Fractie PvdA wil nog geen wethoudersclaim Gevecht om decibellen Zware klus voor AZC Katwijk werkt aan regionaal asiel Boerderij na twee weken doorverkocht Meijers idee krijgt geen steun SUPPORTERS MEE NAAR SICILIË Noord vest wil op Lange Mare verkeer weren Noord wijk op radio Kort geding jeugdsoos Schakel in Ter Aar DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 STREEK PAGINA 2! LEIDEN - Binnen de gemeenteraadsfractie van de PvdA bestaat twijfel dat de partij na de verkiezingen van volgend jaar evenveel wethouderszetels behaalt als ze nu heeft. De PvdA bekleedt in het huidige progressieve programcollege 5 van de 6 zetels. Van de huidige coalitiepartners PPR/D'66 (1 zetel) neemt D'66 voor de volgende raadsperiode al een vrijere positie in. Daardoor staat voort zetting van het huidige program-college op de tocht. De twijfel binnen de PvdA-fractie over het aantal wethoudersposten na de verkiezingen bleek woensdagavond uit uitlatingen van fractie-voorzitter Meijer. Hij stelde voor bij de algemene beschouwingen in de begrotings- raad van volgende week uit te spreken dat men twee posten, ruimtelijke ordening en economische zaken, claimt. Daarmee zou de PvdA bij de huidige portefeuilleverdeling twee wethoudersposten bezetten. Het standpunt van Meijer vond in de fractie overigens geen enkel steun. Zijn voorstel werd om twee redenen afgewezen. Allereerst vond een aantal fractieleden het onjuist in dit stadium al zo concreet op de zetelverdeling voor de volgende raadsperiode in te gaan. Duivesteijn noemde Meijers' voorstel zo "verschrikkelijk prematuur". Daarnaast vond men het noemen van gewen ste posten en dan nog maar twee suggestief. Wethouder Waal: „Daarmee lijkt het of je twee al genoeg^vindt". Bordewijk: „ik vind het onverstandig je weet nog niet met wie je wil onderhandelen en het hangt ook af van de mensen van de andere kant" Daarop liet Meijer zijn voornemen voorkeur vóór posten uit te spreken varen. De fractievoorzitter stelde verder voor zijn beschouwing vast dat de huidige zittingspe riode van het progressieve program-college pas "vruchtbaar" genoemd kan worden als men kans ziet de stadsvernieuwing verder door te voeren, een verkeerscirculatieplan te ontwikkelen de culturele sector te reorgani seren en wijkaccomodaties in Noord en De Kooi van de grond te brengen. Buiten de voorbereiding van de begrotings- raad gaf de fractie zijn fiat aan een voorstel van wethouder Van Dam de afdracht van de raadsleden aan de afdeling jaarlijks op 1 pro cent van hun raadsvergoeding (ongeveer 150 gulden) te bepalen. Dit voorstel was met het afdelingsbestuur overeen gekomen. Het aan vankelijke voorstel van de afdeling was 250 voor de raadsleden en 500 gulden voor de wethouders. Daarentegen bestonden in de fractie sterke bezwaren. LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest zal contact opnemen met Maredorp met een voorstel om de Lange Mare voor doorgaand verkeer af te sluiten. In een bewo nersvergadering kwam gistermid dag aan de orde dat er veel verkeer vanaf de Aalmarkt via de Stille NOORD WIJK - Vrijdag, 11 no vember a.s. tussen 18 en 18.20 uur, komt Noordwijk op Hilversum I ter sprake in het nieuwe KRO- programma 'Niet alles staat in de folders'. Het bevat een vraagge sprek van verslaggever Ben Smit in het Noordwijkse VW-kantoor met directeur W. Rovers en een Noordwijkse hotelier, de heer Stokman van Zinger Hotel. Aan leiding tot het interview is het Noordwijk-arrangement, dat de VW voor dit najaar heeft uitge bracht ten behoeve van de 'pas 65-ers". Ryn, Stille en Lange Mare het knooppunt rond de Beestenmarkt ontloopt De bewoners van Noord- vest - de wijk tussen Oude Vest en singel - willen dit in het vervolg verhinderen. Het buurtcomité heeft zich er ver der bij neergelegd dat de gemeen teraad naar alle waarschijnlijkheid het plan zal aanvaarden om de Valkbrug voor het verkeer in twee richtingen open te stellen. Wel zal het Comité daarbij versmalling van de Langegracht eisen, afsluiting van de