AardeMan, daar zit toch geen h "Terroristen gereed voor wraakactie" "Geen overdrijving over omvang radioactiviteit" Uit in de Randstad DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 J, Wegstapel voorzitter directie van Schiphol SCHIPHOL (ANP/SP) - Bin- g nenkort valt de benoeming te i verwachten van de heer J. W. Wegstapel, de huidige bur gemeester van Zoetermeer, tot voorzitter van de directie van de NV Luchthaven Schiphol. De raad van commissarissen van de NV heeft het voornemen tot deze benoeming gisteren officieel be- kend gemaakt. 1 De heer Wegstapel zól in zijn nieuwe functie de titel presi dent-directeur gaan voeren. De huidige directie van de NV be- I staat uit twee directeuren, de al- gemeen directeur D. Riemens en directeur ir. D. R. A. Stapel. LEIDEN - "We moeten nu ook 1 weer geen overdreven voorstel- ling hebben van de omvang van radioactiviteit", zei mr. K. J. Cath, voorzitten van het bestuur van de Leidse Universiteit giste ren. Hij installeerde de stralings- beschermingscommissie, die is |j voortgevloeid uit de rapportage van de werkgroep "Herstructure- f. ring stralingsbescherming", vo rig jaar. Deze commissie moet de besturen van universiteit, academisch ziekenhuis en J. A. Cohen-insti- tuut adviseren over het gebruik van radio-actief materiaal. Ver- i advise rende functie moeten krijgen voor het beleid op het gebied van stralingsbescherming en voor de op te richten stralingsbe- schermingsdienst. De heer Cath gelooft dat met het instellen van deze commissie de hele stralingsbescherming niet enkel tot een universitaire aan gelegenheid blijft, maar in een breder kader wordt geplaatst. De inbreng van buiten, in de vorm van hulp van mensen die onaf hankelijk tegenover de hele pro blematiek staan,zorgt ervoor dat het geen onderonsje is, aldus mr. Cath. Het eerste wat de heren Aten, Been tjes, Quispel, Ros en Van Sluis, de leden van de commissie, te doen staat is het opstellen van een - reglêment voor de besturen van universiteit, academisch zieken huis en J. A. Cohen-instituut. In dat reglement moeten tevens de financieringswijze en de beman ning van de stralingsbe scherming worden vastgelegd. Tevens zal meteen begonnen moeten worden met het krijgen van een complexvergunning waardoor de stralingsbe scherming centraal geregeld kan worden. WESTDUITS BLAD: ,JElf november is de dag dat ik mijn lichtje branden mag". Elf november is in verschillende plaatsen in het noorden van ons land een dag waarop gie rige mensen beter kunnen zorgen dat ze niet thuis zijn. Anders weet de volgende dag de hele gemeenschap dat er „nog geeneens wat afkon". Wie wel thuis blijft kan ervan verzekerd zijn dat hij die avond geen kans krijgt die mooie film op tv te zien of dat mooie boek te lezen. Want om de haverklap zal aan zijn voordeur kindergezang op klinken. yJSinte Sinte Maar ten, de kalvers dragen staar ten, de koeien dragen horens, de kerken dragen torens, de torens dragen klokken, de meisjes dragen rokken, de jongens dragen broeken, van ouwe schutteldoeken. Hier woont een rijk man, die veel geven kan, geef een appel of een peer, dan zie je m'ut hele jaar niet meer". Folklore Sinte Maartenhet op die plaat sen nog altijd levendfolkloris- tisch gebruik ter nagedach tenis aan Martinus van Tours. Deze Martinus leefde in de eerste helft van de vierde eeuw in het afbrokkelende Romeinse Rijk. Het chris tendom was sterk in opkomst en ook de jonge Martinus zei de oude godsdienst weinig meer. Hij meldde zich op zijn achttiende aan bij de Chris ten-kerk. Drie jaar was hij doopleerling en in die tijd deed zich iets voor waardoor hij nu nog bekend is. Hij was in die tijd in dienst bij de keizerlijke ruiterijvoor de zoon van een Romeins officier een logische zaak. Voor de stadswallen van zijn lege rplaats Amiens in Gallië trof hij op een koude winterdag een bedelaar. Omdat zijn wedde al aan