Prijs pakje shag moet ook omhoog SIRKHilDIM Coster behoedt echtpaar Nijssen voor tegenslag Praten, praten, praten Personeel in de winkels steelt tweemaal zoveel als de klanten "ILLEGALE TURK MAG NIET BLIJVEN NA HET OVERLIJDEN VAN JONGSTE VAN DE ZESLING Volgens Kamer niet alleen sigaretten duurder maken gOQ ötifi bruna 'Drinken zonder risico is niet meer dan vier borrels per dag' DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) - De Amsterdamse voetbal makelaar Cor Coster zal ervoor zorgen dat de dood van Dennis Nijssen, de 'jongste' van de- zesling, geen nadelige financiële gevolgen heeft voor de ouders. Het overlijden van Dennis, maan dagnacht om 2 uur, zou voor de ouders ook financiële tegenslag betekenen. Cor Coster, directeur van Interfootball, had voor een bedrag van 400.000 gulden con tracten met enkele bladen afge sloten voor publiciteitsrechten. In die contracten was een clausule opgenomen dat voor de contracten minder betaald zou worden als er met een van de kin deren iets zou gebeuren. Een deel van die vier ton is bestemd voor het nieuwe huis van de fa milie Nijssen in Heemskerk dat - inclusief verbouwingskosten - ongeveer 3 ton bedraagt. Cor Cos- ter schat dat de contracten door de dood van pennis nu ongeveer 2 ton zullen opbrengen. Coster vertelt dat hij gisteren een huilende mevrouw Nijssen heeft gesproken die bang was dat ze nu haar nieuwe huis weer moest verkopen. 'Ik heb haar verteld dat ze zich geen zorgen moet ma ken en dat ze in haar huis kan blijven wonen. Ik zorg ervoor dat het gat wordt opgevuld. Daar stel ik me persoonlijk garant voor', aldus Cor Coster. Over zijn motieven zegt hij: 'Het is misschien een beetje onzakelijk van me maar ik voel me zeer aan getrokken tot menseliike pro blemen. Ondernemen is risico nemen dat weet je van tevoren. Ik heb altijd gezegd dat dit zakelijk gezien geen aantrekkelijke zaak was en dat ook nooit zou worden. Ik loop er ook echt niet over te klagen. Deze mensen zijn kwijt wat ik niet kwijt ben, en dat is een kind', aldus Coster. Er is een aantal weken geleden ge zegd dat men van verdere pu bliciteit zou afzien als een van de kinderen iets zou overkomen. Volgens Cor Coster is dat onmo gelijk, omdat men dan con tractbreuk zou plegen. Peter Middeldorp, hoofdredacteur van damesblad Libelle (dat het alleenrecht in de weekbladsector heeft verworven): 'Het contract hebben we nog niet maar we wil len het alsnog hebben. We zullen zeker over de vijfling schrijven, al moet ik toegeven dat het journa listiek gezien een stuk minder in teressant is dan wanneer het een zesling was gebleven'. Een woordvoerdster van Benelux Press in Voorburg, dat de rechten voor de buitenlandse bladen heeft, laat weten dat het nieuws over de vijfling voor dit bureau een 'aflopende zaak' is. 'We ma ken misschien nog een over- zichtsverhaal. Maar dan is het voor ons ook afgelopen. BINNENKORT GOEDKOPE KERST BOTER RIJSWIJK (ANP) - Enkele da gen tot een week na woensdag 16 november kan in de Nederlandse winkels goedkope kerstboter uit de overschotvoorraden liggen. Ze mag verkocht worden voor maximaal/ 1,75 per pakje van 250 gram of 3,50 per pakje van 500 gram. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft dit gisteren zo ge regeld in een verordening, die geënt is op een regeling van de Europese commissie. Aan de groothandel kan de kerstboter voor een kleine zestig cent per half pond minder dan de inter ventieprijs worden verkocht. Nederland mag 4.000 ton goedkope kerstboter bij de consumenten brengen, de hele EG 72.000 ton. De groot handel kan de boter op z'n vroegst op 16 november krijgen. DEN HAAG (SP,ANP) - een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat de prijs van een pakje shag moet worden verhoogd. De kamerleden vinden het niet juist dat de regering een pakje sigaretten wel twee kwartjes duurder wil maken, maar de kosten van het zelf-draaien gelijk laat blijven. Dat blijft uit schriftelijke reacties van diverse fracties uit de Tweede Kamer op de voorstellen die de regering op Prinsjesdag bekend maakte om de accijns (belasting) en btw voor sigaretten te verhogen. De Tweede Kamer meent dat het niet alleende laagst-betaalden zijn die shag roken. Volgens de PvdA bevat shag meer teer en ni cotine dan sigaretten, wat vol gens deze fractie genoeg reden is voor een prijsverhoging. De WD schaarde zich achter het voorstel van de detailhandel om de prijs van een pakje shag met een kwar tje te verhogen. Bij het CDA is het voorstel een pakje sigaretten twee kwartjes meer te laten kosten niet met ap plaus ontvangen. De christen democraten vinden dit een te sterke prijsverhoging ineens. Het zou geleidelijker moeten. PvdA en D'66 hebben instemmend gereageerd op het voorstel van de fervente, anti-roker dr. L. Meinsma om de tabaksaccijns (en daarmee gedeeltelijk de prijs van een pakje sigaretten) te laten af- DEN HAAG (SP) - De president van de Haagse rechtbank heeft bij uitspraak in kort geding afwij zend beschikt op de eis van een 23-jarige illegaal in ons land ver blijvende Turk om voorlopig hier te mogen blijven, tot definitief zal zijn beslist over zijn verzoek tot herziening van de negatieve be slissing op zijn vraag om een ver blijfsvergunning. Ter voorbereiding van zijn uitwij zing is de Turk in verzekerde be waring gesteld te Zwolle. In kort geding tegen de Staat vroeg hij de rechter zijn uitwijzing te verbie den, waarbij hij zich beriep op klemmende redenen van huma nitaire aard. Hij zou namelijk met een Neder lands meisje trouwen dat van hem een kind verwacht. De vrouw heeft met zelfmoord ge dreigd als haar Turkse vriend zou worden uitgewezen. De rechter wees de eis af omdat het niet aannemelijk is dat de staats secretaris van justitie op het her zieningsverzoek positief zal be slissen. Er is namelijk niet vol daan aan de voorwaarde dat iemand garant is voor de kosten van zijn levensonderhoud en van eventuele terugreiskosten naar Turkije. Politiek asiel Een functionaris van het ministerie van justitie heeft gistermiddag een uitvoerig gesprek gehad met de 38-jarige Ier Patrick Gal lagher, die al meer dan drie welen in honger- en dorststaking is. Volgens diens advocaat, mr W.J. van Bennekom, is de Ier meer dan anderhalf uur verhoord over de achtergronden van zijn ver zoek om politiek asiel. Het rap port van de ambtenaar zal waar schijnlijk de basis vormen voor de beslissing, die de minister over Gallaghers uitlevering aan Ierland moet gaan nemen, aldus mr. Van Bennekom. Gallagher, voormalig lid van het Ierse republikeinse leger IRA, wordt ervan verdacht in 1974 een postkantoor in de Ierse hoofd stad Dublin te hebben overval len. De Ier, wiens gezondheid stoestand volgens zijn advocaat „onveranderd kritiek" is, week na de roofoverval met een vals paspoort uit naar Nederland. Hij werd vorig jaar gearresteerd in Amsterdam, waar hij werkte. Gallagher begon zijn honger- en dorststaking om uitlevering te voorkomen. hangen van het nicotine- en teer gehalte. Er bestaan in de Kamer ook de no dige twijfels of de door de rege ring op Prinsjesdag voorgestelde verhoging van het btw-tarief (van 4 naar 18 procent) voor aardgas, wel het beoogde effeët, mede werking aan energiebesparing, zal hebben. PvdA, VVD en PPR hebben tegen de verhoging op zich nog al wat bezwaren, omdat er geen com pensatie tegenover staat. Daarom ook heeft de PvdA instemming met het regeringsvoornemen, de btw-verhoging volgend jaar en kele maanden