Z.-Afrika zet buitenlandse bedrijven voor blok NOODTOESTAND IN LIBANON Klassieker. NAAST HET NIEUWS Kruger ontkent betrokkenheid politie onderzoek naar medisch gebruik drugs Medewerking geëist in de wapenindustrie NA AANSLAGEN EN ISRAËLISCHE AANVAL Afrikaans-Arabische kritiek op de media Vergadering VN wil Turken van Cyprus weg poggenpohl keukendesign Ondanks hersenbeschadigingen bij Steve Biko PRETORIA (Reuter) - De Zuidaf- rikaanse zwarte nationalist Steve Biko is wel overleden aan her senbeschadiging, verklaarde gis teren in Pretoria minister van jus titie James Kruger, "men kan op vele manieren hersenletsel oplo pen". In een gesprek met buitenlandse correspondenten zei minister Kruger dat de politie, 'voorzover mij bekend', niet bij Biko's dood in een politiecel betrokken is ge weest. Hij voegde hieraan toe: "Er zijn tal van mogelijkheden". Kruger voerde het woord vijf dagen voor het begin van een onderzoek in de zaak van de 30-jarige Biko wiens overlijden in een politiecel in de maand september inter nationale consternatie verwekte. Reeds eerder hadden er be trouwbare berichten gecir culeerd, dat Biko's dood het ge volg was van hersenbeschadi ging en daaruit voortgekomen andere kwetsuren. Gevraagd of het medische bewijs verenigbaar was met zelf toege brachte verwondingen, ant woordde minister Kruger "Ik weet niet of ze zelf waren toege bracht. Maar ik speel dikwijls met de gedachte om met mijn hoofd tegen de muur te lopen". Biko, een leider in de beweging tot emancipatie van de zwarte Zuid-Afrikaan, overleed een week of vier nadat hij door de po litie was aangehouden wegens het overtreden van de bepaling die hem verbood King Williams Town te verlaten. Zijn overlijden deed het vermoe den rijzen dat hij in de gevang enis was gefolterd of onheus be handeld. Kruger zei dat hoewel hij "gewel dige bewondering" heeft voor zijn politiemensen, hij nooit of te nimmer laakbare feiten van hun kant zou pogen te verdoezelen. "Zij hebben hun voorschriften en als zij zich daaraan niet houden, dan worden zij ter verantwoor ding geroepen", zei hij. Hij verklaarde niet te geloven dat de aanpak van de zaak door zijn departement "op enig ogenblik is tekortgeschoten". Op de vraag of hij kon bevestigen dat Biko's dood te wijten was ge weest aan door verwondingen veroorzaakt hersenletsel, ant woordde- de minister. "Dat is juist". Hij weidde vervolgens uit over de gebeurtenissen die tot Biko's overlijden op 12 september leid den. Hij zei dat toen zich de eerste tekenen van ziekte voordeden een arts was geraadpleegd die niets had kunnen vinden. De po litie dacht dat Biko komedie speelde. De daaropvolgende dag werden twee artsen ontboden. Zij con troleerden Biko's pols- en hart slag, maar ook zij troffen niets ongewoons aan - "Dus dachten wij dat alles in orde was". Niettemin, vervolgde minister Kruger, werd de zwarte leider overgebracht naar het gevang enisziekenhuis om er te worden geobserveerd. Een specialist werd ingeschakeld. Hij verrichte bij wijze van routine-onderzoek een ruggemerg-punctie. "Echt, ik geloof niet dat dit allemaal op een verkeerde behandeling wijst", zei Kruger. "De 'eerste medische rapporten over Biko duidden er bepaald niet op dat de politie bui ten haar boekje was gegaan". De minister voegde hieraan toe: "Begrijpt u mij niet verkeerd, ik zou verre hebben verkozen dat de heer Biko nog in leven was". Hij zei dat men hem verkeerd had aangehaald toen hem op een con gres van de nationale partij de woorden in de mond gelegd wa ren: "Biko's dood laat mij koud". Een juister weergave zou zijn ge weest "Ik houd mij in