aalmoezen was opgegaan kliefde hij met zijn zwaard zijn wijde rode man tel doormiddel en gaf de be delaar de helft om zich mee te gen de koude te beschermen. Da's nog eens wat anders dan appels en peren. ,f>inte Maar ten keuvelt je, met zijn rooie reuveltje, met zijn rooie rokje aan, hier komt Sinte Maarten Het heeft een lang achtergrond verhaal over de ontvoering van de Landshut naar Mogadisjoe. Volgens het blad hebben de ter roristen officierspassen van het Iraakse leger en worden zij, na een basisopleiding in het Iraakse leger buiten de hoofdstad Bag dad in legerkampen opgeleid voor hun terroristische aansla gen. Stern schrijft voorts vernomen te hebben dat wegens Mogadisjoe zeer binnenkort een wraakactie tegen Duitsers zal worden on dernomen. Er zullen twee of zelfs drie groepen van verschillende nationaliteit "toeslaan". Alle Duitse terroristen die nog in reserve gehouden waren in Bag dad of Habanijah zouden naar Europa gereisd zijn, mogelijk naar Frankrijk, waar zij nu op be vel tot actie zouden wachten. Kapers De Westduitse federale recherche heeft de kapers van de "Lands hut" van de Lufthansa geïden tificeerd en hun namen gisteren gepubliceerd. Het zijn Zohair Joessif.Akache (23), Riza Abbasi (22), de 19-jarige Shahnaz Gho- land en de 23-jarige Soraja An- Akache was leider die zich "kapi- tein Mahmoed" noemde. Hij is door vergelijking van vingerafd rukken in samenwerking met de politie in Londen en aan de hand van verklaringen van ooggetui gen definitief geïdentificeerd. Akache wordt er ernstig van ver dacht op 10 april dit jaar in Lon den de oud-premier van de repu bliek Jemen, Al Hejri, diens echtgenote en een Jemenitische minister in een auto met schoten van dichtbij te hebben vermoord. Hij gebruikt in Engeland verschei dene schuilnamen en was op het laatst in het bezit van een valse Perzische pas op naam van Ali Hyderi. Radio Ook de drie andere kapers hadden yalse Perzische passen. De wa pens die de terroristen bij de ka ping van de Landshut gebruikt hebben zijn in een daartoe veran derde draagbare radio en een lichtblauwe cosmeticakoffer aan boord gesmokkeld. Geschoten is met "Makarov" 9 mm-patronen, munitie die vol gens experts tamelijk zeldzaam is. Dezelfde munitie is ook ge bruikt bij de ontvoering van Hanns-Martin Schleyer en bij een roofoverval op de Essener Natio- nalbank op 3 augustus. In het vliegtuig zijn bovendien nog kneedbommen en verscheidene zelf vervaardigde en op scherp staande handgranaten aangetrof fen. De recherche heeft kunnen vast stellen dat de kapers al op 5 ok tober op Majorca waren en tot de dag van de kaping, 13 oktober, zich in verscheidene hotels in Palma de Majorca hebben opge houden. Zij zouden daar in con tact hebben gestaan met min stens één nog onbekende mede plichtige. Bovendien zijn er er aanwijzingen dat zij de laatste maanden in de Duitse Bonds republiek waren geweest. TENNIS - De op het tennistoernooi van Hong Kong als nummer één geplaatste Spanjaard Manuel Oran- tes is in de eerste ronde door de on geplaatste Amerikaan Tom Gul- likson uitgeschakeld. Gullikson won het duel met 7-6 en 6-1. TENNIS - Tom Okker heeft zich gisteren tijdens het internationale tennistoernooi in Stockholm zon der al te veel moeite voor de derde ronde geplaatst. Hij versloeg de In diër Anand Amritraj met 6-2 en 6-1. P. Meijer temidden van zijn zakken met potgrond. LEIDEN - Hij heeft na twintig jaar nog steeds het grootste plezier om de Leidse marktkoopman die hem destijds toeschreeuwde: "Aarde? Die grond? Man schei toch uit. Daar zit toch zeker geen handel in!" "En toch is het de toekomst' hield een toen 39-jarige P. Meijer stug vol. Met in z'n handen de be twiste papieren zakjes aarde. Nu, twintig jaar. later, blijkt zijn opmerking te zijn bewaarheid. Niet voor niets gaat Meijer er prat op de hele ontwikkeling in de pot grond van nabij ie hebben mee gemaakt en