Warmonderbrug en Tweede Binnenvestgracht en omdraaing van de rijrichting op de Oude Sin gel tussen de Mare en Volmolen gracht. BRANDJE WADDINXVEEN - De brandweer moest gisteren in actie komen om een brandje te blussen bij het oude gemaal aan de Kanaaldijk. Hier was men bezig met het in stukken branden van twee tanks waarin nog een kleine hoeveelheid "drap" zat. Door oververhitting raakte dit in brand. De enige, die wat "schade" heeft opgelopen, is de samen werkingsschool: een paar muren waren zwart geblakerd. "Het zou allemaal geen probleem zijn geweest", zo hield bur gemeester Smallenbroek de raadsleden voor, "maar Donker, met wie het voorlopig contract 1 november afliep, ging moeilijk doen en zou de gemeente in ge breke stellen met alle gevolgen van dien". Dat Tol al lang belang stelling voor de boerderij had was bij de gemeente bekend. De boerderij, die 33 hectare groot is, is bedoeld als ruilobject voor landbouwers in andere gebieden voor bestemmingsplannen. De bestemming ruilobject blijft ge handhaafd. De gemeente Wad- dinxveen heeft tot 1 januari 1982 het recht van wederinkoop, on geacht aan welke eigenaar het complex dan weer is verkocht en tegen dezelfde prijs waarop de boerderij is aangekocht. Het recht van wederinkoop geldt slechts voor 13 van de 33 hectare. Gedeputeerde Staten, was oe me ning van het gemeentebestuur, zullen tégen deze aan- en verkoop geen bezwaren maken. Wad- dinxveen is er hierdoor in ge slaagd om speculatie tegen te gaan. Ondanks de kritiek van de PSP, die zich met de rug tegen de muur voelde gezet, ging de raad zonder KUNST IN DE BANK HAZERSWOUDE - Het hoofd kantoor van de Rabobank aan de Hazerswoudse Rijndijk wordt op dinsdag 22 november heropend. Het aannemingsber drijf C. de Boer is de afgelopen maanden doende geweest .met de uitbreiding en modernise ring van het kantoor. Ter gele genheid van de heropening is er op die 22ste november tussen 20 en 22 uur "open huis". Dan kan men tevens kennis nemen van de tentoonstelling over de his torie van Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn. De expositie is trouwens tot en met 25 november tijdens de kan tooruren te bezichtigen. TER AAR (LANGERAAR) - Voor de president van de rechtbank in Den Haag diende gisteren voor de derde keer gisteren het kort geding dat enkele bewoners van Ter Aar hebben aange spannen tegen het in hun omgeving gevestigde jeugdcentrum "De Schakel". Klacht van de buurtbewoners is, dat er regelmatig zeer harde muziek in het jeugdcentrum wordt gedraaid waardoor een grote mate van hinder voor de om wonenden ontstaat. Het houten gebouwtje De Schakelveel geluidslekken. In een vorige uitspraak had de rechter beslist dat de situatie van volksgezondheid moest worden' on derzocht. Op de gisteren gehouden zitting waren deze deskundigen aanwezig om verslag te doen van hun onderzoekingen. In antwoord op de vraag van de president welke geluidsterkte in concreto maximaal toelaatbaar is in "De Schakel" zodat de bewoners er geen hinder van hebben, zei Van Reeuwijk (TNO) dat de grens bij tachtig decibel ligt. Utgaande van de kwaliteit van het woongebied en de mate van aanwezige achter grondgeluiden, achtte hij tachtig decibel al een beetje te veel. Re gelmatig was echter een geluids sterkte van drieëntachtig decebel gemeten. Niet mogelijk Volgens de deskundigen is het niet mogelijk de omwonenden lang zaam aan de muziek te laten wen nen door de geluidssterkte steeds een beetje op te voeren. Het beleid dat de gemeente Ter Aar heeft ge voerd achten wij dan ook niet juist. In het verleden had het gemeente bestuur van Ter Aar gesteld dat de muziek eerst enige tijd met een sterkte van tachtig decibel mocht worden gespeeld, dat dit in een la ter stadium tot vijfentachtig zou kunnen worden verhoogd en dat in een nog latere periode mogelijk aan negentig procent zou kunnen wor den gedacht. Volgens Van Reeuwijk is gewen ning aan bepaalde geluiden wel mógelijk bij industrieel geluid, zoals het constant ruisen van ven