Theo de Jong: dertig jaar jonger bij Roda w DuelPEC-MVV nu op vrijdag JONKER VOL ANN "GOED VOOR TWINTIG MERRIES' Damesturntop met neus op de feiten gedrukt Dameskernploeg schaatst snel Schaker Kortsjnoj breekt hand N I DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 PAGINA 15 Paard op been na dubbele beenbreuk HILVERSUM - Jonker Volann is weer op de been. De halsen rekken zich van de duizenden paardenlief hebbers in de rokerige Expo-hal in Hilversum als de voormalige draverscrack wordt voorgebracht om gekeurd te worden voor de fokkerij. Het bier en de borrel worden even vergeten als de befaamde negenja rige hengst aan de halster de inmense hal wordt binnengeleid na acht maanden het grote zorgenkind te zijn geweest van de kliniek van vetrinaire heelkunde van grote huisdieren in Utrecht en in zonderheid van dr. F.'Nemeth. Jonker Volann heeft een witte zwachtel om het linker voorbeen en de prachtige bruine hengst is zichtbaar kreupel, maar fier en zelfs wat onstuimig stapt hij over de dikke laag grond die in de hal is gestort voor de twee fokdagen van het stamboek van de Stichting Draf en Rensport. De draver lijkt nu en dan door het destijds zwaar gekwetste voorbeen te zakken, maar hij vangt zijn nog onbehol penheid bekwaarn met de drie andere dure benen op. Cees Berg van de draf- en rensport zegt bewonderend: 'Hij glimt tegen je op van gezondheid. Het is een wolk van een paard'. Ergens tuisen het op dat moment doodstille publiek mompelt diere narts Nemeth: 'Het is toch een dondersteen'. Even later klinkt de stem van de spieker al: 'Jonker Volann is voor een jaar goedgekeurd voor maximaal twintig merries'. ABRUPT EINDE Het gebeurde op 6 februari van dit jaar tijdens de Grote Prijs der Stayers in Hilversum dat er een abrupt einde kwam aan de glo rieuze loopbaan van deze ranke dravershengst, het trotse eigen dom van de heer J.B. de Bruyn uit Oudewater. Met trainer Jan Wagenaar op de silky raakte Jonker Volann bij het uitkomen van de laatste bocht uit zijn ritme, begon te galopperen en trapte met. zijn linker achterbeen onderaan tegen zijn linker-voorbeen, dat op twee plaatsen brak. Eerst dacht men nog aan een aanrijding, maar dat was niet het geval en het dopingonderzoek gaf ook een nega tieve uitslag. De draver werd eerste hulp verleend bij veearts Offerheims in Baarn, die röntgenfoto's maakte en hen vervolgens doorstuurde naar de vetrinaire kliniek in utrecht waar Jonker Volann in totaal viermaal door dr. Nemeth en zijn uitgebreide staf werd geopereerd. Dr. Nemeth vertelt ons als zijn dure patiënt weer uit de Expo-Hal is geleid om voorgoed terug te keren naar Oudewater: 'Het is natuur lijk niet alleen het werk van mij geweest. Dit was wat je noemt teamwork. Ik geloof dat eigenaar De Bruyn in hoofdzaak besloten heeft tot het langdurige herstel uit sentimentele overwegingen en niet zo zeer vanwege het geld. Immers van tevoren ben je nooit zeker of het paard later wordt goedgekeurd voor de fokkerij zoals zoeven is gebeurd.' Het was een lelijke gecompliceerde fractuur en het bot stak door de huid heen. En dan ontstaat er gauw infectie"en is het met het paard gebeurd'. NIET EENVOUDIG Hij tekent de fractuur op een papiertje en vervolgt: 'Het was een schuine breuk, die doorliep tot in het gewricht. Zoiets te helen is niet eenvoudig, maar het komt tegenwoordig vrij vaak voor dat paarden van een beenbreuk herstellen. Bepalend daarbij is onder meer het karakter van het paard of hij het gips accepteert. Je kunt een paard niet op zijn rug leggen en het kan ook niet langer dan een week op drie benen staan. Jonker Volann was echter een voorbeeldige patiënt. Het was net of hij het begreep, hij accepteerde alles. In de eerste periode durfde hij niet te gaan liggen, maar van staan werd hij dood en doodmoe zodat wij hem enkele malen slaapmiddelen hebben moeten toe dienen. Maar dat duurde niet lang of hij stond weer. Daarom heb ben wij toen een speciale broek