sterker; te hebben ge stimuleerd. Een ontwikkeling die zich nog steeds in stijgende lijn voortzet. De vraag naar aller hande groen en daarmee de pot grond), naar droogbloemen, kor tom, naar de „handel" van Meijer groeit nog steeds, '"t Is allemaal in hè" zo constateert Meijer, nu eigenaar van een bedrijf aan de Morsweg van waaruit hij elke bloemenwinkel "van alles be halve bloemen en planten zelf' kan inrichten. Het begon allemaal met dat veelbe sproken zakje, aarde. Meijer werd er voor het eerst in z'n leven mee geconfronteerd tijdens de periode waarin hij als krantenagent werkzaam was. Bij een klant in Rijnsburg, De Leeuw, werd hem lukraak gevraagd de kleinhandel voorde potgrond op poten te gaan zetten. Meijer zag er wel brood in. Ging met die kleine zakjes venten. Dat waren toen bescheiden zakjes van één, twee liter, in papier ver pakt. "En hoe ging dat" weet Meijer: "Er kwamen dan van die juffers op de markt die zo'n zakje wilde kopen. Papier, want plastic daar had ik toen nog nooit van gehoord. En dat ging scheuren onderweg. Ik heb het wel meege maakt dat er door half Leiden een spoor van aarde was aangelegd. ■Dan waren er onderweg weer een paar zakkies gescheurd." Tweede bedrijf: de opkomst van het plastic. Een geheel nieuwe dimen sie in de potgrondwereld en vooral voor de potgrondbedrijfjes die plotseling als paddestoelen uit de grond schoten. Probleem waar de heren ondernemers, in cluis Meijer, vervolgens mee te maken kregen: waar de naam van het produkt èn van het be drijf te laten. Want er was plastic maar dan kon nog niet worden bedrukt. Geen man overboord. Meijer ging voortaan de klanten af met plas tic zakken waar papieren wik kels omheen waren bevestigd. Zo dat de klant de naam van zijn bedrijf goed kon lezen: fleur al. Een naam die Meijer tienduizend gulden kostte, want dit bedrag overhandigde hij zijn Rijns- burgse compagnon om alleen verder te kunnen gaan met zijn potgrondhandel. In de tijd die volgde won de pot grond snel in populariteit. Zak ken van tien, twintig en veertig liter werden gemaakt in plaats van de zakjes met een inhoud van zo'n anderhalf liter. Daarvoor moesten grote bakken met aarde uit de Vinkeveense plassen naar Leiden komen. Vermengd met scherp zand en mest werd de grond door Meijer in kleinere hoeveelheden verpakt. Later, toen er uit de Vinkeveense plassen niet veel meer te halen viel was de grond afkomstig uit het afgegraven veen van Drente. De tijd dat onwetende plan tenliefhebbers hun groen in tuinaarde stopten was toen al voorgoed voorbij. "Die grond is veel te zuur, begrijpt u?" Dat Meijers handel zich op den duur niet meer tot potgrond al leen beperkte lag volgens hem aan het feit dat hij bij zijn tweeweke lijkse bezoeken aan de klanten in sommige gevallen voor niets kwam. "De ene had dan nog ge noeg, de ander stond juist weer te springen. Dus ben ik er dingen bij gaan nemen. Hij wijst op de kaarsen (vast voor de kerst), plantenpotten, plantendraad, oasis, riet en grafkransen. Bij zijn potgrond-expansiedrift heeft Meijer altijd de grote steden links laten liggen. "Die wacht tijden van het verkeer hè, dat breekt je op. Bovendien zitten daar nu zat mensen die zich op hetzelfde terrein bewegen als wij. Dan rijd ik wel een stukje door." ir, „De meeuw" van Tsjechow v., 20.00 uur, Ned. Opera Stich- Verdi; 12, 16.en 17 nov., 20.30 Liselore Gerritsen „Een AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 11 nov., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Colin Davis; 12 nov., 15.00 uur, Dresdner Staatskapelle o.l.v. Herbert Blomstedt; 12 nov., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Or kest o.l.v. Willem v. Otterloo; 13 nov., 20.15 uur, Ned. kamerorkest o.l.v. Philippe Bender; 15 nov., 20.15 uur, Oratoriumvereniging Ex celsior en het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Meindert Boekei; 16 en 17 nov., 