W.-Irian sterk betrokken bij strijd van Papoea's Bisschop Roermond contra „katechese" Dóe het Be! ons voor alle zekerheid. Si, Dóe het. Maak uw levensverzekering net zo dynamisch als uw gezin. RVS. Dynamiek in gezinsverzekeringen. Terrorisme bestrijden; vrijheden waarborgen WANHOPIGE VROUW STICHTTE BRAND noomen b.v. Beëindiging boycotactie ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 VARIA PAGINA 11 ADVERTENTIE MELBOURNE (SP) - Papoea- Nieuw Guinea, het zelfstandige oostelijk deel van het eiland Nieuw-Guinea, raakt steeds meer betrokken bij de strijd tussen op standige Papoea's en het Indonesi sche bestuur in West-Irian. Dat roept spanningen op in de jonge staat die al hebben geleid tot ge ruchten over een op handen zijnde militaire staatsgreep. Papoea-Nieuw Guinea moest wel in het conflict betrokken raken, en niet alleen door de ethnische ban den tussen beide bevolkingen. Het onherbergzame grensgebied dient als basis voor guerrillastrijders die van het oosten hun acties onder nemen in West-Iran. En zoals te verwachten was zijn er berichten over grensschendingen door Indo nesische troepen bij tegenacties te gen de guerrillera's Zo werd er vol gens de oppositie in Papoea- Nieuw-Guinea een inwoner van dat land door Indonesiërs gedood bijna vijf kilometer op eigen grond. De regering van premier Somare staat onder druk van de oppositie om een harde houding tegen Indo nesië aan te nemen. Maar Somare- vloog onlangs naar New York voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en knoopte daar een vakantie in Griekenland aan vast. Hij wilde zo bewijzen dat er niets aan de hand is en dat hij rustig het land kon verlaten. Maar recente ge beurtenissen hebben aangetoond dat er wel degelijk grote spannin gen heersen. Brigade-generaal Ted Diro, de 33- jarige commandant van Papoea- Nieuw Guinea's 3500 man sterke legertje kreeg een scherpe terecht wijzing van Somare omdat hij een ontmoeting had gehad met "gene raal" Seth Rumkorem, de leider van de Papoea-Rebellen in West- Irian. Hij had voor die ontmoeting niet de vereiste toestemming ge vraagd. Diro weet zijn terechtwij zing aan "jalouzie binnen zijn leger tje" en "vijanden in het kabinet". Hij zegt dat hij met Rumkorem sprak om een beter beeld te ver krijgen wat zich in het binnenland langs de grens afspeelt. Toen Rum korem hem om hulp vroeg had hij i zijn dat dat schadelijk zoi voor de relatie tot Indonesië. Over zijn "vijanden in het kabinet" zei Diro: "Ze willen niet aanvaar den dat het probleem West-Irian zowel een politiek als een militair probleem is. Het zou een ernstige beoordelingsfout van de militairen zijn als zij zich niet met de zaak zouden bemoeien". Maar wat het legertje van 3500 man dan wel moet tegen het sterke In donesië is duister. De tegenstellin gen tussen premier Somare en bri gade-generaal Diro lijken dan ook meer te gaan over de toon waarop Indonesië moet worden toegespro ken, dan over al dan niet militair optreden tegen het buurland. Gisteren kon Kni el tje alleen nog maar punteren en nu pakt-ie de bal binnenkant- wreef. Ook de wereld om u heen, om hem heen, groeit. Een verzekering van 5 jaar geleden kan nu al te weinig dekking geven. Da's de dynamiek van deze tijd. Die vraagt om een dynamische verzekering, die zich telkens - op tijd - aanpast aan de vernieuwde omstandigheden. De RVS is daarin gespecialiseerd. En uw verzekerings adviseur ook. Dóe het, praat met hem. Bijvoorbeeld over de Plusvier Polis van de RVS. Eén polis, ook voor vrouw en kinderen, die automatisch meegroeit met de stijgende waarde van uw gezin. Dat isdvnamisch verzekeren LENINGRAD - Vliegtuig of speeltuig? Beide. Het opval lende stuk speeltuig in het cen trum van Leningrad is een af gedankt tweemotorig propel lervliegtuig van Aeroflot. dat nu een plaats heeft gevonden in een kinderspeeltuin!je. De jeugd mar er naar hartelust op klimmen en pilootje in spelen. In Hong Kong heeft de 43-jarige Australische veteraan Ken Rose- wall de halve finales van het inter nationale tennistoernooi, dat in die plaats verspeeld wordt, bereikt. Rosewall versloeg