voor hem gemaakt, waarin hij kon staan'. De breuken wilden echter niet helen en dat moet normaal binnen drie maanden het geval ziin. Dr. Nemeth: 'Er werd geen nieuw bod gevormd, waarschijnlijk omdat toch de bloedvoorziening was ge stoord. Eigenaar De Bruyn zag het al niet meer zitten, maar toen hebben we het paard opnieuw geopereerd en hët fractuurstuk geschroefd. Daarna is de zaak langzaam genezen en de laatste maanden heeft hij weer leren lopen met allerlei oefeningen en massage. Hij zal echter wel kreupel blijven omdat de breuk tot in het gewricht heeft doorgelopen. We hebben echter ook dravers gehad die volledig herstelden en ook weer aan draverijen konden meedoen'. KOSTBAAR Het ligt voor de hand dat het weer op de been brengen van Jonker Volann, die in totaal zo'n 232.000 gulden voor zijn eigenaar bijeen heeft gelopen, een vrij kostbare zaak is geweest, maar ook een triomf van de moderne wetenschap kan worden genoemd. Dr. Nemeth schat de kosten op een zes- a zevenduizertd gulden het geen eigenaar De Bruyn er uiteraard graag voor over had om zijn favoriete draver - het was de eerste die hij kocht - te behouden. En wie weet gaat de fraaie dravershengst nu zorgen voor een roemrijk nageslacht. Tenslotte heeft hij zijn beste recordtijd gesteld op 1.16.9. Cees Berg: 'Jonker Volann zou nog een drie jaar hebben kunnen draven. Tenminste als hij plezier in zijn werk zou hebben behou den. Wat dat betreft zijn paarden net als atleten. Je hebt het nu aan Jojo Buitenzorg gezien. Een tijd geleden ging het niet meer en nu is hij opnieuw in de koers gekomen en heeft dezer dagen toch weer gewonnen". PIET KIENHUIS PECS - De Nederlandse dames- kcurturnploeg heeft de wedstrijd tegen Hongarije, die gisteren in Pees werd besloten, met een ver schil van ruim twaalf punten verloren: 356,60 tegen 368,90 pun ten. In het individuele klassement eindigde Eva Kanyo bovenaan met 75,35 punten. Zij had een ruime voorsprong op haar land genote Andrea Horacsek (73,90) en de derde Hongaarse, Katalin Ujszigeti (73,85). Conny Zwart- hoed deelde de vierde positie met de Hongaarse Gabrielle Zsiros. Beide turnsters verzamelden 72,55 punten. Monique Bol- leboom, die na de eerste dag nog vierde was, zakte naar de zesde plaats met 72.00 punten. De nationale dameskeurturntop werd nogal hardhandig met de neus op de feiten gedrukt. Hoewel de Hongaarse equipe niet kon beschikken over de sterren Martha Egervari (zesde tijdens de strijd om de Europese titels in Praag), Eva Ovan (elfde bij de EK) en Margith Toth (vijftiende) Israël nog één jaar bij PEC? Jonker Volann: "een voorbeeldig patiënt. Het was net of hij het begreep Bij Feyenoord voelde ik me zestig Met de onbezorgde zekerheid van een man die in z'n voort uintje wandelt, stapt Theo de Jong vandaag-de-dag over het voetbalveld. Hij heeft bij het gemoedelijke Roda JC weer zelfvertrouwen gekregen. Hij gelooft weer in zijn kunnen, lacht weer. En dat terwijl hij zich een jaartje geleden bij het grote, maar wel erg zakelijke Feyenoord niet zelden zo hulpeloos voelde als een vlieg in de stroop. NIJMEGEN - De gisteravond af gelaste beslissingswedstrijd om de eerste periodetitel tussen PEC-Zwolle en MW (het terrein van het Goffertstadion was onbe speelbaar) is op voorstel van MW verschoven naar vrijdagavond 18 november. Als plaats van han deling is opnieuw het Nijmeegse Goffertstadion gekozen (aan vang 2030 uur). Het is zo goed als zeker, dat Rinus Israël (35) bij PEC /Zwolle zal blijven. Hoewel de Amsterdam mer de mogelijkheid van beëindiging van zijn carrière niet helemaal uitsluit, liet PEC- manager Van Ginkel gisteravond doorschemeren, dat beide par tijen volgende week tot een ak koord zullen komen. Indien het aanbod van de Zwolse club aan trekkelijk is, zal Israël voor één jaar bijtekenen. Het bestuur van de UEFA heeft de verklaring van Stefan Kovacs, i hij heeft gezegd dat be paalde uitspraken van hem in de pers onjuist zijn