deze zaak op de vlakte". "Als ik naderhand zou hebben ge zegd dat ik sympathie voor Biko koester dan zou men mij hebben uitgemaakt voor een onbe schaamde schijnheilige", aldus minister Kruger. DURBAN (Reuter) - De regering van Zuid-Afrika gaat zichzelf de bevoegdheid geven om in geval van nood buitenlandse bedrijven in het land te dwingen tot het produceren van strategische goederen. Minister van economische zaken Chris Heunis deelde mee dat een besluit van deze aard morgen in de staatskrant zou verschijnen. Hij zei: „Ik wil er wel op wijzen dat dit een principe-maatregel is, waarvan ik hoop dat zich nooit de omstandigheden zullen voor doen waarin ik geen andere keus zou hebben dan in meer dan geïsoleerde gevallen de voorzie ningen terzake te treffen". In het begin van de week had Heunis gezegd dat hij een kran tenbericht afwees waarin stond dat Zuid-Afrika op het punt stond buitenlandse en plaatse lijke bedrijven te dwingen mili taire goederen te gaan produce ren, voor het opvangen van het wapenembargo van de Ver enigde Naties tegen Zuid-Afrika. Hij zei toen dat het land die be voegdheden alleen zou gebrui ken als het ertoe gedwongen werd. Ontwrichting Heunis verklaarde gisteren in een WASHINGTON (Reuter/AFP)- President Jimmy Carter heeft het Amerikaanse instituut voor kankeronderzoek ge vraagd om na te gaan of he roïne en marihuana het lijden van kankerpatiënten kunnen verlichten. Het Witte Huis maakte dit gisteren bekend. Carters verzoek betekent een beleidswijziging, aangezien het gebruik van deze drugs tegenwoordig in vrijwel elke situatie verboden is. Carters adviseur voor drugsproble men, dr. Peter Bourne, heeft het onderzoek aanbevolen en de president is er enkele maanden geleden mee ak koord gegaan. Marihuana kan mogelijk ver lichting brengen voor kan kerpatiënten die langdurige en zware aanvallen van mis selijkheid hebben door de nevenwerking van medi cijnen. Heroïne wordt over wogen als pijnstiller waar an der middelen falen. Het instituut voor kankeron derzoek zal het medisch nut nagaan en zich bezinnen op garanties tegen wangebruik wanneer heroïne en/of mari huana ooit in het dokterskof fertje komen. Het gebruik van heroïne voor medische doeleinden is legaal in Groot-Brittannië en een tiental andere landen. toespraak voor de kamer van in dustrie van de provincie Natal, dat hij al met de industrie en het bedrijfsleven over het in werking stellen van de maatregelen had gesproken en dat hij ze niet zou toepassen zonder verder overleg. De regering overweegt niet in het vrije en onbelemmerde economi sche proces in Zuid-Afrika in te grijpen. De nieuwe bevoegdhe den zouden alleen worden ge bruikt ter voorkoming van de ontwrichting van vitale diensten, aldus Heunis. „Maar voegde hij hieraan toe, „Wij moeten in het oog houden dat wij steeds meer te maken zullen krijgen met pogingen tot inmenging door buitenlandse re geringen en pressiegroepen in de normale gang van zaken bij firma's in Zuid-Afrika die vanuit het buitenland geleid worden. Die inmenging zou de veiligheid van de natie in gevaar brengen en dat zouden we niet kunnen dul den". Alles Uit industriële kringen in Zuid- Afrika kwam het commentaar dat de regering na vrijdag in een extreme situatie alles het etiket strategisch op zou kunnen plak ken - „zelfs het water uit de kraan". Men zei hier dat de industrie en het bedrijfsleven in Zuid-Afrika niet vonden dat de regering in het licht van de omstandigheden te ver ging, maar dit zou wel zo kunnen lijken in het buitenland, waar men aan het toewerpem van de handschoen zou kunnen den ken en aan „een sport