Politie: "We weten er afgeluisterd wordt [14>] Nieuw brandweercentrum in AZJL ,,'t Is een rage aan het worden" Gebruik van scanners neemt snel toemaar nog geen uitwassen Koortsachtig zoeken naar plaats voor gigantisch schilderij over beleg van Leiden Dienst brandweer en veiligheid nu volwaardig korps Actief in vrije tijd Nieuwe bibliotheek: 12,5 miljoen DONDERDAG 10 NUVKMHER 1977 LEIDEN LEIDEN - De belangstelling voor het fenomeen 'scanner' is ook in Leiden sterk groeiend. Dat blijkt uit een steekproef, die we namen bij een aantal Leidse handelaren in ontvangappara- tuur. Algemeen was men van oordeel dat steeds meer mensen interesse hebben voor de ap paratuur. De heer Postma van Pas-Hifi aan de Pelikaanstraat: 'Ik heb de in druk dat het een rage aan het worden is. Men ziet zo'n ap paraatje bij familie of kennissen staan, en de volgende dag staat men hier voor de toonbank om er ook een te kopen. Op het ogenblik hebben we weken dat we veertig tot vijftig apparaten verkopen. Meestal begint men met een paar kristallen. Voor de politie. Daarna breidt men de zaak uit tot taxibedrijven, auto rijscholen en dergelijke. Radio Zuid West aan het Bevrij dingsplein verkoopt pas sinds drie maanden scanners. 'Ik heb er zelf al jaren mee gewerkt. Tij dens de braderie in augustus ben ik met de verkoop begonnen. Toen heb ik er reclame voor ge maakt in een speciaal standje. Sindsdien heb ik erg veel vraag naar gekregen. Mensen die ko men informeren, hoe het precies werkt. Waarom men een scanner koopt? Ik dacht voornamelijk uit nieuwsgierigheid. Natuur lijk speelt er ook een klein beetje sensatie mee. Ik heb er nu een stuk of dertig verkocht'. De heer Van der Heul van de Ra- diobeurs aan de Hogewoerd: 'In de 3/4 jaar dat ik hier werk heb ik wel gemerkt dat er meer be langstelling voor de scanner is gekomen. Veel mensen zien de apparaten in de etalage staan en komen binnen voor informatie. Meestal kopen ze hem niet direct klanten die zo'n scanner bij kennissen hebben gezien. Meestal is nieuwsgierigheid de be langrijkste overweging om een scanner te kopen. Maar er zijn ook mensen die hem inbouwen in de auto en zo'n scanner kopen om te horen waar opstoppingen zijn. Die vragen dan meestal om een kristal voor de rijkspolitie in Driebergen. Er zijn ook men sen die direct een complete driebander kopen met zestien kristallen. Dat komt bij elkaar op een kleine duizend gulden'. LEIDEN - Er is een nieuwe rage in etherland. Naast de illegale zenders, de 27-MC-ers, zijn er nu de scanners. Gespecialiseerde ontvangers, waarmee golflengten be luisterd kunnen worden, die door politie, brandweer of eerste hulpdienst worden gebruikt voor onderlinge communicatie. ïinste als er een cel in de Ook in Leiden heeft de scanner zijn intrede gedaan. Voor een bedrag van vier- tot zeshonderd gulden is zo'n apparaat te koop in diverse radiozaken. En voor een bedrag van 25 tot 35 gulden wordt er een kristal bijgeleverd, die de ont vangst van één speciale gol flengte garandeert. "De kopers van zo'n scanner hoe ven niet eens te weten welk type kristal ze nodig hebben", vertelt hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie. Vragen naar "een kristal voor de politie" is in de meeste gevallen voldoende. "De nieuwsgierigheid om te be luisteren wat er bij de politie, brandweer of GG en GD aan de hand is heeft op enkele plaatsen in ons land tot problemen geleid. In Den Haag bijvoorbeeld bestaat er een soort hobbyistenvereni ging, die zich reserve-politie noemt. Ze hebben scanners in hun auto's ingebouwd en rijden - als er iets gebeurd is - achter de surveillance-auto's of ambulan ces aan. Dat kan in bepaalde ge vallen de hulpverlening vertra gen. Volgens hoofdinspecteur La Rivière kent Leiden een derge lijke vorm van "scannerisme" "We worden wel veelvuldig afge luisterd, maar daar laat men het gelukkig bij. Natuurlijk houden we er steeds rekening mee, dat er mensen meeluisteren voor wie de berichten niet bestemd zijn. Daarom gébruiken we tijdens de radiocontacten liefst zo min mo gelijk namen. In bepaalde geval len maken we voor het contact met het bureau zelfs weef ge woon gebruik van de telefoon. In code In bijzondere gevallen wordt er ook wel in code gesproken. Bijvoor beeld: jongens ga eens even kijken bij blok zoveel, of zoveel. Soms