeting met Louis Havermans. Weliswaar had hij na zes beurten nog slechts vijf caramboles bijeen, maar in de achtste beurt legde hij een uiterst subtiele serie van 93 op tafel, met ragfijne snijstootjes op gebouwd langs de banden. In vijf tien beurten was de zaak bekeken. Havermans bleef ver achter op 51. r Henk de Klei Henk de Kleine vocht tot na mid dernacht een zenuwslopend duel uit met de triomfater over Van der Smissen, Ben Velthuis. Pas tegen het einde van deze zich moeizaam voortslepende ontmoeting kon De Kleine afstand nemen en zegevie ren in dertig beurten met 142-200, waardoor hij alleen en ongeslagen aan de kop staat. Stand na vier ronden: 1. De Kleine 8 41 5.08; 2. Vultink 6 93 11 7.: 3 V d Smissen 6 66 10.70; 4. Sundquest 6 81 7.75; 5. Velthuis 4 48 5.92; 6. Vet 2 49 6.25; 7. Steures 0 43 6.98 en 8. Havermans 0 39 6.15. VOLLEYBAL - Prinses Margriet heeft gistermiddag de eerste speci fieke volleybal in Nederland geopend. De hal is eigendom van de grootste volleybalclub in ons land, Dynamo Apeldoorn. Eén van de ontmoedigende en te vens moe makende dingen rond het Nederlands elftal is het eeuwige ge krakeel buiten het veld,voordat het menens wordt. Bei uns ist alles be- sser, mogen de Duitsers terecht zeg gen. Ze hadden eerst Herberger als trainer, die deze functie van 1936 tot 1964 uitoefendedus 28 jaar ach tereen, de Tweede Wereldoorlog in begrepen.Sepp Herberger begon als assistent van de Duitse bondscoach dr. Otto Nerz en volgde Nerz op toen Duitsland smadelijk met 2-0 ver loor van Noorwegen. Dat was tij dens de Olympische Spelen van 1936, bovendien in aanwezigheid van Adolf Hitler die vervolgens be sloot om Noorwegen als één der eerste landen aan te vallenHerbe rger bleef 28 jaar bondscoach, zorgde in 1954 voor het wereld kampioenschap en werd in 1964 opgevolgd door zijn assisten, Hel mut Schön, die toen al acht jaar zij aan zij met Herberger aan het Duitse nationale elftal had ge beeldhouwd. In 1966 bereikten de Duitsers de finale tegen Engeland en werden daarin wat onfortuin lijk geklopt. In 1974 ging het al een stuk beter: Nederland met Cruijff werd toch geen Wereldkampioen (zoals straks in Argentinië zonder Cruijff), want het was na twintig jaar opnieuw West-Duitsland dat toesloeg. Sinds 1936 versleet het Duitse nationale team dus zegge en schrijve twee trainers, het getal dat het Nederlands elftal minimaal in één wedstrijd verslijt. Denk maar aan de Fadrhonc-van der Hart- Michels-komedie van drie jaar ge leden, en nu aan de Zwartkruis- Happel-combinatiemet de tus senliggende ellende met George Knobel. Zal ik u voor de grap eens opsommen welke bondscoaches het Nederlands elftal allemaal versle ten heeft in dezelfde tijd dat de Duitsers het met Herbergen en Schön deden? Sinds 1936 dus? Dat waren achtereenvolgens Karei Kaufman, Jesse Carver, Tom Sned don, Karei Donenfeld, Max Merkel, Friedrich Donenfeld, George Hardwick, Elek Schwartz, Denis Neville, Georg Kessler, dr. Fran- tisek FadrhoncCor van der Hart, Rinus Michels, George Knobel, Jan Zwartkruis, Emist Happel, Jan Zwartkruis, Ernst Happel... als ik het aan een Duitser zou vertellen, zou hij het niet willen geloven Nu is er weer gedonder over de be geleider. Moet dat Jack van Zanten worden (door leidende KNVB- kringen aangeduid als .Hobbyist") of één van de professionals van het bondsbureau? Evert Grifhorst bij voorbeeld? Jack van Zanten heeft in zijn goeie jaren in het Culemborgse Vriendenschaar gespeeld, maar Evert Grifhorst speelde in DWS. Evert Grifhorst bezorgt mij altijd nog een perskaartje voor het Ne derlands elf tal, ook als