tilatoren. Het geluid van muziek heeft echter een informatief karak ter, zodat men er onbewust naar moet luisteren en van gewenning geen sprake is. Eerder wordt de ir ritatie groter bij het langzaam ver hogen van de geluidssterkte. Schaden De Vries, van het ministerie van volksgezondheid, wees er nog op dat geluiden boven de negentig de cibel de gezondheid kunnen scha den, Het zou derhalve gevaarlijk zijn voor degenen die zich in het jongerencentrum zelf bevinden als de geluidssterkte daar tot boven de negentig decibel zou komen. Van Reeuwijk deelde echter wel mee dat een geluidssterkte van tachtig decibel voor het houden van een disco beslist niet genoeg is. Hij ver geleek dit geluid met dat van een flink veijaardagsfeëstje. Als zich echter op een gegeven moment meer dan tweehonderd jongeren in het centrum bevinden, dan kan muziek met een geluidssterkte van tachtig decibel nauwelijks nog worden gehoord. Vragen In antwoord op vragen van de re- cher of geluidsabsorberende voor zieningen geen uitkomst kunnen brengen, zei Van Reeuwijk dat het houten gebouwtje, zoals het er nu staat, veel geluidslekken vertoont en dat het daardoor in feite niet uitmaakt of de ramen open of dicht zijn. Wordt er echter een speciaal voor disco's ontworpen stenen ge bouwtje neergezet, dan kan zonder overlast voor omwonenden een geluidssterkte van negenentig en mogelijk zelfs vijfennegentig deci bel worden gerealiseerd. Planolo gisch ligt de zaak volgens Van Reeuwijk ook helemaal niet moei lijk daar er voldoende ruimte tus sen het jeugdcentrum en de omlig gende huizen bestaat. De enige moeilijkheid is dat het jeugdcen trum geen enkele geluidsabsorbe rende voorziening kent en daar door eigenlijk ongeschikt is vgor het houden van disco's. Proeven Burgemeester Verhoef va TURNINTERLAND WADDINXVEEN WADDINXVEEN - Aan het einde van deze maand zal er in de Waddinxveense sporthal De Sniep een turninterland tussen Nederland en Noor wegen worden gehouden. Op 26 en 27 november proberen de herenploegen van beide landen hun talenten op het gebied van turnen zo goed mogelijk aan een internatio nale jury te tonen. De organisatie is in handen van de Waddinxveense gym nastiekvereniging Toos. De toegangsprijzen bedragen vijf gulden voor volwassénen en de helft van dit bedrag voor jeugd tot zestien jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN - Naar schatting honderd supporters zullen de Alphense water- polokampioenAZC steunen tijdens de halve finales van de Europa Cup vóór landskampioenen, die van 17 tot en met 20 november in het Italiaanse Syracuse (op Sicilië) worden gehouden. AZC bindt daar de strijd aan met de Russi sche kampioen CSKA Moskou, het Italiaanse Canotterre Napels en het Hon gaarse Vasas Boeda pest. Een speciale chartervlucht brengt de Alphense sup porters - reisorgani sator Cor van der Graaf meldde dat het vliegtuig gistermid dag al half vol ge boekt was - in de loop van donderdag 16 november naar Sy racuse om vervol gens zondagavond rond het midder nachtelijk uur weer terug te keren in Alphen. Zaterdagavond kun nen supporters tij dens de hoofdklas sewedstrijd AZC - DVZ (aanvang: 19.00 uur in De Dillen) nog boeken voor de reis naar Sicilië. Door Waddinxveen die evenals in vorige gevallen de zitting bijwoonde, zei dat hij afge lopen zondag proeven had geno men bij het jeugdcentrum en dat hij nauwelijks iets had gehoord van muziek. Hierop reageerde advocaat Nannings van de buurtbewoners door te zeggen dat je er als passant niet over kunt oordelen. Het gaat juist om het constant blootgesteld worden aan het geluid dat irritatie wekt. Nannings stelde verder dat zoals de situatie nu ligt dit beslist niet verder kan. Hij vroeg de presi dent een verbod aan de gemeente op te leggen om de maximaal toe gestane geluidssterkte steeds maar weer te verhogen. Tachtig decibel was voor hem het maximum en hij vond dat er pas goed overleg over de situatie op gang zou kunnen komen als de buurtbewoners niet constant onder de hinder te lijden