is het wel lastig om te we ten dat je wordt afgeluisterd. Vooral in noodsituaties, wanneer vaak de tijd ontbreekt om precies af te wegen wat je wel en wat je niet via de mobilofoon kunt zeg gen". Maar volgens hoofdinspecteur La Rivière wordt iedereen steeds weer op het hart gedrukt, dat ra diocontact altijd door anderen kan worden beluisterd. Is het bij de meeste bezitters van scanners louter een bevrediging van de nieuwsgierigheid, er zijn in den lande ook gevallen bekend, waarbij ze do'or inbrekers werden gebruikt. Hoofdinspecteur La Rivière: "In Leiden hebben we daar geen last van. Zover ik weet hebben we één keer zo'n scanner gevonden in een van de etalages van V&D toen daar was ingebroken. Het bezit van een scanner is i genstelling tot de illegale dapparatuur niet strafbaar "Iedereen kan zo'n ding kopen Soms is het niet eens nodig. Neem bijvoorbeeld de 80MC, die we gebruiken. Die kun je op de meeste gewone radiotoestellen ontvangen. Daarnaast hebben we ook nog de 450 MC. De mogelijk heden om die af te luisteren zijn geringer. En volgend jaar krijgt de Leidse politie de beschikking over nog een andere: de IVO MC. Die heeft slechts een beperkt be reik en is vooral bedoeld voor on derling contact tijdens plaatse lijke zoekacties". Ieder politiekorps heeft voor het radiocontact de beschikking over een eigen kanaal. Dat is weer re gionaal gespreid, zodat korpsen met eenzelfde kanaal elkaar niet storen. Leiden heeft bijvoorbeeld hetzelfde kanaal als Nijmegen. Heeft Leiden in noodgevallen ex tra communicatiemateriaal no dig, dan zou eventueel een be roep kunnen worden gedaan op de collega's in Nijmegen. Om het gebruikers van scanners moeilijk zo niet onmogelijk te maken om gesprekken te volgen wordt er hard gewerkt aan nieuwe apparatuur. Dat is bij voorbeeld de scrambler vrij ver taald "omvormer". Het principe is dat mededelingen bijvoorbeeld gesplitst worden in klinkers en medeklinkers en via ver schillende golflengten verzonden worden. Op de centrale worden ze dan weer samengevoegd. Het inbouwen van dergelijke scrambler in de Leidse verbin- dingsapparatuur zou op een be drag komen van meer dan twee ton. "En dan te bedenken, dat de ontwikkeling van zulke appara tuur nog maar aan het begin staat", zegt hoofdinspecteur La Rivière. "Het punt is ook dat zodra er een foefje ontdekt is om afluisteren tegen te gaan, er direct ook weer een ander hulpmiddeltje is om dat probleem weer op te lossen. Dat is de ervaring geweest bij ka pingen en gijzelingen. Daar stond de buitenlandse pers met precies dezelfde hypermoderne appara tuur als de politie". In Leiden wordt nog steeds koortsachtig gezocht naar een plaatsje, of liever gezegd een plaats, voor het schilderij dat het Utrechtse Centraal Mu seum heeft aangeboden aan ons stedelijk museum De La- ketihal.Op de foto is het afge beeld, zoals het op dit moment nog te zien is in de perszaal van het Utrechtse stadhuis. Een gigantisch werk van 3,95 hoog bij 4,64 breed, dat iedere Leidenaar direct zal herken- Burgemeester Van der Werf die de hongerige en moedeloos geworden Leidse ingezetenen zijn arm als maal aanbiedt. "Het beleg van Leiden'heet het en het is van de hand van Gus- tav Wappers. Een. Vlaamse baron die leefde van 1803 tot 1874 en die veel schilderijen heeft gemaakt met onderwer pen uit de geschiedenis of de bijbel. Een zeker in zijn eigen land bekend schilder die le raar en later directeur was aan de Antwerpse Academie voor Beeldende Kunsten, waar hij zelf als leerling be gonnen was. In die tijd kreeg hij daar leS van Matthijs van Bree. van wiens hand in de Lakenhal een al even groot schilderij te zien is,dat ook burgemeester Van der Werf en de Leidse burgers tot onder werp heeft. Geen ruimte De Lakenhal zelf heeft voor nog zo'n schilderij geen ruimte, maar de staf van het museum is wel van mening dat gezien de grote kwaliteit, de Wap persals het enigszins kan, naar Leiden moet komen. Aan het college van bestuur van de universiteit is al gevraagd of er misschien in één van de universitaire gebouwen ruimte is. Mr. KJ.Cath zegt "heel blij" te zijn met het aanbod.Hij hoopt volgende week zekerheid te hebben over de vraag of er plaats is. Intussen is al duidelijk dat in het Stadskan- de Langegracht in volle gang is. geen ruimte voor het