ik dat veel te laat heb aangevraagd, dus in mijn filosofie is hij uiterst bekwaam, maar de spelers hebben alleen maar vertrouwen in Jack van Zanten. Geheime bliksembezoeken van Krol en Rijsbergen aan Happel in Zeist zijn er het gevolg van, waardoor die jongens hun training wel moeten verwaarlozen. Hadden Ruud en Wim al alleenlijk met de blaas geoefend, voordat zij zich in hun bolides naar Zeist repten? Hadden zij al in de kooi met kiekendraad hun traptechniek bijgevijld? Ik waag het te betwijfelen. Voor het geval u de jongste trainingsmethoden nog niet kent, wijs ik u erop dat de spelers van Arsenal in 1932, in de tijd van de befaamde manager Chapman, met de blaas en het kiekendraad oefen den. Ik put deze wijsheid uit het ADVERTENTIE Zondag a.s. DE TOPPER Aanvang 14.00 uur terrein Boshuizerkade HEIST OP DEN BERG - Leiden Lions heeft zich in de uitwedstrijd tegen het Belgische Olympis ge deeltelijk hersteld van de klap, die het Utrechtse SIJC de Leidenaars afgelopen zaterdag met 10-8 had toegebracht. Na een enerverende wedstrijd werd tenslotte met een 9-9 score de boeken gesloten, nadat de Lions in de tweede periode nog met 6-8 hadden voorgestaan. Mede door conditiegebrek moesten de Leidenaars in de derde periode echter wijken voor Olympia, dat onder leiding van de Franse Cana dees Fran%ois Poulin uitstekend' terug wist te komen. Met flitsende In de eerste periode wogen beide partijen aardig tegen elkaar op. Hoewel van echt krachtsverschil toen geen sprake was, wisten de Leidenaars aanzienlijk beter van de kansen gebruik te maken. Na d.rie minuten opende Frank Dobbelaar na een assist van Jean Martin al de score, waarin Poulin voor de Bel gen gelijkmaakte (1-1). Na een kwartier tilde Theo Dietz (opval lend sterk terugkomend na een sle pende blessure) Leiden Lions in zijn eentje naar een 1-3 voorsprong. Keijs sloot daarna met een tegen doelpunt de eerste periode af (2-3). In de tweede periode leek Leiden Lions na zes minuten volledig op rozen te zitten, want Frank Dob belaar en Rudy Bakker hadden de voorsprong tot 2-5 uitgebouwd. Toen begon Francois Poulin zich echter te roeren. Met prachtige pas ses injecteerde hij zijn ploeggeno ten. die dank zij het goede werk van de Canadees de inspiratie vonden voor een imponerend tegenof fensief. De Belgen wisten uit die pressie binnen drie minuten via Van Beveren, Keijs en Poulin drie doelpunten te destilleren (5-5). Het tekende voor de mentaliteit van de Leidenaars, dat in die moeilijke pe riode Theo Dietz, Frank Dobbelaar en Harrie Wielheesen het Belgische doel wisten te vinden (5-8). Vlak voor het einde van de tweede pe riode bracht Huybrechts de achter stand van Olympia tot 6-8 terug. In de laatste periode schoot Jiri Anton de Lions nog naar een 6-9 voor sprong. maar toen kwam de pe riode Poulin. De treffers van' Dauphinais (2x) en Poulain waren er gevolg van. Met grote moeite wist Lions tenslotte de 9-9 deling vast te houden. boek „Voetbal-anecdoten", ge schreven in 1942 door Torten Goetinck, jarenlang een gevreesd buitenspeler van Club Brugge en het Belgische elftal, en daarna nog jarenlang trainer van het Belgische elftal. Hij was trainer van de Rode Duivels toen zij in 1934 met 9-3 van Nederland verloren, maar ook toen zij in maart 1940 met 7-1 van ons wonnen. In 1932 bezocht hij in Lon den de wedstrijd Engeland-Oos- tenrijk. De Engelsen versloegen het „Wunderteam" met 4-3Hij maakte van de gelegenheid gebruik om een training van het wereldberoemde Arsenal bij te wonen en vertelt er in dat kostelijke taaltje waar we de Vlamingen zo om benijden) het vol gende