uit te stellen. De PPR-fractie stelt haar steun zelfs afhankelijk van de compensatie voor de laagste inkomensgroe pen. Allerwege is er voor gepleit be paalde uitzonderingen te maken voor de groep van enkele duizen den tuinders, die op aardgas sto ken en volgens het regerings voorstel btw moeten gaan beta len. In de schriftelijke opmerkin gen wordt gewezen op de ern stige gevolgen, awf geen uitzon deringen worden gemaakt. Loonbelasting In de Tweede Kamer bestaat voorts ernstig bezwaar om de grens voor het teruggeven van betaalde loonbelasting (en eventueel in komstenbelasting) aanzienlijk te verhogen. Thans is het zo, dat be taalde belasting vanaf tien' gul den wordt teruggeven, als na af loop van een kalenderjaar blijkt, dat betrokkene eigenlijk geen belasting had behoeven te beta len. De regering stelde voor de te- ruggavevrens te leggen bij 150,- Allerwege is er op gewezenhfat het regeringsvoorstel met name zal treffen vakantiewerkers, ge huwde werkende vrouwen en mensen, die slechts enkele uren per dag of per week werken. Vanuit de fracties van PvdA en D'66 is de gedachte naar voren gebracht om de grens bij - 95,% TE LEGGEN. Dat is namelijk de grens, waaronder voor de inkom stenbelasting geen naheffing plaats vindt. DEN HAAG SPI ANP) - De PvdA voelt er niets voor opnieuw met het CDA te gaan onderhandelen over de zetelverdeling of de personele samenstelling van een nieuw kabinet. PvdAfractievoorzitter Van Thijn heeft informateur van der Grinten laten weten dergelijke onderhandelingen als verloren tijd te be schouwen. Het is echter niet zo dat de socialisten bij voorbaat afwijzend reage ren op elk voorstel van de informateur voor een kabinet van PvdA en CDA. Als er een nieuw voorstel op tafel komt, zal fractievoorzitter V.an Thijn er niet over gaan onderhandelen, maar er alleen ja of nee tegen zeggen. De nieuwe informateur mr.W.C.L. van der Grinten gaat niettemin eerst onderzoeken of de breuk tussen PvdA en CDA geheeld kan worden. Behalve met fractievoorzitter Van Thijn,voerde hij daartoe gisteren gesprekken met ex-formateur Den Uyl en met de fractievoorzitters Van Agt (CDA) en Terlouw tD'66). Van Agt heeft daarbij nog eens de twee voorstellen toegelicht die het CDA vorige week aan Den Uyl deed om een breuk te voorkomen. De CDA- fractie is gistermiddag eveneens bijeen geweest. In die vergadering bleven vijf anti-revo lutionairen vasthouden aan hun standpunt dat in elk geval ge streefd moet worden naar de totstandkoming van een PvcLA- CDA-kabinet. f. •Van de kant van DT)6 werden de informateur gisteren ook geen nieuwe suggesties gedaan. Terlouw heeft hem eraan herinnerd dat voor zijn partij de formule 7-7-1 nog altijd aanvaardbaar is. In cfat geval zou D'66 dan wel justitie moeten krijgen en drie staats secretariaten. HILVERSUM (ANP) - "De indruk bestaat dat door een afnemend normbesef het aantal win keldiefstallen door het personeel angstwekkend toeneemt. In geld uitgedrukt verdwijnt door het personeel tweemaal zoveel als door klantendiefstal. Voor Ne derland betekent dit een bedrag, dat in 1977 zal schommelen tus sen 90 en 100 miljoen gulden". Dit zei de bedrijfsadviseur H. A. Galavazi op een gisteren door de uitgeverij Misset in Hilversum gehouden studiedag over "kn- minele lekkage". Dit is het finan ciële verlies, dat winkels en groothandels lijden door geld, dat vaak op oneerlijke wijze "weglekt". Volgens de heer Galavazi ziet men echter zelden of nooit cijfers of gegevens van Nederlandse de tailhandelsondernemingen met betrekking tot per- soneelsdiefstal. "Er lijkt wel een taboe op te rusten, dat niet mag of kan worden doorbroken. Veel gevallen van diefstal door per soneel worden afgehandeld zon der dat de werkgever