hoger op de confrontatieladder". Uit een andere hoek in het zakenle ven in Zuid-Afrika kwam het commentaar dat de stap van de regering buitenlandse investeer ders zou kunnen afschrikken. zowel in de kringen van de indu strie als van het bedrijfsleven in Zuid-Afrika hoopte men dat de extra bevoegdheden van de rege ring in de kast zouden kunnen blijven liggen. KAMPALA - President Idi Amin van Oeganda liet zich gisteren voor de verandering van zijn charmantste kant zien: met de leden van zijn eigen Kakwa-stam voerde hij een krijgdans ait. Zijn vice-president enminister van defensie Mustafa Adrisi mocht ook meedoen, zij het in conventioneel krijtstreep je. ZWAARDWALVIS Sinds enige dagen zwemt in de Noordierse stad Londonderry een bijna zeven meter lange zwaardwalvis rond die veel kijkers trekt. De orka is vanuit open zee de rivier de Foyle opgetrokken, een afstand van 30 kilometer. Boten van de waterpolitie hebben gisteren gepro beerd het dier een "duwtje" stroomafwaarts te geven. Tot dusver zonder succes. STANDBEELD VOOR BEATLES Ondanks verzet bij een deel van de gemeenteraad krijgen de Beatles toch een standbeeld in hun geboortestad Liverpool. Sommige raadsleden voelden niets voor het plan omdat John, Paul, George en Ringo hun bakermat aan de Mersey tegenwoordig met de nek zou den aankijken. De raad erkende gisteravond echter "de muzikale verdiensten van de Beatles, waardoor zij de naam van Liverpool een wereldwijde faam hebben bezorgd". De beloning wordt een standbeeldmaar er waren ook anderen plan nen om het in 1970 uiteengevallen kwartet te eren, zoals de aanleg van een sportpark. Hoe de Beatles plastisch zullen worden vereeuwigd moet nog nader worden bekeken, maar er zijn ontwerpen genoeg. Zo is er iemand die de pop-vernieuwers wil uitbeelden als centauren (half mens, half paard) op een draaiende sokkel van waar uit hun muziek over de stad klinkt. ZEG TOCH "NEE" "Nee" is nog altijd het beste voorbehoedsmiddel voor jonge meis jes", vindt het Britse ministerie van onderwijs. In een vandaag openbaar gemaakte brochure over "gezondheidsopvoeding op school", staat dat deze methode vermoedelijk ook het meeste wordt gevolgd om ongewenste zwangerschap te voorkomen. Het ministerie beveelt in zijn brochure aan dat bij gesprekken met schoolkinderen over het voorkomen van zwangerschap, ook de mo rele vragen aan de orde gesteld worden. Het constateert dat in tegenstelling tot wat wel beweert wordt, de jongelui niet "steeds ondoordachter" ten aanzien van de sexualiteit optreden. FIETSENGELD Hij heeft er twee jaar voor moeten touwtrekken met de ambtenarij in Californië, maar nu heeft bode Robert Duvall toch zijn "mijlengeld" gekregen voor het gebruik van zijn fiets bij zijn werk. Men zou geneigd zijn te zeggen dat het sop de kool niet waard is geweest, want voor de 1.635 mijl die Duvall in functie heeft gefietst, heeft hij 49,5 dollar ontvangen. Duvall had drie dollarcent per mijl geëist. "Als ik het allemaal met mijn auto had gedaan, waren ze 250 dollar kwijt geweest", zei Duvall. Dat zagen de ambtenaren van de staat Californië tenslotte ook in en voor het eerst in de geschiedenis van de staat keerden zij mijlengeld voor dienstreizen per fiets uit. EEN ECHTE CONSTABLE Een slordig geklede man van middelbare leeftijd kwam de winkel van kunsthandelaar Ernest Hilton in Cambridge binnen en vertelde dat hij bij het schoonmaken van het huis van zijn tante een schilderij had gevonden waarvoor hij vijf pond (ruim 21 gulden) wilde hebben. De kunsthandelaar bekeek het doek en dacht te maken te hebben met een "slechte kopie" van East