in de kwartfina les zijn landgenoot Alan Stone met 1-6; 7-6 en 6-3. In de halve finale moet Rosewall nu uitkomen tegen de Amerikaan Pat Dupre, die zeer verrassend Dick Stockton met 6-7, 7-6 en 6-4 versloeg. HILVERSUM-De voorzitter van de NCRV, dr. mr. J. Ozinga, zal zijn functis tot 1 juni 1978 blijven ver vullen. Er is nog geen opvolger ge vonden. Mgr. Gijsen: „De mens is daar zichzelf genoeg' ROERMOND (ANP) -Bisschop J. Gijsen van Roermond heeft in een 27 pagina's tellende brochure het werkboek "Katechese" van het hoger katechetisch instituut in Nijmegen totaal afgewezen. Zijn voornaamste kritiek op het werkboek, dat bestemd is voor het godsdienstonderricht aan 12 tot 18-jarigen in het katholiek onder wijs, bestaat hierin, dat "het er niet ADVERTENTIE Voor een kind van vijf is alles nog zo vanzelfsprekend. Maar weet wel beter. Een jong gezin zonder levensverzekering doet iets verkeerd. Je hebt immers nog jarenlang de volle verantwoor delijkheid voor de kinderen, de zware taak om ze rijp te maken vooreen leven zonder uw hulp. Maar stel nou 's dat een van u beiden iets overkomt als de kinderen nog jong zijn - kan hun opvoeding, hun studie, hun mens- worden dan zó doorgaan als u beiden zich dat gedacht had? Hoe vervelend het ook is maar daar móet u even bij stilstaan. Even maar. En stelt u zich dan twee vra- gen: Is de levensverzekering die u destijds sloot afge stemd op het leefniveau van nu? En is het niet uiterst zinvol om ook het leven van de móeder verzekerd te weten?'* Kijk, dan is er, als er wat gebeurt, tenminste geld in huis. Elke verzekerings-adviseur zal u graag helpen dit probleem op te lossen. Praktische Proefpolis voor moeders met jonge kinderen Een passende levensverzekering te sluiten vergt vaak veel overleg en dus lijd. Dat is nu wal gemakkelijker gemaakt, vooral voormoeders met jonge kinderen: U vraagt de informatiebrochure aan (zie onder) en daarin vindt u een zogenaamde Proefpolis Daarmee kunt u zich gedurende een maand direkt verzekerd weten van een uitkering van f - bij overlijden. I' hoeft slechts een op drie gezondheids- daarna in te leve onder betaling 'n bij'u" irdcn e :èkerings-aclv In die maand wordt dan precies bekeken of en zo ja in welke vorm een polis bij u past. Maar gedurende die li|d bént u dan alvast verzekerd! N.B. De Proefpolis kan slechts eenmaal per per soon (nietjongerdan 18 jaar en niet ouder dan 40 J Deze service van de gezamenlijke levensverze keraars geldt t/m 31 december 1077. Denk aan al die risiko's. 1 oor informatiebrochure: bij uw verzekerings-admeur oj het Bureau Voorlichting Levensverzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag op gericht is een katechese te be schrijven, die uitgaat van en verder voert tot het geloof in God, zoals het Christendom dit ziet". Voor de katechese van het HKI is volgens de bisschop de menselijke ervaring praktisch het enig belang rijke. De allesbepalende en alles doortrekkende "waarheid op zich" wordt niet erkend. Jezus wordt wel gezien als "weg, waarheid en le ven", maar niet als dé weg, dé waarheid en hét leven. Het werkboek, verscheen begin ok tober. Het HKI kondigde het aan als een bezinning op en een hand reiking bij de zogeheten "er- varingskatechese", die probeert uit te gaan van de ervaringswereld van de leerlingen om te komen tot een groei in gelovige levenshouding. Over de methode die bij de kate chese wordt gevolgd zei het HKI, dat het werkboek ernaar streeft de katechese te doen aansluiten bij het zoeken van jonge mensen naar een zinvol bestaan in deze wereld ten einde via hun ervaringswereld het christelijk geloof binnen hun ver- staanshorizon te brengen en tot een uitnodiging aan hen zelf te maken. Deze benadering is - zo zegt het HKI, volkomen bijbels. Alleen de mens Bisschop Gijsen verwijt het HKI, dat het in zijn werkboek God en diens openbaring als "mogelijke" bronnen behandelt en niet als ab solute toetsstenen voor het men selijk denken, zoeken en handelen. Het boek heeft, volgens de bis schop alleen de mens in het vizier, en wel de mens als zelfstandig, eigenstandig wezen, dat