weergegeven, aanvaard. Volgens die perspubli caties zou Kovacs zich erover hebben beklaagd, dat er in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 tegen Roemenië zou zijn samengespannen. Nu echter Kovacs die uitspraken heeft ont kend, heeft de UEFA verklaard, dat er geen redenen meer bestaan om Kovacs zijn lidmaatschap van de technische commissie van de UEFA te ontnemen. De Nederlandse scheidsrechter Jan Beek zal op woensdag 23 no vember de UEFA-cupwedstrijd Aston Villa-Athletico Bilbao lei den. Voor de wedstrijden van PSV voor dat toernooi heeft de Europese voetbalunie de Schot McGinlay voor de ontmoeting te gen Eintracht Braunschweig in Eindhoven aangewezen. De re turn, die veertien dagen later zal worden gespeeld, zal door de Hongaar Palotai worden geleid. bleek er toch zoveel jeugdig ta lent voorradig dat Nederland - zonder de geblesseerde routinier Ans Dekker - ruim twaalf punten moest toegeven (368.90 tegen 356.55 punten). Na de eerste dag was de stand 182.60-176.50. Op de tweede dag, met de keuzestof op het programma, viel in het Nederlandse kamp het zeer sterke turnen van Conny Zwart- hoed op. De Volendamse, die na de eerste dag nog zesde stond in het individuele klassement, pas seerde de wat tegenvallende Mo nique Bolleboom en plaatste zich naast de Hongaarse Gabrielle Zsiros op de gedeelde vierde plaats met 72,55 punten, overi gens op eerbiedige afstand van winnares Eva Kanyo (75,35). De turnster van St. Mauritius ver zamelde gisteren 36,80 punten, een gemiddelde van 9.20 punten. Daarmee bleef zij slechts 0,35 punt achter op de derde Hon gaarse turnster, Katalin Ujszigeti. Ook Eva Kanyo kon niet meer dan 1,10 punt op Conny Zwart- hoed uitlopen. n zijn Feyenoord-periode stonden de meeste journalisten bepaald niet te trappelen van ongeduld om met Theo de Jong een vraag gesprek te krijgen. Je moest im mers bij hem de woorden uit zijn mond trekken. En als hij tijdens een interview sprak, deed hij dat nog langzaam, bedachtzaam, als het ware ieder woord secuur we gend alvorens het aan de openbaarheid prijs te geven. Maar neem nu de huidige Theo de Jong. Onbezorgd praat hij hon derduit. Al giert de wind om de Limburgse heuvels zoals deze week en al valt de regen in dichte stromen neer, Theo blijft in zijn huurwoning in Haanrade (ge meente Kerkrade) het zonnetje in huis. Zijn vriendelijke vrouw Coby: "Het is beslist waar. Theo is na zijn Feyenoord-tijd veel opgewekter geworden". Theo zelf: "Het spanningsveld is verdwenen, zie je. Hier gaat het er allemaal veel gezelliger aan toe. Gemutlicher. Limburg betekent voor mij dan ook het land waar het leven goed is. En bij Roda loopt het ook jofel. Allemaal prima jongens. Op maandag bij voorbeeld gaan we eerst naar de sauna, daarna met z'n allen eten en dan een pilsje pakken. Gezel- lig". Coby: "En op vrijdag heb ik mijn avond. Ga ik kegelen en daarna ook een biertje drinken. Zoiets zou ik in Rotterdam nooit gedaan hebben". Uitgeblust In zijn laatste jaar bij Feyenoord - in die voor hem zo kille'Kuip - leek de voetballer De Jong vol ledig uitgeblust. Theo: "Die laatste Feyenoord-pe riode was voor mij inderdaad erg Coby: "Zwaar? Zwaar? Zeg maar gerust dat het Indische jaren voor je waren. Ze telden dubbel". Theo weer "Toen ik na vijf seizoe nen bij Feyenoord wegging, voelde ik me zestig. Maar nu voel ik me weer zo oud als ik ben. Der tig dus". Peinzend: "Toch doet Feyenoord me nog wat. Als ik met Roda heb gevoetbald, is het eerste wat ik na afloop in de kleedkamer vraag: wat heeft Feyenoord gëdaan"? Hoofdschuddend: "Al snap ik nog steeds niet waarom Feyenoord met zijn aankopen altijd zo raar doet. Op die manier maken ze de hele vereniging kapot. Dat vind ik erg. Voor de aanhang vooral. Voor de supporters die met Feyenoord opstaan en ermee naar bed gaan". Waarop de vader van Nataschja (6V2, geboren in Nijmegen tijdens zijn NEC-jaren) en Davy (2'/2, Feyenoord) de schouders ophaalt en mompelt: "Maar laat ik niet