schilderij zal zijn, omdat er nergens in het gebouw wan den zijn, waarop een schilderij van deze afmetin gen tot zijn recht zal komen. toor, de bouw i Bekijken Architect Piet van der Sterre is op het ogenblik aan het be kijken of het misschien in de Hooglandse Kerk zou passen, maar ook daar bestaat nog geen zekerheid over. Lukt het om het "Beleg van Leiden" hier naar toe te halen, dan zal dat niet eerder gebeuren dan pas in juni volgend jaar. Tussen \maart en eind mei zal het schilderij eerst te zien zijn op de expositie Vaderlands gevoeldie in het Am sterdamse Rijksmuseum wordt gehouden en waarop een groot aantal schilderijen met historische voorstellingen te zien zal zijn. LPKV-clubshow De Leidse Pluimvee en Ko nijnen Sportvereniging LP KV houdt op zaterdag 12 en zondag 13 november de jaarlijkse clubshow in het Vijf Hovenhuis, aan de Hoflaan 169.Op de show zullen onge veer 260 dieren te bewonderen zijn. Zo zijn er zijdehoenders, een collectie sierduiven, Indi sche loopeenden en parel hoenders. Verder zijn er ko nijnen in diverse soorten. Zaterdag zullen 4 keurmeesters uit maken welke fokkers de mooiste dieren op de expositie hebben gebracht, 's Avonds bij de opening worden de namen bekend gemaakt, terwijl ook de prijzen worden uitgereikt. De openingstijden zijn: za terdag van 20 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Bazaar De stichting Paardrijden voor Gehandicapten houdt op zon dag 13 november een bazaar in de manege van de stichting genaamd "Moedig Voor waarts" aan de Wassenaar- seweg 25 in Leiden. Er zijn vele attracties. Zo werden er talrijke handvaardigheids- artikelen verkocht. De op brengst is bestemd om nog meer gehandicapten in staat te stellen te gaan paardrijden. De bazaar is uur 's ochtends middags. Collectanten De landelijke actie "geef om de natuur" heeft in Leiden en omgeving nog hard collectan ten nodig. Alleen in Leiden zijn er zo'n 1500 collectanten nodig. Vanuit het plaatselijk comité heeft de echtgenote van de Leidse burgemeester, mev rouw Vis, eten oproep gericht tot de leden van de vrouwen verenigingen om zich aan te melden. Belangstellenden kunnen bellen n< 123912. Volksdansen Liefhebbers van het volksdan sen, beginners of gevorderden kunnen zaterdag 12 novem ber weer terecht in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Het spul begint om acht uur en duurt tot rond middernacht. Verder zijn er tijdens de volks dansavond Roemeense en Hongaarse artikelen te koop. "Hutspotten" In de residentie van de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten"het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, wordt zaterdagavond de nieuwe carnavalsprins be kend gemaakt. Dat gebeurt tijdens een feest dat wordt op geluisterd door de dixieland- band The Comedy Capers, het dansorkest The Melody Ma kers en de eigen hofkapel de Bierkauwers. Het feest begint om kwart voor negen en dan zal er ook af scheid worden genomen van de huidige carnavalsprins Jan de Eerste en Prinses Ria. LEIDEN - Het academisch zieken huis heeft sinds kort de be schikking over een nieuw brandweer- en veiligheids centrum. Het complex staat - verscholen tussen het geboomte - vlakbij de ingang van het ziekenhuis aan de Rijnsburge- rweg en biedt plaats aan het ge hele wagenpark van de brand weer. Bovendien is er in het nieuwe centrum een instructie ruimte en staat er alle mogelijke apparatuur opgeslagen die nodig is om de Algemene Dienst Brandweer en Veiligheid van het AZL goed te laten functioneren. Het hoofd van deze dienst, S. Hol leman, is danig in z'n nopjes met het nieuwe brandweer- en veilig heidscentrum. Toen hij in 1969 bij het AZL werd aangesteld als inspecteur brandweer en veilig heid, trof hij op het ziekenhuis terrein slechts één motorspuit aan en was de veiligheid in de kwetsbare bebouwing van het ziekenhuis verre van optimaal. Langzaam maar zeker slaagde hij erin enkele garages te "annexe ren", maar op een gegeven ogen blik werd het materieel van zijn dienst gedecentraliseerd. De brandweer- en veiligheidsmate rialen stonden verspreid over het terrein, wat de doelmatigheid bepaald niet ten goede kwam. Het plan voor een nieuw brand weer- en veiligheidscomplex (kosten: tussen 150.000 en 200.000 gulden) dateert al van vier jaar Het brandweer-1 >eiligheidscentrum van