zelf, samen met anderen, de wereld "heel" kan maken. Weliswaar wordt het indivi dualisme afgewezen, maar de mens blijft toch zichzelf genoeg. In een dergelijke visie past moeilijk een goddelijke verlossing door Chris tus. Zeker is daarin niet te plaatsen, dat de verloste mens de kerk. haar woord en sacramenten nodig heeft. Aldus mgr. Gijsen Duitse kerken: SAARBRUCKEN - De eis dat "humaniteit, de rechtstaat en de- mokratische vrijheid" in de Bonds republiek ook ten aanzien van de "escalatie van haat en geweld" ge waarborgd blijven, is opgenomen in een "Woord ter gelegenheid van boetedag 1977". dat de synode van de Evangelische Kerk in West- Duitsland ter afsluiting van haar vijfdaagse zitting in Saarbrücken aannam. De resolutie pakt de eer dere verklaring van de raad van de Evangelische Kerk over terrorisme op en zegt: "Moord en gijzeling zijn door niets te rechtvaardigen en moeten door ons gezamenlijk wor den bestreden". De synode besprak ook de gespan nen verhoudingen tussen de evan gelische studentengemeenten en enkele kerken van de Duitse deelstaten. Daarbij kwam zijde lings ter sprake de dreiging van de theoloog prof. Ernst Kasemann dat deze de kerk zou verlaten wanneer ze doorgaat pressie uit oefenen op de studenten. De evangelische stu denten hebben een veel kritischer maatschappijvisie dan de kerken en zijn herhaaldelijk door de chris- ten-demokraten in West-Duitsland beschuldigd van samenwerking met communistische, links ex tremistische en anarchistische groepen. De synode besloot een kommissie in te stellen, die zich gaat werpen op de verhouding stu denten-kerken. Een andere resolutie van het "kerkparlemenfvan de ongeveer 27 miljoen Westduitse evangelische christenen betrof Zuid-Afrika. Be sloten werd de gesprekken met Duitse bedrijven, die in Zuid- Afrika dochterondernemingen of filialen hebben, voort te zetten. Daarbij willen de kerken dat deze bedrijven de gedragscode in acht nemen, die is opgesteld door de EEG. De synode verklaarde zich tevens uitdrukkelijk solidair met het Christelijk Instituut in Zuid- Afrika. algemeen assurantiekdntoor Burggravenlaan 11 Leiden Postbus262 Telefoon 071 - 1428 41 Nadere informaties worden u gaarne verstrekt door: BUREAU SJAARDEMA, RIJNSBURGERWEG 135, LEIDEN. Tel.: 071-151985 - 153912. SJAARDEMA, GOED VOOR AL UW VERZEKERINGEN OSS (ANP) - Een 26-jarige weduwe in Oss is door de gemeentepolitie 'aangehouden wegens brand stichting in haar huis. De weduwe had de moed verloren door de slechte woonomstandigheden waarin zij leefde. De Rosestraat ligt in een saneringsbuurt. Woensdagavond was de vrouw, na zich moed te hebben ingedronken. ROTTERDAM (ANP) - De binnen schippers hebben gisteren besloten hun boycotactie te beëindigen. Door bemiddeling van staatssec retaris Van Huiten is het conflict tussen verladers en binnen schippers opgelost. Van Huiten zegde toe binnen een jaar een afdoende regeling te zullen maken voor het eigen vervoer met huurschepen. Dit was het laatste winstpunt tus sen de schippers en de verladers. met een petroleumfles het huis rondgegaan en had twee brand haarden aangelegd. Na vuur te hebben gemaakt, had zij de woning verlaten om 's avonds laat "ver baasd" te ontdekken dat haar huis was afgebrand. De politie had echter argwaan en arresteerde de vrouw, die later toe gaf dat zij de daderes was. Zij had gehoopt op die manier in aanmer king te komen voor een ander huis. Zij is gisteren voorgeleid voor de officier van justitie. De gemeentepolitie in Oss zit nog met twee brandgevallen in de sane- ringswijk, die ook aan brand stichting worden toegeschreven. De daders daarvan ontbreken ech ter nog. RHENEN (ANP) - In Rhenen is gisteravond een personenauto met drie inzittenden onder een gepar keerde vrachtwagen gereden, die was voorzien van verlichting en knipperlichten. Van de drie inzit tenden van de personenauto waren de zusters Meerdink van 60 en 75 jaar, afkomstig uit Den Dolder en Veenendaal, op slag dood. De 75-ja- rige bestuurder uit Veenendaal werd niet levensgevaarlijk gewond.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11