te veel op Feyenoord schelden. Ik heb er immers ook hoogtepunten meegemaakt en er veel geleerd. Al zag ik het er op het laatst hele maal niet meer zitten. En dat liet ik wel merken ook". En dan op luchtige toon: "Al is het natuurlijk ook zo dat voetballers altijd en eeuwig wat te ouwehoe ren moeten hehben. Dat zit ken nelijk in de aard van het beestje". Weer opgewekt: "Weet je waar ik hier nooit last van heb? Van ver veling. Ik verveel me hier geen moment en dat is voor een voetballer ontzettend belangrijk. Buiten de voetballerij heb ik na melijk nog wat om handen. Ik zit sinds een maandje of vier in de autobusiness, zie je. Ik verkoop wagens. Op free-lance basis. Het gaat goed". Eigen huis Theo de Jong heeft het in Zuid- Limburg zo naar zijn zin dat hij er een eigen huis gaat laten neerzet ten. Enthousiast: "In Simpelveld komt het te staan. Het stuk grond er voor heb ik al op het oog. Ik moet r Theo de Jong: "Toch doet Feyenoord me nog wat" INZELL - De leden van de natio nale dameskernploeg hebben gisteren in Inzeil tijdens testwed strijden enkele goede tijden op het ijs gelegd, zeker voor deze pe riode, waarin het wed strijdseizoen nog maar nauw elijks is begonnen. Vooral de prestatie van Haitske Valentijn-Pijlman op de 500 me ter mocht er zijn. De 23-jarige, te genwoordig in Enschede woon achtige Friezin, zegevierde in 43,4 seconden. Zij was een seconde sneller dat Ina Steenbruggen uit Utrecht (44,4 seconden). De Ca nadese Sylvia Burka liet buiten mededinging een tijd van 44 se conden precies afdrukken. Sijtje van der Lende won de 1500 meter in 2.19,0. Joke van Rijssel liet dezelfde tijd registreren. An nie Borckink werd derde in 2.19,6. Badmintonzege O op Zweden: 4-3 het alleen nog toegewezen krijgen". Coby, van geboorte Amsterdamse: "Alles is hier fijn. Alleen versta ik er niks van als ze in het Limburgs moppen vertellen". Theo, bijna vergoelijkend: "Maar als wij er bij zijn. praten ze toch haast altijd Hollands". Om dan daarna weer zijn geestdrift voor zijn huidige situatie tot ui ting te brengen. "Joh, je moet er helemaal niet vreemd van op kijken, als we ons hier in de toe komst voorgoed gaan vestigen, In elk geval ben ik stellig van plan om mijn vierjarig contract bij Roda normaal uit te dienen. Al kan het soms natuurlijk met een profvoetballer gek lopen. Je weet nooit". En tot slot met een hele brede grijns: "Wie weet krijg ik dadelijk nog een geweldige aanbieding van Feyenoord". FRAUENFELD - Grootmeester Viktor Kortsjnoi zal vermoedelijk niet op 15 november in Belgrado kunnen beginnen aan zijn twee kamp me.t Boris Spasski. Kortsjnoi raakte gewond bij een auto-onge luk in Frauenfeld (Zwitserland). De taxi waar hij in reed, botste tegen een vrachtauto. De 46-jarige schaker liep een gebroken hand en nog wat lichte verwondingen op. Finale van de kandidatentoer nooien, moeten worden uitgesteld. De zaakwaarnemers van de twee grootmeesters hebben reeds con tact gehad over andere data waarop gespeeld moet worden. TILBURG - Het Nederlandse da- mesbadmintonteam heeft gister avond in Sporthal Drieburcht te Tilburg de wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Ubercup tegen Zweden met 4-3 gewonnen. Nederland treft nu op 7 februari in Haarlem in de tweede ronde Canada. De wed strijd telde voor de Europese zone, waarvoor dit keer ook Ca nada is toegelaten. In het enkelspel wonnen de in De nemarken wonende Joke van Beusekom en Marjan Ridder- Lüsken hun partijen met gemak. Hanke de Kort leed een neder laag. Het ijzersterke dubbel Rid der/Van Beusekom bracht de be slissing ten voordele van Neder land door tweemaal de Zweedse dubbels te verslaan. Aan het toernooi om de Ubercup nemen zeventien landen deel. Bij winst op Canada in februari moet Nederland het opnemen tegen Engeland. ADVERTENTIE PEPERZAK têheerst Ontmoet onze kollekties waardeer onze REPAREREN - MODERNISEREN f vakf 9 prijzen I

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15