Bergholt, een in 1808 door de beroemde Engelse schilder John Constable geschilderd landschap. Hij betaalde de gevraagde som en zette het met vuile vingerafdruk ken bedekte schilderij in een hoek van zijn winkel. Maar wie schetst zijn verbazing toen enkele politiemannen, op zoek naar de dief, in zijn winkel het doek vonden en verklaarden dat het een echte Constable was die dinsdag uit een museum in Cambridge gestolen was. Het doek is zeker 42.000 gulden waard. Niet alleen Hilton die zestig jaar in het vak zit, maar ook zes andere kunsthandelaren die het werk van de dief aangeboden kregen, heb ben zich deerlijk vergist. Ze wilden het schilderij niet eens hebben. De vele vuile vingerafdrukken zijn van hen afkomstig. De kunst handel van Hilton ligt in dezelfde straat als het i doek gestolen is. BEIROET (AFP/DPA/Reuter) - de Libanese regering heeft gisteren besloten een ar tikel van de wet op de noodtoestand tijdelijk van kracht te maken om beter te kunnen optreden tegen de verslechtering van de situatie in het land. De laatste tijd zijn op diverse plaatsen aanslagen ge pleegd en de regering hoopt dit met de nieuwe maatregelen te kunnen indammen. Krachtens het besluit is aan de op perbevelhebber van het leger tij delijk de volmacht verleend iede reen door een militaire rechtbank te laten berechten die een gevaar vormt voor de staatsveiligheid. De mogelijkheid daartoe is ge schapen in artikel vijf van de wet op de noodtoestand. De Israëlische luchtmacht heeft gistermorgen vroeg een ver- geldingsaanval uitgevoerd op doelen in zuid-Libanon. Volgens voorlopige berichten uit het ge- KAMPALA (UPI) - Op een Afri kaans-Arabische conferentie die op het ogenblik in het Oegandese Kampala wordt gehouden, is gis teren scherpe kritiek geuit op de werkwijze van de westerse mas samedia. Peter Onel, een woordvoerder van de conferen tie, zei aat deze media het nieuws verdraaien. Om dit op te heffen streeft de conferentie naar de op richting van een pan-Afrikaans persbureau. "Al te lang hebben de buitenlandse media Afrika gepresenteerd op de wijze waarop zij dit continent zien en niet op de manier waarop wij er tegen aan kijken," aldus Onel. Volgens de zegsman hoeven de westerse persbureaus niet bang te zijn dat een pan-Afrikaans nieuwsagentschap hun activitei ten in de ontwikkelingslanden zal bedreigen. In een werkdocument dat de con ferentie behandelt, wordt de voorgestelde band tussen het pan-Afrikaanse persbureau en de westerse organisaties nader uit eengezet. Volgens dit werkstuk moeten alle individuele nationale pers bureaus in Afrika zodra het in- ter-Afrikaanse bureau is opge richt, hun abonnementen op de westerse nieuwsdiensten opzeg gen. Zij zullen dan via het cen trale bureau hun nieuws ontvan gen. De buitenlandse bureaus zullen zich eveneens tot dit bu reau moeten wenden voor Afri kaans bied zijn er al minstens 75 men sen omgekomen en tientallen anderen gewond. De Israëlische chef van de generale staf, Mordechai Goer, verklaarde later dat de aanval bedoeld was als vergelding voor raketaanval- len vanuit het gebied op het Is raëlische kustplaatsje Naharija, waarbij drie mensen omkwamen. Volgens Goer zijn bij de aanval alleen militaire doelen bestookt. Bestand Met de Israëlische aanval, de eerste in twee jaar, is het twijfelachtig geworden of nog langer het be stand zal worden gerespecteerd dat op 26 september werd geslo ten tussen de links-Libanese Pa- lestijnen enerzijds en hun rechtse Libanese tegenstrevers en Israël anderzijds. Israël trok toen zijn troepen terug uit zuid-Libanon op voorwaarde dat vanuit het ge bied geen aanvallen