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin. Kleine zaal: 12 nov., 20.15 uur, Oscar Ghiglia, gitaar; 13 nov., 11.00 uur, Hanneke van Bork, sopraan en het Arkios Ensemble; 14 nov., 20.15 uur, Alan Curtis, clavecimbel; 16 nov., 20.15 uur, Maja Schermerhorn, sopraan en John Blot, piano; 17 nov., 20.15 uur, The Composers String quartet. Carré: 11 t/m 17 nov., 20.15 uur, „Foxtrot", musical van Annie M.G. Schmidt. Stadsschouwburg: 11 nov., 20.15 door het Publiekstheater; 13 en 15 r ting met „Un ballo in maschera" v, ul5 uur, het Nationaal Ballet. Tingel Tangel: 15, 16 en 17 nov., 20.301 klein concert 3". Nieuwe de la Mar: 11 t/m 15 nov., 20.15 uur Ina van Faassen en Ton van Duinhoven in „Volgend jaar zelfde tijd" van Bernard Slade; 16 en l^nov., 20.15 uur Wim Kan. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 11 en 15 nov., 20.15 uur, het Sowjet Staatsensemble Beijo ka, met zang en dans; 12 nov., 20.15 uur, to neelgroep Theater met „De vader" van Strindberg; 17 nov., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met „Un ballo in maschera" van Verdi. De Doelen: Grote zaal: 11 nov., 20.15 uur, Dresdner Staatskapelle o.l.v. Herbert Blomstedt; 15,16 en 17 nov., 20.15 uur, Symfonieorkest van Boedapest o.l.v. Gyorgy Lehel; 16 nov., 12.45 uur, koffieconcert. Kleine zaal: 11 nov., 20.15 uur, de Newyorkse Chiang Ching and Compapy met klassieke en Chinese dansen; 14 nov., 20.15 uur, Henny Orri en Fons Jansen in „Kleintje Kunst"; 15 en 16 nov., 20.15 uur, the Open Eye uit New York met dans; 17 nov., 20.15 uur, recital door de pianist martin van den boek, Marianne Dijkman, dwarsfluit en Tom Burmanje, gitaar. Luxor Theater: 1112 en 15 t/m 17 nov., 20.15 uur, Bram Vermeulen en Freek de Jonge met „Neerlands Hoop Interieur"; 14 nov., 20.15 uur, theaterprijzenfestivel met Ted de Braak en Conny vandenbos. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg:2 en 13 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Een maand op het land" van Toergenjev; 13 nov., 14.00 uur Haagse Comedie met „De waaier" van Goldoni; 14 en 15 nov., 20.15 uur Guus Hermus en Jeroen Krabbé in „Moordspel", thriller van Anthony Shaffer; 16 nov., 20.15 uur, solotoneel Nel Oosthous „Ras putin" van Klabund. HOT-Theater: 11, 12 en 17 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Elizabeth I" van Paul Foster; 13 nov., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de droomsoezer"; 16 nov., 20.30 uur, Ned. Dans Theater (Studio-avond). Congresgebouw: 1112 en 17 nov., 20.315 uur, toneelgroep Visie met „Hooikoorts" van Noël Coward; 12 nov., 20.30 uur, Residentie-Or kest o.l.v. Adam Medveczky; 16 en 17 nov., 20.30 uur, Residentie-Or kest o.l.v. Hans Vonk; 17 nov., 20.15 uur, solotoneel Jules Croiset „Over Tsjechow gesproken". Circustheater: 11 nov., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met „La voix humaine" van Poulenc en „Blauwbaard's Burcht" van Bartók. Diligentia: 11 en 12 nov., cabaret Rients Gratama „Geen hoog"; 13 nov., 14.30 uur, Alan Curtis, clavecimbel; 15 r Adriano Jordao. piano: 16 nov., 12.45 i LEIDEN Leidse Schouwburg: 11 en 16 nov., 20.15 uur, „Familie Willekeur", one-man-show van Seth Gaaikema; 12 nov., 20.15 uur, „Levenslang" programma van Robert Long m.m.v. Ansje van Bfandenberg; 14 nov., 20.15 uur, „...Ik een beetje meer dan jij", blijspel met Sylvia de Leur, Lex Goudsmit en Willeke van Heesvelde. LAK-Theater: 11 nov., 20.15 uur, cabaret NAR „Romantiek met mayonaise"; 12 nov., 20.15 uur, de Wageningse Studenten Toneel ver. met „Rit over het Bodenmeer" van Peter Handke; 13 nov., 15.00 uur, Kindertheater; 15 nov., 23 uur, LAK-Cinema: „A night at the opera" met de Marx Brothers. Microtheater, Vestestraat: 11 12 nov., 20.30 uur, Toneelgroep Im perium met „Don Quichote (ridder van de droevige figuur)". Stadsgehoorzaal: 11 nov., 20.15 uur, concert door het Ned. kameror kest o.l.v. Ronald Zollman. Kapelzaal K O-gebouw: 13 nov., 11.30 uur, koffieconcert door het gitaar-trio Dick Visser. 