het AZL,dat as. vrijdag geopend wordt. Op de voorgrond ruimte daarachter staatnog enigszins zichtbaar, een 23 jaar oude ladderwa gen (Thames), die het ziekenhuis - nog in puike staat - voor 3400 gulden heeft kunnen aankopen. alle aanleiding met lichte jaloezie zit om direct hulp te kunnen bie- de verrichtingen op het zieken- den bij brand of andere calamitei- huisterrein gade te slaan. "Goede ten, een ziekenauto, een ladder mensen, goed materiaal, goede opleiding en een goede sfeer, daar komt het op aan. En dat hebben we", zegt Holleman. het Wat het materieel betreft beschikt de brandweer- en veiligheids- i rij oude garages. In de n (Thames), die het zielo geleden. A.s. vrijdag wordt het nieuwe centrum officieel geopend door ir. W. Starrenburg, voorzitter van het AZL-bestuur. De brandweer- en veiligheids dienst van het ziekenhuis is in de loop der jaren tot een volwaardig korps uitgegroeid. N centrum klaar volgens Holleman 1 middelde gemeentebrandweer wagen met een 24 meter hoge ladder, een autospuit, een ge reedschapswagen, een lich- taggregaat een poederbluswagen (met name bedoeld voor de heli haven van het AZL), een red- dingswagen (met zwaar mate riaal) en een EHD-wagen. Daar naast beschikt de dienst over al lerlei verbindingsmateriaal, in structiemateriaal en, zoals ge zegd, een instructie annex ont spanningsruimte. De dienst omvat verder 42 brand weerlieden, onder wie 30 vaste bewakingsfunctionarissen van het AZL. Twaalf man zijn vrij williger. "Bij een oefening had den we een keer 38 mensen bin nen zeven minuten in het zieken huis", vertelt Holleman trots. De bedrijfsbrandweer in het AZL onderscheidt zich op tal van pun ten van andere bedrijfsdiensten. Zo speelt de instructie van ziekenhuismedewerkers een be langrijke rol. Holleman schat dat van de in totaal 3500 medewer kers er 1800 brand- en veiligheid sinstructie hebben gehad. "Wij als dienst", zegt hij, "gaan bij een brand of andere calamiteit direct tot redding over. Dat is het ver: schil met andere diensten. Want wij hebben met patiënten te ma ken". Dat de dienst van Holleman, die nauw samenwerkt met de ge meentelijke en regionale brand weer, niet overbodig is bewijst de praktijk. Zo sleepten een paar manschappen een keer een bran dende gascilinder (met acety leen) onder een gebouw vandaan en stond er laatst op het dak van een nieuw gebouw een teerpot te branden. Slordigheid, meent Holleman, die om die reden grote waarde toekent aan de preventie. ADVERTENTIE ena2-Komponen.en,„m. ADVERTENTIE Chemische Fahr,'Schiedam' 010-26 47 56 Het comité 'Iedereen wi) wonen' biedt morgen ongeveer 2000 hand tekeningen aan aan wethouder Verboom (Volkshuisvesting). De handtekeningen staan onder meer onder de eisen dat er in Leiden meer gebouwd moet worden voor de één- en tweepersoonshuishou dens, en dat er nu een opvangcen trum voor daklozen moet komen. LEIDEN -Voor de nieuwe huisves ting van de Openbare Biblio theek in het Heerenlogement moet de gemeente een krediet opbrengen van 12,5 miljoen gul den. In deze opzet, die B en W voorstellen aan de gemeenteraad, zal het afgebrande Burchtzalen complex opgebouwd worden en eveneens voor de bibliotheek be stemd worden. Voor het Koetshuis bij het Heerenloge ment moet nog een bestemming gezocht worden, gedacht wordt aan een horeca-vestiging. Bij het uitwerken van de oorspron kelijke plannen bleken de kosten twee miljoen hoger uit te vallen dan voorzien was. Deze plannen gingen uit van huisvesting van de bibliotheek in het Heerenloge ment en Koetshuis; de panden daarbij van het Van der Heide- complex langs Nieuwstraat en Hooglandse Kerkgracht zouden omgebouwd worden tot wonin gen. Bij het besnoeien op de kosten is men tot een wat gewijzigde opzet gekomen waarbij voor de biblio theek echter wel meer ruimte be schikbaar kwam omdat het Burchtzalencomplex in de plan nen werd opgenomen. Een dis cussiepunt vormde nog de wan delroute, een vroegere steeg die geopend zou worden tussen Heerenlogement en Oude Rijn. Vooral op aandringen van de projectgroep voor de binnenstad is deze doorgang gehandhaafd. Het voorstel van B en W zal alle reerst behandeld worden in de raadscommissie ruimtelijke or dening/maatschappelijke aan gelegenheden, vanavond half acht. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3