van: ,Jk werd eerst ontvan gen in het bureel zelf van Chapman, de grootste voetbalmanager die een club van Engeland tot nu toe gehad heeft's-Morgens om 9 uur komen de spelers binnen. Eerst zetten ze zich in voetbaltenue zonder schoenenZe trekken een paar sloffen aan en moeten naar de turnzaal voor een twintigtal minuten. Op een groote vierkante plaats wordt het koppen beoefend, niet met een bal maar al leenlijk met een blaas. Door zijn licht gewicht is het koppen veel moeilijker, ook het naar malkander passeeren van den bal, is zeer moei lijk. Dat duurt zoo wat een kwar tier. Dan de voetbalschoenen aan en naar het trainingsveld. Eén voor één moet naar den muur. Op dien muur zijn er alle soorten van hin derpalen zooals een half door ge- zaagden boom, eenige planken uit gehold, dan dikke planken. Die muur staat in de diepte van een soort groote kooi omdat de bal niet ver weg zou kunnen. De kanten van die kooi zijn in hout en het plafond bestaat uit kiekendraad. Van op zes of zeven meter shotten ze gedurig den bal tegen den muur. De bal botst terug op alle mogelijke en onmoge lijke manieren en de speler die op dien afstand staat moet gedurig den bal terug schoppen zoowel van links als van rechts. Het is een zeer goede training voor balkontrool, schot en uithoudingsvermogen. Iedere speler doet dat vijf minuten en don is hij steendood. Ik stond er achter te kijken en wat Bastin en James daar vertoonden van bal kontrool was ongelooflijk. Wat heb ik daar in bewondering gestaan". Nu ik het nog eens overlees, besef ik dat ik. Ruud Krol en Wim Rijs bergen ten onrechte verwijten heb gemaakt. Een dergelijke training is ook vandaagdedag nog nuttig voor spelers van Arsenal en andere En gelse eerste-divisieclubsmaar niet voor Nederlandse spelers. In het Engelse voetbal springt de bal in derdaad nog steeds op de meest on verwachte, gekke momenten terug van de tegenstandersen ook vaak van de medespelers, maar in het Nederlandse schuifkaasvoetbal rolt de bal eenvoudig van de een naar de ander, en weer terugen nog eens terug, zodat de enige kunde Krol c hoeven te bezitten het aannemen en doorschuiven van een rollende bal is. Daar hoef je dus geen ingewik kelde apenrotsen voor te bouwen.de terreinknecht moet er alleen voor zorgen dat de bal niet gaat huppe len door een ongerechtigde graspol op het veld. En verder moet het loopvermogen van de spelers tot het maximum worden opgevoerd, want als de tegenstanders de bal in de voeten hebben, moet er dus op de bal worden gejaagd, en het kan soms kilometers gaans duren voor dat je dat kreng te pakken hebt als hij goed wordt rondgespeeld. Het loopvermogen. Het slaapwekkend loopvermogen. Het begint steeds meer op de eerste regel van een kwa trijn te lijken: ,Hct slaapwekkend loopvermogen drijft het voetbal naar het gasthuis van de waanzin. Ik kan het geen seconde langer aan zien, waar blijft de journalist die dat eens schrijft?" N1COSCHEEPMAKER VOETBAL - Iran maakt een grote kans zich te voegen bij de voetbal teams die zich reeds hebben ge plaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië. Het Iraanse team speelde in Teheran voor 80.000 toeschouwers tegen Zuid-Korea met 2-2 gelijk. WIELRENNEN - Het i van de Rotterdamse zesdaagse krijgt al enig gestalte. Na Eddy Merckx is wedstrijdleider Peter Post ook tot overeenstemming ge komen met Patrick Sercu, Donald Allan, Danny Clark en Freddy Maertens. ADVERTENTIE Sportcomplex Zor,dag a.s. "Kikkerpolder" lp' aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in kleurentechniek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15