20.15 11 r, lunchprogramma. aan", zingen de kinderen. De nacht, na het voorval ver scheen Christus aan Mar tinus, gehuld in een halve rode mantel, zeggende tot de en gelkoren: Martinus die nog maar leerling is, heeft mij hier vanmiddag mee bedekt". Later trok martinus rond als Le- kepredikant en stichtte tens lotte in Midden-Frankrijk een gemeenschap van gelijk gezinden. Een soort klooster lang voordat het eigenlijke klooster door Benedictus werd gesticht. Kort na 370 kwam het bisschopsambt voor Tours- vrij, men maakte Martinus tegen zijn wil bisschop. Hij bleef echter een uitzonde ring onder de geestelijken van die tijd die zich meer macht toeeigenden naarmate de macht van de Romeinse heer- Volkskundig Leesboek. sers afnam. Martinus leefde verder in alle eenvoud. Hij bleef in monnikspij lopen en leefde zijn verdere leven in een houten cel met zijn volge lingen in een soort commune ergens bij de Loire. ,f>inte Martinus Bisschop, roem van alle landen, dat wij hier met lichtjes lopen, is voor ons geen schande". Na de tijd van de martelaren, de eerste pre dikers van het Christendom die door de machthebbers van toen als ketters werden ach tervolgd, na die tijd zijn de heiligen in de geschriften enorm opgehemeld. Van Mar tinus van Tours staat in de boeken: flooit was en zijn hart iets anders dan liefde, vrede en barmhartigheid" Maar hoe het ook zij, het licht dat hij bracht in duistere da gen wordt nog elk jaar op elf november ontstoken in de vorm van stallantaarns vroeger en lampionnen nu. Veel kinderen lonen ook met een uitgeholde rode voeder biet met een lichtje erin. Dit is de tijd dat de bieten uit de grond gehaald worden en op geslagen om als veevoeder te dienen in de winter. Overal bij de boerderijen -liggen dan ook grote hopen bieten. Er zit maar een enkele keer een rode tussen, en juist die moet je hebben voor Sinte Maarten, want dan straalt je'biet rood licht uit. Heb je er één gevonden dan is het zaak hem heel voorzichtig zo veel mogelijk uit te hollen en uit het buitenste rode vel letje een gezicht of andere fi guren te snijden. Met een ijzerdraadje maak je de kop weer op de biet vast en maak je een handvat. Je hangt je biet aan een kachelpook of iets dergelijks en zodra het donker is ga je de straat op. Bij elke huisdeur zing je je liedjes, een grote tas in de andere hand voor alle snoepgoed, fruit en geld datje ophaalt. Als je laat en vermoeid thuiskomt krijgt je moeder je natuurlijk niet eerder in bed dan nadat je de buit zorgvuldig hebt uitge stald en nageteld. De meeste kinderen hebben nog nooit gehoord van Martinus van Tours, en Sinte Maarten is een feest geworden waar- van het doel is zoveel mogelijk op te halen en zo weinig mo gelijk te zingen. Werd vroeger nog het hele repertoire afge werkt voor alke huisdeur, nu worden de liedjes steeds kor ter en vele hebben niets meer te maken met de evangeliepre diker uit de vierde eeuw na Christus. Luister hier maar een naar: Sinte Maarten had een koe, die moest naar de slager toe, slager wou niet slachten, 't was al kwart voor achten't was al kwart voor negenen, toen begon 't te regenen". MARGA WUIS Voornaamste bron - naast eigen jeugdervaringen - het boek „Zoek het koninkrijk; heiligenlevens voor niet-ge- lovigen verteld" van Wim Zaal. De foto is overgenomen uit ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. WIESBADEN (DPA) - "Der Stern", een geïllustreerd weekblad in Hamburg, zegt in zijn jongste nummer dat in Irak Duitse terroristen worden opgeleid en daar "absolute bewegingsvrijheid" genieten. Dit zijn de vier terroristen die het Duitse Lufthansatoestel kaapten. Boven: Zohair Joessif Akache en Shanaz Gholand. Midden: Riza Abbasi Onder: Soraje Ansari.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11