er de politie bij haalt". Hij pleitte dan ook voor een onderzoek door een onaf hankelijke instantie, die de in terne gegevens op dit terrein zou kunnen en mogen onderzoeken. Galavazi memoreerde, dat bij een onderzoek in West-Duitsland over ruim vierduizend geregi streerde winkeldiefstallen was gebleken dat weliswaar slechts acht procent door eigen per soneel waren gepleegd, maar dat de waarde van het gestolene door personeelsleden meer dan de helft van de totale waarde van de verdwenen goederen bedroeg. Volgens een schatting is in 1976 in ons land alleen al in de levens middelenhandel voor ruim 150 miljoen gulden door "criminele lekkage" van personeel, klanten en leveranciers aan netto-winst verloren gegaan. Wat de diefstal door klanten betreft, vaak in "vereniging" gepleegd. "Eén klant leidt het personeel af en de compagnon steelt de gewenste artikelen. Ook wordt aan de kasse dikwijls bij het toepassen van de wisseltruc samengewerktaldus Galavazi. Als een mogelijke pre ventie ziet hij motivatie van het personeel door opleiding en trai ning. Dit geldt in het bijzonder volgens hem voor jeugdig per soneel. Dr. W. Steenhuis, hoofd van het we tenschappelijk onderzoek- en documentatiecentrum van het ministerie van Justitie, zei daar van ook een voorstander te zijn. "Niet om de personeelsleden op te leiden tot getrainde boeven- vangers, maar wel om ze een open oor en oog te geven voor wat er in de winkel gebeurt. Van betrap ping kan een grotere norm- vormende werking uitgaan dan van de straf'. In vele gevallen wordt door de win kelier geen aangifte gedaan, zo dat de politie dan niet kan optre den. Volgens mr. A. C. Monster, HE, SLA EVEN EEN FLA1ER V HENEER GUUST. Toni Poes. Lucky Lui de Smurfen. Buck D;i Robbedoes. Mi en Kuifje volop Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 ROTTERDAM - (ANP) De biochemicus dr. H. R. Scholte van de Erasmus-universiteit in Rotterdam heeft een aantal voor schriften opgesteld voor mensen, die willen drinken zonder het ri sico op een ziekte. Ten eerste moet men (bij een gewicht van 75 kilo) niet meer drinken dan vier borrels of vier glazen bier of een halve fles wijn per dag. Rijdt men auto, dan dient men de drank te spreiden over een aantal uren om niet het wettelijk toege stane promillage te over schrijden. Daarnaast is het be langrijk dat men eet bij het drin ken, zich inspant (bijvoorbeeld dansen) en dat men de dag erna niet drinkt. Dr. Scholte vertelde dit tijdens een symposium op de medische fa culteit van de Erasmus-i hoofdinspecteur van politie in Den Haag, is dan medelijden met de dader een slechte raadgever. Hij zei voorts dat in Den Haag van het grote aantal aangehoudenen ter zake van winkeldiefstal, een gering aantal verslaafd is aan he- "Toch nemen zij het overgrote deel van de opgeloste winkeldiefstal len voor hun rekening. Een nor male winkeldief bekent vaak maar één diefstal, slechts zelden meer dan bijvoorbeeld 25. Een verslaafde aan heroïne echter be kent er soms wel tweeduizend. Deze verslaafden stelen alles wat los en vast zit. Ze moeten stelen. Beveiligingen interesseren hen niet", aldus mr. Monster. Als preventieve maatregelen zag hij eenvoudige als het zorgen voor een overzichtelijke opstelling in de zaak, het gebruikmaken van spiegels, het vastleggen van kleine kostbare voorwerpen en het benutten van lege verpakkin gen. Vragen óver mogelijke maatregelen tegen Kalma DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid Van der Lek (PSP) heeft gisteren minister De Gaay Fortman van justitie en van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd infor maties te verstrekken inzake mo gelijke tegen de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B.D. Kalma