hebben. Bestuurslid Bocxer van "De Schakel" reageerde hierop door te stellen dat het jeiigdgebouw wel gesloten kan worden als er geen hardere muziek dan tachtig decibel mag worden gedraaid. Hij stelde zeer vaak in het jeugdgebouw te zijn geweest, maar nooit uitzonder lijk harde muziek te hebben ge hoord. Een geluidssterkte van ne gentig decibel vond hij aan vaardbaar, ook voor de omwonen den. De president zal volgende week donderdag uitspraak doen. OLYMPISCHE SPELEN - In Bra zilië is bekend geworden, dat de stad Sao Paulo alsnog pogingen wil ondernemen in aanmerking te ko men voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1984, hoewel de aanmeldingstermijn op 31 oktober afliep. Alleen Los An geles heeft zich tot nu toe serieus kandidaat gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vlak voor het vertrek naar Syracuse (Italië) waar de halve finales Europa Cup 1 gehouden worden, krijgt AZC ALPHEN nog een zware klus in de nationale water- polocompetitie op te knappen. De Alphenaren, die zondag hun grote rivaal HZC/De Robben een punt zagen verspelen bij Nep- tunus/Arnhem, gaan maandagavond op bezoek bij Zian/Vitesse. Zowel AZC als Zian/Vitesse zijn als enige nog zonder puntverlies. Het duel in het zwembad De Morgenstond in Den Haag begint op een voor topsportbegrippen onvoorstelbare tijd. 's Avonds om half elf klinkt het eerste fluitsignaal. De wedstrijd moest noodgedwongen verschoven worden omdat AZC op de eerder vastgestelde datum (19 november) voor de Europa Cup uitkomt. WADDINXVEEN - De gemeente raad van Waddinxveen heeft gisteravond, in een spoedeisende vergadering, be sloten de boerderij aan het Noordeinde 38 te verkopen aan M. P. Mol. Nauwelijks twee weken geleden bekrachtigde die zelfde raad een voorstel van burgemeester en wethouders om de boerderij te kopen. Burgemeester Smal lenbroek zette uiteen waarom zij nu zo snel werd doorverkocht. De eerste onderhandelingen met een koper. Donker, werden al in juni van dit jaar gevoerd. Hij had ver wacht dat alles tijdig rond zou zijn, maar burgemeester en wet houders hadden zich "verkeken" op de vakantiemaanden. hoofdelijke stemming akkoord met de verkoop. Weer velen te snel volgens politie-radar ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gistermor gen bij een snelheidscontrole op de Burgemeester Bruins Slotsingel tussen 7.00 en 9.15 uur, 35 automo bilisten up de bon geslingerd. Hun snelheden variëerden van 61 tot 83 kilometer per uur, terwijl 50 is toe gestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder mevrouw H. Donker heeft gisteravond in galerie Van Zwielen een expositie geopend van Gerdy Kers en Leny TijsenDe expositie van GerdjfKers en Leny Tijsenbeiden uit Alphen omvat boetseer- en beeldhouwwerken naar model e houwster Fredy Wolf. Gerdy Kers volgde een avondopleiding aan de Academie voor Beeldende kunsten schilderlessen en portret- en figuurschetsen. Zij kreeg belangstelling voor het boetseren en beeldhouwen cursus bij "Expressie'70", onder leiding van de toen nog Alphense kunstenares Fredy Wolf. Ook kleuterleidster Leny Tijsen maakte via Expressie'70kennis met het werk was altijd al geïnteresseerd geweest in klei. door haar werk met kleuters. De expositie in galerie Van Zwieten aan de Iiooftstraat duurt tot en met 26 november,e zaterdag te bezichtigen van 9 tot 18.00 uur (vrijdag tot 21.00 uur). n-figuratief. Beiden zijn leerlingen van de Leidse beeld- i Den Haag. Ze volgde i de techniek van Fredy Wolf. Ze t dinsdag tot en met KATWIJK - Burgemeester en wet houders van Katwijk verwachten in de eerste helft van 1978 voor stellen aan de gemeenteraad te kunnen doen om te komen tot een regionaal honden- en kat- tenasiel. De onderhandelingen daarover zijn momenteel gaande. Aanvankelijk heeft de gemeente Katwijk geprobeerd een derge lijk asiel in Katwijk zelf van de grond te krijgen als onderdeel van een in de wijk Hoornes te stichten kinderboerderij. Die po ging is mislukt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21