meer zouden worden gedaan op Israëlisch grondgebied. Goer zei gisteren te hopen dat het bestand in de toekomst zal wor den gerespecteerd. Hij zei dat de lange duur van een raketaanval op Naharija dinsdag, het Israëli sche opperbevel ervan had over tuigd dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) en Syrië hun beleid hebben gewijzigd. Zowel de PLO als Syrië hadden de uitvoerders van de aanval op Naharija, kunnen afhouden van hun daad. Hoewel Syrië van Israel geen toe stemming heeft gekregen om het zuiden van Libanon binnen te trekken, is dit land in staat om "elke terroristische actie tegen te houden", aldus Goer. Nu dit niet is gebeurd heeft Damascus er volgens Goer zijn goedkeuring aan gehecht. "Eigen besluit" Op een vraag of de Israëlische leiders de Verenigde Staten tevo ren hebben ingelicht over hun ac tie, zei Goer dat de Israëlische re gering "haar eigen besluiten neemt". Waarnemers in Beiroet zeiden gis teren dat de hervatting van de gewelddadigheden in het gebied samenvalt met besprekingen tussen de Syrische en Libanese leiders over het sluiten van vrede in zuidelijk Libanon. In de Arabi sche pers werd onlangs gemeld dat afgelopen zaterdag op dit punt een overeenkomst zou zijn bereikt tussen Damascus en Bei roet. In New York zei de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, "ernstig onge rust" te zijn over de toeneming van de gewelddadigheden. Hij deed een beroep op alle betrok ken partijen "de grootst moge lijke terughoudendheid te be trachten" en mee te werken bij pogingen het bestand opnieuw in te stellen. ADVERTENTIE NEW YORK (UPI/REUTER) - Aan het slot van haar Cyprus-debat heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties gisteren opnieuw stelling genomen tegen de aanwezigheid van een Turkse bezettingsmacht op het eiland. Met overweldigende meerderheid (116 tegen 6 bij 20 onthoudin- gen).werd een resolutie aange nomen waarin van de Veilig heidsraad "praktische stappen" worden verlangd die leiden tot naleving van eerdere resoluties die de aftocht van het Turkse le ger eisen. De Verenigde Staten en Groot-Brit tannië onthielden zich uit vrees dat deze resolutie kan leiden tot sancties tegen de NAVO-lidstaat Turkije. De resolutie van gister dringt ver der aan op de spoedige hervatting van het gesprek tussen de Griekse en Turkse gemeen schappen op Cyprus. Dat begon ruim tweeëneenhalf jaar geleden, leverde niets tastbaars op en zit sinds begin dit jaar muurvast in het slop. Het gesprek zou moeten leiden tot grondwettelijke en ter ritoriale afspraken tussen de twee Cyprische gemeenschap pen die sinds de Turkse ii Poggenpohl Form 2000 FP84 geprofileerd groen eiken Wat verstaan wij onder een klassieker? Een keuken, die na 10 jaar of langer nog steeds modern is. De Poggenpohl FP 84 blad groen is zo n klassieke keuken Karakteristiek zijn de geprofileerde panelen met in verstek bewerkte lijsten Van onvergankelijk eiken. Diep groen gebeitst Met de Poggenpohl FP 84 b v Gebr Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder. Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-12 30 uur en van 13 30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-12 30 uur. Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individu ele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag In de overzichtelijk inge deelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohlkeukens in alle modellen en uit voeringen De Rolff advies- en teken afdeling verzorgt vrijblijvend de ontwerpen en werkt ook de installatie-tekeningen uit De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9