genomen maatregelen. Ge vraagd is ondermeer of er bepalin gen of voorschriften zijn, die een politieman verbieden buiten werk tijd aan een vergadering of demon stratie deel te nemen. De Rot terdammer was onlangs aanwezig bij een demonstratie in Den Haag, waarmee geprotesteerd werd tegen de dood van enkele leden van de Duitse Baader-Meinhofgroep. Dezer dagen was er een krantebe- richt waarin stond, dat na overleg tussen de procureur-generaal in Den Haag en de hoofdofficier van justitie in Rotterdam besloten was Kalma over te plaatsen naar een functie buiten de recherche. Ook stond in het bericht, dat het Openbaar Ministerie het vertrou wen in de hoofdinspecteur had op gezegd. Van der Lek wil weten, of het bericht waar is. In het ontken nende geval zal de bewindsman rectificatie moeten eisen van de persorganen, die het bericht af drukten, aldus het Kamerlid. Als het krantebericht juist was, wil Van der Lek van de minister vernemen, welke bepalingen of dienstvoor schriften Kalma overtrad. ADVERTENTIE Royale bos chrysanten Keuze uit diverse kleuren 1,38 Kilo kogelharde spruitjes 69 ct. Consumentenmarkt MASSA MARKT Levendaal 150-152 I teit over alcoholisme. De inter nist dr. J.H.P. Wilson voegde nog een richtlijn aan die van Scholte toe. Mannen, die geen leverafwij king willen krijgen, doen er goed aan zich te beperken tot zestig gram alcohol per dag. Voor vrouwen ligt dat een stuk lager, twintig gram per dag. Nederland heeft vele jaren lang heel laag op de lijst gestaan van landen, waar mensen sterven aan leverziekten als gevolg van alco holgebruik. Maar volgens dr. Wil son zal dat niet lang meer zo blijven, omdat de alcohol consumptie in Nederland de laatste jaren drastisch toeneemt. In 1975 werd er in Nederland bij voorbeeld aan bier 79 liter per jaar per hoofd van de bevolking gedronken. Prof. dr. A. Staal, hoogleraar neurologie, waarschuwde de aanwezige artsen ervoor dat het bijzonder moeilijk is alcoholisten te herkennen. "Ze liegen vrijwel altijdVolgens Staal is het bijna onontbeerlijk anderen te raadplegen over de levensstijl van de patiënt. Maar ook dat valt meestal niet mee, doordat de al coholist vaak alleen leeft. Staal richtte ook een waarschu wing aan het adres van de politie. Iemand die na drankgebruik be trokken raakt bij een aanrijding, mag onder geen beding naar huis of naar een politiebureau. Hij dient ter observatie opgenomen te worden in een ziekenhuis, ofri- dat er een grote kans is dat hij schedelletsel heeft opgelopen zonder het te weten. Ook wees de hoogleraar er nog eens op dat dronken alcoholisten niet zomaar een nacht in een poli tiecel mogen worden opgesloten. Alcoholisten eten vaak niet of veel te weinig, waardoor er kans is dat hun bloedsuikergehalte zo ver daalt, dat zij in levensgevaar komen. "Boycot Z-Afrika wettelijk regelen" AMSTERDAM (ANP)- Een boycot van Zuid-Afrika moet wettelijk worden vastgelegd. Dat is de me ning van de Anti Apartheids Be weging Nederland (AABN). De beweging is uiterst ontevreden over de brief van de ministers Van der Stoel (buitenlandse za ken) en Lubbers (Economische Zaken) aan de Nederlandse be drijven met relaties in Zuid- Afrika. Volgens de AABN stelt deze brief niets voor; er staan louter tot niets verplichtende aanbevelin gen in, die in de verste verte niet op een economische boycot ljjken. Bedreigde agent schiet man in been HELMOND (SP) - De 19-jarige J de R. uit Helmond is in de nacht van dinsdag op woensdag door een politieman in zijn been ge schoten, nadat hij de agent eerst met een broodmes had bedreigd. De politie wilde hem oppakken, omdat hij het meubilair in zijn ouderlijke woning in elkaar had geslagen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7